#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2011 11:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε ο Φλωρίδης από βουλευτής του ΠΑΣΟΚ !



Την παραίτηση του από Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ γνωστοποίησε με επιστολή του προς τον Πρόεδρο της Βουλής, ο Γιώργος Φλωρίδης.

Στην επιστολή του αναφέρει ότι στη συγκεκριμένη οριακή για τη χώρα στιγμή, το εθνικό χρέος ηττήθηκε από το αρχηγικό και κομματικό συμφέρον.

Τη θέση του καταλαμβάνει ο πρώτος επιλαχών του Ν. Κιλκίς Γιώργος Φραγκίδης.

Αναμένονται και άλλες παραιτήσεις, ή ανεξαρτητοποιήσεις βουλευτών

Η επιστολή Φλωρίδη

«Από το περασμένο φθινόπωρο, αντιλαμβανόμενος ότι η κυβερνητική προσπάθεια για το έργο ανόρθωσης και βαθιάς αλλαγής της χώρας παρουσίαζε εμφανή σημάδια κάμψης, διατύπωσα δημόσια την άποψη ότι χρειαζόταν επειγόντως η συγκρότηση Εθνικού Μετώπου Ευθύνης με Συναίνεση, προκειμένου να συνεχιστεί με την απαιτούμενη δύναμη το αναγκαίο μεταρρυθμιστικό έργο. Είχα επανειλημμένα εκφράσει με έμφαση την άποψη ότι «η λύση ή θα είναι εθνική ή δεν θα υπάρξει».

Οι ηγεσίες των δύο κομμάτων εξουσίας δεν θέλησαν ν' ασχοληθούν σοβαρά με αυτή την πτυχή του εθνικού ζητήματος. Η κυβέρνηση , ιδιαίτερα μετά το Φθινόπωρο, με λανθασμένες επιλογές στην οικονομία και στο κράτος, με αδυναμία συνολικού σχεδιασμού, με εμφανώς άνιση και άδικη κατανομή των βαρών και πρωτοφανή αναποτελεσματικότητα, οδηγήθηκε ταχύτατα σε μεταρρυθμιστική εξάντληση. Η αποτυχία της έδωσε επιχειρήματα στους αντιπάλους των ριζοσπαστικών μεταρρυθμίσεων να διατυπώσουν λόγο εναντίον, του τόσο απαραίτητου για τη χώρα πλαισίου τομών στο κράτος, στην οικονομία και στο πολιτικό σύστημα. Να συκοφαντήσουν με το λαϊκίστικο λόγο τους κάθε απόπειρα αλλαγής του παρασιτικού μοντέλου σε παραγωγικό υπόδειγμα. Η Ν.Δ, με πρωτοφανείς για τη φυσιογνωμία συντηρητικού κόμματος εξουσίας επιλογές και ακολουθώντας τα χειρότερα πρότυπα αντιπολίτευσης, επένδυσε στη φθορά της Κυβέρνησης, με έπαθλο τον κίνδυνο καταστροφής της χώρας.

Η κορύφωση της εθνικής κρίσης σε πολιτικό επίπεδο, η αδυναμία στοιχειώδους συνεννόησης των πολιτικών κομμάτων και η ογκούμενη έκφραση αγανάκτησης των πολιτών για την οικονομική και πολιτική χρεοκοπία σε συνδυασμό με τη σύγχυση που δημιουργεί ένας ανεύθυνος δημαγωγικός λόγος, φέρνουν τη χώρα πολύ κοντά σε μια ανυπολόγιστη καταστροφή.


Οι μονοκομματικού χαρακτήρα προσπάθειες, έστω και με πρόσωπα ευρύτερης αποδοχής, αδυνατούν να ολοκληρώσουν τη δύσκολη σημερινή αποστολή. Ταυτόχρονα, οι εκλογές, παρότι αποτελούν πάγια και αναντικατάστατη δημοκρατική διέξοδο, στην ιδιαίτερη περίοδο που διανύουμε εγκυμονούν σοβαρό κίνδυνο για την οικονομική βιωσιμότητα της χώρας.

