#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/08/2010 11:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Παρακαλώ, βάλτε μου ένα ευρώ βλίτα»!



«Αν θέλεις να διαμορφώσεις πραγματική εικόνα για την οικονομία πήγαινε σε μια λαϊκή αγορά» λέει μια παλαιά θυμοσοφία του ρεπορτάζ. Ακόμη καλύτερα, μάλιστα, αν βρεθείς για λίγες ώρες πίσω από τον πάγκο, θα προσθέταμε εμείς. «Να μην έρθεις από νωρίς, έλα κατά τις 12, να μείνεις μέχρι το κλείσιμο, και θα δεις πολλά» προτείνει ο Μανώλης, παραγωγός από την Κρήτη, με πάγκο σε διάφορες λαϊκές αγορές της Αθήνας. «Και μην έρθεις σε καμιά φτωχογειτονιά, έλα στο Νέο Ψυχικό, για να καταλάβεις» συμπληρώνει.

Μεσημέρι, ώρα 12.00, στη λαϊκή αγορά του Νέου Ψυχικού, στην οδό Ξάνθου. Περνάμε πίσω από τον πάγκο και με αδιάφορο ύφος παρακολουθούμε. «Είδες αυτόν που μόλις έφυγε; Είναι πελάτης μου πολλά χρόνια, πάντα έπαιρνε από το εμπρός μέρος του πάγκου τις καλές ντομάτες. Σήμερα μού ζήτησε και από τις πίσω. Ενα ευρώ και είκοσι λεπτά οι καλές, ένα ευρώ οι πίσω. Τι γλίτωσε δηλαδή; Είκοσι λεπτά...». Στον διπλανό πάγκο ένας καλοντυμένος 45άρης μετράει τα κέρματά του. Δεκάλεπτα, εικοσάλεπτα, τα αδειάζει όλα στη χούφτα του παραγωγού: «Ενα και ογδόντα βάλε μου, όσα βγαίνουν» .

Ο Χρήστος από τον Μαραθώνα μάς φιλοξενεί και αυτός για λίγο πίσω από τον πάγκο του. Στην πλαστική λεκάνη με την είσπραξη κυριαρχούν τα «κίτρινα» και «κόκκινα» κέρματα, δηλαδή από 50λεπτο και κάτω. Τα λίγα χαρτονομίσματα τα κρατά στην τσέπη του και υπολογίζει ότι στο σύνολο δεν θα πιάσει τα 300 ευρώ τζίρου. «Τα τελευταία δύο χρόνια έχει αρχίσει μια συνεχής κατηφόρα· είναι σταθερή η πτώση, χωρίς σκαλοπάτια, κάθε μήνα και χειρότερα από τον προηγούμενο» τονίζει. « Σ ε σχέση με πριν από τρία χρόνια, η δουλειά μας είναι σχεδόν 70% κάτω». Τη συζήτηση διακόπτει μια καλοντυμένη κυρία, γύρω στα 30, που μετράει τα ψιλά της για να αγοράσει ένα κιλό βλίτα, προς μισό ευρώ το κιλό. «Ενα κιλό βλίτα, όταν τα μαγειρέψειςούτε δυο μερίδες δεν θα βγάλουν» λέει ο Χρήστος, με μια χαρακτηριστική κίνηση απελπισίας. Τουλάχιστον, είναι λίγο πιο τυχερός στον επόμενο πελάτη: 25άρης, με περιποιημένη εμφάνιση, «καλό» λινό πουκάμισο και αντίστοιχο παντελόνι, και διπλάσιο μπάτζετ: «Ενα ευρώ βλίτα θα μου βάλετε παρακαλώ; »! Η επόμενη πελάτισσα που πλησιάζει τον πάγκο φαίνεται καλύτερη περίπτωση: γύρω στα 60, με καλό ντύσιμο και ένα μικρό τετράγωνο χρυσό ρολόι με ολόχρυσο μπρασελέ, διαλέγει ντομάτες. Η ζυγαριά «μεταφράζει» σε 1,35 ευρώ. «Να τις κάνουμε ένα και πενήντα;», η πρόταση, αλλά το γνωστό πλέον μέτρημα στα ψιλά είναι αποτρεπτικό: «Μη μού βάλετε άλλες, γιατί έχω άλλα 30 λεπτά να πάρω και αγγούρια» απαντά. Ωστόσο τίποτε πλέον δεν μας κάνει εντύπωση. «Στις πιο λαϊκές συνοικίεςο κόσμος έρχεται αργά, όταν πέφτουν οι τιμές και ψωνίζει περισσότερο, γιατί ό,τι και αν γίνεικάτι θα πρέπει να μπει στην κατσαρόλα κάθε μέρα. Εδώ στο Ψυχικό, όσο και αν ρίξω την τιμή, δεν θα αγοράσει κανείς μεγαλύτερη ποσότητα. Ερχονται και σου ζητάνε μισό κιλό από αυτό και μισό κιλό από το άλλο, και τέλος. Παλιά έπαιρναν και δύο και τρία κιλά, τώρα ψωνίζουν όλο και λιγότερο».

