#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2012 11:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε της υποψηφιότητάς του ο Γ.Συμπιλίδης



Την παραίτησή του από την υποψηφιότητά του στο Κιλκίς με τη ΝΔ ανακοίνωσε ο Γιώργος Συμπιλίδης, προκειμένου να σταματήσουν οι βρώμικες επιθέσεις εναντίον της παράταξης σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή για τον τόπο και τη ΝΔ.

Σε ανακοίνωσή του αναφέρει:

«Μπροστά στη δύσκολη μάχη της 6ης Μαΐου, όλα τα προσωπικά παραμερίζονται. Σημασία έχει μόνον η νίκη της Παράταξης. Που μας χρειάζεται όλους. Πολύ περισσότερο που δίνουμε τη μάχη για το μέλλον.

Το παρελθόν δεν μπορεί πια να μας χωρίζει... Πρόθεσή μου είναι να προσθέσω, όχι να αφαιρέσω. Αλλωστε και στο παρελθόν, προσπάθειες σπίλωσής μου έπεσαν στο κενό και με δικαστικές αποφάσεις», αναφέρει  στη δήλωσή του ο κ. Συμπιλίδης.

«Όμως», προσθέτει, «για να μπει ένα οριστικό τέλος σε όσα κακόβουλα λέγονται και γράφονται, παραιτούμαι από την υποψηφιότητά μου στο Κιλκίς, παραμένοντας στο πλευρό του Αντώνη Σαμαρά».

«Τιμώ την κίνηση του Γιώργου Συμπιλίδη, που δείχνει πνεύμα ενότητας και αποφασιστικότητα για τη νίκη», δήλωσε ο πρόεδρος της ΝΔ προσθέτοντας ότι «όλοι μαζί συνεχίζουμε τον αγώνα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. juliet avatar
    juliet 20/04/2012 11:15:41

    Α,ρε ,Συμπιλίδη ....να τα βλέπουνε κάποιοι που σέρνονται για μια καρέκλα .Σαμαρά ,οι φίλοι δεν είναι εκεί κοντά ,είναι παντού!και δεν θέλουν και ΤΙΠΟΤΕ!

    • tak avatar
      tak @ juliet 20/04/2012 11:17:26

      ΤΙΠΟΤΕ! Απολύτως! Καλημέρα juliet!

    • Ερωτοφωτόσχιστος avatar
      Ερωτοφωτόσχιστος @ juliet 20/04/2012 12:25:53

      Καλημέρα juliet! Ορθώς έπραξε ο Συμπιλίδης και προς τιμήν του. Θεωρώ ότι είναι μια κίνηση προς την σωστή κατεύθυνση που θα λειτουργήσει εκτονωτικά και κατευναστικά. Έδειξε ότι σέβεται την φιλία που τον συνδέει με τον Σαμαρά. Θα φανεί αν θ' αναλάβει κάποιον ρόλο στο μέλλον και αν σοβεί μια κάποια σκοπιμότητα. Μπράβο του πάντως.

      • juliet avatar
        juliet @ Ερωτοφωτόσχιστος 20/04/2012 12:49:41

        Ερωτοφωτοσχιστε,καλημέρα! Ετσι είναι ο κόσμος ..όλα στα μέτρα και τα σταθμά τα δικά του.Φιλάκια, γειτονάκι!!!

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ juliet 21/04/2012 00:15:18

      !!!!!!!!

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/04/2012 11:18:43

    Τον γλωσσοφάγανε τον άνθρωπο τα ντοράκια. Καλή η κίνησή του, αποκατέστησε το όνομά του στους πιο δύσπιστους ακόμα και σε όσους είχαν στο παρελθόν υποστηρίξει το μητσοτακαίικο. Μόνο ο ίδιος ο Μητσοτάκης και η οικογένεια του θα έχουν αντίρρηση αλλά τί να κάνουμε, κανείς δεν είναι τέλειος

  3. juliet avatar
    juliet 20/04/2012 11:27:25

    ΜΑΝΩΛΗ Μ.
    καλημέρα ,ξέρετε τι πονάει σε τούτη τη Πατρίδα; η λάσπη είναι πολύ εύκολη !!ο Συμπιλίδης είναι ΠΑΛΗΚΑΡΙ!

    • giorgos kris avatar
      giorgos kris @ juliet 20/04/2012 12:46:05

      ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑΧΗ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΑ παληκαρια.ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΥΡΣΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΗΠΙΑΜΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ.ΠΟΥ ΖΗΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ συμπιλιδησ.

      • spiros avatar
        spiros @ giorgos kris 20/04/2012 13:00:18

        spiros

      • pen-pen avatar
        pen-pen @ giorgos kris 20/04/2012 16:42:34

        Από ποιους έγινε χαμός, από τον Κουρτάκη, τον Τράγκα και τον Χατζηνικολάου? Ε λοιπόν, ας αγωνιστούν τώρα για τη ΝΔ και τον Σαμαρά! Για γέλια και για κλάματα...

  4. julia avatar
    julia 20/04/2012 11:27:34

    Hθος και αξιοπρέπεια.Τότε και τώρα..........

    • juliet avatar
      juliet @ julia 20/04/2012 11:30:20

      Εκτός από συνονόματες ,έχουμε και την ίδια κατεύθυνση πλεύσης ,καλημερίζω....

      • julia avatar
        julia @ juliet 20/04/2012 11:35:38

        Kαλημέρα συνονόματη και ναι ,πράγματι συμπλέουμε στα ίδια νερά.

    • pen-pen avatar
      pen-pen @ julia 20/04/2012 16:55:24

      Το ήθος παρά τα μνημόνια δεν έχει πέραση ακόμη, το σύστημα είναι ανίκητο, τι κάνουμε τώρα όμως Julia and Juliet? Τον φανταζόμουν πιο απρόβλεπτο και επαναστάτη τον πρόεδρο...

