15/01/2009 22:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε και ο Ν. Νικολάου

Παραιτήθηκε πριν από λίγο ο γνωστός δημοσιογράφος Νίκος Νικολάου από την Καθημερινή.

Όπως έγινε γνωστό, η παραίτησή του είναι αποτέλεσμα της σύγκρουσής του με τον κ. Θ. Αλαφούζο, επειδή η «γραμμή» που ακολουθούσε ο παλαίμαχος οικονομικός αρθρογράφος στα γραπτά του ήταν σαφώς ...αλογοσκουφική.

Ο ηλικίας 77 ετών δημοσιογράφος είχε έρθει επίσης σε σύγκρουση με την διεύθυνση της εφημερίδας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 15/01/2009 23:13:13

    "Μικρό αεροπλάνο έπεσε στα παγωμένα νερά του Χάντσον στο Μανχάταν, in.gr "


    ...μήπως είναι γκαντέμης κι ο θάμνος...
    ....αλλά πες μου τον φίλο σου...!

  2. ariel avatar
    ariel 15/01/2009 23:22:50

    Εχει ακουμπήσει το ποτάμι το αεροπλάνο, το μισό είναι βυθισμένο. Η μύτη είναι ψηλά. Ακούω τώρα πως οι επιβάτες σώθηκαν. Ελπίζω να είναι αλήθεια.

  3. anonymous avatar
    anonymous 15/01/2009 23:24:51

    @3 ειναι...σώθηκαν...greys anatomy θα δούμε;

  4. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 15/01/2009 23:26:57

    Διάβασα πρόσφατα ότι αναλαμβάνει το γραφείο τύπου της Τράπεζας της Ελλάδος μετά από πρόταση του Προβόπουλου. Επειδή διαβάζω τον Νικολάου χρόνια (1990 και μετά) είναι μανούλα στις κωλοτούμπες!. Την είχε κάνει τους τελευταίους μήνες κανονικά ακολουθώντας την γραμμή της Εφημερίδας.
    Επομένως δεν τα πιστεύω ολα αυτά.

  5. ariel avatar
    ariel 15/01/2009 23:37:03

    Που κολλάει το Greys anatomy?? Ισως δεν κατάλαβα τι εννοείς γιατί δεν το έχω δει ποτέ.

  6. ss_sk avatar
    ss_sk 15/01/2009 23:37:11

    77? Πότε συνταξιοδοτούνται οι δημοσιογράφοι?

    Άντε να πάρει κανένας νέος τη θέση του.

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/01/2009 23:53:17

    Αγάντα: μην βγάλουμε και αντιστασιακό τον Νικολάου. Σοβαρός άνθρωπος, καλός, δημοσιογράφος , είχε χρηματίσει σύμβουλος το Ζολώτα στην κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας (θου κύριε φυλακιν τω στοματι μου) με τον Αντρέα στο δικαστήριο, αλλά ως εκεί .
    ΥΓ έχει συνταξιοδοτηθεί από χρόνια

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/01/2009 00:55:19

    7. τρια πουλακια καθονται

    Οσοι εχουν Εθνικη συνειδηση,σημερα, ειναι αντιστασιακοι.

    Και ο Νικολαου (εν αντιθεση με τον Χολμπρουκαχελα) ειναι!

  9. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2009 01:00:36

    Ο κουμπάρος διώχνει τα κοπέλια του πεθερού, για να ρθούνε τα κοπέλια των κουμπάρων!

  10. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2009 01:16:33

    ταλεγε ο γραμμένος αλλά ποιός τον άκουγε!

  11. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2009 01:39:20

    Πως άφησε τον εφιάλτη
    να περάσει...
    ποτέ του δεν το χώνεψε!
    Αν και την Αντιγόνη αγαπούσε,
    της εκ του Αλεξάνδρου φύτρας εξυμνούσε!
    Πάντα, για τα όρια
    τούτης της χώρας
    αγρυπνούσε!