Κατά τις τρεις το μεσημέρι η, ούτως ή άλλως, πεσμένη κίνηση έχει μειωθεί σε σημείο που οι παραγωγοί αρχίζουν να τα μαζεύουν. Οι τιμές υποχωρούν στα όρια του ξεπουλήματος: «Με ένα ευρώ πάρτε όλο τον πάγκο για να φύγω» φωνάζει κάποιος από δίπλα, αλλά επενδυτές τού ενός ευρώ δεν εμφανίζονται. «Δες, ο μισός πάγκος πάει για πέταμα» εξηγεί ο Μανώλης, δείχνοντας τον διπλανό του ο οποίος έχει την ατυχία να πουλάει λαχανικά και χόρτα που δεν διατηρούνται την επόμενη ημέρα.

«Και τι θα γίνει, ρε Μανώλη, αν συνεχίσει να πέφτει η αγορά, τι θα κάνετε όλοι εσείς;» διατυπώνουμε την απορία μας. «Είμαι 53 χρόνων, άλλη δουλειά δεν ξέρω να κάνω, άρα εδώ θα μείνω. Απλώς, θα μειώσουμε όλοι τις ποσότητες που παράγουμε και κουβαλάμε. Αντί για πενήντα κλούβες ντομάτες, θα βγάζω μόνο είκοσι. Ετσι θα αναγκαστώ να κρατήσω την τιμή στο ένα ευρώ και είκοσι λεπτά, δεν θα πέφτω στο ένα που αναγκάζομαι τώρα. Και όποιος αντέξει».


Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=348021&dt=11/08/2010#ixzz0wHnXPMif

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stavros avatar
    stavros 11/08/2010 12:08:13

    πριν το euro έπαιρνες με 50 δρχ ένα ματσάκι μαϊντανό την επόμενη του euro το πήγανε 50 λεπτά ...
    αντί να πουλάνε φτηνά προτιμούσαν να πετάνε στις χωματερές ...
    ε τώρα ας τα λουστούν

    • Ολτ Τραφορντ avatar
      Ολτ Τραφορντ @ stavros 11/08/2010 18:21:23

      ΠΕΣΤΑ!

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ stavros 12/08/2010 00:12:03

      Έτσι ρε Σταύρο. Ακριβώς αυτό. Για να πάνε στο Notting Hill, ακριβή κεντρική περιοχή, να δουν τι γίνεται στη λαϊκή του Portobello. Κανείς δεν κολλάει να αγοράσει όσο ακριβώς χρειάζεται, ανεξάρτητα από το αν το φυσάει ή όχι.

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 11/08/2010 12:17:34

    Ελπίζω όταν έρθει η ώρα,να μην ξεχάσουν οι Έλληνες τι έπαθαν από τον Γιωργάκη,τις δυνάμεις κατοχής,που μας έφερε κι απ όλο τον θίασό του. Να συγκρίνουμε πάντα πώς ήταν το βιοτικό μας επίπεδο μέχρι πέρυσι τον Οκτώβρη και πώς μας το κατάντησε ο Τσολάκογλου-Κουίσλιγκ-GAP-Joeffrey.