Τις τελευταίες μέρες, ορισμένες πρωτοβουλίες για εθνική συνεννόηση ώστε να υπάρξει πολιτική σταθερότητα, δημιούργησαν την εντύπωση ότι αυτή θα μπορούσε να επιτευχθεί. Στην κατεύθυνση αυτή θα μπορούσε να συμβάλει αποφασιστικά ΜΟΝΟ ένα μεταβατικό σχήμα Εθνικής Σωτηρίας, με την απαραίτητη συμμετοχή των δύο βασικών πολιτικών δυνάμεων της χώρας.

Τα απολύτως συγκεκριμένα καθήκοντα αυτού του σχήματος θα μπορούσαν να είναι:
1. Η διασφάλιση της άμεσης χρηματοδότησης της χώρας
2. Η προσπάθεια επανατοποθέτησης του «Ελληνικού Ζητήματος», σε συνεννόηση με τους Ευρωπαίους εταίρους
3. Η αποκατάσταση της δημοκρατικής τάξης και ομοψυχίας της κοινωνίας
4. Η προετοιμασία των όρων για τη Συνταγματική Αναθεώρηση, αλλά και η άμεση νομοθέτηση στην κατεύθυνση ενδυνάμωσης και εμβάθυνσης της Δημοκρατίας.
5. Η προκήρυξη εκλογών σε χρόνο που θα θεωρούνταν κατάλληλος από τις βασικές πολιτικές δυνάμεις.

Δυστυχώς, οι ηγεσίες των δύο βασικών πολιτικών κομμάτων στάθηκαν για μία ακόμη φορά κατώτερες των εθνικών περιστάσεων, με πολιτικά ασυγχώρητο τρόπο. Αντί του Εθνικού Συναγερμού επικράτησε η λογική της κομματικής προσποίησης, των πολιτικών προφάσεων, των υστερόβουλων υπολογισμών και των στενοκομματικών πιέσεων. Δεν υπήρχε χειρότερος τρόπος να πιστοποιηθεί το τέλος ενός φθαρμένου και απερχόμενου πολιτικού συστήματος.
Τιμώ το Κίνημά μας και τους αγώνες του, αλλά στη συγκεκριμένη οριακή για τη χώρα στιγμή, το Εθνικό Χρέος ηττήθηκε από το αρχηγικό και κομματικό συμφέρον. Έτσι, με απόλυτη συνείδηση της κρισιμότητας των στιγμών, υποβάλλω την παραίτησή μου από Βουλευτής ».

Γιώργος Φλωρίδης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 11:26:31

    ο κοκ προβλεπει σημανση στα κοπαδια !
    το τελευταιο ζωντανο πρεπει να φερει ειδικη σημανση !!!
    απλα το θυμιζω….

    ΠΠ

    • Vass avatar
      Vass @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 11:28:37

      Κουδούνι ο μπροστάρης και φανάρι κόκκινο η οπισθοφυλακή.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Vass 16/06/2011 11:31:15

        χαχααα

        ΠΠ

    • madprof avatar
      madprof @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 19:12:59

      Αυτές τις στιγμές που κρίνεται η τύχη της χώρας και των πολιτών της, ο παροπλισμός πολιτικών στελεχών του ηθικού επιπέδου Γ. Φλωρίδη & Β. Νασιόκα. Θεωρώ ότι είναι ακόμη ένα πλήγμα στον καταρρέοντα σκελετό του Πολιτικού Σώματος !.
      Παρακαλώ να με διαψεύσει όποιος έχει στοιχεία για τυχούσα πλάνη μου, έστω αφαιρετικά !.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ madprof 16/06/2011 20:05:27

        εισαι πλην.

        ΠΠ

  2. Vass avatar
    Vass 16/06/2011 11:26:44

    Δηλαδή δεν θα δώσει ψήφο εμπιστοσύνης στο νέο θίασο που θα κατεβάσει ο GAP;

  3. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 11:27:08

    Δεν θα είναι ο μόνος.
    Ο Παπανδρέου έχει χάσει τη δεδηλωμένη.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/06/2011 11:27:23

    155...

    154...

    "Ticking away the moments that make up a dull day..."
    (Pink Floyd)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 16/06/2011 11:30:45

      στο βροντο και η συνεντευξη στον Παπαγελα!!! χαχαχαα

      " a great day for freedom " Pink Floyd

      ΠΠ

    • Λογικα σκεφτομενος avatar
      Λογικα σκεφτομενος @ Αυριανιστής 16/06/2011 11:31:42

      Μπα, 155 - Φλωρίδης = 154 + Φραγκίδης = 155 δεν άλλαξε κάτι (ακόμα)

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Λογικα σκεφτομενος 16/06/2011 11:47:26

        A, OK, εγώ έγραψα το προηγούμενο σχόλιο πριν ενημερωθεί η ανάρτηση ότι ο Φλωρίδης παραιτείται συνολικά από βολευτής.

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 16/06/2011 12:00:44

          Hey Momma, look at me
          I'm on my way to the promised land

          I'm on the highway to hell!
          (Don't stop me)
          And I'm going down!

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Αυριανιστής 16/06/2011 15:09:41

          Αφιερωμένο στους βουλευτάδες του Πασοκ

          Στίχοι : Διονύσης Σαββόπουλος
          Μουσική : Διονύσης Σαββόπουλος

          Αυτά τα λόγια με σφίξανε σαν πένσα,
          τα είπε χθες το βράδυ μια ψυχή
          κι ένας φαλάκρας, απ' έξω και από μέσα χαμογελούσε,
          ναι, γιατί να σκοτιστεί;

          Θυμάσαι που βαλάντωνες εκεί στην εξορία
          και διάβαζες και Ρίτσο και αρχαία τραγωδία;
          τώρα κοκορεύεσαι επάνω στον εξώστη
          και μιλάς στο πόπολο σαν τον ναυαγοσώστη.

          Στη φοιτητριούλα που σ' έχει ερωτευτεί
          θα σε καταγγείλω πονηρέ πολιτευτή.
          Τζάμπα χαραμίζει θα πάω να της πω
          το νεανικό της και αγνό ενθουσιασμό.

          Εκείνο που υψώνεται και σε εκμηδενίζει
          είναι της καρδούλας μου το φως που ξεχειλίζει
          και ότι σε γλιτώνει και σου δίνει την αιτία
          είναι που χρειάζεται και η γραφειοκρατία.

          Ο πρώτος προβοκάτορας απ' όλους στη ζωή μου
          είναι η αφεντιά σου που αντιγράφει την φωνή μου.
          άλλαξες το σώμα μου με έπιπλα και σκεύη
          σαν τον σοσιαλισμό που σε βολεύει.

          Χαρά να σε γιαούρτωνα εκεί που ρητορεύεις
          εκεί που με χειροκροτάς χωρίς να το πιστεύεις
          παίρνεις την αλήθεια μου και μου την κάνεις λιώμα
          απ' το πόδι με τραβάς βαθιά μέσα στο χώμα.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 16/06/2011 20:06:03

            μαμω !

            ΠΠ

  5. sawas avatar
    sawas 16/06/2011 11:27:50

    Πόντο πόντο ξηλώνετε το πουλόβερ......

    Το βάσανο της σταγόνας για τον ΓΑΠ......όπως έστρωσε να κοιμηθεί!!!!

  6. GeorgeCh avatar
    GeorgeCh 16/06/2011 11:29:56

    Μην ξεχνάμε ότι ο Φλωρίδης ήταν ο εισηγητής για το Μνημόνιο. Δλδ, παραιτείται επειδή δεν πήγαν γρήγορα οι "αλλαγές" που περιέχει το μνημόνιο.

  7. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 11:31:52

    Ο Φλωρίδης μόλις έκαψε τον αντικαταστάτη του.

  8. tzims avatar
    tzims 16/06/2011 11:33:48

    "we dont need a coallition..." παρ' ολιγον Pink Floyd

  9. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 16/06/2011 11:36:04

    Αυτός δεν προοριζόταν για το ΥΠ.ΟΙΚ. ; Χοχοχοχοχο.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ H pena tis orghs 16/06/2011 15:10:58

      Γι' αυτό παραιτήθηκε, για να μην αναγκαστεί να αρνηθεί να πιει το πικρόν ποτήριον.

