#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/08/2010 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε η Σιούτη για τον Χασαπόπουλο



Από το Γραφείο Τύπου του Πρωθυπουργού εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

Σχετικά με τις αναφορές ορισμένων Μέσων Ενημέρωσης στην πρόσληψη επιστημονικών συνεργατών στις υπηρεσίες του γραφείου του Πρωθυπουργού, τα ονόματα των οποίων είδαν το φως της δημοσιότητας, η αλήθεια έχει ως έξης:

· Πράγματι προτάθηκε από την νομική σύμβουλο του Πρωθυπουργού, η πρόσληψη του κ. Άγγελου Χασαπόπουλου ως επιστημονικού συνεργάτη για την υποστήριξη του γραφείου της. Η πρόταση αυτή έγινε αποδεκτή.

· Παρότι για τους μετακλητούς δεν απαιτείται η εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων για να προσληφθούν, δεν θα ολοκληρωθεί για λόγους δεοντολογίας η διαδικασία πρόσληψης του κ. Χασαπόπουλου.

· Η νομική σύμβουλος του Πρωθυπουργού, καθηγήτρια κα Γλυκερία Σιούτη, υπέβαλλε την παραίτησή της για λόγους ευθιξίας. Η παραίτηση έγινε αποδεκτή από τον Πρωθυπουργό ο οποίος την ευχαρίστησε για τις μέχρι τώρα υπηρεσίες της.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Πρωθυπουργός έχει συστήσει επιτροπή που εξετάζει τις λειτουργίες των υπηρεσιών του πρωθυπουργικού γραφείου καθώς και όλες τις πτυχές του συστήματος διακυβέρνησης, ώστε να μελετηθούν οι καλύτερες πρακτικές, αξιοποιώντας την εμπειρία χωρών με σύγχρονες δομές διοίκησης.

Με αφορμή την υπόθεση αυτή και τα συνεχιζόμενα δημοσιεύματα για το γραφείο του Πρωθυπουργού και τον προβλεπόμενο αριθμό προσωπικού σε αυτό, διευκρινίζονται τα ακόλουθα:

· Οι προβλεπόμενες θέσεις εργασίας μετακλητών υπαλλήλων στο Γραφείο του Πρωθυπουργού, ανέρχονταν σε 105. Αυτές αυξήθηκαν πρόσφατα κατά 20, προκειμένου να καλυφθούν μελλοντικές ανάγκες.

· Από το σύνολο των θέσεων αυτών, μέχρι σήμερα έχουν καλυφθεί μόνον οι 72, εκ των οποίων, οι 45 είναι αποσπασμένοι και οι 27 μετακλητοί υπάλληλοι.

Είναι σαφές ότι η προβλεπόμενη στελέχωση των υπηρεσιών του γραφείου του Πρωθυπουργού στην Ελλάδα είναι ποσοτικά κατά πολύ υποδεέστερη από αυτή που ισχύει σε άλλες χώρες με παρόμοιο μέγεθος και επίπεδο ανάπτυξης.

Τέλος, σχετικά με την περίπτωση της ανάθεσης καθηκόντων συμβούλου του Πρωθυπουργού, στον Ιταλό πρώην Υπουργό Οικονομικών, Tommaso Padoa Schioppa, είναι αναγκαίο να σημειωθεί ότι, ο κ. Schioppa, σε αντίθεση με όσα έχουν κατά καιρούς αναφερθεί από ΜΜΕ, δεν δέχθηκε οποιαδήποτε αμοιβή και αυτό παρά τη δυνατότητα που παρέχει η σχετική διάταξη του νόμου.

Όλα έχουν γίνει και συνεχίζουν να γίνονται «στο φως της ημέρας» και είναι πάντα συνεπή με τις δεσμεύσεις του Πρωθυπουργού σχετικά με την οργάνωση των υπηρεσιών που υποστηρίζουν το γραφείο του και την αποτελεσματική λειτουργία της Κυβέρνησης.

Οτιδήποτε άλλο δεν έχει καμία σχέση με την αλήθεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. klausevitz avatar
    klausevitz 30/08/2010 13:02:31

    Μιά πρώτη...μικρή(;) ήττα για τον κ. Παμπούκη!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ klausevitz 30/08/2010 13:36:49

      ο Παμπούκης είναι ο Πρωθυπουργός ο γιωργάκης πρωθυπουργεύον

  2. thespieys avatar
    thespieys 30/08/2010 13:30:45

    Φανταστείτε ο Τύπος να ήταν πραγματικά ανεξάρτητος και να ηλεγχε τις πρακτικες της κατοχικής κυβερνησης GAP τι θα γινόταν...