  3. KLE avatar
    KLE 11/08/2010 12:28:07

    Ποιος θα μπορούσε να φανταστεί ότι μια λαοπρόβλητη κυβέρνηση, μέσα σε λίγους μήνες από την μεγάλη νίκη που της έδωσε ο λαός, θα έκανε στροφή 180 μοιρών στην πολιτική της και θα έπαιρνε ανελέητα μέτρα λιτότητας, που θα αποφάσιζε αδιανόητες μέχρι προ τινος περικοπές μισθών και συντάξεων και ανατροπές πρωτόγνωρες στα εργασιακά και συνταξιοδοτικά. Μέτρα σκληρά και άδικα που ποτέ μα ποτέ στο παρελθόν από συστάσεως του ελληνικού κράτους δεν έχουν ληφθεί από καμία μα από καμία ελληνική κυβέρνηση. Και όλα αυτά για το καλό μας!!!!!!!!!
    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ KLE 11/08/2010 16:00:41

      Τι εννοείται αγαπητέ ποιος μπορούσε να το φανταστεί? Όποιος είχε πέντε δράμια μυαλό, δυο γραμμάρια οξυδέρκεια και μνήμη μεγαλυτερη από χρυσόψαρου. Ή αλλιώς όσοι δεν φάγανε το παραμύθι των ΜΜΕ και δεν ξεχάσανε τι θα πει Παπανδρέου και ΠΑΣΟΚ...

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/08/2010 12:33:57

    Διαβάστε και την άποψη ενός λαϊκατζή παραγωγού βιολογικών προϊόντων, από σχόλιο σε μπλογκ:

    "Εμείς σαν πανελλήνια ομοσπονδία συλλόγων παραγωγών πωλητών λαϊκών αγορών έχουμε κάνει τρείς προσφυγές στο συμβούλιο της επικρατείας και ετοιμαζόμαστε και για άλλες αλλά και για το ευρωπαϊκό δικαστήριο….
    Τα φορολογικά μέτρα που επιβάλλουν στους παραγωγούς λαϊκατζήδες με την πρόφαση της πάταξης της φοροδιαφυγής(κατ’αρχήν μας θεωρούν εξ’ορισμού φοροφυγάδες….)είναι μια γελοία πρόφαση που θα φέρει τα πάνω κάτω στις λαϊκές , θα εξαναγκάσει όλους τους μικροπαραγωγούς να εγκαταλείψουν τους πάγκους τους, και σε τελική ανάλυση σκοπεύουν να κάνουν την λαϊκή αγνώριστη , να μετατρέψουν την λαϊκή σε ένα χώρο συγκεντρωμένων μανάβικων που δεν θα μπορείς να παζαρέψεις και να ψωνίσεις φτηνά…..έτσι σκοπεύουν να στρέψουν τον κόσμο στα σούπερ μάρκετ και στα πολυκαταστήματα….

    Έρχονται και λένε στην κυρούλα στην λαϊκή που βγάζει πέντε μαϊντανά και δυό μαρούλια , ότι αν θέλει να συνεχίσει να πουλάει, πρέπει να κάνει έναρξη σε βιβλία εσόδων εξόδων, να βάλει ταμειακή,να κανει λογιστικό προσδιορισμό του κόστους της και να προσθέσει ένα λογικό κέρδος , και μαζί με το 11% το ΦΠΑ να ορίσει τελική τιμή προϊόντος…………………………………………………….

    Και λέω εγώ ο καημένος….ποιός είναι αυτός ο φωστήρας που κατάφερε να κάνει λογιστικό προδιορισμό κόστους του πιό απλού αγροτικού προϊόντος, και έβγαλε συμπέρασμα για το κόστος του κάθε ενός…..κάθε ένα κιλό ντομάτες έχει άλλο προσδιορισμό…γιατί είναι ένα φυτό (χιλιάδες φυτά) ζωντανά που κάθε μέρα (άντε κάθε εβδομάδα) αναλόγως τον καιρό , το νερό , την υγρασία , τις ασθένειες, και άλλα , αλλάζει τα δεδομένα κόστους…..

