03/12/2009 16:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρακαλάνε γονατιστοί τους αντιεξουσιαστές

Στον άδικο χαμό του Αλέξη Γρηγορόπουλου αναφέρθηκε ο πρωθυπουργός στη συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου. Ο κ.  Παπανδρέου κάλεσε τους πολίτες να τιμήσουν τη μνήμη του 15χρονου μαθητή, στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα κατά της βίας και του αποκλεισμού.

Πρόσθεσε όμως όμως ότι η ελληνική κοινωνία πρέπει να στείλει ένα ηχηρό μήνυμα κατά της βίας, κατά των καταστροφών. «Η βία αναπαράγει τα προβλήματα. Πρέπει να διαφυλάξουμε τους θεσμούς και να τιμήσουμε τη μνήμη ενός παιδιού με ένα μήνυμα κατά της βίας» σημείωσε.

Τυχαίο;

Αθώοι κρίθηκαν από το Πενταμελές Εφετείο Κακουργημάτων οι κατηγορούμενοι για συμμετοχή στην τρομοκρατική οργάνωση Επαναστατικός Λαϊκός Αγώνας (ΕΛΑ) και σε βομβιστικές ενέργειες της, Χρήστος Τσιγαρίδας, Αγγελέτος Κανάς και Ειρήνη Αθανασάκη.

Συλλαλητήρια για τον Γρηγορόπουλο

Με αφορμή τη συμπλήρωση ενός χρόνου από την ημέρα της δολοφονίας του μαθητή Αλέξη Γρηγορόπουλου φοιτητές και μαθητές διοργανώνουν την Κυριακή στα Προπύλαια , στη μία το μεσημέρι, συλλαλητήριο.

Για τον ίδιο λόγο τη Δευτέρα, διοργανώνεται στον ίδιο χώρο, πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο, στο οποίο θα συμμετάσχει και η ΟΛΜΕ που έχει προκηρύξει 3ωρη στάση εργασίας τις 3 τελευταίες ώρες της πρωινής βάρδιας και τις 3 πρώτες της απογευματινής.

Εν τω μεταξύ, καταλήψεις πραγματοποιούνται σε 9 σχολές της Αθήνας, 5 της Θεσσαλονίκης και 5 του πανεπιστημίου της Πάτρας, ενώ υπό κατάληψη τελεί και το Πολυτεχνείο της Κρήτης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 03/12/2009 16:30:32

    Οταν η αναρχοβανδαλοβλακεια ξεκινησει ποιος μπορει να την σταματησει;

    Οι "φοιτητες", λεει, κατελαβαν τη σχολη. Ποιος λογικος ανθρωπος "καταλαμβανει" το σπιτι του; Δεν ξερουν οι αναρχοηλιθιοι οτι τα κτηρια αυτα τα εφτιαξαν οι φοροι των γονιων (τους) μας; Η εν Ελλαδι βλακεια ειναι ενδημικη. Οταν 1) καταργηθει αυτη η ελληνικη ευρεσιτεχνια, το ασυλο, και 2) αρχισουν να πληρωνου διδακτρα τοτε θα δειτε πως θα συμμορφωθουν. Ο,τι δεν το πληρωνουμε δεν το εκτιμαμε. Δειτε τι νοημα εχουν προσκτησει οι εννοιες του ¨κοινου", δλδλ δημοσιου πλεον και της δουλείας=δουλειάς=εργασίας. Λεμε, κοινη γυναικα, κοινοι χωροι και εννοουμε ο,τι εννοουμε...

    • ΑΠ avatar
      ΑΠ @ Νίκος 03/12/2009 18:09:46

      1. Αποφάσισε, τα πληρώνουμε εμεις ή οχι τα Πανεπιστήμια? Άλλα λες στην πρώτη γραμμή, άλλα μετα ...
      2. Φτάνει πια αυτή η πιπίλα με το Ασυλο!! Νομίζεις οτι η μόνη διαφορά με το εξωτερικό ειναι αυτή?? Αν δείς με τι παροχές, μισθούς, κλπ κλπ δουλευουν στα Πανεπιστήμια του εξωτερικού, θα καταλάβεις οτι οι δικοί μας Καηθητές και Φοιτητές είναι Ήρωες! (πλην των ελάχιστων γαλαζο/πράσινων που τα πιάνουν)

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΑΠ 03/12/2009 18:52:08

        Οι φοιτητές του εξωτερικού, που στη συντριπτική πλειονότητα των χωρών πληρώνουν και δίδακτρα για τα προπτυχιακά προγράμματα, είναι... ευνοημένοι δηλαδή σε σχέση με τους δικούς μας... "ήρωες" (όπως τους αποκαλείς) που δεν πληρώνουν μία και... τα σπάνε κιόλας;

        • ΑΠ avatar
          ΑΠ @ Αυριανιστής 03/12/2009 19:22:26

          Σε ελάχιστες χώρες (π.χ. της Ευρώπης) πληρώνουν δίδακτρα. Διάβασε και κάτι πέρα απο Αυριανή και Πρετεντέρη.

          Ναι, προφανώς να πηγαίνεις σε ένα καλο πανεπιστήμιο είναι καλύτερο απο το να πηγαίνεις σε ένα κακό... Γιατί απορείς??

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΑΠ 03/12/2009 19:03:41

        Εσύ τώρα σε ποιά από τις δύο κατηγορία Ηρώων ανήκεις ? Πάντως φοιτητές που τα πιάνουν δεν έχω ακούσει...
        Το σίγουρο είναι ότι αν πληρώνουμε δίδακτρα οι μισθοί των καθηγητών θα είναι καλύτεροι, οι παροχές προς τους φοιτητές περισσότερες και οι ευρεσιτεχνίες αχρείαστες. Οπότε...

        • ΑΠ avatar
          ΑΠ @ δρόμος 03/12/2009 19:18:28

          και στις δυο!
          Γιατί το έχεις σιγουρο??

        • Α.Κ. avatar
          Α.Κ. @ δρόμος 03/12/2009 20:39:08

          Αγαπητέ δρόμος

          Ας μου επιτρέψεις να θέσω το ζήτημα σε όλη του την έκταση.
          Υπάρχουν δύο θεωρίες για την πληρωμή ή μη της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης από τον φοιτητή:

          Η πρώτη υποστηρίζει ότι (σχηματικά και για λόγους συντομίας) το πτυχίο που θα λάβει κάποιος θα τον βοηθήσει ΑΤΟΜΙΚΑ να πάρει, κατά τεκμήριο, καλύτερο μισθό, να έχει καλύτερες ευκαιρίες, πάντα κατά τεκμήριο, σε όλη του τη ζωή, σε σχέση με κάποιον που δεν έχει πτυχίο. Αρα λογικό και θεμιτό είναι να πληρώσει δίδακτρα ο φοιτητής κατά τη διάρκεια των σπουδών του, μια και θα εισπράτει καλύτερο μισθό για πάντα.

          Η δεύτερη πρεσβεύει ότι οι σπουδές του φοιτητή, κανοντάς τον εξειδικευμένο, πιο μορφωμένο, παραγωγικότερο, και με διευρυμένους ορίζοντες (ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΟ !!) έχουν ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, με άλλα λόγια τα καλά της εκπαίσευσης διαχέονται σε όλη την κοινωνία και είναι σχεδόν αδύνατον να μετρηθούν και ποσοτικοποιηθούν. Αρα το κράτος πρέπει να πληρώνει την εκπαίδευση.