    • παραέλληνας avatar
      παραέλληνας @ thespieys 30/08/2010 17:00:30

      "να έλεγχε" παλήκαρε, είναι λάθος να χρησιμοποιείς τύπους της καθαρεύουσας στη δημοτική.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ παραέλληνας 30/08/2010 20:45:44

        Η γλώσσα είναι μία φίλε μου και επιτρέπεται να κάνεις χρήση οποιουδήποτε τύπου της αρκεί να μην χάνεται το μέτρο. Το "ήλεγχε" είναι συνηθισμένο και αποδεκτό

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ παραέλληνας 30/08/2010 23:23:36

        η γλώσσα είναι μία και η γραμματική της είναι ένα μπλε βιβλιαράκι του τριανταφυλλίδη λιτό, απλό, δωρικό και πανέμορφο. άνοιξέ το και δες τι γράφει. αυτοί οι δημοσιογραφικοί καραβλαχισμοί εμένα με γυρίζουν τ'άντερα.

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ παραέλληνας 30/08/2010 23:32:20

        αλλάξτε ρε κι εσείς τη φωτογραφία με τη μούμια της τακλαμακάν να πούμε, βάλτε καμία από εκείνες τις καλές που συνηθίζετε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ παραέλληνας 30/08/2010 23:35:57

        Να μπει μια της Τάμτας. Αλήθεια, αυτήν πως δεν την υπουργοποίησαν ακόμη;

      • Μisha avatar
        Μisha @ παραέλληνας 30/08/2010 23:39:00

        Αν με το μικρό σου μπλέ βιβλιαράκι μπορέσεις να διαβάσεις Παπαδιαμάντη ή Βιζυηνό...

        Το «σε γυρίζουν τα άντερα» το έχει ο Τριανταφυλλίδης ή εκεί ισχύει η τοπικιστική εκδοχή;

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ παραέλληνας 30/08/2010 23:59:29

        αδέρφια έχει λυθεί το θέμα εδώ και αιώνα, τελείωσαν αυτά τα πράματα πάρτε το χαμπάρι κάντε μια στροφή 180 μοίρες και κοιτάξτε μπροστά. ο Παπαδιαμάντης μου και ο Βιζυηνός μου ο συντοπίτης μου ο Μέγας Θράκας, καθώς και ο Πλάτωνάς μου και ο Επίκουρός μου δεν έχουν πλέον λόγο γιατί η γλώσσα μεταμορφώθηκε, άλλαξε το δέρμα της πώς το λένε, αφήστε τους στην ησυχία τους και κοιτάξτε όπως οι μεν δεν έγραψαν στη γλώσσα των δε, αλλά στη γλώσσα των ημερών τους, έτσι και εμείς να αποδεσμευτούμε από τις νευρώσεις αυτές να σταματήσουμε την ομφαλοσκόπηση βγάζοντας το κεφάλι μας από εκεί που το έχουμε σήμερα, να ξεπλύνουμε τα μούτρα μας από την κοπριά του Αυγέα να ανοίξουμε τα μάτια μας ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΤΙ, ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ, ΕΝΑ ΑΠΛΟ, ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΕΝΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΛΑΛΙΤΣΑ ΜΑΣ. ευχαριστώ για τη σημασία που μου δώσατε.

      • Μisha avatar
        Μisha @ παραέλληνας 31/08/2010 00:08:18

        Η γλώσσα έχει διαχρονικότητα και διατοπικότητα.Δεν είναι αποστειρωμένο κατασκέυασμα επιτροπής σοφών.Κι ο Οχτώβρης του Κόντογλου και του Ριζοσπάστη , κι ο Οκτώβριος του Παπαρρηγόπουλου, κι ο Σποριάς ή ο Βροχάρης των αγροτών, όλοι είναι αποδεκτοί τύποι ακόμα κι ανακατωμένοι.

        Στο μέγα Θεόφιλο Χατζημιχαήλ βλέπουμε τον Μέγα Αλέξανδρο μπλεγμένο με τους ελαιώνες της Λέσβου και τους καφενέδες του Πηλίου.Ομοίως και τον τιτανοτεράστιο , πολυμήχανο Καραγκιόζη ...Μη γινόμαστε νευρωτικοί.

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ παραέλληνας 31/08/2010 00:13:22

        καλά, ήλεγχε λοιπόν.

