Παραιτηθείτε κύριε Δραγασάκη
31/03/2014 20:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτηθείτε κύριε Δραγασάκη

Σύμφωνα με παλαιούς κοινοβουλευτικούς, η σημερινή ημέρα θεωρείται μια μαύρη ημέρα για τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία.

Είναι δικαίωμα του καθενός βάσει του Συντάγματος και του Κανονισμού της Βουλής να κάνει χρήση των δικαιωμάτων που αυτά τα δυο του παρέχουν.

Όταν όμως αυτά τα δικαιώματα χρησιμοποιούνται για μικροπολιτικούς ή λόγους φτηνού εντυπωσιασμού, αυτό υπερβαίνει κάθε όριο κοινοβουλευτικής αξιοπρέπειας. Ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε χρήση του δικαιώματός του -ως νόμιζε- και κατέθεσε πρόταση μομφής κατά του υπουργού οικονομικών. Το ερώτημα όμως είναι, το δικαίωμα αυτό του το παρείχε ο Κανονισμός και το Σύνταγμα ή προσπάθησε με δόλιο τρόπο να εξαπατήσει πολιτικά;

Δε θέλω σε καμία περίπτωση να πιστέψω ότι το έκανε από άγνοια.

Κάτι που σημαίνει ότι το κόμμα αυτό καθίσταται ακόμη πιο επικίνδυνο απ' όσο δείχνει.

Όμως οι μικροκομματικές σκοπιμότητες αποκαλύφθηκαν. Ούτε οι ίδιοι στο ΣΥΡΙΖΑ πίστευαν στην ορθότητα της πρότασης μομφής κατά του κ. Στουρνάρα καθώς αυτό αποκαλύφθηκε από το γεγονός ότι μετά την απόρριψη της πρότασης είχαν έτοιμη εναλλακτική.

Εκείνη της πρότασης κατά του Προέδρου της Βουλής.

Πιστεύοντας και σ' αυτή την περίπτωση ότι η κίνηση τους αυτή θα καθυστερούσε την ψήφιση του πολυνομοσχεδίου.

Δυστυχώς γι' αυτούς ο κανονισμός προβλέπει η συζήτηση επί της προτάσεως μομφής κατά του Προέδρου του σώματος, διεξάγεται σε ημέρα κοινοβουλευτικού ελέγχου. Άγνοια και σ' αυτό?

Όμως το ατόπημα του ΣΥΡΙΖΑ είναι ακόμη χειρότερο.

Έβαλε τον αντιπρόεδρο της Βουλής, κ. Γιάννη Δραγασάκη να προσυπογράψει της πρόταση μομφής κατά του Προέδρου της Βουλής. Φτήνια και ξεπεσμός.

Τρισχειρότερο δε αυτού είναι ότι ο κ. Δραγασάκης ήταν μεταξύ των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ που μίλησαν εναντίον του Προέδρου της Βουλής. Θεσμική φτήνια, Θεσμικός ξεπεσμός.

Πόσο χαμηλά θα πέσει ακόμη ο ΣΥΡΙΖΑ? Τέτοια κατάντια?

Άραγε με τι μούτρα ο Δραγασάκης θα συνεργάζεται με τον τυπικά προϊστάμενο του στο προεδρείο της Βουλής?

Αν όλα τα προηγούμενα ο ΣΥΡΙΖΑ θεωρεί ότι είναι πολιτικές πράξεις για την συγκεκριμένη περίπτωση, ο κ. Δραγασάκης θα πρέπει να παραιτηθεί διατηρώντας την όποια προσωπική του αξιοπρέπεια. Σε διαφορετική περίπτωση, ο Δραγασάκης υπέγραψε την πολιτική του αναξιοπιστία και υπονόμευσε το θεσμικό του ρόλο ως αντιπροέδρου του Κοινοβουλίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 31/03/2014 21:08:55

    Είναι βαρύ το ολίσθημα του Δραγασάκη για τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία. Με την πράξη του αυτή ουσιαστικά ακύρωσε τον εαυτό του ως Αντιπρόεδρο της Βουλής.

