#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2012 21:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Παράσταση νίκης» στη ΝΔ από τους «μπουκ»



 Μεγάλη συζήτηση –και λόγω της απαγόρευσης των δημοσκοπήσεων- γίνεται για τις αποδόσεις που δίνουν οι εταιρείες διεξαγωγής στοιχημάτων για το νικητή των εκλογών και ιδίως για τις μεταβαλλόμενες αποδόσεις στη ΝΔ και το ΣΥΡΙΖΑ

Δύο επισημάνσεις είναι αναγκαίες προτού μπούμε στο «ψητό» των αποδόσεων των μονομάχων των εκλογών.

Οι εταιρείες  αυξάνουν ή μειώνουν την απόδοση οποιουδήποτε γεγονότος ανάλογα με τις τελευταίες πληροφορίες που έχουν ή με βάση τα στοιχήματα που τοποθετούν οι παίκτες.

Καμιά φορά  ενδέχεται η εταιρεία να "μπλοφάρει», αλλάζοντας τις αποδόσεις χωρίς να υπάρχει τοποθέτηση ή πληροφορία.

Ως «διοργανωτές» των παιχνιδιών, η αλλαγή στην απόδοση ή ακόμη και το «κλείδωμα» (το να μη δέχονται περαιτέρω στοιχήματα δηλαδή) είναι στη διακριτική ευχέρεια των εταιρειών.

Το συμπέρασμα είναι δηλαδή ότι οι αποδόσεις των εκλογικών μονομάχων είναι  ένα σοβαρό στοιχείο, αλλά δεν αποτελούν εχέγγυο.

Με βάση τις τρέχουσες αποδόσεις λοιπόν και αφού έχουν σημειωθεί διάφορες διακυμάνσεις, αυξάνονται περαιτέρω οι πιθανότητες νίκης της Νέας Δημοκρατίας στις εκλογές της Κυριακής.

Η Sportingbet δίνει 1.40 στο ενδεχόμενο νίκης της ΝΔ, 2.65 στη νίκη του ΣΥΡΙΖΑ, 101.00 στο ΠΑΣΟΚ.

Η bwin αντίστοιχα δίνει 1.55 στη ΝΔ, 2.55 στη νίκη του ΣΥΡΙΖΑ, 13:00 στο ΠΑΣΟΚ.

Οι τελευταίες εκτιμήσεις της unibet  επίσης  ανοίγουν την ψαλίδα της απόδοσης μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ , Συγκεκριμένα η απόδοση έχει φτάσει στο 1.35 για νίκη της Νέας Δημοκρατίας (έναντι 1,52 πριν 24 ώρες) και 2,30 για επικράτηση του ΣΥΡΙΖΑ (έναντι 1,95 χθες).

Από αποδόσεις προκύπτει πως οι μπουκμέικερς, ελάχιστα εικοσιτετράωρα πριν τις κάλπες  θεωρούν ακόμα πιο πιθανή την πρωτιά της ΝΔ.

Τα πολιτικά γεγονότα έχουν πιθανές προβλέψεις, τις δημοσκοπήσεις που δεν βλέπουν το φως της δημοσιότητας.

Και όσο φτάνουμε στο «γεγονός», τις εκλογές εν προκειμένω, οι αποδόσεις «εκλογικεύονται».

Η ΝΔ σε όρους «στοιχηματικούς» είναι το μεγάλο φαβορί, ο ΣΥΡΙΖΑ το αουτσάιντερ. Ενδεχομένως και οι όποιες πιθανότητες δίνουν οι μπουκ αυτή τη στιγμή στην Κουμουνδούρου να είναι πολλές και να γίνεται ένεκα της «προαγωγής» του παιγνίου…

Σε κάθε περίπτωση μέχρι την Κυριακή το ενδιαφέρον για τις αποδόσεις, τόσο των παικτών αλλά και όσων θέλουν να εξάγουν πολιτικά συμπεράσματα, θα διατηρηθεί αμείωτο…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NTUA avatar
    NTUA 13/06/2012 21:39:40

    Για ρωτήστε. Στοιχήματα μεταξύ 1.40 και 1.70 οι μπούκερς τα λένε μεταξύ τους "τυράκι στη φάκα"...

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 13/06/2012 21:51:02

    Απ' το κρεβάτι του πόνου στο μετερίζι του αγώνα! Σιδερένιος! Και έχουμε και το EURO ασχολίαστο. (Για το Ευρώ δεν ξέρω)

  3. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 13/06/2012 22:46:25

    H πρωτιά είναι αδιάφορη αν δεν συνοδεύεται απο ικανό ποσοστό που θα μας επιτρέψει να σχηματίσουμε κυβέρνηση που θα σώσει τη χώρα απο τις συνιστώσες του Alexis και τις λεγεώνες των ΑΝΕΛ.

