#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/09/2010 14:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρά θίν`αλός (μια ...ιστορική συνάντηση στη Θεσσαλονίκη)



Η προχθεσινή ημέρα ήταν ιστορική για τη Θεσσαλονίκη. Ποια συνέντευξη Σαμαρα... Η αληθινή είδηση ήταν αλλού. Παρά θίν` αλός και συνοδεία τσίπουρου. Τι έγινε; Μια σύναξη κορυφής, που πέρα από τα κλασικά σαλονικιώτικα μεζεδομπινελίκια,  εντρύφησε και σε όλα όσα πολύπλοκα ζητήματα  απασχολούν τη σύγχρονη (και όχι μόνο) ελληνική κοινωνία.

Παρόντες, και υπό την προεδρία του Φάκτορα Νο 1, συναντήθηκαν για ούζο και κους κους σε παραθαλάσσια ταβέρνα της «ερωτικής συμπρωτεύουσας», οι επιφανείς λόγιοι και ακτιβιστές του διαδικτύου: Φάκτορ Νο2,  ο εμβριθής πολιτικός αναλυτής Επώνυμος, ο φιλοσοφίζων οπαδός της άμεσης δημοκρατίας Θράξ ο Αναρμόδιος, ο τσιπουρομανής υπογράφων, και ολιγομελής ομάδα φανατικών αναγνωστών και οπαδών του Antinews, που όμως προτιμά να το επισκέπτεται χωρίς προς το παρόν να σχολιάζει.

Τα ζητήματα που τέθηκαν στο τραπέζι, δίπλα από τα αχνιστά μύδια, ήταν πολλά και διάφορα. Αναλύθηκαν, μεταξύ άλλων,  η εξωτερική πολιτική της χώρας, τα εσωκομματικά της ΝΔ, το μέλλον του διαδικτύου, η Επικούρειος φιλοσοφία, οι απαρχές του σύμπαντος, και η τρελή πορεία του μεγάλου Ηρακλή. (Ξεκινήσαμε να μιλήσουμε και για τη Ντόρα, αλλά δεχτήκαμε τα άγρια βλέμματα διπλανών παρεών με το που ακούστηκε το όνομα της).

Ο Φάκτορ σίνιορ ήταν χαλαρός και άκρως διεισδυτικός, τόσο στα μελλούμενα για την Ελλάδα, όσο και στη κατασπάραξη των ψαριών. Σε κάποια φάση μάλιστα ήθελε και να χορέψει… επάνω στο τραπέζι με τα θαλασσινά!!! Ο Φάκτορ Νο 2, σαφώς πιο σεμνός, αρκέστηκε στην ψύχραιμη επιτήρηση της παρέας,  η οποία συνεχώς ολίσθαινε προς ατραπούς αλλότριες. Ο Θράξ  για παράδειγμα ξεκίνησε να τραγουδάει θρακιώτικα δημοτικά,  αλλά του έγινε παρατήρηση από τον βλοσυρό μαγαζάτορα, ο Επώνυμος μας ανέλυσε τα παραπολιτικά μυστικά που κανένα ΜΜΕ δεν τολμά να αναφέρει,  και ο υπογράφων εξάντλησε τη γκάμα των ανέκδοτων που έχει βγάλει για την ηλικία του Ροδινού. Με λίγα λόγια περάσαμε απέναντι… άτιμο τσίπουρο.

Με αυτά και με αυτά ολοκληρώθηκε μέσα σε καλό κλίμα η πρώτη συνάντηση του λεγόμενου μπλόκ της Θεσσαλονίκης. Η επόμενη συνάντηση αποφασίστηκε να πραγματοποιηθεί στην ευρύτερη  περιοχή της Καρδίτσας, όπου ο πατριάρχης του σάϊτ υποσχέθηκε να συνοδέψει το τσίπουρο και με ολίγον τι από ζυγούρι. Ίδωμεν. Πάντως όσοι δεν μπόρεσαν ή δεν θέλησαν να παρευρεθούν στο κάλεσμα, απλά έχασαν.