      • juliet avatar
        juliet @ pen-pen 20/04/2012 19:41:20

        pen-pen
        θα απαντήσω μ'ερώτηση.
        Αν η απέναντι πλευρά είναι ραδιούργα ,ύπουλη και σε περιμένει στη γωνία που λέμε εσύ θα κάνεις τον επαναστάτη;
        Το μόνο που θα κερδίσεις είναι να γνωρίζουν οι άλλοι τις κινήσεις σου και να προετοιμάζονται .Εξυπνος είσαι και βλέπεις ότι προσπαθούν να κλέψουν ιδέες ,προγράμματα και να τα παρουσιάσουν σ'ένα σύστημα δικό τους κουρασμένο και ξεκοιλιασμένο από το φαγοπότι.Αρα την κατάλληλη ωρα δεν επαναστατείς ,κτυπάς .
        ''Οι μεγαλύτερες αλλαγές στον κόσμο πραγματοποιούνται αργά και σταδιακά,όχι με ξεσπάσματα κι επαναστάσεις''.Τολστόι

        • pen-pen avatar
          pen-pen @ juliet 20/04/2012 22:57:09

          Μακάρι όλα αυτά να είναι μόνο θέμα στρατηγικής...Στο Κιλκίς όμως η πίκρα υπάρχει.

  5. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 20/04/2012 11:29:40

    Aν και το 1993 τον αποκαλούσα Εφιάλτη,σήμερα δεν καταλαβαίνω γιατί μας" χωρίζει το παρελθόν".
    Μήπως δεν έκανε το ίδιο με τον Αρχηγό;

  6. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 20/04/2012 11:35:37

    Τα ανθρωπακια που τρυγυριζουν τον Προεδρο, έκαναν για ακόμη μια φορα το έργο τους. Απέδειξαν τη μικρότητα τους. Το μόνο σίγουρο είναι οτι ο Συμπιλιδης έδειξε οτι φορα παντελόνια και τιμά τη φιλια.

  7. partyman avatar
    partyman 20/04/2012 11:42:07

    κάλλιο αργά παρά ποτέ, λογικό ήταν με τόσο μπάχαλο που ακολούθησε (και πείτε μου ειλικρινά αν δεν βγήκατε και εσείς απο τα ρούχα σας όταν ανακοινώθηκε το όνομα του στις λίστες!!!)

    συγγνώμη αλλά προσωπικά θεώρησα άστοχη την κίνηση με την υποψηφιότητα του..

    κανένα απολύτως πρόβλημα με τον άνθρωπο κ.Συμπιλίδη, μιλάμε πολιτικά εδώ

  8. Απόστολος avatar
    Απόστολος 20/04/2012 11:42:44

    Και απλοί, σκληροπυρηνικοί ΝΔάτες, Φίλε Μανώλη. Ξυπνήστε πριν είναι αργά.

  9. nestor avatar
    nestor 20/04/2012 11:49:15

    Τα μηνύματα απο το Κιλκίς λένε ότι θα έβγαινε άνετα.

  10. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 20/04/2012 11:50:58

    υπαρχει τεραστια διαφορα ο Σαμαρας παραιτηθηκε απο βουλευτης πρωτα και μετα εφυγε,ενω ο Συμπιλιδης ανεξαρτητοποιηθηκε και εριξε την κυβερνηση

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ ΗΛΙΑΣ 20/04/2012 14:06:45

      Είναι όπως λέμε "Ο τελευταίος πληρώνει το λογαριασμό"

      • ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ avatar
        ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ @ Σχετικά Ασχετος 20/04/2012 16:05:59

        και η "ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ" αρπάζει από το λογαριασμό.

    • pen-pen avatar
      pen-pen @ ΗΛΙΑΣ 20/04/2012 16:45:36

      Φυσικά, γιατί ο μελλοντικός αρχηγός δεν αναλαμβάνει τέτοια ρίσκα, εκεί φαίνονται οι φίλοι που πιστεύουν σε κάποιον και θυσιάζονται. Εύχομαι η παραίτηση να έγινε πραγματικά με απόφαση του Συμπιλίδη και όχι επειδή άρχισε να νοιώθει ακάλυπτος.

  11. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 20/04/2012 11:51:21

    Καλά... δεν έχασε η Βενετιά βελόνι ρε παιδιά....
    Κάποια Γενική Γραμματεία θα λάβει για την "αυτοθυσία" του ο Συμπιλίδης...το λιγότερο μία διοίκηση νοσοκομείου...καθότι και ιατρός....

    (Πάντως το επιτελείο εκλογικού αγώνα εκεί στην Συγγρού, δίνει ρέστα !!!! )

    • kristim avatar
      kristim @ Enjoy Capitalism 20/04/2012 12:00:48

      Σωστός!

  12. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 20/04/2012 12:00:42

    Νοιώθω θλίψη για τον πόλεμο της διαπλοκής στο πρόσωπο του Γιώργου Συμπιλίδη. Νοιώθω όμως και θαυμασμό στο πρόσωπό του για την απόφασή του να παραιτηθεί, η οποία με βρίσκει κάθετα αντίθετο.
    Το Γιώργο Συμπιλίδη τον ξέρω 20 χρόνια και τον εκτιμώ αφάνταστα για την αξιοπρέπειά του. Κατηγορήθηκε κατά τρόπο χυδαίο και ανήθικο από πολλούς για μια πράξη του που ήταν ΕΛΛΗΝΙΚΗ και ΗΘΙΚΗ πέρα ως πέρα. Μαζί του κατηγορήθηκα κι'εγώ σαν ένας από τους 5 που έριξαν την κυβέρνηση Μητσοτάκη. Ο φωνασκών Τράγκας ξαναζωντανεύει τις παληές στιγμές τις μέρες τούτες, βάζοντας τη φωτογραφία του Γιώργου Συμπιλίδη με τα λουλούδια στον Πρόεδρο Αντώνη Σαμαρά, δείχνοντας κι'εμένα πού κάθομαι δίπλα στον Πρόεδρο. Το όνομά μου είναι Νίκος Θεοδοσιάδης, πιστός φρουρός και αληθινός φίλος του Αντώνη Σαμαρά και πραγματικός φίλος του Γιώργου Συμπιλίδη.
    Γιώργο να ξέρεις οτι ο χαρακτήρας σου και η συνείδησή σου παραμένουν αμόλυντες. Η ενέργεια της παραίτησής σου δείχνειτο παράδειγμα σε πολλούς άλλους στη Νέα Δημοκρατία που εκμεταλλευόμενοι καταστάσεις ,έχουν γίνει βαρίδια για τον Αντώνη Σαμαρά.

  13. julia avatar
    julia 20/04/2012 12:07:57

    Υπάρχει πιό ωραία εποχή απο την Ανοιξη?????

