#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/11/2011 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παράγων σταθερότητας ο Αντώνης Σαμαράς



Με μια  δήλωση, που χαρακτηρίζεται από   υψηλό αίσθημα πολιτικής ευθύνης, ο Πρόεδρος της Ν.Δ.   Αντώνης Σαμαράς ήρθη στο ύψος των περιστάσεων.

Σε  στιγμές πρωτοφανούς κρίσης και αβεβαιότητας, αναδεικνύεται σε  σταθεροποιητικό παράγοντα της χώρας.

Μια ήρεμη δύναμη υπευθυνότητας, που  εγγυάται  την ευρωπαϊκή της πορεία και το μέλλον της.

Μπορεί να έχουμε έκτακτες καταστάσεις, αλλά ο κ. Σαμαράς, ως ηγέτης ενός κόμματος εξουσίας  όφειλε   να  κινηθεί εντός των πλαισίων που προβλέπει η Συνταγματική μας τάξη.

Απέναντι στον τυχοδιωκτισμό, προέταξε  τον σταθερό προσανατολισμό.

Στον καιροσκοπισμό, την συνέπεια.

Στην ανευθυνότητα, την ευθύνη.

Στις παρασκηνιακές διαβουλεύσεις,  τον καθαρό λόγο.

Στη μικροπολιτική, το συμφέρον της Πατρίδας.

Τούτες τις κρίσιμες ώρες η Πατρίδα μας χρειάζεται έναν σοβαρό και ικανό Πρωθυπουργό.

Ο Ελληνικός λαός έναν ηγέτη με σχέδιο και όραμα για τη χώρα.

Οι εταίροι μας  έναν αξιόπιστο συνομιλητή αποφασισμένο να βγάλει την Ελλάδα από τα αδιέξοδα.

Η Ελλάδα χρειάζεται καθαρές λύσεις και προοπτική αισιοδοξίας.

Με τη σημερινή του δήλωση ο Πρόεδρος της Ν.Δ.  έδειξε το δρόμο της υπευθυνότητας και της ευθύνης.

Η λύση αυτές τις δραματικές ώρες είναι μια μεταβατική Κυβέρνηση  που θα οδηγήσει τη χώρα άμεσα σε εκλογές.

Για να φύγει σήμερα  ένας  ανεύθυνος και επικίνδυνος Πρωθυπουργός

Γιατί ουδείς πλέον τον εμπιστεύεται.  Εχει εκτεθεί και έχει εκθέσει τη χώρα παγκοσμίως.

Η παρουσία του ζημιώνει τη χώρα.

Η Πατρίδα μας  χρειάζεται ένα νέο ξεκίνημα.

Δεν θα είναι εύκολο.

Είναι, όμως, απολύτως εφικτό.

Δικαιούμεθα και μας αξίζει μια καλύτερη ημέρα.

Kώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 03/11/2011 14:59:29

    Σωστά αυτά που λες ΚΡ αλλά εαν δεν είχε κλείσει κι ο λαός την παρέλαση την περασμένη Παρασκευή ακόμα θα περιμέναμε να πέσει ο ΓΑΠ.

  2. effie B. avatar
    effie B. 03/11/2011 14:59:56

    ακριβως ετσι Κωστα.
    με υπευθυνοτητα για το καλο της Πατριδας!

    • effie B. avatar
      effie B. @ effie B. 03/11/2011 15:15:06

      αν εσύ διαλέγεις την χρεοκοπία, η δική μου γνώμη περισσεύει!

      • road runner avatar
        road runner @ effie B. 03/11/2011 15:17:01

        Εκβιασμός τύπου ΓΑΠ δηλαδη.

        • effie B. avatar
          effie B. @ road runner 03/11/2011 15:22:55

          καθολου! μεχρι χθες νομιζαμε οτι περνανε οι εκβιασμοι στους ευρωπαιους.
          σημερα ομως ξημερωσε αλλη μερα!

          Οι εξελιγεις καταιγιστικες! Ο ΓΑΠ δεν παραιτειται και ειναι ετοιμος να αιματοκυλησει ακομη και τη χωρα!!

          • road runner avatar
            road runner @ effie B. 03/11/2011 15:38:15

            Ο ΓΑΠ ήταν εκβιαστικός στο εσωτερικό, μην λεμε ότι θέλουμε τώρα. Ο ίδιος ο Σαμαράς δεν έλεγε ότι ο ΓΑΠ ούτε καν διαπραγμετεύτικε το μνημόνιο? Και τώρα λέμε οτι έκανε μεχρι και εκβιασμούς στους έξω?
            Είπαμε 1984 αλλά όχι και έτσι.

          • effie B. avatar
            effie B. @ road runner 03/11/2011 15:56:02

            χθες τι εγινε; δεν εκβιασε τους ευρωπαιους; τουλαχιστον αυτοι ετσι το καταλαβαν;
            1984;

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ road runner 03/11/2011 15:45:02

          θα μου επιτρέψετε να σας πω να μη βιάζεστε!

          • one avatar
            one @ Κώστας Ροδινός 03/11/2011 16:53:03

            Μακάρι να είναι όπως τα λές.. Ο ΓΑΠ όμως κατάφερε να τον βγάλει κωλοτούμπα.. Θα δείξει..

          • antonis avatar
            antonis @ Κώστας Ροδινός 04/11/2011 15:51:32

            swstos....

      • machupichu avatar
        machupichu @ effie B. 03/11/2011 15:25:34

        η βλακεία δεν παλεύεται.

        Η συμφωνία της 27/10, την οποία μάς παρουσιάζουν σαν δήθεν σωτήρια οι συμφοιτητές, είναι διακήρυξη χρεωκοπίας όπως την χαρακτήρισαν οι διεθνείς οίκοι αξιολόγησης.

        DEFAULT , oύτε Selective default, ούτε credit event.

        Σταματήστε να προσπαθείτε να κάνετε το μαύρο άσπρο.

        EKTIΘΕΣΤΕ

  3. Lampros avatar
    Lampros 03/11/2011 15:01:19

    Κωστα σε παρακαλώ, όταν ψηφίσει το βασικό διακύβεβμα του δοσίλογου, όταν ψηφίσει και αυτός το νομοσχέδιο που ηταν το κυκνειο ασμα του ΓΑΠ για ποια καλύτερη μερα μιλας και για νεο ξεκίνημα?????

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Lampros 03/11/2011 15:22:52

      Δυστυχώς, τείνω να συμφωνήσω...

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Αυριανιστής 03/11/2011 15:30:25

        Μπλέξαμε φίλε!
        Μπλέξαμε, και βλέπω κυβισθήσεις από εκεί που δεν το περίμενα!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Lampros 03/11/2011 15:46:08

      Lampros,
      το μείζον για τη χώρα είναι να φύγει η Κυβέρνηση Παπανδρέου

  4. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 03/11/2011 15:01:31

    To ΠΑΣΟΚ παντως πανηγυριζει...!!! χρειαστηκε λενε η απειλη δημοψηφισματος γαι να συμφωνησει ο Σαμαρας.
    Αληθεια με την εθνικκη κυριαρχια τι γινεται;;
    Και αυτη η κοινη επιστολη βουλευτων ΝΔ και Πασοκ πως την σχολιαζετε;;;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ρήγας Φερραιος 03/11/2011 15:04:15

      Το ΠΑΣΟΚ πανηγυρίζει επειδή ο Παπανδρέου παραιτείται από Πρωθυπουργός;

      • effie B. avatar
        effie B. @ Κώστας Ροδινός 03/11/2011 15:16:11

        οχι Κωστα, επειδη εχουμε γινει ρεντικολο διεθνως.
        Να δω πως θα μαζευτει αυτη η χλευη!!

        • effie B. avatar
          effie B. @ effie B. 03/11/2011 15:19:07

          το εργο δεν τελειωσε. μολις ακουσα οτι Ο ΓΑΠ αρνειται να παραιτηθει.
          Ποσο θα μας συρει ακομη στην ανυποληψια!!!