  12. Factorx avatar
    Factorx 16/01/2009 03:53:05

    @15. Φυσικά και το αντιγράψαν απο εμάς.

    Δειτε εδώ http://kourouta.gr/2009/01/09/the-winner-of-2008-is/

  13. anetos avatar
    anetos 16/01/2009 08:30:45

    @ 5 Γραφίδης Says: "...Νικολάου χρόνια (1990 και μετά) είναι μανούλα στις κωλοτούμπες!. "

    συμφωνω απολυτα χρονια τωρα ειναι η αρσενικη Παναγιωταρεα ... εχουν και οι δυο τρομερη διαισθηση ....σαν τα ποντικια στο πλοιο...

  14. Antreas avatar
    Antreas 16/01/2009 09:04:35

    Νικολάου ο κωλοτούμπας! Καλό. Από σταλινικός-τρόφιμος του σοβιετικού κορμπανά, τσιράκι του Κοσκωτά, τρόφιμος πάντα ισχυρών, τώρα κάνει ...αντίσταση.

  15. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 09:08:40

    Και ο Καρατζ… εκλιπαρεί πρωί πρωί τον Καράμ τι κατάντια…..

  16. Jimmy l avatar
    Jimmy l 16/01/2009 09:50:13

    Οι ποιο καλα βολεμενοι ολα αυτα τα χρονια ειναι οι παλαιοι αριστεροι γενικως.Στην περιπτωση Νικολαου ισχυει επι πλεον αυτο που λεει ο αλανθαστος λαος μας για τα ποντικια οταν καταλαβουν οτι βουλιαζει το πλοιο.Μν στεναχωριεστε ομως καπου αλλου θα βολευτει!!!!!

  17. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 16/01/2009 10:09:18

    ρε παιδιά ξεπούλησαν και τις αλκυονίδες .. Πούναι?

  18. Under-Uber avatar
    Under-Uber 16/01/2009 10:13:33

    Δεν παραιτήθηκε, τον έδιωξαν!
    Αρκετά, συνταξιούχος 77 ετων μάζευε λεφτά με μπλοκάκι και μαύρα. Τώρα θα τον πάρει αργόμισθο ο Προβόπουλος στη θέση του Κουμπιά (που τον είχε πάρει ο Γκαρκάνας και λήγει η σύμβασή του). Αλήθεια, θα ειναι στο payroll και της Τρ.τ.Ελλάδος και στη Πειραιώς; Χαρά οι συντάκτες της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ οταν μάθανε τα περί εκδίωξης του Νικολάου...

  19. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 11:00:09

    Under-Uber-Παντού έπρεπε να εκδιωχτούν τέτοια παρακρατικά στοιχειά αλλά δυστυχώς δεν έγινε κοίτα την ΔΕΗ που προσέλαβε συνταξιούχο να τα κάνει και αυτός σαλάτα μάλατα κλπ και σήμερα τρέχει στην Αλβανία να μπολιάσει το ισοζύγιο λιγνίτη και ενέργειας .Κατάντησε γελοίος το ανθρωπάκι

  20. Poisonus avatar
    Poisonus 16/01/2009 11:27:44

    Διαφωνώ, δεν είναι κωλοτούμπας ο τύπος. Είναι απλά και μόνο καθεστωτικός.
    Διαχρονικά ήταν με το εκάστοτε καθεστώς, μέγας υμνητής, μετά από την αλλαγή του καθεστώτος περνάει μια μεταβατική φάση ο κύριος, transitional transformation phase στη γλώσσα του management και μετά... πάλι υμνητής του νέου καθεστώτος.

    Το ΟΙπ. ΟΙκ. να αναμένει υπομονετικά.

  21. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 11:40:42

    Poisonus- den tha diafonisoume pos tha tous poume etsi i alios pantos simfonoume

  22. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 11:48:16

    Έμεινε το σύστημα δίχως λεμονιά βλέπε Ρουσόπουλου τώρα πρέπει να βρουν τον Μπερλουσκονη τους τον λένε Χατζηνικολάου ,Γιάννα κλπ δεν ξέρω ….

