23/10/2008 18:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε ο κ. Ρουσόπουλος

Την παραίτησή του από υπουργός Επικρατείας και κυβερνητικός εκπρόσωπος υπέβαλε ο Θεόδωρος Ρουσόπουλος.

Καθήκοντα κυβερνητικού εκπροσώπου αναλαμβάνει ο μέχρι σήμερα αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγγελος Αντώναρος.

Οι αρμοδιότητες του Επικρατείας περνάνε στο Εσωτερικών.

Η επιστολή παραίτησης του κ. Ρουσόπουλου

«Σας υποβάλλω την παραίτηση μου από τη θέση του Υπουργού Επικρατείας. Την απόφαση αυτή έλαβα με γνώμονα το συμφέρον της μεγάλης δημοκρατικής μας παράταξης η οποία βάλλεται με άθλιες μεθοδεύσεις. Ως απλός βουλευτής, ελεύθερος από τις δεσμεύσεις που επιβάλλει η θέση του Εκπροσώπου της Κυβέρνησης θα μπορέσω να υπερασπιστώ τον εαυτό μου από την δόλια και παντελώς αθεμελίωτη επίθεση που έχει εξαπολυθεί κατά του προσώπου μου το τελευταίο διάστημα....

Ανακοίνωση από το Γραφείο του Πρωθυπουργού

«Ο Πρωθυπουργός κ. Κώστας Καραμανλής αποδέχθηκε την υποβληθείσα σήμερα το απόγευμα παραίτηση του Υπουργού Επικρατείας και Κυβερνητικού Εκπροσώπου κ. Θεόδωρου Ρουσόπουλου και τον ευχαρίστησε για την στενή και αποδοτική συνεργασία καθώς και τη σημαντική συμβολή του στην κοινή προσπάθεια τα 8 αυτά χρόνια. Ο Πρωθυπουργός επισήμανε ότι αντιλαμβάνεται τους λόγους που οδήγησαν τον κ. Ρουσόπουλο στην απόφαση αυτή, η οποία φανερώνει αυτοσεβασμό

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 23/10/2008 18:42:38

    ΚΑΙ Ο ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ?

  2. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 23/10/2008 18:46:06

    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ?
    ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ!!

  3. ο μετρητής avatar
    ο μετρητής 23/10/2008 18:46:21

    Από το Σάββατο της Έκθεσης μέχρι σήμερα: Ημέρες 40.

    Τηρουμένων των αναλογιών ο Καραμανλής έδρασε αστραπιαίως.

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/10/2008 18:47:00

    Τα κατάφεραν να τον βγάλουν από τη μέση. Όχι πως ήταν οσία Μαρία αλλά το φάγωμα Βουλγαράκη και Ρουσσόπουλου είναι δύο ήττες του ΚΚ. Του επιβλήθηκαν και τα δύο, δεν τα ήθελε.

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 18:47:58

    Και τη θα κάνουν τώρα τα παπαγαλάκια δίχως εχθρό η μπάρμπα στη Κορώνη .Κλάμα η μαμά

  6. Γιώργος avatar
    Γιώργος 23/10/2008 18:48:34

    Σαράντησε ο μετρητής...

    Αστραπιαίως :-)

  7. nas avatar
    nas 23/10/2008 18:52:41

    @ο μετρητής: δεν ξεκινάς την αντίστροφη και για τον Κώστα τώρα;

  8. archaeoptreryx avatar
    archaeoptreryx 23/10/2008 18:53:41

    factorx, νομιζω ότι είχες πει ότι θα έχουμε ανθρωποθυσίες. Άλλη μία χρειάζεται.

    Ασχέτως πολιτικών ή κομματικών πεποιθήσεων, η οικονομική κατάσταση χρειάζεται σταθερότητα και συναίνεση. Η προοπτική εκλογικών αναμετρήσεων με μπερδεμένες εκβάσεις θα οδηγήσει πολλούς του μεσαίου χώρου να προτιμήσουν σταθερότητα και να μου το θυμηθείτε θα τον παρακαλούν τον ΚΚ να μείνει, ή θα τον ανεχθούν αν κάνει 3-4 στρατηγικές κινήσεις. Το θέμα είναι αν ο ίδιος θέλει και να μπορεί να τις κάνει. Ωστόσο δεν μπορεί φτωχό μου μυαλό να καταλάβει πως παίζει η Εφραιμομεσητεία σε όλα αυτά.

  9. fantomas avatar
    fantomas 23/10/2008 18:58:55

    ΔΗΛΑΔΗ....
    ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ, ΤΕΛΙΚΑ Ο ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ (ΘΕΣΜΙΚΑ) ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΡΟΛΟ ΑΤΥΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΥ!!!
    ΜΑΖΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΥΦΛΙΑ!!

    ΜΗΠΩΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ?

  10. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 19:00:47

    archaeoptreryx- πρεπει να σου καμω μαθημα σε αυτην την υλικια. παμε για ψαρεμα διοτι τα μανιταρια ,καστανα φετος ειναι πολυ λιγα

  11. miaouth avatar
    miaouth 23/10/2008 19:01:09

    Δεν είναι άγγελος ο Ρουσόπουλος, αλλά ούτε Σούπερμαν, Μπάτμαν ή Τζαίημς Μπόντ. Και απ' ότι φαίνεται, δεν είναι ούτε Χάρρυ Πότερ.
    Αυτοί που έβαλαν όλο το σύστημα να δουλεύει ρολόι (άκουσον, άκουσον), για να γίνει τάχιστα η δουλειά, θα πρέπει να είναι γεννήματα και θρέμματα της "παράταξης" (που λέει και ο Μπλάκ - Τζαφ). Πολύ δύσκολο όλα αυτά, να είναι έργα του Φιοντόρ.

  12. daris avatar
    daris 23/10/2008 19:01:45

    δημοσθενης Says:Μα τοσο καιρο περιμεναν να καθαρισουν απο τον Ρουσόπουλο για να αρχισουν το πιο προσφηλες τους σπορ:την συκοφαντηση του ΠΑΣΟΚ και του Παπανδρεου αφου τωρα ο ΚΚ θα ειναι παλι ο καταληλοτερος...θα ξερασω!!!

  13. archaeoptreryx avatar
    archaeoptreryx 23/10/2008 19:02:34

    μην το γελάς, μια καλή ανομβρία θα μας τελειώσει. άντε να βρείς ραδίκια στην ξεραϊλα.

  14. Simakos avatar
    Simakos 23/10/2008 19:02:35

    Βρε το παιδί είναι υπό... επιτροπεία. Και κορόιδευαν τον Τζορτζ, οι απίθανοι.

  15. NTANTON avatar
    NTANTON 23/10/2008 19:04:49

    Πάντως η επίσημη ορκωμοσία του Ευάγγ. Αντώναρου έγινε ήδη , όπως διαβάσαμε , προχθές ¨ενώπιον του λαού¨ κοντά στα Εξάρχεια !

    ΄Αξιος ! , Ακάκιε , μην ξεχάσεις να φέρεις όλο το ίδρυμα ¨Bertelsman¨,¨Springer¨, ¨Augstein¨ , ¨W.A.Z.¨ , όλα τα μεταμοντέρνα Γερμανικά στρατεύματα στην Ελλάδα ...για να έχουμε μια σφαιρική ενημέρωση για το τι πρέπει να γίνει (να ακολουθήσει)στην Ελλάδα.

    Ο προκάτοχος προσπάθησε , όπως είπαν οι κακές γλώσσες , μόνο για τα ¨Eurofigther¨...

    DER NEUE GRIECHISCHE REGIERUNGSPRECHER :

    ¨DEUTSCHLAND-DEUTSCHLAND...UEBER ALLES-UEBER ALLES IN DER WELT...¨ !

  16. miaouth avatar
    miaouth 23/10/2008 19:05:02

    Ο ρόλος του Παυλόπουλου ήταν πάντοτε κεντρικός (στα πλαίσια μιάς άτυπης τρόικας Κώστα- Πάκη -Θοδωρή). Τώρα που δεν υπάρχει τρόικα, είναι ακόμα πιό κρίσιμος. Αυτός όμως είναι γέννημα θρέμμα. Για το Σουφλιά, θα δείξει.

  17. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 23/10/2008 19:07:22

    ...και κλααααααμα οι ταχυδρόμοι

  18. Κρητικός avatar
    Κρητικός 23/10/2008 19:14:38

    Τώρα που παραιτήθηκε ο Ρουσώ, η Μάρα θα ξαναγύρισει στην παλιά της δουλειά?

  19. daris avatar
    daris 23/10/2008 19:21:42

    ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ ΑΥΡΙΑΝΗΣ-ΒΗΜΑΤΟΣ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗΣ:"Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ ΚΑΙ ΕΔΙΩΞΕ ΤΟ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ" Με υποτιτλο:ΔΕ ΧΑΡΙΖΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ!Και γκαλοπ με 102% καταληλοτερος ο ΚΚ..

  20. Jhon avatar
    Jhon 23/10/2008 19:21:49

    Η ΒΑΣΤΙΛΗ ΕΠΕΣΕ. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΞΥΛΩΜΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

  21. daris avatar
    daris 23/10/2008 19:25:17

    Καστρα σαν τη Βαστιλη δεν πεφτουν ποτε!!! Καστρα που θελουν ελεω ΜΜΕ να μοιαζουν στη Βαστιλη ειναι χαρτινα!!!

