#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2013 21:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραμένει το αδιέξοδο με την ΕΡΤ



Αντιμέτωπη με ένα απίστευτο αδιέξοδο που είναι άγνωστο αυτή τη στιγμή πώς μπορεί να αρθεί, βρίσκεται η τρικομματική κυβέρνηση. Όσο περνούν οι ώρες το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί μεγαλώνει και απειλεί να τινάξει στον αέρα την αυριανή σύσκεψη κορυφής.

Παρά το γεγονός ότι το Συμβούλιο της Επικρατείας δίνοντας τις διευκρινήσεις για την απόφασή του, δικαιώνει το σχέδιο Σαμαρά, ωστόσο, υπάρχουν σοβαρές δυσκολίες προκειμένου να αρθεί το πρόβλημα που απειλεί τη συνοχή της κυβέρνησης.

Το ΣτΕ λέει να ανοίξει άμεσα η ΕΡΤ αλλά είναι απόφαση της κυβέρνησης ποιους και πόσους εργαζόμενους θα χρησιμοποιήσει. Εδώ γεννιούνται τα εξής ερωτήματα:

Για να ανοίξει το κανάλι θα πρέπει να δουλέψουν και οι περίπου 3.000 νυν εργαζόμενοι; Μα τότε ακυρώνεται το σχέδιο Σαμαρά.
Αν αποφασιστεί να ανοίξει το κανάλι με ορισμένους από τους απολυμένους (500-1000) αυτοί θα πρέπει να υπογράψουν συμβάσεις έργου, σύμφωνα με το ΣτΕ. Μα ποιος εργαζόμενος θα πάει να δουλέψει με τέτοιο καθεστώς; Θα γίνει σφαγή στην ΕΡΤ καθώς θα υπάρξουν σφοδρές αντιδράσεις από τους υπόλοιπους που θα μείνουν εκτός. Επομένως, η κατάληψη θα συνεχιστεί στο ραδιομέγαρο.
Ακόμη κι αν ανοίξει η ΕΡΤ με βάση το σχέδιο της κυβέρνησης από που θα εκπέμπει καθώς το κτίριο της Μεσογείων είναι υπό κατάληψη; Θα μπουκάρουν τα ΜΑΤ; Μα αυτό θέλουν ορισμένοι. Θα χρησιμοποιηθεί το κανάλι της Βουλής; Λίγο δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο.
Να βρεθούν άλλοι εργαζόμενοι, εκτός ΕΡΤ, να δουλέψουν το κανάλι είναι απίθανο.

Το… σχεδόν μαύρο υπάρχει ακόμη στην ΕΡΤ 24 ώρες πριν τη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών. Αν δεν ανοίξει λοιπόν μέχρι αύριο το κανάλι δεν αποκλείεται να έχουμε αντάρτικο και διάλυση της κυβέρνησης, κάτι που αρχικά φαινόταν να αποφεύγεται. Οι συνεχείς δηλώσεις και διαρροές από ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ δείχνουν ότι υπάρχει ακόμη σοβαρό πρόβλημα και υπάρχει εξαιρετικά σοβαρός κίνδυνος να οδηγηθούμε σε εκτός ελέγχου πολιτικές εξελίξεις.

Κι όλα αυτά τη στιγμή που τρέχουν σοβαρότερα προβλήματα, όπως οι εκτιμήσεις της τρόικας για τη μαύρη τρύπα στον προϋπολογισμό και ο παραλογισμός τους να ζητούν νέα μέτρα. Όπως επίσης και το γεγονός ότι ουσιαστικά έχουν παγώσει οι αποκρατικοποιήσεις και το ΤΑΙΠΕΔ δεν ξέρει τι να κάνει.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ avatar
    ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 18/06/2013 21:46:12

    Το αδιεξοδο δεν μπορω να δω εγω

  2. Nick avatar
    Nick 18/06/2013 21:48:27

    Όσοι/όσες γνωρίζουν που υπάρχουν καταφύγια με εφόδια 24 μηνών, παρακαλώ τα φώτα σας. :(

  3. GSV avatar
    GSV 18/06/2013 21:52:30

    Δεν παει κανεις σε εκλογες. Με τα κυαλια θα τη δουν τη βουλη ΔΗΜΑΡ και ΠΑΣΟΚ εαν παμε σε εκλογες για την ΕΡΤ υστερα απο την αποφαση του ΣτΕ και τη διευκρινιστικη επιστολη που ακολουθησε.

    Τι θα πει ο Μπενυ στο κοσμο? Αφου πρωτα σας χωσαμε στο ΔΝΤ, ωθησαμε σε ανεργια το 30% του ενεργου πλυθησμου, παμε σε εκλογες για να μη κλεισει η ΕΡΤ που πηραμε 75% στις προηγουμενες συνδικαλιστικες εκλογες?

    Ανυπομονοι οι δυο εταιροι. Δεν προλαβε να μπει το καλοκαιρι και ψαχνονται εναγωνιως για πρωιμο μαυρισμα!

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/06/2013 21:55:15

    Aυτοι που εισηγηθηκαν την ταρζανια να βρουν και τη λυση.
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_18/06/2013_504524
    Στοχειωδης λογικη μπορουσε να προβλεψει και την αντιδραση των πασοκοδημαραιων και την καταληψη απο τους υπαλληλους της ΕΡΤ.
    Και ας μην βιαζονται μερικοι για εκλογες.Τις εκλογες δεν τις αποφασιζει ο πρωθυπουργος αλλα ο προεδρος της Δημοκρατιας.Η κυβερνηση μπορει απλως να παραιτηθει και μετα θα γινουν διερευνητικες εντολες.

    • SotR avatar
      SotR @ ψυχραιμια 19/06/2013 10:13:40

      "Aυτοι που εισηγηθηκαν την ταρζανια να βρουν και τη λυση."
      Τα είπες όλα τώρα, έτσι είναι !!

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 18/06/2013 22:01:13

    Λες και πριν το αδιέξοδο δούλευε κανονικά..

  6. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 18/06/2013 22:01:53

    Η κυβέρνηση δεν έχει παρά να εφαρμόσει την απόφαση του ΣτΕ.

    1. Θα πάρει ο διαχειριστής τα οργανογράμματα της ΕΡΤ στα χέρια του και θα αποφασίσει μετά από εισηγήσεις έμπειρων στελεχών της ΕΡΤ ή -εν πάσει περιπτώσει- κατάλληλων σχετικών με το αντικείμενο ατόμων (κάποιος θα υπάρχει), πόσοι είναι οι minimum σε κάθε τμήμα που πρέπει να δουλεύουν για να ξαναεκκινήσει να εκπέμπει.

    2. Θα προκηρύξει τις θέσεις σύντομα (μηδέ των εργαζομένων της πρώην ΕΡΤ εξαιρουμένων, έχει σημασία και "διευκολύνει" την κατάσταση) και θα σχηματίσει ξανά τις Διευθύνσεις και τα Τμήματα του νέου φορέα.

    3. Θα πάνε να πιάσουν δουλειά με τα ΜΑΤ. Αλλιώς δεν γίνεται. Θέλετε να περάσει λίγος καιρός και να καταλαγιάσουν λίγο τα πράματα? Ν' αρχίσουν και τα μπάνια του λαού? Κι αυτό γίνεται..

    Αν θέλεις να εφαρμόσεις την δικασ. απόφαση, δεν έχει άλλο τρόπο. Ο δύσκολος μόνο. Και κατ'εμέ ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμόσεις την απόφαση, αλλιώς μέχρι και συνταγματικά εκτρεπόμενους θα μας βγάλει ο κυρ-Φώτης. Να γνωμοδοτήσει το ΣτΕ σε πιθανές λύσεις και να εφαρμοστεί αυτή που αντιστοιχεί στο πνεύμα της απόφασης.

    Επιμένω, πρέπει να εφαρμοστεί η απόφαση του ΣτΕ (μια πρόταση κάνω, αλλά μπορεί να υπάρχουν άλλες καλύτερες από τους περί την κατάσταση) ήσυχα κι ωραία.

    Θα το ξαναπώ: Τους πάτησες τον κάλο και τσιρίζουν τώρα. Αφού δεν θέλουν εκλογές (μέχρι κι Αλεξάκος δεν θέλει, μόνο ο ο αεροξεκαμμένος αλλά αυτός έχει το ακαταλόγιστο), δεν υπάρχει πρόβλημα!
    Τι θα κάνουν?? Θα φωνάξουν, θα φωνάξουν..
    Υπομονή και ήρεμη σταθερότητα στις αποφάσεις είναι πιστεύω ο καλύτερος χειρισμός.