    • riot avatar
      riot @ Wolf 31/03/2014 21:32:40

      Ποια η δυνατότητα του Δραγασάκη να σταματήσει την εισαγωγή με την διαδικασία του κατεπείγοντος νομοσχεδίων - τεράτων; Να εμποδίσει την κατάθεσε τροπολογιών σε άσχετα νομοσχέδια; Να ανατρέψει την πρακτική της ψήφισης νομοσχεδίων σε ένα άρθρο;

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ riot 31/03/2014 23:56:07

        Στην εξεδρα η μπαλα παλι? Ο ρολος του Δραγασακη ειναι θεσμικος. Και τον θεσμο αυτον πρεπει να υποστηριξει. Δεν υπαρχουν δικαιολογιες για την μικροπολιτικη και την αναξιοπρεπεια.

        • gonzilaus avatar
          gonzilaus @ Ρεαλιστης 01/04/2014 08:05:21

          Δεν είναι θεσμικός ο ρόλος του Δραγασάκη γιατί αν ο ρόλος του αντιπροέδρου ήταν θεσμικός θα έβρισκαν 5 άτομα πάνω από κόμματα και θα τους έβαζαν. Ο ρόλος των αντιπροέδρων είναι πάνω από όλα πολιτικός για αυτό υπάρχουν και εκπρόσωποι από όλα τα κόμματα. Για να υπάρχει έλεγχος.

  2. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 01/04/2014 08:48:42

    •Πολύ υπερτιμημένος. •Πιθανή κρυφή ατζέντα εφαρμογής ολοκληρωτικής κυβερνητικής πολιτικής .

  3. Τους πιάσαμε στα πράσα avatar
    Τους πιάσαμε στα πράσα 01/04/2014 15:37:34

    Το παπατζηλίκι ξεκίνησε απο τον Γιάννη Δραγασάκη, που ηταν προεδρευον στην Βουλή οταν έκανε την πρόταση μομφής ο Τσίπρας (τάχαν κάνει πλακάκια απο πριν) και ζήτησε απο την κυβέρνηση επιτακτικά (α) αν θα γίνει διακοπή συνεδρίασης (και η συζήτηση να συνεχιστεί μετα απο δύο μέρες) ή (β) άν θα συζητηθεί αμέσως η πρόταση μομφής του Τσίπρα (!!!) ... Δείτε το βίντεο (!!!) ... Ενω έπρεπε να πει οτι θα εξεταστεί η πρόταση Τσίπρα απο τους νομικους/συνταγματολόγους πρώτα ... Απιστευτη λαμογιά απο Δραγασάκη και Τσίπρα !!! ...

    • ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
      ΜΙΧΑΛΗΣ @ Τους πιάσαμε στα πράσα 01/04/2014 17:26:24

      Αυτά έγιναν ακριβώς όπως τα λές, στην πρώτη πρόταση μομφής κατά του Στουρνάρα, υπάρχουν τα βίντεο στο YouTube που τον ξεβρακώνουν. Και μετά κάθισε στα έδρανα της Βουλής σαν βρεγμένη γάτα, όταν συνειδητοποίησε τι κακό έκανε. Βέβαια στην εκβιαστική ερώτηση του Δραγασάκη, ο Σταμάτης έπεσε στην παγίδα και απάντησε την (β) εναλλακτική, έχοντας απόλυτη εμπιστοσύνη στην κρίση του Δραγασάκη, ο οποίος δρούσε υπονομευτικά στην Βουλή.

  4. τοξο avatar
    τοξο 01/04/2014 17:16:58

    Αυτή η συμπεριφορά του ΣΥΡΙΖΑ με κάνει να σκέφτομαι,ότι μάλλον δίκαιο έχουν όποιοι νομοθέτησαν τον νόμο περί ευθύνης υπουργών.Αναρωτιέμαι έως που θα μπορούσε να φθάσει ο ΣΥΡΙΖΑ αν είχε πλειοψηφία ,μόνος ή με "συμμάχους" στην Βουλή.