#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2012 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρέμβαση εισαγγελέα για τις δηλώσεις Ρουμελιώτη



Αυτό που θα έπρεπε, εδώ που τα λέμε, να κάνει η Βουλή, αποφάσισε να το κάνει ο εισαγγελέας Πεπόνης. Και μιλάμε για τα όσα είπε την προηγούμενη εβδομάδα ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης, ο πρώην εκπρόσωπος της Ελλάδας στο ΔΝΤ. Ο κ. Ρουμελιώτης είχε πει ότι το Ταμείο γνώριζε από την αρχή ότι το πρόγραμμα δημοσιονομικής εξυγίανσης της Ελλάδας θα αποτύχει.

Το θέμα αυτό προκάλεσε «πόλεμο» με τον Γ. Παπανδρέου ο οποίος τον κατηγόρησε ότι δεν είχε πει τίποτε τότε.

Ολο αυτό το κουβάρι αποφάσισε να ξετυλίξει ο οικονομικός εισαγγελέας Γρ. Πεπόνης ο οποίος προχωρά σε έρευνα για το θέμα και ζητά από τον πρώην εκπρόσωπο της Ελλάδας στο ΔΝΤ προκειμένου να δώσει εξηγήσεις.

Στην ίδια παραγγελία εμπεριέχεται η διατύπωση για τη διερεύνηση τυχόν διάπραξης του αδικήματος της «απιστίας σε βάρος του δημοσίου», αλλά και «εγκλημάτων σχετιζομένων με την οικονομία» όπως και η ρητή εντολή «να ανευρεθεί άμεσα και να προσέλθει να καταθέσει ο κ. Ρουμελιώτης». Αυτό, όπως καταλαβαίνετε εμπεριέχει και την απειλή της εξαναγκαστικής παρουσίας του κ. Ρουμελιώτη στην Εισαγγελία.

Βεβαίως, εκτός από αυτόν ο κ. Πεπόνης θα πρέπει να καλέσει και όλους τους πρωταγωνιστές του δράματος και κυρίως του Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου που χειρίστηκαν το θέμα με το ΔΝΤ.

Να υπενθυμίσουμε ότι μετά τις οργισμένες διαρροές του κ. Παπανδρέου κατά του κ. Ρουμελιώτη ο τελευταίος επανήλθε ζητώντας να ερωτηθεί ο πρώην Πρωθυπουργός, αν γνώριζε τις απόψεις του τότε επικεφαλής του Ταμείου Ντομινίκ Στρος Καν, «σχετικά με τις προβληματικές πτυχές του προγράμματος που εκπονήθηκε από την Ελλάδα». 

 

Επίσης, ζητούσε από τον κ. Παπανδρέου να διευκρινίσει:

Γιατί δεν επιδίωξε την άμεση αναδιάρθρωση του ελληνικού δημοσίου χρέους, όπως του υποδείκνυε ο Ντομινίκ Στρος Καν
Γιατί αποδέχτηκε τόσο υψηλό επιτόκιο δανεισμού από την ευρωζώνη
Γιατί συμφώνησε σε τόσο μικρή χρονική περίοδο δημοσιονομικής προσαρμογής

Όλα αυτά είναι θέματα μιας εξεταστικής επιτροπής για να μάθει ο κόσμος τι πραγματικά συνέβη το 2010, όταν ο κ. Παπανδρέου αποφάσισε να μας φέρει το ΔΝΤ στην Ελλάδα. Και ας πούμε ότι αυτό ήταν επιβεβλημένο, γιατί συναίνεσε σε έν πρόγραμμα λάθος από την αρχή; Και γιατί δε δέχθηκε το κούρεμα που είχε προτείνι ο Στρος Καν;

Κάποτε πρέπει να ανοίξουν τα στόματα. Καλή η συναίνεση για να αντέξει η κυβέρνηση αλλά μη βάζουμε τα εγκλήματα κάτω από το χαλί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Takis avatar
    Takis 02/08/2012 19:07:22

    Ας ειναι και ετσι.
    Αρκει να αποδειχθει το εγκλημα εσχατης προδοσιας του γαπα να δικαστει και να καταδικαστει (στη ποινη που προβλεπεται ,δηλαδη θανατος),και ας..προελθει και απο πασοκο-κυονα

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Takis 02/08/2012 20:38:57

      Δεν προβλέπεται θάνατος. Η Ελλάδα έχει αποκηρύξει τη θανατική ποινή. Προβλέπεται ισόβια κάθειρξη

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 02/08/2012 23:55:00

        ΟΚ αλλά για τον "φίλτατο" ΓΑΠ θα κάνουμε μια εξαιρεσούλα! Χεχεχε...