          Ελπιζω να μην δουμε αλλες ανωμαλιες!!!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 03/11/2011 16:17:58

        Το Πασοκ πανηγυρίζει για τους εξής λόγους:

        1) Υπάρχουν ίχνη του ρήγματος Πορεδρικοί-Εκσυγχρονιστές, ή η εκδίηση του Σημίτη
        2) Βγηκαν όλοι οι γερμανοτσολιάδες άπό το ντουλάπι και κουνιουνται χαρούμενοι (αχ είμαστε όλοι εξω από το νοπτυλάπι)
        3) Βρήκαν αποδιοπομπαίο τράγο "που τα έχει όλη η υφήλιος μαζί του" "Αυτός φταίει, το Πασόκ είναι εδω, ενωμένο --- (να τολμήσει καποιος από την ΝΔ να πει για ΔΝΤ χαχαχάαα)
        4) Η νέα πολιτική γραμμή τους θα είναι φιλελεύθερος κοινωνισμός (για συμμετρία)

    • Y. avatar
      Y. @ Ρήγας Φερραιος 03/11/2011 15:20:58

      Γνωστοί και μη εξαιρετέοι γεφυροποιοί
      Ο μιντιοεργολαβονταβατζής έχει πολλά ανεκτέλεστα, σε γέφυρες. Έχουν ήδη προσληφθεί

  5. Β.Χ. avatar
    Β.Χ. 03/11/2011 15:02:06

    Εκλογές τώρα.

  6. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 03/11/2011 15:05:07

    "υψηλό αίσθημα πολιτικής ευθύνης"

    Έτσι είναι κ. Ροδινέ. Ο Αντώνης Σαμαράς τίμησε για ακόμη μια φορά την ιστορία του αλλά και το λαό μας. Δε λαϊκίζει και ξέρει πότε και τι πρέπει.
    Έχουν ξαμολυθεί τα παπαγαλάκια του μνημονιακού συνοθυλεύματος να μειώσουν την αξία και βαρύτητα της σημαντικής του δήλωσης αυτή την ιδιαίτερα κρίσιμη για τη χώρα και τους Έλληνες στιγμή, ερμηνεύοντάς την επιλεκτικά και κατά το δοκούν.
    Αλλά έχουσι γνώσι οι φύλακες και έσεται ήμαρ. Ήγγικεν γαρ η ώρα._
    Με λογισμό και μ΄όνειρο
    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  7. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 03/11/2011 15:07:10

    Λοιπόν, ξεκάθαρα πράγματα. Πολιτικό με τέτοιο αίσθημα ευθύνης και χρέους για την πατρίδα είχαμε να δούμε πολλές δεκαετίες. Μπράβο στον ΑΣ, η υπευθυνότητα του ανδρός, εχέγγυο αυτοδυναμίας, ελπίδα ανάστασης.

    • road runner avatar
      road runner @ Τιγράνης 03/11/2011 15:18:20

      Μα αυτός δεν έλεγε ότι δεν θα ψηφισει την σύμβαση? Από ότι θυμάμαι δηλαδη.

      • GSV avatar
        GSV @ road runner 03/11/2011 15:59:45

        Re road runner φερε μας εσυ λεφτα να πληρωθουν οι μισθοι και οι συνταξεις για τους επομενους μηνες και εμεις οι υπολοιποι θα παρουμε τα ντουφεκια να ανεβουμε τα βουνα για να αρχισουμε την επανασταση.

        Ελεος δλδ. Κατηγορητε το Σαμαρα γιατι αυτη τη στιγμη που εχουμε πιασει πατο, μας εχουν γυρισει ολοι τη πλατη, ειμαστε υπερχρεωμενοι, η εθνικη οικονομια διαλυμενη , εκανε το αυτονοητο. Κοιταξε τους συμπολιτες που καποιοι απο εμας δεν σκεφτομαστε καν. Μερικοι απο εμας μπορει να εχουμε την οικονομικη ασφαλεια και να γραφουμε επαναστατικες και πατριωτικες ιδεες. Την ιδια στιγμη αλλοι δεν εχουν να φανε.

        Μπραβο στο Σαμαρα. Και εμενα μου πειραξε τις πατριωτικες μου χορδες η αποφαση του. Αλλα μπραβο του. Διοτι σκεφτεται αυτους που εμεις ξεχναμε.

        Ελλαδα δεν ειναι μονο Ελληνες που ξυπνανε το πρωι ανοιγουν τον υπολογιστη τους και γραφουν τις επαναστατικες τους ιδεες στα μπλογκς. Ελλαδα ειναι και οι γεροντες, και οι ανυμποροι και οι ανρθωποι που τα φερνουν δυσκολα βολτα.

