#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2013 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρέμβαση του Αντ. Σαμαρά με αφορμή το θέμα Λιάπη



Με εντολή του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά προς τον υπουργό Δικαιοσύνης Χαρ. Αθανασίου, οι βουλευτές που θα διαπράττουν αδικήματα μείζονος κοινωνικής απαξίας θα στερούνται όλων των βουλευτικών ατελειών και προνομίων τους.

Συγκεκριμένα, με αφορμή την χθεσινή περίπτωση του πρώην υπουργού Μιχάλη Λιάπη, ο πρωθυπουργός έδωσε εντολή στον υπουργό Δικαιοσύνης να επεξεργαστεί νομοθετική διάταξη, σύμφωνα με την οποία βουλευτές (εν ενεργεία ή συνταξιούχοι) οι οποίοι θα υποπίπτουν σε συγκεκριμένα αδικήματα μείζονος κοινωνικής απαξίας, θα στερούνται όλων των προβλεπομένων βουλευτικών ατελειών και προνομίων τους.

Μεταξύ των αδικημάτων που εμπεριέχονται στην έννοια της απαξίας είναι η πλαστογραφία, η ψευδής βεβαίωσης, η εκβίαση, η απάτη κ.λπ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 18/12/2013 17:37:53

    Και τον νόμο περί ευθύνης υπουργών να δούμε κάποια στιγμή, ζητάμε πολλά; Ε;

    • Aris avatar
      Aris @ Skeptikisths 18/12/2013 17:47:23

      Ε, όχι και να τους χαλάσουμε και την πιάτσα για ένα τσόκαρο φίλε Skeptikisth. Τι είναι ο Σαμαράς, Τσέ Γκεβάρα? Να ακόψει τους μισούς άχρηστους βουλευτές, τους μισούς μισθούς και τις συνταξεις τους, τα αφορολόγητά τους και τον νόμο περι ευθύνης υπουργών απο πάνω?
      Αφου μαζί τα τρώνε. Μετά ποιός θα ψηφίζει τα "μέτρα" που μας παίρνουν στη βουλή?

  2. ΕΕΕΕππ! avatar
    ΕΕΕΕππ! 18/12/2013 17:40:16

    Και γιατί οι βουλευτές να έχουν προνόμια και ατέλειες διαφορετικά από τον μέσο πολίτη;
    Και πολύ περισσότερο γιατί οι συνταξιούχοι βουλευτές;

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ ΕΕΕΕππ! 19/12/2013 09:13:15

      Στην Ιταλία, καταργούν σταδιακά και την επιδότηση των κομμάτων. Όποιοι θέλουν να ανήκουν σε κόμματα, ας πληρώνουν συνδρομή.

  3. και πες και πες και ψ ψ π avatar
    και πες και πες και ψ ψ π 18/12/2013 17:52:46

    Γιατί δεν τον διέγραψε; Περίεργο...

  4. Jimakos avatar
    Jimakos 18/12/2013 19:49:20

    Από που να τον διαγραψει, από το facebook;

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ Jimakos 18/12/2013 20:54:18

      Ε, όχι να τον διαγράψει και από το φατσομπούκ! Τί έκανε ο κοκορόμυαλος ο άνθρωπος πια, έγκλημα; Εδώ ο Αντιπρόεδρας μας έβαλε μέσα τόσα Ευρά με τα ...βανίλια υποβρύχια κι ακόμα έχει τα μούτρα και μιλάει.
      Να μην είμαστε και άδικοι! :mrgreen:

  5. Vee avatar
    Vee 18/12/2013 19:51:30

    Μη φοβάσαι, πιο πολύ θα τον πονέσει αυτό!

  6. benny avatar
    benny 18/12/2013 20:14:35

    ....κ αυτοι που ενεχονται σε σκανδαλα με υποβρηχια?

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ benny 18/12/2013 20:56:08

      Αθώοι αυτοί. Α-ΘΩ-ΟΙ.

      • Panos avatar
        Panos @ AkriAkri 18/12/2013 22:29:08

        Και η εγκληματική οργάνωση του Χρημαστιστηρίου
        Α-ΘΩ-ΟΙ.....
        Αλήθεια η Μπουρμπούλια γιατί είναι μέσα;;;

        • AkriAkri avatar
          AkriAkri @ Panos 19/12/2013 03:23:30

          Για στάχτη στα μάτια του .....κοσμάκη (όπως μας λένε);

  7. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 18/12/2013 20:29:15

    http://www.youtube.com/watch?v=nkhTA6MQ3BQ
    Αφιερωμένο στους βουλευτές της συγκυβέρνησης...

  8. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 18/12/2013 22:56:21

    Η ΝΔ και ο Σαμαράς οφείλουν να διαγράψουν τον Λιάπη.
    Έστω για τα προσχήματα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Μανιάτης 19/12/2013 10:33:28

      Αν ήταν και μέλος της...

      • Jesse Messa avatar
        Jesse Messa @ TopGunZ 20/12/2013 09:46:19

        Ολα τα ξέρεις εσύ.... πανέξυπνε...

  9. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 19/12/2013 01:26:08

    Δεν θα ξεχαστει ευκολα η περιπτωση Λιαπη.Δειχνει μεγαλη ξεφτιλα σε ηθος και νοοτροπια.Και η λεξη βρηκε την σημασια της πραγματικα,ξεφτιλα!!!
    Καλυτερα να σε επιαναν για χρηματισμο και δωροδοκια

  10. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 19/12/2013 09:18:09

    "Με εντολή του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά προς τον υπουργό Δικαιοσύνης Χαρ. Αθανασίου, οι βουλευτές που θα διαπράττουν αδικήματα μείζονος κοινωνικής απαξίας θα στερούνται όλων των βουλευτικών ατελειών και προνομίων τους."

    Οι βουλευτικές ατέλειες και λοιπά προνόμια (ποια ακριβώς;) βασίζονται σε νόμους. Μπορεί να καταργούνται (καταργηθούν) με μία απλή εντολή του πρωθυπουργού;

    Άλλωστε, ο Λιάπης δεν είναι πια βουλευτής.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Επισκέπτης 19/12/2013 10:35:45

      Η διατύπωση θα έπρεπε να είναι πως δόθηκε εντολή να διερευνηθεί η δυνατότητα νομοθεσίας πάνω σε αυτό. Βέβαια περισσότεροι θα έλεγαν "ε εντάξει σιγά μην το κάνουν" από όσους "έπιασαν" (δλδ ένας, εσείς) το "ατόπημα" στην απλούστευση της διατύπωσης.

      • daresome avatar
        daresome @ TopGunZ 19/12/2013 15:06:05

        Το λέει στη 2 παράγραφο : "έδωσε εντολή στον Υπουργό να επεξεργαστεί νομοθετική διάταξη". Με νόμο θα γίνει, όχι με εντολή Σαμαρά.

        • Επισκέπτης avatar
          Επισκέπτης @ daresome 19/12/2013 17:55:18

          Πολύ σωστά. Mea culpa.

  11. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 19/12/2013 10:44:15

    Ετσι, έτσι, τό πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς, οι παραβάσεις τού ΚΟΚ!