#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2009 14:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε ο Βερελής (!!!) – λόγω ΜΑΝ

Την παραίτησή του από το βουλευτικό αξίωμα υπέβαλε στη βουλή, πριν από λίγο ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Χρήστος Βερελής. Σε γραπτή δήλωσή του αναφέρει, μεταξύ άλλων:

«Τα σκάνδαλα βαραίνουν τον τόπο ,η πολιτική όχι μόνο δεν εμπνέει αλλά η ατμόσφαιρα γύρω της αποτελεί άλλοθι για τον κυνισμό που έχει παγιδέψει τη χώρα ... Ελπίζω να υπάρξει σύντομα απάντηση στην έρευνα από Γερμανία και Ελλάδα σχετικά με την υπόθεση της ΜΑΝ . Εγώ, όμως, δεν συμμετείχα ποτέ σε επιτροπή προμηθειών. Η διαδρομή μου είναι γνωστή ,δεν ήμουνα ποτέ βολικός ή κόλακας και δεν δέχομαι ότι πάσει θυσία πρέπει να είμαι στο παιγνίδι. Δεν φεύγω από αδυναμία φεύγω από θέληση. Φεύγω για να βοηθήσω να κινηθούν τα πράγματα»

Διαβάστε ολόκληρη την επιστολή Βερελή εδώ: http://www.antinews.gr/?p=6310#comment-274127 

Η επίμαχη σύμβαση: Το 2001, επί υπουργίας Βερελή (υφυπουργός Σ. Βούγιας) τα ΗΛΠΑΠ προκήρυξαν ανοιχτό διαγωνισμό για την προμήθεια 140 νέων τρόλεϊ,. Οι τεχνικές προσφορές εξετάστηκαν από επιτροπή των ΗΛΠΑΠ η οποία απεφάνθη ότι η προσφορά της κοινοπραξίας ΕΛΒΟ-Neoplan θα πρέπει να απορριφθεί. Όπως έχει όμως γραφεί υπήρξε τότε «πολιτική παρέμβαση υπέρ της κοινοπραξίας ΕΛΒΟ-Neoplan», η οποία πήρε και διακομματικό χαρακτήρα μέσω της διακομματικής Επιτροπής Υψηλής Τεχνολογικής και Οικονομικής Αξίας. Τελικά, η κοινοπραξία ΕΛΒΟ (Μυτιληναίος) -Neoplan αναδείχθηκε νικήτρια και στις 23 Δεκεμβρίου υπέγραψε τη σύμβαση των 85,9 εκατ. ευρώ με τα ΗΛΠΑΠ .Τη θέση του κ. Βερελή στη Βουλή παίρνει ο Ανδρέας Μακρυπίδης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 08/05/2009 14:16:23

    ΦΙΛΟΤΙΜΟ Ή ΤΥΨΕΙΣ;

  2. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 08/05/2009 14:21:03

    Βερελής-Παυλίδης 1-0.

  3. tiramola avatar
    tiramola 08/05/2009 14:21:14

    Αναμένεται δήλωση Παυλίδη στην οποία θα επικροτεί την στάση του συναδέλφου του...

  4. Factorx avatar
    Factorx 08/05/2009 14:23:07

    @tiramola. να προτείνω να αναλάβεις εκπρόσωπος του Κινήματος; Απο τον Παπακωνσταντίνου καλύτερος είσαι

  5. anonymοus avatar
    anonymοus 08/05/2009 14:24:21

    @9:19
    Οι Γερμανοί δικαστικοί δεν είναι Σανιδάδες.

  6. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 08/05/2009 14:30:59

    Τα λεφτά από το Χρηματιστήριο...(βγάλλανε κάτι από το περιβάλλον του ..κινέζου...άπειρα) , απο το C4I (...κάτι μούτράκια με μουστάκια....),από τις προγραμματικές συμβάσεις (...κάτι επιλοχίες)....από το ΕΚΤ (Ευρωπαικό Κοινωνικό Ταμείο....).....κάπου καταλήγανε!!!!!..εκεί που το ξέρουνε όλοι!!!!!..στον ΚΙΝΕΖΟ!!!και την παρέα του!!!!!...

  7. Le canard avatar
    Le canard 08/05/2009 14:32:12

    Γιατί δεν ήταν και στη Ζημενς ο Βερελής; Ιδού τι έχει γραφτεί στον Τύπο:

    Σύμφωνα με πληροφορίες, στο μικροσκόπιο της Δικαιοσύνης βρίσκονται, ανάμεσα στα άλλα, έξι προγραμματικές συμφωνίες του ΟΣΕ και ΗΣΑΠ, ύψους 180 δισεκατομμυρίων δραχμών για την κατασκευή τροχαίου υλικού. Η υπόθεση ξεκίνησε το 1997, αλλά η «περιπέτεια» με αυτές τις συμφωνίες είχε συνέχεια το 2001, οπότε τα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά που θα αναλάβαναν κατασκευαστικό έργο, αγοράστηκαν από τον γερμανικό οίκο HDW/Ferrostahl. Υπουργοί που, ως πολιτικοί προϊστάμενοι, χειρίστηκαν τα θέματα, ήταν στα υπουργεία Ανάπτυξης ο κ.Ακης Τσοχατζόπουλος, Μεταφορών, κ.Χρήστος Βερελής και στο Οικονομίας, ο κ. Ν.Χριστοδουλάκης. Το 2003 η ΝΔ κατήγγειλε τις προγραμματικές συμφωνίες. Το 2007, με κυβέρνηση πλέον τη ΝΔ, ο τότε υπουργός Μεταφορών, κ.Λιάπης και συνδικαλιστές της Ν.Δ. συγκρούστηκαν δημόσια με αφορμή τις υπέρογκες, όπως χαρακτηρίστηκαν από πολλούς, τιμές για προμήθεια τροχαίου υλικού.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 14:34:56

    Και ο Ταμίας του κινέζου νεκρός, άρα -λένε αυτοί- δεδικαίωται.

    Αμ δε.

    "ΚΑΙ ο νεκρός δεδικαίωται" είναι η ρήση.
    Δηλαδή, και ο νεκρός μπορεί να δικαιωθεί, αλλά ΟΧΙ απαραίτητα.

    Αυτοί που είχαν Γενικών Αποθηκών δεν νομίζω να τον δικαιώσουν.

  9. tiramola avatar
    tiramola 08/05/2009 14:35:57

    Το ερώτημα αγαπητέ Φάκτορα είναι , υπάρχει δουλεία που να γίνεται στην Ελλάδα χωρίς μίζα?
    ......
    Αυτή ειναι η ξευτίλα της πολιτικής και γιαυτό οι πολίτες τους φτύνουν όλους...

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2009 14:36:43

    νεκρός; ποιος;

  11. Le canard avatar
    Le canard 08/05/2009 14:38:54

    Εγραφε η Ελευθεροτυπία στις 29/05/2008: Βαρύτατες κατηγορίες κατά του πρώην διευθύνοντα συμβούλου της Siemens Hellas κ. Χριστοφοράκου απηύθυνε χθες από το Μόναχο, όπου δικάζεται, ο Ράιχαρντ Ζίκατσεκ «ο άρχοντας των μαύρων ταμείων», σύμφωνα με τον πρόεδρο του πρώτου Εφετείου Μονάχου. «Το 2000 δόθηκαν πολλά λεφτά για αγορά αμαξοστοιχιών του ΟΣΕ, από τη Ζίμενς», δήλωσε ο Ράιχαρντ Ζίκατσεκ στην «Ε». Οσο για το ακριβές ύψος και τα ονόματα, ήταν σαφής: «Ρωτήστε τον κ. Χριστοφοράκο» Ο Ζίκατσεκ ήταν ο άνθρωπος που έστησε τα μαύρα ταμεία με τις μίζες της Ζίμενς και χθες αποκάλυψε ότι μεγάλα χρηματικά ποσά δόθηκαν ως δωροδοκίες για να πουλήσει η Ζίμενς αμαξοστοιχίες στον ΟΣΕ το έτος 2000".

    Ποιός ήταν τότε υπουργός Μεταφορών; Μα, ο κ.Βερελής.

  12. Le canard avatar
    Le canard 08/05/2009 14:41:02

    Anonymous * Says:Ο Γ. Παπανδρέου τους πήρε τα σώβρακα !…

    Αυτός είναι ο ένας τρόπος για να διαβάσεις το γεγονός της παραίτησης. Ο άλλος, είναι ότι προεκλογικά η μπάλα πλέον παίζεται στο γήπεδο του ΠΑΣΟΚ. Είσαι βέβαιος ότι η παραίτηση δεν θα μειώσει κι αλλο τη διαφορά ΝΔ-ΠΑΣΟΚ;

  13. tiramola avatar
    tiramola 08/05/2009 14:42:09

    @ο νοών...νοείτω
    ΠΑΣΟΚ-ΝΔ 120-120
    Ο αγώνας θα κριθεί στην παράταση με την αγωνία των τηλεθεατών στο ζενίθ...
    (μόνο για μπάσκετ μπορούμε να μιλάμε αφού τα αποτελέσματα στο ποδόσφαιρο είναι πολύ under και δεν αποτυπώνουν το πραγματικό σκορ)

  14. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 08/05/2009 14:49:09

    @ τιραμόλα,
    Πάλι καλά που έχουμε και το μπάσκετ.
    Αν και δεν πολυκατάλαβα το ΠΑΣΟΚ-ΝΔ 120-120, θα προτιμούσα να βλέπαμε παρέα τα πλαιυ οφ του μπάσκετ, συνοδευόμενα απάραιτήτως με εκείνον τον κόκκορα κρασάτο που ανέφερες κάποια στιγμή, μιας και είμαι λάτρης του.

  15. Le canard avatar
    Le canard 08/05/2009 14:53:09

    Τον Βενιζέλο δεν στήριζε ο Βερελής;

    2007 λοιπόν, πριν τις εσωτερικές εκλογές στο ΠΑΣΟΚ για ανάδειξη αρχηγού. Εγραψε το Αντινιούς τότε:

    «Ατυπο μέτωπο» είχε συγκροτηθεί, υπο την αιγίδα και της υψηλή εποπτεία του Κ. Σημίτη, εναντίον του Γ. Α. Παπανδρέου και υπέρ Βενιζέλου. Τον τελευταίο στηρίζουν οι: Α. Λοβέρδος, Αλ. Παπαδόπουλος, Μ. Χρυσοχοΐδης, Γ. Φλωρίδης, Χρ. Βερελής, Μιλένα Αποστολάκη, Κίμωνας Κουλούρης, Νεονάκης κ. α. Λέγεται επίσης ότι πρώην στενός συνεργάτης του κ. Σημίτη, ο κ Θ. Τσουκάτος, έχει ήδη εγκατασταθεί στο γραφείο του κ. Βενιζέλου σε ρόλο οργανωτικό.

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 14:54:47

    αλλενάκι
    Η μεγάλη μας φίλη.
    Ο τέως.

  17. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 08/05/2009 14:58:58

    Πολυ γενναια πραξη ενος γενναιου πολιτικου ανδρος που δειχνει οτι κατι πολυ σημαντικο...Οτι απο νοοτροπια η διαφορα μεταξυ ΝΔκαι Πασοκ ειναι τεραστια .Μεταξυ μας υπαρχει συγκριση μεταξυ Βερελη και Παυλιδη???Μη τρελλαθουμε κιολας..

  18. Eye avatar
    Eye 08/05/2009 15:00:27

    13. tiramola Says:
    May 8th, 2009 at 2:35 pm

    Το ερώτημα αγαπητέ Φάκτορα είναι , υπάρχει δουλεία που να γίνεται στην Ελλάδα χωρίς μίζα?

    Yparxei douleia ston kosmo pou na ginete xwris miza?
    ……

  19. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/05/2009 15:06:26

    Επαναλαμβάνω:
    Παραιτήθηκε από βουλευτής ο του Πασοκ Βερελής, επειδή δεν μπορούσε (αυτός ο υγιής!!!) να αντέξει την τόση νοσηρότητα γύρω του…
    Παραιτήθηκε από φιγούρα του θεάτρου σκιών ο Καραγκιόζης, επειδή δεν μπορούσε (αυτός ο ευθυτενής!!!) να αντέξει τόσες καμπούρες γύρω του…
    ***
    Κάποιοι πασόκοι πανηγυρίζουν την παραίτηση. Αναμένεται (αντίστοιχα) οι νεοδημοκράτες να φορέσουν μαύρα περιβραχιόνια πένθους...
    Αααα, θα τρελαθούμε τελείως σ' αυτή τη χώρα...

  20. Hellenic avatar
    Hellenic 08/05/2009 15:07:22

    @26- O αγωνας για την επανιδρυση του κρατους ειναι υπερκομματικος, δεν υπαρχει κανεις ηθικος αυτουργος οπως το υποννοεις, ο Κ.Κ. απομακρυνε αμεσως τα παρασιτα, οχι οπως ο Σημιτης που "δεν ηξερε δεν ακουγε.."-επι ημερων του υπονομευτηκε η δημοκρατια και οι θεσμοι, αποτελεσε η διακυβερνηση του δουρειο ιππο για τη λαικη κυριαρχια.

  21. DIN avatar
    DIN 08/05/2009 15:10:03

    Διαβλέπω ζάλη απ΄ τη Δεξιά μεριά ; Τσιτουρίδης, Μαγγίνας, Μπασιάκος, Κοντός, Ρουσόπουλος, Λιάπης, Δούκας, Παυλίδης και τόσοι άλλοι, όλοι παραιτήθηκαν, ε ;

  22. tiramola avatar
    tiramola 08/05/2009 15:11:56

    @νοών...νοείτω
    θα το κανονίσουμε αδελφε , μέσα είμαι....
    Με χοντρό μακαρόνι και άσε τους Βερελήδες να τρώνε χαβιάρι...

  23. ataktos avatar
    ataktos 08/05/2009 15:15:49

    Αυτό το γεγονός είναι μόνο η αρχή έχουμε να γελάσουμε ακόμα

  24. Hase avatar
    Hase 08/05/2009 15:20:14

    Βρε τον Βερελακο, επεσε κιαυτος στον λακκο μετα φιδια που ηταν γεματος ευρουδια. Και αποτι διαβαζω μπορει να ειναι μπλεγμενος και στην Μιζενς. Καλα αυτα που λεει ειναι για την κυρα Κατινα. Τι θα ελεγε οτι ειναι μπλεγμενος;. Ευχομαι ολα τα λαμογια, δεξια και πασοκικα να μπουν στην φυλακη, αυτο φυσικα δεν θα γινει ποτε, μια ευχη ειναι αλλα τουλαχιστον να τεθουν στο περιθωριο. Δικα μας λεφτα εκλεβαν.

  25. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/05/2009 15:20:34

    @. 34 tiramola
    Αν τα ''δώσω όλα'', είσαι έτοιμος να ''τα πάρεις'';

  26. DIN avatar
    DIN 08/05/2009 15:25:19

    @34 Κατάλαβες το ακριβώς αντίθετο !

  27. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 08/05/2009 15:26:52

    @τιραμόλα,
    Αδελφέ, θα περιμένω εναγωνίως.

  28. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 15:26:52

    Η ουσία είναι μία : ο Καρ. θα τού πάρει πάλι τα σωβρακα. Πάει για μονοκρατορία.
    Κι αυτό δεν είναι καλό για τη χώρα.
    Το υποστήκαμε στην μονοκρατορία ΠΑΣΟΚ, που κατέληξε σε απόλυτη διαφθορά.

  29. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 08/05/2009 15:27:13

    Προς Φακτορα''απορω πως ανεχεσαι κατι τυπους σας τον Σπατζιωτη να υποβαθμιζουν το διαλογο και με τον τροπο τους να απαξιωνουν το site σας..Απορω πως το επιτρεπεις...

  30. Hellenic avatar
    Hellenic 08/05/2009 15:29:25

    H εννοια του πολιτικου εχθρου¨"Εννοω με τον ορο εχθρους, ολους οσοι δεν ειναι διολου φιλοι η συμμαχοι, για το λογο οτι εχει κανεις δικαιωμα να τους πολεμησει οταν το κρινει σκοπιμο, και γιατι, καθως αρχιζουν να γινονται υποπτοι και επιφοβοι, εχει κανεις λογους να μην τους εμπιστευεται" Ν.Maciaveli "o Hγεμων"

  31. Le canard avatar
    Le canard 08/05/2009 15:30:30

    Anonymous 40 Says: Ότι λέει ο Παπανδρέου το κάνει, για όποιον ακούγεται κάτι, πρώτα φευγει και μετά απαντάει.

    Ρε μεγάλε ποιόν νομίζεις ότι δουλεύεις; Ο κόσμος το'χε τούμπανο και σεις κρυφό καμάρι. Απαντες γνώριζαν τις λαμογιές του Βερελή και όταν βγήκαν τα πρώτα στοιχεία για το σκάνδαλο Ζημενς με ΟΣΕ-ΗΣΑΠ, στο ΠΑΣΟΚ έκαναν την πάπια. Τώρα που έφτασε ο κόμπος στο χτένι αποφάσισε ο μεγάλος αρχηγός του ΠΑΣΟΚ να τον φάει; Πλάκα κάνεις; Τι περίμενε δηλαδή, την χείρα βοηθείας του Κωστάκη και τις έρευνες στη Γερμανία για Μίζενς ΜΑΝ για να φάει Βερελή, Ακη, Γιάννο, Βάσω και πάει λέγοντας (πολύ μακρύς ο κατάλογος και ο μόνος που την έκανε -και μάλιστα δήθεν με ηρωϊκή έξοδο- είναι ο Βερελής). Ασε.

  32. Raven avatar
    Raven 08/05/2009 15:31:28

    Ενας χοντρος λιγοτερο. Πολυ καλα! Δυο μεινανε ακομη και ξεμπερδεψαμε. Πρωτα ο κουρασμενος χοντρος και μετα ο Μπενυ...

  33. daris avatar
    daris 08/05/2009 15:31:39

    @43
    Απο που βγαινει τετοιο συμπερασμα?
    Η παραιτηση Βερελη ειναι θετικο εργο του ΚΚ και της Νεας Διακυβερνησης?
    Η μη παραιτηση Παυλιδη και λοιπων της ΝΔ ομως ειναι δικο τους εργο.
    Οι πολιτες δεν τρωνε κουτοχορτο.

  34. tiramola avatar
    tiramola 08/05/2009 15:32:03

    Σπατζιώτη σε πείραξε που παραιτήθηκε ε???
    Ήθελες να παραμείνει βουλευτής για να μπορείς να βρίζεις....

  35. Raven avatar
    Raven 08/05/2009 15:33:14

    @43
    Εισαι δεν εισαι προφητης η ιδια η Πυθια εισαι. Ευγε και περαστικα!

  36. daris avatar
    daris 08/05/2009 15:36:47

    Το ΠΑΣΟΚ θα καθαρισει θελουν δε θελουν καποιοι εσωτερικοι και εξωτερικοι,φιλοι και εχθροι.
    Και ειναι υποχρεωμενο να το κανει εστω και με αργες και επιπονες διαδικασιες.
    Ο ΓΑΠ ειναι σιγουρα αποφασισμενος για κατι τετοιο.
    Και ο στοχος ειναι μια γενια καθαρων πολιτικων να ερθει στην επιφανεια και να δειξει ενα νεο δρομο στην πολιτικη αυτης της χωρας.

  37. αντί avatar
    αντί 08/05/2009 15:38:42

    Δηλαδή θα πρέπει να χαιρόμαστε που ένα από τα πολλά λαμόγια του ΠΑΣΟΚ, λόγω περιστάσεων και κλίματος αναγκάστηκε να παραιτηθεί;

    Μ'αρέσει που οι ΠΑΣΟΚοι πανηγυρίζουν για την παραίτηση!! Τώρα δηλαδή το ΠΑΣΟΚ καθάρισε;

  38. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 08/05/2009 15:40:42

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ

  39. daris avatar
    daris 08/05/2009 15:42:36

    @59
    Οχι δεν καθαρισε ακομα αλλα η αρχη ειναι το ημιση του παντος.
    Θα προτιμουσες να μην παραιτηθει για να χουμε κατι να παιζουμε?

  40. moufadoros avatar
    moufadoros 08/05/2009 15:48:41

    Έχουν πάρει φωτιά τα πληκτρολόγια βλέπω. Λοιπόν ένα σχόλιο για να προλάβω να ζυμωθώ στην πλατεία.
    Απο τηλεφωνήματα φίλων και γνωστών που ήδη έχουμε επικοινωνήσει. Τεράστια (απίστευτο) εκτίμηση για τη στάση Βερελή. Εγω δεν τον συμπαθούσα αλλά η δήλωσή του είναι ότι πιό extreme έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό και ελπίζω να την διαβάσουν και αυτοί που πρέπει.
    Πάω για ζύμωση και ελπίζω να μην πέσω πάνω σε λαοθάλασσα γύρω από το Χρήστο Βερελή (γνωστό θαμώνα της πλατείας)

  41. daris avatar
    daris 08/05/2009 15:52:41

    Ειναι δεδομενο οτι η σημερινη ηγεσια του ΠΑΣΟΚ δεν στεναχωριεται για την παραιτηση Βερελη.
    Καθε αλλο θα ελεγα...
    Το σημερινο ΠΑΣΟΚ με τον ΓΑΠ στην κορυφη τα τελευταια χρονια σταθερα διδασκει ηθος και εντιμοτητα στην πολιτικη ασχετα αν κουβαλαει τις αμαρτιες του παρελθοντος...και ειναι πολλες!
    Ομως αγαλι-αγαλι γινεται η αγουριδα μελι λενε στα μερη μου.

  42. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 15:53:45

    Η Πρωθυπουργία Σημίτη είναι το πιο διεφθαρμένο καθεστώς από συστάσεως νεοελληνικού κράτους.
    Κι απ' τους Δηλιγιάννηδες, κι απ' τους Κωλέττηδες, κι απ' τους Ιωαννίδηδες.
    Άμα δεν καθαρίσει απ' αυτό το βάρος, το ΠΑΣΟΚ δύσκολα θα ξαναδεί κυβέρνηση.
    Καταλάβετέ το, όσοι πάτε στο τρωκτικό, διαβάζετε μια αράδα, κι έρχεστε εδώ να τη γράψετε για "άποψη".

  43. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 15:55:05

    Διόρθωση στο @68 : ...υπήρξε το πιο διεφθαρμένο κλπ

  44. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 15:58:46

    @65 moufadoros
    Παρήγγειλέ μου μια κεφτέδες κι έρχομαι.
    Αν δεν έρθω θα τα φάει ο Βερελής.
    Έχει να πληρώσει.

  45. Μεσολογγίτης avatar
    Μεσολογγίτης 08/05/2009 15:59:34

    Ω ρε γλέντια!!!!! Να δούμε τώρα κάτι λαμόγια κατά Μεσολόγγι και Αγρίνιο μεριά τι κολοτούμπες θα κάνουν!!!!!
    Μπράβο στο Γιώργο που άρχισε να τους πετάει από τα παράθυρα των τρένων !!!!!
    Ας τα βλέπει ο Κωστάκης(ο καταλληλότερος) που βαφτίζει τον Παυλίδη Παυ-λάδη!!!!!
    Μπράβο και στο Βερελή !!! Τουλάχιστον αυτός απέδειξε ότι έχει "ούμπαλα" !!!!!

  46. DIN avatar
    DIN 08/05/2009 15:59:58

    Ξέχασες Προφήτη να προσθέσεις πως η 5ετία Καραμανλή ήταν η πιο ...παραγωγική !

  47. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/05/2009 16:00:25

    εχω την εντυπωση οτι τελικα ολοι εμεις στο ΑΝΤΙΝΕΑ, κανουμε τη "δουλεια"!!!

    με φωνες, με χιουμορ, με μπηχτες, με αναλυσεις, με στοιχεια !

    Εχω γραψει για Speedwing-OA, OΣΕ/Βαγινια/Ναυπηγεια, Κιολειδη, Συγγελιδη κλπ κλπ ολα θα ερθουν σγα σγα.

    Αντε και με το καλο τα τσιμεντα στους Δελφους και την Ολυμπια. Καιγεται το τσιμεντο?

    Δηλαδη τωρα ο ΓΑΠ του ειπε του Βερελη να παραιτηθει???

    ΠΠ

  48. daris avatar
    daris 08/05/2009 16:07:37

    Προφανως φιλε Προφητη θα προτιμουσες να μην παραιτηθει,να παει ισως το θεμα στη βουλη να εξευτελιστει(δες Παυλιδη και λοιπους)για να γελας και να γραφεις.
    Δεν ξερω γιατι το εκανε και πως αλλα ισως, λεω ισως, να υπαρχουν ακομα ανδρες με "ουμπαλα" εστω και αν εχουν κανει λαθη και εχουν εμπλακει σε δυσοσμες υποθεσεις.
    Εγω ως πολιτης του βγαζω το καπελο για την κινηση αυτη και τον προσπερνω για τα υπολοιπα.
    Αλλου παππα ευαγγελειο να κρινει για τις πραξεις του και να τιμωρηθει.
    Ως πολιτικος ομως φερθηκε αντρικια και πολιτικα σωστα.

  49. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/05/2009 16:11:39

    Οι ανά την επικράτεια πασόκοι πανηγυρίζουν!!!
    Στην Κρήτη χορεύουν (όπου σταθούν κι όπου βρεθούν) πεντοζάλια, στον Μωριά χτυπούν αναστάσιμα τις καμπάνες, στην Ήπειρο και τη Θεσσαλία ρίχνουν μπαταριές...
    ***
    Φίλος ψυχίατρος μου ανελυσε τη διαφορά μεταξύ ''ερωτικού'' μαζοχισμού (κατάσταση, κατά την οποία η σεξουαλική απόλαυση προέρχεται από την αίσθηση φυσικού πόνου), και ''ηθικού'' μαζοχισμού (ηδονή από την τιμωρία του εαυτού για την κακή του συμπεριφορά). Μου τόνισε ότι συχνά προκαλεί διαταραχή σίτησης.
    ***
    Αλίμονο για τους αδύνατους πασόκους που, εξ αιτίας της διαταραχής σίτισης, τους βλέπω να μένουν πετσί και κόκαλο από την πολλή μαζοχιστική χαρά. Ο Βερελής δεν έχει ανάγκη - θα γίνει στυλάκι...

  50. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/05/2009 16:19:22

    Οταν διαβαζω ολους αυτους τους Φιλιππικους,μου τη διδει,για την υποκρισια που υπαρχει.
    Λες και ζουμε σε αλλο κοσμο,καιδεν ξερουμε και δεν βλεπουμε τι γινεται γυρω μας.
    Η πλειοψηφια των ανθρωπων στην Ελλαδα,ειναι διεφθαρμενοι,ειτε ενεργητικα,ειτε παθητικα.
    Η πλακα ειναι,οτι φωναζουν ολοι.Κλεφτες και μη.
    Κατα το,"φωναζει ο κλεφτης..."
    Ειμαστε ολοι,μια ωραια ατμοσφαιρα...

  51. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 16:26:16

    Καλοπροαίρετοι και κακοπροαίρετοι πασόκοι δεν αντιλαμβάνονται ότι μέσα στη όλη φασαρία η κίνηση Βερελή εκλαμβάνεται από την πλειοψηφία της κοινής γνώμης όχι ως πράξη ηρωισμού αλλά ως άλλη μια εκδήλωση υποκρύπτουσα διαφθορά, και ουσιαστικά στρέφεται μπουμερανγκ στο Κόμμα.

    Το αν ο ίδιος προσωπικά εγγράφει υποθήκες αξιοπιστίας για μελλοντική χρήση, λίγη αξία θα έχει στις 7 Ιουνίου.

    Αυτό που μένει, ως αίσθηση, είναι : "όλοι ίδιοι είναι".
    Αν ανακαλέσω ότι ο ΓΑΠ έκανε μεγάλη φασαρία στην Παπαρρήγα επειδή τον έλεγε "ίδιο με τη ΝΔ", μάλλον δεν θα χαίρεται σήμερα.

    Θα σκεφτόμουν ακόμα και "δάκτυλο Σημίτη" στην υπόθεση, για να υπονομεύσει τον ΓΑΠ και να τον τελειώσουν στις επόμενες εκλογές.
    Καληνύχτα.

  52. M avatar
    M 08/05/2009 16:28:34

    Για να φτάσει στο σημείο να παραιτηθεί ο Βερελής... φαντάσου πόσο μέχρι το λαιμό ήταν μπλεγμένος.

  53. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/05/2009 16:35:10

    Παλι λεω...

    Τον αδεφλο του Σημιτη στη Γερμανια ποτε θα τον ρωτησει καποιος για το Rexona?????

    ΠΠ

  54. Factorx avatar
    Factorx 08/05/2009 16:37:42

    Καλά , εγώ νόμιζα οτι είχατε εκπαιδευθεί πια στην πολιτική ανάλυση τόσον καιρό εδώ μέσα. Βγάζει μάτι: Η διαπλοκή αφού κόντυνε τον Κώστα, κοντένει τώρα και τον Γιωργάκη. Και είπαμε συγκυβέρηση έχουν πριν απο όλα στο μυαλό τους

  55. Μεσολογγίτης avatar
    Μεσολογγίτης 08/05/2009 16:38:20

    Βρε τον Βερελάκο ... Τώρα ποιός θα κάνει βόλτα με το προεκλογικό τρενάκι Αιτωλικό-Μεσολόγγι και μετά θα τρώει τσιπούρες στου Μπράτσου, στο Κρυονέρι με τους φίλους του "Ορειβατικού Βαράσοβας" .....
    Και τους άλλους ντε που ραντίζανε τις γραμμές του τρένου με Ράουνταπ για να ξεραίνονται τα αγριόχορτα ....
    Βρε μπας και θέλει να κατέβει για Δήμαρχος στο Μεσολόγγι ο Βερελής;
    Καλύτερος θα είναι από κάτι άλλους που έχουμε !!!

  56. Le canard avatar
    Le canard 08/05/2009 17:02:06

    @Anonymous 52

    Παπαγαλάκι πράσινο είσαι μεγάλε και μάλιστα αμόρφωτο (δεν ξέρεις ρε Ουφο ότι κανάρ είναι το παπί στα γαλλικά;). Ξύπνα.

  57. Le canard avatar
    Le canard 08/05/2009 17:10:37

    Μ'αρέσει που κάποιοι μέσα δώ βλέπουν το θέμα Βερελή συγκριτικά με την υπόθεση Παυλίδη και τη "στάση" που κράτησαν ο ένας και ο άλλος. Οτι ο ένας παραιτήθηκε, άρα σωστός αυτός και το ΠΑΣΟΚ κατά την άποψή τους, ο Παυλίδης όχι, άρα λάθος η ΝουΔούλα. Μάγκες δεν έχετε καταλάβει ότι εδώ μέσα τους έχουμε γραμμένους και τους μεν και τους δε. Δηλαδή, επειδή το ΠΑΣΟΚ περιμένει την απανταχούσα από τη Γερμανία και έσπρωξε τον Βερελή στην έξοδο (όταν τόσα χρόνια οργιάζουν οι πληροφορίες για την εποχή του ιδίου και του προκατόχου του στο Μεταφορών, Μαντέλη), το ΠΑΣΟΚ είναι καθαρό. Δεν σας προβληματίζει ότι πέντε χρόνια αφότου έχασε την κυβέρνηση, και παρ΄ότι η ΝουΔουλα, στο πλαίσιο του συμψηφισμού δεν έβγαλε τα άπλυτά τους στη φόρα, ακόμα η ελληνική κοινωνία μαθαίνει τις λαμογιές των πρωτοκλασάτων στελεχών του; Και ακόμα δεν έχει βγεί τίποτε επί της ουσίας, έτσι; Δεν σας προβληματίζει ότι πέντε χρόνια τώρα ο Γιωργάκης -για τον οποίον τόσο κόπτεσθε, αλλά δεν ξέρετε καν να τον προστατεύσετε- δεν μπόρεσε να τους πετάξει έξω; Ετσι όμως έχουν συνηθίσει οι ανόητοι του δικομματισμού. Να συγκρίνονται μεταξύ τους στην ξεδιαντροπιά, και στο εάν ο ένας είναι χειρότερος από τον άλλον. Ο χειρότερος εχθρός τους πάντως, είναι η ηλιθιότητά τους, να υπερασπίζονται βλάκες ή λαμόγια. Εύγε σας.

  58. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 08/05/2009 17:13:36

    ....και καλά!!!...με Νταλίκα ΜΑΝ.....κουβάλησε τα κλεμένα των ... ΚΙΝΕΖΟΦΙΛΩΝ...του ΚΙΝΕΖΟΥ!!!

  59. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 08/05/2009 17:15:07

    ...απο τον Κινέζο....ας ξεκινήσει το...ξεσκαρτάρισμα!!!!....μπόχα μεγάλη!!!!

  60. wert01gf avatar
    wert01gf 08/05/2009 17:15:58

    Τι σημαίνει παραίτηση;
    Δεν γνωρίζω την λέξη ετούτη.

  61. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 08/05/2009 17:17:41

    ... το c4i ...γιατί το κρύψανε?....εμπλέκονται...διάττονες...αστέρες............η τους έχουνε για αργότερα στο κάψιμο?

  62. moufadoros avatar
    moufadoros 08/05/2009 17:54:15

    Προφήτη για καφέ πήγα. Η αίσθηση του κόσμου είναι μικτή. Ο σκληρός πυρήνας των ΝΔκρατών πιστευουν ότι ο Βερελής παραιτήθηκε λόγω ΜΑΝ. Οι σκληροί ΠΑΣΟΚΟΙ πανηγυρίζουν και τονίζουν την ιδιαιτερότητα του πολιτικού που παραιτείται αν και δεν τον βαρένει τίποτα. Οι ενταγμένοι των υπολοίπων προσπαθούν να το αγνοήσουν. Τατούλης έκανε τη δήλωση που διάβασα παραπάνω και οι ουδέτεροι μάλλον προσεγγίζουν τις απόψεις του Τατούλη.

  63. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/05/2009 18:09:31

    Εγώ άκουσα ότι θα τεθεί επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου του Πασόκ...
    Ο Πρόεδρος ξέρει να τιμά και να ανταμείβει τους γανναίους και τους εύθικτους αγωνιστές της δημοκρατίας και του σοσιαλισμού, που για το καλό του κινήματος βάζουν κάτω το ''εγώ'' τους και του αλλάζουν τα πέταλα.

  64. Raven avatar
    Raven 08/05/2009 18:14:27

    @85 factorx
    Σιγα που κοντυνε η διαπλοκη τον Κωστακη, ωρες ειναι να μας πεισουν οτι κανει και αγωνα για την καθαρση της χωρας εναντια στα αφεντικα... χα χα Στο προσωπο του κουρασμενου βρηκαν τον καλυτερο συμμαχο τους για αυτο τον στηριζουν με τα 1000.

  65. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 08/05/2009 18:51:04

    ... με ΜΑΝ και ROYLEMAN...
    ..αρχίζει η κατρακύλα!!!
    ..και έπονται νεότερα...
    ..με τον κινεζο...σκύλα!!!

  66. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/05/2009 18:51:43

    @. 97 Anonymous,
    Όχι!!! Ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος!!! Δεν είμαστε άξιοι!!! Μπροστάρης πρέπει να μπει ένας άνθρωπος που μάτωσε, που πόνεσε, αλλά για να προχωρήσει μπροστά το Κίνημα χωρίς ''βαρύδια'' (έχει κάποια κιλάκια παραπάνω), άφησε γεια στις όμορφες και γεια στις μαυρομάτες του Κοινοβουλίου και σήκωσε τον σταυρό του μαρτυρίου.
    Γιώργο, κατέβασέ τον από τον σταυρό και στείλ' τον στην Ευρωβουλή, να γειάνει τις πληγές του. Αν και εκεί, αυτός δεν θα κοιτάξει τα τραύματά του, αλλά θα ριχτεί και πάλι με τα μούτρα στον αγώνα...

  67. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/05/2009 19:46:08

    Εγω ταχω χαμενα.
    Διαβαζω ολες αυτες τις σοφιες,και προσπαθω να σκεφτω και να βρω,απο τι φοβερους εγκεφαλους προερχονται.
    Ουτε Αγκαθα Κριστι να εισαστε,ουτε Ζωρζ Σιμενον.
    Αντε ρε να πιειτε κανα κρασακι,να χαλαρωσετε,κι αφηστε τις υψηλες αναλυσεις.Δε σας πανε.
    Εγω εχω πιει τωρα εναν διπλο εσπρεσσο,και γελαω μ αυτα .

  68. Jimmy L avatar
    Jimmy L 08/05/2009 20:32:36

    @ 99Σπατζιωτη εχεις γινει τουλαχιστον γραφικος.Αντι να επαινεσεις μια σπανια πολιτικη και ηθικη σταση ενος βουλευτη ανεξαρτητα σε ποιο χωρο ανηκει το ριχνεις συνεχεια στην παλαβη και στο καλαμπουρι.Ας σε κρινουν οι συνομιλητες μας.Περιμενουμε να παρεις θεση ουσιαστικη γιατι και η πλακα εχει τα ορια της, τα οποια προ πολλου εχεις ξεπερασει..

  69. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/05/2009 20:47:38

    Βρε καλώς τους Jimmy Lotous, Skorpios, Greenpoint... τον Γκάλη, τον Γιαννάκη και τ' άλλα παιδιά! Ή μηπως τα ''Τρία παιδιά Βολιώτικα'';
    Σοβαρολογώ - η περίπτωσή μου μπορεί να θεωρηθεί έως συγκινητική...

  70. Aris avatar
    Aris 08/05/2009 21:07:55

    Δηλαδή επειδή ο Βερελής παραιτήθηκε αλλάζει κατι με την ουσία του σκανδάλου???
    Απλά τώρα κινδινεύουν να βγουν και τα δικά τους στη φόρα και τρέχουν να το μαζέψουν επικοινωνιακά...
    Τα ίδια Παντελάκι μου....

  71. Factorx avatar
    Factorx 08/05/2009 22:34:05

    Ελλιπείς τεχνικές προδιαγραφές παρουσιάζουν σύμφωνα με έμπειρους εργαζόμενους των ΗΛΠΑΠ τα 140 τρόλεϊ της επίμαχης σύμβαση του 2002 μεταξύ των ΗΛΠΑΠ, της ΕΛΒΟ και της θυγατρικής εταιρίας της ΜΑΝ, ΝΕΟΠΛΑΝ.

    Όπως υποστηρίζουν στο ΣΚΑΪ, και τα 140 οχήματα που παραδόθηκαν με την επίμαχη σύμβαση του 2002 κατασκευάστηκαν πάνω στο σασί του πούλμαν STARLINER της Νεοπλάν, με αποτέλεσμα να έχουν αρνητικές προδιαγραφές εξυπηρέτησης. Σύμφωνα πάντα με κάποιους εργαζόμενους, η κατασκευή τρόλεϊ πάνω στο σασί πούλμαν οδήγησε αναπόφευκτα σε κακοτεχνίες, με πολλές από αυτές να είναι ορατές δια γυμνού οφθαλμού, όπως για παράδειγμα ο στενός διάδρομος, ή οι πρόχειρες συγκολλήσεις στις θύρες.

    Επιπλέον, οι τεχνικοί των ΗΛΠΑΠ θα πρέπει να αντιμετωπίσουν και την έλλειψη ανταλλακτικών, κάτι που είχε οδηγήσει αρχικά στην απόρριψη της προσφοράς που είχε καταθέσει η κοινοπραξία ΝΕΟΠΛΑΝ – ΕΛΒΟ και την υπογραφή αργότερα με απόφαση της Διακομματικής.

    Τέλος, προβλήματα παρουσιάζουν και ακόμη 224 τρόλεϊ της ΝΕΟΠΛΑΝ και της Βελγικής εταιρείας Van Hoοl που παραδόθηκαν την περίοδο 1999-2000.

    Για το θέμα του διαγωνισμού είχε υπάρξει παρέμβαση το 2004 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η οποία το 2005 τον είχε χαρακτηρίσει ως "κατάφορη παραβίαση του κοινοτικού δικαίου".

    Ο αρμόδιος επίτροπος, μάλιστα, σε πολυσέλιδη έκθεση που είχε αποστείλει στο υπουργείο Εξωτερικών τον Ιούλιο του 2005 ανέφερε χαρακτηριστικά ότι οι μεθοδεύσεις στο διαγωνισμό των τρόλεϊ "παραβίασαν τις αρχές της διαφάνειας και της ίσης μεταχείρισης των διαγωνιζομένων".

  72. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/05/2009 23:32:29

    O,ti εγινε με τον Σωκρατη το 90,το ιδιο εγινε και με την ΕΛΒΟ το 2000.
    Η διακομματικη,ηθελε να υποστηριξει,μια "ελληνικη" εταιρια.
    Γι αυτο και τις τεχνικες προδιαγραφες,τις περασανε στο ντουκου,δεν το καταλαβαινετε;

  73. Orestios avatar
    Orestios 09/05/2009 00:25:00

    Δηλαδή, αυτός τώρα πόσα να έφαγε?

  74. MIG-21 avatar
    MIG-21 09/05/2009 12:45:03

    Orestios

    ΕΛΑ...ΝΤΕ?

  75. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 09/05/2009 14:51:16

    ..το απότομο κλείσιμο βουλής και Βερελής....ανήκουν στο ίδιο κεντρικό κόλπο!!!..είναι τόσο απλό!!!..βοηθάνε την ΠΟΛΩΣΗ .. που την χρειάζονται και οι δύο για την επιβίωση των!!!...και μέχρι τις Ευρωεκλογές .. περιμένετε και άλλες 3-4...!!!!...διαφορετικά θά πάρουνε τα 2 μεγάλα κόμματα..αθροοστικά κάτω του 65%.....!!!

  76. Le canard avatar
    Le canard 09/05/2009 15:11:43

    ο πολυγνώστης.... Says:…διαφορετικά θά πάρουνε τα 2 μεγάλα κόμματα..αθροοστικά κάτω του 65%

    Μακάρι. Αλλά ποιός θα πάρει το υπόλοιπο. Το ΚΚΕ και ο ΣΥΝ;

  77. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 09/05/2009 17:01:00

    ...θα πάρουν πολλοί!!!
    ..Δρυός πεσούσης..πάς ανήρ ξυλεεύεται!!

  78. ο πολυγνώστης.... avatar
    ο πολυγνώστης.... 10/05/2009 18:23:21

    Συμφορά με το c4i!!!
    ... θα έχει πολύ γέλιο!!!
    ... δεν....τέμνεται το σύστημα....αλλά..
    ..ανοίγει μια χαραμάδα για κάποιους....με μουστάκια..η πρώην μουστακηδες..........νά την πατήσουνε!!!!