          Υπάρχει και ένας επιπλέον λόγος για την δωρεάν παιδεία:
          η προσφορά ίσων ευκαιριών στα παιδιά που δεν μπορούν να πληρώσουν για να σπουδάσουν.

          Αυτά σε θεωρητικό επίπεδο.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΑΠ 03/12/2009 19:58:22

        Το γράφει η Αυριανή, θα το πεί σε λίγο και ο Πρετεντέρης για να ηρεμήσεις, το μέλλον σου είναι εξασφαλισμένο

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Νίκος 03/12/2009 20:58:24

      Ξεχνάς ότι η αναρχοαριστερομπαχαλοβλακεία είναι αήττητη, ειδικά στο Αριστεριστάν.

  2. citizen avatar
    citizen 03/12/2009 17:04:45

    Αρχική » Πρώτη Σελίδα » Παρακαλάνε γονατιστοί τους αντιεξουσιαστές

    Eνώ θα ήταν καλλίτερα όρθιοι να τους πυροβολάνε?

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ citizen 03/12/2009 17:23:20

      Ίσως θα ήταν καλύτερο να τους συλλαμβάνουν την ώρα που τα σπάνε.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Δημήτρης 03/12/2009 18:49:12

        Συμφωνώ μαζί σου.
        Το πρόβλημα είναι ότι φοβούνται να τους συλλάβουν γιατί, αφ ενός μεν δεν είναι εύκολο, αφ ετέρου δε ανάμεσα στους συλληφθέντες μπορεί να βρεθούν και "συνάδελφοι".

  3. seadweller avatar
    seadweller 03/12/2009 17:39:12

    Πέρσι ήμουν σε 2 πορείες.

    Ήθελα να βγάλω τον θυμό από μέσα μου, να διαδηλώσω και να δηλώσω την παρουσία μου.

    Ήθελα επίσης να δω από κοντά αν αληθεύουν ολα αυτά που φώναζαν τα ΜΜΕ.

    Πήγα και ειδα χιλιάδες ανθρώπους, σαν κι εμένα, "οπλισμένους" μόνο με ένα μαντήλι μπας και πέσουν χημικά.

    Είδα όμως και δεκάδες-εκατονταδες μπάχαλους υπερεξοπλισμένους με αντιασφυξιογόνες μάσκες και μολότωφ και λοστάρια να προκαλούν την αστυνομία.

    Η αστυνομία φυσικά χάρηκε (άλλο που δεν ήθελαν τα "παληκάρια") και ανταπεδωσε τις προκλησεις με δεκαδες κουτάκια χημικών (στη Σταδίου στο υψος της Κλαυθμώνος).

    Αποτέλεσμα: Χτυπηθήκαμε εμείς, οι χιλιάδες άοπλοι που δεν πήγαμε με σκοπό να ρίξουμε όυτε μια πέτρα εναντίον κανενός, απλά να διαδηλώσουμε. Οι υπερεξοπλισμένοι μπαχαλάκηδες δεν κατάλαβαν τίποτα από αυτά αφού ήταν προστατευμένοι.

    Δεν συνέλαβαν κανέναν. Απλά έσπειραν τον τρόμο σε εμάς που συμμετείχαμε ειρηνικά ανάμεσα στις προκλήσεις των ΜΑΤατζήδων και των μπαχαλάκηδων...
    Και μάλλον αυτός ήταν ο στόχος τους...

    Καληνύχτα

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ seadweller 03/12/2009 18:35:07

      Η περίπτωση που περιγράφεις, μου έχει τύχει πολλές φορές.
      Υπήρξαν περιπτώσεις όπου τα μπλοκ του κόσμου ήταν αντιδιαμετρικά με τους μπαχαλάκηδες,τοποθετημένα στο δρόμο και η αστυνομία επιτέθηκε στον κόσμο και άφησε τους άλλους ανέπαφους.

  4. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 03/12/2009 17:41:08

    Ποιανών ήταν στόχος; Των ματατζήδων, των μπαχαλάκηδων ή και των δύο;

    • seadweller avatar
      seadweller @ Blimblomblim 03/12/2009 18:29:44

      Αυτών που δεν θέλουν τον κόσμο να διαδηλώνει και να διεκδικεί. Μπορεί όλοι να εξυπηρετούσαν αυτόν τον στόχο. Έτσι ένιωσα. Αφού ήξεραν οι ΜΑΤατζήδες και οι προιστάμενοί τους ότι με τα χημικά μόνο στους διαδηλωτές έκαναν κακό και όχι στους μπάχαλους... Και μετά κατηγορούσαν τις αριστερές οργανώσεις για ελλειπή περιφρούρηση...

  5. syn avatar
    syn 03/12/2009 18:25:59

    citizen, seadweller άψογοι...!
    Νίκο περαστικά...

  6. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 03/12/2009 20:55:15

    Ωραίοι είναι οι θεωρητικοί του Αριστεριστάν: Αφού οι μισθοί των καθητηγών στα δημόσια ΑΕΙ δεν είναι στα επίπεδα των ευρωπαϊκών, ας τα κάνουμε όλα μπάχαλο. Ξεκινώντας από την αισθητική (αφισοκόλληση παντού) και φτάνοντας στους βανδαλισμούς. Φοβερή νοοτροπία.
    Δηλαδή, επειδή το σπίτι μου είναι μία μονόρωφη παλιά μονοκατοικία, ενώ του γείτονα βίλλα, να κάνω το σπίτι μου αχούρι σε ένδειξη διαμαρτυρίας!

    Σπούδασα στο Εθνικο Καποδιστριακό και έκανα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, σε χώρα της Δ. Ευρώπης. Αν και δεν είμαι καθόλου πλούσιος, θα προτιμούσα πλέον τα παιδιά μου να έκαναν και τα προπτυχιακά τους σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Το Αριστεριστάν κατάφερε να κάνει τα δημόσια ΑΕΙ κατ'εικόνα και καθ' ομοίωση των ηγετών του. Δηλαδή, μπουρδέλα.

  7. δρόμος avatar
    δρόμος 03/12/2009 21:02:14

    @ Α.Κ.
    καλή η παράθεση επιχειρημάτων, πλην εκτός θέματος. Εσύ απαντάς σοβαρά και παρεμβαίνεις σε μια προσπάθεια κατάδειξης του άλογου και ψιλοαλήτικου χαρακτήρα της "επιχειρηματολογίας" του ΑΠ, που με δυο ισοπεδωτικές φράσεις καλύπτει όλη την απόσταση από το άσυλο μέχρι τους μισθούς των καθηγητών.
    Επί τη ευκαιρία, εσύ έχεις ακουστά για φοιτητές που τα πιάνουν?