  10. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 16/06/2011 11:36:54

    Ο ΛΙΑΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΦΛΩΡΙΔΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ... "ΚΑΚΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ"!!!
    ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΤΑ "ΚΟΚΟΡΑΚΙΑ" ΤΟ ΕΠΑΙΖΑΝ "ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΙ" ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΨΗΦΙΖΑΝ ΟΛΑ... ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΩΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΩΝ.
    ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΦΤΙΑΓΜΕΝΟ(;;;) ΣΧΕΔΙΟ....

  11. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 11:39:19

    Αναβάλεται ο ανασχηματισμός???????????????

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Orestios 16/06/2011 11:46:58

      απίστευτα αστεία η κατάσταση...
      έως τραγική !

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΙΛΟΤΟΣ 16/06/2011 11:54:44

        Είναι τελειωμένος.
        Απλά γίνεται φανερό και στον πιο απλό άνθρωπο αυτής της χώρας ότι ο Παπανδρέου είναι ένας επικίνδυνος παρτάκιας.

        Τώρα απομένει να οδηγηθεί στη ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ για να απολογηθεί

      • man8os avatar
        man8os @ ΠΙΛΟΤΟΣ 16/06/2011 11:59:17

        ++++
        Εχω πεθανει στο γελιο.
        Εκει που επρεπε να διαβαζω για την εξεταστικη....

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ ΠΙΛΟΤΟΣ 16/06/2011 12:20:07

        ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΣΤΕΙΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ... ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ....

  12. γιαννης avatar
    γιαννης 16/06/2011 11:40:06

    αρχιζει να γινεται κατανοητο γιατι ''παραιτησαν'' καποιοι τον καραμανλη το 2009 (σχεδιο δολοφονιας του,αν αληθευει βεβαια).ωστοσο κι ο ιδιος φερει βαρυτατες ευθυνες για την κατρακυλα...να δουμε τι μας περιμενει.δυστυχως,παντα οι προδοτες ηταν περισσοτεροι απο τους πατριωτες σ ολη την ιστορικη πορεια του ελληνισμου

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ γιαννης 16/06/2011 15:32:34

      Ο Κώστας Καραμανλής έχει ευθύνες άλλα πολύ ελαφρύτερες από τις ευθύνες των:

      1) Ανδρέα Παπανδρέου (υπερδιόγκωση δημοσίου, διώξεις πολιτικά αντιφρονούντων, αριστεροποίηση και ταυτόχρονη υποβάθμιση τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, πασοκοποίηση του συνδικαλισμού, δήθεν αντιστασιακές συντάξεις και "αποκαταστάσεις", μίζες, "ρεμούλες, ιδανικοποιήση" της ήσσονος προσπάθειας και του βολέματος, 17Ν, υποκλοπές, καταχρέωση των μελλοντικών γενεών, σκάνδαλο Κοσκωτά, αγοράς του αιώνα κ.α.) ,

      2) Κων/νου Μητσοτάκη (πασοκοποίηση της ΝΔ, έκανε "κόμμα μέσα στο κόμμα", ντοράκια, σκάνδαλο υποκλοπών, ξεπούλημα στον Κόκκαλη και στη ΖΗΜΕΝΣ, πήγε να ξεπουλήσει το όνομα της Μακεδονίας κ.α.)

      3) Κων/νου Σημίτη (μέγα σκάνδαλο χρηματιστηρίου, άκαιρη είσοδος στην νομισματική ένωση με ληστρική ισοτιμία 340,75 δρχ. ανά ευρώ, αθέμιτος ανταγωνισμός - δημιουργία καρτέλ σε όλους τους τομείς, αρχιερέας της διαπλοκής, εδραίωση Μπόμπολα-Λαμπράκη, Κόκκαλη, Βαρδινογιάννιδων και λοιπών καλόπαιδων, σκάνδαλο Ζήμενς, σκάνδαλο Ολυμπιακών Αγώνων-C4i, σκάνδαλο υποβρυχίων και λοιπών υπέρ του έθνους προμηθειών, ΥΜΙΑ, "ευχαριστούμε την κυβέρνηση των Ηνωμένων Πολιτειών", κ.α. πολλά)

