30/05/2009 17:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραμένουν κρατούμενοι !

Απορρίφθηκε η αίτηση ανάκλησης των ενταλμάτων σύλληψης για τον πρώην οικονομικό Διευθυντή του ΟΤΕ Γιώργο Σκαρπέλη και το πρώην στέλεχος της Siemens Ηλία Γεωργίου, οι οποίοι συνελήφθησαν χθες το βράδυ.

Οι δύο κατηγορούμενοι κρατούνταν στη ΓΑΔΑ και σήμερα οδηγήθηκαν ενώπιον του ανακριτή. Και οι δυο πήραν προθεσμία για να απολογηθούν τη Δευτέρα, και ως τότε θα κρατούνται στη ΓΑΔΑ.

Σκληρή ήταν η δήλωση του συνηγόρου του ενός εκ των κατηγορουμένων, Δημήτρη Τσοβόλα, ο οποίος τόνισε ότι τα πρόσωπα που διέφυγαν δεν είναι τυχαία και ότι σχετίζονται με το χώρο της κυβερνώσας παράταξης. Ο κ. Τσοβόλας πρόσθεσε χαρακτηριστικά: «Κάποιοι αναμειγνύουν τη δικαιοσύνη στα πολιτικά τους παιχνίδια, λόγω της επικαιρότητας των ημερών». 

Οι δύο κρατούμενοι, πλέον, Ηλίας Γεωργίου και Γιώργος Σκαρπέλης μήνυσαν τον ανακριτή για παράβαση καθήκοντος και υπεξαγωγή εγγράφων, ενώ οι συνήγοροί τους θα υποβάλλουν αίτημα για ανάκληση τού εντάλματος σύλληψης στο Συμβούλιο Πλημμελειοδικών καταγγέλλοντάς το ως παράνομο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daris avatar
    daris 30/05/2009 17:22:01

    Εγγραφο-βομβα το οποιο αποδεικνυει τις στενες σχεσεις της «Siemens» με τη λιβεριανη «Mayo Investments Corporation», εταιρεια που ειχε διαδραματισει ρολο «ιμαντα μεταφορας ωφελιμων πληρωμων» για το κομμα της Νεας Δημοκρατιας, εχει στα χερια του… συμφωνα με πληροφοριες που δεν επιδεχονται αμφισβητηση, ο ειδικος ανακριτης κ. Νικος Ζαγοριανος.
    Η υπαρξη των ντοκουμεντων αυτων για τα εμβασματα της «Mayo» στο γραφείο του κ. Nικου Ζαγοριανου επιβεβαιωνεται και απο ανωτατες δικαστικες πηγες στην Αθηνα.
    Και ετσι αποκτα το θεμα της «Siemens» μεγιστη πολιτικη διασταση, αφου αποκαλυπτεται, μια εβδομαδα προ των ευρωεκλογων, ουσιαστικα η χρηματοδοτηση του κυβερνωντος κομματος απο τα ταμεια της «Siemens».
    Μιλαμε για 20 εκατομυρια μαρκα!!!

    Καραμανλης στον Πρετεντερη:
    Η ΝΔ ως κομμα δεν πηρε ποτε χρηματα από την Siemens (απολυτα και κατηγορηματικα).

  2. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2009 17:41:35

    Πέραν των εγγράφων υπάρχουν και οι προσωπικές μαρτυρίες. Τι είπε ο Τσουκάτος εν γνώσει του?

    Το GAP είναι κουφό μάλλον.

    100-20 ΕΚΑΤΟΜΎΡΙΑ=80 ΕΚΑΤΟΜΎΡΙΑ
    Σε ποιές τσέπες πήγαν τα 80 εκατομύρια? Για το ένα ξέρουμε.

  3. daris avatar
    daris 30/05/2009 17:44:25

    Οταν το μαθεις θα σαλπαρεις!
    Σου ευχομαι ουριο ανεμο!

  4. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2009 17:46:34

    daris
    Πανικός σας έχει πιάσει στην Ιπποκράτους. Η ψαλίδα όχι μόνο κλείνει, αλλά όλα ανατρέπονται. Πάει το GAP. Αυτό ήταν. Τελείωσε.