    και όλα αυτά πρέπει να τα προσδιορίσει ο κάθε μπαρμπας που έβγαλε πέντε κιλά ντομάτες να βγάλει ένα μικρό έσοδο…..

    και όλους αυτούς θέλουν να τους διώξουν για όφελος ποιών;

    όλοι αυτοί είναι οι φοροφυγάδες που βούλιαξαν την Ελλάδα στα χρέη….βαράτε τους…..

    έλεος…."

    από Xrhxa.

  5. El Gekko avatar
    El Gekko 11/08/2010 13:40:38

    Τι ωραία που ήταν χωρίς σχόλια !!!

    Λίγο κράτησε.

  6. KLE avatar
    KLE 11/08/2010 14:15:44

    Kαλός τα ………..τα δυο, που ήσουνα εσύ:;
    Αν δεν θες σχόλια άλλαξε πρόγραμμα.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ KLE 11/08/2010 14:26:11

      ενοχλούν βλέπεις τα σχόλια, δίνουν τον σφυγμό του κόσμου και αυτόν κάποιοι προτιμούν να κάνουν οτι δεν υπάρχει.

  7. Μisha avatar
    Μisha 11/08/2010 14:18:14

    XΟΥΝΤΑΡΑ ....

    Πηγαίνεται σε μια λαϊκή μετά τις 2-2.30 το μεσημέρι να δείτε τι γίνεται από ανθρώπους που μαζεύουν φρούτα και ζαρζαβατικά πεταμένα κάτω, παρατημένα , μισολιωμένα.

    Αδέρφια, βαδίζουμε ολοταχώς σε συνθήκες δεκαετίας 1950.Και τότε έφταιγε ο ρημαδιασμένος ο πόλεμος.Τώρα φταίνε αποκλειστικά και μόνο οι πολιτικάντηδες των ΒΠ με τις πισίνες και τα κότερα που κλέψανε αναίσχυντα επί δυο συνεχείς δεκαετίες.

    ΚΛΕΦΤΕΣ, ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ!

  8. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 11/08/2010 14:21:37

    Πάνε και τα τρίτεκνα, τάχα μου αμα είσαι λεεί ομάδα ασθενέστερη μπορείς να τα πέρνεις; τα πόσα; 500 euro το δίμηνο και πολλά λέω.

    Και με ποιό τρόπο θα αποδεικνύεις αν είσαι μέσα στο όριο να το δικαιούσαι σαν οικογένεια;

    Γιατί δεν λένε φόρα παρτίδα οτι τα κόβουν εντελώς και να σταματήσουν τις αηδίες.
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_11/08/2010_350318

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Ευθύμης 11/08/2010 16:09:16

      Θα βρουν τον τροπο μην ανηυχεις, και οχι μονο θα τον βρουν αλλα θα στοχοποιησουν και τις πολυτεκνες οικογενειες με βαση το εισοδημα τους. Πιστευω οτι τα επιδοματα αυτα θα ειναι αδικια απο τον Θεο να κοπουν.

    • Ολτ Τραφορντ avatar
      Ολτ Τραφορντ @ Ευθύμης 11/08/2010 18:27:04

      Γιατί δε χαίρεσε?
      Τώρα αμα είσαι αλλοδαπός ΚΑΙ ναρκομανής θα παίρνεις δάνεια να κάνεις επιχείρηση, με το νέο πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ.
      Αυτό θα πει ανάπτυξη! Καπάκι η αναγγελία στη ΝΕΤ μετά το βαρυσήμαντο λόγο του ΓΑΠ κάπου στο εξωτερικό που στην ουσία μας έλεγε "θα ματώσω για τη Παγκοσμιοποίηση στηρίξτε με κατεστημένο".
      Αμ πως!

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/08/2010 14:33:18

    Τα βλίτα δεν έχουν καμία διατροφική αξία παρεπιμπτόντως.

  10. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 11/08/2010 14:36:09

    Δυστυχως το παιχνιδι χαθηκε το 2002 με την εισοδο του ευρω. Ειναι γεγονος οπως αναφερει και ο Σταυρος πως πριν το euro έπαιρνες με 50 δρχ ένα ματσάκι μαϊντανό την επόμενη του euro το πήγανε 50 λεπτά.
    Επειδη καθε εβδομαδα πηγαινα με τον πατερα μου στην λαϊκη θυμαμαι πως ειχε αντιδρασει εντονα σε αυτη την τακτικη. Εγω παλι ντρεπομουν που θυμωνε για τι ψωνιζαμε χρονια απο τους παραγωγους αυτους και ειμαστε γνωστοι. Τοτε ο πατερας μου μου ειπε πως αν δεν αντιδρασουμε θα το βρουμε μπροστα μας στο αμεσο μελλον γιατι το θεωρουσε αισχροκερδια. Ειχε δικιο, μονο τωρα που δεν ζει για να δει τα χαλια μας.
    Βεβαια αυτο που αναφερω δεν μειωνουν τις ευθυνες του ΓΑΠ και της παρεας της Παρου, το ιδιο κομμα κυβερνουσε και τοτε και δεν φροντισε να ενημερωσει σωστα τους πολιτες για την αληθινη αξια του ευρω.
    Το 2004 βρεθηκα στην Ισπανια. Οι τιμες ηταν ακομη και στα δυο νομισματα.Πεσεττες/Ευρω. Εδω αυτο κρατησε μονο δυο μηνες!!!
    Και εις ανωτερα!!!!

    • Μisha avatar
      Μisha @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 11/08/2010 15:22:29

      Ρήγα, εμείς που δεν είμαστε οικονομολόγοι ξέραμε, οσμιζόμαστε πως όταν αντικαθιστάς 3,50 κατοστάρικα με ένα κέρμα είναι ζήτημα χρόνου τα 3,5 κατοστάρικα να χάσουν την αξία τους.
      Όπως τα λές έχουν τα πράγματα.Το 50άρικο για το μπουκάλι το νερό έγινε 50 λεπτά δλδ 170 δρχ δλδ ουσιαστική ανατιμήση άνω του 300%.
      Αυτά προφανώς και τα γνωριζαν τα λαμόγια των Βρυξελλών μεταξύ των οποιων και ο Σκιοπα που μας έφερε ο ΓΑΠ.
      Γνώριζαν την άμεση συσχετιση της μορφής του νομίσματος με την αγοραστική του δύναμη και έκαναν ότι έκαναν με σκοπό να κερδοσκοπήσουν ως συνήθως.
      Θεός σχωρές τον πατέρας σου , είχε καλή μυρωδιά μόνο που δεν έφταιγαν οι παραγωγοί.Το παιχνίδι ξεκίνησε και παίζεται ακόμα από πολύ ψηλά, από τους κορυφαίους τοκογλύφους της ΕΕ.

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 11/08/2010 23:19:06

      Και στην Γαλλία έχουν οι αποδείξεις τις τιμές σε γαλλικά φράγκα. Αλλά κσι εδώ κάποιες ταμειακές δίνουν την τιμή σε δραχμές αλλά το παίζουμε υπεράνω.

  11. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 11/08/2010 14:39:18

    1) Οχι άλλα μέτρα λιτότητας, οι κλέφτες στη φυλακή
    2) Υψηλότατη φορολογία στις τράπεζες
    3) Αρνηση πληρωμής του "χρέους"

    Με αυτά τα τρία ως συνθήματα η αξιωματική αντιπολίτευση κερδίζει τις εκλογές, με κλειστά τα μάτια. Δημοτικές, εθνικές και ότι θέλεις. Αλλιώς με τους Τατούληδες θα δυσκολευτούν.

    1) Επιστροφή στη δραχμούλα και άγρια φορολογία των αφορολόγητων υπερκερδών
    2) Γενναία επιδότητηση της εγχώριας ανάπτυξης και παραγωγής
    3) Εκμετάλλευση των ορυκτών και κοιτασμάτων (που κρατούνται επί 10-ετίες κρυφά και μυστικά)

    Με αυτά τα τρία οι επικεφαλής της αξιωματικής αντιπολίτευσης γίνονται σταρ της πατρίδας και του λαού. Οι νέοι τους αφιερώνουν σελίδες στο facebook και video στο youtube.

    1) Κρατικοποίηση της "κρατικής" Τράπεζας της Ελλάδος (με το υπάρχον καταστατικό το δημόσιο δεν μπορεί να κατέχει πάνω από το 35% της τράπεζας, τώρα έχει το 8,6%) και των "ιδιωτικών" τραπεζών
    2) Αλλαγή του συντάγματος και εισαγωγή δημοκρατικών μέτρων στο πολίτευμα (δημοψηφίσματα με πλαστικές κάρτες, εξεταστικές επιτροπές κληρωτών πολιτών, άμεση εκλογή δικαστικών και όχι διορισμός, κλπ κλπ)
    3) Εφαρμογή ουσιαστικής εθνικής παιδείας με εθνικούς στόχους, όπως προβλέπει και το τωρινό σύνταγμα, κλήση των ελλήνων πανεπιστημιακών του εξωτερικού, κλπ κλπ.

    Με αυτά τα τρία οι επικεφαλής της αξιωματικής αντιπολίτευσης γίνονται ήρωες της πατρίδας, οι δήμοι τους παραγγέλνουν αγάλματα και βιβλία της ιστορίας του μέλλοντος τους αφιερώνουν σελίδες δίπλα στον Κολοκοτρώνη και τον Θεμιστοκλή.

    Αγαπάς την πατρίδα; Απόδειξη.

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Ξέρω, ξέρω... και μετά ξύπνησα.
    ΥΓ2. Ούτε ίσα με τους Ούγγρους δεν είμαστε πια. Μας ξεπέρασαν νάναι καλά οι άνθρωποι.

    • Μisha avatar
      Μisha @ Θραξ Αναρμόδιος 11/08/2010 15:24:34

      Θράκα συνυπογράφω μεχρι κεραία όλα όσα λες.
      Δυστυχώς δε θα γίνουν.

      Αβραμό, Δήμας και Μηταράκης είναι απαγορευτικοί παράγοντες.Ο Μηταράκης έχει μάλιστα τοποθετηθεί εναντίον κάθε σκέψης έστω και αναδιάρθρωσης του χρεους.

      Τι να λέμε τωρα...

  12. 11888 avatar
    11888 11/08/2010 15:07:32

    Η κυβερνηση επιβαλει μετρα(πρεπει να εχουν σπασει ολα τα ρεκορ νομοσχεδιων τα πασοκια γιαυτο και τα μπονους που μοιραστικαν μεταξυ τους προσφατα...η σκληρη δουλεια-μασα θελει και το μπονους της δε γινεται αλλιως) οπου την παιρνει να το κανει και απο την αλλη χαριζει φορους πολλων δις σε μεγαλοεπιχειρηματιες λαμογια.
    Αυτο που σοκαρει ειναι η απαθεια του κοσμου που φαινεται να νοιαζεται μονο για το αν το μαυρισμα ειναι επιτυχιμενο η οχι.
    Δυστυχως το πασοκ μαλλον στριγγυλοκαθισε στην εξουσια και δε φευγει απο κει ουτε με πυρηνικα.

