02/02/2009 22:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραμένουν στον Πειραιά

Aνικανοποίητοι από τις κυβερνητικές προτάσεις οι αγρότες από την Κρήτη θα παραμείνουν απόψε στο λιμάνι του Πειραιά και αύριο (Τρίτη) θα αποφασίσουν για την περαιτέρω στάση τους. Όπως υποστηρίζουν, η συνάντηση που είχαν με τους εκπροσώπους των υπουργείων Αγροτικής Ανάπτυξης και Οικονομίας δεν απέδωσε καρπούς και θα περιμένουν την επιστροφή του υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης Σωτήρη Χατζηγάκη από τις Βρυξέλλες, προκειμένου να συζητήσουν τα αιτήματά τους. Σύμφωνα με πληροφορίες, στο πακέτο ενίσχυσης περιλαμβάνονται επιστροφή φόρου από 7% σε 12%, για τους ελαιοπαραγωγούς εντάσσονται και τα θερμοκήπια και για τους καλλιεργητές μειώνονται οι εισφορές του ΕΛΓΑ από 3% σε 0,5%. Επίσης, προτείνεται και 40% επιστροφή φόρου για τους κατά κύριο επάγγελμα αγρότες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 22:31:01

    Ωραία φωτογραφία. Σαν να είναι από τη συναυλία των παπαροκάδων το 2001.

  2. neoinileias avatar
    neoinileias 02/02/2009 23:16:09

    Αυστηρότερες απαιτήσεις για τα γεωργικά χημικά προϊόντα, τα φυτοφάρμακα, τα ζιζανιοκτόνα και τα λιπάσματα φέρνει η νέα ευρωπαϊκή νομοθεσία που εγκρίθηκε πρόσφατα από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Με βάση τη νέα νομοθεσία πάνω από 22 χημικές ουσίες που θεωρούνται επικίνδυνες αποσύρονται και απαγορεύεται η χρήση τους, επίσης περιορίζει σημαντικά το πεδίο της χρήσης των φυτοφαρμάκων.
    Η νομοθεσία έρχεται μετά από 2 χρόνια διαπραγματεύσεων και τώρα αναμένει την επικύρωση της από το Συμβούλιο των Υπουργών της ΕΕ. Τα επικίνδυνα χημικά προϊόντα εκτιμάται ότι μπορούν να προκαλέσουν κληρονομικές γενετικές βλάβες, ενδοκρινικές διαταραχές κτλ που μπορούν να διαταράξουν το ορμονικό σύστημα και να βλάψουν ανεπανόρθωτα την υγεία. Οι κανονισμοί διαιρούν την ΕΕ σε τρεις ζώνες (βόρεια, κεντρική, νότια) κυρίως για τις κλιματολογικές συνθήκες και την έγκριση των ουσιών στο εσωτερικό της ζώνης.
    Σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς, προϊόντα όπως τα πορτοκάλια, τα λεμόνια, το ελαιόλαδο τα λαχανικά κτλ, θα πρέπει να πληρούν τα νέα αυστηρά κριτήρια, σε αντίθετη περίπτωση η χρήση τους θα απαγορεύεται. .
    Οι ενώσεις των αγροτών από την άλλη πλευρά έχουν τεθεί σε συναγερμό καθώς εκτιμούν ότι η αξιολόγηση δεν έχει γίνει βάση του κινδύνου και εκτιμούν ότι θα υποστούν τα επόμενα χρόνια απώλειες καλλιεργειών σε ποσοστό μέχρι 80%, παράλληλα εκτιμούν ότι ο αθέμιτος ανταγωνισμός που μπορούν να κάνουν χώρες μη μέλη, συν το κόστος των δραστικών φυσικών ουσιών, θα επηρεάσουν σημαντικά το κόστος παραγωγής. Η νέα νομοθεσία έχει φέρει στο γεωργικό τομέα μεγάλη αβεβαιότητα σχετικά με τον αντίκτυπο που θα έχει η νέα νομοθεσία στη γεωργική παραγωγή.

  3. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 23:20:46

    1
    όντως ειναι αρκούντως ασχημη(οι) για να δημιουργει αρνητικους συνειρμους...

  4. Anonymous avatar
    Anonymous 03/02/2009 00:26:17

    H φωτογραφία ή τα προβλήματα δημιουργούν συνειρμούς????????Μήπως η βία και οι χουντικές μέθοδοι????????

  5. Anonymous avatar
    Anonymous 03/02/2009 01:01:32

    ακραίοι συνειρμοί .........η βία θα ελαττώσει τα φυτοφάρμακα.........

  6. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 03/02/2009 01:20:54

    Η χρήση λιπασμάτων κτλ στα φυτά και στα ζώα έχει ξεπεράσει τα φυσιολογικά όρια , από την άλλη πλευρά οι αγρότες και η αγροτική πολιτική πρέπει να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα με τρόπο που να μην βλάπτει τον ίδιο τους τον εαυτό, επειδή και οι ίδιοι καταναλώνουν τα προϊόντα που παράγουν.
    Εδώ, μάλλον δεν διαμαρτύρονται για αυτούς τους λόγους! αρκετοί αγρότες ίσως δεν γνωρίζουν τη νέα νομοθεσία της εε

  7. ataktos avatar
    ataktos 03/02/2009 06:06:22

    neoinileias- και στον τομέα αυτόν βρισκόμαστε πάλι εντελώς απροετοίμαστη μου θυμίζει κάτι από την παιδία ,ενέργεια κλπ .

  8. ataktos avatar
    ataktos 03/02/2009 06:11:53

    αυτός ο τόπος χρειάζεται πολύ δουλεία και όχι μπλα μπλα μπλα (εκθεσειολογία)

  9. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 03/02/2009 09:52:41

    Πολύ φολκλορ ρε παιδί μου επαέ...

  10. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 03/02/2009 11:29:24

    4 συμφωνουμε.

    κριτικαρω τη θεση του "αντι"νιουζ περι "κακων" αγροτων

  11. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 12:30:23

    Συνήθως όταν μια εξουσία παραπαίει, είτε εξ αιτίας σοβαρών και ανεπίλυτων οικονομικών προβλημάτων, είτε εξ αιτίας σκανδάλων, είτε εξ αιτίας ανικανότητας ή/και αυταρχικής νοοτροπίας, είτε εξ αιτίας εξωτερικών πιέσεων, είτε εξ αιτίας υπερβολικής αντίστασης από μέρους της κοινωνίας, τα αποτελέσματα είναι αυτά που ζούμε από τον Δεκέμβριο και μετά.

    Στην Ελλάδα σήμερα συντρέχουν όλα τα παραπάνω, δυστυχώς. Το που θα συγκλίνουν ούτε τολμώ να το σκεφτώ.