      • Μisha avatar
        Μisha @ παραέλληνας 31/08/2010 00:25:59

        Συγγνώμη αν ημουν κάπως παρορμητικός αλλά σε καιρούς που η αηδία των γκριγκλις τείνει να αντικαταστήσει τη ντοπιολαλιά και ντοπιογραφή μας, μ αρέσει να βλέπω και τις χρονικές αυξήσεις στα ρήματα και την πολυτονική γραφή, και την καθαρεύουσα.
        Καμμιά φορά σε ιδιόχειρα σημειώματα μου χρησιμοποιώ, εκτός από πολυτονική γραφή, και βυζαντινή γραμματοσειρά, απομεινάρι ενός εκπληκτικού κρητικού φιλολόγου της Α Γυμνασίου.

      • anonymous avatar
        anonymous @ παραέλληνας 31/08/2010 01:21:25

        Παραέλληνα,
        αυτές είναι οι απόψεις του Κριαρά με τις οποίες διαφωνώ. Σε κάποια συνέντευξή του είχε πει ότι τα αρχαία Ελληνικά είναι ''ξένη'' γλώσσα με την έννοια ότι μας είναι κάτι μακρινό.

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ παραέλληνας 31/08/2010 01:38:42

        καλά ήμαρτον, αποτάσσομαι μετά βδελυγμίας τον δημοτικισμόν.

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 30/08/2010 13:35:51

    Αυτή δεν ήταν που είχε ακουστεί και το ονομά της ως σύμβουλος του χριστοφοράκου;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Σοσιαληστής 30/08/2010 15:46:46

      Ακριβώς. Η "ευθιξία" ενδέχεται να σχετίζεται και με τις αναμενόμενες εξελίξεις στις εργασίες της επιτροπής ΖΗΜΕΝΣ.

  4. mys avatar
    mys 30/08/2010 14:19:14

    αυτή και όλοι οι άλλοι κούκλοι που μαζεύτηκαν να μας σωσουν όπως ο πρίγκιπας υπουργός κ κάτι άλλοι δεξιόστρφοι που ξαφνικά έγιναν σοσιαλισταράδες και ασκούν κοινωνική / σοσιλαιστική πολιτική κάνοντας φτωχότερο τον λαό αυτής της ταλαιπωριμένης χώρας.

  5. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 30/08/2010 14:50:47

    το τέλος είναι κοντα. Κ. πάγκαλε εκτός από πολιτικές έχετε και πονικές ευθύνες. Το στρατοδικείο σας περιμένει από την υπόθεση Οτσαλαν

  6. 力 avatar
    30/08/2010 15:38:37

    Σε προηγούμενο άρθρο είχα "υπερασπιστεί" (τουλάχιστον μέχρι να βγουν κάποια πρώτα συμπεράσματα για την ενέργεια της πρόσληψης συμβούλων απο τον ΓΑΠ) ύστερα απο αρνητικά σχόλεια που πολλοί αναγνώστες είχαν κάνει.
    Υστερα απο όλα αυτά (που φαντάζομαι ειναι μόνο η κορυφή του παγωβουνου απο ότι συμβαίνει και δε μαθαίνουμε) πραγματικά δε ξέρω... Σίγουρα ποτέ δε πίστεψα οτι το ΠΑΣΟΚ και ο ΓΑΠ ειναι οι σωτήρες.. αλλά δε πίστεψα οτι μπορέι να ειναι τόσο ανόητοι (έστω και για επικοινωνιακούς λόγους) και να κάνουν τέτοια πράγματα.
    Η ανικάνότητα, ή κομματίλα (γκουχ γκουχ ξανα..) ή μέγιστη βλακέια... οτι και να είναι, δείνει πόσο μικροί ειναι και αυτοι...
    Αντε, να δούμε.. τουλάχιστον την απαγόρευση για το κάπνισμα θα καταφέρουν να τηνε εφαρμόσουν? Αντε να δούμε...

  7. Orestios avatar
    Orestios 30/08/2010 15:47:55

    Το GAP γνώρισε τον νεαρό, καθώς λέγεται, στον ιστιοπλοϊκό.
    χιχιχιχιχιχιχιχιχι

  8. Paranoia avatar
    Paranoia 30/08/2010 15:50:22

    Τελικά ο νεαρός έχει σχεση με τον δημοσιογράφο χασαπόπουλο ή όχι;

  9. ΑΛΗΘΙΝΟΣ avatar
    ΑΛΗΘΙΝΟΣ 30/08/2010 15:58:59

    Δεν έχουν το Θεό τους τα αρπακτικά!!! πίσσα και πούπουλα στους συνεχίζοντες τα αίσχη και την κατασπατάληση του δημόσιου χρήματος σε πελατειακές σχέσεις και χάρες!!!!

