24/10/2010 00:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε η Δραγώνα;

Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες θέλουν τη Γ.Γ του Υπουργείου Παιδείας Θαλεία Δραγώνα να έχει υποβάλλει τη παραίτησή της.

Κάποιοι κάνουν λόγο για τις αντιδράσεις που ξέσπασαν μετά την πρόταση της να γίνει προαιρετικό το μάθημα της Ιστορίας, κάποιοι άλλοι για τις κακές της σχέσεις με τον κ. Πανάρετο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BlueSky avatar
    BlueSky 24/10/2010 00:40:35

    Αφήστε τη Δραγώνα, χάνουμε το νοτιοανατολικό Αιγαίο. Οι Δραγουμάνοι του Ερνογάν πάλι έκαναν το θαύμα τους. Άριστοι επαγγελματίες........!!
    δόγμα, αν δεν ικανοποιηθούν επί μέρους αιτήματά τους.
    Η σημερινή κυβέρνηση δεν αντιδρά και προσπαθεί να αποφύγει και την συζήτηση, ενώ θα έπρεπε να καταρρίψει τον παραλογισμό και την άτυπη συμμαχία στην έδρα του ΝΑΤΟ
    Της Κύρας Αδάμ
    Η κυβέρνηση υπαναχώρησε χθες από τις παράπλευρες διμερείς διαπραγματεύσεις, που δέχτηκε να ξεκινήσει τον περασμένο Ιούνιο με την Τουρκία, με στόχο να «μειωθεί η ένταση» στον εναέριο χώρο του Αιγαίου.
    Αφορμή για τη δημοσιοποίηση των παράλληλων επιμέρους διαπραγματεύσεων ανάμεσα στους δύο γεν. γραμματείς των ΥΠΕΞ, αλλά και του περιεχομένου τους, υπήρξε δημοσίευμα, με την κατακλείδα ότι ο ίδιος ο πρωθυπουργός, που είχε ανάψει αρχικά το πράσινο φως, τώρα έδειξε «κόκκινο» στη διαδικασία αυτή.
    Το περιεχόμενο των παράπλευρων διαπραγματεύσεων αυτών είχε αντικείμενο «τουρκικές προτάσεις» για τη μείωση της έντασης στο Αιγαίο, μέσω ενός «Κώδικα καλής συμπεριφοράς» που θα μείωνε τις ελληνικές αναχαιτίσεις στο Αιγαίο με αντάλλαγμα τη μείωση των τουρκικών υπερπτήσεων σε ελληνικά νησιά.

    Φέτος την Ανοιξη
    Στην πραγματικότητα η ιδέα αυτής της παράπλευρης διμερούς συνεννόησης για το Αιγαίο έχει τις ρίζες της στις αρχές της άνοιξης του 2010, όταν εμφανίστηκαν οι πρώτες πληροφορίες περί προώθησης συμφωνίας με την Τουρκία, «βάσει της οποίας το ανατολικό Αιγαίο από τον 25ο μεσημβρινό και ανατολικά, εντός του FIR Αθηνών, θα μετατραπεί σε περιοχή αποφυγής έντασης ανάμεσα στην Ελλάδα και την Τουρκία...».

    Οι συναντήσεις, που διεκόπησαν τώρα, αφορούσαν ακριβώς αυτό το περιεχόμενο και μάλιστα κατά τρόπο συγκεκριμένο, για την επίτευξη μιας συμφωνίας «μείωσης της έντασης» ανάμεσα στις δύο πλευρές, αλλά σε βάρος της εθνικής κυριαρχίας στα ανατολικά νησιά του Αιγαίου.

