#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/12/2012 18:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παράνομη η είσπραξη του τέλους ακινήτων μέσω ΔΕΗ



Παράνομη έκρινε το Πολυμελές Πρωτοδικείο την είσπραξη του τέλους ακινήτων (Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών - ΕΕΤΗΔΕ) μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ.

Το δικαστήριο έκανε δεκτή συλλογική αγωγή που κατέθεσαν οργανώσεις και ομοσπονδίες καταναλωτών κατά του μέτρου της είσπραξης του τέλους ακινήτων μέσω της ΔΕΗ.

Σύμφωνα με τους δικηγόρους των οργανώσεων, η απόφαση που εξέδωσε το Πρωτοδικείο είναι προσωρινά εκτελεστή, γεγονός που σημαίνει ότι η ΔΕΗ πρέπει να σταματήσει να εισπράττει το τέλος, ακόμη και αν ασκήσει έφεση κατά της απόφασης, μέχρι να κριθεί εκ νέου το θέμα από τη Δικαιοσύνη.

Πηγή: ΑΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 04/12/2012 18:34:41

    Ἐμεῖς τί κάνουμε τῶρα,νά πληρώσουμε τίς ὐπόλοιπες δόσεις ἤ ὄχι;

  2. foofootos avatar
    foofootos 04/12/2012 18:54:19

    Μπροστά στο ζήτημα της σωτηριάς της πατρίδος πρέπει να γίνουν θυσίες!

    • Γιάννης Δοβλέτης avatar
      Γιάννης Δοβλέτης @ foofootos 04/12/2012 22:53:26

      Θες και τα λες κουμπάρε ή σου ξεφεύγουν;;; Καλό τα παραμύθι σας αλλά ο δράκος σας τρώει ανθρώπινες σάρκες και δη παιδικές!!!

    • kouvari avatar
      kouvari @ foofootos 05/12/2012 00:57:31

      Σε καλω να θυσιαστεις πρωτος....και θα ακολουθησουμε!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ foofootos 05/12/2012 09:37:06

      Ελπίζω να αστειεύεσαι!
      Διαφορετικά, θα πρέπει να πας να "κοιταχτείς"

  3. Δρυς avatar
    Δρυς 04/12/2012 19:13:11

    Και να μη ξεχνάμε και τα άλλα μεγάλα νομικά "παρασκευάσματα" του έγκριτου Συνταγματολόγου.

    1) Νόμος περί ευθύνης υπουργών.
    2) Κουκούλωμα του φαγοποτιού των ημετέρων στους Ολυμπιακούς Αγώνες με θέσπιση νόμου.

  4. Δικηγόρος avatar
    Δικηγόρος 04/12/2012 19:33:22

    Και που να δείς τί έχει να γίνει με τις προσφυγές για τις περικοπές στις συντάξεις. Να χώσω και μια αίτηση αποζημίωσης για αδικοπραξία του Κράτους? Όσον δε αφορά το φορολογικό... να δώ τί μνημόνιο θα παραδώσετε μπρε...

  5. TARAMAS avatar
    TARAMAS 04/12/2012 19:58:35

    Αν δεν πάρουν πίσω τις μειώσεις στους μισθούς των δικαστικών, ακόμη κι η είσπραξη υπέρ των δήμων από τη ΔΕΗ θα κριθεί παράνομη :ο .

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ TARAMAS 04/12/2012 22:57:48

      Λες λοιπόν ότι οι μειώσειες μισθών των δικαστικών είναι μέρος ενός εναλλακτικού πλάνου ;

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ roadrunner 05/12/2012 06:34:22

        Οι μειώσεις μισθών των δικαστικών είναι μερος ενός πλάνου ''πανικου''!!
        Πώς αλλιώς να δικαιολογήσω οτι ειδικό μισθολόγιο είναι και αυτός με τα 4000 το μήνα και αυτός με τα 800 ευρώ το μήνα.

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 04/12/2012 20:05:10

    Κι εμεις που τα δωσαμε τι θα κανουμε? ΘΑ μας τα γυρισει κανεις πισω ?

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Μικρασιάτης 04/12/2012 21:14:21

      Ναί,ἡ ΔΕΗ σέ κεριά γιά φῶς..

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Κυθήριος Τ. 04/12/2012 22:18:33

        ΑΠ το τιποτα καλο θα ηταν κι αυτο. Θα ειχαμε κερακια για 1.000 και μια ρομαντικες νυχτες. Αν εδινε και μια 300-αρα λαμπαδεςγια το Πασχα θα με καλυπτε για τους συγγενεις για τα επομενα 10 χρονια.... αλλα δεν το βλεπω.
        Παντως αν μαζευτουμε ολα τα κοροιδα που πληρωσαμε το χαρατσι της ΔΕΗ και ζητησουμε τα λεφτα μας πισω, κατι μπορει να γινει. Ας μας δωσουν ....ομολογα για το φυσικο αεριο που βγαλουμε νοτια των νομών Χανιων & Ρεθυμνης...

    • Φελίζα. avatar
      Φελίζα. @ Μικρασιάτης 05/12/2012 21:44:39

      Η είσπραξη του τέλους από την ΔΕΗ είναι παράνομη . Όχι όμως και το ΕΕΤΗΔΕ. Άρα δεν υπάρχει θέμα επιστροφής.

  7. δουρικός avatar
    δουρικός 04/12/2012 22:51:04

    βρε βρε τι θα πει ο Μπένι Χιλ τώρα;;;

  8. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 05/12/2012 01:14:53

    Είδες οι δικαστές;

  9. T.V avatar
    T.V 05/12/2012 09:56:07

    Θα εχουμε και συνεχεια....

  10. TARAMAS avatar
    TARAMAS 05/12/2012 14:07:14

    Να μη πληρώσει κανένας το χαράτσι. Να δούμε τα μούτρα τους όταν πάνε οι φωστήρες του Πολυμελούς να πληρωθούν τους μισθουλάκους τους και ακούσουν ότι πάπαλα έσοδα, πάπαλα μισθοί.