12/09/2008 15:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε τελικά ο Γ. Βουλγαράκης

 Την παραίτησή του υπέβαλε τελικά ο Γιώργος Βουλγαράκης ύστερα από ένα όργιο παρασκηνιακών πιέσεων και διαβουλεύσεων. Στην επιστολή παραίτησης λόγο για προσπάθεια πολιτικής του εξόντωσης.

Από το πρωί επικρατούσε έντονη φημολογία και η παραίτηση άρχισε να γίνεται πραγματικότητα όταν έγινε γνωστό ότι ο μεν κ. Καραμανλής ειδοποίησε τους συνεργάτες του να είναι στα γραφεία τους και γραμματέας της Κ.Ο. Γιάννης Τραγάκης πήγε στο Μέγαρο Μαξίμου. Την ίδια στιγμή γινόταν γνωστό ότι κ. Βουλγαράκης ανέθετε σε στενό συνεργάτη του να γράψει την επιστολή παραίτησής του.

Δεν έχει γίνει γνωστό ακόμα ποιος θα τον  αντικαταστήσει ή αν ο υφυπουργός Πάνος Καμμένος αναλάβει τα καθήκοντά του (το πιο πιθανό αν δεν γίνει ανασχηματισμός, που μάλλον αποκλείεται στην φάση αυτή).

Προσωρινά η κατάσταση εκτονώνεται και ο Κ. Καραμανλής παίρνει μιας ανάσα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 12/09/2008 15:51:43

    Στο καλό και να μας γράφει από το κότερο...

  2. xxx avatar
    xxx 12/09/2008 15:57:48

    το λαμόγιο το συνεταιράκι του ο ρουσόπουλος που στήσανε μαζί τη μπίζνα με τον εφραίμ θα μείνει στην κυβέρνηση;

  3. Vass avatar
    Vass 12/09/2008 15:58:10

    Παρέα με τον Σπήλιο;

  4. Jiovani avatar
    Jiovani 12/09/2008 16:02:42

    Τον φάγανε τον άνθρωπο!
    Πάει ο πιό δραστήριος υπουργός της κυβέρνησης (βάζουμε και τις ... εξωσχολικές δραστηριότητες μέσα)

    Είναι βέβαιο ότι ο πρωθυπουργός θα του δώσει σύντομα μιά δεύτερη ευκαιρία, όπως έκανε σε ανάλογες περιπτώσεις, αφού τελειώσει η προθεσμία για το κτηματολόγιο για να βοηθήσει τη γυναίκα του να τακτοποιήσει κάποιες επείγουσες εκκρεμότητες.

    Η κα Ντόρα τι λέει;

  5. wert01gf avatar
    wert01gf 12/09/2008 16:04:03

    Και το οικοπεδάκι;

  6. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 12/09/2008 16:11:36

    Ποιο οικοπεδάκι ? τα δάνεια !!

    Κάπως πρέπει να βρει να τα αποπληρώσει .

    Τι ? Απ' τη τσέπη του θα τα πληρώσει ?

    Υπουργείο για τον George γρήγορα !!

  7. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 12/09/2008 16:14:35

    Είναι αξιοσημείωτο πλέον τι θάψιμο και βρίσιμο πρέπει να φάει ένας πολιτικός για να κάνει το αυτονόητο να παραιτηθεί. Πάντως δεν πρέπει να ανησυχούμε για τον "λοκατζή-captain" έχει κάνει πολύ καλή μπάζα για να συνεχίσει να ζεί όπως αρμόζει στο "επιπεδό του" και να αφήσει μια καλή κληρονομιά στα παιδιά του!!

  8. DODEKANISIOS avatar
    DODEKANISIOS 12/09/2008 16:16:40

    o Γιάννης Βαληνάκης αναλαμβάνει ΥΕΝ

  9. Jiovani avatar
    Jiovani 12/09/2008 16:19:35

    Ανέβασε πολύ ψηλά τον πήχυ, αφού ο Ρουσόπουλος για να τον περάσει (είδατε δε λέω "πηδήξει") πρέπει να κάνει ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ, ή να τιγκάρει ο Κηφισός, δε λέω από τι...