    Η επιχειρηθείσα «διαπραγμάτευση» Αθήνας - Αγκυρας οδηγούσε κατ' ουσίαν στην επιβεβαίωση παραχωρήσεων προς την Τουρκία που έχουν συντελεστεί τα τελευταία έτη, χωρίς η παρούσα κυβέρνηση να αντιδρά ακόμα και σήμερα:

    Από το δραματικό θανατηφόρο ατύχημα Ηλιάκη στην Κάρπαθο το 2006, σιωπηλά αλλά σταθερά οι ελληνικές κυβερνήσεις άλλαξαν πολιτική και με συγκεκριμένες «σιωπηλές» διαταγές οι ελληνικές αναχαιτίσεις περιορίστηκαν σε αριθμό και σε ποιότητα ανατολικά από τη μέση του Αιγαίου, ενώ αντιθέτως αυξήθηκαν οι τουρκικές υπερπτήσεις σε ελληνικά νησιά αμφισβητώντας εμπράκτως την ελληνική κυριαρχία επί αυτών. Παρά ταύτα, αυτή τη στιγμή η Αθήνα επιχειρεί να πείσει ότι γίνονται διαπραγματεύσεις και γι' αυτές τις αναχαιτίσεις που έχουν απομείνει.

    Η ουσιαστική αλλαγή και δυσμενέστατη για την Ελλάδα επήλθε τον Αύγουστο του 2006, όταν το ΝΑΤΟ με δύο διαταγές (SHAPE Aegean Islands Policy και Standard Operating Procedure) απαγόρευσε σε ελληνικά αεροσκάφη να πετούν υπεράνω ή να προσγειώνονται στα ακόλουθα νησιά: Λήμνο, Σαμοθράκη, Λέσβο, Χίο, Σάμο, Ικαρία, Αστυπάλαια, Ρόδο, Χάλκη, Κάρπαθο, Κάσο, Τήλο, Νίσυρο, Κάλυμνο, Λέρο, Πάτμο, Λειψούς, Σύμη, Κω και Καστελόριζο.

    ΝΑΤΟ: Οριο ο 25ος
    Με άλλα λόγια, σύμφωνα με τη διεθνή νομοθεσία, με την απαγόρευση πτήσεων το ΝΑΤΟ καθορίζει ότι τα νησιά ανατολικά από τον 25ο μεσημβρινό δεν έχουν ελληνική κυριαρχία.
    Ετσι, ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που τα ελληνικά μαχητικά πετάνε ανατολικά από τη μέση του Αιγαίου, ενώ κατά κανόνα αναχαιτίζονται από τα τουρκικά, με το αιτιολογικό ότι παραβίασαν τις διαταγές του ΝΑΤΟ ή η Αγκυρα εκδίδει ανακοίνωση ότι τα ελληνικά μαχητικά παραβίασαν την κυριαρχία της Τουρκίας, σε συγκεκριμένα ελληνικά νησιά.
    Η κυβέρνηση ουδέποτε έφερε το θέμα της απαράδεκτης αυτής πολιτικής του ΝΑΤΟ στο Αιγαίο στη Συμμαχία, ώστε να ανατραπεί αυτή η ανίερη συμμαχία ΝΑΤΟ - Τουρκίας.
    Δεν το έπραξε ούτε και χθες κατά τις συναντήσεις των ΥΠΕΞ και ΥΕΘΑ με τον γεν. γραμματέα του ΝΑΤΟ Ράσμουσεν, ο οποίος βρίσκεται στην Αθήνα για την προετοιμασία της συνόδου κορυφής του ΝΑΤΟ στη Λισαβόνα τον Δεκέμβριο, όπου εκεί μπορεί να τεθεί ένα τέτοιο θέμα.
    Αντιθέτως οι δύο υπουργοί εξέφρασαν προχθές την πλήρη συμφωνία τους με το νέο δόγμα του ΝΑΤΟ και δεν εξέφρασαν την παραμικρή δυσφορία τους, ούτε άφησαν ανοιχτό περιθώριο μη συμφωνίας, αν δεν διορθωθεί η απαράδεκτη από το 2006 πολιτική του ΝΑΤΟ στο Αιγαίο.
    Και όλα αυτά, τη στιγμή που άλλες χώρες (π.χ. Τουρκία, Πορτογαλία κ.ά.) απειλούν με βέτο το νέο δόγμα, αν δεν ικανοποιηθούν επί μέρους αιτήματά τους.

    http://kostasxan.blogspot.com/2010/10/blog-post_7243.html

  2. Winston avatar
    Winston 24/10/2010 00:43:19

    Επιτέλους!!! Ότι χειρότερο υπήρχε απο άποψη κυβερνητικών επιλογών....να της βρεί ο Erdogan τώρα μια θέση στο υπουργείο του για να εξυμνεί το μεγαλείο των οθωμανών...μονάχα που δε θα έχει ευρωπαική επιδότηση για να το κάνει...

