#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2011 08:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρακαλώ ο κ.Καταλληλότερος να απαντήσει στην γριά θεία μου



Έχω μια γριούλα θεία, ταπεινή αγωνίστρια της ζωής. Παίρνει 400 ευρώ σύνταξη και 150 ευρώ επικουρική. Ζει στην Αθήνα, πληρώνει φάρμακα, γιατρούς, ελάχιστα είδη διατροφής. Πληρώνει ρεύμα, χαράτσι της ήρθε 200 ευρώ για τη γκαρσονιέρα που μένει, εν πάση περιπτώσει, τα… κουτσοβγάζει που λένε και στο χωριό της. Περιμένει κάθε 20 του μήνα να πάρει τη συνταξούλα της μαζί με το επικουρικό που πλήρωσε για να το έχει στο τέλος της ζωής της.

Έρχονται λοιπόν τώρα οι κυβερνώντες και λένε ότι επειδή τα ταμεία των ταμείων είναι άδεια πρέπει να κόψουν τις επικουρικές. Για δεύτερη φορά αφού έχει προηγηθεί ακόμη μια. Ο πρώην πρόεδρος των εργαζόμενων στα ασφαλιστικά ταμεία και νυν υπουργός Εργασίας, Γ. Κουτρουμάνης μιλώντας σε ραδιόφωνο είπε ότι οι μειώσεις στις επικουρικές συντάξεις θα είναι της τάξης του 25% και θα ισχύσουν από 1ης Ιανουαρίου 2012.

Η νομοθετική ρύθμιση θα προωθηθεί με διαδικασίες εξπρές και αναμένεται να ψηφιστεί έως τις 15 Ιανουαρίου, αλλά θα έχει αναδρομική ισχύ από 1/1/12.

Τις επόμενες ημέρες συνεδριάζει το υπουργικό του κ. Παπαδήμου με σκοπό να συζητήσει την κατάσταση στα ταμεία και τη μείωση των επικουρικών. Φυσικά τη γριά θεία μου δε θα τη ρωτήσουν αν πρέπει να της κόψουν 30-40 ευρώ από την επικουρική της. Ούτε θα τη ρωτήσουν αν μπορεί να βγάλει το μήνα.

Φυσικά δε θα παρουσιάσουν και καμιά αναλογιστική μελέτη που να δείχνει πόσα θα κερδίσουν τα ταμεία από τη μείωση των επικουρικών. Αν πράγματι σώζονται όχι 25% αλλά 50% να κοπεί, όμως, πολύ φοβάμαι ότι τα πενιχρά λεφτά που θα κόψουν από τους συνταξιούχους δε φτάνουν ούτε για… στραγάλια.

Το ίδιο δεν έγινε και με την εφεδρεία. Κέρδος 50 εκατ. ευρώ από τις 30.000 αποχωρήσεις, αλλά επέμεναν να τις κάνουν.

Τώρα λοιπόν που πάει το θέμα στο υπουργικό, πόσο άθλιος μπορεί να είναι κάποιος για να μειώσει τις συντάξεις εκ νέου κι ενώ έχουν γονατίσει οι Ελληνες;

Υπάρχει κάποιος πρωθυπουργός που θα πει σε όλους τους γέρους και τις γριές αυτής της χώρας γιατί το κάνει; Γιατί τα περήφανα γηρατειά πρέπει να αναγκάζονται να ψάχνουν στα σκουπίδια;

Και να μην μπορούν να κοιτάξουν τα εγγόνια τους στα μάτια αυτές τις χρονιάρες μέρες;

Ας  απαντήσει ο «καταλληλότερος» σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/12/2011 08:47:59

    Οι καταλληλότεροι δεν ασχολούνται με τόσο ...πεζά θέματα.
    Ασκούν ...υψηλή πολιτική....

  2. sofaditis avatar
    sofaditis 21/12/2011 09:01:59

    Ας ρωτησουμε στο Κ.Ι.Σ. Αυτοι ξερουν!

  3. ioannis33 avatar
    ioannis33 21/12/2011 09:10:23

    Η θεία και ο καθένας απο εμάς δεν εκφραζόμαστε σε καμία μέτρηση και σε κανένα στατιστικό στοιχείο.Θα έλεγα μάλιστα οτι ανήκουμε οι περισσότεροι στο στατιστικό λάθος.Οι κυβερνώντες και οι κατάλληλοι μας αντιμετωπίζουν ως νούμερα,ως δείκτες και τις ζωές μας ως χρώματα σε στήλες ενός γκάλοπ.Κανένας δεν θα σκεφτεί και δεν θα συγκινηθεί απο την προσωπικη ιστορία ενός πολίτη.Η θεία θα συνεχίσει να δίνει την μάχη της,την καθημερινή μάχη για τα αυτονόητα ελπίζοντας πως κάποτε κάποιος θα την αντιμετωπίσει ως άτομο και όχι ως ''δείγμα''

  4. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 21/12/2011 09:11:27

    ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΝΟΣ ............ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥ ΒΟ(Υ)ΛΕΥΤΗ?

  5. stam avatar
    stam 21/12/2011 09:27:44

    πολυ ευγενικοι ειστε πλεον....σ αυτους ολους τους αθλιους αξιζει αλλου ειδους γλωσσα....

  6. Lampros avatar
    Lampros 21/12/2011 09:44:30

    Το μεγαλείο της γιαγιάς, που ανοιγει το προτοφολάκι της γιανα δεί τι έχει μέσα, και να το δώσει στο εγγονάκι της, ακόμα και αν ξέρει πως θα της λειψει απο το φαγητό της, αυτά τα σιχαματα της κοινωνίας που μας εφεραν εδώ δεν μπορούν να το νιώσουν. Δεν μπορούν γιατί δεν εχουν καμια σχέση με την ελληνική ψυχή. Αυτοί δεν ειναι έλληνες, δεν μπορεί να ειναι. Αμερικανοαναθρεμένα κωλόπαιδα ειναι.
    Ποιός απο τους Προγονους μας θα εκανε κάτι τετοιο?? Ακομα και στις πιο σκοτεινές και μαυρες σελίδες της ιστορίας μας, αυτη η καταντια δεν υπήρχε. Υπήρχε μαι αισθηση ντροπής, και φιλότιμου.

  7. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 21/12/2011 10:23:40

    Αν ο κόσμος ήξερε το μέγεθος της λεηλασίας των δημοσίων ταμείων που έχει γίνει από τα πρασινοκοκκινογαλάζια κοράκια τα τελευταία χρόνια,
    αν μπορούσε να μάθει τι έχουν κάνει στην πατρίδα μας όλοι αυτοί οι γραβατωμένοι λωποδύτες,
    θα έμπαινε στη Βουλή και θα τους πέταγε από τα παράθυρα.
    Βέβαια, ας μη γελιόμαστε, αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, επειδή κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.
    Κι έτσι το σύστημα, που ανακυκλώνει τους μπλε, πράσινους και κόκκινους κόκκους του απορρυπαντικού, θα ξεπλύνει κι αυτά τα εγκλήματα με τον εύκολο τρόπο της πλύσης -όχι των ρούχων, αλλά- των εγκεφάλων μας.
    Οι εγκληματίες, οι white collar criminals, θα συνεχίζουν τα ηθικοπλαστικοπατριωτικά κηρύγματα από τηλοψίας, αλλά και το μεγάλο φαγοπότι, κανονικότατα.
    Και ο κοσμάκης θα βασανίζεται εσαεί.
    Καλά Χριστούγεννα και ευτυχές το νέον έτος.

  8. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 21/12/2011 13:14:23

    σε αυτούς τους άθλιους που έχουν γυρίσει τη χώρα μας 60 χρόνια πίσω δεν τους χρειάζεται μόνο σκληρότερη γλώσσα, δεν ιδρώνει το αυτάκι τους.τους χρειάζεται βούρδουλας, δημόσιο μαστίγωμα δέσμευση των περιουσιακών τους γιατι με τα λεφτά που έχουν όλοι αυτοί θα σωθεί η Ελλάδα μας και όχι με τις περικοπές στους μισθούς μας και στις συντάξεις των παππούδων μας που μια ζωή πάλεψαν για να έχουν κάτι για τα γεράματα να ζήσουν το τέλος τους με αξιοπρέπεια.κι αυτοί τους πεθαίνουν πριν την ώρα τους.

  9. ΦΛΩΡΑ ΣΟΥΙΣΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΦΛΩΡΑ ΣΟΥΙΣΟΠΟΥΛΟΥ 21/12/2011 13:37:00

    ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ Η ΘΕΙΑ ΣΟΥ.......................
    να φροντιζε για το μελλον της πανω στις πλατες αλλων....οτι εκανε και ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ............παριστανε τον τσαμπα μαγκα συνδικαλιστη και εκανε χρονια ολοκληρα μια ανεξοδη για την τσεπη του προεκλογικη εκστρατεια.
    Νατος τωρα υπουργος ..η μιση κομπλεξικη μεριδα ανθρωπου............!να θελει να βαλει σε ταξη ολα αυτα που χρονια ολοκληρα ανακατωνε για να προβληθει.