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 12/09/2008 16:20:31

    Εγώ περίμενα να τον στηρίξουν γιατί άλλοι τον έβγαλαν μπροστά και αυτοί οι άλλοι έχουν φάει τα φράγκα. Τώρα που τον έφαγαν κανένας δε θα κάνει business με αυτούς που τον έβαλαν.

    Το ανωτέρω δε σημαίνει ότι έπρεπε να μείνει αλλά ότι έπρεπε να φύγουν όλοι μαζί.

    Πρέπει επειγόντως να φύγει και ο Ρουσσό και ο Αλογοσκούφης.

  11. so what ? avatar
    so what ? 12/09/2008 16:36:30

    και λοιπόν ? Εκδιώχθηκε για την οικογενειακή συντεχνία πλουτισμού και θα αποσιωπηθούν κάτι σκανδαλάκια τύπου : αποχαρακτηρισμοί , λιμάνια .
    Δεν ακολουθούσε κυβερνητική γραμμή τότε ?

    Στο ..καλό ας πάει & μακάρι να γίνει η μαύρη τρύπα της λαμογιάς .

  12. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 12/09/2008 16:51:28

    πολυ αργα για τις εντυπώσεις και για την ουσία. Ο Κ Καραμανλής ο Β ο μικρός τον στηριξε, ο κόσμος βουιξε ο ίδιος και καποιοι άλλοι κυβερνητικοί απέδειξαν οτι αυτό που κάνουν νομιζουν οτι ειναι φυσιολογικό, το να πλουτιζουν δηλαδη εκμεταλευομενοι τη θεση τους να μοιραζουν οικοπεδάκια και κρατική περιουσία κατα το δοκούν και να συμπεριφέρονται περίπου σαν απόλυτοι ανεξελεκτοι αρχοντες.
    Ο Βουλγαργαρακης που γραφει και η ελευθεροτυπία εφυγε σαν μια απεγνωσμένη κινηση αναστροφής του κλιματος (και για να σωθεί ο Ρουσό). Κανεις από την κυβέρνηση δεν φαίνεται να αντιλαμβάνεται το ηθικό και πολιτικό πρόβλημα των πράξεων βουλγαράκη και Μάρας.

    ΥΓ το οτι ο Δουκας πιαστηκε να λέει χοντρα ψέματα ( ΒΛ ΕΘΝΟΣ) θα περασει φυσικά στο ντούκου.Ψιλα γραμματα.
    ΕΞΕΣΤΙ ΚΛΑΖΟΜΕΝΙΟΙΣ ΑΣΧΗΜΟΝΕΙΝ

  13. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 12/09/2008 16:57:10

    Αμέσως τώρα να δείτε την συσπείρωση της δεύτερης παράγκας του ΓΑΠ εννοώ , και ποιος τους ηρεμεί ? Γκάλοπ που θα μας φλομώσουν ...

  14. ςςς avatar
    ςςς 12/09/2008 17:07:07

    Αθανάσιε Ι εσένα το πρόβλημμά σου πάλι άλυτο παρέμεινε, ο αγώνας(σου)συνεχίζεται!

  15. salmonellas avatar
    salmonellas 12/09/2008 17:07:33

    Δεν θυμαμαι γιατι παραιτηθηκε ο Παπαληγουρας? Ισως προτιμηθηκε απο αλλους διοτι παραιτειται αμεσως μολις του το ζητησουν.

  16. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 12/09/2008 17:09:46

    sss- εμ τι να καμω

  17. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 12/09/2008 17:17:35

    Sss- ο κάθε ένας μας με ένα όνειρο δεν ζει .Τώρα με το πείραμα του CERN μπορεί να μου αυξήσουν το προσδοκώμενο διάρκειας ζωής ,άλλα κάτι θα κερδίσω και εγώ στη ζωή μου. Δεν ξέρω .

