#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2011 07:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραλίγο ελληνογερμανικός πόλεμος στις Σπέτσες



Παρ’ ολίγο ελληνογερμανικός «πόλεμος» το Σαββατοκύριακο στις Σπέτσες όταν άνδρες του ΣΔΟΕ έκαναν εφόδους στους καταστηματάρχες του νησιού με τη συνοδεία… συνεργείου γερμανικής τηλεόρασης. Επιχειρηματίες και πολίτες λίγο έλειψε να λιντσάρουν τους Γερμανούς οπερατέρ και δημοσιογράφους αφού κάποιος απίστευτος νους είχε την ιδέα να δώσει άδεια σε ένα κανάλι ξένης χώρας να παίρνει πλάνα από εφόδους εφοριακών.

Το παρασκήνιο είναι πολύ αν και κανείς δεν επιβεβαιώνει τι πράγματι συνέβη.

Οι καταστηματάρχες πάντως βρέθηκαν μπροστά στη δυσάρεστη έκπληξη να γίνουν… πρωταγωνιστές σε σήριαλ. Αν και κανείς δεν επιβεβαιώνει, πληροφορίες αναφέρουν ότι κάποιος από τον ΣΔΟΕ, ίσως και από το οικονομικό επιτελείο, έδωσαν άδεια για να γίνουν ελεύθερα οι λήψεις εικόνων από τις εφόδους.

Ποιος είδε του Σπετσιώτες και δεν τους φοβήθηκε, όμως, διότι κανείς δεν τους ρώτησε αν ήθελαν να καταγράφονται οι έλεγχοι στα μαγαζιά τους και να παιχτεί το ρεπορτάζ στη Γερμανία. Φαίνεται ότι κάποιος φωστήρας νόμιζε ότι αν έδινε την άδεια θα παιζόταν στη Γερμανία ένα ντοκιμαντέρ που θα βοηθούσε στο να αλλάξουν γνώμη οι Γερμανοί πολίτες για την Ελλάδα. Ήθελαν προφανώς να δείξουν ότι η χώρα μας δεν είναι ξέφραγο αμπέλι, ότι γίνονται έλεγχοι και προσπάθειες για να μειωθεί η φοροδιαφυγή.

Αν αληθεύει ότι στήθηκε όλο αυτό το σόου εν γνώσει του οικονομικού επιτελείου τότε οι άνθρωποι είναι για πολλές σφαλιάρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. koinos_nous avatar
    koinos_nous 11/07/2011 07:10:19

    The Benny Zel SHOW

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ koinos_nous 11/07/2011 12:57:39

      Δες όμως και τι άλλο ¨SHOW¨ σου , μας , ετοιμάζουν :
      http://www.antinews.gr/2010/02/28/35728/

  2. O Mimikos o Giatros avatar
    O Mimikos o Giatros 11/07/2011 07:25:56

    XAXAXAXAXA....XAXAXAXA ..!

  3. Ανδρέας Καπετανάκης avatar
    Ανδρέας Καπετανάκης 11/07/2011 07:26:35

    xaxaxaxaxa..xaxaxa.

  4. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 11/07/2011 07:40:30

    ΠΩΣ ΑΛΛΟΙΩΣ ΘΑ ΔΕΙΧΝΑΝΕ ΟΙ ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΝΤ ΟΤΙ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΩΣΑΝΕ;

  5. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 11/07/2011 08:00:14

    Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΠΑΕΙ ΣΥΝΕΦΟ!
    ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΣΦΥΟΚΑΜΠΤΕΣ ΠΛΗΣΤΟΙ.
    Ο ΡΑΓΙΑΔΙΣΜΟΣ...ΖΕΙ!

