#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2011 17:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραγράφηκαν τα αδικήματα για το Βατοπέδι



Με ψήφους 5-0 το Δικαστικό Συμβούλιο του Ειδικού Δικαστηρίου αποφάσισε ότι τα αδικήματα για τα οποία έχουν παραπεμφθεί οι Π.Δούκας, Απ.Κοντός και Ευ.Μπασιάκος, για την υπόθεση του Βατοπαιδίου είναι παραγεγραμμένα. Κατά συνέπεια, η υπόθεση δεν πρέπει να παραπεμφθεί στο Ειδικό Δικαστήριο.

Με ψήφους 3-2 αποφασίσθηκε ότι η δικογραφία για τους συμμετόχους, τα μη πολιτικά προσωπα, πρέπει να επιστραφεί σε ειδικό εφέτη-ανακριτή.

Υπενθυμίζεται ότι στη μυστική ψηφοφορία που είχε γίνει το Νοέμβριο στη Βουλή στο Δικαστικό Συμβούλιο είχαν παραπεμφθεί οι κ.κ. Ευάγγελος Μπασιάκος, Αλέξανδρος Κοντός και Πέτρος Δούκας.

Η κατηγορία αφορούσε αυτουργία και συναυτουργία σε απιστία σε βάρος του Δημοσίου για τους κ.κ. Μπασιάκο και Δούκα, μόνο συναυτουργία στην περίπτωση του κ. Κοντού.

Για τους Θόδωρο Ρουσόπουλο και Γιώργο Βουλγαράκη δεν ειχαν συγκεντρωθεί οι απαιτούμενες 151 ψήφοι και δεν ασκήθηκε δίωξη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΟΥΦΟΥ avatar
    ΔΟΥΦΟΥ 19/01/2011 17:47:59

    Για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται η ανεπάρκεια και η ξεφτίλα της δικαιοσύνης και πόσο διαπλεκόμενη με το πολιτικό σύστημα είναι. Έλεος !!! Δε ζητάμε καταδίκη, δίκη ζητάμε ρε παιδιά !!!! Ντροπή ! Θα τους συνιστούσα όμως να μην κυκλοφορούν πολύ γιατί ο κόσμος στο τέλος θα πάρει τη δικαιοσύνη στα χέρια του και θα έχουν το τέλος του Χατζηδάκη. Αν και μάλλον τους Δικαστές πρέπει να δείρει κάποιος....

  2. Misha avatar
    Misha 19/01/2011 17:52:28

    Η γατουλα νιάου νιάου
    τα βατράχια βρακεκέξ
    κι η νοικοκυρά που ξέρει πλένει με το Πλυντηρέξ

    έλεγε σε ελληνική ταινία ο αείμνηστος Δ.Νικολαϊδης και θα μπορούσε να γίνει ο ύμνος του εθνικού κυνοβολείου

  3. Αρκουδιάρης avatar
    Αρκουδιάρης 19/01/2011 18:04:40

    Όλοι μέσα.Παπάδες και κοσμικοί Μέσα λέω..

  4. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 19/01/2011 18:09:31

    Έγινε θαύμα! Η εικόνα δάκρυσε και όλοι βγήκανε αθώοι! Πάω να ανάψω το καντήλι!

  5. Maximilien avatar
    Maximilien 19/01/2011 18:11:38

    Πέφτω από τα σύννεφα! Νόμιζα ότι το μαχαίρι θα έφτανε στο κόκαλο!lol

  6. tiramola avatar
    tiramola 19/01/2011 18:14:15

    Τώρα φαίνεται το μεγάλο έργο που άφησε πίσω του ο Καραμανλής...
    Και είμαστε ακόμα στην αρχή.

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 19/01/2011 18:38:02

      αν δεχτω αυτο που λες Τιραμολα...τοτε τι να πουμε για το κολαστηριο που εχει ανοιξει ο ΓΑΠ..

      πρεπει να τελειωνουμε με αυτα τα πολιτικα κατεστημενα....εκτος απο τον ΓΑΠ εχεις να μας προτεινεις κανεναν αλλο Πασοκο για αρχηγο σας?? γιατι αυτος που εχετε τωρα τα εχει σκατωσει 1000 φορες παραπανω απο τον Κωστα.

  7. Κάποιος avatar
    Κάποιος 19/01/2011 18:16:10

    Θαύμα, θαύμα...

  8. Wolf avatar
    Wolf 19/01/2011 18:18:29

    Πλήρης εξαρτηση. Οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος.
    Που να γλυτωσεις ρε Ελλάδα!!!

  9. Dal avatar
    Dal 19/01/2011 18:20:35

    Αυτή είναι η χώρα μας το γράφω με βαρεια καρδια.Και να γνωρίζουμε ότι ήταν το σκάνδαλο που έριξε την προηγούμενη κυβέρνηση, ήρθε το ΓΑΠ που μας οδήγησε στο ΔΝΤ.Τι να πεί κανένας μένει άφωνος. Απορώ με την συμπεριφορά του κόσμου.Συμπεριφορά που χρήζει έρευνας άλλων επιστημών

  10. tiramola avatar
    tiramola 19/01/2011 18:34:55

    Μετά την παραγραφή του σκανδάλου Βατοπέδι, ακολουθεί αυτή της ζιμενς και τελευταία του σκανδάλου των δομημένων ομολόγων.
    Οι 100 που λέγεται ότι ανήκουν στους πυρήνες της φωτιάς θα γίνουν 200, οι βόμβες θα σκάνε η μία πίσω από την άλλη, οι απόπειρες κατά δικαστών και πολιτικών επίσης θα αυξάνονται, κάποιοι ψώνια-οπαδοί θα συνεχίζουν να κάνουν λόγο για σχέδιο αποσταθεροποίησης από στρατό του Σόρος αποθεώνοντας τον αμίλητο Καραμανλή που η σιωπή του γράφει...τόμους και ο Σαμαράς θα συνεχίζει να σφουγγαρίζει...

    • SKAIs avatar
      SKAIs @ tiramola 19/01/2011 19:23:46

      Σιγά μην σχίσεις το καλσόν!!!!
      Όταν ψήφιζες δεν ήξερες? Σε ξεγέλασε το GAP, ότι με τις εξεταστικές θα βρει τους ενόχους πολιτικούς. Μετά την αθώωση του Ρουσόπουλου απο τους Πασόκους δεν αισθάνεσαι λίγο (ή πολύ) μ@λ@κ@ς??? Για μένα ήταν λογικό γιατί τον θεωρούσσα θύμα. Εσύ όμως που ήσουν της περιρέουσας??? Πώς νοιώθεις τώρα?

      Α! και κάτι άλλο: Είδες εσύ καμμιά βόμβα να μπαίνει γιατί μας πίνει το αίμα το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο και οι Έλληνες εξαθλιώνονται????

  11. Maximilien avatar
    Maximilien 19/01/2011 18:38:56

    που η σιωπή του γράφει…τόμους

    his silence speaks volumes?

    καλά, δεν μεταφράζονται όλες οι αγγλικές εκφράσεις στα ελληνικά. Καλύτερα το "Η σιωπή του είναι εκκωφαντική". Λυσσάξατε πια με τις αμερικανιές.. lol

  12. tomy avatar
    tomy 19/01/2011 19:04:14

    γιατι ρε παιδια, τι περιμενατε?

  13. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 19/01/2011 19:17:39

    Η παραγραφή δεν οφείλεται στο ότι βγήκαν αθώοι! Έγινε λόγω διάλυσης της Βουλής στις 7 Σεπτεμβρίου 2009.
    Ο ΝΟΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ πριν μας φάνε ζωντανούς τα λαμόγια!

    Η Πελέκη αθωόθηκε επίσης;

  14. Περαστικός avatar
    Περαστικός 19/01/2011 19:31:40

    Οι βουλευτές όλων των κομμάτων έστηναν εξεταστικές επί ένα χρόνο για να ένα σκάνδαλο που ήξεραν ότι είχε παραγραφεί απλώς για να πληρώνει ο λαός της υπερωρίες τους.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Περαστικός 19/01/2011 22:17:48

      όπως το λες!
      οι ξεφτιλισμένοι κάθε απόχρωσης!
      δε μας σώζει τίποτα! ο Σαμαράς έχει κάτι να πει; μην πει κανείς ότι δεν ήξερε τι σήμαινε το κλείσιμο της Βουλής από τον Καραμανλή. Κρίμα που πιστέψαμε και σ' αυτόν....

  15. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 19/01/2011 19:36:35

    Μήπως πράγματι είναι όλοι αθώοι, και μας είχαν κάνει τα ανεξάρτητα ΜΜΕ να πιστεύουμε όλοι ότι υπήρχε σκάνδαλο? Έτσι, λέω μηηηηηπως!
    Αυτό που λένε, αιώνιο πνεύμα αντιλογίας! ας πούμε δηλαδις....
    Δεν το πάω να συμφωνάνε όλοι σε κάτι, μου θυμίζει Τσαουσέσκου!....

  16. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 19/01/2011 19:45:10

    Αντί οι αγαπητοί σχολιαστές να αγανακτούν επειδή δεν πήγε κανείς για το Βατοπέδι φυλακή καλύτερα θα ήταν να αγανακτούσαν με τον εαυτό τους που έχαψαν το παραμύθι περί "σκανδάλου" του Βατοπεδίου.
    Προσωπικά θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος - και το έχω γράψει στο firiki2010- αν ένας Νεοδημοκρατης υπουργός τα είχε "πιάσει" και πήγαινε φυλακή γιατί έτσι θα ήξερα ότι η παράταξη πλήρωσε τις κομπίνες κάποιου αλήτη που είχε στους κόλπους της. Τώρα μένω με το παράπονο ότι εφθάρη πολιτικά από το Βατοπέδι όσο από τίποτα άλλο γιατί δεν μπόρεσε να χειρισθεί μια προφανή συκοφαντία.

  17. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 19/01/2011 20:11:27

    Το 2004 η ΝΔ βγήκε φωνάζοντας ότι θα βάλει στη φυλακή τους ενόχους για τα ΤΟΡ Μ1.(όσο τους είδατε εσείς στη φυλακή τόσο τους είδα και εγώ)
    Τώρα ο ΓΑΠ είπε για Βατοπαίδι ,Ζημενς,ομόλογα.(έχουν αρχίσει πάλι τα γέλια)
    Το επόμενο στάδιο ειναι να δούμε τον Ρουσόπουλο ,το Βουλγαράκη ,τον Τσοχατσόπουλο,τον Τσουκάτο και τον Μαντέλη να καταθέτουν μήνυση για συκοφάντηση και να καλούν για μάρτυρες τον Εφραίμ,τον Χρισοφοράκο και τον Κόκαλη.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/01/2011 20:45:11

    Δεν υπηρχε ποτε κανενα σκανδαλο Βατοπεδιου για να παραγραφει.

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ ψυχραιμια 19/01/2011 22:26:33

      ναι βρε ψυχραιμία....

      κι εγώ αυτό πιστεύω.....
      κι ενώ οι βασικές υπογραφές ήταν από Φωτιάδη επί Σημίτη....και με άρωμα Ξυνίδη......αυτοί δεν αναφέρονται πουθενά ποτέ.....το "σκάνδαλο" είναι μπλε.....και μάλιστα ..... είδες τί βολικό;;;;

      σήμερα όλοι πιστεύουν ότι παραγράφηκε ένα αδίκημα της ΝΔ....

      αύριο θα τα διαγράψουν όλα της μήζενς που είναι καρασκάνδαλο και μάλιστα "πράσινο"......

      ο κόσμος θα πει όλοι ίδιοι είναι .....

      και ζήσανε αυτοί καλά......

      κι εμείς χειρότερα.....

  19. anonymous avatar
    anonymous 19/01/2011 20:52:20

    το ματι και το αυτι του πασοκ στο αντινιουζ πανταχου παρων σε καθε συζητηση για βατοπεδι

    νασαι καλα φιλε μανθο που μας ανοιξες τα ματια

  20. factorx avatar
    factorx 19/01/2011 22:00:12

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ του ΚΟΝΤΟΥ


    Σχετικά με τις πληροφορίες για την απόφαση του Δικαστικού Συμβουλίου που αφορά στην παραγραφή των αδικημάτων για το Βατοπαίδι, ο βουλευτής Ξάνθης της Νέας Δημοκρατίας και πρ. Υπουργός, Αλέξανδρος Κοντός, δήλωσε τα εξής:

    Οι πληροφορίες για τη σημερινή ομόφωνη απόφαση του Δικαστικού Συμβουλίου υπέρ της παραγραφής των αδικημάτων, για τα οποία με μεθοδεύσεις των πολιτικών μου αντιπάλων και για προφανείς πολιτικές σκοπιμότητες τους παραπέμφθηκα, δεν είναι παρά η απάντηση που αρμόζει στην πολιτική σκευωρία που «μεθόδευσε» η κυβέρνηση για να εκμεταλλευτεί επικοινωνιακά, σε βάρος της Νέας Δημοκρατίας, την υπόθεση της Ιεράς Μονής Βατοπεδίου και να αποπροσανατολίσει τους πολίτες από τα σοβαρά λάθη της πολιτικής της.
    Επειδή ως πολιτικός και ως πολίτης έχω τονίσει ότι δεν πρόκειται να συμβιβαστώ ούτε με τις πολιτικές μεθοδεύσεις, κυρίως της κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας, σε βάρος μου, ούτε με την λογική της παραγραφής των αποδιδομένων από τους πολιτικούς αντιπάλους μου στο πρόσωπό μου κατηγοριών, οι οποίες είναι προφανώς αβάσιμες και ψευδείς, είμαι αποφασισμένος να εξαντλήσω όλα τα νόμιμα μέσα ώστε να αποκαταστήσω την ηθική βλάβη την οποία εν γνώσει τους μου προκάλεσαν, παραβιάζοντας κάθε έννοια δικαίου και δημοκρατικής λειτουργίας των κοινοβουλευτικών Επιτροπών της Βουλής και εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τους θεσμούς.
    Προς την κατεύθυνση αυτή προτίθεμαι άμεσα να ζητήσω από τον Πρόεδρο της Βουλής την ενεργοποίηση του άρθρου 86 του Συντάγματος, δηλαδή την σύσταση Ειδικής Επιτροπής, για τον έλεγχο της εις βάρος μου κατηγορίας, προκειμένου να διαπιστωθεί η αυταπόδεικτη αθωότητά μου.
    Θέτω , δε, ως αναγκαία προϋπόθεση για τη σύστασή της τη συμμετοχή σε αυτήν την Επιτροπή αποκλειστικά και μόνον ανώτατων δικαστικών λειτουργών, οι οποίοι αναμφισβήτητα είναι οι μόνοι που μπορούν να παρέχουν τις εγγυήσεις μιας αντικειμενικής, αδιάβλητης, αξιόπιστης, ασφαλούς και ανεπηρέαστης κρίσης για την εν λόγω υπόθεση, γεγονός το οποίο πολλές φορές απεδείχθη κατά την εξέλιξη της συγκεκριμένης υπόθεσης.
    Οι συνάδελφοί μου βουλευτές, κυρίως της Κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας, απέδειξαν, εξ άλλου, κατά τα προηγούμενα τρία χρόνια ότι δεν ενδιαφέρονται ούτε κατ΄ ελάχιστον για την αλήθεια, παρά μόνο για το πώς θα ανεβάσουν τις «μετοχές» τους στο εσωκομματικό τους «Χρηματιστήριο» παριστάνοντας τους «τηλεδικαστές» στα «τηλεπαράθυρα», επιδεικνύοντας απόλυτη προσήλωση στην κομματική «γραμμή» για εξόντωση των πολιτικών αντιπάλων τους, υπογράφοντας πορίσματα - κατασκευάσματα, που αποτελούν ντροπή για τα κοινοβουλευτικά χρονικά της χώρας, εφευρίσκοντας ακόμα και την ύστατη ώρα κατηγορίες που προσβάλλουν τη νοημοσύνη όλων αλλά και το νομικό μας πολιτισμό.

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ factorx 19/01/2011 22:29:39

      άντε μπράβο Αλέκο.....

  21. billyraf avatar
    billyraf 19/01/2011 22:20:39

    α) Εφόσον το αδίκημα έχει παραγραφεί, δεν γίνεται καμία έρευνα για την ενοχή ή την αθωότητα των κατηγορουμένων. Μένει η ρετσινιά σε πρόσωπα και παρατάξεις.
    β) Ακόμα και αν δεν υπήρχε παραγραφή και η υπόθεση πήγαινε στο ακροατήριο, μόνο κατοχικό δικαστήριο ή στρατοδικείο θα τους καταδίκαζε με τα μέχρι τώρα στοιχεία.
    γ) Οι δικαστές πράξαν το σωστό εφαρμόζοντας έναν κακό νόμο. Δεν είναι δουλειά των δικαστών να φτιάχνουν σωστούς νόμους, αλλά των πολιτικών. Οι δικαστές κατ' αρχήν εφαρμόζουν τον νόμο, είτε αυτός είναι σωστός είτε όχι.
    δ) Μπορεί η τήρηση του κανόνα της παραγραφής να προκαλεί σε κάποιους αγανάκτηση. Η μη τήρησή του, όμως, θα προκαλούσε τρόμο.

    • anonymous avatar
      anonymous @ billyraf 20/01/2011 01:12:04

      γ) Οι δικαστές πράξαν το σωστό εφαρμόζοντας έναν κακό νόμο. Δεν είναι δουλειά των δικαστών να φτιάχνουν σωστούς νόμους, αλλά των πολιτικών. Οι δικαστές κατ’ αρχήν εφαρμόζουν τον νόμο, είτε αυτός είναι σωστός είτε όχι.

      Όφειλαν να εξετάσουν αν η διάταξη περί παραγραφής είναι συνταγματική.

  22. NIKOS avatar
    NIKOS 20/01/2011 10:36:09

    ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ ΗΤΑΝ ΕΦΕΥΡΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ?

    • of8almos avatar
      of8almos @ NIKOS 20/01/2011 19:19:39

      Εγω πιστεύω οτι το Βατοπέδι απο μόνο του θα δικαιώσει τον Καραμανλή στο μακρινό μέλλον (ελπίζω να είναι μακρινό γιατί δεν αντέχει η χώρα τέτοιες δικαιώσεις τώρα!!!)
      Ως τότε ο θΕΟΣ βοηθός και κυριολεκτώ με τα κεφαλαία ;)