  5. daris avatar
    daris 30/05/2009 17:49:41

    Το αλλο με τον ΤΟΤΟ το ξερεις;

  6. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2009 17:55:51

    daris
    Για αυτά που λέτε δεν θα σας ψηφίσει ο λαός. Η υπεροψία σας είναι εμφανής. Το GAP απέτυχε για άλλη μια φορά. Με τα ανέκδοτα μπορείτε να τον παρηγορήσετε. Είμαι σίγουρος πως ξέρετε πολλά για Τοτούς-GAP. Σας έχει δώσει πολύ υλικό το αστέρι.

  7. tiramola avatar
    tiramola 30/05/2009 18:00:52

    Ότι και να του πεις του Ορέστιου , δεν παίρνει χαμπάρι.
    Έχει το θάρρος να αναλαμβάνει την πολιτική ευθύνη...
    Είναι πάντα έτοιμος να ματώσει για την παράταξη...
    Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.
    Δεν σχολιάζουμε ποτέ ποστ που αφορά αλητείες της παράταξης και κράζουμε συνεχώς τον ΓΑΠ...
    Δεν παν να φύγουν για Ουρουγουάη όλοι οι εμπλεκόμενοι στο σκάνδαλο , εμείς τον Παπανδρέου θα βρίζουμε...
    Ψηφοφόρος.....

  8. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2009 18:09:18

    Ψηφοφόρε tiramola, στον καθρέπτη σου κοιτιέσαι και μονολογείς?

  9. ataktos avatar
    ataktos 30/05/2009 18:25:11

    Orestie – όπως πάμε θα προσλάβουμε τον tiramola για διάνοιξη καμιάς στοάς χρυσορυχείου ,ουρανίου η διανοίξεις του Ορυχείου Κλειδί που κατέρρευσε πέρση έτσι και ο ΓΑΠ και ο ΚΚ θα μας κυβερνούν για αλλά 50 χρόνια …

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2009 21:08:50

    Εφαγα αλεπου για μεσημεριανο κ εχω πονηρεψει αρκετα...

    Κ Τσουκρατε, ποιος σας εδωσε το 1εκ μαρκα? Ο κ. Καραβέλας? Ποιος?? και που σας τα παρεδοσε και υπηρχαν μαρτυρες στην παραδοση παραλαβη?

    ρε μπας και συνεργαζεται ο Τσουκρατος και χαιρει ασυλιας??

    Ειναι Ελλαδα?

    ΠΠ

  11. anonym avatar
    anonym 30/05/2009 21:48:20

    1, Δεν ξερω τι ειπε ο Καραμαν στον Πρετεντερη, αλλα για φανταστειτε να ακοιξει το στομα της η Μερκελ
    τι εχει να γινει.
    Δεν θα γινει ουτε κι αυτοι πιστευτη;
    Εμ δε φτανει που τα πηραν κανουν τωρα τον κοριο
    Που ειναι ο Αντρικος σας εγωισμος κ. Καραμαν;;;;;;
    Αουρορα

  12. Hase avatar
    Hase 30/05/2009 22:40:54

    @11 Αουρορα!

    Αυτο ειναι και το ζουμι της ιστοριας.
    Απο την μια οι Αμερικανοι με το γνωστο δικηγορικο τους γραφειο και απο την αλλη οι Γερμανοι με τις γνωσεις που θα αποκτησουν απο τον Χριστοφορακο θα μπορεσουν να βοηθησουν την πολεμικη τους βιομηχανια να πουληση τα εξοπληστικα προγραμματα, τα υποβρυχια που πανε μονοπατα, τους πυραυλους που σκανε στα χερια, και ολα τα ληγμενα τους στο Ελλαδισταν που καποιος ονομασε προσφατα (και ευστοχα) ξεκοκκαλισταν.
    Μην στεναχωριεσαι η Μερκελ δεν θα ανοιξη το στομα της, θα πουλησει προστασια.

  13. Res avatar
    Res 30/05/2009 23:04:25

    Προς Factorx

    Ε όλοι κάνουν λάθη. (Στιγμιαία)

    Sory

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/05/2009 06:59:24

    Υποκρισία... αν όλη αυτή η φασαρία, τόσα χρόνια ήτσν για να πιάσουν τον Σκαρπέλη... Έχει Σκαρπέληδες ο μπαξές...

  15. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 31/05/2009 14:27:51

    Γιατι να μιλησει η Μερκελ,και η καθε Μερκελ;
    Αφου δικα της συμφεροντα εξυπηρετησαν τελικα αυτοι,και αν δεν ηταν οι Αμερικλανοι,κανεις δε θα ελεγε κουβεντα.
    Γι αυτο και ο Σικατσεκ,την εβγαλε καθαρη.