  6. juliet avatar
    juliet 11/07/2011 09:25:36

    Μοιάζει με φάρσα για να είναι αληθινό.Τελικά είναι γεγονός θα γίνουμε χειρότερα απο Αργεντική,γιατί δεν θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μόνο την οικονομική κρίση αλλά και τους ''εχθρούς'' τους ίδιους τους Ελληνες.
    Ξεπεσμός ηθικός .......δούλοι .....δοσίλογοι.....
    ''Και ανέπνεε την αύραν την εσπερινήν την όποιαν θα της έφερεν ο μπάτης,αμιγή απο μολύσματα και απο αναθυμιάσεις ανθρωπίνων δεινών και αθλιοτήτων''....
    Παπαδιαμάντης -''Βαρδιανός στα Σπόρκα''.

  7. JOHN avatar
    JOHN 11/07/2011 09:28:14

    Το Γερμανικο συνεργειο φαινονταν και το κυνηγησαν.Τους εσαγωμενους συμβουλους,παντου πια και κυριως στις εφοριες,που με αποικιοκρατικες μεθοδους μας στραγκαλιζουν ποιος θα τους παρει στο κυνηγι και θα τους στειλει στον αγυριστο?Αυτο κι αν ειναι κατοχη.Εισαγωμενος προθυπουργος ξενοι συμβουλοι που παρασκηνιακα διοικουν τα υπουργεια και παει λεγοντας.Ειναι πια υποχρεωση του καθε Ελληνα να τους κυνηγαει γιατι κινδυνευει η υπαρξη του!

  8. Μπολιβάρ avatar
    Μπολιβάρ 11/07/2011 09:32:21

    Μπανανία. Στην οποία επικρατεί ανομία ή, στην καλύτερη περίπτωση, ο νόμος των ξένων κατακτητών. Έτσι κατάντησαν την πατρίδα μας οι ξενόδουλοι δωσίλογοι· ο εχθρός βρίσκεται μέσα στην ίδια την «ελληνική» κυβέρνηση και σε συγκεκριμένη συντεχνία.

    • Μπολιβάρ avatar
      Μπολιβάρ @ Μπολιβάρ 11/07/2011 17:00:38

      Η σημερινή ανομία είναι προάγγελος μεγάλων κακών. Ο Αίσωπος διδάσκει σε ένα μύθο του πως, όπου παρουσιαστεί η αυθαιρεσία («ύβρις») σε πόλη ή έθνος, αμέσως την ακολουθούν πόλεμος και μάχες. ο Δίων ο Χρυσόστομος τοποθετεί την ανομία στο περιβάλλον της τυραννίας μαζί με την σκληρότητα, την ύβρη και την διχόνοια. Όποιος πράττει άνομα τον περιμένει βαριά τιμωρία. Η νέμεση αποτελεί νομοτέλεια.

      Τα Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης χάνουν τον έλεγχο, και μαζί με την πτώση του τυραννικού καθεστώτος θα καταρρεύσει και αυτή η σιχαμένη παρασιτική συντεχνία. Αλίμονο στους τυράννους και τους συνεργάτες τους...

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 11/07/2011 10:07:39

    Η ιδιοτελής ηλιθιότητα μαζί με το εξουσιαστικό ραγιαδισμό είναι συζευγμένα ενδημικά φαινόμενα.

  10. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 11/07/2011 10:42:44

    δεν πληρώνουμε φόρους ρε κ..φάλες γερμανοί. θα φοροδιαφεύγουμε και αν σας αρέσει

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ εξυπνάκιας 11/07/2011 12:28:13

      Θα τους πληρώνουν οι ηλίθιοι της χώρας αυτής για 'σένα, δεν πειράζει.

  11. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 11/07/2011 10:56:20

    ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 20% ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!!
    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ; ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ , ΕΝΑ 5% ΕΝΟΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΣ, ΕΝΑ 5% ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ 10% ΕΙΝΑΙ ΑΦΕΛΕΙΣ!! ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΞΗΓΗΤΑΙ!!

    • juliet avatar
      juliet @ ΝΤΙΝΟΣ 11/07/2011 11:27:35

      ΝΤΙΝΟ
      ''Η στατιστική είναι στατική ιστορία,η ιστορία είναι στατιστική σε κίνηση''.