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 12/09/2008 17:23:19

    Ο Παπαληγούρας ανασχηματίστηκε διότι στο Υπουργείο του απέτυχε. Όχι πως ο Χατζηγάκης είναι καλύτερος.

  19. Άλιμος avatar
    Άλιμος 12/09/2008 17:41:58

    Τώρα θα έχει περισσότερο καιρό για να φροντίσει το μέλλον των παιδιών του. Να μην πεινάσουν, τα κακόμοιρα.

    Πάντως, η παραίτηση βρώμαγε πως θα γίνει Παρασκευή. Βολική ημέρα για όλους.

  20. rs avatar
    rs 12/09/2008 17:48:31

    "Προσωρινά η κατάσταση εκτονώνεται...."
    Λάθος εκτίμηση Factor.
    Το θέμα δεν είναι τα πρόσωπα αλλά η νοοτροπία.
    Όπως έχουν "καεί" στο ΠΑΣΟΚ συνολικά πλέον, έτσι θα γίνει και στην ΝΔ.
    Εκείνο που πρέπει όμως να μας προβληματίζει είναι απο ποιά "κολυμπήθρα του Σιλωάμ" θα περάσουν όλοι αυτοί (κόματα και πρόσωπα) για να τους ψηφίσει ο κόσμος;
    Γιατί θα περάσουν σίγουρα. Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική απο αυτό που παρουσιάζουν οι δημοσκοπήσεις. Οι δημοσκοπήσεις είναι απλώς ....δημιουργία καθημερινών θεμάτων για τα δελτία της τηλεόρασης.
    Μην ξεχνάτε το παράδειγμα του ΠΑΣΟΚ μετά τον Κοσκωτά. Όχι μόνο επανέκαμψε αλλά έδειξε και τη χειρότερη πλευρά του.

  21. Suhoi avatar
    Suhoi 12/09/2008 17:55:50

    Papaligouras???????

  22. ant avatar
    ant 12/09/2008 17:58:24

    Πω πω κρίμα το παληκάρι το φάγανε οι αλήτες, τί θα κάνει τώρα; Πώς θα ζήσει τα παιδάκια του κι αυτός;;; Θα μας λήψει το πολιτικό του ήθος και το αξεπέραστο έργο από όποιο υπουργείο και αν πέρασε. Ανώτατη στιγμή της καριέρας του ο αποχαρακτηρισμός των διατηρητέων στην Αρεοπαγίτου.

  23. Suhoi avatar
    Suhoi 12/09/2008 18:01:01

    Σήμερα άκουγα τη Μάρα στον "Ριαλ ΦΜ" και το μόνο που δεν είπε ήταν "Βουλγαράκη ξεκουμπίσου για να σωθεί ο άντρας μου". Αν είναι δυνατόν. Δεν κρατιούνται πια τα στοιχειώδη προσχήματα σε τούτο τον τόπο. Και τελικά, ποιός κέρδισε από το καραμπινάτο σκάνδαλο Καραμανλή-Βουλγαράκη-Ρουσόπουλου. Το σίγουρο είναι ότι έχασε ο Καραμανλής, του οποίου ο σκληρός πυρήνας των συνεργατών του κτυπιέται άμεσα. Κερδισμένη η "Αγία Οικογένεια". Με την ευκαιρία, ο Κουρής που έδωσε τα στοιχεία για τις αγοραπωλησίες φιλέτων στην Αττική προς τη "Μονή Εφραίμ" (ε, ας πούμε πρώην Βατοπεδίου) ποίου παιχνίδι έπαιξε; Και γιατί ξαφνικά ξύπνησε και ο Νομάρχης Αν.Αττικής για να κτυπήσει τον Βουλγαράκη; Για τον Ρουσόπουλο έπαιξε ή για την Ντόρα;

