06/04/2010 17:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρακαλάνε την Eurostat να μειώσει το … έλλειμμα

Ψιλογράφτηκε στον Κυριακάτικο Τύπο, ο «Τύπος της Κυριακής» μάλιστα έδωσε και μεγάλη διάσταση, αλλά δε δόθηκε η πρέπουσα σημασία. Τα τσακάλια της Γιούροστατ, που είναι εγκατεστημένα εδώ και ημέρες στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, μετρούν το έλλειμμα του 2009 στο … 14,9%.

Θέλετε τη συνέχεια; Μέχρι τις 15 Μαΐου που θα ανακοινωθεί και επισήμως η πρώτη αξιολόγηση από ΔΝΤ, ΕΚΤ και ΕΕ για την Ελλάδα, αποκλείεται το έλλειμμα να είναι κάτω από το 14%.

Έτσι, το υπουργείο Οικονομικών έχει αρχίσει τα παρακάλια για να μην ανακοινωθεί αριθμός πάνω από την πρόβλεψη του 12,7%...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. maria avatar
    maria 06/04/2010 17:11:12

    Ας είναι καλά ο "Καταλληλότερος" στην Ιταλία που βρίσκεται!!!

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ maria 06/04/2010 17:20:20

      Ναι ο καταλληλότερος φούσκωσε τα ελλείμματα σε όλα τα κράτη της ΕΕ, ο καταλληλότερος άφησε τα spread στις 200μ.β.

      Οι πράσινοι παπατζήδες που έλεγαν προεκλογικά για παροχές δεν τους άκουσες!

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ maria 06/04/2010 17:34:12

      aighiaighiai Maria,maria de Bahija...................

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ maria 06/04/2010 18:06:51

      Δεν ντρέπεστε, μιλάτε ακόμη, δεν καταλάβε βρε ακομα το νιονιό σας ποιος φταίει γι' αυτή την κατάσταση; Αυτός που με την ψήφο σας μας φορτώσατε για πρωθυπουργό; Ο πλέον ανίκανος πολιτικός της τελευταίας εκατονταετίας στην Ελλάδα;

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ maria 06/04/2010 21:04:57

      Μπα...οι μαγκιές του ανικατότατου λέω εγώ φταίνε, για τα "όπλα πάνω στο τραπέζι". Άμα δυσφημείς εσύ τη χώρα σου στο εξωτερικό τι να σου κάνει η Μέρκελ? Τα εν οίκω, μη εν δήμω, Γιωργάκη!!!

      Και η Ιταλία χρωστάει το 1/4 του εξωτερικού χρέους όλων των χωρών της ΕΕ μαζί, αλλά δεν είδα τον Σύλβιο να θάβει τη χώρα του στις Βρυξέλλες!!! Μαφιόζος είναι ο άνθρωπος! Γνωρίζει καλά τη σημασία του "καλού ονόματος" στην πιάτσα! Δε χρειάζεται δα και Νόμπελ Οικονομίας για να το καταλάβει κανείς αλλά το αμερικανάκι μας...

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ maria 06/04/2010 21:58:34

      Επι τουριστικότερου ζούμε στιγμές δόξας γελάει όλος ο κόσμος.

      Μίας τα έβαλε με τους κερδοσκόπους.

      Ύστερα τα χαρές και πανηγύρια για την μεγάλη και καλά επιτυχία

      Τέλος ο πιστόλι γέμισε πάνω στο τραπέζι και εκπυρσοκρότησε.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ maria 07/04/2010 03:36:27

      ΤΕΛΕΙΑ!

      Οι Παυλοπουλικοι spiderman που μπηκαν απ τα παραθυρα λουφαξανε γιατι "τους απογοητευσε ο Καραμανλης"
      Οι ΚΚ Β' (ΚουκουΒήτα) λουφάξανε γιατί "τους απογοήτευσε ο Καραμανλής"
      Οι ΠαΣοκικοί λουφάζουνε μέχρι να πανε τα spreads στο Διάολο να έρθει το ΔουΝουΤου να βρουν αφορμη κατι να ροκανισουν εστω και με το ΔΝΤ, κι αυτο επειδή επειδη κι αυτοι με τη σειρα τους φόρτωσαν ολο το φταίξιμο στον ΚΚ Β' και αρα δε μπορούν να κάνουν τίποτε... Προφανώς "τους απογοήτευσε και αυτούς ο Καραμανλής"
      Οι Σαμαρικοί λουφάξανε γιατί και αυτοί δεν ξέρουν το γιατί. Αφού ολοι οι άλλοι λουφάξανε, μάλλον θα είπαν να κάνουν κι αυτοί το ίδιο.

      ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ???

  2. anonymous avatar
    anonymous 06/04/2010 17:11:54

    Πιθανότατα αυτός είναι ο λόγος για την άνοδο του spread στο 400+

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ anonymous 06/04/2010 17:17:22

      390 τώρα

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/04/2010 17:11:58

    Γιωργάκη έδινες ψευδή στοιχεία στην Ευρώπη; Θέλεις να σου κάνουμε τώρα μια εξεταστικούλα να διερευνήσουμε γιατί έκανες την Ελλάδα αναξιόπιστη, οέο; Οέο; Ψευδή στοιχεία; Οέο;

    Μέχρι να μάθεις ότι έτσι συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτα, να λες ένα νούμερο και μετά καινούργια στοιχεία να σε αναγκάζουν να τα αναθεωρήσεις, πάρε τώρα την ξεφτίλα από την Ευρώπη και μάθε το εξής, πολύ καλά:

    Ο ΨΕΥΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ!

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ Επώνυμος 06/04/2010 17:14:46

      Ο γιωργάκης έλεγε ότι είναι μπακάλικο, άστα οι άνθρωποι δεν

  4. GreenHorses avatar
    GreenHorses 06/04/2010 17:13:35

    Κάτι λέγανε για εξεταστική στην οικονομία ας συμπεριλάβουν και τους εαυτούς τους για να μαγειρεμένα στοιχεία.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ GreenHorses 06/04/2010 18:20:00

      Μα το θέμα είναι ότι αυτές οι αποκλίσεις είναι καθόλα φυσιολογικές. Αυτοί φαγώθηκαν να τις βαφτίσουν "μαγειρεμένα στοιχεία", προσπαθώντας απεγνωσμένα να πετάξουν από πάνω τους τη ρετσινιά του "λεφτά υπάρχουν". Η ζωή εκδικήθηκε μέσα σε λίγους μόνον μήνες, εβδομάδες σχεδόν, από τότε που ήθελαν να κάνουν εξεταστική για τα "μαγειρεμένα στοιχεία" του Καραμανλή, που ήταν τόσο μαγειρεμένα όσο είναι και αυτά εδώ τώρα που έδωσαν αυτοί στην Ευρώπη.

      Οι άλλοι όμως ουδέποτε υπήρξαν οι απατεώνες που είναι αυτοί. Ο Παπαθανασίου, ο Αλογοσκούφης και ο Καραμανλής, αν σέβονται λίγο ελάχιστα τους εαυτούς τους, πρέπει να κάνουν τώρα μια ωραία αγωγή για συκοφαντική δυσφήμηση κατά του ΓΑΠ και του Παπακ, από αυτές που δεν τις πιάνει η βουλευτική ασυλία.

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ Επώνυμος 06/04/2010 20:19:26

        "Οι άλλοι όμως ουδέποτε υπήρξαν οι απατεώνες που είναι αυτοί."
        δηλαδή πόσο ή τί ποιότητος απατεώνες ήταν οι άλλοι και πόσα θες εσύ για να μας χαζέψεις;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 07/04/2010 13:20:41

        Η απαάτη που λέω εγώ έγκειται στο ότι ο ΓΑΠ εμφάνιζε μια καθόλα φυσιολογική απόκλιση στοιχείων ως "αποστολή ψευδών στοιχείων στην Ευρώπη". Που μάλιστα, ήταν τόσο μεγάλη απάτη που τη δεχόταν και ο Μπαρόζο. Τέτοιου είδους απάτες είναι που ποτέ δεν έκαναν οι άλλοι, αλλά είναι καθαρά πασοκική πατέντα.

  5. nasos avatar
    nasos 06/04/2010 17:26:58

    Εάν τελικά προχωρήσουν σε εξεταστική για την οικονομία,αυτό θα είναι ένα καλό σημάδι πως βαδίζουμε προς χρεοκοπία.
    Μια εξεταστική θα είχε νόημα μόνο για να γίνει καταμερισμός των πολιτικών ευθυνών για την επικείμενη οικονομική καταστροφή.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ nasos 06/04/2010 17:40:43

      Το θέμα είναι, ότι πρότειναν εξεταστική γιά την οικονομία,μόνον από το 2004 και δώθε.Θέλαν ν'αποφύγουν τα προγενέστερα.Ελα όμως που είναι μικρός ο κόσμος και η Αθήνα...ένα κρεββάτι.Ιδού λοιπόν η Ρόδος κύριοι της Κυβέρνησης (γιά το πήδημα,το σκεπτόμαστε γι αργότερα).Από το 2004 μέχρι και σήμερα .Ο.Κ.Προχωρήστε .Οέο;;;;;

  6. Orestios avatar