16/12/2008 19:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήσεις στην ΕΡΤ

Υπέβαλαν τις παραιτήσεις τους ο πρόεδρος της ΕΡΤ Χρ. Παναγόπουλος και ο διευθυντής ειδήσεων Δ. Μιχαλέλης. Οι πληροφορίες μας λένε ότι ο κ. Μιχαλέλης θα αποχωρήσει άμεσα και  ο κ. Παναγόπουλος με τον ανασχηματισμό. Στο βάθος ο προσωπικός φίλος του κ. Παυλόπουλου, καθηγητής Φλογαΐτης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Naruto avatar
    Naruto 16/12/2008 19:45:32

    Αυτοι παλι γιατι παραιτηθηκαν?
    Επρεπε ο πρόεδρος της ΕΡΤ και ο διευθυντής ειδήσεων να βγαλλουν το φιδι απο την τρυπα και να κανουν αυτο που μια κυβερνηση ή εστω ενα συστημα δεν μπορει να κανει. Καλη κινηση αλλα αν δεν εγινε δεκτη του Παυλοπουλου πρεπει αυτοι η δυο να παρουν προαγωγη.
    Αν επρεπε καποιος να ευθυνεται για την ασφαλεια της κρατικης τηλεορασης, ηταν το υπουργιο εσωτερικων, που νταξ στην τελικη δεν ειναι και κατι το τραγικο υπο την παρουσα κατασταση να εχουν μεριμνησει για αυτο. Εαν η μιση αστυνομια δεν ηταν Celebrity Bodyguards ή πραιτωρες οπως ελεγε και ο Πολυgift μπορει να ειχαν προσωπικο να φυλανε την ΝΕΤ.

  2. Αντώνης avatar
    Αντώνης 16/12/2008 19:58:49

    Δημοσιογραφικό κουτσομπολιό: άτομο που εμπλέκεται στο σκάνδαλο της Siemens, τοποθετήθηκε (πριν ξεσπάσει το σκάνδαλο) σε πολιτιστικό πόστο και από τότε με κάθε ευκαιρία μιλάει υπέρ του δέοντος κολακευτικά για την κυβερνηση ("η πιο αποτελεσματική κυβέρνηση εδώ και πολύ καιρό") αλλά και για διαφορους κομματικούς παράγοντες ("ο τάδε είναι οργανωτικός, ο δείνα αποτελεσματικός").

  3. ss_sk avatar
    ss_sk 16/12/2008 20:15:39

    Κακούργε Ρουσώ, χαλάς καριέρες.

  4. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 16/12/2008 20:25:57

    Θεωρω πως οι φοιτητες και οι μαθητες κάνουν τις πιο ευφανταστες διαδηλωσεις,όπως η καταληψη στο ραδιομεγαρο.Θα ηθελα να αναλαβουν πρωτοβουλια αντικαταναλωτισμού.Εμπάργκο στα πολυκαταστηματα στυλ Mall.Μερα με τη μερα διαφαινεται ο λογος εξεγερσης.Ειχε βαθος και ευχομαι να εχει και διαρκεια.Μηπως και αλλάξουν νοοτροπίες.

  5. kanis avatar
    kanis 16/12/2008 20:41:46

    ...και το MEGA το βιολί του στις ειδήσεις!
    Μισή ώρα τώρα πρέπει να βλέπουμε την κουμπάρα της Τρέμη, την Ντόρα!

    Αντε, νύχτωσε έξω, τι άλλο γίνεται στον κόσμο;

  6. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 16/12/2008 20:47:31

    Την δεκαετια του 80 στην Ιταλια,τα καταναλωτικα κινηματα καλουσαν τον κοσμο να καταστρεφει στις πλατειες τις τηλεορασεις.Τουλαχιστον κλειστε τις.

  7. τιμωρός avatar
    τιμωρός 16/12/2008 21:52:57

    Δεν γίνεται να καταλήφθηκε το Ραδιομέγαρο. Πώς; Με ποιον τρόπο;
    Παραδόθηκε νομίζω ότι είναι ο σωστός όρος.

  8. xazompoulos avatar
    xazompoulos 16/12/2008 22:27:59

    to indymedia prografei dolofonies anthropon os aloi nazi kai kaneis den paei stous server tou politexneiou na silavei tous nonous kai tous ipothalpontes pinika adikimata panepistimiakous.kseftila kai sto vathos erxete i aytodikia.

  9. xazompoulos avatar
    xazompoulos 16/12/2008 22:29:43

    einai fanero pos i storia itan stimeni.einai fanero oti kai edo kapioi pernoun entoles apo ala kentra .thimizei tiroumenon analogion ,to baxalo tou 74 opou bonanos kai arapakis tin ora tis krisis ektelousan entoles tou us presvi.

  10. t avatar
    t 16/12/2008 22:33:22

    Η Ομοσπονδιακή Τράπεζα των ΗΠΑ σε μια προσπάθεια να θωρακίσει την αμερικανική οικονομία, μείωσε τα επιτόκιά της σε ιστορικά χαμηλά επίπεδα.
    Η Fed προχώρησε σε επιθετική μείωση στο 0% έως 0,25%!!!

  11. aris53m avatar
    aris53m 16/12/2008 22:36:48

    Αχ πολύ στεναχωρέθηκα μωρε

  12. PATRA avatar
    PATRA 16/12/2008 22:37:06

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ALPHA, ΕΒΓΑΛΕ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΑΣΦ-ΑΛΗΤΕΣ ΜΕ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΛΟΣΤΟΥΣ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟΥΣ.