    • εξυπνάκιας avatar
      εξυπνάκιας @ ΝΤΙΝΟΣ 11/07/2011 19:21:48

      το αλλο 80% φοροδιαφεύγει

  12. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 11/07/2011 10:59:27

    Κατ΄άλλα υπάρχουν κόμματα , και μάλιστα ¨full - δημοκρατικά - λαϊκά¨ , που ισχυρίζονται πως στην Ελλάδα δεν έχουμε ¨κατοχή¨ , αλλά ¨έναν συνήθη καπιταλισμό με δικτατορία του ελληνικού μονοπωλιακού κεφαλαίου¨ , τέτοια ¨συνέπεια και ιδεολογική καθαρότητα...¨ ( ¨Σήκω ¨Άρη¨ να τους δεις...¨ ).

    Τα Γερμανικά ¨τηλεοπτικά συνεργεία¨ σε όλη την χρονική διάρκεια από το 1985 μέχρι το 2000 είχαν -εξειδικευτεί - σε αποστολές για ρεπορτάζ στην Θράκη , τον Έβρο και την Μακεδονία¨ για να ¨αποκαλύψουν¨ την καταπίεση μειονοτήτων στην Ελλάδα , την ¨ανάδειξη του θέματος¨.

    Ψάξτε τω ...για να δείτε για πια ¨αντικειμενικά και φιλάνθρωπα¨ Γερμανικά Μ.Μ.Ε. μιλάμε ...Αυτό δεν είναι δημοσιογραφία , είναι κάτι σαν ¨ειδικές δυνάμεις¨ ( ¨Brandenburger¨ ).

    Για πιέστε το Γραφείο Τύπου της Ελληνικής πρεσβείας στο Βερολίνο να σας απαντήσει , καταγράψει , πόσες φορές από το 1985 επισκέφτηκαν Γερμανικά συνεργεία την Βόρεια Ελλάδα και τι ¨κατέγραψαν αντικειμενικά¨... Θα εκπλαγείτε !

    Για ρωτήστε πόσα Π / κα ιδρύματα ¨μεταλλειολογίας και ορυκτολογίας¨ υπάρχουν στην ¨Ενεργειακά Εξαρτημένη Γερμανία... ¨ και πόσες φορές από το 1985 έχουν επισκεφτεί ¨επιστημονικά συνεργεία τους¨ την Ελλάδα ... ( το Παγγαίο και αλλού) .

    Πόσες έρευνες και μελέτες διαθέτουν ( ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ) για τις ελληνικές πλουτοπαραγωγικές πηγές ...( σίγουρα πολλές παραπάνω απ΄΄τι διαθέτει η Ελλάδα ...). Θα εκπλαγείτε εάν καταφέρεται να κάνετε μια σοβαρή έρευνα, όσο και γι΄αυτό που μας περιμένει... ( τα φωτοβολταϊκά και οι ¨Α.Π.Ε. ¨ είναι μία μόνο διάσταση...).

  13. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 11/07/2011 11:28:12

    ΛΑΕ ΠΟΛΕΜΑ – ΣΟΥ ΠΙΝΟΥΝΕ ΤΟ ΑΙΜΑ…
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Οι Σπετσιώτες λένε το μεγάλο “όχι”

    Σε μια έκτακτη συνάντηση σήμερα 10 Ιουλίου 2011 στο Δημαρχείο, συμπολίτευση και αντιπολίτευση, φορείς και πολίτες είπαν “όχι” σε μια φαινομενικά αθώα πρόταση του Υπουργείου Πολιτισμού, κρίνοντας ότι αποτελεί το τυράκι σε μια επικίνδυνη φάκα, όπως ανέφερε ένας ομιλητής.

    Το ζουμί, όπως το περιέγραψαν οι παριστάμενοι, είναι το εξής: η κυβέρνηση θέλει να ξεπουλήσει τις “περιοχές-φιλέτα” των Σπετσών αλλά δεν μπορεί να το κάνει όσο το νησί χαρακτηρίζεται ως “ιστορικός τόπος”.

    Για να ξεπεράσει αυτό το εμπόδιο, το Υπουργείο Πολιτισμού προτείνει να προστατεύεται μόνο η πόλη των Σπετσών ως ιστορικός τόπος και όχι πλέον το υπόλοιπο νησί, οπότε θα μπορεί τότε να υπαχθεί στο ΤΑΙΠΔ (Ταμείο Αξιοποίησης Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου, που ιδρύθηκε απο το “Μεσοπρόθεσμο” 2ο Μνημόνιο για να εκποιήσει τη δημόσια περιουσία)...

    Μιλώντας σχετικά ο δημοτικός σύμβουλος κ. Γιάννης Σούλιας είπε ότι «η διαδικασία θυμίζει τη μεθόδευση των Ολυμπιακών Αγώνων όπου το κράτος δεν ρωτά κανέναν και παραχωρεί αιγιαλό και παραλίες “προς χρήσιν”», ενώ ο δημοτικός σύμβουλος κ. Γιώργος Λυράκης είπε ότι «το επικείμενο συμβούλιο γίνεται στην πραγματικότητα για το “Μεσοπρόθεσμο” με σκοπό να πάρουν το φιλέτο.»

    Άλλοι ομιλητές είπαν πως υπάρχει κι ένας άλλος μεγάλος κίνδυνος, να ζητήσουν να αποχαρακτηρισθεί και το δάσος της Αναργυρείου. …

    Απο την πλευρά του, ο εκπρόσωπος του ιδρύματος Αναργύρου και γραμματέας της Εκτελεστικής Επιτροπής του κ. Πέτρος Πετρακόπουλος, ανέφερε ότι το Υπουργείο ειδοποίησε το ίδρυμα να εκπροσωπηθεί κι αυτό στη σύσκεψη της Πέμπτης 14/7 φέρνοντας μαζί τα τοπογραφικά και το καταστατικό του.

    Πάντως η θέση του ιδρύματος, εδήλωσε, υπό το πρίσμα των κινδύνων που εμφανίζονται, είναι σαφώς “όχι” στην πρόταση του Υπουργείου.

    Η συνάντηση κατέληξε με το συμπέρασμα ότι θα γίνει ένα έκτακτο Δημοτικό Συμβούλιο που θα δηλώσει επίσημα την αντίθεσή του στον αποχαρακτηρισμό των Σπετσών ως ιστορικού τόπου, και θα τη μεταφέρει επισήμως στη συνάντηση του Υπουργείου την Πέμπτη 14 Ιουλίου.

    http://spetses.wordpress.com/2011/07/10/oxi/#more-3323

  14. Φ. avatar
    Φ. 11/07/2011 12:41:37

    Μπλέξαν με Αρβανίτες και δε θα ξεμπλέξουν. Δεν είναι όλοι τους (if any δηλαδή) Πάγκαλοι ως γνωστόν.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/07/2011 14:42:43

    Τσακίστε τους όπου τους πετύχετε, αποκαλύψτε τους στις εφορίες, στα υπουργεία, στους δήμους, στις υπηρεσίες.

    ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΤΕ ΣΕ ΧΛΩΡΟ ΚΛΑΡΙ. ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΛΕΚΤΙΚΑ.

    Και επειδή θα συναντήσετε παντού ραγιαδισμό, μιλήστε, αφυπνίστε τον κόσμο, είναι ΨΑΡΩΜΕΝΟΙ !!!

    Ενθάρρυνση θέλει ο κόσμος να ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ πρώτα αυτό που του συμβαίνει.
    Και μετά η αντίσταση θα ανθίσει από μόνη της.

    Δεν μπορούν να είναι όλοι στα προκεχωρημένα φυλάκια ούτε στην "πρώτη γραμμή" της μάχης.

    Έκαστος στο πόστο του, υπάρχουν και τα μετόπισθεν, όπου σημαντικός είναι ο ρόλος της πληροφόρησης.

