#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2008 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρέμβαση Μπους υπέρ των Σκοπίων

Εντείνονται οι αμερικανικές πιέσεις για το ζήτημα της ονομασίας των Σκοπίων. Ο ίδιος ο πρόεδρος Τζωρτζ Μπους παρενέβη σήμερα στο ζήτημα και επανέλαβε από το Οχάιο την εμμονή των ΗΠΑ για ένταξη-πακέτο στο ΝΑΤΟ της Κροατίας, της Αλβανίας και των Σκοπίων στη Σύνοδο Κορυφής. Κάλεσε μάλιστα όλες τις πλευρές να ενθαρρυνθούν για την επίτευξη του σκοπού αυτού. Έχει δηλαδή να πέσει πολύ στρίμωγμα μέχρι την Δευτέρα.



Στο μεταξύ, αλλεπάλληλα και ταυτόσημα δημοσιεύματα στην Αθήνα και τα Σκόπια καλλιεργούν κλίμα προσδοκίας για μια νέα πρόταση του Νίμιτς. Από το πρωί άρχισε να παίζει πάλι το «Νέα Μακεδονία», ενώ τώρα προστίθεται και το «Άνω Μακεδονία», το οποίο υποτίθεται ότι «θα εξευμενίσει την Αθήνα» και θα καταστήσει δυνατή μια συμφωνία πριν από τη Σύνοδο, τα επόμενα εικοσιτετράωρα δηλαδή. Το ερώτημα βέβαια στο οποίο δεν απαντούν οι εν λόγω διαρροές είναι πως θα γίνει δεκτή από τα Σκόπια μια τέτοια ονομασία, όταν ο Τύπος τους εμφανίζει «ιδιαίτερα επιφυλακτικό» τον πρωθυπουργό Γκρούεφσκι, ακόμα και για την τελευταία πρόταση του Νίμιτς. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τσε avatar
    Τσε 28/03/2008 14:11:37

    Η τελική ονομασία θα είναι Republic of new Macedonia,
    η τελευταία πρόταση ήταν κόλπο για να δείξουμε ότι τάχα είμαστε ανυποχώρητοι να πεί δυό παπαριές ο Κωστάκης άλλες τόσες η Αμερικανόδουλη και σε μιά βδομάδα να σκύψουμε στα τέσσερα αλά Τσέκου.

  2. Swell avatar
    Swell 28/03/2008 14:22:16

    Τα ελληνικά ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ

  3. Τσε avatar
    Τσε 28/03/2008 14:28:10

    Δηλαδή ρε συ swell με τον Κωστάκη που έχει καλύτερη άρθρωση που κουνάει και τα χεράκια του και διαβάζει καλύτερα αυτά που του γράφουν,τρώμε με χρυσά κουτάλια?Όχι άλλο δώσαμε....δώσαμε.

  4. χ avatar
    χ 28/03/2008 14:41:41

    Τσε πολλά σενάρια παίζουν αλλά θα δούμε τελικά πια είναι η αλήθεια!!!

    Δεν ξέρω αλλά οι Αμερικάνοι δύσκολο το βλέπω να καίνε το χαρτί Ντόρα... για να δούμε τι θα δούμε!

  5. Suhoi avatar
    Suhoi 28/03/2008 15:28:26

    Είναι εντυπωσιακό. Η αμερικανική ηγεσία κάνει τα πάντα για να φρεσκάρει για μιά ακόμα τριακονταετία τα ενονότατα αντιμερικάνικα αισθήματα που ανέπτυξε ο ελληνικός λαός μετά την τουρκική εισβολή στην Κύπρο.Αυτή τη φορά το κάνουν με τα Σκόπια και την ονομασία. Δεν με κόφτει και δεν με στενοχωρεί καθόλου ότι η αλλαζονεία τους δημιουργεί σε όλο τον πλανήτη -και στα Βαλκάνια- ολοένα πιο πολλές Κούβες. Σπέρνουν ανέμους, είναι βέβαιον ότι θα θερίσουν -ήδη θερίζουν- αντιμερικάνικες θύελλες. Ομως, παράλληλα θέλουν και πρόθυμους συμμάχους για να προωθήσουν τις πολιτικές στα Βάλκάνια και στην Τουρκία. Θα το κάνουν -για μια ακόμα φορά- τσάμπα οι ελληνικές κυβερνήσεις; Με την ευκαιρία κύριε Καραμανλή, μήπως ήλθε η ώρα να βγούν στη φόρα τα πράγματικά στοιχεία για το ποιός έκανε τις υποκλοπές -του τηλεφώνου σας, μεταξύ των άλλων- στην Ελλάδα; Επιτέλους, ας σταθεί στο ύψος των περιστάσεων η ελληνικη ηγεσία.

  6. wert01gf avatar
    wert01gf 28/03/2008 15:57:07

    ..και η Ντόρα συνεχίζει τα: "Δε με πιέζουν. Συζητάμε απλώς. Εμείς έχουμε το πάνω χέρι.." και τα σχετικά!

  7. Aris. A avatar
    Aris. A 28/03/2008 16:21:46

    Οι αμερικανοί σε όλον τον κόσμο ελέγχουν χιλιάδες πολιτικούς (περίπου 380 κράτη Χ 10 πολιτικούς ανά κράτος = 3600 πολιτικούς κατ' ελάχιστο) άρα αν πρέπει να κάψουν την Ντόρα για να προωθήσουν τα συμφεροντά τους δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα εξάλλου θα βρεθούν αρκετοί που πρόθυμα θα την αντικαταστήσουν. Η Ντόρα δεν δείχνει να έχει επίγνωση για τις σοβαρές συνέπειες που θα έχει μια πιθανή αποτυχία στο σκοπιανό στην πολιτική της καριέρα.Η προβλεψή μου είναι ότι η επόμενη πρόταση Νίμιτς θα είναι ελαφρά βελτιωμένη από την τωρινή αλλά και αυτή θα απορριφθεί από την Αθήνα και θα οδηγηθούμε σε βέτο. Αν ακουστούν σκληρές φωνές κριτικής της Υπουργού Εξωτερικών μέσα από την Ν.Δ σημαίνει άδειασμα από τον Καραμανλή της Ντόρας.Οι εξελίξεις θα έχουν ενδιαφέρον μπορούμε. Παρατήρηση χθές στην βουλή ο Παυλόπουλος καθόταν στην θέση του πρωθυπουργού και η Ντόρα στριμώχθηκε στα ποιό μέσα καθίσματα.

  8. thanos avatar
    thanos 28/03/2008 21:21:20

    Swell...please??? ti sxesi exoun ta Ellhnika tou Giwrgou sthn periptosh ayth? Aytoi pou xeroun apsoga ta ellhnika ...tha doume ti psaria tha piasoun..

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 28/03/2008 22:39:05

    E,καλά δεν είπε και τίποτα καινούριο ο Μπους...
    Τα διαβάζουμε καθημερινά στην Ελλάδα από ΄φιλέλληνες΄τύπου Πανδώρας,Σωμεριτη,Βασιλάκη,Ιών,Δημου,Νακρατζά ΄διανοουμένων΄που υπογράφουν κειμενα στην Αυγή και πάει λέγοντας.
    Θαλεγα μάλιστα οτι ο Μπούς είναι πιό ΄φιλέλληνας΄απ΄αυτούς...

  10. fantomas avatar
    fantomas 28/03/2008 23:58:18

    ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΟΥΣ ΤΗΣ ΟΜΟΓΕΝΙΑΣ ..... ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ...

  11. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 29/03/2008 02:08:30

    Ας μου επιτραπεί μια σχετική παράκαμψη στην συν-ζήτηση, προς Ιράκ μεριά: (updated 41 minutes ago)
    Analysis: "Iraqis' Basra fight n o t g o i n g w e l l", (-δόξα τω Θεώ!)
    The Iraqi military push into the southern city of Basra is not going as well as American officials had hoped, despite President Bush's high praise for the operation, several U.S. officials said today.(http://www.cnn.com/).

    Μήπως θα πρέπει να δείξουμε αλληλέγγυοι στην μεγαλειώδη ιρακινή ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ, παίδες; Δεν είναι καλή ιδέα ένα συλλαλητήριο, τώρα, που θα έδειχνε και προς Σκόπια και Κοσσυφοπέδιο μεριά, κ. Τσίπρα, κ. Παπανδρέου, κ. Παπαρήγα; Γιατί θα σας προλάβει ο ΛΑΟΣ πάλι κι άντε μετά, ξανά μανά, σύγχυση με πατριωτισμό- εθνισμό και φασισμό- εθνικισμό...

    Ή, μήπως, σας έχει γίνει "παράδειγμα προς αποφυγήν" το τι έπαθε ο ΓΓ του ΠΑΣΟΚ, το 2003; (κυβέρνηση Σημίτη - ΓΓ Λαλιώτης [!]). Τέτοιες ώρες, όμως, "ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ, ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ", Αλέξη, Γιώργο, Αλέκα, και δεν κάνει για πρόεδρος αριστερού, ή, έστω, προοδευτικού, κόμματος. (Όχι ο ...Παπαχελάς, ρε, γκαρντάσι. Αυτός είναι Alexis. Πρώτη είδηση στον "Σκάει" ήταν η αντίδραση των ομοφυλόφιλων στο σύμφωνο διαβίωσης και δεύτερη η των RSF για το Θιβέτ. Η ΕΡΤ έδειξε την είδηση για περίπου 45΄΄ χθες, σήμερα δεν είδα. Τα άλλα κανάλια είχαν για εξωτερικές ειδήσεις τα του Θιβέτ, τις εκλογές στην Ζιμπάμπουε (!) και τον θαυμασμό των Άγγλών για το ...ντύσιμο της κ. Σαρκό. Προφανώς γιατί το ...γδύσιμο αυτής δεν είναι είδηση!).

    Ο Θάμνος είπε ότι η επίθεση στην Βασόρα είναι "a defining moment in the history of a free Iraq," saying the regime is fighting criminals (= ""καθοριστική- διαχωριστική στιγμή για την ιστορία του ελεύθερου Ιράκ", λέγοντας ότι το καθεστώς πολεμάει ποινικούς- εγκληματίες". [κάτι μου θυμίζει αυτό...]).