#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2008 19:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε ο Δ. Καπράνος (απίστευτο)

Υπέβαλε τελικά την παραίτησή του στην υπουργό Απασχόλησης ο πρόεδρος του ΤΣΠΕΑΘ κ. Δ. Καπράνος. Ύστερα από σχεδόν ένα ολόκληρο χρόνο, αφότου άρχισε να αποκαλύπτεται το σκάνδαλο με το ομόλογο. Το καλό πράγμα αργεί, που λένε. Σπεύδε βραδέως. Καλή …αρχή, κλπ κλπ. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. rs avatar
    rs 08/04/2008 20:02:22

    Τα λάφυρα κάθε κόμματος μετά από την εκλογική νίκη είναι οι κουμπαράδες των ταμείων, οι προμήθειες από…κρατικές προμήθειες, οι προμήθειες από …δημόσια έργα και διάφορες άλλες πηγές χρηματοδότησης οι οποίες όταν ξεσκεπάζονται από τους εκάστοτε «άλλους» εμείς οι αφελείς … «πέφτουμε από τα σύννεφα».
    Η όλη ιστορία μοιάζει με το «κρυφτό» που παίζαμε παιδιά. Κάθε φορά ο «ένας» ψάχνει να βρει τις «πηγές» του «άλλου». Η μαγκιά είναι η ανακάλυψη νέων πηγών και …προμηθευτών αγνώστων στους «άλλους».Απόδειξη γι’ αυτό είναι ότι οι εκάστοτε ύποπτοι είναι στελέχη κομμάτων, φίλοι πολιτικών, γενικά είναι μέσα σ’ αυτό που λέγεται «περιβάλλον».
    Όλα τα υπόλοιπα έχουν μόνο αστυνομικό ενδιαφέρον και συντελούν στο να βρίσκουν θέματα (και δουλειά) οι δημοσιογράφοι, να πλέκονται σενάρια με ..πράκτορες και …ινδιάνους, να βολεύονται τα λαμόγια και γενικώς να συντηρείται η «τρικυμία στο ποτήρι».
    Η λύση λοιπόν είναι να σταματήσει η σύληση του κράτους από τους κομματικούς μηχανισμούς.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/04/2008 20:11:37

    @rs Πώς θα σταματήσει η σύληση του κράτους αποό τους κομματικούς μηχανισμούς (εκτός από την μέθοδο Γουδί);;;

  3. ΙΑΚΩΒΟΣ avatar
    ΙΑΚΩΒΟΣ 08/04/2008 22:58:14

    το γουδί τι είναι

  4. Factorx avatar
    Factorx 08/04/2008 23:15:01

    Στο Γουδλι είχαν στήσει κάποιους στον τοίχο

  5. wert01gf avatar
    wert01gf 09/04/2008 00:20:30

    Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ!

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/04/2008 08:24:53

    Δεν πάω να κουρδίσω κανέναν, ούτε προβοκάρω, αλλά:

    Πώς θα έχουμε "μη λαμόγια" υπουργούς? Πώς θα τους βάλουμε να καταργήσουν τον νόμο περί ευθύνης υπουργών"?

  7. Swell avatar
    Swell 09/04/2008 09:38:45

    Δικαιοσύνη χρειάζεται που να λειτουργεί και να μην παραπέμπει σε ΜΠΑΝΑΝΙΑ

  8. nikosx avatar
    nikosx 09/04/2008 09:56:07

    Για μείωση του κράτους τι λέτε; Ας μειωθούν οι εξωπραγματικοί πόροι που διαχειρίζονται λίγοι ανθρώποι (για "κοινωνική πολιτική", "στρατηγικά σχέδια-micro$oft" "κοινωνίες της πληροφορίας" "οτεδες" και χιλάδες άλλα).

  9. nikosx avatar
    nikosx 09/04/2008 10:08:03

    πχ το κράτος αγοράζει με αντίτιμο 100αδες εκατομμύρια ευρώ "άδειες χρήσης" από την ms για να μπορεί ο βαριεστημένος δ.υπάλληλος να γράφει πέντε έγγραφα.
    (όλα αυτά στα πλαίσια της "ψηφιακής στρατηγικής", για να μην γράψω τιποτα άλλο...)

    Ενώ υπάρχει το ελεύθερο http://www.openoffice.org/ που επίσης δειλά χρησιμοποιείται από καποιες δ.υ. και δεν έχει ακόμα πλήρως τοπικοποιηθεί παρά τις εθελοντικές προσπάθεις μιας μικρής ομάδας ανθρώπων
    http://www.opengr.net/

    Ρωτάω λοιπόν, αν αυτοί που αποφασίζουν είχαν μια δική τους επιχείρηση στο μέγεθος του κράτους, θα πλήρωναν από την τσέπη τους το extra αντίτιμο;

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/04/2008 11:11:42

    @nikosx, εκεί το πάει ο κουτοπόνηρος νεοφιλελεύθερος, δια της διαλεκτικής μεθόδου...

  11. nikosx avatar
    nikosx 09/04/2008 13:55:01

    @archeopteryx
    Από την άλλη πρέπει να παραδεχτούμε οτι οι "κρατιστές" είναι πανέξυπνοι. Τρώνε,μοιράζουν στις ισχυρές ομάδες και ταυτόχρονα περνούν στον κόσμο ως αγωνιστές για το δίκιο του μη προνομιούχου.

  12. fantomas avatar
    fantomas 09/04/2008 13:56:19

    ΤΟ ΓΟΥΔΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ !!!
    ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΙΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ !!

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/04/2008 14:15:22

    Οι κρατιστές στην χώρα μας είναι εξυπνότεροι από εμένα, ξέρουν περισσότερα από όλα τα κιτάπια και τα τεφτέρια είναι απόλυτα συνεννοημένοι και συντονισμένοι μεταξύ τους.

    Το "αόρατο χέρι της αγοράς" που έμαθα στο σχολείο είναι ένα ασήμαντο πούπουλο μπροστά στο "αόρατο χέρι των κρατιστών"

    Ενας φίλος μου είπε κάποτε ότι παντού έτσι είναι αλλά στην Ελλάδα το μέρος είναι μικρό και είμαστε όλοι πολύ κοντα στον λάκκο με τα σκ... και τον βλέπουμε πιό πολύ.

    Συμφωνώ Fantoma, για την πιθανότητα λάθος ανθρώπων...

  14. Factorx avatar
    Factorx 09/04/2008 16:32:24

    Δεν έχετε αντιληφθεί ακόμα οτι το κόλπο με τα ομόλογα έγινε επειδή δεν είναι έυκολο πια να γίνουν κομπίνες στις προμήθειες του Αμυνας. φερ ειπειν. Ηταν ένας ευκολος τρόπος να βγουν λεφτα για δεκα εκλογικές μάχδες (ναι), αλλά αντέδρασαν οι ελληνικές τράπεζες κλπ κλπ. Θα τα πουμε όλα σιγά - σιγά

  15. fantomas avatar
    fantomas 09/04/2008 17:28:20

    ΦΑΚΤΟΡΑ, ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ''ΤΟ ΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ !!! '' ΚΑΙ (ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ) ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ. ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΑΝΑΓΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ (ΦΟΝΙΚΕΣ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ)ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΕΙΣ !!
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΥΤΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ''ΤΟΙΧΟ'' ΤΗς ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΠΑΤΗΣΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΕΙΟ, ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΝΕΟ, ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΟΜΙΣΑΝ !!

  16. thanos avatar
    thanos 09/04/2008 20:49:34

    Fantomas...pane polla xronia pou h thanatikh katadikh exei katarghthei eytyxws.Pame mprosta kai oxi pisw.Den zoume oute sthn Alababa oute S.Arabia.