    ΑΜΑ ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΖΕΙ ΚΑΙ Ο lakis ΤΗΝ... ΗΘΙΚΗ ΜΥΓΟΣΚΟΤΩΣΤΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΑΤΣΕ Η ΜΠΙΛΙΑ...

  13. τιμωρός avatar
    τιμωρός 16/12/2008 22:48:47

    Μπράβο στον ALPHA!!!
    αχαχαχαχαχαχαχααχχαχαχα.
    Λοιπόν ιστορικά η ελληνική αριστερά δεν μπορεί λόγω χαμηλού αϊ κιου να ξεχωρίσει ούτε τους εχθρούς της. Σκεφτείτε τι γίνεται με τους φίλους της.
    Απίστευτοι οι τύποι.

  14. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 16/12/2008 22:56:28

    Λ.χ. Όποιος λέει "μπράβο στον Άλφα" (Λαζόπουλο), αμφιβάλω αν πρόκειται κάν για προπαγάνδα...

  15. PATRA avatar
    PATRA 16/12/2008 22:57:42

    http://alepouda.blogspot.com/

    Ανεβάζω αυτή τη μαρτυρία για μια εντελώς παρανοϊκή σύλληψη και κακοποίηση μιας κοπέλας που ούτε σε διαδήλωση συμμετείχε, ούτε πείραξε κανέναν.

    Η Ιστορία

    Η Μυρτώ είναι μία φίλη 26 χρονών που εργάζεται και κάνει το μεταπτυχιακό της στο Brighton της Αγγλίας. Εδώ και λίγες μέρες έχει έρθει στην Αθήνα για τις γιορτές. Είναι ζωντανός άνθρωπος, καλλιτέχνης, ιδεολόγος, χορτοφάγος, φιλική, γεμάτη ιδέες και όνειρα...
    Είναι καλή ερασιτέχνης φωτογράφος και συνήθως κυκλοφορεί με τη φωτογραφική της μηχανή. Το Φεβρουάριο σκοπευει (ή σκόπευε...) να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα.

    Στο δρόμο:
    Εχθές, Δευτέρα 15/12 λίγο πριν τις 2:00 το μεσημέρι, περπατούσε βιαστικά μαζί με τη μητέρα της για να προλάβουν ανοικτή την τράπεζα. Το σπίτι τους είναι στου Γκύζη, κάποιους δρόμους πίσω από την Ασφάλεια. Ήθελαν να πάνε στη στάση μετρό των Αμπελοκήπων. Δύο δρόμους πάνω από την Γ.Α.Δ.Α, τους σταμάτησαν τα Μ.Α.Τ, λέγοντάς τους να μην προχωρήσουν άλλο, αλλά να πάνε από άλλο δρόμο. Η μητέρα της κοντοστάθηκε και έπιασε την κουβέντα με έναν αστυνομικό, ρωτώντας τον ποιά στάση μετρό είναι ανοικτή, από ποιό δρόμο να πάνε κλπ.
    Η Μυρτώ στάθηκε κι εκείνη, περιμένοντάς την στο απέναντι πεζοδρόμιο.
    Τότε ένας «άνδρας» των ΜΑΤ την πλησίασε λέγοντάς της «τι κάνεις εδώ ρε κωλόπαιδο?! Δεν σου είπαμε να φύγεις από δω?!». Η Μυρτώ εκνευρίστηκε με τον τρόπο του και έκατσε εκεί φωνάζοντας «περιμένω τη μητέρα μου (δείχνοντάς την), είτε το πιστεύεις είτε όχι!».
    Μετά από μισό λεπτό, μπροστά στα μάτια της μητέρας της, τέσσερεις άνδρες των ΜΑΤ ήρθαν κατά πάνω της. Της έριξαν κλωτσιά στην πλάτη κι εκείνη έπεσε στο δρόμο. Η Μυρτώ είναι λίγο πάνω από 50 κιλά. Όπως είναι φυσικό, άρχισε να φωνάζει και να τους βρίζει. Η μητέρα της άρχισε να φωνάζει πανικόβλητη και να τους παρακαλάει να αφήσουν ήσυχη τη Μυρτώ.
    Κάποιοι άνδρες των Μ.Α.Τ τη σταματούσαν από το να πάει κοντά στην κόρη της, όσο οι άλλοι τέσσερεις είχαν γυρίσει το χέρι της Μυρτούς πίσω από την πλάτη κρατώντας την κάτω στο δρόμο. Την κλωτσούσαν στην κοιλιά, στα πόδια, στα πλευρά, βρίζοντάς την χυδαία και σεξιστικά!
    Εκείνη αντέδρασε και προσπάθησε να τους ξεφύγει. Τέτοια ήταν η οργή της που τα κατάφερε για λίγο, παρόλο που στην προσπάθεια της παραλίγο να χάσει το χέρι της. Οι αστυνομικοί όμως ήταν πολλοί. Εκείνη την ώρα ήρθαν στο μέρος της «οι άνδρες με τα μπλε» (με κράνη κλπ) και της είπαν «προσαγωγή!». Η Μυρτώ τους είπε –εξουθενωμένη από το ξύλο αλλά και οργισμένη-, «εντάξει, μόνο μην με αγγίζετε! Θα περπατήσω μόνη μου».
    Τότε ένας απ’ αυτούς πήγε από πίσω της και έκανε πάνω της την κλασική χυδαία κινήση προσποίησης σεξ.
    Στο δρόμο για την Γ.Α.Δ.Α την έβριζαν (λέγοντάς της το πώς θα την γ...) κι έφαγε κι άλλη κλωτσιά στην πλάτη. Η μητέρα της ακολουθούσε.
    Κάθε τόσο η Μυρτώ τους ρωτούσε γιατί κατηγορείται, αλλά κανείς βέβαια δεν της έλεγε.
    Όταν έφτασαν, δεν άφηναν τη μαμά της να ανέβει μαζί με τη Μυρτώ (και τη συνοδεία της), αλλά ένας (πιο «καλός») τελικά την άφησε.