  10. Αλέξης avatar
    Αλέξης 30/08/2010 16:02:26

    Παιδιά είναι κόντρα από τη μια πλευρά του επικοινωνιακού παρακράτους Αναστασιάδη και από την άλλη του Παπανδρέου που "δε χρωστάει".
    Απλώς ρίχνουν στο Γιωργάκη μερικές σφαλιαρίτσες για να θυμάται ποιός κυβερνάει αυτό τον τόπο.

    • Ολντ Τραφορντ avatar
      Ολντ Τραφορντ @ Αλέξης 31/08/2010 03:43:28

      Φαντάσου την κατάντια μας.
      Η Ελλάδα κάποτε έβγαζε μυαλά τώρα βγάζει παρακρατικούς σαν τον Αναστασιάδη. LOL
      Αυτός ούτε για κρατικός ούτε για παρακρατικός δεν πείθει. Μόνο για μπούλης που τον ρίμαζαν στη σφαλιάρα στο δημοτικό είναι πειστικός.

  11. Κικη avatar
    Κικη 30/08/2010 17:04:34

    Εκτος απο τον Χριστοφορακο,νομικη του συμβουλος οταν ειχε αρχισει ηδη η φασαρια για την Ζημενς,ηταν και η νομικη συμβουλος μαζι με τον Παμπουκη,της COSCO,πριν την ελευση της εθνοσωτηριου,αυτη διαπραγματευτηκε τις συμφωνιες εκ μερους των κινεζων.
    Αντε να παιρνουν σειρα και οι αλλοι το πλοιο βουλιαζει,φαινεται.Νομιζω μαλιστα οτι ο επομενος θαναι ο ΠΑΠ,θα φυγει μετα την δευτερη δοση και θα παει Ολλανδια,που εχει και σπιτι,στα καναλια του Αμστερνταμ,να βλεπει εμας να κοπανιομαστε να κρατηθουμε στην δανεικη θαλασσα πλεον του Αιγαιου.

  12. Κικη avatar
    Κικη 30/08/2010 17:08:22

    Με τον Ιορδανη εννοεις,δεν το ξερω αυτο,υπαρχει και αλλος πασοκος,οΝικος στο ΒΗΜΑ ,αυτος ομως ειναι κυπριος,ηλικιακα του βγαινει ναναι γιος του.
    Αλλον το αρχειο δεν βγαζει.

  13. pikras57 avatar
    pikras57 30/08/2010 18:27:02

    "Τέλος, σχετικά με την περίπτωση της ανάθεσης καθηκόντων συμβούλου του Πρωθυπουργού, στον Ιταλό πρώην Υπουργό Οικονομικών, Tommaso Padoa Schioppa, είναι αναγκαίο να σημειωθεί ότι, ο κ. Schioppa, σε αντίθεση με όσα έχουν κατά καιρούς αναφερθεί από ΜΜΕ, δεν δέχθηκε οποιαδήποτε αμοιβή και αυτό παρά τη δυνατότητα που παρέχει η σχετική διάταξη του νόμου"


    ....βρε μας έκανε την χάρη!
    ....για την ψυχή της μάνας του προσφέρεται αφιλοκερδώς ;

  14. Hase avatar
    Hase 30/08/2010 21:40:27

    Τελικα τα καναλια πανε να μας αποβλακωσουν τελειως. Ολα αναφερονται σαν λογο της παταιτησης, την μη υπηρετησει της θητειας του νεαρου Χασαποπουλου. Το οτι ο νεαρος θα συμβουλευε τον προθυπουργο σε θεματα σχετικα με τις γνωσεις του δεν αναφερθηκε κανεις. Και γιατι να αναφερθει αφου ο νεαρος ... δεν ειχε γνωσεις. Τι γνωσεις να εχει καποιος που ηταν μεχρι πριν λιγο ασκουμενος δικηγορος ωστε να συμβουλευσει προθυπουργο;;;; Μαλλον να τραβαει καλο κουπι (οπως αναφερθηκε ποιο πανω καο ο Ορεστιος) ηξερε ο νεαρος δικηγορος.