  22. agramatos avatar
    agramatos 23/10/2008 19:28:30

    Ρουσόπουλος φεύγει, Παυλόπουλος έρχεται στις αρμοδιότητές του. Τον πούλο δηλαδή δεν τον γλυτώνουμε. Άντε μωρέ το παιδί το έφαγαν τα συμφέροντα. Αυτός είναι τόσο αθώος όσο και το αρκουδάκι του καζολίν, μόνο που εκείνο θα είχε φύγει πολύ νωρίτερα αν του έλεγαν ότι έκανε τέτοια πράγματα.

  23. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/10/2008 19:29:57

    Μα πόσες μεγάλες δημοκρατικές παρατάξεις έχει αυτή η χώρα; Έλεος!

  24. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 23/10/2008 19:32:40

    Προτιμούμε να μας βγει το όνομα παρά το μάτι. Ειδικά όταν τα κρύσταλλα στις διόπτρες στολίζουν την τσίμπλα της υπεροψίας. Γιατί επιμένουμε να παίζουμε ως τέλος τον εκφυλισμένο ρόλο μας; Γιατί ονομάζουμε την ανοησία φρόνηση, την φυγομαχία επέλαση, το ανακάτεμα μιας σημαδεμένης τράπουλας ανασχηματισμό, το αδιέξοδο προοπτική, το ξεμασκάρευμα πτώση, την υποταγή άνευ όρων αρχές, το τάφο μας πισίνα, το κρεματόριο της αξιοπρέπειας βίλα, το σκαμπό του τρελοκομείου δημόσιο αξίωμα, το σκουλήκι λέοντα; Γιατί αισθανόμαστε μέσα στο διασυρμό ωραίοι και αντί να βγάλουμε το σκασμό, ζητάμε να δώσουμε τα ρέστα μας; Γιατί ενώ όλοι παντρευόμαστε τη μάνα μας, περιφρονούμε τον Οιδίποδα, διότι εκούσια εξόρυξε τους οφθαλμούς του;
    Αποφεύγουμε με ανυπέρβλητο πάθος την μόνη παραδοχή, που μπορεί να συνιστά την εκκίνηση μιας λιγότερο αποτυχημένης προσπάθειας στο μέλλον: Ότι είμαστε ανάξιοι γι΄αυτό αποτύχαμε. Οι περισσότεροι ψυχασθενείς ισχυρίζονται ότι είναι μεγάλοι ηγέτες. Πολλοί αναζητούν γιατριά στα νευρολογικά ιδρύματα. Αθεράπευτοι παραμένουν αυτοί που ισχυρίζονται, ότι υπήρξαν ηγέτες, αλλά τους ρίξανε.

  25. ronnie avatar
    ronnie 23/10/2008 19:34:35

    ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΊΑ:Ο πατέρας του Αντώναρου ήταν γελοιογράφος....

  26. daris avatar
    daris 23/10/2008 19:36:05

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ:Ο Θοδωρής έφυγε από κυβερνητική θέση, όμως η δεξιά είναι παντού!
    Ο επίορκος Σανιδάς, ακλόνητος!
    Οι Εφραίμ ακλόνητοι!
    Οι κουμπάροι παντού!
    Τα σκάνδαλα στα τάρταρα!
    Οι εργαζόμενοι σε απόγνωση!
    Ο Καραμανλής, με τον Θόδωρο ή με άλλους Θόδωρους, λυμαίνεται τον τόπο!

  27. vromopasokos avatar
    vromopasokos 23/10/2008 19:37:14

    Μοναδικό ασφαλές συμπέρασμα, διαχρονικό θα έλεγα, το πεπερασμένο της όποιας υπερεξουσίας. Προσγειώνονται απότομα μόνο όσοι δεν το έχουν πάντα υπόψη τους και μεθάνε απο την,πάντα προσωρινή, αίσθηση παντοδυναμίας.
    Ο "ατσαλάκωτος" κ.Ρουσόπουλος έγινε μέσα σε λίγες μέρες και ώρες το πτυελοδοχείο της παράταξής του και όχι μόνο.

  28. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 23/10/2008 19:39:31

    Ευτυχώς. Θα ησυχάσει το Άγιο Όρος

  29. daris avatar
    daris 23/10/2008 19:49:35

    ΗΡΩΑΣ Ο ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΤΑΡ.ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΜΕ ΗΘΟΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ!!! ΕΛΕΟΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΦΡΟΙ!!!