Strange Attractor

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/09/2010 14:28:54

    Σεχτα του Τσιπουρου.

    ΠΠ

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/09/2010 14:42:27

      Yes

      • διηνεκης avatar
        διηνεκης @ Factorx 20/09/2010 21:36:28

        Δεν ερχεσαι προς γερμανια μερια να πιουμε καμια μπυρα

  2. Ενημερωμένος avatar
    Ενημερωμένος 20/09/2010 14:42:23

    Είναι εξακριβωμένο οτι ο Φάκτωρ σενιορ γνωρίζει τι είναι ζυγούρι; Μην το μπερδέψει με τα ζαγάρι κι έχουμε άλλα.

  3. loretta avatar
    loretta 20/09/2010 15:05:35

    ....xm...γιαυτο ακουστηκε οτι εγινε σεισμικη δονηση μεγαλης εντασεως και πολλαπλων δονησεων στην....κρηνη μας!!!

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/09/2010 15:09:17

    Τσκ τσκ, και ούτε μια πρόσκληση? Και μετά θέλετε να κεράσω και στη Γουμένισσα. Καλάαα. Ελπίζω μόνο να μην ξεπληρώνω ακόμα αμαρτίες παλαιοτέρων μηνών (βλέπε εκλογές ΟΝΝΕΔ), χαχαχα. Τουλάχιστον μπορώ να εξιλεωθώ τώρα που αρχίζουν σε λίγο τα βρασίματα?

    • Factorx avatar
      Factorx @ TopGunZ 20/09/2010 15:14:45

      εγω δεν φταιω, στον strange

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ TopGunZ 20/09/2010 15:25:44

      Είχα την εντύπωση πως κατοικοεδρεύεις εκτός νομού ρε Τοπγκαν, εξού και αμέλησα. Θα επανορθώσω εμπράκτως αν μας καλέσεις στα καζάνια.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Strange Attractor 20/09/2010 18:04:49

        Σκέψου ότι το μισό μου πελατολόγιο είναι από τη Θεσσαλονίκη. Εκτός νομού είμαι, αλλά σε απόσταση...προαστίου...

        Θα κανονίσω αν είναι...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/09/2010 15:09:18

    Εμφανέστατη πάντως η απουσία του Ροδινού, ο οποίος λέγεται πως παίζει καταπληκτικό ακορντεόν...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 20/09/2010 15:13:45

      Και τραγουδά καταπληκτικά τα τραγούδια του Αττίκ!

  6. T-Rex avatar
    T-Rex 20/09/2010 15:15:12

    Δια την αντίστοιχην συνάντηση των Αθηνών δεσμεύομαι στη προσφορά μίας μπουκάλας αγνού τσίπουρου από τα Πράμαντα, των Ιωαννίνων, βεβαίως, βεβαίως.

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/09/2010 15:20:10

    Α, ώστε υπήρξαν και κάποιοι που δεν θέλησαν να παραβρεθούν στο κάλεσμα! Όπως λες κι εσύ Strange, απλά έχασαν!

    Αυτά τα μπουκάλια εμείς τα ήπιαμε ή είναι "πλάνο αρχείου";;;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Επώνυμος 20/09/2010 15:24:18

      Ούτε θυμάσαι ε; Που σε ανέβασα σπίτι σου αγκαλια στους ώμους το θυμάσαι;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Strange Attractor 20/09/2010 16:00:11

        Χαχαχαχα!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Επώνυμος 20/09/2010 15:37:24

      πότε καλέσατε και δεν το είδα? Καλά, αν σας φωνάξω στη μάζωξη που είχα κατά νου να μου γράψετε - θα πάρω τις κυρίες, είναι πιό δημοκρατικές

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ δρόμος 20/09/2010 15:59:48

        Δρόμε αν θέλεις για την επόμενη φορά ζήτα το e-mail μου από το Φάκτορα. Για τη συνάντηση αυτή, δε φταίω εγώ, δεν την οργάνωσα εγώ, άλλος φταίει κλπ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ δρόμος 20/09/2010 16:02:13