    • Λευκό Κοτσίφι avatar
      Λευκό Κοτσίφι @ Θόδωρος 17.06.2012 18/06/2013 23:52:12

      Ξεχάσατε τη Χ.Α. Κι αυτή τις θέλει..
      Και ζήσανε αυτοί καλά κι εσείς καλύτερα.

  7. regeneration avatar
    regeneration 18/06/2013 22:02:26

    Εκλογές τώρα να τελειώνουμε μια και καλή με το ψευτορωμέικο.
    Θα έρθουν δείνα με τις εκλογές τώρα,αλλά πρέπει να καθαρίσει η χώρα.

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 18/06/2013 22:02:34

    Δηλαδή εχουν συμφωνήσει στις απολύσεις και ενοχλεί το χρώμα της οθόνης...περίεργο πράγμα η κεντροαριστερά

  9. Βασίλης 2 avatar
    Βασίλης 2 18/06/2013 22:19:02

    Πολλές φορές πάει η στάμνα στη βρύση.....Πρόεδρε κράτα γερά!!!

  10. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 18/06/2013 22:35:52

    φίλε μου αυτά που λες θελουν 3-4 μήνες για να εφαρμοστούν ... κάθε μέρα που δεν εκπέμπει δημόσιος φορέας είναι ΜΗ εφαρμογή της απόφασης ...

    δεν βλέπεις το αδιέξοδο ...

    δεν ανοίγει η ΕΡΤ = μη εφαρμογή απόφασης (πρακτικά)

    ανοίγει η ΕΡΤ = πλήρης απαξίωση κυβέρνησης που επέμεινε έως τέλους

    και εκπομπή δημόσιου φορέα (άμεσα) και εφαρμογή της απόφασης Σαμαρα δεν γίνεται πρακτικά

  11. ΕΠΙΛΟΧΙΑΣ avatar
    ΕΠΙΛΟΧΙΑΣ 18/06/2013 22:37:45

    Επιτέλους ένα σχόλιο με σοβαρό πολιτικό σκεπτικό.
    Ας ακούσουν στην κυβέρνηση την φωνή της λογικής.
    Η ΕΡΤ 'η κλείνει μια και έξω και δεν μας ενδιαφέρει η απόφαση
    του ΣΤΕ 'η επαναλειτουργεί όπως ήταν πριν έως την δημιουργία
    και λειτουργία του Νέου φορέα.
    Κάθε ενδιάμεση λύση θα είναι ανεφάρμοστη πηγή εντάσεων
    και θα καταλήξει με μεγάλο ενδεχόμενο στην πτώση της κυβέρνησης
    'η το χειρότερο στην παράλυση της.
    Ήδη σήμερα ο Λυκουρεντζος αρνήθηκε την τροπολογία προς ψήφιση του ΚΚΕ
    για την ακύρωση της ΠΝΠ.
    Ως ποτέ όμως.
    Και τι θα γίνει αν αυτή η τροπολογία έλθει προς ψήφιση και ψηφιστεί;
    Θα είναι αιτία παραίτησης της κυβέρνησης;
    Προκαλεί απορίες και ερωτηματικά για το που πραγματικά πάει το πράγμα
    και τι επιδιώκουν κάποιοι.

  12. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 18/06/2013 22:44:28

    Πολλα στελεχη του.......ΒΑΘΕΩΣ ΠΑΣΟΚ πιεζουν λενε τον βενιζ.(ουτε το ονομα του δεν μπορω να γραφω) να αρει την εμπιστοσυνη προς το προσωπο του Α.Σαμαρα και να δημιουργηθει αλλη οικουμενικη κυβερνηση με αλλο πρωθυπουργο..........ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΚΑΤΣΙΑΠΛΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΡΘΙΟ, ΜΑΣ ΖΗΤΑΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ??? Α.ΣΑΜΑΡΑ προχωρα τις μεταρρυθμισεις, τσακισε τα βολεμενα κοπροσκυλα και αγνοησε τους ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΔΗΜΑΡ, αν θες να μεινεις στην ιστορια.

  13. zikos.fe avatar
    zikos.fe 18/06/2013 22:59:29

    Ξαναερχεται την πεμπτη.Για να δουμε ο υπουργος του πασοκ θα την πνιξει;

    • Λευκό Κοτσίφι avatar
      Λευκό Κοτσίφι @ zikos.fe 18/06/2013 23:02:15

      Της Πέμπτης θα προηγηθεί η σύναξη της Τετάρτης όμως..... E;

    • Καρεότης avatar
      Καρεότης @ zikos.fe 18/06/2013 23:07:43

      Κοινοβουλευτική δημοκρατία δεν έχουμε; Ας αποφασίσει η Βουλή!