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ δρόμος 03/12/2009 21:17:01

      Αν εννοούσες εμένα αν έχω ακούσει εγώ για φοιτητές που τα πιάνουν, όχι μόνο έχω ακούσει αλλά και το ξέρω από σιγουρότατες πηγές. Και για καθηγητές που τα πιάνουν επίσης ξέρω.
      Εδώ υπάρχει άνθρωπος σε περιφερειακό Πανεπιστήμιο της υποκάτω των Τεμπών Ελλάδος που είναι προμηθευτής του Πανεπιστημίου και του δόθηκε παράλληλα να κάνει μάθημα φτιαγμένο στα μέτρα του (το διδακτορικό του το εκπονεί διδάσκουσα στο ίδιο Πανεπιστήμιο, προκειμένου να κρατήσει η κοπέλα τη θέση της).
      Να το ξέρετε, το άσυλο είναι άμεσα συνδεδεμένο με χίλια δυο φαινόμενα αλητείας μέσα στα Πανεπιστήμια. Το άσυλο δεν είναι σύμβολο ακαδημαϊκής ελευθερίας, αυτή άλλωστε δεν θα μπορούσε να απειληθεί. Το άσυλο έχει έναν άλλο συμβολισμό: Ότι το Πανεπιστήμιο του Αριστεριστάν είναι ο χώρος όπου κάθε είδους συναλλαγή και αλητεία μπορεί να συμβεί και συμβαίνει ατιμώρητα. Σε όλα τα επίπεδα. Από συναλλαγές σε επίπεδο καθηγητών-μελών φοιτητικών παρατάξεων μέχρι το κατώτερο επίπεδο: χουλιγκανισμός, διακίνηση πρέζας, κουρελούδες λαθραίων μικροπωλητών και τέτοια.

      Ειλικρινά, ντρέπομαι για τα ελληνικά δημόσια ΑΕΙ. Μία γερή αξιολόγηση θα μας σώσει, να πάμε στον πάτο μπας και βάλουμε μυαλό. Και μέχρι τότε, όσοι μπορούν, ας στέλνουν τα παιδιά τους έξω, έστω και με θυσίες προσωπικές. Αν όχι για προπτυχιακά, οπωσδήποτε για μεταπτυχιακά. Δεν το συζητώ καν.

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ Μάρκο Τ 03/12/2009 21:21:38

        @δρόμος: Συγγνώμη, δεν απευθυνόσουν σε εμένα, ελπίζω όμως να μην είναι η απάντησή μου εκτός θέματος.
        Επί τη ευκαιρία, είμαι και υπέρ της πληρωμής ενός συμβολικού ποσού για την εγγραφή σε ΑΕΙ, όπως ας πούμε γίνεται στη Γαλλία. Για παράδειγμα, 150-200 Ευρώ, στην αρχή της χρονιάς. Δεν είναι κακή ιδέα, αν μη τι άλλο ίσως θα σεβαστούν οι διάφοροι συριζοκαφροχουλιγκάνοι τα λεφτά που δώσανε, αφού δεν σέβονται τον χώρο.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μάρκο Τ 04/12/2009 00:23:29

        Αξιολόγηση, από ποιον; Θαρρείς ότι οι ίδιες οι διοικήσεις των ΑΕΙ νοιάζονται αν ακόμα και ευρωπαϊκοί φορείς τα αξιολογήσουν και τα στείλουν στον πάτο; Ο κρατικός προϋπολογισμός να είναι καλά, που δεν χαλάει χατήρια όπως οι "κουτόφραγκοι"...

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ δρόμος 04/12/2009 09:39:30

      Αγαπητέ δρόμος

      Να τα πιάνουν σε χρήμα όχι. Να περνάνε μαθήματα "αέρα", να εισέρχονται σε μεταπτυχιακά χαριστικώς, να εξαργυρώνουν την υποστήριξή τους σε παρατάξεις με μια καλή δουλειά η αργομισθία, κάτι έχω ακούσει.
      Παρ' ολ' αυτά, οι δύο απόψεις περί διδάκτρων που ανέφερα, νομίζω ότι είναι στον πυρήνα του προβλήματος.
      Συμφωνώ ότι με το να καταστρέφεις το Πανεπιστήμιο δεν κερδίζεις τίποτα. Ισα ίσα που δίνεις δικαιώματα για να ξεφτιλίσεις το όποιο φοιτητικό κίνημα. Ομως, σε πληροφορώ, εγώ ένας φιλήσυχος μικροαστός κάποιας ηλικίας με μία φυσική συστολή απέναντι στη βία, με το ζόρι κρατήθηκα να μην κατέβω το Δεκέμβρη του 2008 να σπάζω καταστήματα τραπεζών ! Οταν δεν σε προστατεύει το κράτος, μπαίνεις στον πειρασμό. Μήπως κάτι αντίστοιχο νιώθουν οι φοιτητές;
      Φαβάμαι ότι οι καταστροφές, το μπάχαλο, τα επεισόδια κ.τ.λ. είναι η βαλβίδα εκτόνωσης μιας κοικωνικής χύτρας που απλά τρενάρουμε την έκρηξή της.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 03/12/2009 21:09:34

    Αγαπητε Μαρκο, τα μπουρδελα εχουν κανονες, τα ελληνικα ΑΕΙ οχι.

    Syn(ασπισμενε;), ευχαριστω. Αλλα αν δηλωνετε ευχαριστημενοι με την ολη κατασταση, λυπαμαι αλλα ειτε ειστε μαζοχιστες ειτε η ελλαδικη ἁριστερη" παθολογια σας εχει εμποτισει τοσο που πλεον χασατε τα ματια της ψυχης σας.

    Δυστυχως η ελληνικη "ἁριστερα" εχει μετατρεψει ολοκληρες γεννιες σε κοινωνικους επαιτες, ανθρωπους που δεν εκτιμουν ο,τι τους δινουν, και πως αλλωστε, και που μετα πιανουν θεσεις και μεταφερουν το συνδρομο αυτο σε ο,τιδηποτε κανουν, ειδικα στα λεγομενα εθνικα θεματα. Η ατομικη αναξιοπρεπεια που αντανακλαται στην δυσωδια και βρωμια των "κοινων"χωρων ειναι δεικτης του ανυπαρκτου κοινωνικου πολτισμου μας. Οταν αρχιστε και πληρωνετε για ο,τι σας δινουν οχι μονο θα τα προσεχετε αλλα θα ειστε κυριοι. μονο ετσι θα παμε μπροστα.

  9. δρόμος avatar
    δρόμος 03/12/2009 21:19:38

    @ Μάρκο Τ
    Πραγματικά κι εγώ ενοχλήθηκα φοβερά από την εντελώς ξετσίπωτη ομολογία αυτού ακριβώς που επισημαίνεις, και προσπάθησα να τον (την) αποκαλύψω.
    Όπως ενοχλούμαι εδώ και χρόνια τώρα με την καταστροφή Πνευματικών ιδρυμάτων, όχι μόνο των ΑΕΙ αλλά και των σχολειών των άλλων βαθμίδων της εκπαίδευσης, καθώς και του περιεχομένου των σπουδών σ'αυτά. Μόλις το παιδί μου τελείωσε το Λύκειο έκανα τον σταυρό μου λέγοντας "επιτέλους,τέλος" και το έστειλα, με όποια θυσία κιαν σήμαινε αυτό, στο εξωτερικό για σπουδές. Τελείωσε, γύρισε πίσω και δουλεύει, ποτέ δεν το μετάνιωσα, αντιθέτως λυπάμαι όλα τα παιδιά που ταλανίζονται εδώ με την αναισθησία τους, των καθηγητών ΟΛΩΝ των βαθμίδων της "εκπαίδευσης" που έχουν εντελώς ξεχάσει πως πριν απ'όλα το επάγγελμά τους είναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ

  10. δρόμος avatar
    δρόμος 03/12/2009 21:22:09

    @ Μάρκο Τ
    πάντα μπερδεύομαι με άλλους...ίσως γιατί δεν γράφω αρκετά γρήγορα. Δες τη χρονική σειρά για να καταλάβεις - αυτό ήτανε για τον ΑΠ

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ δρόμος 03/12/2009 21:29:36

      Το κτίριο της Ακαδημίας Αθηνών, από τα σημαντικότερα κτίρια του νεοκλασικισμού παγκοσμίως, το γέμισαν από γκράφιτι, πάνω στα μάρμαρα, 3 φορές από τον περασμένο Δεκέμβρη. Και κανείς δεν συγκινήθηκε. Τη Νομική την έχεις δει σε τι άθλια κατάσταση είναι; Ποιός σοβαρός άνθρωπος από χώρα της ΕΕ θα ερχόταν να σπουδάσει εκεί; Η Φιλοσοφική είναι όλη μία απέραντη καφετέρια, όταν σπούδαζα ακόμα τα τραπεζοκαθίσματα ήταν περιορισμένα, τώρα έχουν καταλάβει όλο το αίθριο. Και γύρω κουρελαρία.

      Ειλικρινά, δεν αξίζει να ασχολείται κανείς με την ανώτατη εκπαίδευση αυτή τη χώρα. Είμαστε υπό κατοχή, από μία δράκα κομπλεξικών, άεργων, καμμένων και αγράμματων μηδενιστών, είτε του ΣΥΡΙΖΑ είναι, είτε του ΑΝΤΑΡΣΥΑ, είτε Antifa, είτε όπως στο διάβολο λέγονται τα γκρουπούσκουλά τους. Πρόκειται κυριολεκτικά για τον απόπατο. Δεν ντρέπομαι να το πω.
      Θα έπρεπε οι σοβαροί άνθρωποι της Αριστεράς σύσσωμοι να βγουν και να καταγγείλουν την κατάσταση αυτή, την οποία κανείς σοβαρός Αριστερός σε χώρα της Ευρώπης δεν θα επιδοκίμαζε.

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 03/12/2009 21:22:56

    Παντως πρεπει εδω να επισημανω και την παντελη αδιαφορια για την καθαριοτητα απο τις πανεπιστημιακες αρχες. ειμαι βεβαιος οτι οι φοιτητες θα ανταποκρινονταν αν εβλεπαν συστηματικη προσπαθεια. Οταν σε επισκεψη μου στο ΑΠΘ τους προτεινα να κανουμε ομαδες οι ιδιοι να καθαρισουμε την αφισσορυπανση (οποιος θελει μπαινει και αφισσοκολαει, ουτε στην Αφρικη δεν γινεται αυτο, και μετα υπερασπιζεστε το ασυλο; μα καλα ψυχοπαθεις ειστε;) παραξενευτηκαν. Σου λεει, μα απο που μας ηλθες ρε φιλε; η συλλογικη και συμμετοχικη παθολογια της μαζας ηταν κατι το αποκρουστικο.ειμαστε ΓΥΦΤΟΙ, τελειως γυφτοι, και να με συγχωρουν οι τσιγγανοι συμπατριωτες μας, δεν το εννοω φυλετικα, ας οψεται η ατιμη η γλωσσα.

  12. Jimmy Daras avatar
    Jimmy Daras 03/12/2009 21:49:09

    I wish if Mr. John Pretenderis, who has Police Protection, has a straight talk with our Great Mr, Mikis Theodorakis, before maling any of his ridiculous comments during his shows.

  13. seadweller avatar
    seadweller 03/12/2009 21:50:55

    Ξερετε τι διαπιστώνω από πολλούς θεωρητικούς του δήθεν ρεαλισμού της Δεξιάς;

    Ωραία τα λένε για το "αριστεριστάν", πως καταντησαν ετσι τα πανεπιστημια, την παιδεία κλπ κλπ....

    αλλά...συγνώμη... μήπως χάνουμε κάτι?? Ήταν κυβέρνηση . . . .ποιός????


    :) αστεία πράγματα...αστεία κριτική. Κοιτάτε πρώτα πως τα κατάντησαν οι ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΣΑΣ, και μετά ελάτε να κατηγορήσετε και την αριστερά για τα (πολλά όντως) λάθη της...

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ seadweller 04/12/2009 01:05:59

      Ακριβώς, οι κυβερνήσεις της Δεξιάς φταίνε (και δεν το λέω ειρωνικά) που δεν έμαθαν τους φύλαρχους του Αριστεριστάν ότι τα Πανεπιστήμια είναι κρατικά Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (το γράφω ολόκληρο, μπας και το καταλάβουμε). Δεν είναι playroom κανενός πικραμένου ή καμμένου (ή και τα δύο) κνιτοσυριζοκαφροχουλιγκανομαοϊστο-τέτοιου. Δεν φρόντισαν ώστε τα ΑΕΙ να διοικούνται με βάσει θεσμούς που ισχύουν σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο, αλλά τα άφησαν να διοικούνται με "θεσμούς" των φυλάρχων του Αριστεριστάν.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ seadweller 04/12/2009 10:06:36

      Πρωτον : στη μεταπολιτευση οι κυβερνησεις της Δεξιας ησαν το λιγοτερο χρονο.Τον περισσοτερο κυβερνουσε το ΠΑΣΟΚ.
      Δευτερον : οι κυβερνησεις εχουν εξουσια μονο εκει οπου μπορουν να την επιβαλλουν με την αστυνομια.Οπου δεν μπαινει αστυνομια η κυβερνηση δεν εχει εξουσια.Αρα οι κυβερνησεις δεν ηλεγχαν το πανεπιστημιο.Μπορουν φυσικα να κατηγορηθουν γιαυτο και αυτη την κατηγορια την απευθυνω και εγω.Πριν γινει οποιαδηποτε συζητηση για μεταρρυθμιση των πανεπιστημιων πρεπει να μπει η αστυνομια μεσα και αν δε θελουν οι φοιτητες να κλεισουν τα πανεπιστημια και να μη δινουν πτυχια.

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 03/12/2009 21:52:23

    Διαβαστε το πιο κατω:
    Με ποιο τροπο βοηθα το ερμο το ασυλο; για εξηγηστε μου εσεις που νομιζετε οτι ολα καλως εχουν και μενα τον λιψονοο;

    Του Αποστολου Λακασα
    news.kathimerini.gr

    «Ποτέ δεν ήταν έτσι! Είμαι στο πανεπιστήμιο εδώ και είκοσι χρόνια. Αυτό που πλέον χαρακτηρίζει την καθημερινότητά του είναι η αλητεία και η ωμή βία! Δεν υπάρχει κανένας φραγμός». Η οργισμένη αντίδραση ανήκει σε καθηγητή του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (πρώην ΑΣΟΕΕ) ύστερα από το νέο επεισόδιο ωμής βίας με ξυλοδαρμό πανεπιστημιακού, το οποίο συνέβη το απόγευμα της Τετάρτης, αλλά και τη χθεσινή νέα επίθεση (πέταξαν μπουκάλια) σε αυτοκίνητο της ΕΛ. ΑΣ. από άτομα που βγήκαν από το ίδιο ίδρυμα. Ανάλογη επίθεση, αλλά με λοστούς, έγινε την Πέμπτη. Τα ιδρύματα αποτελούν ορμητήρια θρασύτατων ατόμων και χρειάζεται άμεση λήψη μέτρων για την προστασία των ΑΕΙ. «Ας βάλουμε εταιρείες security, για να μην τρώνε ξύλο οι εργαζόμενοι. Επιτέλους, τι αγκυλώσεις είναι αυτές με το άσυλο!», προσθέτει ο ίδιος.


    Το περιστατικό
    Συγκεκριμένα, ο 59χρονος καθηγητής κ. Γεράσιμος Σαπουντζόγλου έκανε μάθημα σε αίθουσα του ιδρύματος, όταν μία ομάδα 15 εξωπανεπιστημιακών εισέβαλε στην αίθουσα και του ζήτησαν να αποχωρήσει, διότι ήθελαν να την χρησιμοποιήσουν για δικούς τους σκοπούς. Ο καθηγητής αρνήθηκε. Τότε, οι άγνωστοι άρχισαν τις βρισιές και τους προπηλακισμούς του καθηγητή μπροστά στους έντρομους φοιτητές. «Του έσφιγγαν τον λαιμό, τον κλωτσούσαν», ανέφερε στην «Κ» αυτόπτης μάρτυρας. Ευτυχώς, το περιστατικό έληξε χωρίς σοβαρά τραύματα για τον άτυχο καθηγητή, ο οποίος είναι από τους πιο παλιούς διδάσκοντες του ιδρύματος και, κατά γενική ομολογία, σεβάσμιος και μειλίχιος άνθρωπος.
    Το περιστατικό καταδίκασε ο σύλλογος διδασκόντων του ΟΠΑ, ο οποίος ανέφερε ότι «το επεισόδιο αυτό έρχεται σε συνέχεια άλλων περιστατικών βίας τα τελευταία χρόνια, αλλά είναι η πρώτη φορά που ασκείται σωματική βία εις βάρος διδάσκοντος του πανεπιστημίου μας κατά την ώρα του μαθήματος». «Πλέον, πού θα φτάσουμε;», δήλωσε στην «Κ» η γραμματέας της ομοσπονδίας των πανεπιστημιακών ΠΟΣΔΕΠ κ. Ευγενία Μπουρνόβα.

    Ο σύλλογος διδασκόντων, ο οποίος κήρυξε αποχή διαμαρτυρίας τη Δευτέρα από τα μαθήματα, ζητεί από τις πρυτανικές αρχές του ΟΠΑ, το υπουργείο Παιδείας και τα άλλα όργανα της πολιτείας να λάβουν επιτέλους μέτρα για τα φαινόμενα βίας εντός των ΑΕΙ. «Η αλήθεια είναι ότι απαιτείται συντονισμένη παρέμβαση, που θα ξεκινήσει από την πολιτεία. Οι πρυτανικές αρχές έχουν ευθύνη, αλλά φοβούνται. Είναι απολύτως ανθρώπινο», συμπληρώνει καθηγητής του ιδρύματος. «Ανά πάσα στιγμή ομάδες αγνώστων μπορούν να εισέλθουν στο ίδρυμα και να τα σπάσουν», προσθέτει καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Αλλωστε, είναι γνωστό ότι ήδη μέσα στα κεντρικά ιδρύματα της Αθήνας εξωπανεπιστημιακοί έχουν καταλάβει χώρους, μετατρέποντάς τους σε στέκια - ορμητήρια για τις όποιες δραστηριότητές τους. Συγκεκριμένα, στο ΟΠΑ είναι υπό κατάληψη δύο χώροι του ιδρύματος. Ο πρώτος είναι μία αίθουσα στο υπόγειο του κεντρικού κτιρίου επί της οδού Πατησίων. Το δεύτερο στέκι είναι το κτίριο Βανκούβερ, επί των οδών Δεριγνύ και Μαυρομματαίων. «Τα γεγονότα αυτά επαναθέτουν το ζήτημα της τήρησης των νόμων εντός των πανεπιστημίων. Τίποτα περισσότερο. Ουδείς μπορεί να κάνει λόγο για άρση ασύλου σε τέτοια περιστατικά. Η βία και η αλητεία εντός των ιδρυμάτων προσβάλλουν τον ακαδημαϊκό χώρο, καθώς είναι παραβάσεις κοινού Ποινικού Δικαίου. Ως τέτοιες πρέπει να αντιμετωπισθούν. Ολα τα υπόλοιπα είναι φλυαρίες...», καταλήγει ο πανεπιστημιακός.

    Σχολιο δικα μου:
    Το πρωτο χαρακτηριστικο ειναι η ασπονδυλια των πανεπιστημιακων αρχων. Η ευθυνοφοβια και ο γραικυλισμος σε στενοτερο επιπεδο.

    και σας ρωτω:
    Απο ποτε οι πραξεις του κοινου ποινικου δικαιου δικαιουνται ασυλου κυριοι;
    Γιατι ο χωρος του πανεπιστημιου διεπεται απο αλλους νομους;
    Ισχυει ή οχι το συνταγμα εκει;
    Γιατι μπορουν να μπαινοβγαινουν ολοι οι αλητηριοι του κοσμου αλλα οχι οι νομιμοι μηχανισμοι της πολιτειας για την προστασια των πολιτων;
    Ποιανου οι ιδεες ειναι υπο διωγμον ωστε να δικαιολογειται απο στοιχειωδη λογικη το ασυλο;

    Μπορειτε να απαντησετε σε λογικα ερωτηματα ή θα αναλυθουμε παλι σε ατερμονες απεραντολογιες.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Νίκος 04/12/2009 01:27:19

      Σοβαρά, περιμένεις απάντηση;
      Εγώ θα πρότεινα το Κράτος να αγοράσει ένα μεγάλο "πολυχώρο", κάτι σαν το κτίριο του Μουσείου Μπενάκη στην Πειραιώς, και να τον προσφέρει, κατά τμήματα, στον ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ, τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ, και τους διάφορους άλλους, ώστε ο καθένας να δικαιούται αρκετές εκατοντάδες τετραγωνικά μέτρα. Εκεί θα μπορούν να εκτονώνονται, με αφίσες κατά βούληση (η μεγάλη τους αγάπη, τους έχει μείνει από την προ διαδικτύου εποχή, είναι κάτι σαν φετίχ), εκδηλώσεις, χάππενινγκ, ό,τι άλλο θέλουν τέλος πάντων.
      Δηλαδή, θα είναι ένα θεματικό πάρκο του Αριστεριστάν. Και θα επιχορηγείται από το Κράτος 100%, αφού αυτό θέλουν. Με τον όρο όμως να αφήσουν τα Πανεπιστήμια να ζήσουν και να λειτουργήσουν όπως σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη.