  16. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 11/07/2011 14:48:40

    Τουλάχιστον οι ναζί ήταν πιο “έντιμοι”.Έβαλαν τη γερμανική σημαία στην Ακρόπολη για να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε.
    Πάντως ο "έλληνας" "Αρτέμης Μάτσας" ζει και βασιλεύει.........

  17. juliet avatar
    juliet 11/07/2011 18:58:43

    Ο κίνδυνος είναι υπαρκός ,μας γυροφέρνει ,και τίποτε δεν θα μπορέσει να τον εμποδίσει ,εάν εμείς οι ίδιοι επιτρέψουμε να ολοκληρωθούν οι συνθήκες για τη πλήρη εισοδό του.Αντίσταση λοιπόν,πριν είναι πολύ αργά.
    Χθες το ''Παρόν '' είχε ένα άρθρο σχετικά με επιστολή που έστειλε ο Καρχιδάκης για πληρωμή συνδρομής σε οπαδούς του Πασοκ.
    Αξίζει να αναφερούμε σε επιστολή που του έστειλε ο Γ.Παναγιωτακόπουλος,πρόεδρος των Πυροσβεστών Αθηνών.
    ''Καλούμαστε σήμερα απο εσάς ,τους εκφραστές του...νέου ''σοσιολισμού'',να πληρώσουμε το ....μάρμαρο των λησταρχών που κάποτε πιστέψαμε!Να πληρώσουμε όμως τι;Απο τι; Ποιοί;Εμείς που είδαμε ,και βλέπουμε,να μειώνονται συνεχώς και περισσότερο μέρα με τη μέρα ο μικρός μισθός και η πενιχρή μας σύνταξη;Εμείς που εξαπατηθήκαμε απο όλους εσάς τους πλούσιους σοσιαλδημοκράτες ''πολιτικούς'',που αναμειχθήκατε με τα κοινά και την πολιτική μόνο και μόνο για το δικό σας πλουτισμό και συμφέροντα;Ε,όχι,κύριε γραμματέα,παληέ φίλε και κάποτε συναγωνιστή!Σήμερα εγώ,όπως και εκατοντάδες χιλιάδες αγνοί ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ,και πεντακάθαροι παλιοι ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ ,βροντοφωνάζουμε ΟΧΙ στη κοροΐδια ,το ξεπούλημα της πατρίδας μας και της ψυχής μας.Οχι,κύριε γραμματέα,ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί,γιατί εμείς δεν έχουμε τις αντράνταχτες περιουσίες που κ΄νατε εσείς μπαίνοντας στη Βουλή μας,για τη βολή σας.Και μονάχα γι΄ αυτή''.
    Απο το ΠΑΡΟΝ της Κυριακής ,σελ.13
    Είναι χαραμάδα στη ελπίδα ,ότι ΟΛΟΙ δεν είναι δοσίλογοι και οτι πάνω απο το κόμμα υπάρχει η Πατρίδα.Κόμματα θα ξαναφτιάξουμε ,θα μαλώσουμε αλλά αν χάσουμε τη Πατρίδα τι νόημα θα έχουνε αυτά..Άπατρις είναι αυτός που δεν έχει μια στέγη ,μια γωνιά δική μου ,αυτός που περιφέρεται στις γειτονιές του κόσμου χωρίς να μπορεί να πει εδώ γεννήθηκα ,εδώ γεννήθηκαν οι γονείς μου ,πέθαναν και μεγαλώνω τ΄παιδιά μου εδώ φύτεψα το πεύκο και τα τζιτζίκια το καλοκαίρι θα θυμίζουμε την μία και μοναδική την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ.

  18. juliet avatar
    juliet 11/07/2011 19:00:09

    Συγγνώμη Καρχιμάκη το σωστό,ο δαίμονας της γραφής.

  19. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 12/07/2011 01:05:36

    ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΜΩΡΕ ΣΟΣΙΑ-ΛΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ. ΟΙ ΑΝΟΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.
    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΡΘΙΟ.
    ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΛΕΒΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΡΑΓΙΑΔΕΣ, ΔΟΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΩΜΕΝΟΥΣ