04/08/2008 13:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παράδεισος βρώμικου χρήματος «η Ελλάς»

Τώρα που οι πλούσιοι τουρίστες θα αποφασίσουν μάλλον να σταματήσουν να έρχονται στην Ελλάδα, επειδή ορισμένοι διαπιστώνουν έλλειψη επαρκούς αστυνόμευσης με αποτέλεσμα οι δολοφόνοι να κυκλοφορούν ανεμπόδιστοι, ενώ άλλοι δεν πείθονται από τις «κιτς» πρωτοβουλίες που αναλαμβάνει το υπουργείο Τουρισμού για να τους προσελκύσει εδώ, προτείνουμε στην κυβέρνηση να αναλάβει την εξής πρωτοβουλία για να αναπληρωθεί το χαμένο εισόδημα. Όχι ανοικτά βεβαίως, με ολοσέλιδες διαφημιστικές καταχωρήσεις, αλλά μυστικά, από στόμα σε στόμα - ξέρουν πώς να το κάνουν ορισμένα έμπειρα επί του θέματος στελέχη της. Να προσκαλέσει για να φέρουν τα χρήματά τους για να τα ξεπλύνουν στην Ελλάδα όλοι οι ενδιαφερόμενοι λαθρέμποροι και μεγαλοεπιχειρηματίες. Δεν υπάρχει πλέον κανένας κίνδυνος. Ο Ζορμπάς πήγε σπίτι του και η νέα «επιτροπή για το βρώμικο χρήμα» θα συγκροτηθεί μέχρι τον Σεπτέμβριο, όπως είπε και ο κ. Αλογοσκούφης. Δηλαδή, του Αγίου Π.. (αντελεήμονος), που λένε.

Δεν είναι καλή ιδέα; Κι αν ορισμένοι αυτοδημιούργητοι μεγαλολαθρέμποροι δεν πειστούν μπορούν να τους πουν στ αυτί και το εξής: Ακόμα και να συγκροτηθεί η νέα Αρχή για το βρώμικο χρήμα, πάλι δεν θα υπάρχει ουδείς κίνδυνος. Επειδή θα είναι επικεφαλής της δικαστικός εν ενεργεία, που είναι αντισυνταγματικό. Θα μπορούν δηλαδή να προσλάβουν έναν από τους δικηγόρους που συχνάζουν στα τηλεοπτικά παράθυρα και να προσβάλουν κάθε ενέργεια της Αρχής εναντίον τους στο Συμβούλιο Επικρατείας. Θα δικαιωθούν, σίγουρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kemanidis avatar
    kemanidis 04/08/2008 16:04:32

    Ωραία ιδέα, αν και όχι ... ρηξικέλευθη! Ήδη, γίνεται ξέπλυμα μαύρου χρήματος στη χώρα, σε μεγάλη έκταση. Βέβαια, το χιούμορ, ευχάριστο και μάλλον, ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος αντιμετώπισης της πολιτικής χυδαιότητας.
    Μπράβο, μου άρεσε το σχόλιο!

  2. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 04/08/2008 16:43:39

    Πέρα από τα τερτίπια των τρόπων που μεθοδεύεται η σταδιακή κατάργηση πάσης εννοίας εννόμου τάξεως, το χειρότερο όλων, δεν είναι το χάος της ζόύγκλας που επεκτείνεται. Αλλά το σιγανό ψήσιμο του Ταρζάν, από τα ίδια κυκλώματα που οικοδομούν το χάος. Έστω και αν απαιτεί χρόνο η συναρμολόγηση του Φράνκενσταϊν Τζούνιορ, όλοι γνωρίζουμε ήδη το όνομα της τάξης που θα επιφέρει: Ο προσδιορισμός "Νέα" αφορά μάλλον ποσοτικά κριτήρια. Δεδομένου ότι από ποιοτικής πλευράς η πρόβα τζενεράλε του Αδόλφου υπήρξε άψογη: Λαϊκή αποδοχή, καθαριότης, σύστημα, παραγωγικότης, εγκάρδια λατρεία του Μεγάλου Αδελφού και κοινωνικός τσομπισμός.
    Στην αρχαιότητα η λατρεία του χρυσού κριαριού συνδέθηκε με τις ανθρωποθυσίες. Τότε οι θιασώτες ήταν ακόμη βάρβαροι. Δεν γνώριζαν τη μέθοδο επιβολής της εκούσιας ανθρωποφαγίας.
    (Τι να τα κάνεις τα λεφτά άμα δεν έχεις φράγκο,
    τι να το κάνω το όχημα μετά από τέτοιο τράκο).

