#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2012 23:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παράκρουση μεγαλείου του Τσίπρα. Νομίζει ότι ηγείται του ... Ψυχρού Πόλεμου!!!



Αποσπάσματα από συνέντευξη του Αλέξη Τσίπρα στο Channel 4 στην Αγγλία:

Ερώτηση: Βασικά, η επιλογή του David Cameron και άλλων ηγετών που λένε ότι αντιμετωπίζει η Ελλάδα – λέτε ότι δεν υπάρχει καμία επιλογή, ώστε να μπορείτε να έχετε την πίτα και να την τρώτε, μπορείτε να παραμείνετε στο ευρώ και να καθορίσετε τη λιτότητα. Είναι σωστό αυτό;

Αλέξης Τσίπρας: "Πιστεύω ότι βρισκόμαστε σε μια κατάσταση ισοδύναμη με εκείνη που αντιμετώπισαν οι ΗΠΑ με τη Ρωσία, κατά τη διάρκεια των ημερών του ψυχρού πολέμου. Και οι δύο πλευρές είχαν πυρηνικά όπλα στα χέρια τους και οι δύο πλευρές απείλησαν να πατήσουν το κουμπί και να το ενεργοποιήσουν. Όταν έχετε να αντιμετωπίσετε έναν ψυχρό πόλεμο, καμία πλευρά δεν θα υποχωρήσει, έτσι και τώρα δεν περιμένουμε την κυρία Merkel ή τον κύριο Cameron να υποχωρήσουν".

Ερώτηση: Διότι, αν δεν υπάρξει συμβιβασμός, όταν τον Ιούλιο η χώρα σας δεν θα είναι σε θέση να καταβάλλει τις συντάξεις και τους μισθούς στους ανθρώπους σας, αν τα χρήματα από το πακέτο διάσωσης αποσυρθούν;

Αλέξης Τσίπρας: "Ναι, αυτό είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε αυτή τη στιγμή. Η Ελλάδα έχει ένα βασικό έλλειμμα 2 δισ. ευρώ, χωρίς να λάβουμε υπόψη την ύφεση. Και αυτό είναι μια μεγάλη απειλή που η άλλη πλευρά χρησιμοποιεί, λέγοντας ότι θα σταματήσουν τη χρηματοδότηση.
Από την άλλη πλευρά, το πλεονέκτημά μας είναι ότι αν τα κεφάλαια σταματήσουν να έρχονται, θα πρέπει να σταματήσουμε να πληρώνουμε τους πιστωτές μας. Αυτό θα οδηγήσει σε ένα φαινόμενο ντόμινο στις χρηματοπιστωτικές αγορές σε όλη την Ευρώπη και θα δημιουργήσει μια καταστροφική θύελλα σε όλη την Ευρώπη. Αυτό ακριβώς εννοούσα πριν.
Και οι δύο πλευρές διαθέτουν πυρηνικά όπλα στα χέρια τους. Και το μεγάλο ζήτημα είναι να προσπαθήσουμε να βρούμε μια λύση, έτσι ώστε καμία από τις δύο πλευρές να πιέσει το κουμπί, γιατί αν συμβεί κάτι τέτοιο, δεν πρόκειται να ωφεληθεί κανείς".

Να τολμήσουμε να υποθέσουμε ότι ο κ. Τσίπρας καβάλησε κάποιο ...πυρηνικό καλάμι και παρομοιάζει τον εαυτό του ως έναν εκ των πρωταγωνιστών του Ψυχρού Πολέμου; Ακόμα δεν έγινε πρωθυπουργός και απειλεί, με περισσή αλαζονεία, ότι θα ... πατήσει το κουμπί της οικονομικής καταστροφής και θα μας τινάξει όλους στον αέρα;

Δείτε την συνέντευξη εδώ:

ΣΧΟΛΙΑ

  1. S.P. avatar
    S.P. 25/05/2012 23:11:16

    Πάει καβάλησε το καλάμι. Έχει τρικυμία εν κρανίω αυτός ο άνθρωπος.
    Νομίζει ότι θα κάνει κατάληψη σε ΑΕΙ , εκεί που αβαντάριζαν, ναι αβαντάριζαν τις καταλήψεις οι καθηγητές για αλωνίζουν και να προάγονται χωρίς έργο με τις πλάτες των παρατάξεων. Θα μας βάλει σε περιπέτειες, αν κυβερνήσει και αν η πτώχευση γίνει στα χέρια του;

    • Babis Mitsopoulos avatar
      Babis Mitsopoulos @ S.P. 27/05/2012 16:09:17

      Alexi , ego se pistevo oti pragmatika theleis to kalo tis Elaadas tis patrida mas, alla episis pistevo oti o Samaras , tha mas parei ta sovraka me afta pou eipe ston kosmo exthes , oti diladi tha tous voithisei sto megalitero provlima pou tous apasxolei , ksi tha plironoun to 30% tou mistou tous sti dosi tvn daneion tous.
      Ekei ponai o kosmos Alexi mou. Den ftanoun ta lefta tous gia na plirosoun ta daneia ton spition tous gi auto tha ton psifisoun , giati ekei einai o megalos ponos tous , to spiti tous pou to kamaronoun kai
      torsa kindinevoun ns to xasoun kai telika afto einsi alitheia Alexi , de
      ftaiei o kosmos ean oloi aftoi oi kleftes tou piran to psomi apo to stoma. Ey den vlepeis oti einai ksti pou prepei na deis gisti einai akrivos ayto poy tous lei tora , na noiodoun sigouria oti tha moroun na ksrplirosoun to daneio tous ksi to 30% tou misthoutoys einsi megali voitheia kai tha meinei kai kati gia na agorasoun kati gia na fane ta paidakia tous pou den ftaine se tipota.
      Skepsou ligo kallitera, gia aytous poy se eftasan apo to pouthena stin korifi , mi tous apogoitepsis.

      stoma.

      Giafto , lave to ypopsin sou , des to ean mporeis na kaneis kati giafto dto pone

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/05/2012 23:14:08

    Ο άνθρωπος είναι για δέσιμο. Δεν ξέρω, αλλά μου φέρνει προς Μιλόσεβιτς κάπως.
    Αυτός με την αλαζονεία του είναι ικανός να μας οδηγήσει σε επικίνδυνες ατραπούς. Να μας κάνει Σερβία του 99 ίσως;

    • S.P. avatar
      S.P. @ Strange Attractor 25/05/2012 23:18:33

      Δεν πάμε καλά, πάμε πολύ άσχημα.

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Strange Attractor 26/05/2012 00:01:45

      Κοσσοβο ! Eυκολο !!!

    • man8os avatar
      man8os @ Strange Attractor 26/05/2012 00:14:34

      Ιδια σκεψη εχουμε, το συζητουσα με μια Σερβα καθηγητρια μου.

  3. neos avatar
    neos 25/05/2012 23:31:59

    Πάση θυσία Δημοκρατία;
    Τίποτε άλλο...

  4. dim avatar
    dim 25/05/2012 23:51:20

    Ο Τσίπρας έχει ξεφύγει εντελώς

    Το άτομο είναι επικινδυνο. Επικίνδυνε κύρε Τσίπρα, η εξαθλίωση που θα ζήσουμε εμείς για τις επόμενες 3 γενιές, με πτώση του βιοτικού μας επιπέδου μέσα σε λίγες μέρες κατα 80%, με συμμορίες λαθρομεταναστών και ελλήνων κακοποιών να λεηλατόυν όποιο κατάστημα έχει ακόμα προϊοντα μέσα, συγκρίνεται με τη «χασούρα» ενός τρις μιας ολόκληρης Ευρωπαϊκής Ένωσης?

    Αυτοι θα υποστούν μια αναταραχή, θα τυπώσουν χρήμα και θα συνεχίσουν τη πορεία τους, με αυστηρή μάλιστα συμμόρφωση και των υπόλοιπων απείθαρχων ως τώρα χωρών, που θα δούν τις σκηνές εξαθλίωσης της δικής μας χώρας και δε θα θέλουν με τίποτα να περάσουν τα ίδια.... Θα βρούν το δρόμο τους αυτοί, 1 τρις σε μια οικονομία με ΑΕΠ 15 τρις ετησίως, δεν είναι και τόσο καταστροφή για αυτούς. Εμάς όμως ο Τσιπρ Γκεβάρα μας υπολογίζει καθόλου? Ποια πυρηνικά όπλα έχουμε εμείς βρε κακομοίρη? Μια χειροβομδίδα κρατάμε, και τους απειλούμε οτι αν ανατιναχθούμε θα πάθουν και αυτοί ζημιά? Ξέρεις κανέναν πολιτη εσυ κύριε Τσίπρα που βγάζει 15.000 ευρώ ετησίως, και αν χάσει 1.000 ευρώ σε μια χρονιά θα καταστραφεί???

    Ήμαρτον πια, με τους τσάμπα μάγκες, και τους επικίνδυνους νεαρούς πολιτικούς που μέχρι προχθές ασχολιόντουσαν μόνο με την υπεράσπιση των κουκουλοφόρων και τις Υπατίες, και τώρα θέλουν να βγάλουν τρομάρα τους τη Ελλάδα από τη πιο δύσκολη και σύνθετη κρίση που έχει ζήσει η χώρα τα τελευταία 60 χρόνια.....