  15. Νικόλας avatar
    Νικόλας 03/12/2009 22:12:43

    Εγω ηθελα να σπουδασω στην Ελλαδα και να γυρισω στην πατριδα.Ετσι στα 18 αφησα το Bελγιο και μετα απο εξετασεις περασα στο Oικονομικο Πανεπiστημιο,την γνωστη σε ολου σας εδω ΑΣΟΕΕ.
    Εαν ερθετε σε επαφη με φοιτητες που ερχονται με τον προγραμμα του Erasmus πραγματικα παθαινουν στην αρχη ενα μεγαλο ΣΟΚ απο την αισθητικη που γενικα εχουν οι χωροι των πανεπιστημιων στην χωρα μας.Εχω παει σε αρκετες σχολες στην Ελλαδα.Αυτη που μου εκανε εντυπωση για το επιπεδο αισθητικης ηταν μονο το Πολυτεχνειο της Κρητης στα Χανια.Καμια σχεση με ο,τι αλλο εχω δει(σε Ελλαδα παντα).
    Το δικο μου πανεπιστημιο εκτος του ο,τι ειναι σε ενα πολυ παλιο κτιριο(και ας εχει προστεθει καινουργια πτερυγα) γενικα και σαν χωρος δεν σου βγαζει αυτο που λεμε ορεξη για μαθηση.Απο τους καθηγητες και απο το επιπεδο σπουδων δεν εχω καποιο παραπονο γιατι πραγματικα βλεπω πως γινεται δουλεια.
    Μπορει και να εχει γινει ποιος ξερει μια ειδους κρυφη υπογεια συμφωνια και να εχουν δοθει στο αριστερισταν οπως λετε απο αυτους που παντα κυβερνουν μετα την μεταπολιτευση τα πανεπιστημια απλα και μονο για να βγαζουν το αχτι τους.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Νικόλας 04/12/2009 01:15:34

      Αφού άφησες το Βέλγιο φίλε και ήρθες στην ΑΣΟΕΕ, καλά να πάθεις (συγγνώμη, καταλαβαίνεις με ποια έννοια στο λέω).
      Πιστεύω πως η μόνη οδός λύτρωσης για τα ελληνικά ΑΕΙ θα είναι η ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΟΥΣ. Δηλαδή, να εμπεδωθεί στη συνείδηση της ευρωπαϊκής τουλάχιστον κοινής γνώμης ότι είναι το playroom κάθε είδους προβληματικών ανθρώπων του περιθωρίου, φτάνει οι συγκεκριμένοι να δηλώσουν "Αριστεροί". Και να αντιμετωπίζονται ανάλογα οι καθηγητές τους από τη διεθνή επιστημονική κοινότητα. Ίσως τότε συνέλθουν οι διοικήσεις τους και πείσουν το Κράτος να λάβει μέτρα. Είναι αστείο να ζητούμε από τις σημερινές διοικήσεις να αλλάξουν πράγματα όταν ξέρουν ότι μπορεί και να ξυλοκοπηθούν, να τους κάψουν το αυτοκίνητο ή ο,τιδήποτε άλλο. Αλλά όταν η κυρία Διαμαντοπούλου λέει ότι δεν πρόκειται να καταργηθεί το άσυλο και όταν η ίδια δεν έχει να πει μια κουβέντα για τις καταλήψεις του χαβαλέ στα σχολεία, όταν το να είναι κλειστό το σχολείο 2 εβδομάδες είναι απόλυτα φυσιολογικό πλέον, εθιμικώ δικαίω, τότε τί να περιμένει κανείς;

      Ας τολμήσει ο Σαμαράς να βγει και να δεσμευτεί ότι, σε περίπτωση που εκλεγεί πρωθουπουργός, το άσυλο θα καταργηθεί πάραυτα. Οχι θα επανεξεταστεί και τέτοια. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ. Τελεία και παύλα. Και σιγά-σιγά, με αυτό, θα αρχίσει να ξηλώνεται το βρώμικο και πολυφορεμένο πουλοβεράκι των φυλάρχων του Αριστεριστάν, που θέλουν να κάνουν την "επανάσταση" στο καμμένο μυαλό τους με λεφτά του ελληνικού λαού.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μάρκο Τ 04/12/2009 10:30:55

        Ποιος μπορεί να δηλώσει κάτι τέτοιο απερίφραστα στην Ελλάδα, για να το κάνει ο Σαμαράς; Εδώ ο Κωστάκης τόλμησε να το ψελλίσει προεκλογικά, και είδες πού την έφτασε τη διαφορά.

        Σύμφωνα με τη συστημική θεωρία, αναγκαία συνθήκη για να ανακάμψει ένα σύστημα που φθίνει, είναι να "πιάσει πάτο" πρώτα. Και δυστυχώς έχουν ακόμα δρόμο τα ελληνικά πανεπιστήμια μέχρι που η απαξίωση και "ο εξευτελισμός τους να γίνει τέλειος". Μόνο αν φτάσουν στο σημείο να αντιμετωπίζονται διεθνώς όπως αυτά της Μποτσουάνα, της Ρουάντα και παρόμοιων χωρών μπορεί να γίνει κάτι. Και, εδώ που τα λέμε, σε θέματα οργάνωσης, διοίκησης και θεσμών, είμαι σίγουρος ότι τα πανεπιστήμια των χωρών αυτών θα είναι καλύτερα από τα δικά μας μπάχαλα, απλώς θα υπολείπονται μόνο σε θέματα έρευνας και γνώσης...

  16. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 04/12/2009 01:20:25

    Γενικά, όποιος έχει σπουδάσει σε πανεπιστήμιο της Δ. Ευρώπης ή της Β. Αμερικής, είτε σε επίπεδο προπτυχιακό, είτε σε επίπεδο μεταπτυχιακό (όπως εγώ), μετά η εμφάνιση και μόνο του ελληνικού Πανεπιστημίου του προκαλεί αηδία. Προσωπικά αποφεύγω όσο μπορώ να πηγαίνω στην παλιά Σχολή μου εδώ, μόνο θλίψη νιώθω για το κατάντημα.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Μάρκο Τ 04/12/2009 01:33:15

      Ίσως μια λύση θα ήταν το Εράσμους να λειτουργούσε στο πρώτο έτος. πριν πατήσουν καν το πόδι τους στο αμφιθέατρο. Να πάνε πρώτα στην Φιλανδία να δούνε το εκεί πανεπιστήμιο και μετά να γυρνάν στο δικό τους. Και να πηγαίνουν όλοι! άλλωστε η αγγλική είναι η επίσημή μας γλώσσα πλέον, δεν υπάρχει δεκαοχτάρης φοιτητής που να μη μιλά με μισές αγγλικούρες...

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ B.K.Σ. 04/12/2009 09:45:41

        Ισως η μόνη λύση είναι να λειτουργούν ελληνικά ΑΕΙ σε ξένο έδαφος!

  17. nobody avatar
    nobody 04/12/2009 02:01:45

    Μετα απο 7 χρονια σπουδων και 4 πτυχια στην Γερμανια.....αποδεχτηκα προσκληση φιλου να παραβρε8ω σε μα8ημα στην Νομικη Α8ηνων.....δεν νομιζω οτι εχω δει ΠΟΤΕ στην ζωη μου πανεπιστημιακο ιδρυμα σε τεοια α8λια κατασταση.....φοιτητες με παντελη ελλειψη σεβασμου, παρεισακτοι να περιφερονται στις 'εγκαταστασεις' του Πανεπιστημιου, φασαρια, τηλςφωνα να συνδιαλεγονται στα κινητα τους.....η γραμματεια του Πανεπιστημιου εν πληρη συνχηση....

