20/12/2013 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παράλογα πρόστιμα με προσαυξήσεις ως και 30% για τα ληξιπρόθεσμα χρέη

Αυστηρότερο γίνεται από την 1η Ιανουαρίου 2014 το ποινολόγιο της εφορίας για όσους έχουν ληξιπρόθεσμα χρέη προς το δημόσιο.

Για οφειλές που βεβαιώνονται από το νέο έτος καταργούνται οι μηνιαίες προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής 2,5% και τη θέση τους παίρνει η επιβολή μηνιαίων τόκων και προστίμων.

Οι αλλαγές περιλαμβάνονται στο νομοσχέδιο για την παράταση της απαγόρευσης των πλειστηριασμών που κατατέθηκε στη Βουλή.

Σ' αυτό προβλέπεται ότι οφειλή που είναι ληξιπρόθεσμη για διάστημα 2 μηνών θα επιβαρύνεται με υψηλό πρόστιμο 10%. Επιπλέον θα επιβάλλονται και τόκοι που θα καθοριστούν με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Εσόδων Χάρη Θεοχάρη.

Για ληξιπρόθεσμες οφειλές ενός έτους το πρόστιμο θα αυξάνεται στο 20% και δύο ετών στο 30%.

Επίσης σύμφωνα με το νομοσχέδιο ο οφειλέτης από το ποσό που καταβάλλει για την αποπληρωμή του χρέους του πρώτα ξεπληρώνει τα έξοδα είσπραξης και στη συνέχεια τους τόκους και το πρόστιμο και στο τέλος το αρχικό ποσό της οφειλής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 20/12/2013 08:47:40

    Ναι, προκειται για μια επιβαρρυνση που ερχεται εκ θεου, οπως οι θεομηνιες, για την οποια διολου δεν ευθυνεται η κυβερνηση του Σαμαρα.

  2. pythagorean avatar
    pythagorean 20/12/2013 09:49:02

    Η μηνιαία προσαύξηση 2.5% αποτελούσε ικανοποιητικά αποτρεπτικό παράγοντα γι' αυτούς που έχουν να πληρώσουν και ήταν μάλλον άδικα υψηλή γι' αυτούς που δεν έχουν. Οποιαδήποτε αύξηση τόκων / προστίμων θα εκληφθεί από το λαό ως προϊόν διεστραμμένης σκέψης. Ακόμα κι αν οι ρυθμίσεις περιλαμβάνουν δυνατότητες διευκολύνσεων για τους μη έχοντες (αλήθεια, ισχύει αυτό;), θα αποτελέσουν πιθανότατα επικοινωνιακή καταστροφή.

  3. kritwn avatar
    kritwn 20/12/2013 10:14:29

    Δεν υπάρχει κανείς λογικός άνθρωπος στο επιτελείο του Σαμαρά να τον συμβουλέψει ρε παιδιά; Αντί αν παρασχεθούν διευκολύνσεις για την εξόφληση των ληξιπρόθεσμων εφαρμόζονται τοκογλυφικές πρακτικές. Κράτος μπαμπούλας.

    Αν συνεχίσουμε έτσι θα φτάσει 40% ο Τσίπρας.

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ kritwn 20/12/2013 17:16:08

      Εδώ δεν μετράει η γνώμη του Σαμαρά. Κουμάντο κάνει ο "ταμίας" της Τροϊκας και των δανειστών, Στουρνάρας. Δεν κατάλαβε κανείς ότι αυτός είναι ο "αρχηγός;

  4. benny avatar
    benny 20/12/2013 10:15:30

    ......δεν αντεχω αλλο ,αυτο ειναι κρατος τοκογλυφος.....δεν εχουμε ! οχι οτι δεν θελουμε να πληρωσουμε !

    • daresome avatar
      daresome @ benny 20/12/2013 10:27:13

      όχι με συγχωρείτε ! Και δεν έχουμε αλλά και δεν θέλουμε να πληρώσουμε !! Δηλαδή αν είχαμε, θα έπρεπε να είμαστε πρόθυμοι να πληρώνουμε την τοκογλυφία ;;;;

  5. kimon avatar
    kimon 20/12/2013 10:39:28

    Τροποποιούν το φόρο ακινήτων και μειώνουν κατα 60% τα μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα των εργολάβων,Φορολογούν τα ξενοίκιαστα και μη ηλεκτροδοτούμενα του απλού πολίτη με 100% του φόρου...αν αυτό δεν είναι κατάφωρη αδικία τότε τι είναι;;;

  6. Δημοκράτης avatar
    Δημοκράτης 20/12/2013 11:19:00

    Ναι...αλλα βοηθουν τους εφοπλιστες απαλασοντας τους απο ...........τον φορο ακινητων.

    Την απόσυρση της διάταξης για την ευνοϊκή αναδρομική φορολόγηση των αλλοδαπών εταιρειών που εκμισθώνουν ακίνητα σε ναυτιλιακές εταιρείες πραγματοποίησε το υπουργείο Οικονομικών.

    Η διάταξη αποσύρθηκε σύμφωνα με κορυφαίο παράγοντα του υπουργείου Οικονομικών προκειμένου να μελετηθεί καλύτερα και να ξαναέρθει σε άλλο νομοσχέδιο.

    Η διάταξη προέβλεπε ότι με αναδρομική ισχύ από το 2010 απαλλάσσονται από τον ειδικό φόρο επί των ακινήτων ύψους 15% επί της αντικειμενικής αξίας τα ακίνητα που ανήκουν σε αλλοδαπές εταιρείες και εκμισθώνονται σε ναυτιλιακές εταιρείες του αναγκαστικού νόμου 89 του 1967.

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ Δημοκράτης 20/12/2013 17:21:57

      και τους φτωχούς (βλέπε Μπόμπολα) καναλάρχες , μην το ξεχνάτε.

  7. θηραία avatar
    θηραία 20/12/2013 11:40:44

    Tο δικαίωμα στην Εφορία να προχωράει σε κατασχέσεις μισθών, συντάξεων, καταθέσεων, ενοικίων και οφειλών εις χείρας τρίτων, χωρίς καμία προειδοποίηση, με στόχο την είσπραξη ληξιπρόθεσμων οφειλών, που υπάρχει στο νομοσχέδιο για τους πλειστηριασμούς, είναι επιεικώς απαράδεκτο.
    Μία προειδοποίηση κάποιων ημερών, μία δυνατότητα συνενόησης με την εφορία, μία ανάσα πριν τον στραγγαλισμό είναι, αν όχι θέμα ανθρωπιάς ...θέμα πολιτισμού!
    Το σύνδρομο του δήμιου που διακατέχει τους του υποικ ...έχει ξεφύγει πιά!

  8. Nik avatar
    Nik 20/12/2013 11:46:03

    Αλλο ένα κίνητρο για συναλλαγές κάτω απο το τραπέζι. Οταν δεν το δηλώνεις δεν μπλέκεις με τέτοιες καταστάσεις.

    Κάποτε θα λέμε ευτυχώς που υπάρχει η μαύρη οικονομία που σώζει κάποια από την παραγωγική δυνατότητα της χώρας.

    Οι ανεπαρκείς μανδαρίνοι του ΥΠ-ΟΙΚ κάνουν ένα ακόμα θαύμα.

  9. Simulation Theory V85 avatar
    Simulation Theory V85 20/12/2013 11:51:38

    Θα δούνε στις εκλογές τι θα πάθουνε...

  10. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 20/12/2013 12:00:54

    Και το ερώτημα εύλογο για άλλη μια φορά: Ο Σαμαράς γνωρίζει;

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ Χαζούλης 20/12/2013 13:05:42

      Εαν δεν ειναι "ανευθυνος αρχων" αλλα πρωθυπουργος που δεν εχει απλως διακοσμητικο ρολο, τοτε το γνωριζει. Εαν δεν το γνωριζει τοτε, oχι μονο αφειλε να το γνωριζει, αλλα επιπλεον εγκαλειται για τους συνεργατες που εχει επιλεξει και που εξακολουθει να τους ανεχεται και να τους στηριζει.

    • tk avatar
      tk @ Χαζούλης 20/12/2013 16:59:43

      ...Γνωρίζει ή όχι αδιάφορο πλέον! Έτσι κι αλλιώς βαμένη την έχουμε, από λόγια ποίηση και ευχολόγια οκ, στην πράξη τελικά όποιον πάρει ο χάρος.
      Κι οι μάγκες πάντα στη γυάλα τους βρέξει χιονίσει, ε όχι ρε φίλε. Δεν θα πεθάνουμε εμείς για να ζουν αυτοί οι τύποι! Θα έρθει η ώρα τους σύντομα! Τώρα τι θα γίνει μετά άστο διότι κι οι άλλοι - Αλέξης & σια κλπ - είναι ακόμα χειρότεροι!
      Δυστυχώς...

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ Χαζούλης 20/12/2013 17:22:42

      Όχι, αυτός ζει σε άλλη χώρα.