  24. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 12/09/2008 18:16:34

    Μήπως το Βουλγαράκη τον φάγανε οι εμίρηδες από την Αραβία; Επειδή δεν πούλησε τα λιμάνια σ' αυτούς αλλά προτίμησε τους Κινέζους ("Μεταρρύθμιση" το είπαν κι αυτό).
    Τι θα κάνει ο Παπαληγούρας; Για καλόπιασμα θα δώσει καμμιά άγονη γραμμή - φιλέτο στα βαπόρια της MIG; Μα δεν θα παρεξηγηθεί τότε ο Παυλίδης;

  25. mesas avatar
    mesas 12/09/2008 18:44:03

    δήλαδή από την Τετάρτη που το επιβεβαίωσαν στον Χ"νικολάου μέχρι τώρα έψαχναν και βρήκαν τον Παπα-ληγούρα;
    Από όνομα πάντως πέτυχαν!!!

    και βέβαια αυτός είναι πάγκος!
    με εμπειρία!
    (βγαίνει ο ωραίος μαλλιάς Λέτο και μπαίνει ο καραφλός Τζώρτζεβιτς!!!)

    κάποιον άλλαξε παλαιότερα και βρήκε την πυργιώτισσα Πετραλιά να μας αλλάξει τα φώτα με το ασφαλιστικό...
    αυτός ο Παπά-ληγούρας έχει συγκεκριμένο project να επιτελέσει; Εκτός ΟΛΠ-ΟΛΘ, τι άλλο λιμάνι πουλάμε;

  26. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 12/09/2008 18:50:22

    Και παπάς (ύπαγε οπίσω μου ...) και ληγούρι! Άρπαγες λιμανιών, δημόσιων γαιών και άγονων γραμμών τρέμετε!

  27. g1980 avatar
    g1980 12/09/2008 18:57:19

    Αφού το θέμα Βουλγαράκη ήταν νόμιμο και άρα ηθικό, γιατί παραιτήθηκε;

  28. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 12/09/2008 19:05:19

    Επιτελους τωρα με την παραιτηση του θα εχει χρονο να σχοληθει και με την δημιουργια και αλλων οφ σορ εταιριων...παντως για να λεμε την αληθεια χρειαστηκε πολυ φτυσιμου για να το παρει αποφαση αλλα ειναι καλος στο κολυμπι ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ!!!!
    ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

  29. Άλιμος avatar
    Άλιμος 12/09/2008 19:05:47

    Έλα ντε. Επίσης, ο Καραμανλής δήλωσε πως δεν υπάρχει θέμα. Οπότε, γιατί έκανε δεκτή την παραίτηση;

  30. mikros fokion avatar
    mikros fokion 12/09/2008 19:09:26

    και τωρα ολα ωραια, ηθικα και αγγελικα πλασμενα!

  31. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 12/09/2008 19:25:25

    ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΓΓΕΛΙΚΑ ΠΛΑΣΜΕΝΗ ...ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ....

  32. Γιωργάκης avatar
    Γιωργάκης 12/09/2008 19:29:47

    Για μένα ποιος θα πει κάτι που τόσες δηλώσεις κάνω στη Θεσσαλονίκη;

  33. Στελιος avatar
    Στελιος 12/09/2008 19:30:56

    Στην μακροσκελη του δηλωση αφου εγραψε τοσο πολλα και δακρυβρεχτα λογια για την παραταψη, τον κοσμο της, το κομμα, την κυβερνηση....γιατι δεν εγραψε ακομα μια παραγραφουλα για το ποια ακριβως ηταν τα επιτευγματα του και το εργο του για τα οποια οπως ειπε "σκληρα" αγωνιστηκε?

    Οξω!! Λαμογιο, λιγος και ανοητος. Απο "παιδι" στο κομμα και με πεθερο Κοναν.....και τον εφαγε στεγνα ο κανουριος ο Τεο.

  34. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 12/09/2008 19:39:55

    ΕΚΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΜΑΝ ΠΙΑ..... ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΟΦ ΣΟΡ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ; ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  35. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 12/09/2008 23:58:33

    Ο ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ( Παπαλιγουρης) ΚΑΙ Η ΟΥΡΑ ΤΗς ΣΤΑΣΗΣ!!!!!
    παιδικόν αναγνωσμα του Ε Τριβιζα