  23. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 11:58:51

    Arxeopteryx – και τον Τάκη στην Αλβανία ο Κωστάκης Μ. «μας» τον έχει στείλει πακέτο .Άρε διαπλοκή!!!!????!!! …

  24. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 12:07:14

    ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ «ΕΛΛΗΝΟ-ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΟΜΕΑ», ΤΙΡΑΝΑ 15 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2009

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    ΤΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

    Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος ΔΕΗ Α.Ε.





    Αποτελεί ιδιαίτερη χαρά και τιμή για μένα να βρίσκομαι σήμερα μαζί σας.

    Πιστεύω ότι το σημερινό Συνέδριο θα συμβάλει σημαντικά στην ενίσχυση των σχέσεων συνεργασίας στον τομέα του ηλεκτρισμού μεταξύ της Αλβανίας και της Ελλάδας.

    Θα ήθελα να εκφράσω πολύ σύντομα ορισμένες σκέψεις μου σχετικά με το μέλλον του τομέα ηλεκτρισμού στην περιοχή της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και το ρόλο που μπορεί να παίξει στην οικονομική ανάπτυξη.



    Η Συνθήκη για την Ενεργειακή Κοινότητα, που υπεγράφη μεταξύ των χωρών της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δημιουργεί ένα πολύ ευνοϊκό πλαίσιο για την ανάπτυξη συνεργασίας στους τομείς ηλεκτρισμού και φυσικού αερίου. Η Συνθήκη θέτει ως στόχο την απελευθέρωση των αγορών ηλεκτρισμού σύμφωνα με τη νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ανοίγει το δρόμο για την προσέλκυση μεγάλων διεθνών επενδυτών, με σκοπό να υλοποιηθούν σχέδια για ενεργειακές υποδομές που είναι αναγκαίες για την περιοχή.



    Η πραγματοποίηση σημαντικών ενεργειακών επενδύσεων στις χώρες της περιοχής θα εξασφαλίσει πολλαπλά οφέλη, όπως:

    · Περιορισμό της ανεπάρκειας ρεύματος και ικανοποίηση των αυξανόμενων αναγκών των νοικοκυριών και των επιχειρήσεων.

    · Υποστήριξη των προσπαθειών για επίτευξη υψηλών ρυθμών αύξησης του Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος.

    · Ενίσχυση της ασφάλειας του ενεργειακού εφοδιασμού, βασικού πυλώνα της ενεργειακής πολιτικής, η σημασία της οποίας πρόσφατα έγινε φανερή στην περιοχή μας.

    · Συμβολή στην προστασία του Περιβάλλοντος και στην αειφόρο ανάπτυξη μέσω του εκσυγχρονισμού του τομέα ηλεκτρισμού με την κατασκευή μονάδων παραγωγής που θα υιοθετήσουν τις Βέλτιστες Διαθέσιμες Τεχνολογίες.

    · Ταχεία αύξηση της διείσδυσης των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας, συμβάλλοντας έτσι στην υλοποίηση των στόχων που έχουν τεθεί για τις Κλιματικές Αλλαγές.



    Ο ενεργειακός τομέας αποκαλύπτεται ιδιαίτερα ενδιαφέρων με προκλητικές προοπτικές, οι οποίες είναι περισσότερο εμφανείς στον τομέα του ηλεκτρισμού.

    Αυτές είναι:

    · Περαιτέρω ενίσχυση της διασυνοριακής συνεργασίας, που σίγουρα θα συμβάλλει στην αποτελεσματικότητα των συστημάτων διασυνδέσεων της περιοχής, με αμοιβαία οφέλη για όλες τις χώρες μέλη.

    · Στενότερη συνεργασία μεταξύ των εταιρειών ενέργειας της περιοχής, που θα επιταχύνει τη μεταφορά τεχνογνωσίας και θα ενισχυθεί με αυτόν τον τρόπο ο εκσυγχρονισμός των υποδομών των δικτύων και η διαθέσιμη πρωτογενής ενέργεια.