        Βασικά, θα πρέπει όσοι είναι από Θεσσαλονίκη να το δηλώσουν για να το ξέρουμε. Τα τσίπουρα δεν τελειώνουν, ανέβει δεν ανέβει κατά δω πάνω η φακτορική ομάδα.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 20/09/2010 16:03:12

        ναι ναι ναι, η Εύα με εξαπάτησε - εγώ είμαι το φιδάκι ο Διαμαντής

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ δρόμος 20/09/2010 16:14:16

        Ζήτα το πάντως το mail μου έτσι κι αλλιώς, θα χαρώ να επικοινωνήσουμε, κάποια στιγμή κάτι είχες πει σχετικό και το άφησα τότε έτσι.

  8. Lewnidas avatar
    Lewnidas 20/09/2010 15:27:22

    κοιταξτε εδω χαϊρια τα φασιστομουτρα.

  9. victoria avatar
    victoria 20/09/2010 15:28:23

    Γιατί δεν μας καλέσατε κι εμάς??
    Πάντα τέτοια

  10. spiros avatar
    spiros 20/09/2010 15:35:14

    Το αναφέρετε για να ζηλέψουμε , να εκφράσουμε παράπονα ή να αιτηθούμε επανάληψη; Μήπως λειτουργήσατε εν κρυπτώ και συνομοτήσατε;

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ spiros 20/09/2010 15:45:25

      αφου ειναι γνωστο οτι προκειται για ελιτιστικα καθιζηματα του μεσαιου χωρου του λουλη

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Lewnidas 20/09/2010 16:12:01

        Με μαοϊκές καταβολές και περάσματα από το ΚΟΔΗΣΣΟ, τους Οικολόγους, και το ΔΗΚΚΙ. Ένας από εμάς μάλιστα είχε ιδρύσει και κόμμα μενσεβίκων,αλλά δεν το ψήφισε ούτε ο ίδιος.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Lewnidas 20/09/2010 19:00:31

        lol

  11. Wolf avatar
    Wolf 20/09/2010 16:13:41

    FactorX,
    για αυτό την ωρα που σε πηρα στο τηλεφωνο, δε μου ειπες τιποτα!!!
    Και φυσικά ουτε λόγος για προσκληση και αφου ηξερες οτι μολις ειχα φτασει και ημουν ...πεινασμένος.
    Σημειώνω...

  12. blue nile avatar
    blue nile 20/09/2010 16:45:14

    ...και άλλα τέτοια...την άλλη φορά πείτε το νωρίτερα να σας στείλουμε σε καλή τσιπουροκατάσταση, ίσως την καλύτερη της πόλης...δεδομένης και της σχέσης τιμής προς απόδοση...

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/09/2010 16:50:44

    Για λέγε... (Σαλονικιός; Να το δηλώνετε ρε παιδιά να ξέρουμε).

  14. Greco avatar
    Greco 20/09/2010 17:07:47

    ειδες η θεσσαλονικη?
    τι καθεστε εκει κατω ρε,μετακομιστε μονιμα στο πυργο το λευκο

  15. Redim avatar
    Redim 20/09/2010 17:17:36

    Για τη συνάντηση στη Καρδίτσα δηλώνω συμμετοχή και, αν μιλάμε για ορεινές καταστάσεις, προσφέρω και φιλοξενία. Το καλό τσίπουρο είναι το σπιτικό τσίπουρο. Διαθέτω κατάλληλες διασυνδέσεις και σε Καρδίτσα και σε Τύρναβο. Όσοι ξέρουν θα το εκτιμήσουν.

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 20/09/2010 18:10:04

    Τσσσσσσ! Καλά, ούτε μια πρόσκληση;

  17. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 20/09/2010 19:14:04

    Τα τσίπουρα της φωτογραφίας δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ πλάνα αρχείου. Είναι αυτά που έπινε μόνος του ο Strange Attractor και τα άδεια τα έβαζε κρυφά σε διπλανό τραπέζι για να μην τα προσέξουμε.

    Είχε πιει τόσο πολύ που σε μια επίδειξη κβαντικής παρατήρησης που πήγε να κάνει, έβλεπε τα ηλεκτρόνια διπλά. Είδα κι έπαθα να του εξηγήσω πως δεν επρόκειτο για ηλεκτρόνια αλλά για καλαμαράκι τηγανητό σε φέτες.

    Μετά έφυγαν με τον Επώνυμο μαζί γιατί είχαν ήδη ανοίξει συζήτηση για την κβαντική κατάσταση των οικονομικών του ελληνικού δημοσίου. Αργά το βράδυ, μετά από λεκτική μονομαχία ωρών, κατάφεραν επιτέλους να συμφωνήσουν επί του θέματος στο εξής:

    "Λεφτά υπάρχουν" στο δημόσιο ταμείο, αλλά μόλις πάει να τα αγγίξει ο αρμόδιος επί των οικονομικών, εξαφανίζονται τα άτιμα. Κβαντικά πάντα.

    Θραξ Αναρμόδιος

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/09/2010 19:21:30

    Ο αρμόδιος τα πιάνει μια χαρά. Σε εμένα είναι τα άτιμα που εξαφανίζονται ευθύς μόλις τα αγγίξω.

  19. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 20/09/2010 22:17:56

    Κυριε Strange Attractor, κι εμείς οι πτωχοί πλην τίμιοι νησιώτες τί θα γίνουμε; Ποιός θα δώσει σημασία και στο δικό μας το ρακί, αφού παρακάμψει τον ΚαβοΝτόρο; Υπάρχει plan B; Υπάρχει ελπίδα και για μάς; ΄....΄Η μόνο θα αρκεστούμε στις χαρές της ηλεκτρονικής γραφίδος;
    Αυτές τις μέρες πάντως ο καβοντόρος ήταν λάδι. Από αύριο δείχνει δόντια...

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/09/2010 22:22:13

    Σκέφτομαι να ναυλώσουμε καίκι του χρόνου για γαστρονομικό τουρισμό στα νησιά μας και σύσφιξη σχέσεων. Ο Θράξ στο τιμόνι και εγώ στη κουπαστή. Χρειαζόμαστε όμως και έναν μούτσο. Εθελοντής υπαρχει;

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Strange Attractor 20/09/2010 22:23:29

      Ναι , ναι, ο Αριστοτέλης Παυλίδης. ΄Ετσι για νάχουμε να τρώμε.

  21. blue nile avatar
    blue nile 21/09/2010 02:00:00

    Strange Attractor στη πόλη μας αυτή τη στιγμή η καλύτερη ψαροταβέρνα όσον αφορά την ανατολική Θεσσαλονίκη είναι ένα ... καφενείο κάπου στη Καλαμαριά λίγο πιο πάνω από την Ίμβρο. Αλκυονίδες το όνομα του. Οι συνταξιούχοι μέσα χαρτοπαίζουν τρώγωντας γαρίδες με σάλτσα και έξω πέφτει το περιδρόμιασμα του αιώνα. Πολύ μα πάρα πολύ καλό ψάρι εγχώριο. Για αυτό πήγαμε πρώτη φορά γιατί πολλοί φίλοι ψαροντουφεκάδες και ψαράδες μας το σύστησαν λέγοντας μας ότιτο εφοδιάζουν με καλό πράμα.
    Οι τιμές λογικότατες, δεν θα φας κάτι το πρωτότυπο αλλά ότι προσφέρει είναι άριστης ποιότητας. Επαναλαμβάνω οι τιμές λογικότατες. Με ψάρι μεζεδάκια και μπύρες (που παρεπιπτόντως έχει Craft και πολλές εισαγωγής, μόνο η αγαπημένη μου Βεργίνα ζύμωσης λείπει) είσαι κοντά στο εικοσάρικο.
    Επίσης πολύ προσιτή είναι η ψαροταβέρνα Μυτιλήνη στην περιοχή Βούλγαρη-Εγνατία. Οι πιο ευγενικοί ιδιοκτήτες που σου σερβίρουν οι ίδιοι πιάτα που πραγματικά αξίζουν.
    Αν τώρα κινηθείς δυτικά εκεί έχει πολύ πράμα αλλά άσε με λίγο καιρό πριν κάνω τις προτάσεις μου να ξαναεπισκεφτώ κάτι πολύ ιδιαίτερα μέρη ώστε να είμαι σίγουρος.
    Αν πάλι δε σε νοιάζουν οι τιμές τότε στη Μαύρη Θάλασσα είναι τα γούστα. Κάπου στη Τούμπα στην Ανατολικής Θράκης. Πιστεύω το ξέρεις. Ευφάνταστα πιάτα, ολόφρεσκα εδέσματα, βακαλάος σαχανάκι που τα σπάει και το κυριότερο, στο ψάρι καλός... πολύ καλός ψητάς.
    Κάπου εδώ δε μπορώ να μην θυμηθώ το πιο αγαπημένο μου φασιστοπαρατρεχάμενο.
    Ο Αδαλάκης διατέλεσε σε πολύ νεαρή ηλικία αρχιμάγειρας του Γεωργίου Παπαδόπουλου όπου μετά την πτώση των εθνοσωτήρων άνοιξε το μαγαζί του που άλλαξε αν δεν απατώμαι τρεις στέγες. Δεν ξέρω αν ο ίδιος ήταν φασιστόμουτρο αλλά στο μαγαζί του σου αφαιρούταν το δικαίωμα της επιλογής.
    Ξεκινούσε να σου φέρνει μεζεδάκια σε πιατέλες όπου σου άφηνε στο πιάτο από λίγο. Με το που τελείωναν τα μεζεδάκια , όπου άλλαζαν κάθε μέρα και μπορούσες να φας καλενόνια που η γέμιση ήταν βακαλάος ή ντολμαδάκια που η γέμιση ήταν ποεσκανδρίτσα, μπορύσες να επιλέξεις αν θα συνεχίσεις στο ψάρι.
    Ένα κάθε μέρα και ολόφρεσκο. Αν το'τρωγες και χωρούσες ακόμα τελείωνες με την καλύτερη γαριδο ή αστακομακαρονάδα ever. Τύφλα να έχει η Αλλόνησος και η Λέρος.
    Από τιμές ήταν άστα να πάνε Μπάνε αλλά κάποιες φορές τον έπιανε τον παπού η λόξα και κέρναγε το τραπέζι. Για κάποιους συχνούς υπήρχε τζόγος, θα πληρώσουμε σήμερα ή όχι.
    Στεναχωρήθηκα που έκλεισε πριν από λίγους μήνες λόγω της κρίσης.
    Όπως και τότε που έμαθα στα Χανιά που σπούδαζα πως έκλεισε το πιο αρχοντικό μαγαζί της πόλης το Όλυμπος Νάουσα. Μόνο που για δαύτο ακόμα και τώρα μαυρίζω κάθε φορά που περνάω από την παραλία κολλητά στην Αριστοτέλους και βλέπω τις αίθουσες του εγκατελειμένες.

  22. blue nile avatar
    blue nile 21/09/2010 02:10:25

    Α και για τσίπορο κάπου έχω τηλέφωνο παραγωγού που το προιόν του είναι από τα best kept secrets της πόλης. Έχω ακούσει ότι μέχρι και ο Μπουτάρης, όχι αυτός που δεν θα γίνει δήμαρχος αλλά ο άλλος το τιμά και με το παραπάνω.
    Ελέγχεται βέβαια η πληροφορία.

  23. danaos avatar
    danaos 21/09/2010 08:12:21

    Τι μούτσος και μαλακίες ρε strange!Δεν είπαμε ότι θα είμαι το αφεντικό σας στην ΤV;Για καπετάνιος θα έρθω!Αλλά χθες με ξεχάσατε!Και είμαι ένα βήμα απ'τη Χαλκιδική στη Θεσσαλονίκη ρε γαμώτο!!

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/09/2010 08:20:38

    Καφενείο; Αλκυονίδες; Χα χα. Άμα σου πω ότι εκεί συχνάζουμε; Άκου να δεις! (Ζήτα το ι μέιλ μου από τον φάκτορα να τα πούμε).

  25. Y. avatar
    Y. 21/09/2010 08:21:40

    @Ατράκτορας
    Την επόμενη φορά, να προανακοινωθεί.

  26. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/09/2010 09:00:56

    Φάουλ, φάουλ... Χωρίς εμένα...

    Ποιος θα σας οργανώσει σε αυτόνομο ραϊόν Θεσσαλονίκης, βρε;

  27. blue nile avatar
    blue nile 21/09/2010 11:29:14

    Strange Attractor θα το ζητήσω και θα σου στείλω μήνυμα...

  28. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 21/09/2010 22:44:57

    Πως θα γινει ρε παιδια οι θεσσαλονικεις αναγνωστες του antinews να γνωριστουμε και να κανουμε καμια συναντηση??Απ'οτι βλεπω υπαρχει μεγαλη 'ομαδα' στην πολη μας!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Επαγρυπνών 22/09/2010 01:02:49

      Ο Strange Attractor θα συστήσει όπου νάναι φυσιολατρικό όμιλο με σήμα την σταγόνα (τσίπουρο). Θα προτείνει τον εαυτό του ως ισόβιο πρόεδρο και θα βγει παμψηφεί. Διότι θα είναι ο μόνος που θα έχει δικαίωμα του εκλέγειν. Και του εκλέγεσθαι ασφαλώς. Δημοκρατικές διαδικασίες.

      Μετά θα διορίσει τον Τσιλιβίθρα Πρόεδρο Πειθαρχικού ώστε να ξεφορτωνόμαστε νωρίς τους άκαπνους. Ο ΤοπΓκανΖ θα αναλάβει Επίτροπος Προμηθειών.

      Εγώ θα πάρω το ταμείο (και θα φύγω)

      Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 22/09/2010 01:10:42

        Θράκα τελευταία σκέφτομαι να εξασκήσω κάτι παλιά εκπαιδευμένα αντανακλαστικά profiling που είχα και να ψάξω να βρω που κρύβεσαι πέριξ της Αριστοτέλους...έχεις δώσει αρκετά στοιχεία και θα χε πλάκα να σκάσει μύτη η στραβωμένη αξύριστη φάτσα μου στο καταγώγιό σου με μπλουζάκι που τυπώνω λίαν συντόμως "Ι am tsilivithras and you're my bitch".

        Λέμε τώρα...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 22/09/2010 01:12:02

        Συνεστίαση θα γίνεται μια φορά τη βδομάδα, σε συμβεβλημένο με τον Πρόεδρο και τον Ταμία (εμένα) μεζεδοπωλείο.

        Χωρίς συζύγους γιατί βαριούνται. Ας πάνε με τις φιλενάδες τους.

        Κάθε μέλος υποχρεούται να κάνει μία τουλάχιστον εισήγηση. Ο πρόεδρος δύο. Αμα βαριέται πολύ, καμμία.

        Με δύο συνεχόμενες απουσίες από τη συνεστίαση το Πειθαρχικό (Τσιλιβίθρας) θα παίρνει κεφάλια. (Εκτός κιαν τον δωροδοκήσει ο παραπτωματίας με κάνα τσουβάλι καπνό καλής ποιότητας). Δικαιολογίες του στυλ, ήμουν σε βαφτίσια κλπ, δεν θα λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

        Ανταποκριτές ο ΧρηΧρα, ο Δαναός και ο Μίσα. Γυναίκες δεν γίνονται δεκτές. (Δεν σηκώνουν και το τσίπουρο δηλαδή)

        Αντε, έτοιμο το καταστατικό.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 22/09/2010 01:20:16

        @tsilivithras

        (λολ)

        Δεν κρύβομαι. (λολ). Αμα δεις ένα παράθυρο στην Β. Ηρακλείου που βγάζει ντουμάνι, ε, το δικό μου είναι.

        Ελα. Εχω και καλό καπνό από Θράκη. Συνεταιριστικό. Cooper. Μη μου πεις ότι καπνίζεις αυτά τα βρεγμένα, τα εισαγόμενα. Μούσκεμα είναι αυτά. Τραβάς μία και σβήνει. Στο χωριό μου τα πετάγαμε αυτά διότι ο οργανισμός καπνού τα έβγαζε Γ' κατηγορίας, κόκκινα. Και τώρα τα πουλάνε, ανακατεμένα με "σάλτσες", όπως τις λένε. Τα ξεραίνουν στον φούρνο, όχι στον ήλιο. Και μετά τα πασαλείβουνε και τα κάνουν καπνό και τσιγάρα. Θα πρεπε να μας πληρώνουν για να τα καπνίζουμε.

        Και γω αξύριστος είμαι.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 22/09/2010 01:30:37

        θράκα δεν θα κάπνιζα Cooper ούτε για να κληρονομήσω τον θείο από το Αρκάνσας να πουμε!!!
        Δεν μπορώ τον ξερό καπνό με τίποτα.Έχει πάνω από 12 χρόνια που το γύρισα σε υγρό καπνό και ησύχασα.
        Έχω δοκιμάσει ξανθιώτικο καπνό παλιότερα...κόντεψα να δω το Χριστό πάνω σε Χάρλευ...απαπααα...
        Για το σβήσιμο φταίει το χαρτάκι όχι ο καπνός.
        Εγώ πάντως κρατάω τον παλιό ξεραμένο καπνό στο ψυγείο και υγραίνει μια χαρά.Έχω 3 βάζα μέχρι τώρα και υποθέτω θα με βγάλουν το χειμώνα που δεν θα χω λεφτά ούτε να αγοράσω σχοινί να κρεμαστώ.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Θραξ Αναρμόδιος 22/09/2010 12:49:08

        Ερώτηση. Προμήθεια σε τσίπουρο ή και σε καπνό, γιατί ο Τσιλιβίθρας θα με βάλει μέσα από ότι κατάλαβα.

        Εχθές υπ'όψιν είχα παραλαβή γράπας Γουμενίσσης 24ων βαθμών παρακαλώ! Πόσιμο πλουτώνιο!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Επαγρυπνών 22/09/2010 01:17:37

      Επαγρυπνών

      Είσαι ογδομήντα χρονών;;
      Είσαι παλιός ΚΝιτης;;
      Κάπνιζες ποτέ άσσο σκέτο σε βαθμό που να χει καφε-κιτρινίσει το κνίτικο μουστάκι σου;;;
      Κυνηγούσες στα νιάτα σου άπλυτες κορασίδες με αξύριστες μασχάλες;;
      Σου αρέσει η Βίκυ Μοσχολιού και ο Ρόμπερτ Ουίλιαμς;;

      Αν η απάντηση στα ανωτέρω είναι ΝΑΙ τότε ο Θράκας και ο Strange ευχαρίστως θα σε ξεναγήσουν στα άδυτα των Επικούρειων τσιπουρο-αναλύσεων σε ανήλια καπηλειά με συνοδεία ασμάτων του Κοινούση και της Δόμνας Σαμίου καθώς και κριτική ταινιών του Μπάστερ Κήτον...!!!

      Αν είσαι τυχερός ο θράκας θα τραγουδήσει a capella το "δω στα λιανοχορταρούδια"...ή κάπως έτσι ξερωγωναπουμε...δλδ...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ tsilivithras 22/09/2010 01:24:46

        "Στο χωρίον Μεταξάδες...
        Γιάννης έχει τρεις γυναίκες, κι άλλην αγαπά"

        Ηταν ερωτικά ασυγκράτητος ο Γιάννης.

        Number one στο θρακιώτικο hit parade από την εποχή του Δευκαλίωνα (αμέσως μετά τον τελευταίο κατακλυσμό δηλαδή).

        Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 22/09/2010 01:34:11

        Α να γεια σου...ρε μ'αυτόν τον Γιάννη νταλκά που έχουν εκεί πάνω...

        Προφανώς είναι για τους θρακιώτες ότι είναι για τους πόντιους το "η μάνα εν΄ κρύον νερόν".

  29. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 22/09/2010 15:28:35

    ΠΌΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ;
    ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ ΦΑΚΤΟΡΑ.