    Στη Γ.Α.Δ.Α:
    Στον 11ο όροφο της Ασφάλειας γινόταν χαμός. Πολλά παιδιά, που τα τραβούσαν από δω κι από κει.
    Τη Μυρτώ την έβαλαν σε ένα δωμάτιο (φυσικά αφήνοντας απ’ έξω τη μαμά), που είχε 2 καναπέδες. Στον ένα καθόταν ένας έφηβος 17 χρονών –όπως έμαθε αργότερα η Μυρτώ- που έκλαιγε ασταμάτητα (όσο ήταν εκεί η Μυρτώ, αυτό το παιδί -με σπασμένα τα νεύρα- δεν σταμάτησε καθόλου να κλαίει). Στο δωμάτιο ήταν 2 άνδρες γύρω στα 30, καλοβαλμένοι και μοντέρνα ντυμένοι. Είπαν στη Μυρτώ να κάτσει στον ένα καναπέ. Αμέσως της είπαν (βρίζοντάς την) να σηκωθεί και να πάει να κάτσει στον άλλο καναπέ. Η Μυρτώ δεν μιλούσε. Με το που σηκώθηκε για να πάει στον άλλο καναπέ (δίπλα στο παιδί που έκλαιγε) την κλώτσησαν στην πλάτη.
    Η Μυρτώ έμεινε στην Ασφάλεια γύρω στις 3,5 ώρες. Όσο ήταν σ’ αυτό το δωμάτιο, οι μπάτσοι δεν την κτύπησαν ξανά, με κλωτσιές. Της έκαναν ψυχολογικό πόλεμο, εξευτελίζοντας την προσωπικότητά της. Πλησίαζαν το πρόσωπό τους γύρω στα 10 εκατοστά από το δικό της και αποκαλώντας την ...διάφορα, της περιέγραφαν το πως θα «ασελγήσουν» επάνω της. Κάθε τόσο της τραβούσαν τα μαλλιά.
    Όταν ρώτησε πόσο θα κρατήσει αυτό κι αν αργούν πολύ ακόμα, ο ένας της είπε να τον ξαναρωτήσει το ίδιο πράγμα όταν θα την π... όλοι μαζί.
    Επειδή βρήκαν στην τσάντα της τη φωτογραφική μηχανή, τη ρωτούσαν επίμονα κάθε λίγο αν είναι δημοσιογράφος. Όταν η Μυρτώ έλεγε ότι δεν είναι, την έβριζαν.
    Δεν είχε μαζί της ελληνική ταυτότητα, αλλά είχε χαρτιά (ταυτότητα από τη σχολή της, πάσο κλπ) από την Αγγλία. Η μητέρα της είχε ταυτότητα μαζί της.
    Όταν είδαν αυτά τα χαρτιά, έδειξαν πιο εξοργισμένοι και τη ρωτούσαν τι γυρεύει στην Ελλάδα!
    Η Μυρτώ τους είπε ότι ήρθε στην πόλη της, για να κάνει Χριστούγεννα με τη μητέρα της, αλλά εκείνοι της έλεγαν ότι δεν την πιστεύουν και ότι είναι ξένος δημοσιογράφος, σκουλήκι κλπ...
    Είδαν τις φωτογραφίες που είχε τραβήξει αυτές τις μέρες και ήθελαν να κατασχέσουν την κάρτα μνήμης της μηχανής, αλλά η Μυρτώ δεν την έδινε. Επειδή έχει σχετικά καλή Digital SLR μηχανή, την ειρωνευόντουσαν για το πώς είχε τέτοια μηχανή, ενώ δεν είναι δημοσιογράφος και πώς την αγόρασε, πόσο κοστίζει και τέτοια...
    Αργότερα, μπήκε στο δωμάτιο η δικηγόρος του 17χρονου. Αμέσως μαζεύτηκαν λίγο οι μπάτσοι και έγιναν πιο «ευγενικοί». Έκανε κάποιες συνεννοήσεις για το παιδί. Όπως άκουσε η Μυρτώ, το παιδί είπε ότι αστυνομικοί έβαλαν πέτρες στις τσέπες του, καθώς τον ανέβαζαν στον 11ο όροφο... (αυτός όπως είπαμε, δεν σταμάτησε καθόλου να κλαίει).
    Μετά η δικηγόρος πλησίασε τη Μυρτώ. Τότε τη σταμάτησαν οι μπάτσοι, λέγοντάς της ότι η κοπέλα εκπροσωπείται ήδη και ότι ο εκπρόσωπος της είναι απ’ έξω.
    Η δικηγόρος απάντησε ότι απ’ έξω είναι η μητέρα της κοπέλας κι ότι μόλις τη διόρισε δικηγόρο και της Μυρτούς, όταν είδε ότι έμπαινε στο δωμάτιο ως δικηγόρος του άλλου παιδιού.
    Είπε στη Μυρτώ να μη φοβάται.
    Έκανε κάποιες συνεννοήσεις, χαρτούρα κλπ. Η κατηγορία της τελικά ήταν «αντίσταση κατά της αρχής».
    Την άφησαν να φύγει. Ο 17χρονος έμεινε εκεί.
    Μετά πήγε στο νοσοκομείο. Στον Ερυθρό Σταυρό που εφημέρευε. Ήταν γεμάτο έφηβους.
    Η Μυρτώ, που δεν μπορεί και τα νοσοκομεία, έφυγε μετά από λίγο χωρίς να βγάλει ακτινογραφία. Ήθελε μόνο να πάει σπίτι της και να βγάλει τη βρωμιά από πάνω της. Το μόνο που ήθελε απεγνωσμένα, ήταν να πλυθεί. Κι ας πόναγε παντού.

    Έξω από το δωμάτιο στον 11ο όροφο, μπροστά στη δικηγόρο, ένας αστυνομικός της έκανε το εξής χιούμορ:
    «σκέψου και την καλή πλευρά. Σε φέραμε εδώ γιατί σε περάσαμε για 10 χρόνια νεώτερη!»

    Επίλογος:
    Πώς αισθάνεται η Μυρτώ; Μόνο όποιος έχει ζήσει κάτι τέτοιο μπορεί να την καταλάβει.
    Μου είπε ότι αισθάνεται άδεια. Σαν μετά από βιασμό. Πιο πολύ απ’ όλα την τρόμαξε ο εαυτός της. Αυτό μου είπε. Από άνθρωπος δυναμικός, αλλά ειρηνιστής, είδε τον εαυτό της να θέλει να σκοτώσει. Δεν ήθελε να πετάξει πέτρα ή να διαμαρτυρηθεί. Μετά από λίγο δεν τους μιλούσε καθόλου. Δεν τους απαντούσε. Ήθελε μόνο να τους σκοτώσει με τα ίδια της τα χέρια. Τίποτ’ άλλο. Αυτό την τρόμαξε πιο πολύ απ΄ όλα.
    Μετά αμφισβήτησε το νόημα των ονείρων της.

    Η Μυρτώ, εκεί που περπατούσε με τη μητέρα της, σωφρονίστηκε από την κρατική μηχανή.

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ, PATRA

  16. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/12/2008 23:29:22

    Ήρθε κι ο "Κούγιας" του Ρέστη τώρα να μας παραδώσει το απολογητικό του υπόμνημα :

    "Δεν φταίω εγώ , εσείς είστε ηλίθιοι , εγώ είμαι ο πιο έξυπνος απ' όλους"

    mercy mercy mercy !!!

  17. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/12/2008 23:33:07

    ταμείο κάνει ο έφορος Δημοσθένη , εσύ τι απ' όλα είσαι ?

    Ο κακομοίρης ο bgt έκανε μέγα λάθος γιατί δεν γνώριζε τα "αστέρια σχολιαστές" και απευθύνθηκε λανθασμένα στη Διοτίμα .

    Στη πυρά !!!

    Πως λέμε ΜΑΤ ε , κάτι τέτοιο .

  18. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 16/12/2008 23:35:25

    Αντιγράφω από άλλο φορουμ:
    Snowreport.gr

    Η Ιστορία
    Η Μυρτώ είναι μία φίλη 26 χρονών που εργάζεται και κάνει το μεταπτυχιακό της στο Brighton της Αγγλίας. Εδώ και λίγες μέρες έχει έρθει στην Αθήνα για τις γιορτές. Είναι ζωντανός άνθρωπος, καλλιτέχνης, ιδεολόγος, χορτοφάγος, φιλική, γεμάτη ιδέες και όνειρα...
    Είναι καλή ερασιτέχνης φωτογράφος και συνήθως κυκλοφορεί με τη φωτογραφική της μηχανή. Το Φεβρουάριο σκοπευει (ή σκόπευε...) να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα.

    Στο δρόμο:
    Εχθές, Δευτέρα 15/12 λίγο πριν τις 2:00 το μεσημέρι, περπατούσε βιαστικά μαζί με τη μητέρα της για να προλάβουν ανοικτή την τράπεζα. Το σπίτι τους είναι στου Γκύζη, κάποιους δρόμους πίσω από την Ασφάλεια. Ήθελαν να πάνε στη στάση μετρό των Αμπελοκήπων. Δύο δρόμους πάνω από την Γ.Α.Δ.Α, τους σταμάτησαν τα Μ.Α.Τ, λέγοντάς τους να μην προχωρήσουν άλλο, αλλά να πάνε από άλλο δρόμο. Η μητέρα της κοντοστάθηκε και έπιασε την κουβέντα με έναν αστυνομικό, ρωτώντας τον ποιά στάση μετρό είναι ανοικτή, από ποιό δρόμο να πάνε κλπ.
    Η Μυρτώ στάθηκε κι εκείνη, περιμένοντάς την στο απέναντι πεζοδρόμιο.
    Τότε ένας «άνδρας» των ΜΑΤ την πλησίασε λέγοντάς της «τι κάνεις εδώ ρε κωλόπαιδο?! Δεν σου είπαμε να φύγεις από δω?!». Η Μυρτώ εκνευρίστηκε με τον τρόπο του και έκατσε εκεί φωνάζοντας «περιμένω τη μητέρα μου (δείχνοντάς την), είτε το πιστεύεις είτε όχι!».
    Μετά από μισό λεπτό, μπροστά στα μάτια της μητέρας της, τέσσερεις άνδρες των ΜΑΤ ήρθαν κατά πάνω της. Της έριξαν κλωτσιά στην πλάτη κι εκείνη έπεσε στο δρόμο. Η Μυρτώ είναι λίγο πάνω από 50 κιλά. Όπως είναι φυσικό, άρχισε να φωνάζει και να τους βρίζει. Η μητέρα της άρχισε να φωνάζει πανικόβλητη και να τους παρακαλάει να αφήσουν ήσυχη τη Μυρτώ.
    Κάποιοι άνδρες των Μ.Α.Τ τη σταματούσαν από το να πάει κοντά στην κόρη της, όσο οι άλλοι τέσσερεις είχαν γυρίσει το χέρι της Μυρτούς πίσω από την πλάτη κρατώντας την κάτω στο δρόμο. Την κλωτσούσαν στην κοιλιά, στα πόδια, στα πλευρά, βρίζοντάς την χυδαία και σεξιστικά!
    Εκείνη αντέδρασε και προσπάθησε να τους ξεφύγει. Τέτοια ήταν η οργή της που τα κατάφερε για λίγο, παρόλο που στην προσπάθεια της παραλίγο να χάσει το χέρι της. Οι αστυνομικοί όμως ήταν πολλοί. Εκείνη την ώρα ήρθαν στο μέρος της «οι άνδρες με τα μπλε» (με κράνη κλπ) και της είπαν «προσαγωγή!». Η Μυρτώ τους είπε -εξουθενωμένη από το ξύλο αλλά και οργισμένη-, «εντάξει, μόνο μην με αγγίζετε! Θα περπατήσω μόνη μου».
    Τότε ένας απ' αυτούς πήγε από πίσω της και έκανε πάνω της την κλασική χυδαία κινήση προσποίησης σεξ.
    Στο δρόμο για την Γ.Α.Δ.Α την έβριζαν (λέγοντάς της το πώς θα την γ...) κι έφαγε κι άλλη κλωτσιά στην πλάτη. Η μητέρα της ακολουθούσε.
    Κάθε τόσο η Μυρτώ τους ρωτούσε γιατί κατηγορείται, αλλά κανείς βέβαια δεν της έλεγε.
    Όταν έφτασαν, δεν άφηναν τη μαμά της να ανέβει μαζί με τη Μυρτώ (και τη συνοδεία της), αλλά ένας (πιο «καλός») τελικά την άφησε.

    Στη Γ.Α.Δ.Α:
    Στον 11ο όροφο της Ασφάλειας γινόταν χαμός. Πολλά παιδιά, που τα τραβούσαν από δω κι από κει.
    Τη Μυρτώ την έβαλαν σε ένα δωμάτιο (φυσικά αφήνοντας απ' έξω τη μαμά), που είχε 2 καναπέδες. Στον ένα καθόταν ένας έφηβος 17 χρονών -όπως έμαθε αργότερα η Μυρτώ- που έκλαιγε ασταμάτητα (όσο ήταν εκεί η Μυρτώ, αυτό το παιδί -με σπασμένα τα νεύρα- δεν σταμάτησε καθόλου να κλαίει). Στο δωμάτιο ήταν 2 άνδρες γύρω στα 30, καλοβαλμένοι και μοντέρνα ντυμένοι. Είπαν στη Μυρτώ να κάτσει στον ένα καναπέ. Αμέσως της είπαν (βρίζοντάς την) να σηκωθεί και να πάει να κάτσει στον άλλο καναπέ. Η Μυρτώ δεν μιλούσε. Με το που σηκώθηκε για να πάει στον άλλο καναπέ (δίπλα στο παιδί που έκλαιγε) την κλώτσησαν στην πλάτη.
    Η Μυρτώ έμεινε στην Ασφάλεια γύρω στις 3,5 ώρες. Όσο ήταν σ' αυτό το δωμάτιο, οι μπάτσοι δεν την κτύπησαν ξανά, με κλωτσιές. Της έκαναν ψυχολογικό πόλεμο, εξευτελίζοντας την προσωπικότητά της. Πλησίαζαν το πρόσωπό τους γύρω στα 10 εκατοστά από το δικό της και αποκαλώντας την ...διάφορα, της περιέγραφαν το πως θα «ασελγήσουν» επάνω της. Κάθε τόσο της τραβούσαν τα μαλλιά.
    Όταν ρώτησε πόσο θα κρατήσει αυτό κι αν αργούν πολύ ακόμα, ο ένας της είπε να τον ξαναρωτήσει το ίδιο πράγμα όταν θα την π... όλοι μαζί.
    Επειδή βρήκαν στην τσάντα της τη φωτογραφική μηχανή, τη ρωτούσαν επίμονα κάθε λίγο αν είναι δημοσιογράφος. Όταν η Μυρτώ έλεγε ότι δεν είναι, την έβριζαν.
    Δεν είχε μαζί της ελληνική ταυτότητα, αλλά είχε χαρτιά (ταυτότητα από τη σχολή της, πάσο κλπ) από την Αγγλία. Η μητέρα της είχε ταυτότητα μαζί της.
    Όταν είδαν αυτά τα χαρτιά, έδειξαν πιο εξοργισμένοι και τη ρωτούσαν τι γυρεύει στην Ελλάδα!
    Η Μυρτώ τους είπε ότι ήρθε στην πόλη της, για να κάνει Χριστούγεννα με τη μητέρα της, αλλά εκείνοι της έλεγαν ότι δεν την πιστεύουν και ότι είναι ξένος δημοσιογράφος, σκουλήκι κλπ...
    Είδαν τις φωτογραφίες που είχε τραβήξει αυτές τις μέρες και ήθελαν να κατασχέσουν την κάρτα μνήμης της μηχανής, αλλά η Μυρτώ δεν την έδινε. Επειδή έχει σχετικά καλή Digital SLR μηχανή, την ειρωνευόντουσαν για το πώς είχε τέτοια μηχανή, ενώ δεν είναι δημοσιογράφος και πώς την αγόρασε, πόσο κοστίζει και τέτοια...
    Αργότερα, μπήκε στο δωμάτιο η δικηγόρος του 17χρονου. Αμέσως μαζεύτηκαν λίγο οι μπάτσοι και έγιναν πιο «ευγενικοί». Έκανε κάποιες συνεννοήσεις για το παιδί. Όπως άκουσε η Μυρτώ, το παιδί είπε ότι αστυνομικοί έβαλαν πέτρες στις τσέπες του, καθώς τον ανέβαζαν στον 11ο όροφο... (αυτός όπως είπαμε, δεν σταμάτησε καθόλου να κλαίει).
    Μετά η δικηγόρος πλησίασε τη Μυρτώ. Τότε τη σταμάτησαν οι μπάτσοι, λέγοντάς της ότι η κοπέλα εκπροσωπείται ήδη και ότι ο εκπρόσωπος της είναι απ' έξω.
    Η δικηγόρος απάντησε ότι απ' έξω είναι η μητέρα της κοπέλας κι ότι μόλις τη διόρισε δικηγόρο και της Μυρτούς, όταν είδε ότι έμπαινε στο δωμάτιο ως δικηγόρος του άλλου παιδιού.
    Είπε στη Μυρτώ να μη φοβάται.
    Έκανε κάποιες συνεννοήσεις, χαρτούρα κλπ. Η κατηγορία της τελικά ήταν «αντίσταση κατά της αρχής».
    Την άφησαν να φύγει. Ο 17χρονος έμεινε εκεί.
    Μετά πήγε στο νοσοκομείο. Στον Ερυθρό Σταυρό που εφημέρευε. Ήταν γεμάτο έφηβους.
    Η Μυρτώ, που δεν μπορεί και τα νοσοκομεία, έφυγε μετά από λίγο χωρίς να βγάλει ακτινογραφία. Ήθελε μόνο να πάει σπίτι της και να βγάλει τη βρωμιά από πάνω της. Το μόνο που ήθελε απεγνωσμένα, ήταν να πλυθεί. Κι ας πόναγε παντού.

