Παραιτήθηκε από την κυβέρνηση ο Μάξιμος Χαρακόπουλος
29/03/2014 13:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε από την κυβέρνηση ο Μάξιμος Χαρακόπουλος

Παραιτήθηκε από τη θέση του αναπληρωτή υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης ο Μάξιμος Χαρακόπουλος.

Ο κ. Χαρακόπουλος εξήγησε, σε ανακοίνωση που εξέδωσε, ότι παραιτείται εξαιτίας διαφωνίας του για τη ρύθμιση σχετικά με το γάλα.

Ωστόσο, αναφέρει ότι θα υπερψηφίσει το πολυνομοσχέδιο το βράδυ της Κυριακής.

Ακολουθεί το πλήρες κείμενο της δήλωσης του κ.Χαρακόπουλου:

«Από την πρώτη στιγμή που ηγέρθη, το φθινόπωρο του 2012, από το υπουργείο Ανάπτυξης, το ζήτημα της επιμήκυνσης του χρόνου ζωής του «φρέσκου γάλακτος», διατύπωσα δημοσίως τις σοβαρές αντιρρήσεις μου. Το αυτό έπραξα και όταν το ίδιο ζήτημα, έπειτα από σιωπή ενός έτους, προέκυψε πλέον ως πρόταση του ΟΟΣΑ, σε έκθεση που συντάχθηκε μετά από παραγγελία του υπουργείου Ανάπτυξης. Με στέρεα επιχειρήματα αποδείξαμε ότι η πρόταση θα είναι αρνητική για την ελληνική κτηνοτροφία και με αμφίβολα οφέλη για τον Έλληνα καταναλωτή. Απαντήσεις πειστικές δεν πήραμε. Αντ’ αυτού, η εφαρμογή της έκθεσης του ΟΟΣΑ και ο χρόνος διάρκειας του φρέσκου γάλακτος εμφανίστηκαν ξαφνικά ως προαπαιτούμενο εκ μέρους της Τρόικας για την καταβολή της επόμενης δόσης! Και στη συνέχεια, σε μια διαδικασία κατά την οποία ουδέποτε ερωτηθήκαμε και ουδέποτε ενημερωθήκαμε, πληροφορούμασταν από τα ΜΜΕ για εναλλακτικές προτάσεις του υπουργείου Ανάπτυξης, που όλες, όμως, ως αποτέλεσμα θα είχαν τη διευκόλυνση αθρόων εισαγωγών γάλακτος. Εις βάρος, εννοείται, της εγχώριας παραγωγής. Κι αυτό, δυστυχώς, ισχύει και για την τελική «πρόταση Καχριμάνη» που συμφωνήθηκε με την τρόικα, όπως με πληροφόρησε ο πρωθυπουργός.

Καθώς, λοιπόν, η διαφωνία μου για την προτεινόμενη ρύθμιση στο γάλα συνέχιζε να υφίσταται, θεώρησα ότι δεν ήταν έντιμο εκ μέρους μου να παραμείνω στη θέση του Αναπληρωτή Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

1. Για το λόγο αυτό, ήδη από την Τρίτη 18 Μαρτίου, έθεσα την παραίτησή μου στη διάθεση του πρωθυπουργού, ο οποίος μου ζήτησε να μην τη δημοσιοποιήσω πριν τη Σύνοδο Κορυφής, κάτι το οποίο και σεβάστηκα.

2. Ενόσω ο πρωθυπουργός βρισκόταν στις Βρυξέλλες, ο Γραμματέας του Υπουργικού Συμβουλίου με πληροφόρησε ότι η τελική συμφωνία δεν είχε ακόμη καθαρογραφεί και επιδεχόταν αλλαγών. Ταυτόχρονα, ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, δημοσίως, έκανε λόγο για βελτιώσεις προκειμένου να μην καταστραφεί η κτηνοτροφία. Ενόψει των επικείμενων αλλαγών δήλωσα ότι θα τοποθετηθώ αφού κατατεθεί στη Βουλή ως νομοσχέδιο το τελικό κείμενο της συμφωνίας.

3. Τη Δευτέρα 24 Μαρτίου, οι εκπρόσωποι των αγελαδοτρόφων κατέθεσαν συγκεκριμένη συμβιβαστική πρόταση, η οποία θεώρησα ότι θα μπορούσε να αποτελέσει τη βάση για την άρση του αδιεξόδου. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν έγινε.

4. Την Πέμπτη 27 Μαρτίου, στη σύσκεψη του Υπουργού Ανάπτυξης με βουλευτές της ΝΔ ζήτησα τόσο εγώ όσο και άλλοι συνάδελφοι να οριστεί, από τα συναρμόδια υπουργεία Ανάπτυξης και Αγροτικής Ανάπτυξης, Επιστημονική Επιτροπή που θα ορίσει τη διάρκεια ζωής του παστεριωμένου γάλακτος. Ανάλογη πρόταση, άλλωστε, είχε προτείνει και ο Υπουργός κ. Τσαυτάρης. Ο Υπουργός Ανάπτυξης αρνήθηκε την υιοθέτηση της πρότασης επικαλούμενος την Τρόικα και ανακοίνωσε, ενώπιον 30 βουλευτών, ρύθμιση σύμφωνα με την οποία «η διάρκεια συντήρησης του παστεριωμένου γάλακτος θα γίνεται με ευθύνη του παρασκευαστή μετά από έγκριση των αρμόδιων ελεγκτικών οργάνων κατά τις προβλέψεις του κοινοτικού δικαίου». Μετά από αυτή την ουσιαστική διόρθωση, εξερχόμενος της σύσκεψης και απαντώντας σε σχετική ερώτηση κοινοβουλευτικών συντακτών, δήλωσα ότι «απετράπησαν τα χειρότερα».

6. Ωστόσο, στο νομοσχέδιο, όπως κατατέθηκε τα μεσάνυχτα της Παρασκευής 28 Μαρτίου, η προηγούμενη διατύπωση αντικαταστάθηκε με την άνευ ουσίας φράση «και υπόκειται σε ελέγχους των αρμοδίων αρχών».

Μετά την υπαναχώρηση του Υπουργού Ανάπτυξης είμαι αναγκασμένος να εμμείνω στην αρχική μου απόφαση και να δημοσιοποιήσω την παραίτησή μου από τη θέση του Αναπληρωτή Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

Στη ζωή μου έχω μάθει να βαδίζω «την οδόν την στενήν». Ξεκαθαρίζω, λοιπόν, όπως άλλωστε είπα και στον πρωθυπουργό, ότι εφόσον η διάταξη για το γάλα δεν είναι ξεχωριστό άρθρο -που θα ήταν και το ορθό- η πολιτική μου ηθική δεν μου επιτρέπει, εδώ που έφτασαν τα πράγματα, να θέσω σε δοκιμασία την απρόσκοπτη χρηματοδότηση της χώρας.