    8ελω να ευχαριστησω και εγω απ τα βα8η τησ καρδιας μου τα αριστερα, αεργα κοπροσκυλα, τους αχρηστους αυτους τεμπελχαναδες που 8εωρουν μαγκια την καταστροφη Δημοσιας περιουσιας, την δολιοφ8ορα και γενικα την δημιουργια μπαχαλου

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ nobody 04/12/2009 09:44:18

      To καλύτερο που θα είχε να κάνει το Κράτος θα ήταν να κόψει τη χρηματοδότηση σ' αυτά τα άθλια ΑΕΙ, έτσι που τα έκαναν οι άχρηστοι τεμπελχανάδες της Αριστεράς, όπως σωστά λες, να σαπίσουν τελείως και το πολύ-πολύ να κλείσουν λόγω αδυναμίας κάλυψης ακόμα και των στοιχειωδών λειτουργικών εξόδων τους. Αν έμεναν μερικά χρόνια κλειστά, ίσως θα μπορούσαν να επανιδρυθούν με βάση τις αρχές που ισχύουν σε όλα τα κρατικά ΑΕΙ όλου του ανεπτυγμένου κόσμου.

      Το σημερινό ελληνικό Πανεπιστήμιο, μόνο και μόνο με την αισθητική του, είναι η πιο εύγλωττη εικόνα της απόλυτης ιδεολογικής χρεωκοπίας της Αριστεράς της Μεταπολίτευσης και της αδιαφορίας των αστικοδημοκρατικών κομμάτων εξουσίας (ΠΑΣΟΚ, ΝΔ) απέναντι στην Παιδεία. Γιατί δεν πιστεύω ότι ειναι αδύναμοι οι κυβερνώντες, απλά αδιάφοροι είναι. Το φαινόμενο "ελληνικό ΑΕΙ" ντροπιάζει καθημερινά τη χώρα μας απέναντι σε ξένους φοιτητές και ξένους καθηγητές που τα επισκέπτονται.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Μάρκο Τ 04/12/2009 10:15:21

        Πολύ χαίρομαι που το παλεύετε, συμφωνώ ότι όλα ξεκινούν από την αδιαφορία του κράτους για την Παιδεία και σας παρακαλώ να το επεκτείνετε και στις υπόλοιπες βαθμίδες.Δεν φτάνει κανείς από τα γεννοφάσκια του σε ΑΕΙ, περνάει πρώτα από Δημοτικό-Γυμνάσιο-Λύκειο, έχει προπονηθεί σε καταλήψεις και καταστροφή δημόσιας περιουσίας και απαξίωση της μάθησης, και φυσικά έχει προπονητές μερικούς απερίγραπτους καθηγητές (ευτυχώς όχι όλους) τύπου ΟΛΜΕ - κάνετε σύνσεση με παρακείμενη ανάρτηση, επίσης χθεσινή

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ δρόμος 04/12/2009 10:16:16

          συγνώμη, σύνδεση

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ δρόμος 04/12/2009 18:13:18

          Αυτά Ψυχραιμία μου θα τα έκανε ένα νεοφιλεύθερο κόμμα που θέλει να διαλύσει τα πάντα, όχι ένα δεξιό κόμμα.

  18. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 04/12/2009 10:03:59

    Αν και συμμερίζομαι την αγανάκτηση των προλαλίσαντων και ιδιαίτερα τα περί αισθητικής, θα πάω κόντρα στο ρεύμα.
    Οχι στην κατάργηση του ασύλου. Απλά διότι δεν ευθύνεται ο θεσμός γι' συτό που γίνεται. Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε σχόλια και τον ίδιο τον νόμο του 1982 που προβλέπει το άσυλο και ιδιαίτερα πώς και πότε αίρεται η προστασία του. Διαβάστε και επανερχόμαστε. Ετσι για να μη σχολιάζουμε στον αέρα.
    http://lexidia.pblogs.gr/2007/01/idoy-poios-parabiazei-to-nomo-peri-asyloy.html

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/12/2009 10:32:00

    Ενα πραγματικο συντηρητικο κομμα-οχι η ΝΔ της πλακας-θα εκανε τις ακολουθες κινησεις :
    Αφου εκανε τη διαπιστωση οτι η παιδεια εχει διαλυσει για τους λογους αυτους θα ζητουσε απο το αλλο μεγαλο κομμα,το ΠΑΣΟΚ,κοινη σταση κατα των αναρχικων και της αριστερας για να αποκατασταθει η ταξη στη δημοσια εκπαιδευση.Θα εθετε δηλαδη το ΠΑΣΟΚ προ των ευθυνων του-ή με εμας ή με τους πρωην συντροφους σας.Εάν το ΠΑΣΟΚ δεχοταν τη συμπραξη θα προχωρουσαν μαζι σε αστυνομικα μετρα για την εξαρθρωση των συμμοριων.
    Το πιθανοτερο ομως ειναι οτι δεν θα το δεχοταν.Σε μια παρομοια περιπτωση η ΝΔ θα επρεπε αφου καταγγειλει τη κατασταση στο λαο να διακηρυξει οτι εφ οσον ειναι μειοψηφια και η πλειοψηφια θελει να παραμεινουν τα δημοσια σχολεια αχουρια η μονη λυση ειναι η στηριξη απο αυτη ιδιωτικων σχολειων που εχουν δικη τους ασφαλεια και οτι την αποκλειστικη ευθυνη για την καταρρευση της δημοσιας παιδειας την εχουν οι ψευδοπροοδευτικες δυναμεις.
    Τωρα βεβαια με το Σαμαρα που ως νεος Καραμανλης Β΄αρχισε το γλυψιμο στο Θεοδωρακη μη περιμενετε παρομοιες κινησεις και λυπαμαι που θα απογοητευθειτε.

  20. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 04/12/2009 11:31:19

    Εν πρώτοις μερικές «περιθωριακές» παρατηρήσεις:

    Η παιδεία στην Ελλάδα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ. Η συζήτηση επ΄αυτού θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον αλλά ας μην αλλάζουμε κάθε φορά θέμα.

    Η υπόθεση του ασύλου είναι ακόμη μια πονεμένη ιστορία για το πώς διαλεγόμαστε στην Ελλάδα και χρησιμοποιείται απ΄όλες τις πλευρές ως άλλοθι για κάτι άλλο: είτε για να γίνει ορμητήριο αντιεξουσιαστικών επιδρομών είτε για να μη συζητηθεί ποτέ σοβαρά και θεσμικά το θέμα της ακαδημαϊκής ελευθερίας.

    Το «άσυλο» επίσης δεν έχει - παρά μόνο στην οριακή περίπτωση των βανδαλισμών – καμμιά σχέση με την εμφάνιση και την αισθητική των Πανεπιστημίων μας. Δυστυχώς αυτή συναρτάται με άλλα πολύ πιο «απλά» πραγματάκια: σεβασμός του χώρου που κινείσαι έξω από το σπιτάκι σου το «ιερό», γενικότερη αισθητική αντίληψη για το περιβάλλον σου, αδιαφορία για κάθε έννοια τάξης, διεστραμένη άποψη για το τί σημαίνει πολιτική ή ιδεολογική αντιπαράθεση, παντελή έλλειψη φροντίδας.