    · Τέλος αλλά όχι τελευταίο, η αποτελεσματική προστασία των επενδύσεων από τις κυβερνήσεις της περιοχής είναι υψίστης σημασίας. Αυτή θα εξασφαλίσει ένα καθαρά ανταγωνιστικό περιβάλλον και την απαιτούμενη διαφάνεια με βάση του νόμους των κρατών και τις διαδικασίες αδειοδοτήσεων.



    Υπάρχουν σημαντικές ευκαιρίες στον ενεργειακό τομέα της Νοτιοανατολικής Ευρώπης. Εταιρείες ενέργειας και κρατικές αρχές χρειάζεται να συνεχίσουν να συνεργάζονται από κοινού για την απελευθέρωση των ενεργειακών αγορών από όλα τα εμπόδια:

    · στις επενδύσεις,

    · στην εμπορία ηλεκτρικής ενέργειας,

    · στην εκμετάλλευση φυσικών πόρων.



    Η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού ενδιαφέρεται να επενδύσει σε διάφορα σχέδια στην Αλβανία και σε άλλες χώρες της περιοχής. Έχοντας μια προηγμένη τεχνογνωσία στην αλυσίδα αξίας του ηλεκτρισμού προσβλέπουμε σε ευκαιρίες για συνεργασία με αμοιβαία οφέλη για όλους.

    Παράλληλα, με το Επιχειρησιακό Σχέδιο που υιοθέτησε πρόσφατα η ΔΕΗ, επιδιώκεται η πραγματοποίηση επενδύσεων 13,5 δις. Ευρώ για την ανάπτυξη νέων σταθμών ηλεκτροπαραγωγής και αναβάθμιση των δικτύων στην περίοδο 2009 – 2014.



    Η Αλβανία και η Ελλάδα, ως γειτονικές χώρες, έχουν κοινούς στόχους.

    Η ΔΕΗ από την πλευρά της είναι έντονα διατεθειμένη να συνεργασθεί και να συμβάλλει στην υλοποίηση ενεργειακών επενδύσεων που θα έχουν αμοιβαία οφέλη για τους λαούς μας.



    Σας εύχομαι κάθε επιτυχία στις εργασίες της Ημερίδας και σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.





    (Μετάφραση στα ελληνικά του Χαιρετισμού του Προέδρου & Διευθύνοντος Συμβούλου της ΔΕΗ στο Συνέδριο που οργάνωσε το ΙΕΝΕ, οι εργασίες του οποίου πραγματοποιήθηκαν στην αγγλική γλώσσα)

  25. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 16/01/2009 12:27:31

    Να φύγουν από τη χώρα μας ο φαταούλας ο Μπόμπολας, ο κομπλεξικός ο Λαμπράκης, ο ασφαληστής Κοντομηνάς, ο διπρόσωπος Αλαφούζος και ο ξεφτίλας ο Κουρής. Είναι όλοι τους υπόκοσμος με γραβάτα.
    ΜΑΣ ΧΟΡΤΑΣΑΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ.
    Δεν χρειαζόμαστε τις εφημερίδες τους, ούτε τα κανάλια τους, μας έχουν πάρει το μυαλό.
    Ανοίγεις καθημερινά την τηλεόραση και το μόνο που ακούς είναι κινδυνολογίες, υπερβολές, ψέμματα, το τέλος του κόσμου, σε πιάνει η ψυχή σου.
    Πάς να δείς ένα σήριαλ και σου διαφημίζουν τους ομοφυλόφιλους, τους ναρκομανείς, την αναρχία, τη μοιχεία και την κουτοπονηριά.
    Από διαφημίσεις βέβαια, είναι τόσο πολλές που ξεχνάς τί έβλεπες.
    Πάς να πάρεις ένα DVD με την εφημερίδα για το σαββατοκύριακο και σε ταίζουν φτηνή προπαγάνδα για μικρά παιδιά και φοιτητές.
    Και ο μαλάκας ο Καραμανλής κάθεται και τους κοιτάει.
    Βρε μπούλη Κωστάκη, σε ότι αφορά την τηλεόραση τουλάχιστον, αφού οι συχνότητες είναι δημόσια περιουσία, γιατί δεν τις παίρνει πίσω το κράτος να τελειώνουμε;
    ΜΠΟΥΧΤΙΣΑΜΕ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΧΙ ΓΙΔΙΑ.
    ΟΥΣΤ ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΟΙ!