      Γιώργου (βραχύ) Παπανδρέου (ΜΝΗΜΟΝΙΟ, περίστροφο ΔΝΤ, κατασυκοφάντηση Ελλάδας - Τιτανικός, εντατική, σχέδιο ξεπουλήματος εθνικού πλούτου, αδυναμία άσκησης εξωτερικής πολιτικής, "ΑΟΖ = μόδα", παράδοση κλειδιών της χώρας στους δανειστές της, νόμος - μαγνήτης στους λαθρομετανάστες, αποθράσυνση Τουρκίας, καταβαράθρωση των εισοδημάτων, μισθών, συντάξεων, εκτόξευση ανεργίας κ.α. πολλά).

      Ο Κώστας Καραμανλής ήταν έντιμος, έκανε και δυο δυνατές πατριωτικά ωφέλιμες κινήσεις με τους ρώσικους αγωγούς. Δεν κατάφερε να επανιδρύσει το κράτος, έφερε όμως πίσω το Σαμαρά, του δημιούργησε προϋποθέσεις για να αναδειχθεί και να εκλεγεί πετώντας πέρα την αγία οικογένεια (και παρακαλώ τους πρώην ΠΟΛΑΝ να μην το ξεχνούν αυτό γιατί δεν είμαστε όλοι πρώην ΠΟΛΑΝ εδώ μέσα, κλείνει η παρένθεση) και σήμερα έχει ακριβώς την ίδια γνώμη με τον Αρχηγό της ΝΔ και συμφωνεί στο χειρισμό της όλης κατάστασης (δηλ. με το να ζητούμε επαναδιαπραγμάτευση του Μηνμονίου) όπως συμφωνεί και με τη σθεναρή αντίσταση στην ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου.

  13. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 11:41:55

    Ο Φλωρίσης θέτει θέμα αρχηγού στο ΠΑΣΟΚ.
    Άρχισε η διαδοχή
    Ο Παπανδρέου τελείωσε.

    Αναμένω με μεγάλη προσμονή την πολιτική ανάλυση της κ. Βόζεμπερκ γιατί διαθέτει οξύτατο πολιτικό ένστικτο ως γατόνι που είναι.

  14. sxolioblog avatar
    sxolioblog 16/06/2011 11:42:47

    Καλα σκ*τα τα εκανε ο ΓΑΠ δεν αμφιβαλλει κανεις, αλλα δεν φαινεται περιεργο αυτο το σκηνικο ? Αλλοτε θα λεγαμε αποστασια ...
    Τα πραγματα ειναι επιβοφα, για καποιους η συναινεση πρεπει να γινει κυριως χωρις η πριν τις εκλογες ...

  15. Axis avatar
    Axis 16/06/2011 11:46:27

    Ρε παιδιά, μπορεί αυτό το ΠΑΣΟΚ σ' αυτά τα χάλια να κυβερνήσει τη χώρα μέσα σε τέτοια κρίση; Δεν το βλέπουν και οι ίδιοι; Δεν το βλέπουν οι δανειστές μας που μέχρι προχτές τους παίνευαν; Να κρατιέται κάποιος γαντζωμένος στην καρέκλα και να γελοιοποιείται με τέτοιο τρόπο είναι μεγάλη ντροπή για τον οποιοδήποτε μέσο άνθρωπο. Δεν έχουν ούτε την στοιχειώδη αξιοπρέπεια. Λίγη τσίπα πια...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Axis 16/06/2011 11:54:31

      Μέρες τούς μένουνε. Ανατολική Γερμανία τον Οκτώβρη του '89 θυμίζει η κατάσταση, όσοι μπορείτε διαβάστε σχετικές πηγές και θα εκπλαγείτε από τις κατ' αναλογίαν ομοιότητες.

