#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2011 10:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Παραληρώντας πάνω στο σκαμνί, στον τελευταίο ρόλο του αυτόχειρα»



Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ χθες είχε γενέθλια. Δύο χρόνια πριν ο κόσμος ψήφισε αλλαγή πολιτικού σκηνικού και με συντριπτική πλειοψηφία έδωσε στο ΠΑΣΟΚ την εξουσία. Τότε ήταν που ξεκίνησε ο εφιάλτης της Ελλάδας, και του κ. Παπανδρέου φυσικά αλλά αυτό το τελευταίο δεν μας ενδιαφέρει ουδόλως.

Ακριβώς δύο χρόνια μετά οι παγκόσμιες χρηματαγορές καταρρέουν, περιουσίες τεράστιες χάνονται και όλα αυτά γιατί η Ελλάδα οδηγείται προς τη χρεοκοπία.

Αν κάτι έμεινε από αυτά τα δύο πράσινα χρόνια είναι τα ψέματα. Από το «λεφτά υπάρχουν» και από τη «Δανία του Νότου» στη στάση πληρωμών και στα δάνεια από τη Γερμανία.

Ο Γ. Παπανδρέου, τώρα που βρίσκεται στο τέλος του πολιτικού του βίου μπορούμε να πούμε ότι θα μείνει στην ιστορία για την απόλυτη ανικανότητά του να διαχειριστεί μια από τις κρισιμότερες περιόδους στην ιστορία της χώρας. Πιθανότατα αν συνέχιζε η κυβέρνηση Καραμανλή να αποτύχαινε, όμως τόσα πολλά λάθη μαζεμένα δε θα έκανε. Φτάσαμε στο ανώτερο όριο της αποτυχίας με την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Ότι άλλο δούμε από εδώ και έπειτα, καλό ή κακό, σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερο από αυτό που ζούμε τώρα.

Το καράβι βούλιαξε ακριβώς δύο χρόνια από τις εκλογές του 2009. Δυστυχώς ο καπετάνιος αποδείχθηκε ατζαμής και οι ναύτες αδύναμοι. Η χθεσινή ημέρα με τα μηνύματα από τον Γιούνκερ, τις προβλέψεις για χρεοκοπία από το Reuters, τα σενάρια για plan B από τη Γερμανία θα μείνει ως μια από τις χειρότερες στην ιστορία.

Ένα τραγούδι του Κώστα Τριπολίτη ταιριάζει στη μαύρη αυτή ημέρα:

«Γενέθλια κι αγόρασα σκοινί

τον κόμπο μου τον έχω φτιάξει πρόχειρα

παραληρώντας πάνω στο σκαμνί

στον τελευταίο ρόλο του αυτόχειρα».

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 05/10/2011 10:29:54

    "πίσω μου τίποτα,
    τίποτα στο μέλλον,
    μονάχα η κηδεία των ψηλών καπέλων"
    Άντε να τελειώνουμε με δαύτους!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/10/2011 10:41:03

    Εμβατήριο πένθιμο και κατακόρυφο!

    Στο ταβάνι βλέπω τους γύψους
    Μαίανδροι στο χορό τους με τραβάνε.
    Η ευτυχία μου, σκέπτομαι, θα`ναι ζήτημα ύψους.

    Σύμβολα ζωής υπερτέρας,
    Ρόδα αναλλοίωτα, μετουσιωμένα,
    Λευκές άκανθες ολόγυρα σ ένα Αμάλθειο κέρας.

    (Ταπεινή τέχνη χωρίς ύφος,
    Πόσο αργά δέχομαι το δίδαγμά σου!)
    Όνειρο ανάγλυφο, θα `ρθω κοντά σου… κατακορύφως.

    Οι ορίζοντες θα μ`έχουν πνίξει.
    Σ`όλα τα κλίματα, σ`όλα τα πλάτη,
    Αγώνες για το ψωμί και το αλάτι,
    Έρωτες πλήξη.

    Ά! Πρέπει τώρα να φορέσω,
    το ωραίο εκείνο γύψινο στεφάνι.
    Έτσι, με πλαίσιο γύρω το ταβάνι,
    Πολύ θ`αρέσω…

    Κ. Καρυωτάκης.

  3. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 05/10/2011 10:59:54

    Ορέ φάκτορα θα σου πω μια μεστή κουβέντα και αφού γελάσεις (αν μπορείς βέβαια με όσα συμβαίνουν), αφιέρωσε λίγο χρόνο να την φιλοσοφήσεις.

    "Η πολιτική είναι πάντα μια χαμηλοβλεπούσα παρθένα, ή χαμηλοβλεπούσα πόρνη.
    ΠΟΤΕ λοιπόν μην εμπιστεύεσαι αυτό που φαίνεται."

  4. Orestios avatar
    Orestios 05/10/2011 11:16:28

    O proud Death... what feast is toward in thine eternal cell?
    Sweet Oblivion, open your arms

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Orestios 05/10/2011 12:00:10

      ????????????

  5. Ιξίων avatar
    Ιξίων 05/10/2011 11:36:00

    Δεν είναι η ανικανότητα και η αποτυχία τους το έγκλημα.
    Είναι τα ψέματα, τα αισχρά ηθελημένα ψέματα,η αλαζονεία,
    η προσπάθεια να πειστούμε ότι είμαστε σκουλήκια, άχρηστοι,
    και τα παιδιά μας παιδιά τιποτένιων, χαραμοφάιδων,
    είναι η απίστευτη προπαγάνδα, η μαεστρική ικανότητα το άσπρο
    να γίνεται μάυρο, σε σημείο να νοιώθεις ηλίθιος.
    Είναι η αδιαφορία τους στη θέα μιας κοινωνίας κατασπαραγμένης.
    Είναι ο αυταρχικός τους λόγος για να εφαρμοστεί το άδικο.
    Πόσο ακόμη ;

  6. Vassilis avatar
    Vassilis 05/10/2011 16:08:46

    "Εφιάλτης του Παπανδρέου";; Τι λέτε και σας ξεφεύγουν!!! Ο άνθρωπος εξασφαλίζει με τη χρεοκοπία των Ελλήνων τις δέκα επόμενες μπ....δογενιές του, και βρίσκετε ότι αισθάνεται ο εφιάλτης εφιάλτη;;;; Και να πώ στον "Ιξίων" πόσο ακόμη, μα όσο καθόμαστε στο Internet και δεν πάμε στο Σύνταγμα. Μήπως περιμένετε τον κ(υ)νοβουλευτισμό να σας σώσει;;;;;