#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2011 07:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραλίγο να γίνει ... Τιτανικός το κανό του Γιώργου

 





Μετά το ποδήλατο, σειρά είχε και το περίφημο κανό του Γιώργου Παπανδρέου να υποστεί... βλάβη, αυτό πάντως μεσοπέλαγα. Σύμφωνα με ασφαλείς, μάλιστα, πληροφορίες τις οποίες επικαλείται σε σημερινό δημοσίευμά του ο "ΕΤ", ο πρωθυπουργός κινδύνευσε σοβαρά, όταν λίγο έξω από την Ύδρα, και σε μια πολύ δύσκολη περιοχή για τους κωπηλάτες, έπεσε σε κακοκαιρία και το κανό... χάλασε. Στα στενά της Ύδρας κυκλοφόρησαν πληροφορίες που θέλουν τον κ. Παπανδρέου να πέφτει στη θάλασσα, αλλά για καλή του τύχη εκεί δίπλα όλως τυχαίως περνούσε ένα σκάφος του Λιμενικού το οποίο και περιμάζεψε τον πρωθυπουργό, ο οποίος προφανώς αισθάνθηκε δικαιωμένος για τις δηλώσεις του περί… Τιτανικού. Από το Λιμενικό έσπευσαν να υποστηρίξουν πως ο κ. Παπανδρέου δεν ήθελε να βρίσκεται… εκεί γύρω σκάφος του Λιμενικού, όμως τα παιδιά σε μια ακόμα πράξη ηρωισμού και μιας και δεν είχαν και τίποτα καλύτερο να κάνουν πασχαλιάτικα παρακολουθούσαν διακριτικά τους δεκάδες κωπηλάτες που αυτή την περίοδο καταφθάνουν στην Ύδρα. Το ότι φόρτωσαν μάλιστα και το κανό και το έφεραν στο λιμάνι της Ύδρας δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι ήταν ολόκληρο πρωθυπουργικό κανό, αλλά το ότι ήθελαν να εξεταστούν από ειδικούς τα αίτια της βλάβης. Ήταν μηχανική βλάβη; Υπήρχε δολιοφθορά σε κάποιο κουπί; Εμβολίστηκε από κάποιο τουρκικό κανό; Τη στιγμή που σχεδόν ένα στα τρία σκάφη του Λιμενικού είναι «καθηλωμένο» και περιορίζονται ακόμα και οι διακομιδές των ασθενών από τα μικρά νησιά του Αιγαίου από τις περικοπές στα κονδύλια για συντήρηση και επισκευή, οι άνδρες των ειδικών δυνάμεων μετέφεραν με φουσκωτό του Λ.Σ. το κανό του πρωθυπουργού, μόλις ολοκλήρωσε τις αθλητικές του δραστηριότητες κατά τη διάρκεια των πασχαλινών διακοπών στο νησί του Σαρωνικού.

Ο «Ελεύθερος Τύπος» επικοινώνησε με τον αρχηγό του Λιμενικού Σώματος, αντιναύαρχο Κωνσταντίνο Σούλη, ο οποίος δήλωσε : «Από τη Μεγάλη Πέμπτη είχαμε στείλει άνδρες της Μονάδας Υποβρυχίων Αποστολών του Λιμενικού Σώματος μαζί με φουσκωτό σκάφος στο πλαίσιο των ειδικών μέτρων φρούρησης κατά τη διάρκεια της παραμονής του πρωθυπουργού στην Υδρα. Το κανό του πρωθυπουργού μεταφέρθηκε από το σκάφος του Λ.Σ. προφανώς για λόγους φύλαξής του. Οι άνδρες του Λιμενικού πήραν μαζί τους το κανό για να μην το χάσουν στη θάλασσα». Το κανό λοιπόν σώθηκε, το ίδιο και το κύρος του πρωθυπουργού, άγνωστο βέβαια παραμένει αν σώθηκε και κάνας δύσμοιρος που αρρώστησε πασχαλιάτικα σε κάνα ακριτικό νησί με το Λιμενικό να ψάχνει για σκάφος. Μετά, πάντως, το ατύχημα με το ποδήλατο και τη «βύθιση» του κανό, ίσως ο πρωθυπουργός αποφασίσει να ασχοληθεί με κάνα ανεμόπτερο. Εξάλλου, από «Απάτσι» και «Σινούκ» έχουμε μπόλικα.