  16. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 16/06/2011 11:46:41

    Μπορεί να υπάρχει μια χαρά που το ΠΑΣΟΚ διαλύεται αλλά υπάρχει μια μικρή λεπτομέρια... Μαζί με το ΠΑΣΟΚ θα τιναχθεί στον αέρα και η Ελλάδα. Και αυτό πλέον είναι σίγουρο με πιθανότητα 1. Ας απολαύσουμε την έκρηξη λοιπόν και βλέπουμε μετά τι θα κάνουμε. Ο Θεός να μας λυπηθεί και να μας βοηθήσει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ H pena tis orghs 16/06/2011 11:56:32

      Το σύστημα ΠΑΣΟΚ καταρρέει και όχι η Ελλάδα φίλε μου.
      Μην τα μπερδεύεις.
      Το παράσιτο πεθαίνει.

      • H pena tis orghs avatar
        H pena tis orghs @ Orestios 16/06/2011 12:01:49

        Πολύ σωστά. Δεν διαφωνώ σε αυτό. Ο προβληματισμός μου είναι στο ότι έχει αποφασίσει να σκοτώσει και τον ξενιστή. Εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα.

        • Orestios avatar
          Orestios @ H pena tis orghs 16/06/2011 12:03:03

          Έχουμε τεράστια αποθέματα ως Έθνος.
          Η Ελπίδα δεν πεθαίνει παρά μόνο γεννά ήρωες

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 16/06/2011 12:02:08

        Λέει ψέματα για τους λόγους της παραίτησης και ξε-παραίτησης.

        Μην το ψάχνετε. Εκδηλώθηκε.
        Ο λόγος που ξε-παραιτήθηκε είναι ο νόμος για τους αλλοδαπούς.

        Το είπαν στο ραδιόφωνο.

        "Ο Σαμαράς ζητάει πράγματα που δεν γίνονται, έθεσε όρο για το νόμο περί αλλοδαπών, αυτά τα πράγματα ΔΕΝ γίνονται".

        Είχα γράψει χθες ότι ο 4ος όρος είναι ένας τρόπος για να διαπιστώσουμε για πολλοστή φορά πόσο αγαπάει τους Έλληνες.
        Κυβερνά με τους ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ και για τους ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ (αλλοδαποί: ξένες χώρες +λαθρομετανάστες)

        (Το λένε πάλι τώρα στο Ρήαλ)

        Τη διατριβή του στο πανεπιστήμιο της Σουηδίας όπου έπλενε τζάμια ο κακομοίρης για να ζήσει, την είχε κάνει στο θέμα της μετανάστευσης.
        Γι' αυτόν είμαστε όλοι μετανάστες.
        Και αυτό θέλει να μας κάνει.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 16/06/2011 12:07:33

          Γνώριζε ο Α.Σ. ότι στόχευε στον σκληρό πυρήνα της διεθνιστικής εθνοαποδομητικής ιδεολογίας του θέτοντας τον 4ο όρο.

          Τον έχει καταλάβει τελικά πολύ νωρίτερα από όλους εμάς.

          Ήταν δεδομένο ότι θα αντιδρούσαν εν χορώ (διότι ο 4ος όρος συμπαρασύρει και όλους τους εμπλεκόμενους σε αυτόν υπουργούς, εμπνευστές, σχεδιαστές, νομοθέτες, δισεκατομμύρια κονδύλια για τον Καλλικράτη, τις ΜΚΟ και την ένταξη των λαθρομεταναστών. Όλα αυτά τα συμφέροντα συστρατεύθηκαν).

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ αλλενάκι 16/06/2011 12:19:34

            Τα καθεστωτικά ΜΜΕ τον έκαναν γαργάρα όμως. Δεν πειράζει. Ξύδι. Θα καθαρίσει σιγά σιγά η σαπίλα.

          • Orestios avatar
            Orestios @ αλλενάκι 16/06/2011 13:17:23

            +1000 αλλενάκι

          • Κοντη Λιζα avatar
            Κοντη Λιζα @ αλλενάκι 16/06/2011 15:42:12

            Και η Μαρκησία Ντα Λάρα;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 16/06/2011 12:09:12

        στο ράδιο είπαν ότι "έθεσε όρους που ΔΕΝ γίνονται, π.χ. τον 4ο όρο".