Εύχομαι να αποδειχθεί ότι έχω εγώ άδικο στο θέμα του γάλακτος…

Θέλω να ευχαριστήσω τον πρωθυπουργό για τη δυνατότητα που μου έδωσε να εργαστώ, σε μια ιδιαίτερα δύσκολη συγκυρία για τη χώρα, από τη θέση του Αναπληρωτή Υπουργού για την αντιμετώπιση χρόνιων προβλημάτων του αγροτικού κόσμου, κάτι που ασφαλώς, θα συνεχίσω να κάνω με όλες μου τις δυνάμεις».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostis avatar
    kostis 29/03/2014 13:23:57

    Ο Χαρακοπουλος και το καθε απομειναρι του παλαιοκομματισμου, της πελατοκρατειας και του κρατισμου δεν ξερει τι του γινεται.. Τον Δεκεμβρη του '12 ψηφισε το πολυνομοσχεδιο, για την μεγαλη δοση των 52 δις, το οποιο προβλεπει τον μετασχηματισμο της Ελληνικης σοβιετιας και του συντεχνιακου κρατους σε ενα φιλελευθερο κρατος με ανοιχτες αγορες. Ερχεται σημερα και υπερασπιζεται την συντεχνια των 3.500 επιδοτουμενων κτηνοτροφων σε βαρος των 10.000.000 καταναλωτων. Να παει στο καλο ο κ. Χαρακοπουλος. Δεν θα μας λειψει καθολου..

  2. gikon avatar
    gikon 29/03/2014 13:37:27

    Εν τέλει ο Μάξιμος τα έχει τα κότσια. Και τι κότσια;!

    • Φον avatar
      Φον @ gikon 29/03/2014 16:16:15

      Ω, ναι! Και έθεσε σοβαρή αρχηγική υποψηφιότητα, για το μέλλον! Θυμηθείτε το, τότε...

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/03/2014 14:06:27

    Ποιος αποφάσισε να καταστήσει τις ημέρες παστερίωσης του γάλατος μνημονιακή υποχρέωση;

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 29/03/2014 14:42:45

    Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι η ΝΔ κατόρθωσε το ακατόρθωτο ,να ηρωοποίησει αυτούς που μας φόρτωσαν το Μνημόνιο!!!

    • Μεγάλες στιγμές. avatar
      Μεγάλες στιγμές. @ ΝΤΙΝΟΣ 29/03/2014 14:52:33

      Δεν κατάλαβα γιατί είναι ήρωας αυτός που παραιτείται και υπερψηφίζει τροπολογίες.Οι ήρωες συνήθως τραβούν μοναχικούς δρόμους...

  5. EVA avatar
    EVA 29/03/2014 15:00:16

    Σημασία έχει στο τέλος, να ψηφίσετε φίλτατε. Τα λοιπά, είναι απλά μεταξωτοί φερετζέδες. Δώστε κι εσείς την άκρως επαναστατική σας παράσταση και θα χειροκροτήσουμε. Αρκεί να μη μας ...κάψετε το σκηνικό!

  6. Hunter avatar
    Hunter 29/03/2014 15:17:10

    Ο Μάξιμος απέδειξε σήμερα τι σημαίνει πελατειακό κράτος και ότι αυτό ζει και βασιλεύει στην Ελλάδα του 2014! Αντί να είναι στο πλευρό των εκατομμυρίων καταναλωτών που επιζητούν να πιούν φτηνό γάλα στην καλύτερη ποιότητα, είναι στο πλευρό των 300 κτηνοτρόφων που τον ψηφίζουν και οι οποίοι θέλουν να πουλάνε το γάλα τους ακριβά για να φτάνει ακόμη ακριβότερο στα ράφια...

    • EVA avatar
      EVA @ Hunter 29/03/2014 15:25:20

      Και ποιός σας είπε οτι οι Έλληνες θέλουμε ν΄αφανίσουμε την Ελληνική κτηνοτροφία για να πίνουμε ...φτηνιάρικο Γερμανικό και Ολλανδικό γάλα; Φθηνό γάλα από τη Γερμανία υπάρχει ήδη στα ράφια. Δε χρειάζεται να μας πνίξουνε με τα σκουπίδια τους οι εκβιαστές για να αισχροκερδήσουν κι άλλο τα καρτέλ. Δεν αποτιμώνται όλα σε Ευρώ. Τουλάχιστον όχι για όλους μας και οι φθηνοί λαϊκισμοί του είδους, καιρός να σταματήσουν.

      • giorgosalexpoli avatar
        giorgosalexpoli @ EVA 29/03/2014 15:47:38

        εντος απο την λεξη προδοτης μαθατε και την λεξη καρτελ και μας την πιπιλατε τις τελευταιες μερες. αντε και στην επομενη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • Αντρίκος avatar
          Αντρίκος @ giorgosalexpoli 29/03/2014 19:05:58

          Και στο κατω κάτω, δικαίωμα του Έλληνα καταναλωτή είναι να πίνει το γάλα εκείνο που θεωρεί φθηνότερο και καλύτερο. Άμα έχεις προκαταλάβει οτι τα ευρωπαϊκά γάλατα θα κατακλύσουν την αγορά , τότε θα πρέπει οι γαλακτοβιομήχανοι να κοιτάξουν είτε να μειώσουν την τιμή είτε να βελτιώσουν το προϊόν τους.

        • EVA avatar
          EVA @ giorgosalexpoli 30/03/2014 02:15:15

          Σωστά giorgosalexpoli. Πρέπει να πείτε κάτι κι εσείς, που δεν έχετε τίποτε.... Τι να κάνουμε; Κατανόηση και ανοχή!!!!!!!

      • Hunter avatar
        Hunter @ EVA 29/03/2014 16:03:09

        Το γάλα φεύγει από τη Γερμανία με 0,49 Ευρώ και φτάνει στα ράφια 0,59 Ευρώ. Στην Ελλάδα φεύγει από την Ήπειρο ή τη Θεσσαλία με 0,35 Ευρώ και φτάνει στα ράφια 1,29 Ευρώ!!! Οι Γερμανοί φταίνε και για αυτό;;;;;;;;;; Οι λαϊκισμοί του στυλ "φταίνε οι Γερμανοί και φταίνε οι Αμερικάνοι" πρέπει να σταματήσουν επιτέλους. Στις πολιτισμένες χώρες έχουν σταματήσει εδώ και 25 χρόνια για αυτό ακριβώς ευημερούν!

        • riot avatar
          riot @ Hunter 29/03/2014 16:07:11

          Όχι. Φταίνε αυτοί που έχουν βάλει παντού διόδια και αύξησαν τους φόρους στα καύσιμα. Φθηνό γάλα χωρίς φθηνή μεταφορά δεν μπορείς να έχεις.

          • Hunter avatar
            Hunter @ riot 29/03/2014 16:25:16

            Riot, εάν δεν κοιτάξουμε 10 εκατομμύρια στον καθρέφτη (άλλος λίγο άλλος πολύ) δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε. Πρωτίστως είναι θέμα νοοτροπίας. Φταίνε οι Γερμανοί, φταίνε οι δανειστές, φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τους "φουκαράδες" τους Έλληνες. Η Γερμανία έχει κάνει αποκρατικοποιήσεις και έχει πλέον μόνο 1,9 εκατομμύρια δημοσίους υπαλλήλους σε 85 εκατομμύρια πληθυσμό τη στιγμή που εμείς έχουμε 1 εκατομμύριο σε 10 εκατομμύρια πληθυσμό επειδή ο κάθε βουλευτής έβαζε και από 250 άτομα στο δημόσιο!!! Τους βγάζουμε στη σύνταξη και από τα 50 και με 100 χιλιάρικα εφάπαξ!!! Όλες οι ΔΕΚΟ κρατικές, δεν προσφέρουν τίποτε στον πολίτη και βάζουνε και εκατομμύρια Ευρώ μέσα το κράτος καθημερινά! Τα επαγγέλματα "κλειστά". Η φοροδιαφυγή στο 60%-100% εδώ και 40 χρόνια, ανεξαρτήτου κρίσεως! Οι Γερμανοί, οι Αμερικάνοι, οι Εβραίοι, η CIA, το FBI, η Mossad, τα Νεφελίμ ή ποιός "άλλος" φταίει για αυτό...;;;;;;;;;;;

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Hunter 29/03/2014 16:46:02

            Στην εξέδρα η μπάλα...

          • Φον avatar
            Φον @ Hunter 29/03/2014 17:04:01

            @Φταίνε οι Γερμανοί, φταίνε οι δανειστές, φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τους "φουκαράδες" τους Έλληνες. ΟΧΙ, αγαπητέ. Φταίνε ΚΑΙ οι δανειστές, φταίνε ΚΑΙ "φουκαράδες" τους Έλληνες. Όχι μόνον οι Ελληνες.... Για να μην σου πώ ότι πιο υπευθυνος, αν χάσει τα λεφτά του, είναι ο δανειστής ΚΑΙ ΟΧΙ ο δανειζόμενος... ε;

          • riot avatar
            riot @ Hunter 29/03/2014 20:54:17

            Να πω ότι για την αύξηση του φόρου στα καύσιμα φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι γιατί από κει τους πληρώνει το κράτος. Για την αύξηση των διοδίων του Μπόμπολα πως φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι; Πως μπορείς να έχεις φθηνό γάλα χωρίς φθηνά μεταφορικά; Γιατί το γάλα υψηλής παστερίωσης είναι ακριβότερο από το φρέσκο αφού είναι χαμηλότερης θρεπτικής αξίας; Ποιος εμποδίζει τον διεθνή ανταγωνισμό στο γάλα υψηλής παστερίωσης;

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Hunter 29/03/2014 16:17:37

          Οπότε, ας εξαφανίσουμε τις δεκάδες χιλιάδες (και όχι 300 όπως έγραψε ο άσχετος Αθηνέζος) Ελλήνων κτηνοτρόφων. Πολύ λογικό συμπέρασμα! Και ύστερα, ακόμα κι άν φτηνήνει το γάλα (που δεν θα φτηνήνει), θα το πληρώσουμε όλοι πολλαπλάσια (και ο Αθηνέζος μαζί) σε φόρους και χαράτσια, αφού δεν θα παράγουμε τίποτα ως χώρα.

          • Hunter avatar
            Hunter @ ΚΜ 29/03/2014 16:31:08

            ΚΜ, δεν ζω στην Ελλάδα, ζω όλη μου τη ζωή στο εξωτερικό. Επιπλέον σε ενημερώνω ότι κατάγομαι από ορεινό χωριό των Ιωαννίνων και οικογένειες κτηνοτρόφων Εάν δεν μπορείτε εσείς εκεί κάτω να ξεριζώσετε τον καρκίνο των μεσαζόντων και των συντεχνιών δεν σας φταίνε οι άλλοι... Εάν εσείς εκεί κάτω δεν μπορείτε να σπάσετε το καρτέλ των Βασιλόπουλου, Βερόπουλου, Μαρινόπουλου κτλ. δεν σας φταίνε οι άλλοι... Εάν οι πολιτικές ηγεσίες έχουνε αλισβερίσι με τον Μπόμπολα και βάζουνε κάθε 25 χλμ. διόδια με τα καύσιμα σε τιμές Monte Carlo δεν σας φταίνε οι άλλοι...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Hunter 29/03/2014 16:40:14

            Άν ζεις μονίμως στο εξωτερικό, και δεν έχεις ζήσει ποτέ σου στην Ελλάδα, τότε είσαι ακόμα πιο άσχετος από τον Αθηνέζο. Και η άποψή σου βαρύνει ακόμα λιγότερο, και στην τελική δεν θα υποστείς τις συνέπειες της εφαρμογής όσως υποστηρίζεις. Μπορεί να'σαι και κανα «Σύνδρομο της Στοκχόλμης» και να συμπαθείς και τους Γερμανούς, άν τυχόν ζεις εκεί. Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας όμως: Το σπάσιμο των καρτέλ δεν προϋποθέτει την καταστροφή του Έλληνα κτηνοτρόφου, όταν μάλιστα είναι ο τελευταίος που ευθύνεται για αυτό. Ούτε (για να το εξειδικεύσω) ο μόνος τρόπος να σπάσουν τα καρτέλ είναι να δώσουμε τη μπίζνα του γάλακτος στον Γερμανό και τον Ολλανδό. Αλλά ακόμα κι άν ήταν, πρόκειται για μια θεραπεία χειρότερη της ασθένειας (σαν να πυροβολιέσαι στο κεφάλι για να σου φύγει ο πονοκέφαλος, ένα πράμα). Άλλη είναι η αλήθεια: Οι Γερμανοί, λόγω μνημονίου, βρίσκουν ευκαιρία να εκβιάσουν προς όφελός τους και εις βάρους των ελληνικών συμφερόντων. Καλώς ή κακώς (κακώς κατά τη γνώμη μου, χωρίς να μηδενίζω τις διαπραγματευτικές επιτυχίες σε άλλους τομείς), η κυβέρνηση τους έδωσε αυτό. Δεν παύει όμως να είναι ολέθριο.

          • Hunter avatar
            Hunter @ ΚΜ 30/03/2014 04:03:03

            Τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς στους επιστρέφω. Όσον αφορά το θέμα του γάλακτος, άσε έξω τους Γερμανούς, τους Ολλανδούς, τις πολυεθνικές, τους Αμερικάνους και τα Νεφελίμ και απάντησέ μου σε κάτι πολύ απλό: Γιατί οι Ισπανοί, Ολλανδοί, Σουηδοί πίνουνε αντίστοιχα γάλα ισπανικό, ολλανδικό, σουηδικό με 0,49-0,59 Ευρώ και οι Έλληνες πίνουνε γάλα ελληνικό με 1,0-1,20 Ευρώ;;;;; Φταίνε τα Νεφελίμ έτσι;;;;; Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα και τα πρόβατα σαράντα (μιας και είναι τι θέμα μας) είστε εκεί κάτω... Τι φταίμε εμείς να πληρώνουμε χαράτσια για τα σπίτια και τα χωράφια των παππούδων μας για να κάνετε εσείς εκεί κόλπα και μαγκιές αλλά θα σας τον κόψει τον βήχα ο Σαμαράς! Οι συντεχνίες και τα συνδικάτα σας, τέλος με το Σαμαρά (ευχόμεθα)!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Hunter 31/03/2014 00:05:10

            Άσχετε, ξένε προς την Ελλάδα και εχθρικέ προς τα συμφέροντά της ξερόλα, φταίνε:
            1) Αφενός οι ποσοστώσεις εντός της ΕΕ που οφελούν τους Γερμανο-Ολλανδούς, επιτρέποντας οικονομίες κλίμακός. Μια συντεχνία που δεν σε ενοχλεί καθόλου.
            2) Αφετέρου, όλοι οι υπόλοιποι κρίκοι της αλυσίδας πλην του παραγωγού με τελευταίο και καλύτερο (δηλαδή, χειρότερο) τα μάρκετ. Εξοντώνοντας τον παραγωγό, δεν τους εξαλείφεις αυτούς, αφού άλλωστε και οι ξένοι παίκτες, εναρμονίζονται με τις ισχύουσες πρακτικές του καρτέλ. Κατά τα άλλα, δεν είναι η τιμή του γάλακτος το μόνο πράγμα που μετράει. Ακόμα κι άν γλίτωνε 10 ευρώ το χρόνο ο καταναλωτής (αμφίβολο) θα τα πλήρωνε πολλαπλάσια λόγω εξάρθρωσης της παραγωγής, αύξησης του ελλείματος στο εμπορικό ισοζύγιο και φόρων και χαρατσιών για να κλείσουν οι τρύπες από την υστέρηση των εσόδων από φορολογία. Τα δε σπίτια και τα χωράφια των Ελλήνων παππούδων σου, κόψε τον λαιμό σου να τα πληρώσεις όπως τα πληρώνουμε εμείς οι Έλληνες. Και τον Σαμαρά μην τον ανακατεύεις γιατί αποκλειστικά οι ιδεοληψίες του Χατζηδάκη δημιούργησαν το ζήτημα με το γάλα (και παραλίγο με την πλειοψηφία στη Βουλή).

        • Αρχιμήδης avatar
          Αρχιμήδης @ Hunter 29/03/2014 18:36:39

          Το γάλα υψηλης παστερίωσης απο τα αγνά γερμανικα λειβαδια του e-coli 1000 ημερών στα lidl που τοσο αγαπάτε ΣΗΜΕΡΑ , είχε 0,89 όταν το φρέσκο ελληνικό είχε 0,96.Τρομερή αισχροκέρδεια των ελλήνων αληταράδων βιομηχάνων σε βάρος του ελληνικού λαού. Αχ βρε τρολάκια που ταχα ενδιαφέρεστε για το φθηνό γάλα, ενώ πληρώνεστε απο το γερμανικό κράτος.

          • Αντρίκος avatar
            Αντρίκος @ Αρχιμήδης 29/03/2014 20:16:04

            Άμα είναι τέτοιο σκουπίδι το γάλα των Γερμανών και των Ολλανδών και η διαφόρα στην τιμή είναι τόσο μικρή , πες μου τι έχουν να φοβηθούν οι Έλληνες παραγωγοί;;;;;

      • ΝΙΚΟΣ Π avatar
        ΝΙΚΟΣ Π @ EVA 29/03/2014 16:08:59

        το γαλα που παραγει η χωρα δεν πιανει ουτε καν τη ποσοστωση ,το ελληνικο γαλα δεν φτανει ουτως ή αλλως οποιος θελει ντοπιο γαλα το παιρνει και θα το παιρνει ,οι γελοιοτητες με τις πεντε μερες ειναι μονο και μονο για να μην εχουν ανταγωνισμο απέξω ,τωρα για το φτηνιαρικο και για σκουπιδια μαλλον δεν εχεις καμμια εικονα για την ελληνικη αγελαδοτροφια και πολυ περισσοτερο για την ολλανδικη.

        • Hunter avatar
          Hunter @ ΝΙΚΟΣ Π 29/03/2014 16:33:17

          Μπράβο Νίκο! Ο ΚΜ πιο πάνω ούτε λίγο ούτε πολύ λέει ότι θα πλημμυρίσουμε με γάλα όλη την Ευρώπη και για αυτό δεν πρέπει να "εξαφανίσουμε" τους εκατοντάδες χιλιάδες κτηνοτρόφους που είναι ο πυλώνας της ελληνικής οικονομίας. Δεν είπε κανείς να τους εξαφανίσουμε. Θα πάρουνε ότι και όσο τους αναλογεί. Οι συντεχνίες τέλος!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Hunter 29/03/2014 16:45:36

            Στρεψοδικείς, σχολιογράφε γερμανικών συμφερόντων. Γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν μπορούμε να πλημμυρίσουμε με γάλα όλη την Ευρώπη - τον λόγο τον γνωρίζεις; Οι ποσοστώσεις που επέβαλαν εδώ και δεκαετίες οι Γερμανοί προς όφελός τους. Ας σπάσει η δικιά τους η συντεχνία (εκτός άν αυτή σου αρέσει) ούτως ώστε να έχουν νόημα οι επενδύσεις στον τομέα της Ελληνικής γαλακτοπαραγωγής και τότε τουλάχιστον θα καλύψουμε τις εγχώριες ανάγκες μας σε πρώτη φάση. Μέχρι τότε όμως, δεν θέλω να χαθεί κι αυτή ακόμα η παραγωγή που υπάρχει και γνώμονάς μου είναι τόσο το συμφέρον για τους παραγωγούς όσο και για τη χώρα μου γενικότερα, που εν προκειμένω συμπίπτουν.

          • GJ avatar
            GJ @ ΚΜ 29/03/2014 17:29:41

            Η στήριξη κκ. στις παραγωγικές δυνάμεις, θα πρέπει να γίνει στη βάση αυτών, στη δόμηση του μοντέλου ανάπτυξης τους κ όχι στη τελική τιμή του προϊόντος τους (προστατευτισμός). Αντί λοιπόν να κατηγορούμε τους πάντες, να δούμε γιατί η τιμή του γάλακτος είναι ιδιαίτερα υψηλή στην Ελληνική αγορά. Μήπως το οικονομικό μοντέλο διάθεσης ωθεί τις τιμές προς τα πάνω. Μήπως το μέγεθος των παραγωγικών μονάδων είναι τέτοιο που δεν επιτρέπει την επίτευξη ανταγωνιστικών τιμών? Να έχουμε υπόψη ότι εξάγουμε κ εμείς προϊόντα τα οποία θα μπορούσαν εν δυνάμει να καταστούν μη ανταγωνιστικά αν τα αντίστοιχα ανταγωνιστικά προόντα υποστούν τον ίδιο προστατευτισμό που θέλουμε κ εμείς να επιβάλλουμε στα δικά μας προϊόντα.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ GJ 29/03/2014 17:53:33

            Μέχρι να «αναθεωρηθεί το μοντέλο ανάπτυξης» κλπ κλπ, ο «προστατευτισμός» (από τη στιγμή μάλιστα που οι κανονισμοί της ΕΕ στον επιτρέπουν, εμμέσως, αφήνοντας την ευθύνη για την διάρκεια ζωής του γάλακτος στις εθνικές νομοθεσίες) δεν είναι ταμπού! Το πρόβλημα άλλωστε ξεκινάει ΜΕΤΑ την στιγμή που το γάλα φεύγει από τον παραγωγό. Άν εν μια νυκτί παραδώσουμε την αγορά του γάλακτος στους Γερμανοολλανδούς (που έχουν το πάνω χέρι), σκοτώνοντας τον Έλληνα παραγωγό και την Ελληνική παραγωγή, τότε πιο «μοντέλο ανάπτυξης να αναθεωρηθεί» και ποιά πράσινα άλογα. Να είμαστε και λίγο πραγματιστές, όχι φιλεμπάν!

          • GJ avatar
            GJ @ ΚΜ 29/03/2014 19:06:10

            Αυτό που περιγράφεις φίλε ΚΜ είναι το Ελληνικό μοντέλο ανάπτυξης "στρουθοκαμήλου" που στο Ελληνικά Παν/μια το έχουμε απορρίψει στον κάλαθο των αχρήστων για να ξέρεις. Για να το υποστηρίζεις μάλλον δεν είσαι του χώρου αλλά εκφέρεις την γνώμη σου με στόμφο 100 καρδιναλίων και με αποκαλείς και φιλεμπάν!! Εύγε το επίπεδό σου με αφήνει άφωνο!!!!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ GJ 29/03/2014 19:21:19

            Δεν με πειράζει καθόλου να μείνεις άφωνος, το αντίθετο. Γιατί το μοντέλο που υποστηρίζεις είναι αυτό του cargo cult οικονομικού φιλελευθερισμού: Δηλαδή, το μιμείσθαι τελετουργικώς ορισμένα εξωτερικά γνωρίσματα ανεπτυγμένων οικονομιών (όπως οι μελανήσιοι που φτιάχναν ασυρμάτους από καρύδα για να καλέσουν τα σιδερένια πουλιά με τα καλούδια), χωρίς επίγνωση του πώς δουλεύει η αγορά στην πράξη, σε αντίθεση με τις θεωρίες. Άν υποθέσουμε ότι κι αυτές τις αφομοίωσες σωστά στα πανεπιστήμια - γιατί μπορεί κιόλας να ήσουνα μέλος καμιάς κομματικής νεολαίας, ξέρω'γω, οπότε να μην αποτελούσε προϋπόθεση για να πάρεις πτυχίο.

          • GJ avatar
            GJ @ ΚΜ 29/03/2014 22:10:13

            Είδες τελικά πόσο φτηνός είσαι? Βρήκες οτι ήμουν και μέλος κομματικής νεολαίας που μου χάρισε το πτυχίο!!! Εδώ κάνεις 3 λάθη όσα και τα πτυχία που έχω 2 από Ελλάδα κ 1 από Αγγλία. Αλλά άραγε εσύ έχεις πτυχίο ή έχεις κόμπλεξ με αυτούς που κατάφεραν να μορφωθούν όσο εσύ ανάλωνες το χρόνο σου σε σφαιριστήρια??

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ GJ 30/03/2014 21:07:18

            Δεν το ισχυρίστηκα, απλώς το ανέφερα ως ενδεχόμενο γιατί σε τέτοια άτομα παραπέμπει το δείγμα γραφής σου. Άλλωστε, άν ήταν καλή για τα ελληνικά συμφέροντα η παράταση της διάρκειας ζωής του γάλακτος στις 10 μέρες, δεν θα έδινε αγώνα κόντρα στην τρόικα η κυβέρνηση για να την αποφύγει. Μόνο εκ των υστέρων, για να δικαιολογήσετε έναν κακό χειρισμό στο συγκεκριμένο ζήτημα, ξεφυτρώσατε εσύ και πολλοί άλλοι σαν τα μανιτάρια. Πάλι καλά που κάποιοι λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και ευτυχώς, όπως φαίνεται, θα μετριασθούν οι αρχικές αρνητικές πρόνοιες της συμφωνίας με την τρόικα.

          • Hunter avatar
            Hunter @ ΚΜ 30/03/2014 04:05:30

            Βρε ΚΜ πες ότι είσαι "μεσάζοντας" να καταλάβουμε επιτέλους το μένος σου με το συγκεκριμένο νομοσχέδιο του Σαμαρά...

          • riot avatar
            riot @ Hunter 30/03/2014 04:43:57

            Το δρόμο τον έδειξε η Γερμανία με τους δασμούς που επέβαλε στα Κινέζικα φωτοβολταϊκά για να μην χτυπηθεί η δική της βιομηχανία. Εμείς, δηλαδή, γιατί να αφήσουμε τελείως απροστάτευτους τους δικούς μας παραγωγούς;

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Hunter 30/03/2014 21:01:48

            Δεν είναι νομοσχέδιο του Σαμαρά. Ο Χατζηδάκης τον πήρε στον λαιμό του, στις διαπραγματεύσεις με την τρόικα, και παραλίγο να δημιουργήσει μείζον θέμα. Και πάλι καλά που το συμμάζεψαν όσο το συμμάζεψαν το θέμα. Ούτε μεσάζων είμαι φυσικά. Οι μεσάζοντες και τα σουπερμάρκετ χρειάζονται «χαλινάρι» γιατί ένεκα αυτών είναι υψηλές οι τιμές του γάλακτος - όχι ένεκα των παραγωγών που με το ζόρι βγαίνουν (και δίνουν το αγελαδινό γάλα έναντι 0,30 ευρώ το λίτρο). Περιόρισε λοιπόν το κέρδος του μεσάζοντα (μαζί σου!), όχι όμως σκοτώνοντας τον Έλληνα παραγωγό (πχ με τις εισαγωγές γάλακτος από Γερμανία/Ολλανδία).

      • Αντρίκος avatar
        Αντρίκος @ EVA 29/03/2014 18:44:58

        Και ποιος μας λέει ντε και καλά οτι θα αφανίστει η ελληνική κτηνοτροφία. Άμα ανοίξει η αγορά, παραγωγοί και βιομήχανοι θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές για να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί στις εισαγωγές, Ηδη έχουν ενα πλεονέκτημα κόστους στην μεταφορά και ένα μεγάλο μερίδιο της αγοράς που προτιμά ελληνικά προιόντα ανεξαρτήτως αν είναι πιο ακριβά επειδή θεωρούνται πιο ποιοτικά. Άμα συμπεριφερθούν στοιχειωδώς παραγωγικά δεν υπάρχει κίνδυνος αφανισμού. Έκτος αν προτιμάς να στηρίζεις την ελληνική παραγωγή πληρωνόντας ακριβότερο γάλα.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Αντρίκος 30/03/2014 21:12:55

          Και αυτό ακόμα, άν τυχόν η μη στήριξή της έχει μεγαλύτερο έμμεσο κόστος. Όμως, κάνεις λάθος άν νομίζεις ότι ο αφανισμός της ελληνικής παραγωγής θα ρίξει τις τιμές. Και η άγνοια σου φαίνεται και από το γεγονός ότι νομίζεις ότι ο Έλληνας παραγωγός (που είναι ο τελευταίος κρίκος της αλυσίδας) και που διαθέτει το γάλα του (αγελαδινό) μόλις για 0,30 ευρώ το λίτρο, έχει περιθώρια να ρίξει την τιμή. Το πρόβλημα βρίσκεται στους επόμενους κρίκους της αλυσίδας διάθεσης του γάλακτος (από την στιγμή που φεύγει από τον παραγωγό μέχρι που το αγοράζεις από το μάρκετ).

  7. Βασιλική Κ. Σιάπκα avatar
    Βασιλική Κ. Σιάπκα 29/03/2014 17:03:23

    O Kωστής Χατζηδάκης, παιδί του στενού κομματικού μητσοτακικού σωλήνα, χωρίς εμπειρία διοίκησης αλλά και χωρίς ικανότητες διοίκησης, όπως αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά, δούλεψε αποτελεσματικά ώστε η νέα δημοκρατία να χάσει ένα 5% στις ευρωεκλογές εξαιτίας του γάλακτος. Και φοβάμαι πως δεν το έκανε επειδή είναι μητσοτακικός, φοβάμαι κάτι χειρότερο, πως υπολείπεται κατά πολύ των απαιτήσεων αντιληπτικής ικανότητας που πρέπει να πληροί ένας Υπουργός Ανάπτυξης μιας χώρας που ΜΟΝΟΝ η ανάπτυξη μπορεί να την σώσει από την ολοσχερή χρεωκοπία.... Ελπίζω κι εύχομαι στον ανασχηματισμό της κυβέρνησης μετά τις ευρωεκλογές να πάει να ξεκουραστεί, έχει κι άλλα στελέχη η Νέα Δημοκρατία να αξιοποιήσει... και σίγουρα ευελπιστώ ως παιδί αγρότη κι εγώ ο Μάξιμος Χαρακόπουλος να τιμηθεί για την συνέπεια λόγων και έργων του και να αναλάβει το υπουργείο που ήταν τώρα υφυπουργός, για να έχει την ευκαιρία να προβεί στις δέουσες διορθωτικές ενέργειες που θα απαιτηθούν για την αύξηση της γαλακτομίας στην χώρα μας και σίγουρα να ανασχέσει τον αφανισμό της...

    • Μήτσος Νταούφαρης avatar
      Μήτσος Νταούφαρης @ Βασιλική Κ. Σιάπκα 29/03/2014 18:06:49

      μου θυμίζετε κ. Βασιλική πως ξεκίνησε στη νδ ο Μάξιμος; σε ποιου γραφείο ήταν και ποιον έχει κουμπάρο ...

      • Βασιλική Κ. Σιάπκα avatar
        Βασιλική Κ. Σιάπκα @ Μήτσος Νταούφαρης 29/03/2014 19:10:25

        Δεν ανήκω στον χώρο της Νέας Δημοκρατίας για να γνωρίζω τα του Χαρακόπουλου λεπτομερώς. Παρ΄ όλα αυτά τα κατεστημένα ΜΜΕ φροντίσαν να με κάνουν κοινωνό των του Χατζηδάκη. Συνεπώς η προνομιακή του προώθηση όχι μόνον από το κόμμα του αλλά και από το Σύστημα είναι σε αντίστροφη αναλογία ως προς τις ικανότητές του, ενώ του Χαρακόπουλου ακόμα κι αν είχε προώθηση από το κόμμα του ΚΑΙ δεν είχε την ανάλογη από το σύστημα ΚΑΙ απέδειξε σήμερα την σοβαρότητά του και την υπευθυνότητά του.

      • knight avatar
        knight @ Μήτσος Νταούφαρης 29/03/2014 19:52:09

        Η ομάδα Ανδρέα Λυκουρέντζου, Αρη Σπηλιωτόπουλου & Μάξιμου Χαρακόπουλου προσχώρησε στην Ν.Δ. το 1994 μετά την ανάληψη της ηγεσίας της απο τον Μ.Έβερτ. Ο Λυκουρέντζος και ο Σπηλιωτόπουλος είχαν ακολουθήσει τον Κ.Στεφανόπουλο το 1985 στην ΔΗΑΝΑ. Εκεί συναντήθηκαν με τον Χαρακόπουλο στην νεολαία του κόμματος σαν μέλη του κεντρικού συμβουλίου της, με επικεφαλή τον Λυκουρέντζο. Στα πλαίσια του απομητσοτακισμού της Ν.Δ. εντάχθηκαν στο γρ. πολιτικού σχεδιασμού επικεφαλής του οποίου ήταν ο Κ.Καραμανλής. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά. Η πολύχρονη φιλία Μάξιμου & Αρη οδήγησε και στην κουμπαριά τους....

  8. Χαβιάρης avatar
    Χαβιάρης 29/03/2014 18:40:18

    Κε Χαρακόπουλε θέλετε "Επιστημονική Επιτροπή που θα ορίσει τη διάρκεια ζωής του παστεριωμένου γάλακτος"; Γιατί όχι και μια "Επιστημονική Επιτροπή" που θα ορίσει τη διάρκεια ζωής του τόνου κονσέρβα, των κατεψυγμένων φασολακιων, της συσκευασμένης σταφίδας και των αυγών πτηνοτροφείου; Γιατί να μην ορίσει και τη διάρκεια ζωής των νιφάδων βρώμης, του τελεμέ Θεσσαλίας, της κρέμας γάλακτος, του συσκευασμένου κοτόπουλου και του έτοιμου ρυζόγαλου; Τουλάχιστον αφαιρέστε τον όρο "Επιστημονική" από την Επιτροπή, διότι υβρίζετε την επιστήμη και σεις και οι μετέχοντες σε αυτή...

  9. epifanios avatar
    epifanios 29/03/2014 19:07:24

    Η τρόικα προτίμησε να κάνει προαπαιτούμενο το γάλα και όχι το λάδι.

  10. ιεραξ avatar
    ιεραξ 29/03/2014 19:21:42

    Το θέμα με το γάλα είναι άκρως τεχνικό και εξειδικευμένο, σε σημείο που για να έχεις δυνατότητα γνώμης πρέπει ή να βιώνεις ή να μελετήσεις το θέμα. Η γενεσιουργός αιτία προβλημάτων του κτηνοτροφικού τομέα στη χώρα μας ανάγεται στη δεκαετία του 80 με τα περίφημα ΜΟΠ (μεσογειακά ολοκληρωμένα προγράμματα) το πρώτο από τα ευρωπαικά οικονομικά πακέτα προς την Ελλάδα. Για κακή μας τύχη διαπραγματευτής της χώρας μας για την ΚΑΠ (κοινή αγροτική πολιτική) και τα ΜΟΠ ήταν ο αλήστου πολιτικής μνήμης Σημίτης που ΕΚΧΏΡΗΣΕ όλη σχεδόν την ζωική παραγωγή στους βορειοευρωπαίους αρχικά ως υπουργός γεωργίας και μετά ως υπουργός εθνικής οικονομίας. Ποσοστώσεις γάλακτος, επιδοτήσεις θηλαζουσών αγελάδων κρεατοπαραγωγής, επιδοτήσεις βοσκοτόπων,επιδοτήσεις εκτατικής κτηνοτροφίας, κατευθύνθηκαν προς βορράν. Επιδοτήσεις όπως βλέπουμε εισπράττουν αφειδώς και ακόπως, καθόσον διαπραγματεύτηκαν αποτελεσματικά, και αυτοί που μας κουνούν το δάχτυλο.Συνέπεια αυτού είναι στην όποια τιμή παραγωγού πχ στη Γερμανία να προστίθενται άλλα τόσα από επιδοτήσεις. Εκτοτε δεν έγινε αποτελεσματική διαπραγμάτευση για να αλλάξουν ουσιωδώς τα πράγματα, με επίπτωση στις μέρες μας η ζωική παραγωγή να είναι μόλις το 20-25% τη συνολικής αγροτικής παραγωγής. Στις περασμένες δεκαετίες και μέχρι πρότινος δυστυχώς η χώρα μας, οι θεσμοί μας, οι αγρότες, οι συνεταιρισμοί, οι κυβερνώντες,οι συνδικαλιστικοί φορείς, έβλεπαν την παραγωγική μας βάση και την ανταγωνιστικότητα να πνίγονται στη διαφθορά, που πρωταγωνιστούσαν και οι ίδιοι, και την απαξίωση.Δεν φταίει η τρόικα για την διάλυση του συνεταιριστικού ΑΓΝΟ στη Θεσ-νίκη,για τη διάλυση όλων σχεδόν των δευτεροβάθμιων συνεταιρισμών (Ενώσεων) για τον προκλητικό πλουτισμό πολλών προέδρων που έδιναν τιτάνιο αγώνα να εκλεγούν. Από την άλλη δε φταίει (μ΄όλη τη συνευθύνη για άλλα) ο Ελληνας παραγωγός που δεν δανείζεται άτοκα βραχυπρόθεσμα όπως ο Γερμανός, που δεν έχει δεκαπλάσια δικαιώματα-ποσοστώσεις γάλακτος και κρέατος με τις αντίστοιχες επιδοτήσεις όπως ο Ολλανδός, που ο ΦΠΑ δεν είναι 4% αλλά 13-23% που.......Τί γίνεται τώρα; Κατ΄αρχήν περιορισμός διακίνησης προιόντων εντός ΕΕ είναι όνειρο θερινής νυκτός. Αρα όσο γάλα θέλουν, όσων ημερών παστερίωσης θέλουν, όποιοι θέλουν, θα το διακινούν και στην Ελλάδα. Σ΄αυτή την περίπτωση οι Βόρειοι, Ολλανδοί και λοιποί μπορούν να διακινήσουν προς τη χώρα μας μόνο υψηλής παστερίωσης γάλα άνω των 10 ημερών λόγω απόστασης. Ο κίνδυνος υπάρχει απο την πλευρά της Βουλγαρίας που σαν μέλος της ΕΕ θα μπορεί να διακινεί μόνη της το γάλα (άν και της το παίρνουμε εμείς και το βαφτίζουμε Ελληνικό τώρα). Οι Ελληνες παραγωγοί μπορούν να προστατευθούν αποτελεσματικά με πολλούς τρόπους. -Καθιέρωση ξεχωριστού ειδικού ραφιού ΦΡΕΣΚΟΥ γάλακτος στα σούπερ μάρκετ. Μόνο ο Ελληνας παραγωγός μπορεί να το γεμίσει αυτό -Σήμανση της χώρας προέλευσης του γάλακτος -Αυστηρός έλεγχος εισροών εκροών γάλακτος στη χώρα μας -Καθιέρωση του θεσμού των άτοκων βραχυπρόθεσμων κτηνοτροφικών δανείων για αγορά ζωοτροφών και εφοδίων -Απαλλαγή γραφειοκρατικών εμποδίων για την απ΄ευθείας διάθεση μέρους της παραγωγής γάλακτος από τον ίδιο τον παραγωγό -Εθνική καταναλωτική συνείδηση από όλους μας

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ιεραξ 31/03/2014 00:32:29

      ᾿Εθνική καταναλωτική συνείδηση θά πρέπει νά ἔχωμε γιά ΟΛΑ τά προίόντα! Εὖγε γιά τό τεκμηριωμένο καί ἀξιόλογο σχόλιο σας.

  11. FRESH (again) avatar
    FRESH (again) 29/03/2014 21:34:30

    Ο Μάξιμος, παρ'όλα τα λάθη του, αποδείχθηκε παλικάρι. Εκεί που διαφώνησε, δεν έκατσε στην καρέκλα. Ο Πρωθυπουργός πρέπει να αποφασίσει τι θα κάνει με το δίδυμο των εισαγγελέων (Χατζηδάκη, Σκορδά) που όλως τυχαίως, συνέχεια σιγοντάρουν μόνο τις πολύ μεγάλες "επιχειρήσεις"

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/03/2014 22:09:51

    Aποκλειστικά υπεύθυνος για το πρόβλημα είναι ο Χατζηδακης.Μετέτρεψε το θρίαμβο από την έγκριση της δόσης χωρίς νέα εισοδηματικά μέτρα σε πρόβλημα για να ικανοποιήσει τις ιδεοληψίες του για γάλατα,φάρμακα και ψωμιά.Επαναλαμβάνω ότι οι προτάσεις του ΟΟΣΑ υπάρχουν σε μια έκθεση που παρήγγειλε η ελληνική πλευρα και δεν ήταν απαίτηση της τρόικας.Για να περάσουν ο Χατζηδάκης τις μετέτρεψε σε μνημονιακές υποχρεώσεις με αποτέλεσμα όλο αυτό το θρίλερ.

  13. Katia Z avatar
    Katia Z 30/03/2014 01:45:20

    Εγώ αντιθέτως, νομίζω πως τόσο ο Κωστής Χατζιδάκης όσο και ο υφυπουργός, έχουν δίκιο. Όχι μόνο διότι έχω εμπιστοσύνη στο Χατζιδάκη, διότι και στο θέμα της Ολυμπιακής, μας απάλαξε από 1 εκ. ευρώ τη μέρα έλλειμμα. Αλλά διότι, είναι η πρώτη φορά που επιχειρείται και στην Ελλάδα, όπως στην Ευρώπη, συνολικά να ενισχυθεί ο ανταγωνισμός και να πέσουν οι τιμές. Και η κυβέρνηση δεν έκανε ό,τι της κατέβαινε, έφερε τον ΟΟΣΑ. Επομένως, οι απολύτως αναμενόμενες αντιδράσεις ΠΑΣΟΚ και Μάξιμου Χαρακόπουλου, μου φαίνονται κάπως 80'ς, κάπως παλιακές, για τα ψηφαλάκια και για να μην ξεβολευθούν οι πελάτες τους. Όμως, το πράγματα έχουν αλλάξει, η Ελλάδα θέλει λύσεις όπως γίνεται στην Ευρώπη. Και αυτό το ξέρει και ο Σαμαράς και οι περισσότεροι βουλευτές. Ίσως δεν είμαι η περισσότερο αντικειμενική, γιατί έχω επιχείρηση. Αλλά κι εγώ αν αγοράζω φθηνότερα, θα πουλάω και φθηνότερα στους πελάτες μου.

  14. Καταναλωτής avatar
    Καταναλωτής 30/03/2014 16:05:28

    Ο Μάξιμος την έκανε την πατάτα του, σαν παλιός παλαιοκομματικός που είναι θέλησε να φροντίσει τα συμφέροντα κάποιων μεσαζόντων, γιατί ο Έλληνας γαλακτοπαραγωγός που πληρώνεται 35 λεπτά ΔΕΝ κερδίζει τίποτα απο την δήθεν μάχη. Ας ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα: α) Ναι η ΕΕ έχει ποσοστώσεις στα κτηνοτροφικά προϊόντα αλλά όταν αυτές συμφωνήθηκαν όταν η χώρας υπέγραφε τις συμφωνίες εισόδου και ο γέροντας εκπρόσωπός της μη γνωρίζοντας Αγγλικά κοιμόταν. β) Η Ελληνική παραγωγή δεν φτάνει τις ποσοστώσεις γ) Το κόστος παραγωγής κτηνοτροφικών προϊόντων έπρεπε να έχει μειωθεί περισσότερο, γιαυτό υπήρχαν οι επιδοτήσεις ΟΠΕΚΕΠΕ (για εκσυχρονισμό και αναβάθμιση της παραγωγής) για να έχει ο καταναλωτής φθηνότερο προϊόν δ) ΔΕΝ μπορούμε να απαγορεύσουμε προϊόντα απο την ΕΕ ούτε να βάλουμε δασμούς ε)Δεν φταίει ο Γερμανός που ο γαλακτοπαραγωγός δεν μπορεί να πουλήσει μέσα σε πέντε ημέρες φτηνό γάλα στην Αθήνα στ) Ας μάθει επιτέλους και ο Μάξιμος ότι μόνο δύο τρόποι ασφαλούς διακίνησης του γάλακτος υπάρχουν, η χαμηλά (71 βαθμ) και η υψηλή παστερίωση (128 βαθμ), το γάλα ημέρα είναι μία απάτη (δεν προλαβαίνει ούτε να συλλεχθεί απο το μαντρί, και αυτό έχει χαμηλή παστερίωση). Επομένως οι κατηγορίες έπρεπε να είναι δύο το πέντε ημερών και το άνω των δέκα. ζ) Ότι και να γράψει ο Μάξιμος στην ετικέττα γνωρίζω ότι είναι χαμηλής παστερίωσης και κατώτερης ποιότητας απο το Αυστριακό χαμηλής παστερίωσης (που είναι και φθηνότερο). Ακόμη και η Ελληνική σημαία στην σήμανση ΔΕΝ το σώζει αν δεν κατέβει η τιμή. θ) Η συσκευασία και διακίνηση αν κοστίζει μιάμιση φορά την τιμή του προϊόντος, τότε έχουμε καρτέλ. Το πρόβλημα αυτό ΔΕΝ το αγγίζει ο Μάξιμος. ι) Ας κάνω και μια άλλη θεωρητική ερώτηση αφού η Ελλάδα εισάγει κατά 80% βόειο κρέας πως καλύπτει τις ανάγκες μας σε γαλακτοκομικά; (μήπως έχουμε παράνομα βαφτίσια;)