  11. Γιαννης Ζ. avatar
    Γιαννης Ζ. 20/12/2013 12:24:46

    Εγω θα παω λιγο παραπερα...σημερα ανακοινωσαν 200 € επιδομα για τους μακροχρονιους ανεργους....και ζητανε - περαν των αλλων λογικων δικαιολογητικων - να εχεις λογαριασμο στην ΕΘΝΙΚΗ με ΙΒΑΝ κλπ. Ερωτω λοιπον πως μπορει ενας μακροχρονιος ανεργος να εχει λογαριασμο σε μια τραπεζα και ο,τι χρηματα εχει μεσα ή θα του πιστωσουν (οπως το επιδομα απο τον ΟΑΕΔ) να μη του το κατασχουν...; (αφου ολοι τουλαχιστον οι μακροχρονιοι ανεργοι χρωστουν στις τραπεζες...και οι τραπεζες στα παιρνουν απ'ευθειας αν χρωστας εστω και ενα € !!!) (...και εαν δεν εχεις λογαριασμο...πως θα παρεις το επιδομα...αφου ΔΕΝ θα σου ανοιξει η τραπεζα νεο...αφου ΔΕΝ εχεις τα εχεγγυα..;)
    Μας κοροϊδευουν ή οχι...;
    Ωραιο επιδομα θα παρουν !!!

  12. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 20/12/2013 12:35:18

    Ποτε θα καταλαβετε οτι ο ΣΚΟΠΟΣ ειναι , να μην μπορει να πληρωσει ο κοσμος.
    Περιμενετε να ενημερωθει ο Σαμαρας και υα τακτοποιηθιυν ολα!!

  13. benny avatar
    benny 20/12/2013 13:01:20

    .....κατα τα αλλα θα φορολογηθουν οι εφοπλιστες με εντολη του Σαμαρα ...

  14. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 20/12/2013 17:59:03

    Το Κράτος χρωστάει 320 δις και για να πληρώσει, φορολογεί τους πολίτες άγρια: το ΚΡΑΤΙΚΟ χρέος μετατρέπεται σε ΙΔΙΩΤΙΚΟ. Πώς θα εισπράξει? Με ΝΤΟΥ στους τραπεζικούς λογαριασμούς και τα ακίνητα του κοσμάκη.
    Απ' ό,τι φαίνεται, ο Σαμαράς κάνει ό,τι μπορεί για να πετύχει η ΝΔ μονοψήφια ποσοστά τον Ιούνιο. Γειά σου Χάρη Θεοχάρη...

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Κόνδωρας 23/12/2013 00:33:27

      Και θα το καταφέρει .....

  15. Padron avatar
    Padron 20/12/2013 19:38:38

    Είπαμε, ΟΧΙ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ! Τι δεν καταλαβαίνεις... ;

  16. GIANNIS avatar
    GIANNIS 20/12/2013 20:13:37

    Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να βάλεις στο χέρι έναν αθώο. Η μόνη εξουσία μιας κυβέρνησης είναι να διώκει τους εγκληματίες... Βέβαια, εγκληματίες μπορείς να δημιουργήσεις. Μπορείς να θεωρήσεις ως έγκλημα τόσα πολλά πράγματα, έτσι ώστε να καθίσταται αδύνατο να ζήσει κάποιος χωρίς να παραβιάσει το νόμο"

  17. Art of War avatar
    Art of War 20/12/2013 21:44:16

    Η πολιτική που εφαρμόζεται από τους ''κυβερνώντες'' αυτής της χώρας στους υποτακτικούς τους είναι πολιτική αποικίας στους υποτελείς της.
    Το πρόβλημα θα υπάρξει όταν οι ''ιθαγενείς'' θα αρχίσουν να την ψιλιάζονται - αν δεν το έχουν ήδη κάνει - ότι ετούτοι εδώ έχουν βαλθεί να τους στραγγίξουν κανονικά , και θα αρχίσουν να αντιδράν.
    ως τώρα οι ''τσοπάνηδες'' με τα μαντρόσκυλα τους οδηγούν καλά το κοπάδι προς το σφαγείο, και μόλις κάνα πρόβατο πάει να λοξοδρομήσει αρχίζουν τα περί ''κακού λύκου '' .
    Απο τον κακό λύκο όμως όλο και κανένα προβατάκι μπορεί να την γλυτώσει , από τους χασάπηδες όμως δεν γλύτωσε κανένα .
    Καλά Χριστούγεννα , και .....μακρυά από τους χασάπηδες.

  18. Μαίρη avatar
    Μαίρη 20/12/2013 21:56:14

    Ο Σαμαράς οφείλει να γνωρίζει. Αν όχι, πρέπει να πάει σπίτι του.