#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2011 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραλήρημα του Βερέμη κατά Σαμαρά



Ο «διάσημος» από την εμπλοκή του στο ανιστόρητο ντοκιμαντέρ του ΣΚΑΙ «ιστορικός» Αθανάσιος Βερέμης, χτύπησε και πάλι.

Αυτή τη φορά έβαλε στο στόχαστρό του τον Αντώνη Σαμαρά, και τους δημοσίους υπαλλήλους της χώρας μας.

Ο πρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας παραχώρησε συνέντευξη στο GR Reporter, όπου μεταξύ άλλων φαιδρών, όπως το ότι θα ήθελε να δει τον Στέφανο Μάνο στο νέο κυβερνητικό σχήμα(!), κάλεσε τους Έλληνες «να κλείσουν τα αυτιά τους στις σειρήνες του λαϊκισμού, να δουν τη πραγματικότητα, και να βοηθήσουν στο να ξεπεραστεί η κρίση».

Φυσικά, όπου σειρήνες του λαϊκισμού, ο καθηγητής εννοεί τον Αντώνη Σαμαρά, τον μόνο δηλαδή πολιτικό αρχηγό, που από την αρχή ερμήνευσε τη δεινή πραγματικότητα του μνημονίου, και πόνταρε πολιτικά, και όχι μόνο,  στην επιτυχή αντιμετώπισή του.

 

Όπως αναφέρει ο Βερέμης, η Ευρώπη δεν χρειάζεται αναδιαρθρώσεις, και αυτά που λέει ο Σαμαράς είναι απλά  κούφιες υποσχέσεις, για να ξεγελαστούν οι ψηφοφόροι. Όσον αφορά στην άρνηση του προέδρου  της ΝΔ να συναινέσει στα φληναφήματα του Παπανδρέου, ο Βερέμης σημειώνει πως είναι σαν να λέει ο Σαμαράς : «Δεν μετέχω στη κυβέρνηση αν ο Θεός δεν μου δώσει τις δέκα εντολές».

Απαντώντας στο  ποια ονόματα θα ήθελε να δει σε μια νέα κυβέρνηση, αναφέρει τον Λουκά Παπαδήμο, τον Αλέκο Παπαδόπουλο, και τον … Στέφανο Μάνο! Αυτή λέει «θα ήταν μια αξιόπιστη κυβέρνηση, και ότι πρέπει για το μέλλον της Ελλάδας». Μνησθητί μου Κύριε...

Στη συνέχεια εκτός από τον Σαμαρά, που τον χαρακτήρισε απεγνωσμένο και ικανό να υποσχεθεί τα πάντα ως λαϊκιστής, και πως στη θέση του θα ντρέπονταν, και πως αν ήταν πατριώτης θα στήριζε τον ΓΑΠ, και πως οι πράξεις του δεν κάνουν καλό στην Ελλάδα, και, και, και…, ο καλός καθηγητής έβαλε στο στόχαστρο και τους δημοσίους υπαλλήλους, ένα 25% των οποίων θα πρέπει οπωσδήποτε  να απολυθεί, για να σωθεί η πατρίδα, όπως λέει!

Όπως σημειώνει χαρακτηριστικά, «… ο δημόσιος τομέας της χώρας μας είναι γεμάτος άχρηστους. Όλες αυτές οι κρατικές επιχειρήσεις βλάπτουν τα δημοσιονομικά της χώρας μας, και οι διευθυντές τους, εισπράττουν βασιλικούς μισθούς… τα συνδικάτα θεωρούν πως χάνουν τα προνόμιά τους, και έχουν βάλει σκοπό να σύρουν την Ελλάδα στο γκρεμό. Και θα το κάνουν…».

 

Strange Attractor

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Game Over GAP avatar
    Game Over GAP 17/06/2011 09:38:06

    Με σοβαρο ατομο ασχολειστε...

    ουτε η μανα του δεν ασχολειται μαζι του.

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ Game Over GAP 17/06/2011 10:16:30

      Γιατί φτιάχνει αυτό που λέει σε κείμενο (κι άλλο;) για το υπογράψουν 3.453 προσωπικότητες;

      Να ξεκινήσει να μαζεύει υπογραφές από το ΕΛΙΑΜΕΠ, ΙΣΤΑΜΕ, ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ,τον Μπάμπη του ΣΚΑΙ, τους Καψής Bros ΑΕ, Πρετεντεροτρέμη, Α(υ)νανιστές, μάνι-μάνι σας βρήκα αρκετούς.

      Χρειαζόμαστε τέτοιους πνευματικούς να ξέρουμε πόσες κρεμάλες να παραγγείλουμε, δεν είναι ευκολο να εισάγεις από την Κίνα σχοινια...

      • Theoprovlitos avatar
        Theoprovlitos @ netakias.wordpress.com 17/06/2011 12:21:53

        TYXAIO; ΔΕ νομιζω.

        Έχει ο εκσυγχρονισμος της τηλεφωνίας και τα παρακλάδια του. Δεν περιορίζεται στη Siemens.

        ttp://www.youtube.com/watch?v=sQ2IraGOpJQ

        ttp://corp.upstreamsystems.com/category/clientsa-z

        Ενιοτε δε αναλαμβανoυν (άλλα παρακλαδια του Μεσαίου Χωρου) και μεγαλα εργα πληροφορικής όπως το Αθηνα 2004, την Βουλή των Ελλήνων και το Δημο Αθηναιων.

        Το κακο ειναι οτι ειναι ΚΑΙ μοναχοφαγάδες, ΚΑΙ άπληστοι, ΚΑΙ αντιχριστιανοί ΚΑΙ ανθελληνες

  2. TAKHS avatar
    TAKHS 17/06/2011 09:38:36

    δεν μας εξηγει τι εκανε ο μανος στην αλατινη. ο οσφυοκαμτης σαν δε ντρεπεται.
    φαπες που θελουν καποιοι.

  3. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 09:39:43

    Βρίζει τον δημόσιο τομέα ενώ ο ίδιος είναι υπόδειγμα κρατικοδίαιτου παράσιτου.

  4. Aggelos avatar
    Aggelos 17/06/2011 09:42:24

    ειναι πολυ καλο σημαδι που ο Σαμαρας προκαλει τετοιες λυσσαλεες αντιδρασεις μισους..και απο τον Ριχαρδο Σωμεριτη πχ..στο Βημα που ειδα..
    ούτε ο κωστακης που κυβερνησε δεν ειχε δεχτει τοση επιθεση μισους..

    Κάτι καινουριο φερνει ο Σαμαρας αλλιως δεν θα τον χτυπουσαν..Τα δεντρα με καρπους πετροβολανε..

  5. Stefanos avatar
    Stefanos 17/06/2011 09:44:13

    Κάπου άκουσα ότι το κράτος έχει υπό την εποπτεία του 150(!) ΔΕΚΟ. Δεν πρέπει να μειωθεί αυτό το νούμερο?

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ Stefanos 17/06/2011 11:40:08

      Για 'μένα, ναι. Αλλά δεν είναι γελοίο να το λέει ο κ. Βερέμης; Για τους λόγους που εκθέτει ο ΒΙΣ παρακάτω.

  6. ΓΕΟΜΑΚ avatar
    ΓΕΟΜΑΚ 17/06/2011 09:45:39

    Ο ΒΕΡΕΜΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΝΑ ΣΩΣΗ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΤΟΥ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΛΕΙΦΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΣ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΜΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

    • kiki avatar
      kiki @ ΓΕΟΜΑΚ 17/06/2011 13:30:32

      εκτος απο κρατικοδιαιτος και σοροδιαιτος, αυτο ειναι το βασικο.

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/06/2011 09:48:51

    Ο Βερέμης είναι ο κατεξοχήν κρατικοδίαιτος. Εχω ξεχάσει πόσα χρόνια είναι στο Εθνικό Συμβούλιο Παιδείας. Δεν δέχθηκε να φύγει όταν ανέλαβε ο ΚΚ ο Εξαφανισμένος και του έβαλαν μπάστακα από δίπλα τον Μπαμπινιώτη, που είναι δεξιός και χριστιανός, και μετά τρωγόταν με τον Μπαμπινιώτη λόγω επικάλυψης αρμοδιοτήτων! Και όλα αυτά επειδή δεν είχε το τσαγανό ο ΚΚ να του πει "σήκω φύγε".
    Γνωρίζω ότι ήταν και στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, δεν ξέρω αν είναι ακόμα.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΒΙΣ 17/06/2011 11:09:41

      ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ὅτι στὶς θέσεις ποὺ "βγάζουν μάτι" στὸ βιογραφικό του, Princeton καὶ Harvard δηλαδή, ἦταν ἀπεσταλμένος τῆς ἑκάστοτε ἑλληνικῆς κυβέρνησης λόγῳ συμβάσεων τύπου "Ἕδρα Κωνσταντῖνου Καραμανλῆ". Δηλαδή, οἱ θέσεις δὲν δηλώνουν τὴν ἀκαδημαϊκή του ἀξία, ἀλλὰ τόν... βαθμὸ ἀρεστότητας στὴν ἑκάστοτε ἑλλαδικὴ ἐξουσία.

      • Berlousconication avatar
        Berlousconication @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/06/2011 13:06:56

        αρέσκειας;

    • juliet avatar
      juliet @ ΒΙΣ 17/06/2011 12:38:24

      πέστα.......όλα αυτά πληρώνουμε ,και όταν τα σκέφτεται κανείς ...και βλέπει και μερικούς ακόμη που το παίζουνε ηδήμονες ....δίνει την απάντηση γιατί η Ν.Δ μένει στάσιμη.

      • kiki avatar
        kiki @ juliet 17/06/2011 13:33:51

        ιουλιεττα,
        αυτην την παρεα Βερεμοκατι η οποια τρωει απο τον Σορος, τρωει απο τις ΜΚΟ, τρωει απο την εταιρεια, τρωει απο τον ΟΗΕ, αυτους ολους τους κανακεψε η ΝΔ, τους φαγαμε στην μαπα , και αν ελεγες και κατι οτι ρε παιδι μου ειναι δοσιλογοι αν μη τι αλλο , ακουγες και τα σχολιανα σου.

        • juliet avatar
          juliet @ kiki 17/06/2011 15:23:10

          @Kiki
          ++1ooooooooooooooooooooooooooo

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΒΙΣ 17/06/2011 13:53:45

      Σε όλα τα θινκ υανκ του Ψόρου είναι και μιλά για πατριωτισμό.

  8. GILLAN avatar
    GILLAN 17/06/2011 09:49:31

    "Συνεπώς, η διπλωματία της ελληνικής πλευράς με τη Ρωσία δεν μελετήθηκε τόσο στενά όσο θα έπρεπε και δεν υπήρξε τόσο αποτελεσματική όσο θα μπορούσε. Και ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφθώ είναι η αγγλοσαξονική πίεση και ελληνικά ιδρύματα, όπως το ΕΛΙΑΜΕΠ, με τους κ. Βερέμη και Κουλουμπή, που εκφράζουν την αμερικανική θέση στην Ελλάδα».

    Γουίλιαμ Μάλινσον πρώην διπλωμάτης (1975-1981), Βρετανός λέκτορας του Ιονίου Πανεπιστημίου

    • Y. avatar
      Y. @ GILLAN 17/06/2011 10:33:16

      Μη ξεχνάμε και το Τσούκαλη. Ξεκίνησε ως πιουρ φιλελεύθερος στα ’80, και κατέληξε νεοφιλελεύθερος της παγκόσμιας τάξης. Κρίμας!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ GILLAN 17/06/2011 10:46:26

      Το ΕΛΙΑΜΕΠ δεν θα είχε καμία απολύτως επιρροή στην κοινωνία, αν δεν αναλάμβανε το συγκρότημα Αλαφούζου να εκλαϊκεύει και να προβάλλει τις θέσεις του.
      Χαρακτηριστική είναι η οξεία επίθεση ενός Ιωάννη Γρηγοριάδη, καθηγητή σε ιδιωτικό τουρκικό πανεπιστήμιο, κατά του Βασιλείου Μαρκεζίνη από τις στήλες της "Καθημερινής", πριν λίγους μήνες, σχετικά με τα ελληνοτουρκικά.

  9. dacord avatar
    dacord 17/06/2011 09:53:17

    Θαρρω πως αναδημοσιευσεις .."συνεντευξεων" τετοιων υποκειμενων ΜΟΝΟ διαφημηση προσφερουν σε αυτα τα παρασιτα..

    ΑΓΝΟΕΙΣΤΕ τους. Ποσοι θα το διαβασαν αυτο το μαμουνι εκει που .."συνεντευξιαστηκε"??

    ΓΙΑΤΙ πρεπει να το διαβασουν και οι αναγνωστες του αντινιουζ?
    Εμενα προσωπικα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ αυτο το κρατικοδιαιτο παρασιτο..

    Πως λεμε οταν, οντας αυτος δημοσιος υπαλληλος και μαλιστα υψηλα αμειβομενος,κατηγορει τους αλλους δημοσιους υπαλληλους και ζηταει να απολυθουν ??
    Σε απταιστα Ελληνικα :
    I hate it when sluts hate other sluts for being sluts.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ dacord 17/06/2011 13:55:33

      Ο παπάς παπά δεν θέλει

  10. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 17/06/2011 10:03:55

    Και για να μην ξεχνιόμαστε, ο Βερέμης ήταν το πρόσωπο-κλειδί στην εκπαιδευτική μεταρρύθμιση της Γιαννάκου. Τότε Βερέμης, τώρα οι κολητές της Diamantopouloy. Βλέπετε, τα πρόσωπα αλλάζουν, oι πολιτικές όχι.

  11. loukas avatar
    loukas 17/06/2011 10:06:06

    Δεν την καταλαβαίνω αυτή την πρεμούρα σας για τους δημοσίους υπαλήλους, όπου στις συνδικαλιστικές τους εκλογές η ΠΑΣΚΕ παίρνει 60-70% ποσοστό.
    Η Ν.Δ. θα πρέπει να είναι η τελευταία που θα τους υποστηρίξει και που κακώς δεν κατηγγειλε αυτό το πάρτυ των προσλήψεων από την δεκαετία του 80.

  12. radiomedic avatar
    radiomedic 17/06/2011 10:13:41

    Ο Βερέμης είναι ιδρυτικό μέλος της Δράσης του Μάνου.
    Αυτό σημαίνει πολλά.

  13. ima avatar
    ima 17/06/2011 10:14:26

    Αμα του κουνήσετε μερικά χιλιάρικα σίγουρα θα είναι σε θεση να σας υποστηρίξει επιστημονικά ό,τι θελετε ο κ. καθηγητής. Αμα λάχει θα κανει και κωλοτούμπες.

  14. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 17/06/2011 10:31:18

    Αναρωτιέμαι, αυτός χωράει στο Σινούκ; ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟ!

  15. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/06/2011 10:31:20

    «… ο δημόσιος τομέας της χώρας μας είναι γεμάτος άχρηστους. Όλες αυτές οι κρατικές επιχειρήσεις βλάπτουν τα δημοσιονομικά της χώρας μας, και οι διευθυντές τους, εισπράττουν βασιλικούς μισθούς… τα συνδικάτα θεωρούν πως χάνουν τα προνόμιά τους, και έχουν βάλει σκοπό να σύρουν την Ελλάδα στο γκρεμό. Και θα το κάνουν…».
    Ενώ αυτός ως πρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας παράγει έργο!!!
    Χεχεχε……

  16. Απορία avatar
    Απορία 17/06/2011 10:33:51

    Βερέμη με την ψήφο των αχρήστων υπάρχει το άχρηστο σύστημα που είναι στα πράγματα σήμερα και το οποίο υπηρετείς εσύ.

    Με το που εκλείψουν οι άχρηστοι πας κατευθείαν και εσύ στον κάλαθο των αχρήστων.

  17. BlueSky avatar
    BlueSky 17/06/2011 10:42:05

    Το παρελθόν αυτού του γελοίου ανιστόρητου είναι γνωστό!!
    Δημόσιος πασοκουπάλληλος!

  18. nickname@taleftaiparchoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparchoun.gap 17/06/2011 10:43:11

    Βερέμι ; ρωτήστε να μάθετε τι σημαίνει βερέμι στην Κρήτη!
    Αν προέρχεται από εκεί το όνομα του...καθηγητή Βερεμη τότε εξηγούνται όλα αυτά που λέει ο άνθρωπος!

  19. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 17/06/2011 10:50:29

    Ο λαος εχει να ασχοληθει με τοσο σοβαρα πραγματα που μονο αυτος ο φαρος βλακιας του ελλειπε.
    Αφηστε αυτα τα αθυρματα να γινονται περιγελως της ιστοριας και της αρχομενης ανοιας,μην τους δινετε εδρα λογου.ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΣΑΤΕ ΡΕ ΕΓΚΑΘΕΤΟΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ!!!

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2011 10:57:13

    Μπουμπη.. ελα ελα σου εχω κοκκαλο..

    ΠΠ

  21. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 17/06/2011 11:06:15

    Αληθεια κατι πρασινα παπακια τι γινανε?ετσι για ναχει χαβαλε το πραγμα.

  22. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/06/2011 11:10:52

    Ὁ Βερέμης συναγωνίζεται σὲ δημοφιλία τὴν Ντόρα, ὁπότε ποιός νοιάζεται;

  23. Νεοοφιλελευθερος Κρατικοδιαιτος = Βερεμης avatar
    Νεοοφιλελευθερος Κρατικοδιαιτος = Βερεμης 17/06/2011 11:42:36

    Κυριε Βερέμη ποιο κομμα αραγε δημιουργησε αυτο το βαθυ κρατος με τους αχρηστους υπαλληλους?

    Οι συγκεκριμενοι ανθρωποι προσπαθουν να πησουν τον ΓΑΠ για απολυσεις και αποκρατικοποιησεις και γι' αυτο βαζουν φιτιλιες στην κεντροδεξια. Ειναι κινησεις τακτικης για να πεισουν την κηβερνηση να παρει μετρα. Δεν νομιζω οτι ειναι αξιοι σχολιασμου οι κυριοι.

    Να δειτε που οταν βγει ο Σαμαρας στην εξουσια οι συγκεκριμενοι κυριοι θα κατηγορουν το Πασοκ.

  24. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/06/2011 11:54:08

    ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΄΄ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ΄΄΄....

  25. mind the GAP avatar
    mind the GAP 17/06/2011 11:58:15

    Μια απλή ερώτηση στον κύριο καθηγητή: Στο 25% αυτών που πρέπει να απολυθούν είναι και ο γιος του;

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ mind the GAP 17/06/2011 15:28:12

      Που εργάζεται ο γιος του;

  26. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 17/06/2011 12:20:40

    Ο ΒΕΡΕΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ. Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΤΑΙΖΕ; ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΓΝΩΜΗ!!! Α! ΡΕ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Η ..ΑΥΛΗ ΜΑΣ!!

  27. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 17/06/2011 12:53:51

    Όσο περισσότεροι φελλοί τύπου Βερέμη, επιτίθενται στον Σαμαρά, τόσο πιο συμπαθής μου γίνεται ο Αντώνης Σαμαράς.

    Για την ιστορία του πράγματος, να σημειώσω πως μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να έχει γίνει πανεπιστημιακός ο Βερέμης, και ο κάθε Βερέμης, καθώς μόνο στην Ελλάδα γίνονται άνθρωποι πανεπιστημιακοί με ανύπαρκτο συγγραφικό- επιστημονικό έργο. Να σημειώσω επίσης πως μόνο στην Ελλάδα οι δήθεν πανεπιστημιακοί τολμούν να παρουσιάζουν τις επιφυλλίδες τους ως συγγραφικό – επιστημονικό έργο. Αυτό δεν συμβαίνει πουθενά αλλού στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ.

    Αλλά ποιος ασχολείται πλέον με τους έλληνες πανεπιστημιακούς ειδικά όταν μιλάμε για τύπους τα αδελφάκια των οποίων λαμβάνον μαζικά, έργα, επί Ολυμπιακών αγώνων, ως κάτοχοι εταιρίας που κατασκευάζει ασανσέρ κτλ.

    Βλέπετε, δεν αναλαμβάνει έναντι πινακίων φακής, ο κάθε καθηγητής, να συράψει το ιδεολογικό πλαίσιο των επιχειρηματιών που στήριξαν το εκσυγχρονιστικό εγχείρημα του Κ Σημίτη και την «λαμπρή» του οικονομική πολιτική, καθώς και την ιστορική αφήγηση αυτού του συρφετού ο όποιος διέλυσε την παραγωγική δομή της χώρας, λεηλάτησε τα ασφαλιστικά ταμεία και τα δημόσια νοσοκομεία και επιχείρησε να λεηλατήσει και την νεότερη ιστορία του ελληνικού λαού.

    Σε ένα πράγμα πάντως οφείλουμε να αποδώσουμε τιμή στον «κ.κ» Βερέμη: η μεθοδολογία που χρησιμοποιεί στα «έργα» του αντανακλά επάξια την οικονομική δομή και πρακτική των ανθρώπων για τους οποίους συνέγραψε τα αφηγήματα του. Τέτοιος αντιεπιστημονικός λόγος και τσαπατσουλιά, μόνο σε επιχειρηματίες που ασχολούνται με εισαγωγές ειδών εξωτερικού, εάν όχι με την πόλωση αποικιακών ειδών, ταίριαζε.

    Και εις ανώτερα και σε αυτόν και στους ομοίους του, λοιπόν.

    ΥΓ: Τα λεγόμενα «αποικιακά είδη» είχαν μεγάλη ζήτηση (ΚΑΠΟΤΕ) και αναπόφευκτα προσείλκυαν όλο και περισσότερο το ενδιαφέρον των φιλόδοξων «ελλήνων εμπόρων»….

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ Βαγγέλης, Πειραιάς 17/06/2011 14:06:02

      h__p://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=46840

  28. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 17/06/2011 12:59:05

    ΥΓ2 : ΛΑΜΒΑΝΑΝ και όχι «λαμβάνον».

    Τουτέστι:
    «Αλλά ποιος ασχολείται πλέον με τους έλληνες πανεπιστημιακούς ειδικά όταν μιλάμε για τύπους τα αδελφάκια των οποίων λάμβαναν μαζικά, έργα, επί Ολυμπιακών αγώνων, ως κάτοχοι εταιρίας που κατασκευάζει ασανσέρ κτλ.» όπως ΛΕΜΕ … δηλαδή ανελκυστήρες, κυλιόμενες σκάλες, και λοιπές κρατικές υπηρεσίες.

  29. στα περιξ avatar
    στα περιξ 17/06/2011 13:01:18

    Φαντάζομαι ο υιός του προσελήφθη εκεί που προσελήφθη μέσω ΑΣΕΠ. Αιδώς.. Τσίπα ρεεε

  30. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 17/06/2011 14:02:07

    Δείτε h**p://www.google.gr/search?q=%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%82%2B%CE%B1%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%B7&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&hl=el&rlz=1C1CHNG_elGR326GR327&biw=975&bih=612&sa=2

    και

    h++p://www.google.gr/search?q=%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%82&hl=el&rlz=1C1CHNG_elGR326GR327&prmd=ivns&ei=gDP7TezcHou5hAeFztCIAw&start=40&sa=N&biw=975&bih=612

  31. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/06/2011 14:39:58

    Κύριε Βερέμη μας, να σας το πούμε στη γλώσσα της ενδολοδότριάς σας: Drei Professoren, Vaterland verloren!

    Άξιος πάντως ο μισθός σας για το ρόλο του κατοχικού ντελάλη που έχετε αναλάβει: h**p://www.antinews.gr/2011/06/16/106794/

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 17/06/2011 14:40:14

      εντολοδότριάς

  32. EYA avatar
    EYA 17/06/2011 15:47:00

    @dacord
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙ ΑΝΑΡΤΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΕΙΜΕΝΑ..ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΄΄ΞΗΛΩΣΑΝ΄΄ ΤΟ ΄΄ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ΄΄ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΙ ΕΝΑΣ ΓΕΝΙΤΣΑΡΙΣΜΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΑΤΟΜΩΝ ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΤΟ ΑΝΗΘΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΩΣ ΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ

  33. juliet avatar
    juliet 17/06/2011 15:51:13

    Ελευθεροτυπία 2/11/2006
    ........................................................................
    Σε συνέντευξή του στο ραδιοφωνικό σταθμό''Αθήνα 9,84'' ο πρόεσδρος τουΕΣΥΠ επαναδιατύπωσε τους λόγους της δυσαρέσκειάς τους έναντι των κυβερνητικών χειρισμών στο θέμα των αλλαγών στα Πανεπιστήμια.Σε σχετική με την επικείμενη παραίτησή του ερώτηση απάντησε:''Προς το παρόν όχι ,δεν νομίζω'' διευκρινίζοντας ότι δεν αμφιβάλλει για την στήριξη της υπουργού Παιδείας.
    Γεγονός που και η Μαριέττα Γιαννάκου ,απαντώντας σε σχετική ερώτηση δημοσιογράφων,επιβεβαιωσε ,δηλώνοντας χθες μετά τη συνεδρίαση της κυβερνητικής επιτροπής''Εχουμε θαυμάσια συνεργασία και η συνεργασία αυτή θα συνεχιστεί''.
    ''Σεβάμαστε τον καθηγητή Θ άνο Βερέμη και τη δουλεία που έχει κάνει.Ειδικά η συμβολή του στο έργο της μετερρύθμισης είναι πολύ μεγάλη''δήλωσε άλλωστε και ο αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγ.Αντώναρος όταν κλήθηκε χθς στο πρε-ρούμ να τομοθετεί επί των δηλέσεων Βερέμη.
    ...............................................................................................................
    Ετσι για να μην ξεχνάμε, και επιβάλλεται να έχουμε μνήμη γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουμε να κάνουμε μια νέα αρχή και ο κόσμος να πιστέψη.

  34. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 17/06/2011 16:05:59

    Με αφορμή αυτό το άρθρο και σε απάντηση της κίνησης κάποιων καθηγητών υπέρ του μνημονίου (βλ. h__p://www.antinews.gr/2011/06/16/106794/ ) με το Βερέμη να πρωτοστατεί, ας απολαύσουμε την αντίθετη κίνηση μιας άλλης ομάδας 67 Ελλήνων καθηγητών που κατακρίνει το μνημόνιο.

    ht__p://www.antibaro.gr/node/3126
    67 Ακαδημαϊκοί ζητούν καταγγελία του μνημονίου και στάση πληρωμών
    Όπως σημ. "Οι Υπογράφοντες ειναι ακαδημαϊκοί και επιστήμονες, η πλειοψηφία των οποίων είναι μέλη του Hellenic Electronic Center/Professors’ and Ph.D.’s forum."

  35. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/06/2011 17:41:13

    Ο Βερεμής δεν έχει καμία συνείδηση περί ελληνικότητας και εθνικού υσμφέροντος. Ο λεγόμενος πατριωτισμός του περνάει μέσα από ένα αμερικανο-ευρωλιγούρικο φίλτρο (γι' αυτό είναι και Σοροδίαιτος) και δεν τρέφει εκτίμηση στους συμπατριώτες του τους οποίους θέλει να νουθετήσει. Ιδιαίτερα τώρα που φαίνεται ότι ο λαός έχει αρχίσει να πιστεύει κάποιους (λέει αυτός) "λαϊκιστές" σαν τον Σαμαρά, ο Βερεμής και οι όμοιοί του το παίζουν τιμητές και όποιος τσιμπήσει τσίμπησε. Το κακό γι' αυτούς είναι ότι απευθύνονται στη μεσαιοχωρίτικη ομαδούλα της ελληνικής κοινωνίας που αντιστοιχεί στο 1%. Άντε γεια.

  36. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 17/06/2011 19:50:48

    Στοιχειώδης πολιτική και δημοκρατική εφυία απατεί να σχολιάζουμε τα λεγόμενα του ΒΕΡΕΜΗ και οχι να τον βρίζουμε.
    Οι ποιό επικίνδυνοι φίλοι κύριε πρόεδρε είναι αυτοί οι σαλιάρηδες που εχουν έχουν λύσσα να εμφανιστούν "βασιλικότεροι του βασιλέως".
    Τα κόμματα είναι γεμάτα απο αυτούς που γυροφέρνουν τον πρόεδρο και τον λιβανίζουν νυχτα μέρα μεχρι ο πρόεδρος να παρει εξουσία να αρχίσει να την μοιράζει στους πρωην αφισοκολητες.....

  37. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 17/06/2011 20:36:10

    Σιγά,μήπως δεν ξέρει ο "μονοπύθμενος" ποιούς Βερέμηδες,Μπάμπιδες και λοιπούς υπερπατριώτες βάζει στη μισθοδοσία του;

  38. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 17/06/2011 21:28:55

    Και μιας και κριτική στο «έργο» του βερέμη παρέθεσα σε προγενέστερη παρέμβαση μου, αξίζει να προσθέσω κάποιες παρατηρήσεις επιπλέον:

    Στον πανεπιστημιακό χώρο, είθισται να γίνεται κάποιος λέκτορας, επίκουρος καθηγητής, πόσο μάλλον αναπληρωτής καθηγητής κτλ , όταν και εφόσον έχει κατακτήσει και έχει παράσχει μια σειρά από δημοσιεύσεις οι οποίες πληρούν κάποιους πολύ ξεκάθαρους κανόνες. Οι δημοσιεύσεις που πληρούν αυτούς τους κανόνες, είναι οι λεγόμενες επιστημονικές δημοσιεύσεις. Θα έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον να βάλλουμε κάτω τις δημοσιεύσεις του «κκ» Βερέμη και να δούμε τι είναι η κάθε μια από αυτές, κατά πόσον ταυτίζονται και απλά αποτελούν πολλαπλές δημοσιεύσεις του ίδιου άρθρου σε διαφορετικά περιοδικά κτλ, και να δούμε με βάση ποιες δημοσιεύσεις πήρε ποιες θέσεις στην ελληνική πανεπιστημιακή κοινότητα.

    Όχι τίποτε άλλο, αλλά για να δει και ο κάθε αναγνώστης για το τι πρόκειται επιστημονικά, καθώς και για να διευκολύνουμε τον κάθε αναγνώστη να διεξάγει ο ίδιος τα δικά του συμπεράσματα για το τι επιστήμονα ομιλούμε. Στην πολιτική περάν από τι λέει κάποιες έχει πολύ μεγάλη σημασία και ποιος το λέει.

    Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μελετούσαμε τα «επιστημονικά» εχέγγυα κάποιον «κ κ» όπως ο Βερέμης στην Ελλάδα. Και για να μην τον αδικούμε δεν είναι φυσικά και ο μόνο. Μέγα είναι το πλήθος των αντίστοιχων με αυτόν «πανεπιστημιακών» στην Ελλάδα.

    ΥΓ: It is more than obvious that comments like the following : “What Antonis Samaras said is impossible to happen. He would go and negotiate a debt restructuring. I am bringing back the example of God and the Ten Commandments. Well, a man in despair really can quite believe impossible things”, are beyond any need of any counter argumentation. Obviously for Dr A Veremis, any negotiations for debt restructuring are fruitless, and thus not possible. Furthermore, as the need for debt restructuring is equated to theological beliefs, by Dr A Veremis, it follows that all the economists that have suggested that such negotiations should be conducted are under the influence of theological beliefs. But what validity do the opinions of trained economics have compared to the deep knowledge of economics and finance that Dr A Veremis, a historian himself, has.

    • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
      Βαγγέλης, Πειραιάς @ Βαγγέλης, Πειραιάς 22/06/2011 17:17:25

      And a minor necessary correction that will facilitate a future reader of these comments:

      Διαβάστε : «Στην πολιτική περάν από τι λέει κάποιος έχει πολύ μεγάλη σημασία και ποιος το λέει.», αντί για : «Στην πολιτική περάν από τι λέει κάποιες έχει πολύ μεγάλη σημασία και ποιος το λέει.»

  39. Pritsios avatar
    Pritsios 17/06/2011 21:55:11

    Πάντως έχουν μεγάλη πλάκα αυτοί οι πανεπιστημιακοί κι οι διάφοροι αμφιλεγόμενοι ήρωες.
    20 μήνες τώρα μόκο και ξαφνικά μόλις βρήκαν όλα τα γίδια μαντρωμένα στο Σύνταγμα πάνε να μιλήσουν με το έτσι θέλω.

    Κι αύριο το πρωϊ η Λούλα με την Κούλα, ο Κίτσο κι ο Μήτσος θα λένε πόσο καλά τα είπαν κάποιοι..
    να δεις μωρέ ήταν ένας πως τον έλεγαν.

  40. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 18/06/2011 00:20:39

    Η πέμπτη φάλαγγα με πράκτορες, Γεννίτσαρους και άλλα φρούτα τύπου "καθηγητή" Βερέμη δρά εδώ και χρόνια στην Ελλάδα.
    Το Γουδί τους περιμένει κι' αυτούς μαζί με τους πολιτικούς "προϊσταμένους" τους.

  41. GEORGIOS V avatar
    GEORGIOS V 18/06/2011 12:03:00

    O ανιστόρητος ιστορικός μίλησε .ΑΧ Ελλάδα είσαι αξια των κατοίκων σου