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 02/08/2012 19:22:24

    The cat is out of the box. που λένε και στο χωριό μου...

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 02/08/2012 19:36:25

    Το γράφει ορθά η τελευταία σειρά του αρχικού κειμένου:''Μη βάζουμε τα εγκλήματα κάτω από το χαλί''.Χωρίς ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΗ τιμωρία των ενόχων αυτής της ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ εθνικής καταστροφής,που συντελείται,δεν προχωράμε πουθενά!!Το είχα αναφέρει και τις προάλλες:Ένας Έλληνας Ντι Πιέτρο χρειάζεται....Το θέμα είναι να υπάρξει συνέχεια.Είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ οι υπαίτιοι να ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΟΥΝ και να τιμωρηθούν ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ!!!

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Komis Montechristo 02/08/2012 20:45:38

      Γιατί όχι έναν Αναστάσιο Πολυζωίδη, τον αδιάφθορο Μακεδόνα δικαστή με το ήθος και το σθένος να υπερασπιστεί το δίκαιο; Γιατί, σώνει και καλά, πρέπει να "απευθυνόμαστε" ψυχολογικά στους Δυτικούς; Τι χρείαν έομεν του Ντι Πιέτρο, Κόντε Μοντεχρίστο;

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ Νίκος Αργεάδης 02/08/2012 22:14:06

        Όποιος να είναι φίλε μου.Εκεί θα κολλήσουμε;Στ'όνομα;Η ουσία μετράει!!Απλά χρησιμοποίησα ένα σύγχρονο όνομα γειτονικής χώρας.Μακάρι η χώρα ν'αποκτήσει έναν σύγχρονο Πολυζωΐδη ή Τερτσέτη....

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Komis Montechristo 03/08/2012 09:54:59

          Αλλού το πήγαινα...

      • Κώστας τουρίστας. avatar
        Κώστας τουρίστας. @ Νίκος Αργεάδης 02/08/2012 22:22:48

        Και ο κ. Πεπόνης φαίνεται πως κάνει πολύ καλά την δουλειά του, αρκεί να τον αφήσουν να δράσει απερίσπαστος. ΄Αλωστε απο την μέχρι τώρα πορεία του, φαίνεται πως " δέν χαρίζει κάστανα".

  4. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 02/08/2012 20:48:51

    Η εξεταστική θα γίνει είτε έτσι είτε αλλιώς

  5. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 02/08/2012 22:06:39

    ....Μακάρι να επιμείνει ο κ. Εισαγγελέας και να μην αποδειχτεί στο τέλος .....μάπα κι αυτό το ...πεπόνι. Εάν δεν δω απτά αποτελέσματα, εγώ εμπιστοσύνη στην ανάπηρη και άτολμη δούλα της εξουσίας που προσποιείται τη ...Δικαιοσύνη, δεν έχω καμία.....

  6. tiramola avatar
    tiramola 02/08/2012 22:43:59

    Αντί να επικεντρώσει το ενδιαφέρον του ο κύριος Πεπόνης στις έρευνες για όσους έχουν τα χοντρά πακέτα σε τράπεζες εκτός Ελλάδας ασχολείτε με τις δηλώσεις Ρουμελιώτη σε μιά εφημερίδα και θα κάνει "έρευνα" αν το επιτόκιο δανεισμού μπορούσε να είναι χαμηλότερο και πόσο χρόνο αποπληρωμής έπρεπε να "απαιτήσουμε" για να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι..
    Ότι πρέπει δηλαδή για να αποπροσανατολίστεί άλλη μιά φορά η κοινή γνώμη (βοηθάνε και τα οπαδικά ΜΜΕ με κραυγές τύπου "κατέστρεψε τη χώρα" άρα θα μας σώσει κάποιος άλλος..) την ώρα που χρειάζεται να αντιληφθούν όλοι οι πολίτες το αντικειμενικό πρόβλημα της χώρας και ότι χωρίς την συμβολή τους σωτηρία δεν υπάρχει.

    • anetos avatar
      anetos @ tiramola 03/08/2012 09:22:41

      homo palaiopasokus...

    • ζούκωφ avatar
      ζούκωφ @ tiramola 03/08/2012 14:41:50

      και να την γλυτώσει ο ΓΑΠ για τον οποίο σκίζεσαι, είναι πολιτικά νεκρός.

  7. Σίμος avatar
    Σίμος 02/08/2012 22:49:38

    Δεν θέλω να φανώ πικρόχολος κατά του ΓΑΠ, άλλωστε η ιστορία θα το κρίνει σκληρά για το ρόλο που έπαιξε.

    Προσωπικά, πέραν όλων των άλλων παραδοξοτήτων από τις οποίες έπασχε πάντα μου φαινόταν παράξενο που ανά εβδομάδα έλειπε από τη Ελλάδα, ειδικά το 2010, είτε ήταν στην Κόστα Ρίκα, στην Ν. Αφρική, στις ΗΠΑ, λες και έπασχε από μανία καταδίωξης.

    • Qnihilism avatar
      Qnihilism @ Σίμος 03/08/2012 00:32:29

      Μπα, μάλλον μίλια μάζευε. Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν ότι οι ώρες πτήσεις που έχει είναι όσες χρειάζεται ένας πιλότος για να πάρει σύνταξη. Λες να του δώσει τιμητική η Star Alliance;

  8. tiramola avatar
    tiramola 02/08/2012 23:05:54

    Υπάρχει και η άλλη "κατηγορία" βέβαια ότι θα έπρεπε να ζητήσει αναδιάρθρωση του χρέους με όλους του ευρωπαίους ηγέτες την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, όχι μόνο αντίθετους αλλά να ζούσαν εφιάλτη.Αυτοί δηλαδή που θα δάνειζαν τη χώρα.
    Και βέβαια για να ήταν "πατριώτης" αφού τον είχαν "διαβεβαιώσει" ότι το πρόγραμμα δεν βγαίνει έπρεπε να κόψει το σβέρκο του να βρει να δανειστεί από κάπου αλλού, χωρίς όρους φυσικά, για να καλύψει τα 34 δις πρωτογενές έλλειμα που του άφησε ο "καταλληλότερος" μετά την εξαετή επανίδρυση του κράτους.
    Τον ΓΑΠ λοιπόν να καλέσει ο Πεπόνης να απολογηθεί την ώρα που ο καταλληλότερος κάνει τα μπάνια το στη Μύκονο...

    • Dal avatar
      Dal @ tiramola 02/08/2012 23:38:35

      Για να μην κατηγορηθεί ο Γαπας σου, γράφεις ότι σου κατέβει. Που βρήκες ότι το πρωτογενές έλλειμμα ήταν 34.δις όταν ήταν 8 με 9% του ΑΕΠ και αντιστοιχούσε σε το 2009 σε γύρω στα 17 δισ. Τα υπόλοιπα ήταν τόκοι. Εκτός εάν δεν κατέχεις την έννοια.
      Ο Γαπ ξέρεις που ήταν για διακοπές πριν μερικές μέρες? για μάθε.
      Σου δίνει τη αίσθηση ανθρώπου που ενδιαφέρθηκε για την χώρα? Όλο κρουαζιέρες, ταξίδια, κανό, γιμναστική και συνέδρια ήταν και είναι.

      • Dal avatar
        Dal @ Dal 02/08/2012 23:41:15

        Ξέχασα και ποδήλατο και ενίοτε φέρνει και καμιά τούμπα.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ tiramola 02/08/2012 23:58:27

      Βρε βρε σαν τα χιόνια! Ζεις ακόμα εσύ; Κι εγώ νόμιζα ότι σε έλιωσε ο Βενιζέλος όταν κάθισε πάνω σου στην καρέκλα του ΠΑΣΟΚ!

    • Bob ο μάστορας avatar
      Bob ο μάστορας @ tiramola 03/08/2012 00:29:16

      Αφού βρήκε πάλι χρήματα το μπατσόκ να σε πληρώνει, θα πρέπει να σου πάρει και ημερολόγιο.

    • anetos avatar
      anetos @ tiramola 03/08/2012 09:24:12

      και τον κωστακη προφανως οταν ερθει η σειρα του ..

  9. Διας avatar
    Διας 02/08/2012 23:28:41

    Το άτομο αν είχε λίγο- ελάχιστη τσίπα σαν Πατριώτης Έλληνας θα έπρεπε να σκεφθεί και το χαρακίρι, τουλάχιστον για να δείξει μεταμέλεια, για να πει στον Ελληνικό Λαό ........ Ναι έκανα λάθος εκτιμήσεις .... Αλλά δυστυχώς Ο Παπανδρέου είναι προδότης και παρέδωσε την χώρα ενσυνείδητα μάλιστα, στους διεθνής τοκογλύφους .... Ουδέποτε η Χώρα θα ήταν σε αυτήν την κατάσταση εάν πρωθυπουργός συνέχιζε να ήταν ο Κ Καραμανλής ....Δυστυχώς όμως, οι διαθέσεις των μεγάλων, αυτών που σχεδιάζουν τις μοίρες των λαών ήθελαν τον ΓΑΠ....

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Διας 02/08/2012 23:58:06

      ++++++

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Διας 03/08/2012 00:23:42

      ..οχι μονο υπονομευσε και παρεδωσε την Ελλαδα οπως λες αλλα και διεσυρε τη χωρα διεθνως με ανυπολογιστες συνεπειες για ολους τους Ελληνες, και τωρα και στις επομενες γενιες

      το γεγονος οτι οι ΓΑΠ και Παπακωνσταντινου κυκλοφορουν ελευθεροι χωρις να τους εχουν απαγγελθει κατηγοριες
      δειχνει απλα οτι δεν υπαρχει πολιτικη βουληση για να αποτραπουν τα χειροτερα

  10. Nikos avatar
    Nikos 03/08/2012 01:13:13

    Εξεταστική να γίνει ΑΛΛΑ ξεχάσατε δυο κυριους να αναφέρετε , τον Κωστακη και τον "Αλογοσκοφακη" που παρέλαβαν μια χώρα με 4% ανάπτυξη και την παρέδωσαν με 15 % έλλειμα, το μεγαλύτερο αναπτυγμένης χώρας στον κόσμο το 2009... Τι περιμέναμε δηλαδη να μην έρθει το ΔΝΤ; Επίσης αν θυμάστε, όλοι ήταν εναντίον της αναδιάρθρωσης ακομα και όταν έγινε το πρόσφατο PSI. Το 2009 δεν υπήρχαν καν μηχανισμοί στην Ευρώπη όπως ( κάποιοι) υπάρχουν η θα διμιουργηθουν στο μέλλον για τις προστασία της ΕΕ απο τις επιθέσεις των αγορών. Έκανε ότι μπορούσε ο ΓΑΠ και θα τον κρίνει η ιστορία καλώς η κακός. Τουλάχιστον έτρεχε και δεν έκατσε στα αυγά του όπως ο φίλτατος Κωστακης που εκλεισε την βουλή άρον άρον για να καλύψει σκάνδαλα.. Εξεταστική να γίνει και να έρθει να πει όλη την αλήθεια ο κύριος αυτός για το πως παρέδωσε την χώρα...,
    Παρακαλώ να δημοσιευτεί ..

    • avanti avatar
      avanti @ Nikos 03/08/2012 10:10:58

      Αυτό το 4% ανάπτυξη ήταν της επίσημης Σημιτολογιστικής & ανάλυσης, Greek statistics σαν να λέμε, ξέρεις αυτά με τα οποία ενταχθήκαμε στο ενιαίο νόμισμα με την βοήθεια της φίλης Goldman....
      Καλύτερα να μάθουμε και λίγη ορθογραφία, δεν βλάπτει, αντί να γράφουμε αρλούμπες & να παπαγαλίζουμε ότι μας σερβίρουν.

    • GO avatar
      GO @ Nikos 03/08/2012 10:17:18

      Το 4% ανάπτυξη ήταν της Αλβανίας, λόγω των ελληνικών ολυμπιακών έργων, αν καταλαβαίνετε;!

  11. gio avatar
    gio 03/08/2012 01:28:35

    Την εξουσια στον ΓΑΠ ουσιατικα την παρεδωσε ο Κ.Καραμανλης ...μην ξεχνιομαστε

  12. βαγόνι avatar
    βαγόνι 03/08/2012 08:55:31

    Η έρευνα πρέπει να γίνει απο τη Βουλή, σε κατάλληλο χρόνο και να
    άσχοληθεί με ευρύτερη και ανοιχτή θεματολογία της ελληνικής εκδοχής
    της κρίσης και των χειρισμών που έγιναν.
    Η συνωμοσιολογική και η...ποινική πλευρά της υπόθεσης αφαιρεί την
    ουσία απο όσα έχουν συμβεί και πάντως εκφεύγει απο τις δυνατότητες
    του όποιου κυρίου Πεπόνη. Αρκετά, με τίς σημαίες ευκαιρίας!

  13. Διας avatar
    Διας 03/08/2012 09:10:02

    κ Νίκο ο Κ Καραμανλής ήταν από τους πλέον Έλληνες πατριώτες .... σχέδιο Ανάν...Όχι Σκοπίων στην ονομασία κλπ κλπ...Ο ΓΑΠ είναι απλά ένας προδότης.....

    • anetos avatar
      anetos @ Διας 03/08/2012 09:26:59

      μπορει στα ευκολα , στα δυσκολα ομως την "εκανε" ο χοντρος ...

      • GO avatar
        GO @ anetos 03/08/2012 09:48:05

        Δεν είναι καθόλου, μα καθόλου εύκολο να ασκείς βέτο στη βούληση του "Πλανητάρχη".
        Τι δεν έχεις καταλάβει;
        Οι περισσότερες των χωρών είχαν τεράστιο έλλειμα το 2009, λόγω της κρίσης. Οποιαδήποτε προσπάθεια του Καραμανλή για λήψη μέτρων, σε πλήρη συμφωνία τότε με Μπαρόζο και Αλμούνια, προσέκρουε στο σύνολο της αντιπολίτευσης, των συνδικάτων και των Μ.Μ.Ε.
        Τέλος, από πότε η προσφυγή στη λαϊκή ετυμηγορία θεωρείται "κοπάνα";

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ GO 03/08/2012 10:34:26

          Μύθοι, μύθοι, μύθοι και παρηγοριές...
          Το φθινόπωρο 2008, μόλις έσκασε η Lehmann, τι έκανε αυτός και η παρέα του; "Ανακουφιζόταν" με την ιδέα ότι έχουμε πολλή παραοικονομία, και υποτίθεται, η κρίση δεν θα μας πείραζε!
          Και συνέχιζαν τους διορισμούς και τις "παροχές".
          Και έπαιρναν 6 μήνες τη σιέστα τους πάνω στις "δάφνες" του Απριλίου 2008 - Σύνοδος του ΝΑΤΟ στο Βουκουρέστι.
          Ύστερα ήρθαν οι μέλισσες.

          • GO avatar
            GO @ Ο Θείος 03/08/2012 10:42:50

            Να τα βάλω με τη σοφία σας;
            Ας κρατήσει ο καθένας τις απόψεις του.
            Πιστεύω ακράδαντα ότι ο αποκλειστικά υπεύθυνος για την κατάντια της Ελλάδας είναι ο ΓΑΠ (αντιπολιτευόμενος και κυρίως κυβερνών).-

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ GO 03/08/2012 10:46:38

            Συμφωνώ απόλυτα, αρκεί να έλειπε η λέξη που ψάχνει για "αποκλειστικόητες"!
            Στην Ελλάδα 1980 - 2008 η μοιραία λέξη είναι "συνενοχή".
            Ομερτά !

          • GO avatar
            GO @ Ο Θείος 03/08/2012 10:53:54

            .-
            Υ.Γ: Χρησιμοποιείστε την κλιμάκωση των ευθυνών του καθενός από τους κυβερνήσαντες και θα δείτε που τείνει η αποκλειστικότητα.
            Σε οικογένεια και ειδικότερα σε υιό.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ GO 03/08/2012 10:40:23

          Θα ήθελα σαν τρελός να γίνω ψυχαναλυτής και να αποκρυπτογραφήσω, τι άραγε να σημαίνει ο οικονομολογικός ορος "μακροοικονομικοί κύκλοι", για τόσο ευφυείς και τόσο καταρτισμένους περί τα οικονομικά εγκεφάλους, όπως π.χ. οι κ. κ. P. Ρουμελιώτης, Γ. Παπανδρέου, Κ. Καραμανλής junior, Γ. Αλογοσκούφης κτλ !!!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 03/08/2012 10:41:49

            Θα περιμένω όμως να το ψυχαναλύσει τώρα ο κ. Πεπόνης, χε χε !

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 03/08/2012 10:43:40

            Κοροιδεύουν τον κόσμο ασύστολα!
            Παίρνουν 6.000 μισθό, υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να προβληματίζονται για το πώς προκύπτουν οι κρίσεις;

          • avanti avatar
            avanti @ Ο Θείος 03/08/2012 11:26:30

            Λέτε να αναφωνήσει ο αξιότιμος κύριος Πεπόνης μετά τις πρώτες επαφές " οι επιστήμες σηκώνουν τα χέρια ψηλά"!!!

  14. avanti avatar
    avanti 03/08/2012 10:16:58

    Για να τον δούμε τον κύριο Παναγιώτη, θα πει τα ίδια που είπε στην εφημερίδα και στον οικονομικό εισαγγελέα ή θα τα μαζέψει και θα τα διασκευάσει για να καλύψει το μεγάλο " αφεντικό" και να κλείσει για μία ακόμη φορά η υπόθεση. Γιατί ας μην γελιώμαστε ο κύριος Παναγιώτης χρωστάει στην μεγάλη οικογένεια των Παπατζήδων, θα είχε φτάσει εδώ σήμερα αν δεν ήταν ο πατερούλης ανδρέας?