    Έξω από το δωμάτιο στον 11ο όροφο, μπροστά στη δικηγόρο, ένας αστυνομικός της έκανε το εξής χιούμορ:
    «σκέψου και την καλή πλευρά. Σε φέραμε εδώ γιατί σε περάσαμε για 10 χρόνια νεώτερη!»

    Επίλογος:
    Πώς αισθάνεται η Μυρτώ; Μόνο όποιος έχει ζήσει κάτι τέτοιο μπορεί να την καταλάβει.
    Μου είπε ότι αισθάνεται άδεια. Σαν μετά από βιασμό. Πιο πολύ απ' όλα την τρόμαξε ο εαυτός της. Αυτό μου είπε. Από άνθρωπος δυναμικός, αλλά ειρηνιστής, είδε τον εαυτό της να θέλει να σκοτώσει. Δεν ήθελε να πετάξει πέτρα ή να διαμαρτυρηθεί. Μετά από λίγο δεν τους μιλούσε καθόλου. Δεν τους απαντούσε. Ήθελε μόνο να τους σκοτώσει με τα ίδια της τα χέρια. Τίποτ' άλλο. Αυτό την τρόμαξε πιο πολύ απ΄ όλα.
    Μετά αμφισβήτησε το νόημα των ονείρων της.

    Η Μυρτώ, εκεί που περπατούσε με τη μητέρα της, σωφρονίστηκε από την κρατική μηχανή.

  19. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/12/2008 23:48:37

    @ Παπαγεωργίου Ε ,

    Δε ξέω για τους άλλους , εγώ πάντως ανατρίχιασα και παράλληλα οργίστηκα ακόμα περισσότερο .

    και μετά σου λένε κάτι δημοκράτες για τα κωλόπαιδα που διαδηλώνουν .

  20. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 00:00:03

    Τα άσχετα σχόλια και οι άσχετοι με το θέμα διάλογοι μεταξύ σχολιαστών, λυπάμαι, αλλά θα σβύνονται. Δεν μας ενδιαφέρουν και δεν εξυπηρετούν κανένα διάλογο.

  21. bgt avatar
    bgt 17/12/2008 00:33:43

    Δεν ηταν ολα ασχετα αγαπητε, κατι πρεπει να γινει με τους επαγγελματιες που εχουν καταντησει το μπλογκ σας μνημειο προπαγανδας.

    Τεσπα, ζητω συγνωμη εαν σας προσβαλα. Εχω εξοργιστει λιγο απο αυτη την "καταληψη".

  22. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 00:43:34

    @bgt. Ασε τους "επαγγελματίες" να τους φροντίσω εγώ. Δεν είναι ανάγκη να απαντάς σε κάθε βλακεία που σηκώνουν. Αυτό θέλουν. Κι αν δεν το προσέξω μου το εποσημαίνετε, όπως κάνουν και άλλοι.

    Αλλα πως μπορούμε να διακρίνουμε την άποψη απο την προπαγάνδα; Η βλακεία μόνον είναι εξόφθαλμη.

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/12/2008 01:04:42

    @Παπαγεωργίου Ε: Μπράβο! ΩΡΑΙΟ!

    *****

    Περί "ΜΕΣΩΝ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΞΗΜΕΡΩΣΗΣ" (!)

    Δευτέρα, 15 Δεκέμβριος 2008

    "H ΣΦΑΙΡΑ ΕΡΡΙΦΘΗ"


    Στις 6-12-08 δολοφονειται ο 15χρονος μαθητης Αλεξανδρος Γρηγοροπουλος απο σφαιρα μπατσου.