    • juliet avatar
      juliet @ julia 20/04/2012 12:19:15

      Και εγώ Ανοιξη γεννήθηκα και γενικά είμαι αισιόδοξη...
      JKAL, χαλάρωσε ,οι αναμνήσεις άλλοτε σκοτώνουν ,άλλοτε διχάζουν δεν είναι εποχές για τέτοια .Αλλοστε την ανοιξη γίνεται η σπορά.

  14. zame avatar
    zame 20/04/2012 12:14:59

    ...επιτελους..αφου το μη.. χειρον βέλτιστο .

  15. juliet avatar
    juliet 20/04/2012 12:42:05

    Ολοι τσιτωμένοι είμαστε ,προσπαθούμε ,αλλά με μιζέρια δεν γίνεται τίποτε.Ν' αρχίσει να κινείται η αγορά αλλιώς τελειώσανε.

  16. popolaros avatar
    popolaros 20/04/2012 12:46:39

    ...tragic...

  17. Κεκερής Δημήτριος avatar
    Κεκερής Δημήτριος 20/04/2012 12:48:19

    Για ακόμα μία φορά η παραίτηση σου είναι σωτήρια για την παράταξη !

    • Κατ.Κατ avatar
      Κατ.Κατ @ Κεκερής Δημήτριος 20/04/2012 18:50:08

      Μπράβο Δημητρακη!!Ευτυχώς με τις ιδέες σου θα παει μπροστά η παράταξη.(αν είσαι αυτός που φαντάζομαι)

  18. Κεκερής Δημήτριος avatar
    Κεκερής Δημήτριος 20/04/2012 13:02:03

    Η ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ TΟΥ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ !

  19. Inno avatar
    Inno 20/04/2012 13:17:26

    δλδ από τα σχόλια να υποθέσω ότι είναι καλύτερα να εκλεγεί στη θέση του ο ...Τσιτουρίδης, σωστά?

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Inno 20/04/2012 16:00:56

      ο Γεωργαντάς θα βγει..

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2012 13:22:13

    Άν και δεν μου πέφτει λόγος, ήταν λάθος η συμπερίληψή του στο ψηφοδέλτιο της ΝΔ.
    Λάθος εισηγήσεις συμβούλων υποθέτω.
    Αναγκάζομαι να το διατυπώσω: Διότι με τέτοια λάθη - και με οριακό/ρευστό το αποτέλεσμα, μπορεί να "παιχτεί στα ζάρια" η κυβερνησιμότητα από δυνάμεις του Ευρωπαικού - ορθολογικού πόλου.
    Δεν υπάρχουν πολλές εφεδρείες, στο παρόν καταστροφικό κλίμα: ΝΔ + ότι απέμεινε από τα συντρίμμια του ΠΑΣΟΚ + Οικολόγοι Πράσινοι + ΔΗΜΑΡ (?) + ένα μέρος του ΣΥΝ.
    Και κάτι πιό σημαντικό: Τραγικό λάθος, το όλο timing των εκλογών, πολλές συμπτώσεις: 6 Μαίου 2ος γύρος στη Γαλλία, 13 Μαίου εκλογές Βόρεια Ρηνανία - Βεστφαλία και δημοψήφισμα για το Σύμφωνο Σταθερότητας στην Ιρλανδία.
    Άς περίμεναν ένα μήνα, να ξεκαθαρίσει πρώτα το Ευρωπαικό τοπίο. Είναι μπάχαλο, με τις Ισπανικές τράπεζες στον αέρα, τον Σαρκοζύ χαμένο από χέρι, στη Γερμανία απίστευτο τουρλουμπούκι ("πράσινη" και "πειρατίνα" Μέρκελ ψηφοθηρούσα), ζόρικους Ιρλανδούς, τον Σιράκ και υπουργούς του Σαρκοζύ να ψηφίζουν ...Ολλάντ .
    Absolutely tragic.
    Μόνη ελπίδα να "δεσμεύσουν ηθικά" τους εδώ τρελαμένους τα συλλογικά Ευρωπαικά κόμματα. Πληροφορίες λένε ότι το έκαναν ήδη οι Ευρωπαίοι Πράσινοι.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 20/04/2012 14:09:51

      Άλλη μία απόδειξη του ότι οι "Οικωλόγοι" είναι απλώς μια δράκα ανερμάτιστων και αδίστακτων αρχομανών που είναι στην καρακοσμάρα τους και καπνίζουν το "χόρτο" τους (τι "εναλλακτικοί" θα ήταν άλλωστε). Μην ξεχνάμε ότι ο Γιόσκα Φίσερ ήταν ΥΠΕΞ στη Γερμανία όταν καθ' υπόδειξή της βομβαρδιζόταν η Σερβία από τις ΝΑΤΟϊκές δυνάμεις.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 20/04/2012 14:12:34

      Και, πώς ακριβώς ήθελες "να ξεκαθαρίσει πρώτα" το μπάχαλο του ευρωπαϊκού τοπίου, Θείο; Απεναντίας, κατά τη γνώμη μου, ακριβώς τώρα -επιτείνοντας το ευρωμπάχαλο- είναι η χρυσή ευκαιρία για συνολικό και ριζικό αναπροσανατολισμό της ευρωπαϊκής πολιτικής, ώστε να ξεφύγει από τις εξαθλιωτικές εμμονές των ναζί.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 20/04/2012 14:26:51

        Πέρα από την παπαγαλία bon pour l' Orient, κάτι για την "ταμπακέρα", σύντροφε;
        Άντε μη γράψω τώρα για το γιώτ στη Μύκονο με το "χόρτο" και την άσπρη σκόνη, και ποιοί ήταν μέσα, και πώς μαστούρωσαν τα ψάρια μέχρι τη Σμύρνη.
        Το δεύτερο πάντως που γράφεις, είναι σωστό, σύντροφε.
        Το λέει και ο Μύνχάου. Κι αυτός στη φωτό με πράσινο φόντο.
        Είδες όμως τη φωτό της Μέρκελ με καταπράσινο ταγιέρ και πράσινα παπαγαλάκια; Γίνεται ήδη χαμός, αλλά βλέπεις, οι δικοί μας στον κόσμο τους!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Ο Θείος 21/04/2012 01:52:41

      Θειε, θα είμαι πάνω από το παραβάν και θα γελάω ασυγκράτητα όταν εσύ, αγνωστικιστής αριστερός, σφίγγοντας τα δόντια θα διπλώνεις το ψηφοδέλτιο της ΝΔ για να το βάλεις στο φάκελλο.
      Για την κυβερνησιμότητα ρε γαμώτο!
      Για το φεντεραλισμό ρε γαμώτο!

      Και για το πανελοφωτοβολταϊκοανεμογεννητριακό λόμπυ, επίσης ρε γαμώτο!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Προφήτης 21/04/2012 16:40:55

        Έτσι πώς πάνε μερικοί, θα με αναγκάσουν τελικά να το κάνω.
        Δεν θέλουν πάνελ, δεν θέλουν φωτοβολταϊκά, ούτε ανεμογεννητριες, αλλά με νύχια και με δόντια θέλουν το παλιό καλό λόμπυ: "Εφοπλισμός (φτηνά γκαζάδικα για τον εμίρη, "άγρια" εισιτήρια για τον κακομοίρη) - Τουρισμός (μουζάκα της κακιάς ώρας) - Οικοδομή (από Θρακομακεδόνες και πάνω)".
        Άν τελικά το κάνω, θα το κάνω με σφιγμένα δόντια και με ορθάνοιχτα μάτια!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Ο Θείος 21/04/2012 16:47:51

          Έλα, Θείο, άσε τα "ναζάκια" στον Κουβέλη... Μήπως σου είχε υποσχεθεί θέση στα ψηφοδέλτια των σαλονάτων ψευτοαριστερών και δεν σου την έδωσε; Και πάλι όμως, μην παραπονιέσαι, έβαλε τον μέντορά σου, τον νεοφιλελεύθερο Μ. Ματσαγγάνη, οπότε έχεις διέξοδο στο ποιον να σταυρώσεις...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Αυριανιστής 21/04/2012 17:08:55

            Τα ξαναείπαμε: Ο κυρ-Φώτης έπρεπε να τα βρεί με τους Πράσινους και με τον ΣΥΝ (ο τελευταίος να τα σπάσει με τις "συνιστώσες" που συνεδριάζουν σε τηλεφωνικό θάλαμο, αλλά και με τη φράξια των δραχμολιγούρηδων). Άν κατέβαιναν μαζί, με ανοιχτό εκλογικό σχήμα
            - με σαφείς αντιπροτάσεις αναπτυξιακής προοπτικής,
            - με οικονομικό πρόγραμμα ριζικού μετασχηματισμού, με βάση τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της χώρας
            - με αιχμή την καταπολέμηση της ΑΝΕΡΓΙΑΣ
            - φιλικό πρός τις επενδύσεις για ΔΙΑΤΗΡΗΣΙΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ
            - με την Ελλάδα σταθερά στην ΕΕ και στην Ευρωζώνη,
            τότε θα έσκιζαν . Κοντά στο 20 %, ίσως πρώτο ή δεύτερο κόμμα.
            Ο κυρ-Φώτης προτίμησε τα υλικά κατεδαφίσεων από το ΠΑΣΟΚ.
            Το κρίμα στο λαιμό του.
            Σαφές τι υποστήριξα και υποστηρίζω;

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Αυριανιστής 21/04/2012 17:17:09

            PS: Ενδιαφέρων ο Μάνος Ματσαγγάνης με τα οικονομικά του!
            Aλλά με τον λίγο χρόνο που έχω, προλαβαίνω μόλις και μετά βίας και ενημερώνομαι κυρίως από τον Βόλφγκανγκ Μύνχάου των FT, που γράφει τακτικά στον Spiegel.
            Είναι σαφής, σταθερός, επίμονος. έχει βλέπεις και τη φάτσα του σε Πράσινο φόντο, και μάλλον με έχει "ρυμουλκήσει" προς, τη μεριά του Γιόσκα (ήδη το διαπίστωσες παραπάνω, φίλτατε).
            Άν όμως τελικά αποδειχθεί ακριβής η πρόβλεψη του επίσης αγαπητού Προφήτη, έ τι να κάνουμε, έχω κι εγώ τις φοβίες μου...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Ο Θείος 21/04/2012 17:23:44

            Ενδιαφέρων, πράγματι. Μπροστά στις κυνικές θέσεις του για "νομοτελειακά αναγκαίες" ολοένα και περισσότερες μειώσεις των συντάξεων και των κοινωνικών παροχών, ακόμα και οι θέσεις της Δράσης για κατώτατη σύνταξη 700 ευρώ φαντάζουν άκρως φιλολαϊκές!

            Αυτά, για να ξέρουν τι ακριβώς θα ψηφίσουν όσοι σκέφτονται να ψηφίσουν τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς του Κουβέλη...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Ο Θείος 21/04/2012 17:31:03

            Όσο για τη λαγνεία σου προς τον Γιόσκα (και τους ομοίους του), αγαπητέ, εγώ δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω. Μιλάνε καλύτερα τα "κατορθώματα" του αγαπημένου σου, το 1999 στο Βελιγράδι και στο Νόβι Σαντ.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Αυριανιστής 21/04/2012 17:45:29

            Φθάσανε όλοι μαζί οι της ΕΕ, του ΣΑ - ΟΗΕ και του ΝΑΤΟ - διακρατικώς και διακομματικώς, ποιός έμεινε έξω; - στο εγκληματικό λάθος του 1999, επειδή έκαναν το επίσης εγκληματικό λάθος το 1992: Όταν επέτρεψαν τον "7ήμερο πόλεμο" στη Σλοβενία. Τότε έπρεπε "να τρίξουν τα δόντια": Τον επιτιθέμενο τον σταματάς όταν ξεκινά.
            Μετά επέτρεψαν ακόμη χειρότερα πράγματα, ώσπου έφθασαν στο 1999.
            Ωστόσο, μην περιμένεις από την αφεντιά μου να είμαι αντι-ΝΑΤΟικός ή κατά των αποφάσεων του Συμβουλίου Ασφαλείας. Ποτέ δεν ήμουν. Ήμουν και είμαι όμως πάντοτε καταδικαστικά εναντίον των μονόπλευρων, μη συλλογικών αποφάσεων, από τις ΗΠΑ, τη Ρωσία ή οποιοδήποτε άλλη δύναμη (π.χ. Βιετνάμ, Β' Πόλεμος του Κόλπου, αναγνώριση Κοσσόβου ως ανεξάρτητου κράτους κτλ).

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Αυριανιστής 21/04/2012 17:31:13

            h**p://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/0,1518,828211,00.html
            ...Είναι η απόσυρση των διεθνών επενδυτών που μπορεί να σπρώξει την πολιτική στην εισαγωγή των Ευρω-ομόλογων ή στην δημιουργία ενός συλλογικού εξυγιαντικού φορέα για τις προβληματικές τράπεζες. Ακόμη και ένας τέτοιος φορέας, θα ήταν τελικά αναγκασμένος να χρηματοδοτηθεί με Κοινοτικά ομόλογα - θα ερχόταν λοιπόν μια μορφή Ευρω-ομόλογων.
            Η απόσυρση των επενδυτών από την Ευρωζώνη μας φέρνει πιό κοντά στο σημείο που η Μέρκελ επιχείρησε να απομακρύνει από μπροστά της - στο σημείο της απόφασης".
            Ο ρεαλισμός απέναντι στο στρουθοκαμηλισμό του κομματισμού.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Προφήτης 21/04/2012 18:21:11

        Ειλικρινά, του λόγου σου δεν "φοβάσαι" λιγουλάκι, αγαπητέ Προφήτη;
        Την απώλεια κυβερνησιμότητας, εννοώ. Και το χαμήλωμα του φεντεραλισμού, "λίγο ακόμα, λίγο χαμηλότερα" (πού θά λεγε ο ποιητής;)
        Άλλωστε για την αλλαγή του μνημονίου προς φιλολαική - αναπτυξιακή κατεύθυνση, ο Σαμαράς λέει ό,τι περίπου και ο Ολλάντ ή ο Κόν Μπεντίτ.
        Άς είμαστε ρεαλιστές, πρακτικοί.

  21. Tolis avatar
    Tolis 20/04/2012 13:26:56

    Με Συμπιλιδη η ΝΔ δεν ειναι ΝΔ.....Οταν εκλεγονται οι βουλευτες με καποιο κομμα ,πρεπει να παραδειδουν την εδρα τους στην περιπτωση παραιτηση τους. Αν τοτε, στο παρελθον, ειχε κατεβει ο κος Συμπιλιδης σαν ανεξαρτητος δεν θα ειχε εκλεγει!!!

    • anideos avatar
      anideos @ Tolis 20/04/2012 14:46:05

      Και η Ντορα ανεξαρτητη τον πουλο θα παιρνε, η εδρα ομως εδρα...

  22. μακεδων avatar
    μακεδων 20/04/2012 13:47:55

    Ο ΣΥΜΠΙΛΙΔΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ ΤΩΝ ΚΙΛΚΙΣΙΩΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΚΙΛΚΙΣ . ΑΣ ΧΑΡΟΥΝ ΟΙ ΥΒΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ

    • Τolis avatar
      Τolis @ μακεδων 20/04/2012 14:02:06

      ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥ ΚΟ ΣΥΜΠΙΛΙΔΗ. ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΝΟΜΟΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΝΤΟΠΙΟ ΒΟΥΛΕΥΤΗ.

  23. nikos k avatar
    nikos k 20/04/2012 13:48:00

    ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΜΠΙΛΙΔΗΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ SIEMENS????????????

    • pen-pen avatar
      pen-pen @ nikos k 20/04/2012 17:05:24

      Nikos, Θα τ΄ακούσουμε κι αυτό οσονούπω! Θα λαλήσουμε στο τέλος, πήγαμε και ψηφήσαμε Σαμαρά για πρόεδρο αλλά μας ενοχλεί ο Συμπιλίδης επειδή μας απάλλαξε νωρίτερα από αυτήν που δεν θέλαμε για αρχηγό. Μήπως έχουμε ξεφύύύύύγ?

  24. factorx avatar
    factorx 20/04/2012 14:03:50

    Πιά έδρα ; δεν είναι βουλευτής ο άνθρωπος !!!

    • Tolis avatar
      Tolis @ factorx 20/04/2012 15:34:54

      Για την ενεργεια του στο παρελθον............

  25. μακεδων avatar
    μακεδων 20/04/2012 14:12:36

    ΝΕΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΚΙΛΚΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΟΝΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΛΚΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΣΟΥΛΑΤΣΑΔΟΡΟΥΣ ΤΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΠΕΤΣΩΝ

  26. ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΛΛΙΝΙΚΙΔΗΣ avatar
    ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΛΛΙΝΙΚΙΔΗΣ 20/04/2012 14:42:20

    Ελεος...ηταν δεξιά ή παράταξη με τον ''δεξιό''Μητσοτάκη...??Απορώ γιατί κάποιοι φοβούνται την ετυμηγορία του λαού...Αυτό φοβήθηκαν..ο Συμπιλίδης θα ξέσκιζε στο Κιλκίς ...γιατί άραγε?? Τυχαίο?? δε νομίζω..κ έμεινε μέσα ο Τσιτουρίδης κ καμαρώνετε γι αυτό??Τελικά ποιός έχει ήθος κ υπηρετεί αυτήν τη παράταξη?? Ο Συμπιλίδης ή ο Τσιτουρίδης..αντε γιατί ορισμένοι πολύ κοντή μνημη έχετε...μέγα λάθος η μη συμμετοχή του Συμπιλίδη στο ψηφοδέλτιο...τωρα να πάρει τον μπούλο κ ο Τσιτουρίδης....πλήγωσε τη παράταξη πολλές φορές....εχει το ηθικό ανάστημα να το πράξει???διότι κ για Τσιτουρίδη ήταν κ παραμένουν πολλές οι αντιδράσεις..δύο μέτρα κ δυό σταθμά??

  27. Γιάννης avatar
    Γιάννης 20/04/2012 15:04:09

    Ενα ακομη λαθος της ομαδας που ειναι γυρω απο το Σαμαρα θα το πληρωσει η ΝΔ με χαμενες ψηφους όπως και τη διαγραφη των βουλευτων που οδηγησαν στην ενισχυση του Καμενου απλα πραγματα και που εισαι ακομη ...

  28. ENIALIOS avatar
    ENIALIOS 20/04/2012 15:39:42

    ΤΟ ΚΙΛΚΙΣ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ.
    ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΘΗΚΑΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΥΜΠΙΛΙΔΗΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙ ΠΟΝΑΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΑΣ ΑΓΩΝΙΣΘΕΙΤΕ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΕΞΕΙ Ο ΠΟΝΤΙΟΣ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΜΑΤΟΣ...
    ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΧΩ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΑΠΟ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΑ.
    ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΕΙΑ ΕΜΠΡΟΣ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ.

  29. tzontzon avatar
    tzontzon 20/04/2012 15:49:35

    Τελικά φόβισε η δυναμική του πολλούς στο νομό Κιλκίς και όχι μόνο μέσα στη Ν.Δημοκρατία.''Ευγνωμοσύνη'' για την προβολή του κ. Συμπιλίδη. Μάθατε πλέον τώρα ποιος είναι ο δυνατός ''παίκτης'' στο Κιλκίς. Καλό αγώνα σε όλους.
    * Οι κακές γλώσσες λένε προς Κιλκίς μεριά , ότι ο γιατρός έπαιρνε πάνω από το 55% των ψήφων της Ν.Δ. και μάλιστα ανέβαζε τα ποσοστά της σε σχέση με προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις. Σιγά μην άρεσε αυτό σε θείο και ανιψιό...

    • pen-pen avatar
      pen-pen @ tzontzon 20/04/2012 16:30:30

      Swstos!!!

  30. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 20/04/2012 16:14:43

    Δύο μέρες τώρα , όλο για τον Συμπιλίδη διαβάζω . Αν είναι να χάνονται ψήφοι ,ή η αυτοδυναμία να γίνεται αδύναμη λόγω ενός ανθρώπου, τότε υπάρχει κάτι πραγματικά πολύ άρρωστο και αυτό δεν είναι ο κάθε Συμπιλίδης , είναι η νοοτροπία του κόσμου. Ο κόσμος που αδυνατόντας να δει μακριά, αναλώνεται στα μικρά που με μαεστρία τα κατευθύνουν οι έχοντες συμφέροντα να μείνουν τα πράγματα ως έχουν. Τα πράγματα είναι απλά. Ολοι δεν είμαστε ίδιοι και ούτε θέλουμε τα ίδια. Ενα ψηφοδέλτιο προσπαθεί να συγκεράσει τις διαφορές και να φέρει όσο το δυνατόν καλλίτερο αποτέλεσμα για το κόμμα. Μήπως νομίζετε ότι στο ψηφοδέλτιο Αχαΐας π.χ., είναι όλοι αστέρες; Σας βεβαιώ πως όχι. Οι άνθρωποι αυτοί όμως , έχουν κόσμο που τους στηρίζει και τους θέλει. Δύο επιλογές έχει ο κόσμος : Η αρχίζει τη γκρίνια και τη φαγωμάρα δίνοντας λαβή στους αντιπάλους να χτυπάνε, ή προσπαθεί με ότι έχει , να κάνει το καλλίτερο δυνατό ,( πάντα γνωρίζοντας την πραγματικότητα), για τον εαυτό του , την παράταξη και τελικά τη χώρα. Σε συζητήσεις που κάνω, έχω βαρεθεί καιρό τώρα αυτή την ατέλειωτη γκρίνια, παντού . Γκρίνια ,από ανθρώπους αδύναμους και ανίκανους,( και αυτό είναι που φταίει τελικά), να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους με ότι υπάρχει στην παρούσα φάση, και να προχωρήσουμε μήπως και γίνει τίποτα. Γκρίνια και ισοπέδωση των πάντων, γιατί απλώς είναι πιό εύκολο . Αυτό το ξέρουν πολύ καλά οι διαπλεκόμενοι και το δουλεύουν πολύ καλά , καθώς πάνε τον κόσμο εκεί που είναι το συμφέρον τους. Δεν λέω ότι δεν έγιναν λάθη , ή ότι δεν υπάρχουν ανίκανα και διεφθαρμένα πρόσωπα. Λέω να μη στεκόμαστε στο δέντρο και να χάνουμε το δάσος. Οι κακές επιλογές είναι στο χέρι μας να τις δίωξουμε από το προσκήνιο. Αλλωστε έχετε σκεφτεί, ότι αυτό μας ζητάει να κάνουμε ο Α.Σ.; Τη βοήθειά μας ζητάει , για να μπορούμε και εμείς να έχουμε λόγο για το μέλλον αλλά και ευθύνη επίσης. Μήπως αυτό φοβόμαστε ;

    • juliet avatar
      juliet @ Diamond Angel 20/04/2012 16:25:32

      Τα λόγια εύκολα ,το να κατηγορούμε ακόμη πιο εύκολο αλλά μπροστά στις ευθύνες .....θέλει τόλμη αυτό το άθλημα!

    • pen-pen avatar
      pen-pen @ Diamond Angel 20/04/2012 16:34:53

      Το πρόβλημα όμως είναι ότι πχ ο Τράγκας και ο Χατζηνικολάου και όχι ο κόσμος του Κιλκίς αποφάσισαν για το ποιος θα είναι υποψήφιος. Ας τον άφηνε η ΝΔ και θα βλέπαμε τι θα γινόταν. Μήπως όμως ξέρανε ότι θα είναι πρώτος και έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μην δικαιωθεί όπως δικαιώθηκε ο Σαμαράς στις εσωκομματικές? Λέω μήπως, εγώ η αδαής που αρχίζω να βρίσκω βαρετά συστημική τη ΝΔ?

  31. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 20/04/2012 17:31:07

    Από καιρό τώρα είχα σχεδόν με βεβαιότητα προαναγγείλει την υποψηφιότητα Συμπιλίδη και τα προβλήματα που θα ακολουθήσουν.
    Είχα επίσης πει ότι όντος σε προσωπικό επίπεδο υπήρχαν μεγάλες πιθανότητες να διασωθεί πολιτικά αλλά συνολικά θα αφαιρούσε (τώρα το παραδέχεται έμμεσα και ό ίδος)..
    Τόνισα επίσης ότι δεν έκανε ότι έκανε αλλά συνέχιζε να το κάνει μπαίνοντας κάθε φορά εμπόδιο στη ΝΔ (π.χ νομαρχιακές 2006).
    Όλα αυτά αγνοήθηκαν από πολλούς φίλους και εντός blog αλλά κυρίως εντός κόμματος (ξέρω τι λέω γιατί είμαι από Μακεδονία).
    1ο αποτέλεσμα μία χωρίς λόγο μεγάλη ζημιά σε πανελλήνιο επίπεδο .
    2ο αποτέλεσμα εμφύλιος σε τοπικό επίπεδο στο Κιλκίς που πρέπει άμεσα να τον αντικαταστήσει (το έχει κάνει ήδη από τα αουτσάϊντερ του κόμματος) έχοντας οδηγήσει σε παροπλισμό ενεργά στελέχη με πολλές κοινωνικές, επαγγελματικές και κομματικές περγαμηνές και κυρίως νέα σε ηλικία (π.χ 45άρη επιτυχημένο επιστήμονα-επαγγελματία, πρώην ανώτατο τοπικό στέλεχος που έκανε αίτηση για βουλευτής).
    Επειδή όμως κάλλιο αργά παρά ποτέ, λέω ότι ότι έγινε- έγινε και μακάρι οι υπόλοιποι υποψήφιοι να δώσουν τον καλό αγώνα για το ποθητό αποτέλεσμα.

  32. mad dog avatar
    mad dog 20/04/2012 18:02:39

    Τώρα θα κλάψουμε και για τον Συμπιλίδη... έλεος, +2% είναι η ΝΔ από σήμερα.

  33. Βασίλης Κωνσταντίνου-Καστοριά avatar
    Βασίλης Κωνσταντίνου-Καστοριά 20/04/2012 18:14:48

    ΄Οταν η πρόσθεση ενός ατόμου σε μια ομάδα δημιουργεί πρόβλημα συνοχής και η ομάδα αποσυντονίζεται ,η απομάκρυνση του αυτόματα την δυναμώνει! Λύσεις πάντα υπάρχουν .Μια λύση ήταν και η σημερινή. Εγωισμοί και ετσιθελισμοί από τον καθένα αυτήν την ώρα είναι πολυτέλεια. Ο καθένας μας δίνει εξετάσεις και κρίνεται. Όχι μόνο ο Σαμαράς. Όλοι! Η επόμενη μέρα δεν είναι δύσκολη είναι δυσκολότατη. Αυτό δεν πρέπει να το ξεχνά κανένας! Δεν έχουμε την πολυτέλεια του αυτοσχεδιασμού, του δεν βαριέσαι κάναμε και ένα λάθος! Μία βόλτα για αυτούς που μπορούν να επικοινωνήσουν με τους ψηφοφόρους σήμερα το αποδεικνύει! Δεν θα ψηφίσουν σουηδοί που αυτοκτονούν από ανία. Θα ψηφίσουμε πολίτες που νοιώθουμε ότι μας έριξαν στο βάλτο και δεν ξέρουμε πως θα βγούμε!

  34. tzontzon avatar
    tzontzon 20/04/2012 18:43:47

    pen-pen κατα τη διαρκεια ομιλιας του Προεδρου μας στους παραγωγικους φορεις στο Βελλιδειο, αγκαλιασα καποια στιγμη τον Τραγκα και του ειπα ''τωρα που μαθαμε τις απαντησεις , μας αλλαξανε τις ερωτησεις''. Του ζητησα να το παιζει καθημερινα απο Δευτερα σκεπτομενος οτι βλεποντας την ανοδο του Αν. Σαμαρα θα αρχιζε να τον κονταινει κατα την προσφιλη του συνηθεια με τους αρχηγους της Ν.Δ.. Νιωθω οτι με ''δικαιωσε'' ο θειος. Καλο θα ειναι να θυμηθει και να ανασυρει απο το αρχειο του τα δικα του λογια και τα δακρυα του και οχι να ανασυρει οσα μονο τον συμφερουν....

    • pen-pen avatar
      pen-pen @ tzontzon 20/04/2012 23:06:30

      ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!

  35. Γιώργος Πράντζος avatar
    Γιώργος Πράντζος 20/04/2012 19:52:10

    Γιώργο, είναι τιμή μου που με θεωρείς φίλο σου.

  36. zame avatar
    zame 20/04/2012 20:44:03

    επιδει η ΑΛΗΘΕΙΑ απαιτει το.. "πανταχου παρον & τα παντα πληρον"
    ..δηλώνω ανεπαρκής..
    *αλλα θυμήθηκα εκεινα τα εκατομυρια που χαριστηκανε στον Ολυμπιακο..
    *οπως και το "περιφημο" ( σε 10 χρονια κανεις δεν θα θυμαται το Μακεδονικο.)
    ...εντυπωσιάστηκα από την ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ & ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ...

  37. factorx avatar
    factorx 20/04/2012 20:45:40

    Φωνασκούμε;!!!. Ζητούμε συγνώμη κύριε δεκανέα, δεν θα το ξανακάνουμε

  38. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 20/04/2012 20:55:58

    "Τουναντίον μιλάει για μεσαίω χώρο."
    Δεν μας δίνεις το απόσπασμα του Εθνάρχη περί μεσαίου χώρου;
    Υ.Γ. Καλύτερα να φωνασκείς επί γραπτών(!), παρά να συκοφαντείς.

    • Κώστας Χ. avatar
      Κώστας Χ. @ dikefalosaitos 20/04/2012 21:37:43

      Έκανες πολύ καλά που το έθεσες ως ζήτημα:
      Iδού κάποια αποσπάσματα:
      ...Η Νέα Δημοκρατία είναι η πολιτική παράταξη που ταυτίζει το έθνος με το λαό, την πατρίδα με τους ανθρώπους της, την πολιτεία με τους πολίτες της, την εθνική ανεξαρτησία με τη λαϊκή κυριαρχία, την πρόοδο με το κοινό αγαθό, την πολιτική ελευθερία με την έννομη τάξη και την κοινωνική δικαιοσύνη...
      ...Η παράταξις της Νέας Δημοκρατίας ζητεί για την πραγματοποίηση των σκοπών της την συνεργασία του ελληνικού λαού και ιδιαίτερα της νέας γενιάς.
      Και υπόσχεται:
      -Ότι θα υπηρετεί πάντα και μόνο τα αληθινά συμφέροντα του έθνους, που βρίσκονται πέρα και πάνω από τις παραπλανητικές ετικέτες της Δεξιάς, του Κέντρου και της Αριστεράς...
      Και το πλήρες (ελπίζω να μην έχω διαβάσει καμιά μαϊμού):
      http://www.eklogika.gr/page/parties/idrytikidiakyrixind

  39. Δαναός avatar
    Δαναός 20/04/2012 20:57:47

    Προτιμώ την άνοιξη γενικώς, κ.προπονητά, από τη μπόχα τη σαπίλα και την καμαρίλα!

  40. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 20/04/2012 21:14:04

    Τον κόβω για οπαδό ης θυγατέρας (με το τρυφερό κορμί) :) :)
    Τέτοιους προπονητές έχει στο κόμμα γι' αυτό πάει για ερασιτεχνικό.

  41. Giannis stogiannidis avatar
    Giannis stogiannidis 20/04/2012 21:51:23

    "σε προσκαλώ σε πολιτική εκδήλωση μεθαύριο Κυριακή 22 Απριλίου ωρα 11.00 στο συνεδριακό κέντρου του Δήμου Κιλκίς. Χρειάζομαι την παρουσία σου. Σ. Τσιουριδης"
    Είναι το μήνυμα που που έστειλε σήμερα ο "βατοπεδινος" κύριος Τσιτουριδης σήμερα Παρασκευή.
    Με αυτόν τι θα γίνει πρόεδρε?
    Θα ζητήσεις την παραίτηση του ή τον στηρίζει το σύστημα που ελέγχει μάλλον και την λεωφόρο συγγρου?

    • ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
      ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ @ Giannis stogiannidis 20/04/2012 22:27:57

      Από κι ως που Βατοπεδινός ο Τσιτουρίδης;
      Μήπως ξεχνάμε; Τι εστί αλήθεια Μπασιάκος; Κοντός; Κιλτίδης;
      Από τους 3 προαναφερόμενους οι 2 τελευταίοι κρίθηκαν από τον λαό και είναι εν ενεργεία βουλευτές (για τον Κιλτίδη μάλιστα είδαμε που κατάντησε). Ο έτερος (Μπασιάκος) του δίνεται τώρα η ευκαιρία να κριθεί.
      Γιατί όχι στον Τσιτουρίδη, ο οποίος το 2009 έμαθε τον αναιτιολόγητο αποκλεισμό του από τα κανάλια και εν μέσω εκδήλωσης;
      Αποδέχεσαι, δηλαδή, ότι το Βατοπαίδι, το οποίο ξεκίνησε και ανδρώθηκε από το ΠΑΣΟΚ, ήταν πράγματι σκάνδαλο του Καραμανλή;
      Τίποτα δεν κατάλαβες από την συμπαιγνία για το ξεπέταμά του(του Καραμανλή);
      Δεν σου λένε τίποτα όσα βγήκαν στη φόρα για τις φωτιές του 2007, για το κάψιμο της Αθήνας το Δεκέμβριο του 2008 και για το ΄΄ σχέδιο καθαρίσματός '' του;
      Βγάλε το γράσο από τα μάτια και τα αυτιά.
      Τέλος , για τον Τσιτουρίδη , ψάξε να μάθεις τα πραγματικά αίτια και της 1ης εκπαραθύρωσης του από το Υπ.Α.Α.Τ (χονδρέμποροι σιτηρών) και τη 2η από το Εργασίας (δομημένα ομόλογα και με ποιανού απόφαση). Μετά βάλε λίγο μυαλό στο κοκτέιλ (που είμαι σίγουρος ότι έχεις) και δούλεψτο.
      Δυστυχώς δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο.

      • Giorgos A avatar
        Giorgos A @ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 21/04/2012 12:56:22

        Den mporo na katalavw oute ego oute o kosmos tou kilkis ti einai afto pou perimenei o samaras apo ton tsitouridi kai ton logo pou ton epanefere einai ena politiko mideniko. O laos Samara sou edose isxyro minima prin apo 2 xronia na kathariseis aftin tin parataksei apo ta skoupidia mpikes se ena koma pou i vasi tis den se eithele alla se ithele o elinikos laos den kataferes na kathariseis tin vasi i opoia sou vazei triklopodies edo kai dyo xronia kai afto plironeis simera pistevo akoma se sena pote den einai arga diokse ta skoupidia apo diplasou ite me 27% eite me 17% den yparxei diafora, sto xeri sou einai na kathariseis tin parataksei kai na kyvernithei kapia stigmi afti i xora min ginese enas apo aftous.

  42. nikos k avatar
    nikos k 21/04/2012 09:08:06

    Διαβάσατε την απάντηση του Συμπιλιδη στον Κυριάκο ;
    Καλημέρα!

    • romeo avatar
      romeo @ nikos k 21/04/2012 09:12:10

      Πού τη βρήκατε;

      • Giannis T avatar
        Giannis T @ romeo 21/04/2012 09:43:00

        Tin exei anartisei o idios tou sto prosopiko tou facebook kai ginete xamos. Krima gia ton lao tou Kilkis kai kata synepia tis xoras exase mia poly megali politiki prosopikotita kai emeine me tis laspes tis dexias kai tis aristeras. Dystixos aftes mas kyvernan.

  43. NIKOΣ ΝΙΚ avatar
    NIKOΣ ΝΙΚ 21/04/2012 14:58:11

    Τον γνώρισε ο Κοσκωτάς.

  44. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/04/2012 19:09:42

    Δεν θα σου απαντήσω, φυσικά, εκ μέρους του Προφήτη, αλλά εις όσον με αφορά, αυτό που φοβάμαι περισσότερο κι από την "απώλεια κυβερνησιμότητας" που εσείς οι ευρωλιγούρηδες έχετε αναγάγει στο υπέρτατο κακό, είναι η... πιθανότητα κυβερνησιμότητας από ένα δικομματικό εξάλβμωμα τύπου Παπαδήμιου. Ένα πειθήνιο όργανο στα κελεύσματα των ευρωναζί δηλαδή, που θα εφαρμόσει -υπερθεματίζοντας κιόλας- όλες τις εξαθλιωτικές εντολές των "δανειστών". Σκέψου απλώς ένα ανθρωπάκι τύπου Κουτρουμάνη στο υπουργείο Εργασίας. Δεν σε πιάνει σύγκρυο;

  45. Αυριανιστής avatar