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/08/2008 17:26:33

    Εννοια σου και οι εχοντες και κατεχοντες βρωμικο χρημα (κι ας ειναι αοσμο)ξερουν, οχι μονο πως στην Ελλαδα ειναι παραδεισος,αλλα και ποιοι κατευθυνουν το παιχνιδι...

    ΜΠΟΓΚΟΤΑΤΕΝΑΣ

  4. σασκα avatar
    σασκα 04/08/2008 18:01:10

    Σωστός ο τίτλο μόνο γιατί παρακάτω "Τώρα που οι πλούσιοι τουρίστες θα ...........να αναπληρωθεί το χαμένο εισόδημα."είναι απλά αλλη μια παραπληροφόρηση (σόρυ Factorx ) μιας και η Ελλάδα είναι ο καλύτερος τουριστικός προορισμός ακόμα και για κάτι μάγκες που ξεπλένουν τα Ρώσικα ή τουρκοκυπριακά ή σαουδαραβικά ντολαρς. Αν δεν υπήρχαν και αυτοι τότε θα ήταν κακά τα χάλια μας.
    Π.Χ Κρήτη 1στρέμμα 1.000.000 Ε
    Ρόδος μια κατοικία στο καμμένο δάσος 2.000.000 Ε
    και αυτό γίνετε σε όλη την επικράτεια και μάλιστα δεν είναι σημερινό φαινόμενο αλλά 10ετίας !
    Που είναι άραγε ο Ζορμπάς και γιατί δεν βρήκε αυτό το μαύρο χρήμα; Αυτό το μαύρο χρήμα που καταστρέφει χωριά γειτονιές αλλάζοντας τον χάρτη της κληρονομιάς μας, αλλά κάνοντας μας πλούσιους μιας και το κοτέτσι του παππού μας είμαστε έτοιμοι να πουλήσουμε;
    Παράδεισος βρώμικου χρήματος «η Ελλάς»

  5. port porta avatar
    port porta 04/08/2008 18:03:56

    τα λεφτα ειναι ακριβα, λεει ο πατερας μου.

    πολυ καλο το σχολιο και θα βγει περα για περα αληθεινο. Τι θα πει ο ΓΑΠ? φερτε πισω το μπαρπμα Γιωργο να μας ξεβρακωσει, εφοσον υπαρχει περιπτωση να δουμε και τον δικο του κωλο?? εδω ξεχασε και το Μαντελη. Ο μονος που ασχολειται-για δικους του λογους- με τα ΠΑΣΟΚΟπαλικαρια ειναι ο Κουρης. Τον ριξανε και τους παει λαου λαου μεχρι να βρει ακρη.

    Το ξεπλυμα ειναι αρτ στην Ελλαδα. Ο αλλος νοικιαζει μαγαζι 30μ2 στο Κολωνακι με 27.000 Ε/μ ενοικο ! χαχαχα τι πρεπει να πουλαει ρε παιδια?
    Ο αλλος ΠΑρκινγ !!! εκει να δειτε γελια. Εξπερ σας λεω. Ποσα αυτοκινητα μπαινουν? για 1 ωρα, και τα λοιπα ΜΠΛΑΚ. ποσες θεσεις η αδεια? 200? 300 βαζουν αδηλωτα. Αρτιστες.

    Ο Ζορμπας τι θα βρει δηλαδη? Τα βασικα. Λογαριασμους και σουιφτς η αλαληψεις. Ειναι αργα για πολλα απο αυτα που εγιναν ειδη μπισνες.

    ΠΠ

  6. Factorx avatar
    Factorx 04/08/2008 20:19:25

    Με σημερινή ερώτηση τους, βουλευτές του ΠΑΣΟΚ καταγγέλλουν ξέπλυμα μαύρου χρήματος από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος! "Οι μεγαλόστομες αναγγελίες εκστρατείας κατά της φοροδιαφυγής διαψεύδονται στην πράξη από τις διευκολύνσεις φοροαποφυγής και ενδεχομένως ξεπλύματος βρώμικου χρήματος, που προσφέρει σε Έλληνες οικονομικά ισχυρούς πελάτες της η διορισμένη από την Κυβέρνηση Διοίκηση της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος – Μείζον θέμα ηθικής τάξεως για τον Υπουργό Οικονομίας και τον «εκλεκτό» του, Διοικητή της ΕΤΕ –
    Νεότερα στοιχεία από τις ΗΠΑ δείχνουν ότι η Εθνική δραστηριοποιείται σε έναν από τους μεγαλύτερους φορολογικούς παραδείσους, όπου κρύβονται από τις αρχές κεφάλαια σχεδόν 300 δισ. δολαρίων».
    Στο ποσό των 293 δισ. δολαρίων ανέρχονται τα κεφάλαια που «κρύβονται» από τις φορολογικές αρχές στο Νησί Γκέρνσεϊ της Μάγχης, σύμφωνα με έκθεση ειδικής Επιτροπής του αμερικανικού Κονγκρέσου, με θέμα «Τράπεζες σε φορολογικούς παραδείσους και συμμόρφωση στην αμερικανική φορολογική νομοθεσία», που δόθηκε στη δημοσιότητα στις 17 Ιουλίου 2008!
    Δεδομένου ότι στον ίδιο φορολογικό παράδεισο, τον οποίο οι αμερικανικές αρχές έχουν θέσει κατά τον πλέον επίσημο τρόπο στο στόχαστρο των ερευνών τους για φοροδιαφυγή, διατηρεί και η Εθνική Τράπεζα θυγατρική τράπεζα-σφραγίδα, προκειμένου να..."

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/08/2008 21:23:44

    ας μην υπερβάλουμε με την Εθνική...Όλες οι τράπεζες έχουν νόμιμους λογαριασμούς offshore. Δεν συνεπάγεται αυτόματα χρήμα από προϊόν εγκλήματος.

    Φυσικά ένα έγκλημα είναι και η φοροδιαφυγή. Άλλο έγκλημα είναι απόκρυψη περιουσιακών στοιχείων. Αλλά ας μην πηδάμε σε συμπεράσματα. Επειδή μπορεί κάποιος να φοροδιαφύγει μέσω offshore, δεν συνεπάγεται ότι όλοι όσοι είναι σε offshore φοροδιαφέυγουν.

    Οι Πασόκοι είναιο κοκορόμυαλλοι. Ξεχνάνε ότι επί των ημερών τους έγινε τσακωτή η Εθνική (μέσω της θυγατρικής στην στην ΝΥ) να παίρνει καταθέσεις Ελληνοαμερικάνων και να τους δίνει αφορολογητα επιτόκια μέσω Ελλάδος. Οι Πασόκοι στην τωρινή καταγγελία τους βοηθάνε την Γιουρομπάνκ, την Αλφα και την Πειραιώς. Απλά.

    Ξέπλυμα μαύρου χρήματος γίνεται στις χρηματιστηριακές, και σε κάθε τραπεζικό γκισέ, που δέχεται μετρητά χωρία να ρωτάει αγενείς ερωτήσεις. Επίσης μέσα από νυχτερινά κέντρα, ταβέρνες, cash business επιχειρήσεις (κάτι περίεργα άδεια ψιλικατζήδικα στο Κολωνάκι) κλπ. Κάτι δυσθεώρατες επενδύσεςι που αναρωτιέσαι γιατί έγιναν και αν ποτέ θα βγάλουν λεφτά... Και φυσικά για πολύ καιρό με τα κρατικά ομόλογα.

    Να σας φτιάξω? Όταν ή εάν διασταυρωθούν τα Ευρωπαϊκά ΑΦΜ με τα Αμερικανικά, τότε θα δείτε ποιά ποντίκια φοροδιαφεύγουν και ποιά ξεπλένουν. Για την ώρα το μόνο που γίνεται είναι φακέλλωμα των ευρωπαϊκών ΑΦΜ (από τους Ευρωπαίους)

  8. σασκα avatar
    σασκα 04/08/2008 21:45:06

    Factorx σε παραδέχομαι για τα αλματάκια σου δηλαδή θέλεις να μας μεταφέρεις ότι οι αφελείς έλληνες πίστεψαν τους πρασινοχαχόλους με πρωταγωνιστή ως είθισται τον κλουζώ (Καρχιμάκης) ότι μόνο τα τελευταία χρόνια η Εθνική τράπεζα ξεπλένει μαύρο χρήμα.
    Υποτιμάται την νοημοσύνη μας σαν και τα ΜΜΕ !

  9. thanos avatar
    thanos 05/08/2008 01:41:06

    @σασκα,
    Ξερεις με τι σημαια το αφεντικο σου(ο Μπουχεσας) πηρε τις εκλογες το 2004 ?
    Κανε το μπεκι λοιπον.

  10. σασκα avatar
    σασκα 05/08/2008 23:21:11

    thanos
    Τουμπεκί ή τουμπεκί ψιλοκομμένο ή τουμπέκα.
    = κάνω μόκο, το βουλώνω, σκάω.
    Τömbeki στα Τούρκικα είναι ο καπνός που μπαίνει στο ναργιλέ. Και ως γνωστόν, οι σοβαροί καπνίζουν ναργιλέ χωρίς να μιλάνε.
    Είναι επίσης γνωστό εύοσμο Περσικό φυτό!

    Αλλά εσύ σαν πολυμαθείς θα εννοείς τον Πρόεδροτης Νότιας Αφρικής Τ. Μπέκι