  30. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 23/10/2008 19:50:41

    Για γερά στομάχια: Το STAR πλέκει το εγκώμιο του Ρουσώ "φευγει με ψηλα το κεφάλι" Δεν παιζονται οι πουσταραδες.

  31. s.manolakis avatar
    s.manolakis 23/10/2008 19:55:28

    @δημοσθενης:
    καλό το ψαράκι, αλλά φέτος είναι η καλύτερη σεζόν μανιταριού εδώ και χρόνια. το νοέμβριο αναμένονται ακόμα σπουδαιότερες καρποφορίες.
    πάρτε τα βουνά και αφήστε τους να κουρεύονται.

  32. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 23/10/2008 20:05:00

    Η φατσα Πρετεντέρη στο Μεγκα ειναι όλα τα λεφτά. Ποναει ο ερμος....

  33. emigres avatar
    emigres 23/10/2008 20:05:36

    ANTE GEIA!

  34. ant avatar
    ant 23/10/2008 20:12:49

    ΠΑΙΞΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΤΟ ΝΕΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ: "Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ-Ν.Δ. EDITION"

    Ποιος θα μείνει στο τέλος;

    Υ.Γ. ή καλύτερα "Θα μείνει κανείς στο τέλος;"

  35. Keep Talking avatar
    Keep Talking 23/10/2008 20:23:45

    παραιτηση σε ρυθμους Ραν Ταν Πλαν.

  36. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 20:27:05

    s.manolakis- δυστηχος δεν εβρεξε και δεν σου λενε την αληθεια

  37. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 23/10/2008 20:36:04

    Τελικά μόνο ο Ζαχόπουλος παραιτήθηκε σαν άντρας...

  38. thanos avatar
    thanos 23/10/2008 21:14:38

    3-ο μετρητής

    October 23rd, 2008 at 6:46 pm

    Σε περιμενα πως και πως να εμφανιστεις...))

  39. thanos avatar
    thanos 23/10/2008 21:23:22

    19-# Κρητικός Says:
    October 23rd, 2008 at 7:14 pm

    "Τώρα που παραιτήθηκε ο Ρουσώ, η Μάρα θα ξαναγύρισει στην παλιά της δουλειά?"

    Και βεβαιως θα γυρισει στη δουλεια της, για τα παιδια της και μονο...
    Απορω ομως, πως το παιδι του σωληνα? συγνωμην του ταχυδρομου ηθελα να πω, πως θα πληρωνει το χρεος στην τραπεζα?

  40. thanos avatar
    thanos 23/10/2008 21:27:06

    26-# Anonymous Says:
    October 23rd, 2008 at 7:33 pm

    Ρουσόπουλος: “Θα συνεχίσω με οδηγό πάντοτε τις αρχές που ορίζουν τη ζωή μου”. Δηλαδή μας απειλεί;


    Κατι περιπου σαν τον Παπαδοπουλο το 67

  41. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 21:28:30

    Ο Ζαχο -αντρας μα τι αντρας ,μέχρι πότε θα πληρώνουμε το ανδραγάθημα του

  42. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 21:33:43

    thano -Μήπως του ξέφυγε και ήθελε να μας πει για εκείνων τον καλόγερο(θυμάσαι το χθεσινό του faxctorx με τον καλόγερο από Καριές ) που σήμερα στο μεταγωγών περιμένει δίχως βοήθεια την εκτέλεση του στον Κορυδαλλό .

  43. Lara avatar
    Lara 23/10/2008 23:19:07

    Tωρα με το ξεβρακωμα του μαφιοζικου συστηματος Καραμαν & Co θα απολαυσουμε σκηνες υψιστου καλλους.
    Παρτε θεσεις.
    Πεπιτα, λεμοναδα, πασατεμπος, μαλλι του Εφραιμ

  44. sovokai avatar
    sovokai 24/10/2008 09:52:16

    Eγω το μόνο που καταλαβαίνω είναι πως ολα οσα γίνονται ευκολα ξεχνιούνται.Ολα τα σκάνδαλα ξεχάστηκαν και θα ξεχαστούν. Τα ναψυκτηρια θα μεινουν ποτε δεν θα μαθουμε γιατί ο Ζαχό έπεσε,τα λεφτα που χουν πάρει κανείς δεν θα τους τα πάρει και ενω η κυβέρνηση δυσκολεύεταια να αυ΄ξήσει λίγο τους μισθούς τα δινει απλοχερα στις τράπεζες. Το ερωτημα είναι και μείς τι κάνουμε. Απο οτι φαίνεται είμαστε θεατές και απλά η δημοκρατία μας δίνει το δικαίωμα να σχολιάζουμε. Ειμαστε οι φτωχοί σχολιαστες της επικαιρότητας.