  14. aris. aold avatar
    aris. aold 18/06/2013 23:01:34

    Το πρόβλημα δεν είναι η Ερτ είναι η αφορμή.

    Εχουμε μια διαπάλη μεταξύ Σαμαρά και Κουβέλη Βενιζέλου για το ποιος τελικά θα επιβιώσει.

    Οποιος κάνει πίσω τελειώνει.

    Επειδή εκλογές δεν θέλει κανείς να γίνουν αποτελεί ερώτημα ποια λύση θα δοθεί.

  15. zikos.fe avatar
    zikos.fe 18/06/2013 23:04:35

    Σωστον.Για πνιξιμο θα παει και αυτην...αλλα θα ειναι ομορφο το ξεβρακωμα.

    • Λευκό Κοτσίφι avatar
      Λευκό Κοτσίφι @ zikos.fe 18/06/2013 23:55:06

      Σωστά. να δούμε τι χρώμα στρινγκάκι φοράνε τα κλεφτόπουλα....

  16. ΛΜ avatar
    ΛΜ 18/06/2013 23:59:01

    ''Τι θα κάνουν?? Θα φωνάξουν, θα φωνάξουν.''
    Θα κουραστούν, θα ιδρώσουν, θα πεθάνουν .....
    Φοβερά ώριμη κι εμπεριστατωμένη πολιτική ανάλυση.
    Μένω ε-ν-ε-ό-ς που είπε και ο Άλλος....

  17. zikos.fe avatar
    zikos.fe 19/06/2013 00:02:00

    χαχαχαχα last year φιλε μου αυτα

  18. Πέτρος avatar
    Πέτρος 19/06/2013 00:11:14

    Εγώ διαβάζω για τρύπα 3,5 δις και εμείς ασχολούμαστε με την ΕΡΤ 8 ημέρες τώρα ή μαλλον μας ... έκαναν να ασχολούμαστε με την ΕΡΤ!!!

  19. MS avatar
    MS 19/06/2013 00:12:02

    Μια ιδέα, αν γίνεται πρακτικά, οι υπάλληλοι του καναλιού της Βουλής πόσοι είναι(;) δεν φτάνουν να βγάζουν πρόγραμμα για 2 μήνες με απόσπαση, ή άλλου είδους βραχυχρόνια σύμβαση, μέχρι να ολοκληρωθεί η αναδιάρθρωση;

    • MS avatar
      MS @ MS 19/06/2013 00:16:11

      σύμβαση μίσθωσης έργου

  20. Πέτρος avatar
    Πέτρος 19/06/2013 00:14:27

    Και κάτι άσχετο ... έλεος με αυτόν τον Γεωργιάδη. Η παράταξη δεν μπορεί να εκπροσωπηθεί από άλλον, δεν αντέχω να τον βλέπω άλλο. Ολόκληρη ΝΔ και να μιλάει ο Άδωνις μόνο από αυτήν? ΠΡΟΕΔΡΕ βγάλε κανέναν άλλο και όποιος δεν θέλει ας πάει στην ευχή.

  21. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 19/06/2013 00:19:00

    Πώς τό 'πε ὁ Λουλούς;
    ΜαυρΕΡΤ!

  22. stamoschios avatar
    stamoschios 19/06/2013 00:57:36

    Η μόνη λύση είναι οι εκλογές. Εκεί ο λαός θα κληθεί να αποφασίσει εάν θα παραδώσει τα "άγια τοις κυσίν".