        Αυτή είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αιτία του χθεσινού τραγέλαφου, φεύγω, έρχομαι και πάλι φεύγω.

  17. sotos avatar
    sotos 16/06/2011 11:53:36

    ΧΑ!
    Τεραστιος ο Φλωριδης. Δεν χωραει πουθενα ! Σε κανενα κομμα!
    Υ.Γ. Μηπως καποιος να μας πει το (κομματικο) παρελθον του;

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/06/2011 11:55:54

    Μην το ψάχνετε. Εκδηλώθηκε.
    Ο λόγος που ξε-παραιτήθηκε από πρωθυπουργός είναι ο νόμος για τους αλλοδαπούς.

    ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΧΥΤΗΡΗΣ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ.

    "Ο Σαμαράς ζητάει πράγματα που δεν γίνονται, έθεσε όρο για το νόμο περί αλλοδαπών, αυτά τα πράγματα ΔΕΝ γίνονται".

    Είχα γράψει χθες ότι ο 4ος όρος είναι ένας τρόπος για να διαπιστώσουμε για πολλοστή φορά πόσο αγαπάει τους Έλληνες.

    Το ξανα-ματα-διαπιστώσαμε.
    Ο ΓΑΠ κυβερνά με τους ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ και για τους ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ (αλλοδαποί: ξένες δυνάμεις +λαθρομετανάστες)

    (Το λένε πάλι τώρα στο Real)

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ αλλενάκι 16/06/2011 15:43:20

      Αι Χυτήρ! ;-) ΠΠ

  19. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 16/06/2011 12:15:26

    ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Ο ΦΛΩΡΙΔΗΣ ΦΕΥΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΘΑΥΜΑΣΤΗΣ ΤΟΥ! ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΟΥΝ ΟΙ..ΧΟΧΟΛΟΙ!!

  20. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 16/06/2011 12:18:59

    ΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΑΠΟ ΥΟ 1981 ΚΑΙ ΜΕΤΑ , ΕΚΤΟΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ, Η ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ, Η ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟΙΩΣ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝ!

  21. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 13:18:46

    Νομίζεις.
    Το ΠΑΣΟΚ διαλύθηκε και ζήτημα είναι να πιάσει το 20% στις εκλογές

  22. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 13:19:42

    Ο Σαμαράς αποκάλυψε την ανεπάρκεια του Παπανδρέου.
    Και ο Ελληνικός λαός θα τον ευχαριστήσει γι' αυτό

  23. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 16/06/2011 13:21:52

    Μετά τις επερχόμενες εκλογές, οι μόνοι που θα την πληρώσουν, είναι αυτοί που έφταιξαν.

  24. Romios avatar
    Romios 16/06/2011 14:14:23

    Αγαπητέ φίλε, Γιώργο Φραγγίδη
    Μη φας την τρίπλα του Φλωρίδη. Ο Φλωρίδης το ξέρεις πως είναι ο Μέσι της πολιτικής.
    Γιά όσους δεν τον ξέρουν είναι μεγάλος "παίκτης"
    Φραγγίδη, θα είναι το τέλος της πολιτικής σου καριέρας. Κάτσε διοικητής στον Άγιο Δημήτριο.
    Μέ αγάπη

  25. an.vorinos avatar
    an.vorinos 16/06/2011 15:03:05

    to ΠΑΣΟΚ δεν προκειται να πεσει κατω απο 35%.Διοτι α. 800.000 δορισμενοι επι τρεις ψηφους =2.400.οοο. ψηφοι β. η δεξαμενη αντλησης ψηφοφορων για το Πασοκ ειναι μεγαλυτερη απο οτι για ΝΔ.γ. η βλακεια ειναι αηττητος. κλπ

  26. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 16/06/2011 15:44:35

    Ιένα ειν το κωμα & του χρώμα.

  27. αχρ avatar
    αχρ 17/06/2011 11:17:24

    Ο κος φλωρίδης νομίζει ότι ο λαός τρώει κουτόχορτο και με μία ωραιοτάτη και όμορφα καταρτισμένη επιστολή αποποιήθηκε των ευθυνών του... αμ δε... θα την σκαπουλάρει έτσι εύκολα...