  26. Jimmy l avatar
    Jimmy l 16/01/2009 12:48:00

    Πες τα χρυσοστομε ""ανωνυμε"" και λιγα λες.

  27. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 16/01/2009 13:50:53

    Από e15plus 0 Σχόλια
    Κατηγορίες: Uncategorized

    Όποτε αντικρίζω κάπου γραμμένο ή ακούω το σύνθημα «αλήτες, ρουφιάνοι, δημοσιογράφοι» δεν ενοχλούμαι. Κι ας ονειρευόμουν από τα 14 (15-) να γίνω δημοσιογράφος για να υπηρετήσω με τα κείμενά μου μια επανάσταση που θα άλλαζε τον κόσμο και θα τον έκανε καλύτερο. Ο Κωνσταντίνος, φίλος του μικρού μου αδερφού, ήθελε κι αυτός να γίνει δημοσιογράφος, όσο ήταν μαθητής. Όποτε με έβλεπε, όλο και κάτι με ρώταγε για τη δουλειά. Είναι περίεργος, θέλει να μαθαίνει τα πάντα, του αρέσει να γράφει κείμενα … «Δεν ξέρω αν το θέλω ακόμα. Βλέπω τα δελτία το βράδυ και θέλω να κάνω εμετό…Δεν θέλω να γίνω σαν αυτούς» μου είπε πριν από λίγες μέρες. Στην ηλικία του (19) δεν μπορεί ούτε καν να φανταστεί πως γίνεται να υπάρχουν άνθρωποι που ανταλλάσσουν την αξιοπρέπειά τους για ένα κομμάτι δημοσιότητας ( όχι δόξας) και μερικά πακέτα χρημάτων. Στην αρχή, όταν πρωτομπήκα στα ΜΜΕ για να εργαστώ, θυμάμαι, ότι το σοκ ήταν μεγάλο. Κατάλαβα ότι τίποτα απ’ όσα ονειρεύτηκα δεν θα γινόταν έτσι. Σε λίγο ήρθε η ενσωμάτωση. Σαν νάρκωση. Μετά ξύπνησα, θύμωσα, αλλά φορούσα ήδη τις αλυσίδες μου…Το πάθος για ρεπορτάζ έρχεται, φεύγει, ξανάρχεται…Κι ο (πραγματικός) δημοσιογράφος είναι σαν το θηρίο στο κλουβί. Όλοι μας ξέρουμε σε ποιους απευθύνεται το σύνθημα κι ας κάνουν την πάπια αυτοί που τους αφορά . Και οι γενικεύσεις είναι κατανοητές, αφού αυτοί οι «αλήτες, ρουφιάνοι, δημοσιογράφοι» κυριαρχούν. Οι δημοσιογράφοι της Αυλής, που υπηρετούν, όχι την αλήθεια, φυσικά , (γραφικό), αλλά τη Μαρία Αντουανέτα (βολικό κι επωφελές). Φυσικά αν γινόταν επανάσταση και άλλαζε το καθεστώς, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι την επομένη θα δήλωναν ότι είναι με τους επαναστάτες. Οι «αλήτες, ρουφιάνοι, δημοσιογράφοι» πάνε πάντα με τους νικητές

  28. Jimmy l avatar
    Jimmy l 16/01/2009 14:12:49

    Θα το επαναλαβω ''μπραβο και σε σενα΄΄ ΝΑΥΠΛΙΕ!!!