  23. Γιάννης avatar
    Γιάννης 19/06/2013 01:31:17

    Όπως και με την κυβέρνηση Καραμανλή, και τώρα οι υπουργοί που προέρχονται από την Ν.Δ.,και επιλέχθησαν είναι κατώτεροι των περιστάσεων και παντελώς ανίκανοι να διαχειρισθούν τα πράγματα! Ο ΤΡΟΠΟΣ που επιχειρήθηκε να κλείσει η ΕΡΤ (για την ανάγκη να εξυγιανθεί δεν έχει αντίρρηση κανένας) φοβάμαι ότι θα είναι ο μοιραίος συντελεστής για να πέσει η κυβέρνηση Σαμαρά...ο ρόλος των social media υποτιμήθηκε και στην χώρα μας όπως και σε όλες τις χώρες που έχουν γίνει επαναστάσεις! Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη,φοβάμαι ότι θα μου επιτεθείτε που το λέω αυτό, αλλά καλό είναι να βλέπουμε ψηλά και μακριά και όχι κοντόφθαλμα! Θα πρέπει να θυσιαστεί ο Κεδίκογλου, μικρή απώλεια, και να γίνει ένας ελιγμός τακτικής με αξιολόγηση του υπάρχοντος προσωπικού. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πάρουν αποζημιώση και να επαναπροσληφθούν. Τόσα χρήματα έχουμε διαθέσιμα; Υπολογίζω ότι θα χρειασθούν πάνω από 50.000.000 ευρώ στη χειρότερη περίπτωση για αποζημειώσεις απόλυσης!

  24. pirandello avatar
    pirandello 19/06/2013 01:38:25

    ΤΟ ΣτΕ ΟΥΔΕΠΟΤΕ έδωσε διευκρινήσεις ή οδηγίες για τον τρόπο εφαρμογής της προσωρινής διαταγής. Το ΔΙΕΨΕΥΣΕ ο κ. Μενουδάκος με δήλωσή του, αργά σήμερα το βράδυ.
    Επομένως, μιλάμε πλέον για πλήρη ανατροπή όλου του σκεπτικού περί κατάργησης της ΕΡΤ κα τους τόνους μελάνι που έχουν χυθεί από χθες μέχρι σήμερα.
    Το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων έκανε τη ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΕΙΑ που έχοντας δήθεν τα εχέγγυα αντικειμενικής ενημέρωσης και αξιοπιστίας, δημοσίευσε τη δήθεν διευκρινιστική δήλωση Μενουδάκου. ΑΙΣΧΟΣ
    Αυτοί θα είναι κύριοι η αντικειμενική ενημέρωση την οποία εγγυάται η νέα εποχή χωρίς την ΕΡΤ. Καταλάβετέ το, τα εχέγγυα για αντικειμενική και πλουραλιστική πληροφόρηση τα έχει μόνο η δημόσια τηλεόραση.
    Από που προκύπτει πλέον τζιμάνια μου ότι καταργήθηκε η ΕΡΤ;;;; Η΄ η Ραδιοτηλεόραση και τα μουσικά σύνολα;;;;
    Τα ιδιωτικά κανάλια "ασελγούν" στο "πτώμα" της ΕΡΤ. Ντροπή τους...

    • αιρετικός avatar
      αιρετικός @ pirandello 19/06/2013 10:51:29

      Mέγα σκάνδαλο η "διαρροή" διευκρινήσεων από το ΣτΕ, αν αληθεύει το ρεπορτάζ...Τα "τζιμάνια" της επικοινωνίας πάνε να "παγιδέψουν" τον Α.Σ.?

    • billi smart avatar
      billi smart @ pirandello 20/06/2013 00:25:00

      ασε ρε μεγαλε....κλαψιαρης γεννηθηκες...κλαψιαρης θα πεθανεις.....

      • billi smart avatar
        billi smart @ billi smart 20/06/2013 00:26:04

        για τον πιραντελλο που εχει μαθει με την κλαψα να τρομοκρατει τους γυρω του,,,,,

  25. περιμπανού avatar
    περιμπανού 19/06/2013 02:19:35

    Μην περιφρονείτε τα αντανακλαστικά του συλλογικού υποσυνείδητου...

  26. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 19/06/2013 07:55:08

    Όχι μόνο πολιτική ανάλυση είναι αυτό που λέω (παραστατικά ομολογουμένως) αλλά και Πολιτική Ιστορία.
    Διαβάστε και λίγο Ιστορία, τι σας έμαθε η Ρεπούση τόσα χρόνια?
    Σας προτείνω από την εποχή του Βοναπάρτου και δώθε.
    Κάντε τον κόπο, πότε δεν είναι αργά!

  27. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 19/06/2013 07:58:39

    Αν είσαι στη φάση εφαρμογής της απόφασης ΣτΕ, αν έχεις ξεκινήσει να την εφαρμόζεις, ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ και αφήστε τα σάπια!
    Το ΣτΕ δεν σου είπε "κάντα όλα σε μια βδομάδα".
    Άντε, αυτά είναι εύκολα!