        • road runner avatar
          road runner @ GSV 03/11/2011 16:16:43

          Δηλαδή εκείνα τα δεν ψηφίζω και με 280 να το φέρουν τι ήταν? Όχι για να καταλάβω τι γίνεται. Τι από τα δύο είναι όχι τίποτα άλλο.

          • GSV avatar
            GSV @ road runner 03/11/2011 16:29:27

            Φιλε μου δεν εχεις καταλαβει τι εχει γινει προφανως. Ο ΓΑΠ καταφερε το προβλημα της Ελλαδος απο εσωτερικο να το κανει παγκοσμιο. Καταφερε να μας γυρισουν ολοι τη πλατη. Θα συμφωνησεις μαζι μου οτι η Ελλαδα και να εβγαινε απο την ΕΕ θα επρεπε να αναζητησει αλλου δανεια για να επιβιωσει. Για να πληρωνει μισθους συνταξεις. Ο ΓΑΠ καταφερε να μη μας δανειζει κανεις. Αυτο που προεχει αυτη τη στιγμη ειναι να συνεχισει το κρατος να ανταποκρινεται στις υποχρεωσεις στο στο εσωτερικο και σταδιακα (σταδιακα) με μια αναπτυξιακη πολιτικη να αποδεσμευτουμε στρεφομενοι αλλου για οικονομικες συνεργασιες. Προσεχε, συνεργασιες ως ισοτιμοι. Τωρα οπου και να στραφουμε θα πρεπει να ξεπουλησουμε. Εχουν μυριστει αιμα ολοι. Ειναι επιτακτικη αναγκη αυτη τη στιγμη ειδικα τα πετρελαια να μην πειραχθουν. Διοτι θα τα φανε τζαπα. Πρεπει να ορθοποδησουμε. Ο Σαμαρας εκανε το αυτονοητο. Μπορει να στερειται επιφανειακως πατριωτισμου, αλλα σε βαθος χρονου θα δωσει αποτελεσματα πραγματικα υπερ της χωρας. Αρκει να πραγματοποιησει τις δεσμευσεις του.

            Αυτοι τη στιγμη ο ΓΑΠ καταφερε οι δανειστες να εχουν και το μαχαιρι και το καρπουζι. Μετετρεψε ενα προβλημα καθαρα οικονομικης φυσης, σε ζητημα εθνικης αξιοπιστιας.

        • one avatar
          one @ GSV 03/11/2011 16:55:09

          Οι μισθοί και οι συντάξεις δεν πληρώνονται από τα λεφτά του ΔΝΤ +ΕΚΤ. πληρώνονται από τος φόρους..

      • anideos avatar
        anideos @ road runner 03/11/2011 15:59:48

        Μαλλον δεν θυμασαι καλα. Ο Σαμαρας για αλλο μιγμα πολιτικης μιλαει εδω κα 2 χρονια.

        • road runner avatar
          road runner @ anideos 03/11/2011 16:18:15

          Μα ποιο μήγμα έιναι αυτό? Η σύμβαση που θα παεί στην βουλή τώρα θα είναι αυτή που διαπραγματευτικε(λέμε τωρα) ο Μπενι με τον ΓΑΠ.

  8. PERIS avatar
    PERIS 03/11/2011 15:08:04

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ.ΜΗΝ ΠΡΟΔΩΣΕΙΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΙΣΤΕΨΑΜΕ.ΠΡΟΣΕΞΕ!!!!!!!!!!

  9. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 03/11/2011 15:09:06

    Μόλις διέρευσε ότι ήταν παγίδα το δημοψήφισμα για να τσιμπήσει ο Σαμαράς και να συναινέσει.
    Αν του την έπαιξαν τόσο ωραία οι εκβιαστές Μέρκελ-Σαρκοζύ-ΓΑΠ τότε τι να πώ.Κρίμα για όσα θα ακολουθήσουν

    • Απορία avatar
      Απορία @ Γιώργος Π 03/11/2011 15:15:48

      Ο λαός έχει συμπιεστεί αφάνταστα. Γνώριζαν όλοι ότι κάποια στιγμή θα γινόταν το τυχαίο γεγονός. Το τυχαίο γεγονός ήρθε την 28η Οκτωβρίου με το σταμάτημα της παρέλασης και τις φραστικές επιθέσεις στον πρόεδρο της δημοκρατίας. Μετά απλά δρομολογήθηκαν οι εξελίξεις. Δεν περπάταγε άλλο ο Παπανδρέου.

      Ο Σαμαράς εαν δεν κάνει πράξη αυτά που έχει εξαγγείλει στον λαό τους τελευταίους μήνες θα πάρει και αυτός την άγουσα στο επόμενο τυχαίο γεγονός.

      • road runner avatar
        road runner @ Απορία 03/11/2011 15:20:37

        Οχι ακριβώς. Οταν η ΝΔ είναι στα πράγματα, τα πεζοδρόμια ξηλώνονται για πολύ λιγότερο.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/11/2011 15:09:07

    Από τη μια χαίρομαι, και από την άλλη λυπάμαι τον Σαμαρά.
    Θα αναλάβει τη πρωθυπουργία σε μια από τις πιο δύσκολες περιόδους της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας, έχοντας τρία ανοιχτά και ιδιαίτερα κρίσιμα μέτωπα:
    1- Κρίση και ενδεχόμενη χρεοκοπία
    2-Εθνικά θέματα Αιγαίου-ΑΟΖ
    3-Εσωκομματικές μαχαιριές, βαρονείες, γόνοι, κλπ.
    Του εύχομαι γερό στομάχι και καλή καρδιά.
    Πιστεύω όμως πως θα τα καταφέρει.
    Όλοι οι άλλοι (μα όλοι) απέχουν παρασάγγες...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 03/11/2011 15:25:45

      Δυστυχώς όμως, ως προς το (1) θα έχει απεμπολήσει μόνος του κάθε περιθώριο αντίδρασης, αν κάνει το λάθος να ψηφίσει τη δανειακή σύμβαση μαζί με τους πασόκους.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Strange Attractor 03/11/2011 16:19:52

      Και η Καθημερινή ήδη διαμηνύει εκ μέρους της Αντιβασιλείας ότι "δεν τίθεται θέμα επαναδιαπραγμάτευσης του Μημονίου"

  11. Μara avatar
    Μara 03/11/2011 15:10:44

    EΚΛΟΓΕΣ και μόνο ΕΚΛΟΓΕΣ τίποτα άλλο. Η νέα κυβέρνηση που θα προκύψει , ξεκινάει από την αρχή όλες τις διαπραγματεύσεις.

    • Dark Angel avatar
      Dark Angel @ Μara 03/11/2011 15:16:11

      +1
      Eκτός κι αν έχει ήδη συμφωνήσει...Τότε...

      • Mara avatar
        Mara @ Dark Angel 03/11/2011 15:56:04

        Όσο περνάει η ώρα, μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η περίπτωση του σεναρίου... να μπλοφάρει για να παραιτηθεί ο ΓΑΠ και μετά να την γυρίσει την πλάκα?
        Κάτι δεν μου κάθεται καλά με την κίνηση αυτή. 'Εκ πρώτης όψεως, φαίνεται αψυχολόγητη. Είναι δυνατόν να αντέχει 2 χρόνια τώρα και ξαφνικά να υποκύπτει έτσι απλά?
        Κάτι δεν πάει καλά...

        • road runner avatar
          road runner @ Mara 03/11/2011 16:05:03

          Μόλις το έκανε.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Μara 03/11/2011 15:17:22

      αυτο ακριβως θα γινει!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Μara 03/11/2011 15:47:46

      Μara,
      το είπα και παραπάνω.
      Το μείζον για τη χώρα είναι η απαλλαγή μας από την Κυβέρνηση Παπανδρέου

      • Mara avatar
        Mara @ Κώστας Ροδινός 03/11/2011 16:21:05

        O.K.... Kώστα.
        Κατάλαβα... (μετά το πρώτο σόκ...).
        Η κατάσταση εξελίσσεται σε σκληρό πόκερ... για γερά νεύρα!
        Ίδωμεν!

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ Κώστας Ροδινός 03/11/2011 17:02:11

        Aν περάσει η δανειακή με 180, δεν έχει σημασία όμως ποιος είναι στην Κυβέρνηση...Νομιμοποιείται και η πρώτη δανειακή που είναι - ακόμα - εντελώς παράνομη και αντισυνταγματική, κΡοδινέ.
        Δενόμαστε χειροπόδαρα...