(Των Δ. Κοτταρίδη και Ν. Κουφάκου)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. eydoxos avatar
    eydoxos 26/04/2011 07:55:57

    Λιγη σοβαρότητα δεν θα σας έβλαπτε.

    • αλιγγατωρας avatar
      αλιγγατωρας @ eydoxos 26/04/2011 08:43:20

      απο ποιούς?

    • The Saint avatar
      The Saint @ eydoxos 26/04/2011 09:19:54

      Ασόβαρη η ενσχόλιση με τα ...κοινά του πρωθυμπουργού "μας"? Γιατί όχι?
      Αυτός δλδ πώς (παρα)ασχολείται με τα δικά μας?

      σ.σ.Κλέβοντας μισθωτούς και συνταξιούχους αντι να κάνει τίποτα σωστό γιά τη χώρα?

    • trellakias avatar
      trellakias @ eydoxos 26/04/2011 09:49:27

      Η σοβαρότητα προφανώς λείπει από τους ηλίθιους αυλικούς του πρωθυπουργού του Μνημονίου, που θυμίζουν τις ευτράπελες καταστάσεις της εποχής "σιδερένιου"! Εν μέσω ληστρικής επίθεσης στο ίδιο τον λαό του, αυτή η χαρακτηριστική αμερικανικής προέλευσης εντύπωση που τον διέπει, δείχνει πως ζει στο δικό του συννεφάκι "Made in usa". Ας μπει στον δρόμο της αντιμετώπισης των τεράστιων αδιεξόδων που από δόλο μας έβαλε ως κοινωνία, και στις ελεύθερες ώρες του ας ασχοληθεί και με τα χόμπι του. Πρέπει κάποιος να του πει πως η ζωή του δεν είναι μόνο .......ελεύθερος χρόνος!

    • tampakiotis avatar
      tampakiotis @ eydoxos 26/04/2011 09:52:02

      η σοβαροτης ειναι το καταφυγιο των ρηχων και αταλαντων ανθρωπων......

    • dimitris avatar
      dimitris @ eydoxos 26/04/2011 11:07:08

      Δεν ντρεπεστε...ο πρωθυπουργός μας μάζευε λαθρομετανάστες που κινδύνευαν και κάποια στιγμή το σκάφος πήρε νερά

  2. juliet avatar
    juliet 26/04/2011 09:16:36

    εννοεί τους λιμενικούς......και αυτός ο Σούλης ,ανακοίνωση ήτανε αυτή!!χαχαχα
    ο ''καν(ω)νιέρης'' καλά;

  3. Rote Phane avatar
    Rote Phane 26/04/2011 10:18:38

    Σας ειχα οροειδοποιησει οτι, στο Σαρωνικου υπαρχουν ιπταμενα Δελφινια με τα οποια τρακαρουν οι πελαγωμενοι κωπηλατες.
    Υ.Γ Εν οψει της Πρωτομαγιας η Τηλεοραση , , προβαλλει στους Ρεπορτερς του Θεοδωρακη, πως καηκαν οι υπαλληλοι της Μαρφιν!!!!
    Βλεπετε πρεπει να τρομοκρατηθουν οι εορταζοντες την Πρωτομαγια. Τρεμουν τον κοσμο.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 12:04:00

    Εγω εμαθα οτι σηκωθηκαν τα κουπια και τον πλακωσαν στις κουπιες μεσοπελαγα!!

    ΠΠ

  5. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 26/04/2011 12:33:40

    Χαθηκε κανενας περαστικος καρχαριας τα ΟΥΚ βρεθηκαν ναναι εκει?

  6. φωνη avatar
    φωνη 26/04/2011 13:17:40

    Ούτε το κανό δεν μπορεί να οδηγήσει...θέλει να οδηγήσει και ολόκληρη χώρα τρομάρα του...από εδώ και στο εξής μόνο με τη μαμά στην παραλία να παίζει με τα κουβαδάκια του.

  7. αργυρός avatar
    αργυρός 26/04/2011 14:05:47

    Πες τε ότι θέλεται ο Γιωργάκης είναι πρωθυπουργός !!!!!!!!

    • manos avatar
      manos @ αργυρός 26/04/2011 15:20:10

      Απλά και μόνο αυτό είναι. Τίποτα άλλο δεν είναι.
      Ενα πρωθυπουργικό μηδενικό.

