#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2013 19:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παράθυρο για το θέμα του κατοχικού δανείου;



Να κλείσει το θέμα των γερμανικών αποζημιώσεων, επιχείρησε ο Β. Σόιμπλε, ερωτώμενος σχετικά. Στη συνέντευξη τύπου στο υπουργείο Οικονομικών ρωτήθηκε από τους Έλληνες δημοσιογράφους ποιες είναι οι προθέσεις της Γερμανίας σε σχέση με το κατοχικό δάνειο και τις γερμανικές πολεμικές αποζημιώσεις, είχε χαρακτηριστικά: «Οι Γερμανοί αναγνωρίζουμε τη συνεχιζόμενη ευθύνη μας για την κρίση που προκάλεσαν οι ναζί στην Ευρώπη με τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Ακόμη και αν οι σημερινοί Γερμανοί δεν έχουν μνήμη, καθώς έχουν γεννηθεί με μεταγενέστερους χρόνους, η ευθύνη εξακολουθεί να υπάρχει και πρέπει να δούμε πραγματικά τι έγινε στην Ελλάδα εκείνη την εποχή».

Αυτό όμως, συνέχισε, είναι ένα θέμα τελείως διαφορετικό από τις γερμανικές αποζημιώσεις που έχουν διευθετηθεί τελεσίδικα. Υπονοεί ξεκάθαρα ότι το θέμα έχει κλείσει με τη συμφωνία του Λονδίνου.

Ωστόσο, υπάρχει μια ενδιαφέρουσα πτυχή. Για τους Γερμανούς έχει κλείσει το θέμα των αποζημιώσεων, παραμένει ωστόσο ανοικτό το ζήτημα του κατοχικού δανείου. Και με το να αναγνωρίζει τις ευθύνες των ναζί για τον πόλεμο στην Ευρώπη, εμμέσως πλην σαφώς αφήνει ανοικτό παράθυρο για διεκδικήσεις, αλλά μόνο στο θέμα του κατοχικού δανείου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/07/2013 20:44:31

    Δώστα αύριο με τον νόμιμο τόκο Σόιμπλε τα πρώτα που δεν αρνείσαι και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στη Χάγη που είσαι χαμένος απο χέρι με τόσους τόμους από τη μεριά μου και λόγια από τη δική σου. Μου φτάνουν τα πρώτα να γυρίσω σρε πλεονάσματα και εσύ σε ζημιές. Μέχρι να βγουν φυσικά αέρια που θα στα χρεώνω σε "φιλική" τιμή όπως το επιτόκιο του πρώτου μνημονίου (7% μεταξύ κρατών ενώ η Γερμανία δανείζεται χωρίς επιτόκιο)...

    • tpe avatar
      tpe @ Γεώργιος Τ. 19/07/2013 06:49:43

      Για να τα φάμε κι αυτά σε ένα χρόνο; Σε δύο χρόνια; Σε πόσα;
      Το πρόβλημα είναι το μνημόνιο κι όχι οι καρεκλοκένταυροι γραφειοκράτες και άχρηστοι της χώρας, ε;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ tpe 19/07/2013 20:57:05

        Μίλησα για μνημόνιο εγώ; Γιατί πήγες αλλού το θέμα; Αγαπάς Σόιμπλε και πόνεσε η αλήθεια για το χρέος;

  2. someone avatar
    someone 18/07/2013 21:00:13

    χα χα χα χα το αλλο με το τοτο το ξερετε???????????????

    • Ανδρεας45 avatar
      Ανδρεας45 @ someone 19/07/2013 09:30:33

      Αμαν πια με αυτον τον Τοτο σας. Δεν εχετε τιποτα αλλο να γραψετε;

  3. giorgos avatar
    giorgos 18/07/2013 23:00:59

    Καλά είναι δυνατόν να σκεφτόμαστε τι θέλει ο σόϊ-μπλε? Εμείς πρέπει να προχωρήσουμε και... οτι θέλει προκύψει

  4. Bil avatar
    Bil 19/07/2013 00:16:50

    Φοβάται τον Τσίπρα ο Σόιμπλε γι' αυτό είπε ναι για το κατοχικό δάνειο.

  5. KONSTANTINOS PAPADOPOULOS avatar
    KONSTANTINOS PAPADOPOULOS 19/07/2013 08:55:57

    TI SXOLEIA NA KANO EF OSON MAS PAIZOYNE APO OLES THS PANTES
    VRISKOME EDO STHN KINA KAI NOIOTHO MEGALH ANATRIXILA GIA OSA SE SYMVENOYNE STHN PATRIDA MAS

  6. fitsoulas avatar
    fitsoulas 19/07/2013 10:33:09

    Έγινε καμιά νύξη για τα 600 δισ. του Σώρρα;

  7. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 19/07/2013 13:23:50

    Ούτε το "παράθυρο" του κατοχικού δανείου άφησε ανοικτό. Όποιος άκουσε την χθεσινή του συνέντευξη στην Σία Κοσσιώνη του ΣΚΑΪ, μπορεί να το επιβεβαιώσει. Το κατοχικό δάνειο, είπε, έχει εξοφληθεί (!;).

  8. nikos avatar
    nikos 19/07/2013 20:40:33

    Aκουσα και ξανακουσα την συνεντετυξη σοιμπλε. κανενα παραθυρο δεν αφησε,

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ nikos 19/07/2013 20:56:08

      Συμφωνώ! Δε χρειάζεται πάντως να συμφωνήσουν. Υπάρχει Χάγη.

      • ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ avatar
        ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ @ Γεώργιος Τ. 20/07/2013 01:26:59

        Mα πιστεύτε ότι οι Γερμανοί θά καταβάλουν αποζημιώσεις χωρίς να αντιδράσουν . Μόνο ανίδεοι θα ήταν εάν έκαναν κάτι τέτοιο. Χρειάζεται πείσμα καί επιμονή.

        Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

        Εάν ήταν οι Γερμανοί στήν θέση μας τί θα απαιτούσαν από τη χώρα μας ? ? ? ? ? ? ? ? ?