    • Ολτ Τραφορντ avatar
      Ολτ Τραφορντ @ 11888 11/08/2010 18:31:42

      Θα μείνουν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι αφού κι αυτοί πουλήσουν τη ψυχή τους στο διαολο για να επιβιώσουν καθώς το ζωνάρι θα σφίγγεται και οι υπόλοιποι θα έχουν φύγει στο εξωτερικό. Ταυτόχρονα αθρόες ελληνοποιήσεις. Λογικά αυτό είναι το σχέδιο.
      Ας γραφτεί στα βιβλία της ιστορίας στο μέλλον οτι αδυνατούσαν οι Έλληνες να αντιδράσουν στη νεα μορφή εξολόθρευσης που τους επέβαλε η Νεα Τάξη.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/08/2010 19:27:30

    Φίλε μου για να γίνει ένα, ένα μόνο από όσα αναφέρεις, θα πρέπει να κλείσουν τα πολυκαταστήματα που αποκαλούνται κοινοβουλευτικά κόμματα Βουλευτές, συνδικαλιστές, στελέχη, υπάλληλοι είναι δεκάδες χιλιάδες που παρασιτούν εις βάρος της οικονομίας ενοικιάζοντας εξυπηρετήσεις μέσο γνωριμιών. Πως ζητάς από κάποιους να αυτοαπολυθούν; Είναι πολλά τα λεφτά, με σίγουρη κληρονομική δουλειά και τα προβλήματα λυμένα. Η δυναμική της ΝΔ τα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης ή και του ΠΑΣΟΚ το 1979 - 1981 εκεί ακριβώς στηριζόταν στην μη ύπαρξη στρατιών κρατικοδίαιτων κομματάνθρωπων.Η μετάλλαξή τους από εκεί προήρθε από τη λαφυραγώγηση των Ταμείων.
    Η εξουσία λοιπόν έχει ...λουφέ και εσύ ζητάς να αποκηρύξουν το λόγο ύπαρξής τους.
    Έχει αναρωτηθεί κανένας μας σοβαρά όταν λέμε οι κλέφτες στη φυλακή πόσους πολιτικάντηδες, συνδικαλιστές και επώνυμους θα χάναμε από τα παράθυρα;

    Προσωπικά πιστεύω ότι η κατάσταση το 2011 θα είναι τρομακτική και τα λιανοτούφεκα που τώρα ακούγονται θα είναι βαρύς αχός με 1.000.000 άνεργους, το 25% των μικρομεσαίων με λουκέτο και το εισόδημα 30% κάτω.

    Ποιος όμως να επιβάλλει την δραχμούλα; τα 75 δις των τραπεζών;τα χρεωμένα ΜΜΕ που δανείζονται από τις τράπεζες; οι επιχειρηματίες των χρεωμένων ΜΜΕ που λαμβάνουν από το κράτος; οι πολιτικοί που αυτοικανοποιούνται από την προβολή των χρεωμένων ΜΜΕ; σίγουρα οι από κάτω που θέλουν αλλαγές είναι περισσότεροι αλλά οι βολεμένοι είναι πάρα πολλοί.Μόνο η συρρίκνωση της μεσαίας τάξης που λειτουργεί ως ανάχωμα στις εκρήξεις και που θα επέλθει λόγω ύφεσης μπορεί να σύρει την παλάντζα προς τις δομικές αλλαγές που χρειάζεται η χώρα. Την παιδεία για να έχεις πολίτες και την δικαιοσύνη για να έχεις εφαρμογή των κανόνων του παιχνιδιού. Χωρίς πόδια λοιπόν δεν μπορεί να υπάρξει παιχνίδι και είμαστε θεατές της εικονικής πραγματικότητας των αέναων εναλλαγών.


    ΥΓ

    η ιστορία δε μας έχει διδάξει, πχ το πέρασμα στη νέα εποχή που επέφερε το κάλεσμα του Βενιζέλου έγινε με την απαγόρευση συμμετοχής του κατεστημένου πολιτικού κλαμπ.

    Ο Σαμαράς πχ δεν μπορεί να προχωρήσει όσο σέρνει τα βαρίδια της ΔΑΚΕ ή των οικογενειών που προασπίζονται τα κεκτημένα τους. Αν δεν σφάξεις τον γόρδιο ο δεσμός παραμένει...

  14. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 12/08/2010 00:16:00

    Έρχεται και ευρωφόρος για την Κομισιόν!

    http://www.martaandreasen.com/?p=270