    Αυτοματα κινητοποιειται ετεροκλητο, οργισμενο πληθος ανθρωπων πραγματοποιωντας μαζικες συγκρουσεις στην Αθηνα, αλλα και σε ολη την Ελλαδα, αποδεικνυοντας οτι δεν ειμαστε μια νεκρη κοινωνια. Οι συγκρουσεις συνεχιζονται και τις επομενες ημερες με πιο γενικευμενο χαρακτηρα εχοντας ως στοχους αστυνομικα τμηματα, κρατικους και καπιταλιστικους στοχους.

    Η δολοφονια του Αλεξη αποτελεσε την αφορμη, τον κινητηριο μοχλο σε μια ηδη υπαρχουσα οργη, η οποια συσσωρευοταν και καταπιεζοταν στην καθημερινοτητα μας:

    Στους χωρους εργασιας μας, στα σχολεια μας, στη θητεία μας, στην οικογενεια μας, στη ζωη μας.

    Ο λογος ειναι οτι το κοινωνικο αυτο "φαινομενο της εξεγερσης" εχει αντικτυπο οχι μονο στους αντιεξουσιαστες οπως καθημερινα λεγεται στα ΜΜΕ, αλλα κυριως στους μαθητες, συνομηλικους του δολοφονημενου Αλεξη, οπως και σε διαφορους νεολαιους, ανενταχτους, πολιτικοποιημενους και μη, εργατες, φοιτητες, μεταναστες και γενικοτερα σε οποιον βιωνει την καθημερινη αφαιμαξη απο τη συγχρονη κοινωνια.

    Μια κοινωνια εκμεταλλευσης, της εξαθλιωσης, του ρατσισμου, της ανεχειας, του σεξισμου, της βιας σωματικης και ψυχολογικης, η οποια καλλιεργειται και αναπαραγεται απο την εκαστοτε εξουσια και τους πολυμορφους φορεις της με στοχο να ελεγχει τις αναγκες και τις επιθυμιες μας σε ολο το φασμα της καθημερινοτητας μας.

    Επισης γινεται λογος για "τυφλη βια" επικαλουμενη το θανατο του 15χρονου μαθητη, επιχειρωντας ετσι να καταδικαζεται καθε επιθετικη ενεργεια απεναντι στις αρχες, στην αρχουσα ταξη. Ειναι που καθημερινα επιβαλλεται αμεσα και εμμεσα, απο διαφορους κρατικους και κοινωνικους φορεις, η "καλοπροαιρετη" συνειδηση του οτι το να εξεγειρεσαι ειναι παρανομο και συνεπως αδικο και ανηθικο, μιας και η λογικη της κατεστημενης αστικης δικαιοσυνης λειτουργει προς οφελος τους.

    Μεσα απο ενα καταιγισμο διαφημισεων και διαστρεβλωσεων, καθηλωνεται ο ανθρωπος σε ενα καναπε, σε μια δουλεια, σε ενα σχολειο, διατηρωντας παθητικη και αμετοχη σταση απεναντι στα κοινα αλλα και στην ιδια του τη ζωη.

    Η ζωη και η συνευρεση των ανθρωπων στο δρομο, η διαδηλωση και η αντιδραση επιχειρειται να σπιλωνονται απο την ιδεα της δηθεν ματαιοτητας του τυπου "και τι θα καταφερεις αν πας στην πορεια;".

    Απο την αλλη μερια οι δυναμεις καταστολης σε αγαστη συνεργασια με τα Μεσα Μαζικης Εξημερωσης, (ΣΣ: το υιοθετώ! ωραίο!), τρομοκρατουν και προσπαθουν μεσω βιας, ξυλοδαρμων, συλληψεων, παραπληροφορησης, να συντηρειται παντα η λογικη "ο φοβος φυλαει τα ερμα".

    Στο δρομο γεννιουνται οι συνειδησεις.

    Ο λογος της καταληψης του πνευματικου κεντρου ειναι να δημιουργησουμε μια εστια αντιπληροφορησης σε αντιπαραθεση με τη συμβατικη,κατεστημένη ενημέρωση, αλλα και ένα σημείο αναφοράς, συνεύρεσης ανθρώπων με στόχο την κοινωνική και πολιτική ζύμωση με πρακτικές αυτοοργάνωσης και συνδιαμόρφωσης, αντιπαλεύοντας τον ιδεολογικό πόλεμο που εξαπολύεται «από τα πάνω».


    ΕΜΕΙΣ είμαστε αυτοί που μεταφέρουμε και ταξινομούμε τα δέματα και τις άχρηστες πληροφορίες τους, που σερβίρουμε τα γεύματα τους, που χτίζουμε τα σπίτια τους, που στηρίζουμε εξαναγκαστικά τη σάπια ζωή που με τόσο ζήλο αναπαράγουν και ποτέ δεν ποθήσαμε.

    Να κάνουμε τα όνειρα μας πράξεις.

    Να γίνουμε εφιάλτες στα όνειρα τους.

    Να οπλίσουμε τις επιθυμίες μας.


    Οι Κοινωνικοί Αγώνες δεν είναι

    ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ

    ΟΥΤΕ ΝΟΜΙΜΟΙ

    είναι ΔΙΚΑΙΟΙ

    ΑΜΕΣΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΕΣ

    ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΩΝ, (ΣΣ: Ιθεγενή, είδες; τουλάχιστον εδώ το διευκρινίζουν καλύτερα)

    ***

    ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ

    (Αναρτήθηκε από "ΤΡΕΛΟΙ κι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ"- http://katalipsinf.blogspot.com, [ΣΣ: ΜΑΖΙ σας και μόνο από το όνομα! ]).

  24. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/12/2008 04:54:48

    Επειδή δεν λειτουργεί το παραπάνω λινκ, βάζω ένα άλλο:

    http://katalipsinf.blogspot.com/2008/12/h.html.