  12. geothe avatar
    geothe 03/11/2011 15:10:59

    Λυπάμαι κύριε Ροδινέ, αλλά όπως κι εγώ πάγωσε η Ελλάδα ολόκληρη από την υπευθυνότητα του Αντώνη Σαμαρά. Αν έπρεπε να πάει σε μεταβατική κυβέρνηση γιατί δεν τ έκανε νωρίτερα να γλιτώσουμε τόσες θυσίες. Αν υποθέσουμε πως στις εκλογές όποτε και εάν γίνουν η ΝΔ κατακτήσει την αυτοδυναμία (δεν προέκυπτε σε κανένα σενάριο με αντίπαλο το ΓΑΠ, γιατί θα συμβεί με αντίπαλο Λοβέρδο, Βενιζέλο ή όποιον άλλο) αφού θα έχει υπερψηφίσει τη δανειακή σύμβαση, με τους όρους προτεκτοράτου, πώς θα επαναδιαπραγματευτεί (με τους Μερκελο-Σαρκοζήδες που βάθαιναν τον εκβιασμό του ΓΑΠ;).
    Δύο τεινά συνέβησαν είτε η ΝΔ είχε πολιτική μυωπία και δεν άρπαξε την ευκαιρία της συνέναισης τότε που υπήρχαν κάποια περιθώρια είτε έπεσε με 200 χιλίομετρα στην παγίδα που της έστησαν οι ντόιοι και ξένοι εγκέφαλοι. Την τρίτη περίπτωση (να ήθελε εξαρχής να ψηφίσει) δεν τολμώ να την ξεστομίσω.
    Τι οφέλη περιμένει η ΝΔ για την πατρίδα, το λαό και την παράταξη από μια μεταβατική κυβέρνηση Παπαδήμου;

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ geothe 03/11/2011 15:12:42

      Να αφήσει να βγάλει άλλος τα κάστανα από τη φωτιά. Είναι η τέταρτη περίπτωση.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ geothe 03/11/2011 15:36:24

      Για να πάει σε μεταβατική κυβέρνηση πρέπει προηγουμένως να παραιτηθεί ο Παπανδρέου, δεν γίνεται διαφορετικά.

    • regeneration avatar
      regeneration @ geothe 03/11/2011 15:36:38

      Πολύ σωστός προβληματισμός...

  13. alakran avatar
    alakran 03/11/2011 15:13:21

    Έτσι είναι Κώστα Ροδινέ!

  14. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 03/11/2011 15:14:00

    Bonjour tristesse...

  15. Joao avatar
    Joao 03/11/2011 15:18:35

    ΟΧΙ στην δανειακή σύμβαση με ΚΑΜΙΑ κυβέρνηση...

    • road runner avatar
      road runner @ Joao 03/11/2011 16:19:47

      Ο Αντώνης έχει άλλη άποψη.

  16. Έμεινα "κάγκελο" avatar
    Έμεινα "κάγκελο" 03/11/2011 15:20:27

    κ.Ροδινε, σωστά τα γράφεται. Αλλά: Βιάστηκε αδικαιολόγητα ο ΑΣ...
    Ήδη ο ΓΑΠ δεν παραιτείται, δεν παει στον Προεδρο της Δημοκρατίας, εγκλωβίζει το Σαμαρά.
    Ενώ ήμασταν ένα βήμα πριν την εσωτερική διάλυση της κυβέρνησης, ένα βήμα πριν τις εκλογές, ένα βήμα πριν φτάσει το Πασοκ σε μονοψήφιο ποσοστό.
    Βιάστηκε. Μας ξάφνιασε. Μας μπέρδεψε.
    Και εάν στηρίζεις επώνυμα τον ΑΣ από τα πρώτα βήματα, πραγματικά χρειάζεσαι εξηγήσεις για να συνεχίσεις.

    ***Όσοι βγαίνουν από ΠΑΣΟΚ, με τις δηλώσεις τους συγκρατούν την ενότητα του... .??!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Έμεινα "κάγκελο" 03/11/2011 15:37:47

      Δεν βιάστηκε καθόλου.
      Ισα-ίσα προκατέλαβε τις εξελίξεις.
      Αν ο Παπανδρέου δεχθεί την πρότασή μου, πρέπει να παραιτηθεί.
      Αν δεν την δεχθεί, τότε αναλαμβάνει το κόστος για αυτό που θα ακολουθήσουν.

  17. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 03/11/2011 15:21:09

    Πάμε για κυβέρνηση 6ης δόσης; Τι ακριβώς θα κάνει όμως στο μεσοδιάστημα μέχρι τις εκλογές. Ασφαλώς θα εφαρμόσει το δρομολογημένο μεσοπρόθεσμο, με τις εφεδρείες, τις ιδιωτικοποιήσεις, τις περικοπές μισθών, την φορολογική φρενίτιδα, τον helios, κλπ. Την παπανδρεϊκή κληρονομιά δηλαδή, ενώ στα ήδη τετελεσμένα που κατέστησαν την τελευταία δανειακή "τετελεσμένη", θα προστεθούν και νέα τετελεσμένα. Εγώ επαναλαμβάνω ότι το χάος που εξαπέλυσε ο ΓΑΠ έχει ξεφύγει τώρα από τα χέρια του. Είναι στα χέρια της Γερμανίας η οποία έχει χοντρύνει το παιχνίδι. Με μοχλό την Ελλάδα στριμώχνει Γαλλία και Ιταλία, ενώ ο νότος και οι Ιρλανδοί είναι αγανακτισμένοι με τον έλληνα πρωθυπουργό. Μόνοι και αναξιόπιστοι βαλλόμαστε από παντού. Χωρίς χαρτιά στα χέρια και αξιόπιστη ισχυρή κυβέρνηση με λαϊκό έρεισμα, οποιαδήποτε και αν είναι αυτή η κυβέρνηση θα εκτελεί τα γερμανικά τελεσίγραφα.

    Εν τω μεταξύ οι φήμες είναι αλληλοσυγκρουόμενες καθώς πολλοί λένε ότι ο ΓΑΠ θα πάει στη βουλή για ψήφο εμπιστοσύνης. Θα επαναληφθεί σε εμπλουτισμένη μορφή το σενάριο του Ιουνίου; Θεωρία του χάους.

  18. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 03/11/2011 15:22:22

    Αγαπητέ μου κύριε Ροδινέ.

    Δεν θα οδηγήσει μόνο τη χώρα σε εκλογές η μεταβατική κυβέρνηση.
    Ο κ. Σαμαράς μίλησε και για κύρωση, μέχρι τις εκλογές, της δανειακής σύμβασης ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΘΕΙ!!!
    Κι αν η δανειακή σύμβαση, τελικά, θα έχει ακόμη πιο επαχθείς όρους για τη χώρα μας και τα παιδιά μας?
    Γιατί ο πρόεδρος ανατρέπει όλη την αντιμνημονιακή του πορεία, των δύο χρόνων, στην οποία πάρα μα πάρα πολλοί, πίστεψαν?
    Ακόμη κι αν αυτό είναι η προϋπόθεση για να δοθεί η 6η δόση, για ποιο λόγο ο πρόεδρος αποφασίζει για μας (τους πολίτες, εννοώ) χωρίς εμάς?
    Όχι, κύριε Ροδινέ! Είναι μεγάλο το λάθος στο οποίο οδηγείται ο πρόεδρος.
    Δείτε τις αντιδράσεις του κόσμου. Είναι άγριες!
    Βοηθείστε, όπως μπορεί ο καθένας, να μην κάνει τέτοιο λάθος η Ν.Δ.
    Πολλοί Έλληνες στήριξαν την τελευταία τους ελπίδα στον Σαμαρά και τη Ν.Δ.
    Ας μη μας απογοητεύσουν...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Βολιώτης 03/11/2011 15:39:03

      Μην ακούτε τι λέει το ΠΑΣΟΚ.
      Προσπαθούν να σώσουν τα προσχήματα.
      Η κίνηση Σαμαρά οδηγεί το Παπανδρέου στην έξοδο

  19. dimitris avatar
    dimitris 03/11/2011 15:26:38

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΑΦΗΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΕΛΠΙΔΑΣ ΜΟΛΙΣ ΔΩΘΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΛΟΓΩΝ ΑΜΕΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΝΤΙΝΤΙΔΩΝ ΤΟΥ ΒΡΕΤΟΥ