  3. sauraki avatar
    sauraki 24/10/2010 00:47:47

    Και αυτή ήταν μια προσωπική απόλυτα αποτυχημενη νεοταξική επιλογή GAP.

  4. maximos avatar
    maximos 24/10/2010 00:47:51

    Αν επιβεβαωθούν οι πληροφορίες μάλλον προεκλογικό τερτιπι είναι. Και να φύγει έχει λίγη σημασία. Θα μας αφήσει την κοπριά της.

  5. loretta avatar
    loretta 24/10/2010 00:50:38

    good riddens madame!!

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ loretta 24/10/2010 12:40:13

      good riddance

  6. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 24/10/2010 00:59:08

    Επειδή τέτοια άτομα δεν έχουν τσίπα επάνω τους, εάν η είδηση είναι αληθινή τότε μάλλον την έφαγε ο Πανάρετος.

  7. man8os avatar
    man8os 24/10/2010 01:01:30

    Οπως και να εχει η Διαμαντοπουλου ειναι υπουργος, αυτη επρεπε να παραιτηθει. Μην ξεγελιομαστε, να τους ριξουμε μαυρο.

  8. filologos10 avatar
    filologos10 24/10/2010 01:02:12

    Μπορεί να φύγει ακούγεται εδώ και μέρες αλλά κι εγώ πιστεύω ότι είναι για τις προεκλογικές εντυπώσεις και μόνο μήπως και αποφύγουν τεράστιο πατατράκ

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 24/10/2010 01:13:43

    Στο καλό και να μην μας γράφει από τον αγύριστο.

  10. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 24/10/2010 01:44:08

    Παιδιά, δε θα αντέξω δεύτερο χαρμόσυνο νέο μετά το γιαούρτωμα του Αλαβάνου και της Παρτάαλιου... Αν δε παραιτηθεί και ο Τζέφρης, τότε ...!

  11. youresd avatar
    youresd 24/10/2010 01:55:25

    ΑΜΗΝ παναγία μου...

    ΦΥΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!

  12. MM avatar
    MM 24/10/2010 02:09:07

    στον αγύριστο. Ότι χειρότερο πέρασε από το Υπουργείο Παιδείας από ιδρύσεως του Ελληνικού κράτους. Τώρα βέβαια θα έχει το χρόνο να πάρει και κανένα πτυχίο πανεπιστημίου(και όχι μόνο κολλεγίων) μήπως και βρει δουλειά στας Ευρώπας.

  13. ZARKO avatar
    ZARKO 24/10/2010 03:02:09

    Δλδ η κυρία Δραγώνα παραιτήθηκε επειδή υπήρξαν αντιδράσεις στις κατάπτυστες προτάσεις της περί κατάργησης της ΙΣΤΟΡΙΑΣ από τη Β'/βάθμια εκπαίδευση;
    Σοβαρά;
    Μήπως είναι και θιγμένη η κ. Δραγώνα;
    Βρε ουστ από δω. Και αν δεν σ' αρέσει, πήγαινε κατά Τουρκία μεριά να προτείνεις την κατάργηση της ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

  14. Orestios avatar
    Orestios 24/10/2010 03:49:50

    Με όλο τον σεβασμό, ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ!

  15. νεφέλη avatar
    νεφέλη 24/10/2010 08:56:19

    Την απέσυρε ο Σημίτης;

  16. F avatar
    F 24/10/2010 09:51:13

    Λέγεται ὅμως Δραγώνα;

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ F 24/10/2010 09:54:38

      ...όσο κι η Μπακογιάννη!

    • Αρές! avatar
      Αρές! @ F 24/10/2010 17:44:07

      Καλή οαρατήρηση!
      Τους ενός συζύγου το όνομα το ξέρουμε, του άλλου το γνωρίζουμε!
      Το δικό της αλήθεια πιο είναι;;;

  17. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 09:57:42

    Να απει να κανει παρεα με την κ. Κουτσικου,να μην ξεχνιομαστε ,ετσι.
    Εκεινη που ηταν φιλη της Ρεπουση,και επεμενε.

  18. λεωνιδας avatar
    λεωνιδας 24/10/2010 10:10:55

    οταν τα λεγε η δασκαλα του δερειου η ΧΑΡΑ ΝΙΚΟΠΟΥΛΟΥ,λιγοι την ακουγαν.Σημασια εχει πως το κορακι εφυγε εστω κι αν εχεις αφησει πισω την θανατηφορα κοπρια του οπως πολυ σωστα προανεφερε ενας σχολιαστης.

  19. hellaswebnews avatar
    hellaswebnews 24/10/2010 12:26:48

    υπέβαλε παραίτηση

  20. δρόμος avatar
    δρόμος 24/10/2010 12:33:50

    όπως διαπιστώνουμε σε κάθε αντίστοιχη υποχώρηση, κανένας αγώνας δεν μένει χωρίς αποτέλεσμα, όταν έχει επαρκώς οργανωθεί και σωστά τεκμηριωθεί. Πάμε γι' άλλα τώρα!

  21. thespieys avatar
    thespieys 24/10/2010 12:42:05

    E π ι τ ε λ ο υ ς!!!

  22. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 24/10/2010 15:00:17

    Σίγουρα -αν αληθεύει,που το εύχομαι- το νέο μας δίνει μεγάλη χαρά αλλά και ικανοποίηση σε όλους εμάς τους πολέμιούς της στο διαδίκτυο.
    Είναι κι αυτό μια απόδειξη ότι κανένας αγώνας -αν είναι δίκαιος- δεν πάει χαμένος!
    Στα τσακίδια λοιπόν η κ.Δραγώνα !!!Και να ΜΗ μας γράφεις!!!

  23. kakos avatar
    kakos 24/10/2010 15:58:21

    και αυτή απόφοιτος κολλεγίου και όχι πανεπιστημίου, όπως και οι πολιτικοί μας αρχηγοί άλλωστε

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ kakos 24/10/2010 17:13:05

      Η Θ.Δραγώνα είναι απόφοιτος του Deere στην Αθήνα , με Master και PhD από πολύ καλά αγγλικά πανεπιστήμια.

      Το θέμα,είναι οι σπουδές της, που αφορά την αναπηρία του ΔΙΚΑΤΣΑ, ή την ιδεολογία της, που αφορά τον ανθελληνισμό της ελληνικής ομοιογενούς κοινωνίας;

      • Αρές! avatar
        Αρές! @ νεφέλη 24/10/2010 17:51:26

        Ωρα κακή στην πρύμνη σου
        και σκώρος στα πανιά σου
        κι ουτε παιδί στα σπαργανα
        να πεσει στην βρωμια σου6!


        http://www.youtube.com/watch?v=_5r-2_-ixDg

  24. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 19:03:40

    @ Νεφελη,
    Δεν ειναι του Deree,αλλα ενος κολλεγιου που βρισκοταν στην αμερικανικη βαση του Ελληνικου.
    Και επιδη πρεπει να εισαι μικρουλα Ντιρι,δεν υπηρχε στην εποχη της μανταμ,αλλα διπλα στο αεροδρομιο του Ελληνικου της ολυμπιακης,υπηρχε βαση αεροποριας Ελληνικη,και διπλα ακριβως υπηρχε η Αμερικανικη,και μεσα ειχε σχολεια ,κολλεγιο,και το περιφημο Ρ6 ,που οποιοι ειχαν μεσον ψωνιζανε αμερικανικα σεντονια,ουισκι,τσιγαρα.
    Λοιπον για το ΔΙΚΑΤΣΑ,ισχυει,οτι πρεπει να εχεις τελειωσει την εκπαιδευση σου στην Ελλαδα ,και λυκειο,η αλλο λυκειο αναγνωρισμενο απο την Ελληνικη Πολιτεια.Το κολλεγιο της μανταμ δεν ειναι αναγνωρισμενο στην Ελλαδα.Δευτερον,μεταπτυχιακο,διδακτορικο,απο τα γνωστα αγγλικα και μη αναγνωρισμενα παν/μια,δεν περνουν απο το ΔΙΚΑΤΣΑ,γιατι η εκπαιδευση δεν ειναι τετραετους φοιτησεως .
    Γενικως να μην το πολυλογουμε ,κανενας τιτλος της μανταμ δεν ειναι νομιμος,και αρα εγινε καθηγητρια με πολιτικες πιεσεις,στο παν/μιακο κατεστημενο.Αυτο και μονο φτανει.

  25. λεωνιδας avatar
    λεωνιδας 24/10/2010 19:13:23

    για την kiki 24/10/2010 at 19:03

    Eυχαριστω πολυ κυρια η δεσποινις για τις τοσο πολυτιμες πληροφοριες,πρεπει πραγματικα να γνωριζουμε ορισμενα στοιχεια για να εξαγουμε αληθινο αποτελεσμα.

    και δεν χρειαζεται να φιλοσοφουμε πολυ για την ακατανομαστη,ξεχναει κανεις οτι ειναι ανηψια του σημιτη?η μηπως τη δεσμευση του γαπ στο σημιτη για την αξιοποιηση της?καθολα πελατειακες σχεσεις.

    ας παει λοιπον στα τσακιδια για να μη πω τιποτα χειροτερο.

  26. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 19:27:06

    @ Λεωνιδα
    να με συγχωρεις πως ειναι ανηψια του Σημιτη,για πες,αυτο δεν το ξερω.
    απαντησε μου γρηγορα μονο,πειναμε.

    • λεωνιδας avatar
      λεωνιδας @ kiki 24/10/2010 19:41:34

      καλησπερα,το εχω διαβασει στον "αντιφωνητη" πριν χρονια,οταν πρωτοτοποθετηθηκε μαζι με την νελλη ασκουνη στο προγραμμα φραγκουδακη,θα ενημερωσω ταχιστα με ασφαλη και ακριβη στοιχεια,ευχαριστω για την προαναρτηση.

  27. anna avatar
    anna 24/10/2010 20:14:29

    Να σας πω πληροφορίες για τις εν λόγω κυρίες που είναι όλες τους μαζεμένες στο πιο νευραλγικό σημείο του Εκπαιδευτικού μας συστήματος: στο Παιδαγωγικό Τμήμα του Καποδιστριακού Παν/μίου Αθηνών. Ολες τους λοιπόν, Δραγώνα, Φραγκουδάκη, Νέλλη Ασκούνη, Εύη Ζαμπέτα (αυτηνής που ο άντρας, καθηγητής κι αυτός, ήταν μέλος της "συμμορίασ" του Παντείου τη ν εποχή ττου μεγάλου πλιάτσικου, μάλιστα καταδικάστηκε για υπεξαίρεση χρημάτων και του πήγαινε η κυρά τσιγάρα στη φυλακή) και Μαίρη Λεοντσίνη , έχουν πιάσει τα πόστα ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ και βέβαια έχουν επιβάλλει τον νόμο τους οποίος με λίγα λόγοα συνοψίζεται στο εξής απλό αξίωμα: δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις ούτε ένα τόσο δα μαθηματάκι (πτυχίο ή μεταπτυχιακό εννοείται να το ξεχάσεις) αν το θέμα σου δεν στηρίζεται πάνω στον εθνομηδενισμό και δεν προβάλλει με ενθουσιαμό όλα τα ξεπερασμένα και εμετικά "πολυ-πολιτισμικά" και λοιπά φιλο-αφγανο-πακιστανο-αλβανο-νιγηγηριανά λιβανίσματα. Αν κάποιος/α κάνει το λάθος και απλώς αναφέρει λέξεις ή έννοιες όπως εθνος,γένος, πατρίδα, η εργασία του είναι κομμένη. Αυτές λοιπόν όλες εκεί "ξεπλένουν" εγκεφάλους και φτιάχνουν τους μέλλοντες δασκάλους/ες που μαθαίνουν γράμματα στα παιδιά μας! ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ!!!

  28. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 20:29:02

    @ Φαηλο,
    Πολυ περιεργους συγγενεις εχει ο Σημιτης.
    Οχι ολους αλλα ορισμενοι απο την ιδια μητρα βγηκαν.

    • λεωνιδας avatar
      λεωνιδας @ kiki 24/10/2010 20:38:19

      εχεις απολυτο δικαιο,το απολυτως περιεργο ειναι πως πολλαπλασιαζονται με γεωμετρικη προοδο,κατι σαν τις κατσαριδες.

  29. Φ.Σ. avatar
    Φ.Σ. 24/10/2010 21:39:48

    Ξου από δω, βρε ξουουοουουουουουου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  30. νεφέλη avatar
    νεφέλη 24/10/2010 22:44:23

    @kiki

    LaVerne το λέγανε..?.ναι θυμάμαι τι λες. Εκεί, θυμάμαι όμως, ότι χρειαζόσουν "ειδικές" συστάσεις για να μπεις.....

    Οπως, ξέρω κι άτομα, με κατ΄οίκον εκπαίδευση κι αδιαμφισβήτητο ελληνοκεντρικό πολιτισμό, που δεν εμπορευτήκανε ποτέ τον πατριωτισμό τους.

  31. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 22:58:34

    @ Νεφελη μου
    δεν αντιλεγω για τα ατομα που καναν και κατ οικο διδασκαλια,για Χ λογους,οτι ειναι μια χαρα,και παιδια που σπουδασαν ελληνες στο εξωτερικο,και δεν υπαρχει προβλημα με αυτους.Συζηταμε τον τροπο που ολοι αυτοι μια συμμορια,παραρτημα της ηγετικης ομαδας του ΠΑΣΟΚ,με παραθυρακια νομων,με μεσον,με πολιτικες θεσεις κατελαβαν αξιωματα και παν/κες εδρες,χωρις το βασικο απολυτηριο,ορα Δραγωνα,χωρις διδακτορικα,εκατονταδες σημερα καθηγητες των δεκαδων παν/μιων,εγιναν τμηματα και εδρες για να τους βολεψουν,και το αποτελεσμα μια Ανωτατη Παιδεια μπαχαλο.
    Οσο για την συγκεκριμενη παρεα ,ξερουμε οτι ειναι σε διατεταγμενη υπηρεσια,χρηματοδοτουνται και απο γνωστα και μη εξαιρετεα ιδρυματα,για συγκεκριμενο σκοπο ,γιαυτους συζηταμε.
    Και αν θελεις αυτους κυνηγαμε,να προφυλαξουμε τις επομενες γενιες,απο ατομα που χρησιμοποιουν την διαφορετικοτητα για να τραβουν τα φωτα της δημοσιοτητας πανω τους και να ξεχωριζουν γιαυτο και οχι για το επιστημονικο τους εργο.
    Κουφια ψωνια ειναι.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ kiki 24/10/2010 23:07:29

      Κiki
      Δεν μου επιβεβαίωσες την μνήμη για την ονομασία του πρώτου πτυχίου της κυρίας Δραγώνα.

      Τελικά συμφωνούμε, ότι δεν παίζουν ρόλο τα πτυχία..αλλά οι αρχές.

      Κι όπως έλεγε παλιός καλός φίλος...

      "Τα Πανεπιστήμια φτιάχνουν ειδικότητες
      κι όχι προσωπικότητες..."

  32. AUD avatar
    AUD 25/10/2010 11:12:50

    "αιώνια" η μνήμη της...

    το καφενείο σερβίρει καφέ και παξιμαδάκια...

  33. kiki avatar
    kiki 25/10/2010 14:37:45

    @ Νεφελη,
    Οχι δεν νομιζω να το λεγανε ΛΑ Βερν,αυτο μου φαινεται ηρθε στην Ελλαδα την δεκαετια του 90,γιατι ηταν και κοντα στο σπιτι μου και το θυμαμαι καπου τοτε.
    Πιθανον,να ηταν καποιο προσταδιο του Ντιρι,μπορει και να λεγοταν ετσι απο τοτε,αλλα παντελως αγνωστο.Επισης και εγω,ειχα παει στο Σαιν-Γζωρτζ,κολλεγιο στη Μουρουζη,αλλα ηταν μονο τρεις ειδικοτητες.Διαφημιστες - Μαρκετινγκ,,δακτυλογραφοι,και κατι ακομα,εχουν περασει και εκατο χρονια.Πιθανον το Ντιρι να ειναι μετεξελιξη αυτουνου.
    Για την συγκεκριμμενη κυρια,ειναι οτι δεν κατεχει κυριο τιτλο σπουδων,δηλαδη πανεπιστημιου,τα μεταπτυχιακα και διδακτορικα ,αυτοματως θεωρουνται μη αναγνωρισιμα αν δεν εχεις διπλωμα.
    Σε αυτο πανω και γιαυτο γινεται ολη η κουβεντα,οτι γεμισανε τα παν/μια με τυπους χωρις τα τυπικα προσοντα,βασει νομου.Και ειναι θλιβερο,αλλος να σκοτωνεται να σπουδασει χρονια,πες στην Γερμανια,καμμια δεκαρια για να τελειωσει,και να μην μπορει να μπει στο Παν/μιο,γιατι ειναι μια κλικα και οι αλλοι με αερα πατερα μεσα.Και να ειναι και επικινδυνοι γιατι ειναι ημιμαθεις, με εμμονες φανατικοι,με αποτελεσμα κακοι εκπαιδευτικοι.

    Αυτο γιαυτο το θεμα.
    Για το αλλο για τις γυναικες,προσωπικα αυτο που εγραψα δεν προσβαλει κανεναν,ηθελα να πω και φαινεται απο την μακρα πορεια εγγαμου βιου,οτι οι ανοησιες τυπου,μουσουλμανικο,δικαιο,ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου,προσβαλουν την γυναικεια φυση μου,δεν μπορεις να κανεις διαλογο ουτε αστεια σε βαρος ειτε του ενος φυλλου ειτε του αλλου.ατομα που χρησιμοποιουν χαρακτηρισμους τετοιους,προσβαλουν το σαιτ,αν νομιζεις πως προσεβαλα τον αντρα μου κανεις λαθος χοντρο,ηθελα να δειξω οτι στην δικια μου ηλικια αυτα τα αστεια -τυπου η σκυλα σου εχει επιτυχιες,δεν με αφορουν,οπως δεν πρεπει να αφορουν καθε ολοκληρωμενο,ατομο.
    Στηνεποχη μου παντευομαστε απο αγαπη,και για να ειμαστε τοσα χρονια μαζι,προφανως και εξακολουθουμε να εχουμε,και αγαπη και σεβασμο,και συντροφικοτητα.
    Μαθαινουμε πρωτα να σεβομαστε τον εαυτο μας και μετα τους αλλους.

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ kiki 25/10/2010 17:55:53

      OK!

  34. Γιώργος avatar
    Γιώργος 27/10/2010 19:38:53

    Μερικές διευκρινίσεις επειδή έπεσα σ αυτή την σελίδα τυχαία ψάχνοντας κάτι άλλο.
    1) Το La Verne είχε ανοίξει αρχικά στην Αμερικανικη βάση ως παράρτημα του πανεπιστημιου La Verne που υπάρχει εδώ και πάνω από έναν αιώνα στην California. Μέχρι το 90 δεν δεχόταν Έλληνες φοιτητές. Υπήρχε αποκλειστικά για να εξυπηρετεί τις ανάγκες του προσωπικού της βάσης και των οικογενειών τους. Είχε μάλιστα παράρτημα και στην βάση του ΝΑΤΟ στην Napoli.

    2) Από το '90 και μετά μετακόμισε και άρχισε να δέχεται Έλληνες. Δεν χρειαζόσουν "ειδικές συστάσεις" για να μπεις. Χρειαζόσουν απολυτήριο 16 και πάνω (η 14 και έμπαινες σε academic probation για ένα εξάμηνο) και βασική γνώση αγγλικών.

    3) Ο λόγος που δεν αναγνωριζόταν από το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν ήταν τα χρονια φοίτησης (καθώς ήταν 4 για το πρώτο πτυχίο) αλλα επειδή δεν ήταν κρατικό.

    Αν η κυρια Δραγώνα σπούδασε εκεί δεν το γνωρίζω.