  25. aris53m avatar
    aris53m 17/12/2008 13:05:25

    Ελπίζουμε, τουλάχιστον για τους χρήστες του internet και για πολιτικοποιημένους ανθρώπους, τα ΜΜΕ δεν είναι η μόνη πηγή πληροφόρησης. Υπάρχουν και τα blog ...

    Τώρα...για τα κανάλια...

    Ιδέα δεν έχω γιατί και πως επιβιώνουν, Alpha, Star, και ANT1 και άλλα αυτού του περιοχομένου. Υπάρχουν τόσες πολλές κατίνες στην Ελλάδα?

    Είναι δυνατόν κάποιος να βλέπει τον Βερύκιο και τον Βλάχο και να μην πετάει πέτρες :) στην TV του?

  26. TazRToon avatar
    TazRToon 17/12/2008 14:01:25

    Αν ειναι ευκολο το προβλημα στο link της καταληψης της Νέας Φιλαδέλφεια δεν παίζει γιατί έχει πάρει ένα κόμα στο τέλος του url όποιος μπορεί να κάνει edit το post παρακαλώ να το δορθώσει
    Ευχαριστώ

  27. φιλαδελφοσυντροφας avatar
    φιλαδελφοσυντροφας 17/12/2008 14:08:29

    το σωστό λινκ για το μπλογκ της καταληψης νεας φιλαδελφειας

    katalipsinf@blogspot.com

    ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!

  28. ακακιος avatar
    ακακιος 17/12/2008 22:45:43

    http://www.apapadopoulos.gr/main/press/jun01/jun01.html

    "Από νομικής πλευράς μάλιστα οι πανεπιστημιακοί αρνούνται να εφαρμόσουν το νόμο, έχοντας στα χέρια τους –όπως αφήνουν εντέχνως να διαρρεύσει - γνωμοδοτήσεις δύο κορυφαίων καθηγητών της Νομικής, των κ.Φλογαϊτη Κλαμαρή. Λέγεται μάλιστα ότι ο Αλ. Παπαδόπουλος είναι σφόδρα δυσαρεστημένος με τη στάση που έχει τηρήσει ο κ.Φλογαϊτης, ο οποίος παλαιότερα ήταν νομικός σύμβουλος στο υπουργείο Εσωτερικών."

    Αυτός είναι ο Φλογαϊτης.
    Αυτόν θέλουν να κάνουν Πρόεδρο στην ΕΡΤ.

  29. ακακιος avatar
    ακακιος 17/12/2008 23:07:49

    Βιογραφικό
    (http://www.mpa.gr/gr/biogr/flogaitis_spyros.html)

    ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, ΔΗΜ. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
    ΦΛΟΓΑΪΤΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
    (ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ)

    Γεννήθηκε το 1950 στη Λευκάδα.
    Σπούδασε νομικά στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και Ιστορία και Φιλολογία στην Ecole Pratique des Hautes Etudes, ενώ κατέχει διδακτορικό δίπλωμα στο Δίκαιο από το Πανεπιστήμιο Paris II της Γαλλίας και διδακτορικό δίπλωμα στην Ιστορία από το Πανεπιστήμιο Paris I.
    Το 1974, άρχισε να ασκεί τη δικηγορία.
    Το διάστημα 1980-1982, ήταν λέκτορας στο Τμήμα της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.
    Τον Ιούνιο του 1982, ανακηρύχθηκε επίκουρος καθηγητής στο Τμήμα της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και τον Οκτώβριο του ιδίου έτους εξελέγη τακτικός καθηγητής στο Τμήμα της Νομικής Σχολής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου.
    Την περίοδο 1981-1982, διετέλεσε βοηθός του νομικού συμβούλου του πρωθυπουργού Ανδρέα Παπανδρέου και στη συνέχεια διετέλεσε νομικός σύμβουλος του γενικού γραμματέα του υπουργείου Εθνικής Οικονομίας (1983-1984) και του υπουργείου Προεδρίας (1984-1985).
    Το 1985, χρημάτισε διευθυντής του Ινστιτούτου Δημόσιας Διοίκησης.
    To 1992, ανακηρύχθηκε καθηγητής Δημιοσίου Δικαίου στη Νομική Σχολή του πανεπηστημίου Αθηνώνν
    Το διάστημα 1996-1997, ήταν πρόεδρος της Επιτροπής για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.
    Από το 1999 μέχρι το 2001, υπήρξε αναπληρωτής πρόεδρος του ΕΘνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ) και το 2002, πρόεδρος της Επιτροπής για τις αρμοδιότητες της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.
    Την περίοδο 2000-2005 διετέλεσε πρόεδρος του ΔΣ της Εταιρείας Παροχής Αερίου Θεσσαλονίκης.
    Είναι πρόεδρος του Διοικητικού Δικαστηρίου του ΟΗΕ , διευθυντής του Ευρωπαϊκού Κέντρου Δημοσίου Δικαίου, γενικός γραμματέας της Ένωσης Ελλήνων Συνταγματολόγων, μέλος της Διοικούσας Επιτροπής της Ευρωπαϊκής Ομάδας Δημοσίου Δικαίου, μέλος της Ευρωπαϊκής Επιστημονικής Επιτροπής ASTRID με έδρα τη Ρώμη, μέλος του Ιδρύματος Ελληνικού Πολιτισμού και μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Δικαίου του Περιβάλλοντος.
    Έχει τιμηθεί με το παράσημο του ιππότη της Λεγεώνας της Τιμής της γαλλικής Δημοκρατίας.
    Έχει πλούσιο συγγραφικό έργο νομικού περιεχομένου.
    Είναι παντρεμένος και έχει δύο γιους.