    Πρέπει τώρα να δώσουμε ό,τι μπορούμε ώστε η όποια δυναμική έχει αποκτηθεί τις τελευταίες εβδομάδες να λάβει υπόσταση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, την Κυριακή των εκλογών..

    (γιατί δεν βλέπω να αντέχει η χώρα άλλες εκλογές)

  4. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/06/2012 23:32:34

    ΣΤΗ BETFAIR.COM ΝΔ=1,40 ,ΣΥΡΙΖΑ=3,50 ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ.

    • Αλκης avatar
      Αλκης @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 14/06/2012 00:06:25

      παίξτε τα παιδιά τα άχαστα στοιχήματα.Απο πού ζούν οι ΜΠΟΎΚ ?απο τις εκπλήξεις?Απο τα σίγουρα ζουν.

  5. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 14/06/2012 00:28:59

    Παιδιά η διαφορά είναι 4% ,αλλά η ΝΔ το κρύβει για να μην πέσει η συσπείρωση.

    • airman avatar
      airman @ ΤΑΚΗΣ 14/06/2012 01:27:07

      Κι άλλη kinder-έκπληξη;
      Φτάνει η χτεσινή του Αλέξη με το μυστικό σχέδιο!

    • giorgis avatar
      giorgis @ ΤΑΚΗΣ 14/06/2012 23:57:41

      Υπερ της ΝΔ ? Και από ποιές πηγές ?

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΤΑΚΗΣ 15/06/2012 00:12:07

      Σοβαρά; έτσι σου είπαν ο Μάνος και ο Πάνος;

  6. bet(ατζηs) avatar
    bet(ατζηs) 14/06/2012 00:47:56

    εγω αυτο που ξερω-μιαs και το παρακολουθουσα στενα-ειναι οτι στιs προηγουμενεs εκλογεs επιασαν τιs τασειs ολων των κομματων εκτοs απο την δευτερη θεση του συριζα για την οποια δεν ειχαν βαλει στοιχηματικη αποδοση,αν και την ισχυρη του ανοδο την ειχαν διαβλεψει απο 10 μερεs πριν.......

  7. Βασίλης Α. Παπαδόπουλος, πρόεδρος ΝΟΔΕ Β8 avatar
    Βασίλης Α. Παπαδόπουλος, πρόεδρος ΝΟΔΕ Β8 14/06/2012 02:27:30

    σας αποστέλλω εκτενή δήλωσή μου και ρεπορτάζ με την ΑΛΗΘΕΙΑ για την θριαμβευτική επίσκεψη Σαμαρά στο Αιγάλεω. Αποδεικνύουμε και καταδεικνύουμε την αλητεία των ανώνυμων blog των ψεύτικων και κατασκευασμένων "ειδήσεων" με σκοπό την αλλοίωση του εκλογικού αποτελέσματος.

    http://www.facebook.com/notes/%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%B4%CE%B5-%CE%B28-%CE%B1%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CF%89-%CF%87%CE%B1%CF%8A%CE%B4%CE%AC%CF%81%CE%B9-%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B1/%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE%B4%CE%B7%CF%83-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%87%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CF%89%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD%CE%B7-%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B1/10151008338360979

  8. C. K. avatar
    C. K. 14/06/2012 06:31:22

    Ποιός είναι στο ΣΥ.ΡΙΖ.Α και ποιός στο ΠΑ.ΣΟ.Κ?? Εχω μπερδευτεί πια!! Η μήπως μιλάμε για θυγατρικές..??

    • papasmurf avatar
      papasmurf @ C. K. 14/06/2012 18:33:36

      Και η Λούκα που χάθηκε ;Τι συμβαίνει δεν θέλει ψήφο ;Ο Χάρης χαμένος και αυτός;

  9. Σταράτα avatar
    Σταράτα 14/06/2012 08:29:28

    Δέν ξέρω τί λένε τά μπούκια τά παιδιά στό τοίχος τόν δακρύων άλλα λένε.χρειαζόμαστε καί άλλα κουκιά καί άλλη ενώτητα.ό αγωνας είναι δύσκολος κανένας εφυσιχασμός

  10. wx avatar
    wx 14/06/2012 10:54:53

    είναι αδελφά κόμματα σαν κάποια άλλα;

  11. kastis avatar
    kastis 14/06/2012 11:01:05

    Τα επόμενα στοιχήματα μετά τις 17/6 είναι πόσους μήνες θα κρατήσει η κυβέρνηση.

  12. αντιθετικός avatar
    αντιθετικός 14/06/2012 15:01:43

    Φυσικά και οι προβλέψεις των γραφείων στοιχημάτων είναι κατευθυνόμενες, αστεία πράγματα