    Για το συγκεκριμένο θέμα της ανάρτησης τώρα . Τί σημαίνει η παράκληση προς τους κάθε είδους αναρχικούς – αντιεξουσιαστές για την αποφυγή της βίας;

    1. Πρώτα- πρώτα υποδηλώνει την αδυναμία του κράτους να σταθμίζει κάθε φορά τους κινδύνους και να συμπεριφέρεται ανάλογα. Το να συζητάς με τους αντιεξουσιαστές πριν από το ενδεχόμενο μπαχαλοποίησης είναι σα να τους αποδέχεσαι ως συνομιλητές. Συνομιλητές σε ποιό πράγμα και σε ποιό πλαίσιο; Πόσο εύστοχο είναι να «καταφέρεις» να μη γίνει χαμός αφήνοντας να εννοηθεί ότι αυτό ΔΕΝ εξαρτάται από σένα αλλά από τη χάρη που σου κάνουν οι «οχτροί»;

    2. Η λογική της πρόληψης έχει ασφαλώς και τις «τεχνικές» της, κάτι όμως που δε σημαίνει ότι επιτρέπεις έτσι σε κάθε περιθωριακή εξεγερμένη ομάδα να εμφανίζεται ως εγγυητής της ομαλότητας. Αυτό οδηγεί στα περίφημα κλισέ «τα καημένα τα παιδιά», «δικά μας ειναι κι αυτά», «αν δεν εξεγερθουν τώρα πότε θα το κάνουν» κλπ. Κι αυτό υποθάλπτει ιδεολογίες: ιδεολογίες της άκριτης ανοχής της βίας, ιδεολογίες αθεμελείωτου προστατευτισμού για μειονεκτούσες ομάδες, ιδεολογίες που αντιστρόφως απ΄ότι γενικώς νομίζεται πνίγουν κι αποδυναμώνουν ακριβώς το δυναμισμό των νέων ανθρώπων! Ανεχόμενοι τη διοχέτευση της νεανικής αντίδρασης προς τα κακώς κείμενα σε πράξεις άμμετρης και «θεαματικής» βίας, ουσιαστικά στερούμε τη νέα γενιά από τη δυνατότητα να αντιδρά αποτελεσματικά – και σήμερα και αύριο στο πεδίο της κοινωνικής της δραστηριότητας.

    3. Η ανελαστική προετοιμασία των δυνάμεων καταστολής (που μετονομάστηκαν πασοκικά σε δυνάμεις προστασίας) για κάθε ενδεχόμενη δημιουργία επεισοδίων είναι απλοϊκή: δημιουργούμε συνθήκες αναμονής ακραίων φαινομένων ώστε ό,τι κι αν εν τέλει συμβεί να φαίνεται ηπιότερο. Το ίδιο βιολί στα γήπεδα, το ίδιο και στο κέντρο της Αθήνας. Η απλοϊκότητα αυτή σχετίζεται νομίζω και με τον άρρητο φόβο ότι καλύτερα να εγκλωβίζεται η συμμοριακή βία στη Θύρα 7,13 ή 21 και πέριξ των Εξαρχείων παρά να διαχέεται σε γειτονιές όπου δε θα μπορεί να ελεγχθεί. Σχετίζεται όμως και με κάτι άλλο: συνάδει αρμονικότατα και με την πονηρία των ΜΜΕ που απολαμβάνουν (πριν) την αναγγελία του «φόβου» και (μετά) την αναμετάδωση της «δράσης».

  21. δρόμος avatar
    δρόμος 04/12/2009 12:26:35

    αγαπητέ αντιαθλητικέ
    Δυστυχώς τα Εξάρχεια ΕΙΝΑΙ γειτονιά, όπου και ζει και εργάζεται κόσμος, και όπου η βία όχι μόνο δεν ελέγχεται αλλά και ηρωοποιείται από ψευδεπίγραφες ομάδες τύπου "κάτοικοι Εξαρχείων" που μόνο τέτοιοι δεν είναι...και που, στο όνομα της δήθεν προοδευτικότητας, συναγελάζονται με κάθε λογής περίεργα μπουμπούκια που κυκλοφορούν, προετοιμάζοντας τις εξελίξεις. Οι "κάτοικοι Εξαρχείων" με κατάληψη οικοπέδου επί της Χαριλάου Τρικούπη (με συμφωνία ΤΕΕ και Δήμου Αθηναίων?)έχουν δημιουργήσει ένα μικρό χαριτωμένο παρκάκι,το φροντίζουν, το περιφρουρούν και συνεδριάζουν εκεί κατά καιρούς, χωρίς φυσικά σχετική ενημέρωση των υπολοίπων κατοίκων. Ειναι το μόνο ακίνητο στην περιοχή που δεν υφίσταται βανδαλισμούς, όσο κι αν μαίνεται η βία τριγύρω. Υποθέτω ότι καθόλου δεν θα τους άρεσε να δουν τους κόπους τους βανδαλισμένους, όπως τα σπίτια και τα μαγαζιά όλων των άλλων.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ δρόμος 04/12/2009 12:37:10

      Τα Εξάρχεια ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ γειτονιά, φίλε δρόμε. Και εκεί η βία ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΗΣΟΥΝ μπορεί να ελεγχθεί ευκολότερα, απ΄ ό,τι διαχυμένη . Αυτό είπα, μπορεί και να κάνω λάθος εκτίμηση, αλλά η ανοχή και στα γήπεδα και στα Εξάρχεια αυτό μου δείχνει.

      Την τελευταία φορά που είδα το παρκάκι, δε μου φάνηκε καθόλου χαριτωμένο πάντως. Το έχουν αναδείξει οι "κάτοικοι"΄;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ antiathlitikos 04/12/2009 12:46:51

        Αξίζει να ξαναπεράσεις, κατάφυτο, παρτέρια, δένδρα, φυλάκιο, καρέκλες και φύλαξη επί μονίμου βάσεως. Μπορεί να πετύχεις και λαοσυνέλευση, αν και αυτό συνηθιζότανε το καλοκαίρι περισσότερο

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ antiathlitikos 04/12/2009 12:55:12

        ...ξέχασα, και παιδική χαρά (υπάρχουν και μανάδες στις συνελεύσεις, ίσως). Επειδή όμως είναι και πολύ κοντά στα ολοκαίνουργα γραφεία του ΠΑΣΟΚ, μάλλον η βία ελέγχεται πιο πρόθυμα προς τα εκεί

  22. περαστικός avatar
    περαστικός 04/12/2009 12:39:08

    Επιτέλους καταργήστε το άσυλο

    Όχι μόνο των πανεπιστημίων, αλλά και των Εξαρχείων

    Καταργήστε και το άσυλο της ηθικής αυτουργίας βανδαλισμών μέσω νομιμοποίησης της βίας από δημόσιες δηλώσεις της αριστεράς.

  23. yannidakis avatar
    yannidakis 04/12/2009 14:11:45

    Το ταξιδι ο Αλεξης το εκανε & εκει που ειναι πλεον ολα ειναι υπεροχα. Ξεκουραστος και χαμογελαστος εχει μια εννοια.
    Ειμαι σιγουρος πως αυτο που θα ηθελε ηταν να σπασει ουτε ενα τζαμι, να μην ανοιξει ουτε μια μυτη στο ονομα του.

    Οσο βιαια εφυγε, τοσο ειρηνικα να τιμησουν ολοι την υπαρξη και την απωλεια του :[