  8. eydoxos avatar
    eydoxos 26/04/2011 14:20:08

    Αντε παιδιά, ξαλαφρώσατε. Δουλέψτε και λίγο γιατι βλέπω τη μονιμότητα να χάνεται σιγα σιγά.

    • ΛΕΩΝ avatar
      ΛΕΩΝ @ eydoxos 26/04/2011 14:32:18

      Mακαρι μπας και ξεβρωμίσει το δημόσιο απ τα πρασινοφρούρια....

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ ΛΕΩΝ 26/04/2011 15:33:32

        Καλό!
        Αλλά δε νομίζω ότι το ΠΑΣΟΚ θα τα βάλει με τους συμμάχους του, που του έχουν προσφέρει πολύτιμες υπηρεσίες εδώ και τρεις δεκαετίες. Με τόσους υπαλλήλους που έχει το δημόσιο μπορεί να διώξει πολύ κόσμο χωρίς να πειράξει τους πραιτωριανούς του.

  9. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 26/04/2011 14:25:28

    Βρε σύ γαπ, δεν τους φοράς και στολές υπηρετικού προσωπικού που είναι και πιό άνετες;

    Και για να μη ξεχνάμε, πόσο πήγε το κέτερινγκ για το ταξίδι του bro στο abu dabbi;

  10. manos avatar
    manos 26/04/2011 14:46:07

    Τραμπάλα ξέρει να κάνει ή θα έχουμε δράματα?

    Χρόνια πολλά σε όλους και Χριστός ανέστη.
    Μακάρι του χρόνου να είμαστε όλοι καλά.

    • Misha avatar
      Misha @ manos 26/04/2011 18:15:50

      Αν κάνει με τον Πάγκαλο , θα τον μαζεύουν οι «βολεμένοι» εναερίτες από κάνα στύλο της ΔΕΗ....

  11. manos avatar
    manos 26/04/2011 15:40:32

    Μαμά, είναι μακρυά η αμερική?
    Κλείστο και τράβα κουπί.

  12. Κωστας avatar
    Κωστας 26/04/2011 16:20:57

    Μασαγε τσιχλα για αυτο......Γαπ αφου δεν μπορεις και τα δυο μαζι.

  13. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 26/04/2011 17:28:37

    Και γιο γιο να του παρει η Φρειδερικη υπαρχει κινδυνος να βγαλει
    κανενα ματι....

  14. Brankaleon avatar
    Brankaleon 26/04/2011 17:30:13

    Το πιο σίγουρο και ασφαλές για τον Giorgos είναι το χόκεϋ επί σκ...
    Το χειρότερο που μπορεί να του συμβεί είναι να γλυστρήσει.

  15. Misha avatar
    Misha 26/04/2011 18:14:02

    Οι ψυχωμένοι Υδραίοι θα έπρεπε να θυμηθούν τον Πιπίνο και τον Ματρόζο....

    Στον πάτο του Αργοσαρωνικού οι Νενέκοι της ληστοσυμμορίας....

  16. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 26/04/2011 19:53:16

    Δυστυχως οι ψυχωμενοι Υδραιοι ασχολουνται μαλλον
    με το ποια τηλεσαχλοπερσονα θα το πλυνει στα νερα τους.

  17. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 27/04/2011 01:23:33

    oxι δα ?

  18. Orestios avatar
    Orestios 27/04/2011 13:21:23

    Πάλι τα ίδια έκανε, όπως πέρυσι στον Πόρο?
    Βαρέθηκα.

  19. Loukia avatar
    Loukia 27/04/2011 21:17:40

    exo agxothei...ti allo tha tone vrei ton agio auton anthropo???de leme pali kala pou de kaike ap ti labada tou kai den tou katse to arni sto laimo pasxaliatika!!!H vlakeia einai akatanikiti!!

  20. δημης avatar
    δημης 27/04/2011 21:47:34

    ΠΑΝΤΩΣ Η...ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ Α Π Ο Λ Υ Τ Ω Σ Δ Κ Α Ι Ο Λ Ο Γ Η Μ Ε Ν Η...... ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥΠΗΡΑΝΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ...ΚΑΙ ΤΑ...ΦΥΚΙΑ...ΚΑΙ ΟΙ ΑΧΙΒΑΔΕΣ....

  21. aspasia avatar
    aspasia 28/04/2011 15:07:28

    ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ, ΜΕ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΥΑΓΙΟ ! ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ?