11/04/2011 20:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παράταση των εργασιών της Βουλής και συνεδριάσεις 12 ΚΤΕ ΠΑΣΟΚ αύριο !!!

Μαθαίνω ότι η Βουλή δεν θα κλείσει την Παρασκευή, αλλά Τρίτη – Τετάρτη. Μήπως παίζει θέμα ψήφου εμπιστοσύνης (ή κάτι άλλο) στις 15 Απριλίου;

Στην περίπτωση πάντως που η κυβέρνηση ανακοινώσει τα μέτρα και ζητήσει ψήφο εμπιστοσύνης, η συζήτηση αρχίζει αμέσως.

Όπως γράφουμε και προηγουμένως, η κυβέρνηση ετοιμάζει, μέσα σε κλίμα έντονης ανησυχίας, το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, που θα παρουσιαστεί αυτήν την Παρασκευή 15 με στόχο την  εξοικονόμηση πόρων της τάξης τουλάχιστον των 23 δισεκατομμυρίων ευρώ για την τριετία 2012-2015. Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει σκληρά φορολογικά μέτρα και περαιτέρω δραστική περικοπή των δημοσίων δαπανών, φυσικά και σε μισθολογικό κόστος. Θα πρέπει δε να εγκριθεί έως τις 15 Μαΐου από τη Βουλή.

Για τα διάστημα πριν, αλλά κυρίως για το μετά της ημερομηνίας αυτής, κυβερνητικοί παράγοντες δηλώνουν ευθέως ότι «όλα μπορούν να συμβούν στο πολιτικό σκηνικό».

Το ΠΑΣΟΚ μαζεύει άρον άρον τους βουλευτές του

 

Αύριο θα γίνουν ούτε μία ούτε δύο ούτε τρεις, αλλά 12 συνεδριάσεις ΚΤΕ ΠΑΣΟΚ προκειμένου οι βουλευτές - μέλη τους να ενημερωθούν από τους αρμόδιους Υπουργούς για τις πολιτικές πρωτοβουλίες των Υπουργείων τους:

 

-          Ο ΚΤΕ Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, στις 9:00 π.μ

 

-          Ο ΚΤΕ Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, στις 10:00 π.μ.

 

-          Ο ΚΤΕ Οικονομικών, στις 10:00 π.μ.

 

-          Ο ΚΤΕ Πολιτισμού, ο ΚΤΕ Τουρισμού και ο ΚΤΕ Αθλητισμού, σε κοινή συνεδρίαση, στις 11.30 π.μ.

 

-          Ο ΚΤΕ Θαλασσίων Υποθέσεων, Νήσων και Αλιείας, στις 12:00

 

-          Ο ΚΤΕ Προστασίας του Πολίτη, στις 3:00 μ.μ.

 

-          Ο ΚΤΕ Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, στις 3:00  μ.μ.

 

-          Ο ΚΤΕ Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, στις 5:00 μ.μ.

 

-          Ο ΚΤΕ Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, στις 5:30 μ.μ

 

-          Ο ΚΤΕ Υποδομών και ο  ΚΤΕ Μεταφορών και Δικτύων, σε κοινή συνεδρίαση, στις 6:00 μ.μ.

 

-          Ο ΚΤΕ Εθνικής Άμυνας, στις 7:00 μ.μ.

 

-          Ο ΚΤΕ Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, στις 8.30 μ.μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 20:42:59

    Βαθεια Νυχτα και Ομιχλη στις ΚΤΕ... ουτε φεγγαρι ουτε λαμπα!!
    Μονο οι υπουργοι νυχτεριδες κυκλοφορουν.

    ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 22:40:35

      Χαχαχα!

      Αληθεύει ότι οι νυχτερίδες πίνουν αίμα, ή τα μπερδεύω με καμιά "δρακουλιάρικη" ταινία;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ drider 12/04/2011 00:55:20

        Ορισμένα είδη ναι, μη φανταστείς τίποτα δραματικό στυλ Δρακούλ ο Καρπάθιος, γνωστός και ως Παλουκωτής, σαν παράσιτα πάνε και κάθονται στα οπίσθια μεγάλων ζώων όπως αγελάδες και ρουφάνε σιγά σιγά αίμα, κάτι σαν το ΠΑΣΟΚ στην αγΕλλάδα μας...

  2. Κρης avatar
    Κρης 11/04/2011 20:44:13

    πάντως υπάρχει προγραμματισμός για συνεδρίαση των κοινοβουλετικών επιτροπών και την Πέμπτη
    http://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikes-Epitropes/Evdomadiaio-Deltio

  3. Enzo avatar
    Enzo 11/04/2011 21:03:39

    Aφου αγόρασε καινούριο κανό άρα πάμε για εκλογες.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 21:21:06

    Δεν εχουμε πια και λαιβ συνεδριασεις......

    ΠΠ

  5. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 11/04/2011 22:09:47

    Ο Παπανδρέου θα κάνει αυτό που δεν έκανε ο Καραμανλής.
    Θα φέρει τους βουλευτές του μπροστά στις ευθύνες τους.Αυτούς που έπιναν νερό στο όνομα του,που ψήφισαν το Μνημόνιο,που στήριξαν την καταστροφή της ελληνικής μεσαίας τάξης τώρα θα τους καλέσει να τον στηρίξουν για ακόμη μια φορά.Ο Καραμανλής ανέλαβε προσωπικά αυτή την ευθύνη πηγαίνοντας σε εκλογές.Ο ΓΑΠ θα τους αναγκάσει ή να τον ρίξουν ή να τον στηρίξουν.

  6. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2011 22:18:05

    Μετά την μεγάλη επιτυχία του βραχυπρόθεσμου σχεδιασμού, που αποδείχθηκε φιάσκο, τώρα θα κάνουν και μεσοπρόθεσμο?
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    • drider avatar
      drider @ Orestios 11/04/2011 22:43:26

      Τους μακροπρόθεσμους σχεδιασμούς πρέπει να φοβόμαστε... Και για αυτούς δεν ακούμε (σχεδόν) τίποτα.

  7. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2011 23:07:16

    Τους έχει λαλακιάσει ο ΓΑΠ από το πολύ τρέξιμο...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ tiramola 12/04/2011 00:56:39

      Εμ, ολόκληρο λαό τον ξεζούμιασε στο τρέξιμο, τώρα αρκείται σε ότι παραπεταμένο βρει...

  8. than avatar
    than 12/04/2011 18:39:43

    ΛΕΤΕ ΝΑ ΑΡΧΊΣΟΥΝ ΝΕΑ ΑΠΕΡΓΙΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΑΘΕΥΤΕΙ ΤΟΠΟΤΑ?