    Επισης λυπαμαι τον εκπρ. τυπου του ΛΑΟΣ που μιλησε για απωλεια της κυρ. Σιουτη απο το προθυπουργικο γραφειο. Επι της ουσιας μονο γαραγαρες κανει τελευταια.
    Το δουλεμα για την αξιοκρατια πεφτει συννεφο

    Επισης λυπαμαι για τον εκπρ. τυπου του Λ

    • Μαριος avatar
      Μαριος @ Hase 31/08/2010 17:09:13

      Συγνώμη κιόλας σε φίλε, αλλά εξήγησε μου από που συμπεραίνεις ότι το παίδι είναι ένας άχρηστος?τον ξέρεις προσωπικά?αμφιβάλλω!αντί για αυτό επιλέγεις να πιστέψεις αυτά που σου σερβίρουνστο πιάτο και να κρίνεις βάσει των δημοσιευθεισών φωτογραφιών (λες και δεν εχουμε βγάλει όλοι μας αστείες φωτογραφίες με φίλους ή σε διακοπές) και της λασπολογίας που τις συνοδεύουν, χωρίς καν να αναρωτηθείς πώς απέκτησαν οι δημοσιογράφοι πρόσβαση όχι μόνο στις φωτογραφίες αλλά και στα δημόσια έγγραφα που δημοσιευτηκαν επίσης!!

      Το κατά πόσο έιναι η όχι ανάξιος ασε να το κρίνουν αυτοί που τον ξέρουν!δεν θα μπω καν στη διαδικασία να αναλύσω του κατά πόσο το παιδί έχει ή όχι τα τυπικα και ουσιαστικά προσόντα διότι δεν είναι εκει το θέμα!!
      αλλά αν μη τι άλλο θα ήταν εστω τίμιο να αναγνωρίσεις ότι δεν αξίζει στο παιδί να λασπολογείται κατά τέτοιο τρόπο ή σε κάθε περίπτωση να παίζονται στην πλάτη του τέτοιοι πόλεμοι συμφερόντων και εν κατακλείδει εσύ, εγώ ή ο καθένας βασιζόμενοι σε αυτά να στιγματίζουμε το μέλλον του! Αν μη τι άλλο ας κρατήσουμε μια επιφύλαξη ότι μπορεί και όλα αυτά να μην ισχύουν!

      • Ανδρέας avatar
        Ανδρέας @ Μαριος 08/09/2010 01:02:12

        Αν έχει για βύσμα την Σιούτη μην ανησυχείς καθόλου για το μέλλον του !

  15. Hase avatar
    Hase 30/08/2010 21:42:08

    Συγνωμη για το σαρδαμ αλλα κατι δεν παει καλα με το κομπιουτερ μου.

  16. deldio avatar
    deldio 31/08/2010 00:07:45

    Ευτυχώς που πολλοί φίλοι και φίλες (σοσιαληστής, Κική) θυμούνται καλά το παρελθόν της Σιούτη και του Παμπούκη. Και δεν ήταν μόνο αυτά. Ήταν και πληρεξουσία δικηγόρος της αγγλικής εταιρίας που είχε υπογράψει σύμβαση με τη Μονή Τοπλού στο Κάβο Σίδερο στην Κρήτη για αξιοποίηση (κρατηθείτε) 25.000 στρεμμάτων, άλλο εάν το νταβατζοκάναλα το έκαναν "γαργάρα". Μάλιστα, αυτοί υπερασπίζονται το δημόσιο συμφέρον!

  17. Κικη avatar
    Κικη 31/08/2010 14:10:56

    Δεν τα θυμαμαι και ολα,λογω ηλικιας,και βιασυνης να τα γραψω ,μου ξεφευγουν ,και το ζωντανο μου αρχειο δεν ειναι παντα διπλα μου,και βεβαια ηταν νομικος συμβουλος η Σιουτη στην Μονη Τοπλου.Το ερωτημα παραμενει γιατι η ολη ιστορια εξαφανιστηκε απο τα ΜΜΕ,ποιους κρυβει η αγγλικη εταιρεια απο πισω,κατι ειχε λεχθει για εβραικα,και Μητσοτακικα συμφεροντα.Αλλωστε η κρητικη οικογενεια,διαφορετικη απο την αχαικη,πως λενε η Καμμορα,και η Κοζα Νοστρα ,για να ξεχωριζονται οι μαφιες της Ιταλιας,εχει πολλες κοινες επενδυσεις σε νησια με ισραηλιτες,και με αιγυπτιους οπως ο Μουμπαρακ.Αλλο τι δεν θυμαμαι.