15/12/2009 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε ένας από τους αρχαγγέλους της τελευταίας κάθαρσης



Ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, πριν λίγο έκανε δεκτή την παραίτηση του υφυπουργού Εσωτερικών Ντίνου Ρόβλια, μετά το δημοσίευμα ιστοσελίδας,-Zougla.gr-  περί ρουσφετιών από το πολιτικό του γραφείο. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Ρόβλιας αρνείται όσα του καταλογίζει το δημοσίευμα και η παραίτησή του γίνεται για λόγους αρχής και ευθιξίας, όπως επισημαίνει.

Ο λόγος,σύμφωνα με πληροφορίες,είναι κάποιες μετακινήσεις αστυνομικών που είχαν ζητηθεί από το γραφείο του.

Σύμφωνα,πάντως,με άλλες πληροφορίες,ο υφ.Εσωτερικών είχε υποβάλλει πριν από λίγες ημέρες,προφορικά την παραίτησή του,διότι δεν του είχαν αποδοθεί αρμοδιότητες από τον υπ.Εσωτερικών Γιάννη Ραγκούση.

Ο κ. Ρόβλιας από το πρωί ήταν στο Μέγαρο Μαξίμου όπου συναντήθηκε με τον υπουργό Επικρατείας, Χάρη Παμπούκη.
 
Υπενθυμίζουμε ότι ο κ. Ρόβλιας πρωτοστατούσε στην «εκστρατεία ηθικής» εναντίον της κυβέρνησης Καραμανλή

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ. Πεταλωτής δήλωσε:   «Μετά το θέμα που δημιουργήθηκε, ο υφυπουργός Εσωτερικών κ. Ρόβλιας διευκρίνισε ότι υπήρξε πρόβλημα στο πώς παρουσιάστηκαν τα συγκεκριμένα στοιχεία, δηλαδή ότι δεν διακινήθηκαν από το γραφείο του. Πλην, όμως, για να μη δημιουργηθεί καμία σκιά για πελατειακές σχέσεις της σημερινής κυβέρνησης, υπέβαλε την παραίτησή του στον πρωθυπουργό, η οποία έγινε δεκτή», τόνισε ο Γιώργος Πεταλωτής.  Και πρόσθεσε ότι ο πρωθυπουργός για όλα αυτά τα θέματα επισήμανε ότι πρέπει να διαμορφωθούν κανόνες δεοντολογίας, που θα δεσμεύουν όλα τα μέλη της κυβέρνησης από εδώ και πέρα και ανέθεσε τη σχετική εισήγηση στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θόδωρο Πάγκαλο.

Δήλωση Ντίνου Ρόβλια

Υπέβαλα σήμερα στον Πρωθυπουργό την παραίτησή μου μετά από δημοσιεύματα που εμφανίζουν το πολιτικό γραφείο μου να ασχολείται με αιτήματα μεταθέσεων αστυνομικών και στρατιωτικών. Ο Πρωθυπουργός την έκανε δεκτή. Ανέλαβα την πολιτική ευθύνη και υπέβαλα την παραίτησή μου ανεξάρτητα από την ουσία της καταγγελίας, για να μην προξενήσω το ελάχιστο πρόβλημα στην κυβέρνηση, πολλώ μάλλον σ΄ αυτή την κρίσιμη για τη χώρα περίοδο. Θεώρησα ότι με τον τρόπο αυτό υπηρετώ τις αρχές και τις αξίες της παράταξής μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 15/12/2009 14:06:24

    αμα πια φακτορα!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ donaE 15/12/2009 14:16:04

      Χριστούγεννα θα είσαι επανω;

      • donaE avatar
        donaE @ Factorx 15/12/2009 14:21:10

        Παντα εδω

  2. loretta avatar
    loretta 15/12/2009 14:12:54

    μηπως να παραιτηθουν και αλλοι??? γιατι ειναι αστειο να πιστευουμε οτι ρουσφετια και χατηρια ζητουνται μονο στο γραφειο του ΡΟΒΛΙΑ!!


    ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ!!!

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 15/12/2009 14:18:05

    Ώχ, κι άλλη πτώση "αρχαγγέλου"! Με πράσινα φτερά αυτή τη φορά. Μου θυμίζει κάτι άλλους "αρχαγγέλους" με μπλέ φτερά, κατά την μετα-κοσκωτική περίοδο, που πέφτανε ο ένας μετά τον άλλο, σαν καμικάζι.
    Και οι διαόλοι άγγελοι ήταν κάποτε!

  4. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 15/12/2009 14:28:54

    Σύμφωνα με το Troktiko, η Πιπιλή προέκυψε με αυθαίρετο στην κοίτη ποταμού στη Ζαχάρω. Πασόκ-ΝΔ 1-1 στη διαφθορά για σήμερα!

  5. aristos avatar
    aristos 15/12/2009 14:29:43

    "Ρουσφετιών το ανάγνωσμα".....

    Βρέ βρέ καλώστον κι ας άργησε.
    Διαβάστε τι έλεγε και τις θέσεις-προσδοκίες του Ρόβλια προεκλογικά σχετικά, με τα ρουσφέτια, την αξιοκρατία και την διαφθορά...

    Διαβάστε τις καταγγελίες του Ρόβλια τον Φεβ. 09 για τον Σωτήρη Χατζηγάκη."Ο πολιτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ για θέματα δικαιοσύνης Ντίνος Ρόβλιας κατηγόρησε ευθέως τον υπουργό αγροτικής ανάπτυξης και τροφίμων Σωτήρη Χατζηγάκη ότι ενώ επιτελούσε υπουργός δικαιοσύνης προέβη σε αδιαφανείς διαδικασίες και παράκαμψη του ΑΣΕΠ, όταν διόρισε 48 υπαλλήλους στην εταιρία «Θέμις Κατασκευαστική», 15 επιμελητές δικαστηρίων στο ελεγκτικό συνέδριο, ενώ αναμένονται τα αποτελέσματα άλλων 44 επιμελητών δικαστηρίων. Σε απάντησή του ο κ. Χατζηγάκης αναφέρει πως «στη λυσσαλέα και χωρίς αρχές προσπάθειά του το ΠΑΣΟΚ, επιχειρεί να αποδείξει ότι πραγματοποιήθηκαν ρουσφετολογικοί διορισμοί στο υπουργείο δικαιοσύνης, υιοθετώντας ανεύθυνες φήμες και δημοσιεύματα."
    ( http://www.newsblog.gr/?p=576 )

    Θέλετε και άλλες δηλώσεις του Ρόβλια ....

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_6270.html

  6. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 15/12/2009 14:32:09

    ΝΑ ΑΠΟΤΑΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΟ ΡΟΥΣΦΕΤΙ.
    Η ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΑΡΣΗ Η ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ.
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΡΟ ΤΟΥ ΑΥΓΕΙΑ.

  7. aristos avatar
    aristos 15/12/2009 14:37:08

    Θέλετε και άλλες δηλώσεις του Ρόβλια :
    «Τα πράγματα έχουν γίνει πολύ χειρότερα κι αυτά είναι τα αποτελέσματα του τρόπου διακυβέρνησης της χώρας από τη Νέα Δημοκρατία. Διαλύθηκαν σε πολύ μεγάλο βαθμό διότι ο κομματισμός, τα ρουσφέτια, η εννοιοκρατία και η διαφθορά που έχουν επικρατήσει τα τελευταία πέντε χρόνια, δεν έχουν καμία σχέση με όσες κατηγορίες κι αν απευθύνονται για την εποχή του ΠAΣOΚ».http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/df56d253-3b19-4a0c-9df7-d988cff6db2b

    Προεκλογικό δημοσίευμα από "Βήμα" , για την αντίδραση του Ρόβλια σε ρουσφέτια και αμαρτωλές προσλήψεις και το ρόλο που θα κληθεί να παίξει στην διασφάλιση της δικαιοσύνης στους διορισμούς και την αξιοκρατία...


    "Πέφτει η Ελλάδα ολάκερη από τα σύννεφα. Γίνονται ρουσφέτια και μάλιστα προεκλογικά! Θεός φυλάξοι! Ευτυχώς βρίσκονται σε επαγρύπνιση ο κ. Χάρης Καστανίδης και ο κ. Ντ. Ρόβλιας. Οι βουλευτές του ΠαΣοΚ απέτρεψαν αμαρτωλές προσλήψεις. Στην προεκλογική περίοδο που διανύουμε το έθνος είναι καταδικασμένο σε αδράνεια.
    O κ. Καστανίδης και ο κ. Ρόβλιας στη θυμωμένη ανακοίνωσή τους όχι μόνο καταδικάζουν τα ρουσφέτια αλλά δηλώνουν ότι δεν θα αποδεχτούν αυτές τις ρυθμίσεις της τελευταίας ημέρας. Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι και συγκαταλέγεται στο εύκολο έργο της αντιπολίτευσης. Τα δύσκολα έρχονται για τους δύο βουλευτές του ΠαΣοΚ. Εφόσον αναλάβουν τη διοίκηση της χώρας, όπως δείχνουν οι δημοσκοπήσεις, θα θελήσουν να διασφαλίσουν τη δικαιοσύνη στους διορισμούς. Κατόπιν θα πρέπει να πείσουν ότι αυτή η δικαιοσύνη αξίζει τον κόπο. Αν δηλαδή σε κάθε θέση διορίζεται ο πιο άξιος, αυτός που έχει τα προσόντα, η ζωή όλων μας θα γίνει πιο εύκολη. Θα πρέπει να πείσουν μερικά εκατομμύρια ψηφοφόρους ότι προσερχόμαστε στην κάλπη χωρίς ανταλλάγματα. Ο πιο γρήγορος και ασφαλής τρόπος για να αλλάξει η επικρατούσα νοοτροπία αιώνων είναι η μαζική λοβοτομή."
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=288059&dt=12/09/2009

    Ρουσφετιών το Ανάγνωσμα!!!!

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_6270.html

  8. nasos avatar
    nasos 15/12/2009 15:01:06

    Μπείτε σε fimotro και nonews να δείτε πως παρουσιάζουν την είδηση,ο Αυριανισμός ζει και βασιλεύει.

    Επίσης το MEGA,όσο είδα τουλάχιστον,δεν μετέδωσε τίποτα.

  9. Panos avatar
    Panos 15/12/2009 15:23:19

    + 1000000000

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Panos 15/12/2009 20:10:47

      μπας και κάτι λογοκρίναμε εδώ;

      • Factorx avatar
        Factorx @ o Μήτσος 15/12/2009 21:10:35

        Το σχόλιο σου σβύστηκε γιατί έβρισες .
        Βάλε όνομα και υπογραφή και βρίσε ελέυθερα.

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ Factorx 16/12/2009 00:14:30

          Το σχόλιο έλεγε ότι το κακό είναι ότι τα σκάνδαλα αντί να τα βγάζουν τα ίδια τα κόμματα, τα αποκαλύπτουν οι Μάκηδες και Θέμοι. Την βρισιά την πέρνω πίσω, αν και το "αλήτης" είναι και τίτλος για ορισμένους και όχι βρισιά.

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ Factorx 16/12/2009 00:37:47

          Έχεις δίκιο πάντως! Δεν έπρεπε να χρησιμοποιήσω την λέξη.

  10. περιπετών avatar
    περιπετών 15/12/2009 15:37:04

    Aν και ασκώ κριτική μεγάλη στο ΠΑΣΟΚ και θεωρώ την κυβέρνηση σχεδόν άχρηστη (όχι τόσο όσο του Καραμανλή...αυτοί εδώ ίσως έχουν έστω κάποιες καλές προθέσεις που και που), ο Ντίνος Ρόβλιας τουλάχιστον είχε το σθένος να παραιτηθεί. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

    • Hase avatar
      Hase @ περιπετών 15/12/2009 20:33:05

      Εφυγε γιατι θα τον εδιωχναν.

  11. Kalesanos avatar
    Kalesanos 15/12/2009 15:42:23

    Το πουλοβερ αρχιζει να ξηλωνεται πριν αλλεκτωρ λαλησει...

    • xaroylhs avatar
      xaroylhs @ Kalesanos 15/12/2009 20:01:43

      ...το βαθύ ΠΑ.Σο.Κ φίλε μου , Έβαλε λέει τον λύκο (Πάγκαλο)να βλέπει τα πρόβατα.Ε ρε τί έχει να κάνει ..η αθρώπα! με τα μαλλιά θα τα φάει.
      Ακόμη τίποτα δεν είδες..

  12. stelios avatar
    stelios 15/12/2009 15:51:35

    Θυμιζει το διωξιμο του Τσιτουριδη για τη μεταγραφη του γιου του στην Αθηνα
    απο την Κρητη,η της κορης του Βουγια απο τη Θρακη στη Θεσσαλονικη,λες και δε θα ηταν σκανδαλο να σπουδαζουν με κλεμενα στις ΗΠΑ και το Λονδινο και να μη χρειαζονται καμια μεταγραφη.
    Απο τις αστειες αυτες μηδενικες ανοχες φτασαμε στα Βατοπεδια οπου ο Μπασιακος παρεμεινε υποψηφιος.
    Καλοι οι συμβολισμοι,αλλα απο την πισω πορτα ετοιμαζεται το πλιατσικο του αιωνα με την δηθεν πρασινη αναπτυξη.

  13. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 15/12/2009 15:59:33

    Ή είδηση δεν είναι καλή, για πολλούς λόγους. Πρώτα-πρώτα, ο Ρόβλιας ήταν από τους πιο αξιόλογους ανθρώπους μέσα σε αυτή την κυβέρνηση. Επιτυχημένος από πριν, που δεν τον έφτιαξε η πολιτική. Έπειτα, αυτή η ηθικολογική αντιμετώπιση "έκανες ρουσφέτια;;; ιιιιιιιι!!! Ρουσφέτιααα! Πωπωωωω! Ντροπή!", εμένα δεν μου αρέσει καθόλου. Δε λέω, κακό πράγμα τα ρουσφέτια, όμως κάτι δεν πάει καλά. Πολύ καλό για να είναι αληθινό, η κυβέρνηση να βάζει τέτοιο πάγο στο ρουσφέτι, όταν ξέρουμε ότι δεν εννοούσαν ούτε μια γραμμή στο ζήτημα των βιογραφικών.

    Κάποιος μέσα σε αυτή την κυβέρνηση πρέπει να φωνάξει, πριν να είναι αργά, ότι ο βασιλιάς είναι γυμνός. Ας μην φοβηθεί μήπως φάει το κεφάλι του, θα γίνει ήρωας και μπορεί να γίνει αύριο αυτός πρωθυπουργός (αρκεί να μην το κάνει γι' αυτό...). Η Ελλάδα ήταν πάντοτε η χώρα των ηρώων. Ένας Πασόκος ήρωας μας χρειάζεται, και γρήγορα!

  14. Factorx avatar
    Factorx 15/12/2009 17:45:53

    Σχολιάζοντας την παραίτηση του Υφυπουργού Εσωτερικών, Αποκέντρωσης & Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης κ. Ντ. Ρόβλια, ο υπεύθυνος του Τομέα Εσωτερικών και Δημόσιας Διοίκησης της Ν.Δ., Βουλευτής Λάρισας κ. Χρ. Ζώης,
    έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Δεν πείθουν, ούτε οι διαδιδόμενοι ισχυρισμοί του απομακρυθέντος υφυπουργού, ούτε η σημερινή κίνηση εντυπωσιασμού του Πρωθυπουργού. Η αλήθεια είναι ότι, εβδομήντα ημέρες από το σχηματισμό της κυβέρνησης, και ενώ οι περισσότερες θέσεις Γενικών Γραμματέων και διοικητών οργανισμών δεν έχουν συμπληρωθεί, ο Πρωθυπουργός αναγκάζεται να αποπέμψει ένα από τα στελέχη της κυβέρνησής του. Και όλα αυτά, για τη διαχείριση των εντυπώσεων. Δηλαδή, επειδή αποκαλύφθηκαν οι ρουσφετολογικές παρεμβάσεις και όχι γιατί έγιναν.
    Ο Πρωθυπουργός αναγνώρισε έμπρακτα πρακτικές πελατειακών σχέσεων, αλλά και έλλειψη δεοντολογίας. Είναι ένα ακόμη δείγμα γραφής της κυβέρνησής του».

  15. theo1611 avatar
    theo1611 15/12/2009 17:59:50

    Άλλη μία υπερβολική κυβερνητική αντίδραση μετά την αντίστοιχη στην υπόθεση του Ειδικού Γραμματέα των ΔΕΚΟ (αν παραιτήθηκε ο Ρόβλιας για λόγους ευθιξίας, τότε ΟΚ και μπράβο του).

    Μια πιό λογική αντίδραση θα ήταν να γαμοσταυρίσει δημοσίως ο Παπανδρέου το Ρόβλια για κακή επιλογή συνεργατών που κάθονται και ασχολούνται με ρουσφέτια, αντί να τον συνδράμουν στο κυβερνητικό έργο που του έχει ανατεθεί. Και να του έδινε εντολή, αν αυτοί που έχει δεν μπορούν να τον συνδράμουν, να τους στείλει από κεί που ήλθαν και να βρει άλλους.

    Θα πέρναγε το μήνυμα και στους υπολοίπους (όχι στους υπουργούς ή στους βουλευτές άμεσα, αλλά στα γραφεία τους που αυτό έχουν μάθει να κάνουν, αυτό κάνουν, έχετε καμμία αμφιβολία ότι υπάρχει γραφείο υπουργού ή βουλευτή που να μην ασχολείται με ρουσφέτια σε μικρότερη ή μεγαλύτερη κλίμακα?).

    Νομίζετε ότι οι νοοτροπίες αλλάζουν με παραιτήσεις? Με σφαλιάρες αλλάζουν (το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο) και με σωστή καθοδήγηση, η πιό αυστηρή τιμωρία αφήνεται για το τέλος, εφόσον δεν συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις.

    Και ας έλεγε στον Πάγκαλο να πάρει σβάρνα τα υπουργικά γραφεία και να δεί με τι ασχολούνται και να τους ψιθυρίσει ότι έτσι και ασχολείστε με ρουσφέτια θα σας ταμ ταμ το ταμ τι ρι ριμ!!!.

    Διαφορετικά ο Πρωθυπουργός θα έπρεπε να έχει ήδη παραιτήσει όλο το Υπουργικό Συμβούλιο και τους συνεργάτες του. Ακραίο? Ίσως, αλλά όχι απίθανο!!!

  16. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/12/2009 18:00:52

    70 μερες απο την τη νικη ερχεται το πρωτο κρουσμα υπογειας συναλλαγης.Υφυπουργος μεσολαβουσε ωστε οι δικοι του να εχουν καλυτερη μεταχειριση απο συναδελφους τους..Μονο που και αυτο το περιστατικο οπως και του γαλαζιου γραμματεα , βγηκαν απο το ζουγκλα.Συμπτωση;

  17. ξενος avatar
    ξενος 15/12/2009 18:10:26

    Με το άλλο το... μπουπούκι στο "Κτηματολόγιο" τον "κουμπάρο" της Τίνας καιτου Μανιάτη τι θα γίνει;

  18. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2009 18:29:20

    Ούτε 70 ημέρες και άρχισαν τα πάρε-δώσε? Ήταν που κατηγορούσαν τη ΝΔ για πελατιακές σχέσεις. χαχαχα

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/12/2009 19:42:57

    Οι παρατρεχάμενοι (ιδιαίτεροι κλπ) του κάθε πολιτικού παράγοντα είναι και οι πιο επικίνδυνοι. Πολλές φορές δρουν ανεξάρτητα του αφεντικού τους. Έχει πολλά τέτοια μπουμπούκια το παλαιοκαθεστωτικό ΠΑΣΟΚ.

  20. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 15/12/2009 19:58:23

    ΜΗΠΩΣ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΜΟΝΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΗ !

  21. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 15/12/2009 20:48:22

    Τα γεγονότα δεν είναι ευχάριστα και η σύγκριση των δύο κομμάτων μεταξύ τους στο πόσο διεφθαρμαίνοι είναι,δεν τιμά κανέναν και πολύ περισσότερο εμάς που τους ψηφίζουμε .
    Αίσχος και βρωμιά παντού!!!