    Η χώρα δε χρειάζεται μάγκες και νταήδες που απειλούν να ανατιναχθούν νομίζοντας ότι ετσι θα πάρουν και τους άλλους στο λαιμό τους, χωρις να έχουν όμως επίγνωση των πραγματικών δεδομένων και συσχετισμών. Η χώρα χρειάζεται υπεύθυνους ηγέτες, με επιχειρήματα και σχέδιο, που θα οδηγήσουν τη πατρίδα με ασφάλεια στην έξοδο από τη κρίση....

  5. man8os avatar
    man8os 26/05/2012 00:31:30

    Μνησθιτι μου Κυριε
    (ισως το γραφω ανορθογραφα, την προσευχη μου κανω)

    • S.P. avatar
      S.P. @ man8os 26/05/2012 08:07:20

      Γιατί γράφετε σε ατονικό, επισήμως υπάρχει το μονοτονικό, αν και καλύτερο (η συζήτηση δεν είναι της παρούσης) είναι το πολυτονικό.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ S.P. 26/05/2012 12:44:56

        Ὑπάρχουν ἀκόμα Ἕλληνες πού τό χρησιμοποιοῦν.

        Εὐχαριστῶ, S.P., γιατί πολλοί "προοδευτικοί" λοιδωροῦν τό πολυτονικό!

  6. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 26/05/2012 00:32:14

    Γιατί δίνεται σημασία σε όσα λέει;
    αγνοήστε τον, αυτό επιζητά, δημοσιότητα, μη την του προσφέρεται.
    Ας προβάλουμε μόνο τις δικές μας θέσεις

    • nikosag avatar
      nikosag @ Σωκράτης 26/05/2012 01:04:07

      Exete theseis?????

      • Enas-Petros avatar
        Enas-Petros @ nikosag 26/05/2012 02:38:46

        77.
        Αμεσα εφαρμοστέα.

  7. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 26/05/2012 00:41:33

    Το πόσο επικίνδυνος είναι, το έχουμε καταλάβει εμείς. Οι περισσότεροι όμως, δεν έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται , ούτε γι'αυτό που θ'ακολουθήσει.... Οι αριστερές εμμονές , η κουτοπονηριά , η ψευτομαγκιά , νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα, που θα τα πληρώσουμε πολύ άσχημα........

  8. vlgeor avatar
    vlgeor 26/05/2012 00:54:44

    το να χρησιμοποιεις επιχειρηματα για να φοβησεις τη τρωικα και κατεπεκταση τη Μερκελ η οποια αποδεδειγμενα δεν εχει ως γνωμονα το καλο της ελλαδας δεν μου ακουγεται τοσο κακο. Κακο μου ακουγεται ολο το προγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ που θα καταστρεψει τους ελληνες

  9. Σφύριζας avatar
    Σφύριζας 26/05/2012 00:57:24

    Πουλάει ότι δήθεν τον κυνηγά το σύστημα, ξέρει πως να ψαρέψει αριστερό και τον πρασινοφρουρό ΔΥ, ο Αλέξης Καίλας-Ξανθόπουλος και η άτιμη κοινωνία.

    • alex23 avatar
      alex23 @ Σφύριζας 26/05/2012 01:33:10

      θα συμφωνησω

      μην πω οτι στο πισω μερος του μυαλου του τα κανει ολα αυτα για να κερδισει την 'συμπαρασταση' για τις μεθεπομενες εκλογες, με ανταλλαγμα ενα νεο,στρογγυλεμενο και με καποιες κεντρωες ιδεες, συριζα (στην θεση του πασοκ)

  10. firiki2010 avatar
    firiki2010 26/05/2012 01:20:26

    Είναι ηλίθιο να λες στους δανειστές / εταίρους σου ότι θα τους καταστρέψεις ή ότι τουλάχιστον θα προσπαθήσεις. Αυτός ο τρόπος διαπραγμάτευσης δεν είναι και δεν μπορεί να είναι αποδεκτός από τους Ευρωπαίους. Το παράδειγμα με ΗΠΑ -ΕΣΣΔ στον Ψυχρό Πόλεμο εξαιρετικά αποτυχημένο. Τέτοια υποτίθεται πως είναι η σχέση μας με ένα διεθνή Οργανισμό του οποίου είμαστε μέρος;
    Ο κ Τσίπρας έχει την άνεση να τζογάρει κατ΄ αυτό τον ανεύθυνο τρόπο γιατί απλά δεν τον νοιάζει να χάσει. Για την ακρίβεια επιδιώκει να "χάσει". Θα είναι πολύ ευτυχής αν διακοπεί η χρηματοδότηση και ακόμα ευτυχέστερος όταν λόγω της διακοπής δήθεν υποχρεωθεί να κόψει δραχμές γιατί οι ιθαγενείς θα πρέπει να "πληρώνονται" με κάτι. Κι όλα αυτά θα γίνουν μέσα σ΄ ένα κλίμα "εθνικής υπερηφάνειας", καταγγελιών για τους "κακούς" Ευρωπαίους, επικλήσεων στον πατριωτισμό και την κοινωνική αλληλεγγύη και δραματικής υποβάθμισης του βιοτικού επιπέδου. Θα του δώσουμε την ευκαιρία;;;;

    • dim avatar
      dim @ firiki2010 26/05/2012 03:32:56

      Πόσο δίκαιο αρχίζω να φοβάμαι πως έχεις να ήξερες. Γνωστός μου, μου μετέφερε συνομιλία που είχε με ηγετικό στέλεχος προσκείμενης στο Σύριζα συνιστώσας, που τυγχάνει να συνδεόνται με οικογενειακή σχέση εξ' αγχιστείας. Τον ρώτησε λοιπόν ο γνωστός μου γιατί δεν αντιδρουν τώρα οι συνιστώσες με τη κωλοτούμπα Τσίπρα για επανεξέταση, και πολιτική καταγγελία κλπ. Και του απάντησε το εξής ανατριχιαστικό:

      «Μα η κωλοτούμπα είναι μέρος της ευρύτερης στρατηγικής. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Τι νομίζεις? Έγινε ξαφνικά ο Τσίπρας υπερμαχος του ευρώ? Ο μέντορας του, ο Αλαβάνος, το Νο2 του Σύριζα ο Λαφαζάνης, και όλες εμείς οι συνιστώσες που στηρίξαμε αυτό το εγχείρημα όταν ήταν στο 3% με 5% είμαστε σαφώς υπερ της δραχμής, γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουμε να εφαρμόσουμε όλα αυτά για τα οποία τόσα χρόνια πολεμάμε. Αν βγει ο Τσίπρας και πει την αλήθεια, οτι προτιμάει τη δραχμή, δε θα πάρει ούτε 10%. Στον πόλεμο ενάντια στην αστική δημοκρατία, δεν υπάρχουν κανόνες. Το ψέμα Τσίπρα, προκειμένου να καταλάβουμε την εξουσία, είναι θεμιτό και για αυτό δε θα ακούσεις κιχ από κανέναν μας μέχρι τις εκλογές. Ακόμα και ο Αλαβάνος, μόλις κατάλαβε το ευρύτερο σχέδιο, τα μάζεψε, δε ξαναμίλησε. Ο Τσίπρας θα πιέσει τόσο πολύ τους Ευρωπαίους και δε θα κάνει πίσω σε τίποτα, ώστε αν μας βγάλουν να έχει πετύχει το σκοπό όλων μας, και να έχει σώσει και την υστεροφημία του ποντάροντας πάνω στη λογική της εθνικής αξιοπρέπειας, και ότι οι Ευρωπαίοι φταίνει που δεν κάνανε πίσω. Αν πάλι οι Ευρωπαίοι κάνουν δεκτά όλα τα αιτήματα μας, πάλι έχει καλώς, ο Τσίπρας θα γίνει ηγεμόνας του πολιτικού σκηνικού για μια δεκαετία τουλάχιστον, και σιγά σιγα με την ελληνοποιήσεις θα φτιάξουμε την χώρα μας όπως την ονειρευόμαστε, τη χώρα της αλληλεγγύης, της αδελφοσύνης και της πολυπολιτισμικότητας !!!!»

      Μόλις μου τα είπε αυτά ο γνωστός μου, του είπα: «Ρε συ, μα** μου λές, πολύ τραβηγμένο». Και μου απάντησε: «εγώ σου μεταφέρω τι μου είπε, τώρα αν αυτός τα ονειρεύεται έτσι, ή αν όντως είναι αυτό το σχέδιο τι να σου πω. Πάντως επείδή τον συναναστρέφομαι χρόνια, αυτά που λέει για το όραμά τους κλπ. το πιστεύει, και το πιστεύει ειλικρινά....»

      Μετά τις εξελίξεις των τελευταίων ημερών τείνω να πιστέψω τελικά ότι όντως εξελίσεται μπροστά μας ένα τέλειο σχέδιο εθνικής προδοσιας.... Μακάρι ο λαός τις επόμενες 20 μέρες να ξυπνήσει, και να καταλάβει ότι το μέλλον της πατρίδας, των παιδιών του και των εγγονών του, δεν πρέπει να το αφήσει στα χέρια επικίνδυνων, ανεύθυνων πολιτικών που έχουν κρυφή προσωπική ατζέντα και προσπαθούν σε ένα τόσο κρίσιμο ζήτημα να υφαρπάξουν με ψέματα τη ψήφο του ελληνικού λαού...

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ dim 26/05/2012 12:03:21

        Αρχίζω να νιώθω λιγότερη μοναξιά.
        Αυτά που ισχυρίζομαι κι αυτά που σου είπε ο γνωστός σου για την συντριπτική πλειοψηφία των συμπολιτων μας και των πολιτικών μας είναι πολύ "τραβηγμένα". Είναι απόλυτα πάντως συμβατά με τον τρόπο που σκέπτεται και ενεργεί διαχρονικά η "Αριστερά" (από αυτού του είδους την Αριστερά εξαιρώ την ΔΗΜΑΡ).
        Εχουμε όμως κοντή μνήμη, δεν διαβάζουμε, δεν βλέπουμε (με την έννοια να καταλαβαίνουμε ΤΙ είναι αυτό που βλέπουμε) και ακούμε μόνο όσα θα θέλαμε να ακούσουμε.
        Μακάρι να λέω αρλούμπες!

  11. poker face avatar
    poker face 26/05/2012 01:31:59

    Και πώς περιμένει να τους πιέσει όταν βροντοφωνάζει οτι μπλοφάρει, ενώ οι Ευρωπαίοι, την ίδια ώρα, καταστρώνουν σχέδια να είναι σε ετοιμότητα σε περίπτωση εξόδου;

  12. rally monkey avatar
    rally monkey 26/05/2012 01:45:34

    καποιος να πει στον νιουκλιαρ Αλεξις ο'τι η ενω ραδιενεργεια δεν κανει διακρισεις - το ιδιο δεν ισχυει για τη ΔΡΧ

  13. Γωγώ avatar
    Γωγώ 26/05/2012 01:49:38

    Ο άνθρωπος σάλταρε με τόση δημοσιότητα. Τον δείχνουν στην ευρώπη ως παράδειγμα προς αποφυγήν και αυτός χαίρετε. Μην του δίνεται πιά καμιά σημασία, Θα σκάσει. Ας ασχοληθούμε με σοβαρότερα πράγματα και το μέλλον της χώρας μα;

  14. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 26/05/2012 03:30:10

    και το καυτό ερώτημα παραμένει.......πείνα ή πείνα;

  15. η αριστερα στην ιστορια Ελλαδος και Κυπρου avatar
    η αριστερα στην ιστορια Ελλαδος και Κυπρου 26/05/2012 07:31:53

    Η Αριστερή διακυβέρνηση και το παράδειγμα Χριστόφια
    Υποβλήθηκε από antibaro την Τετ, 23/05/2012 - 00:33.
    Posted in Πολιτική Κωνσταντίνος Χολέβας
    Κωνσταντίνος Χολέβας-Πολιτικός Επιστήμων

    Η πρόσφατη εκλογική άνοδος του ΣΥΡΙΖΑ έδωσε την ευκαιρία στον κ. Τσίπρα και σε άλλους να μιλούν για την ανάγκη αριστερής διακυβέρνησης στην Ελλάδα. Είναι προφανές ότι μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΔΗΜΑΡ και άλλων παρακλαδιών της Αριστεράς υπάρχει μεγάλο χάσμα, το οποίο διευρύνεται από προσωπικές διαμάχες και αντιζηλίες. Όμως ως Έλλην πολίτης που ενδιαφέρεται όχι μόνο για τα οικονομικά θέματα, αλλά και για τα Εθνικά, την Παιδεία και την Ελληνορθόδοξη ταυτότητα του λαού μας, οφείλω να καταθέσω ορισμένες ανησυχίες και να θυμίσω απτά γεγονότα του προσφάτου παρελθόντος.

    Με Κεντροδεξιά διακυβέρνηση το 1991 ο Αντώνης Σαμαράς ως Υπουργός Εξωτερικών εξασφάλισε από τους Ευρωπαίους εταίρους μας την υποστήριξή τους στο ζήτημα της Μακεδονίας, ασχέτως αν δεν αξιοποιήσαμε σωστά αυτή την απόφαση. Με Κεντροδεξιά διακυβέρνηση το 2004-2009 ο Κώστας Καραμανλής, ως Πρωθυπουργός, στήριξε το ΟΧΙ των Ελληνοκυπρίων στο Σχέδιο Ανάν, άνοιξε τον δρόμο για την ενεργειακή συνεργασία με τη Ρωσία και έθεσε ΒΕΤΟ στην ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ. Αντιθέτως με την Κεντροαριστερή διακυβέρνηση Σημίτη είχαμε τους εθνικώς αναξιοπρεπείς χειρισμούς στα θέματα των Ιμίων και του Οτσαλάν, την αναγνώριση τουρκικών ζωτικών συμφερόντων στο Αιγαίο (Μαδρίτη 1997), τα ζεϊμπέκικα με τον μακαρίτη Ισμαήλ Τζεμ και την υπογραφή απαράδεκτων συμφωνιών με την Τουρκία ώστε να βγάλουμε από τα σχολικά μας βιβλία οτιδήποτε ενοχλεί την Άγκυρα.

    Κάτι αντίστοιχο παρατηρήσαμε και στην ελληνικότατη Κύπρο μας, η οποία κατά τα τελευταία 4 χρόνια κυβερνάται από την αριστερή διακυβέρνηση του Προέδρου Δημήτρη Χριστόφια και του ΑΚΕΛ. Ενώ επί Κεντροδεξιού Προέδρου Τάσσου Παπαδόπουλου είχαμε τη σθεναρή στάση Προέδρου και λαού κατά του σχεδίου Ανάν, οι αριστερές αγκυλώσεις του σημερινού Προέδρου έδωσαν γην και ύδωρ στους Τούρκους αναγνωρίζοντας δύο κρατίδια στην Κύπρο ( δύο συνιστώντα states), την εκ περιτροπής Προεδρία μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων και την παραμονή 50.000 λαθροεποίκων από τα βάθη της Ανατολίας. Η αριστερή τύφλωση Χριστόφια τον οδηγούσε να πιστεύει ότι με τα αδέλφια του τους «προοδευτικούς» Τουρκοκύπριους θα έβρισκε καλύτερες λύσεις, αλλά τελικά προσγειώθηκε ανώμαλα. Οι Τούρκοι και οι Τουρκοκύπριοι πρώτα είναι εθνικιστές Τούρκοι και ύστερα είναι αριστεροί, δεξιοί, ισλαμιστές ή κεμαλιστές . Αλλά η ζημιά έχει γίνει διότι ο Χριστὀφιας προέβη σε διπλωματικές παραχωρήσεις, οι οποίες καταγράφονται διεθνώς. Κάθε νέα συζήτηση στον ΟΗΕ για την Κύπρο ξεκινά από το σημείο της τελευταίας ελληνοκυπριακής υποχωρήσεως, ενώ η τουρκική πλευρά δεν υποχωρεί ούτε ίντσα!

    Η επικινδυνότητα των αριστερών ιδεοληψιών φάνηκε πεντακάθαρα και με μακάβριες συνέπειες στην περίπτωση της τραγωδίας στο Μαρί. Η κυβέρνηση Χριστόφια είχε την πληροφορία ότι ρωσικό πλοίο παρέπλεε τις κυπριακές ακτές μεταφέροντας οπλισμό και εκρηκτικά στο καθεστώς Άσσαντ της Συρίας. Ανάγκασαν το πλοίο να σταματήσει κα κατέβασαν το φορτίο στη Ναυτική Βάση «Ευάγγελος Φλωράκης». Αντί να το καταστρέψουν ισορροπούσαν επί μήνες πάνω σε τεντωμένο σχοινί. Από τη μία πλευρά ήθελαν να δείξουν στους δυτικούς ότι είναι μία σοβαρή κυβέρνηση και δεν δίνει όπλα στη Συρία. Από την άλλη πλευρά η αριστερή τους ιδεολογία τούς θύμιζε ότι παλιότερα η Συρία ήταν σύμμαχος της Σοβιετικής Ένωσης και δεν πήγαινε η καρδιά τους να καταστρέψουν τα εκρηκτικά,. Τελικά τα άφησαν εκτεθειμένα στον καυτό ήλιο της Κύπρου και φθάσαμε στην τραγωδία με τόσα ανθρώπινα θύματα. Αυτή είναι μία χαρακτηριστική περίπτωση αριστερής διακυβέρνησης. Οι παλιές αγκυλώσεις της σοβιετικής περιόδου, τα μαρξιστολενινιστικά σύνδρομα, τα αντικαπιταλιστικά απωθημένα, η δήθεν αλληλεγγύη προς τους αδύνατους της γης, οι οποίοι κατά σύμπτωση είναι πάντα αυταρχικά καθεστώτα, αυτά και άλλα πολλά οδήγησαν στην αναποφασιστικότητα και στην καταστροφή. Τέτοια φαινόμενα στην οικονομία, στην εξωτερική πολιτική, στην Παιδεία και σε άλλους τομείς φοβούμαι ότι θα ζήσουμε στη χώρα μας αν –ο μη γένοιτο- έλθει στην εξουσία η «αριστερή διακυβέρνηση». Τουλάχιστον ο Δ. Χριστόφιας αποφάσισε να μην ξαναπολιτευθεί, ενώ ο ομοϊδεάτης του, ο ΣΥΡΙΖΑ, έχει ιππεύσει τον κάλαμον!

    Είναι προφανές ότι το δίλημμα στις 17ης Ιουνίου δεν είναι Μνημόνιο και αντι-μνημόνιο. Είναι σταθερότητα ή απρόβλεπτες περιπέτειες. Από τη μία πλευρά έχουμε τη Νέα Δημοκρατία που επιθυμεί να γίνει μία αξιοπρεπής αναδιαπραγμάτευση με στόχο την παραμονή μας στη λέσχη των ισχυρών (Ευρωζώνη). Μία Νέα Δημοκρατία που παράλληλα πιστεύει στην ανακήρυξη της ΑΟΖ, στη σκληρή στάση στο θέμα των Σκοπίων, στη διατήρηση της ελληνορθόδοξης ταυτότητάς μας μέσω της Παιδείας, στην αυστηρότερη μεταναστευτική πολιτική, στην κατάργηση του Νόμου Ραγκούση περί ιθαγενείας, στην πάταξη της εγκληματικότητας, στον σεβασμό της διαχρονικής Ιστορίας και Παράδοσης του Ελληνισμού, στο επιχειρηματικό δαιμόνιο του Έλληνα και στην Εμπορική μας Ναυτιλία. Και από την άλλη πλευρά έχουμε τον ΣΥΡΙΖΑ που δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει από τους δανειστές μας: Το πρωί μιλά για καταγγελία των Μνημονίων, ενώ το βράδυ μιλά για αναδιαπραγμάτευση. Τον ΣΥΡΙΖΑ που θέλει χαλάρωση της νομοθεσίας υπέρ των λαθρομεταναστών, αλλοιθωρίζει πονηρά προς τη δραχμή, επιθυμεί κρατικοποιήσεις επιχειρήσεων όπως έκανα τα καταρρεύσαντα κομμουνιστικά καθεστώτα, αρνείται την ελληνορθόδοξη ταυτότητα του λαού μας, στηρίζει τον εθνικισμό των Σκοπιανών και υποστηρίζει την «Τουρκική Ένωση Ξάνθης»! Οι αριστερές ιδέες απέτυχαν παταγωδώς στην Κύπρο. Ας αποφύγουμε την επανάληψη του πειράματος στην Ελλάδα!

  16. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/05/2012 07:58:41

    Η κατάστασή μας -στα 30 και τελευτα'ια χρόνια- μπορεί να συνοψιστεί στη φράση:

    Μικράνθρωποι (και διεφθαρμένοι) σε μεγάλες θέσεις...

    Καλημέρα

  17. S.R. avatar
    S.R. 26/05/2012 09:25:58

    Αυτος ειναι πολυ πιο επικινδυνος απο οτι φαινοταν...

  18. anoitos avatar
    anoitos 26/05/2012 09:31:41

    Συμφωνώ με όλους τους φίλους
    η καλύτερη τακτική είναι να την κάνουμε μούγκα
    και να πληρώνουμε στους ευρωπαίους και τους δανειστές ότι έχουμε να πληρώσουμε
    και να τους παρακαλάμε να μας δίνουν και εμάς ένα ξεροκόματο
    και όταν πιά δεν έχουμε τίποτα να τους δώσουμε θα πρέπει να ρίξουμε λίγο και την περηφάνια μας και να πάμε να κλάψουμε και να τους παρακαλέσουμε
    να μας λυπηθούνε και να μας ρίξουνε λίγα τρόφιμα παρόλο που δεν έχουμε τίποτα πλέον πολύτιμο να μας πάρουν και τους είμαστε αχρηστοι
    Το βλέπω τώρα καθαρά - μόνο έτσι θα επιβιώσουμε

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η καλοσύνη των ευρωπαίων συμμάχων που ενώ είμαστε τόσο επιζήμιοι για αυτούς κάνουν οτι μπορούν για να μη φύγει η Ελλάδα από το Ευρώ
    Δεν μας ρίχνουν μια κλωτσιά λέω εγώ να φύγουμε και να γλυτώσουν τόσα χρήματα στήριξης? (που τα δίνουν εξάλλου στο ΔΝΤ αφου εμείς δεν είδαμε τίποτα φυσικά)

  19. Tassos avatar
    Tassos 26/05/2012 09:34:54

    Το χα διαβάσει κάπου και το αναπαράγω: Η ψυχιατρική εξήγηση των τρελλών πολιτικών συμπεριφορών των συριζαίων είναι ότι κουβαλάν το τραύμα της απομάκρυνσής τους από την μήτρα του ΚΚΕ. Κάνουν πολιτική είτε για να αποδείξουν ότι είναι πιο αριστεροί από το ΚΚΕ είτε για να δείξουν ότι είναι ίδιοι και ότι αυτοί είναι το αληθινό ΚΚΕ.

  20. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 26/05/2012 09:42:09

    Ο Μεγας Αλεξανδρος , ο Αττιλας , ο Μεγας Ναπολεων και αλλοι κατα καιρους μεγαλοι στρατηγοι ειχαν μια βασικη αρχη , δεν υποτιμουσαν ποτε τον αντιπαλο οποιος και αν ηταν. Εμεις οι νεοελληνες πρατουμε ακριβως τα αντιθετα, και γιαυτο βρισκομαστε προ εκπληξεων. Μην λοιδορειτε τον Τσιπρα, μην τον υποτιματε , αντιμετωπιστε τον! Απευθυνεται σε αξαγριωμενους ,ταλαιπωριμενους
    εξαθλιωμενους, ετοιμους να τον πιστεψουν σε οτι τους λεει, γιατι δεν εχουν να χασουν τιποτα, δινοντας τους ομως την ελπιδα οτι ισως κερδισουν τα παντα! Προσοχη λοιπον γιατι ολα μπορει να συμβουν

    • ΑΜ Παπαιωαννου avatar
      ΑΜ Παπαιωαννου @ ΝΤΙΝΟΣ 26/05/2012 14:42:20

      +1000000

      Πολύ σωστή άποψη.....

  21. aks avatar
    aks 26/05/2012 12:39:59

    Δυστυχώς ό,τι κι αν πεί, ό,τι κι αν κάνει πλέον ο Τσίπρας του δίνει μονάδες...
    Η παραβολή του περί πυρηνικής απειλής δεν είναι δική του μεγαλοφυής σκέψη .
    Απλά διάβασε τον εκπρόσωπο της Αυτοκρατορίας του χρήματος, που έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι και δηλώνει ξεκάθαρα προς Γερμανογαλλους και λοιπούς ευρωπαίους αυτά που επεναλαμβάνει ο Τσίπρας:(βλ. παρακάτω ανάρτηση) "Εσφαλμένες χαρακτήρισε ο επικεφαλής του Διεθνούς Χρηματοπιστωτικού Ινστιτούτου (IIF) Τσαρλς Νταλάρα τις εκτιμήσεις ότι τυχόν έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ δεν θα είχε πολύ σοβαρές επιπτώσεις σε ευρωπαϊκές τράπεζες, συμπληρώνοντας ότι ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα αποσταθεροποιούσε την παγκόσμια οικονομία."

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/05/2012 15:15:03

    Η σκέψη του κ. Τσίπρα είναι εξίσου ανορθολογική όσο της κ. Μέρκελ ή του κ. Κάμερον.
    Η οικονομική πραγματικότητα υπερβαίνει την διανοητική συγκρότηση και τα εργαλεία σκέψης αυτών των πολιτικών: Λένε μόνον αυτά που θέλει ν' ακούσει το ιδιαιτερο κοινό τους.
    Ο κ. Τσάρλς Νταλάρα (όπως και οι Στίγκλιτς, Κρούγκμαν, Ρουμπίνι κτλ), δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα, να είναι αρεστοί σε οπαδούς.
    Αλλά τα ίδια περίπου με αυτούς λέει και ο Ολλάντ: Eχει άλλο "κοινό" από αυτό που είχε ο Σαρκοζύ - και αυτή είναι η τύχη μας.
    Πολιτική σημαίνει διαχωρισμός σε φίλους και αντιπάλους

  23. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 26/05/2012 17:04:10

    Ποτέ δε χώνεψα το λεκτρωμα που λέγεται συριζα και το παιδάκι που θέλει να γίνει ηγέτης χωρίς μυαλό και αξίες. Ήμουν και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το σχέδιο τους. Είναι αυτό που σου μετέφερε ο γνωστός τους. Και δε χρειάζεται τίποτε άλλο εκτός από μια απλή ανάγνωση του προγράμματός τους, τη γνώση περί του ποιες είναι οι συνιστώσες και την επίγνωση για τις παλινωδίες όσων στελεχών τους μιλάνε μετά τις πρώτες εκλογές. Βάλε μέσα και το γεγονός με τον Πλεύρη και τι του έλεγαν τα αναρχικά. Τέτοια πλάσματα που νοιάζονται απίστευτα για τους λαθρο και μισούν ότι ελληνικό είναι μόνο για εξορία. Και το βλέπω να φεύγουν μόνοι τους τελικά αλλοιώς θα υποστούν ποινές εσχάτης προδοσίας μαζί με το ΓΑΠ και την παρέα του. Έρχονται οριακές καταστάσεις και θα δούμε πολλά...

  24. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 26/05/2012 17:05:29

    Πείνα πρόσκαιρη και χωρίς 2 εκατ. λάθρο και με τα σύνορα ασφαλή. ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ!!!

  25. Γιώργος avatar
    Γιώργος 26/05/2012 17:36:49

    Κάτι τέτοια για περίστροφα γεμάτα και καουμπόηδες έτοιμους να την μπουμπουνίσουν δεν έλεγε και ο ανυπέρβλητος Γιωργάκης;