Παραιτήθηκε από βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ η Ρένα Δούρου για να «αφοσιωθεί» στην Περιφέρεια
18/03/2014 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε από βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ η Ρένα Δούρου για να «αφοσιωθεί» στην Περιφέρεια

Την παραίτησή της από τη βουλευτική της ιδιότητα ανακοίνωσε σήμερα η υποψήφια Περιφερειάρχης Αττικής του ΣΥΡΙΖΑ Ρένα Δούρου, κάνοντας λόγο για «απόφαση σταθερότητας σε σχέση με την αταλάντευτη δέσμευσή μου να υπηρετήσω την υπόθεση της Περιφέρειας».

Η Ρένα Δούρου στη σχετική της δήλωση πρόσθεσε ότι «από τη θέση της περιφερειάρχη θα υπηρετήσω πολύ περισσότερους πολίτες απ’ όσους με τίμησαν στις εκλογές του 2012», υπογραμμίζοντας ότι «αποφάσισα να παραιτηθώ από τη βουλευτική μου ιδιότητα γιατί θεωρώ ότι με αυτόν τον τρόπο θα υπηρετήσω αποτελεσματικότερα αυτόν τον δύσκολο αγώνα».

Πέρα απ’ τις φαμφάρες περί υπηρέτησης της τοπικής αυτοδιοίκησης το πολιτικό ζήτημα είναι πως η Ρένα Δούρου προχώρησε κατόπιν συνεννόησης με το επιτελείο του Αλέξη Τσίπρα σ’ αυτή την κίνηση στοχεύοντας στην αφαίρεση όπλων και πλεονεκτημάτων που εμφανίζει σ’ αυτόν τον προεκλογικό αγώνα ο νυν περιφερειάρχης Γιάννης Σγουρός ως «αυτοδιοικητικός».

Ουσιαστικά η κίνηση της Ρένας Δούρου να παραιτηθεί από βουλευτής και να διεκδικήσει την εκλογή της ως περιφερειάρχης είναι μια σιωπηρή παραδοχή απ’ την Κουμουνδούρου ότι αδυνατεί να δημιουργήσει ρεύμα υπέρ της στις αυτοδιοικητικές κάλπες στη βάση του δημοψηφισματικού χαρακτήρα των εκλογών, του τύπου «ψηφίζουμε και φεύγουν».

Έτσι λοιπόν προχώρησε σε μια απέλπιδα προσπάθεια να διεκδικήσει ψηφοφόρους που δεν συγκινούνται απ’ το διακύβευμα που έχει θέσει ο ΣΥΡΙΖΑ για τις εκλογές. Ταυτόχρονα όμως η κίνηση αυτή της Ρένας Δούρου εκφράζει, όσο και αν δεν λέγεται ανοιχτά, τον πήχη που θέτει η Κουμουνδούρου για να θεωρηθεί επιτυχές ένα αποτέλεσμα που θα δημιουργήσει νέα πολιτικά δεδομένα. Και αυτό είναι να περάσει στα χέρια του ΣΥΡΙΖΑ η περιφέρεια Αττικής.

Σε κάθε περίπτωση η Ρένα Δούρου, απαλλαγμένη απ’ τα βουλευτικά καθήκοντα θα μπορεί πιο άνετα τώρα να μαζεύει καλύτερα τα σκουπίδια ως αντιμνημονιακή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 18/03/2014 16:29:16

    ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. riot avatar
    riot 18/03/2014 16:42:21

    O Αρούλης, ο Νικήτας και ο Κουμουτσάκος γιατί δεν το κάνουν; Προτιμούν την σιγουριά της βουλευτικής (και ευρωβουλευτικής) καρέκλας και τα πλεονεκτήματα που σου δίνει ο προεκλογικός αγώνας ως βουλευτής;

    • ο τριτος πόλος avatar
      ο τριτος πόλος @ riot 19/03/2014 00:58:17

      Που να βρεις 6-7 χιλιάρικα το μήνα εκεί έξω, τωρα εν μέσω κρίσης?? ¨Θέλει μαγκιά για ν αρνηθείς της σιγουριάς τα κυβικά¨

  3. Kwstas.T avatar
    Kwstas.T 18/03/2014 16:44:04

    Ιδεολογικά δεν ταυτίζομαι με την κα. Δούρου αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η κίνηση της αυτή είναι απολύτως σωστή. Έκανε το αυτονόητο και είχε το σθένος να το κάνει. Είμαι δημότης Γλυφάδας και ένας από τους λόγους που στις προηγούμενες εκλογές δεν ψήφισα τον Μ.Βαρβιτσιώτη ήταν και αυτός. Με την μη παραίτηση του έδειξε ότι δεν τον ενδιέφερε ο δήμος στον οποίο κατέβαινε υποψήφιος δήμαρχος αλλά να διατηρήσει την καβάτζα του! Φαντάζομαι αντίστοιχα παραδείγματα υπάρχουν από όλες τις πολιτικές παρατάξεις. Φτάσαμε στο σημείο να συγχαίρουμε ανθρώπους που κάνουν το αυτονόητο! Αυτο πρέπει να μας προβληματίσει.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Kwstas.T 18/03/2014 19:24:14

      Και πιστευετε οτι η κα Δουρου δεν εχει καβατζα? Οτι δεν ειναι απλα για ψηφους η ανακοινωση? Ξεχνατε οτι σε λιγους μηνες θα εχουμε εκλογες και για την βουλη?

      • riot avatar
        riot @ Ρεαλιστης 18/03/2014 19:41:14

        Το ίδιο δεν ισχύει και για τους άλλους;

      • Kwstas.T avatar
        Kwstas.T @ Ρεαλιστης 18/03/2014 20:50:22

        Στην καλύτερη περίπτωση το Μάρτιο με την διαφαινόμενη μη εκλογή προέδρου Δημοκρατίας εαν όχι το 2015 οι επόμενες εκλογές. Εάν παραιτηθεί από την περιφέρεια για να κατέβει στις εκλογές σαφώς θα αποδειχθεί ότι η σημερινή δήλωση της είναι κίβδηλη και η ίδια οπορτουνίστρια, μέχρι τότε όμως κρίνεται για αυτά που έχει κάνει και όχι αυτά που θα κάνει.

      • σταθης avatar
        σταθης @ Ρεαλιστης 18/03/2014 21:24:48

        Τι πάει να πει καβάτζα;... Ξέρεις κάτι; Ας την έκαναν κι άλλοι τη κίνηση. Μόνο η Δούρου θα έχει αυτό που εσύ υποθέτεις σαν καβάτζα;

  4. GLOG avatar
    GLOG 18/03/2014 21:24:20

    άδικες οι κριτικές των περισσοτέρων σας, οταν κανει καποιος το αυτονόητο ας μην προτρέχουμε να βγάζουμε μένος χωρίς αιτία, θα μας δώσει αφορμες στο εγγύς μέλλον, αδικείτε τους εαυτούς σας

  5. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 19/03/2014 01:51:01

    Όταν τεθεί θέμα διαδοχής Τσίπρα, που είναι καλύτερα να είσαι; Βουλευτής ή στο κόμμα που θα έχεις όλο το χρόνο να ασχοληθείς με την προώθησή σου στην ηγεσία, αφού σίγουρα δεν θα έχεις το φόρτο του Περιφερειάρχη; Ε ρε, γλέντια...

  6. riot avatar
    riot 19/03/2014 04:56:18

    Για να δούμε, θα πραγματοποιηθεί αυτό που είπε ο Αντώνης Σαμάρας για ασυμβίβαστο όσων κατέβουν στις Ευρωεκλογές; Ίσως συμπαρασύρει μαζί και τα υπόλοιπα κόματα.