  20. ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ 03/11/2011 15:26:54

    Για την επάρκεια και τον γνήσιο Πατριωτισμό του Σαμαρά , κανείς κ.Ροδινε , δεν αμφιβάλλει .Ακόμα κιαυτός ο πολύ αυστηρός κατά τα άλλα απέναντι του Φιλόσοφος Γιανναράς, τον χαρακτήρισε επίγονο της γενιάς του 1930. Από την πρώτη στιγμή , που η ΝΔ και στο όνομά της η λαική παράταξη της Χώρας, υπέστη τηνσυντριβή του 2009, ήταν η μόνη της ελπίδα, αν όχι για όλο το αμαρτωλό πολιτικό σύστημα, που τον είχε εκτοπίσει για χρόνια. Το ζήτημα είναι τι γίνεται με την ΝΔ. Οι γνωστές πολιτικές ακρίδες που την αφαίμαξαν, οσμίζονται πάρτυ, εξουσίας και ετοιμάζουν επάνοδο εν χορδαίς και οργάνοις.Ο λαός , όταν τους ξαναβλέπει μπροστά του ανατριχιάζει.Και ιδίως στις μικρές κοινωνίες. Είναι μεγάλο το στοίχημα για τον ΄Πρόεδρο.Πάντως, όλοι προσευχόμαστε να πετύχει.

  21. Σταύρος avatar
    Σταύρος 03/11/2011 15:27:46

    Μα και το προτεινόμενο ΟΧΙ στο "προτεινόμενο" δημοψήφισμα την ίδια ένοια και σημασία, δεν είχε;
    Οι περισσότεροι σχολιαστές χθές, για ένα μεγάλο ΟΧΙ, μιλούσαν.
    Όλοι αυτοί διαλέγουν σήμερα την χρεωκοπία και ή δική σου γνώμη " περισσεύει" (ειρωνικά).
    Κοπέλα μου, επειδή άρθρα σου έχουν δημοσιευτεί στο σαλόνι, θα πρέπει να είσαι πολύ πιό συγκαταβατική και ανεκτική στον αντίλογο.
    Άλλως, το καλάμι.....

  22. geothe avatar
    geothe 03/11/2011 15:29:08

    Το μόνο παρήγορο σήμερα είναι πως οι αναγνώστες - συνδιαμορφωτές του antinews έχουν επίπεδο και δεν άγονται και φέρονται από κανέναν. Ακούγεται γνώμη όλων όσο πικρή κι αν είναι...

  23. romios avatar
    romios 03/11/2011 15:30:51

    Τη δυσκολότερη στιγμή για την κυβέρνηση, εμείς συζητάμε αν ορθώς ή όχι και με ποιο νόημα ειπώθηκαν κάποια πράγματα από το Σαμαρά. Και μόνο αυτό, δείχνει πλήρη επικοινωνιακή αποτυχία του επιτελείου του Αντώνη, που θα έπρεπε να ξέρει με τι αντίπαλο έχει να κάνει. Το θηρίο ή το σκοτώνεις όταν μπορείς ή περιμένεις να σε φάει. Περίμενε κανείς, ο ΓΑΠ να παραδώσει εύκολα την εξουσία; Μήπως δεν ξέραμε ότι το διεθνές σύστημα ποντάρει στον ΓΑΠ και θα έκανε οτιδήποτε για να τον στηρίξει (όπως έκανε οτιδήποτε για να ρίξει τον Καραμανλή);

    Λύση για τον πρόεδρο της ΝΔ είναι μία: να εκφράσει το φρόνημα των 800000 που τον ψηφίσαμε, να ενσαρκώσει με τη στάση του την οργή του συνόλου του ελληνικού λαού 9του λαού, όχι του "όχλου", όπως χλεύαζαν κάποιοι της ΝΔ στις 28), κάνοντας πραγματικό ανένδοτο στην πράξη και όχι στις δηλώσεις. Διαφορετικά, θα φανεί ότι είναι ένας απλός διαχειριστής και, έτσι όπως είμαστε εδώ και μήνες, οι διαχειριστές -ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΙΟΙ-

  24. Joao avatar
    Joao 03/11/2011 15:31:14

    Ολα στημενα ειναι μην πεφτετε απο τα συνεφα..

    • road runner avatar
      road runner @ Joao 03/11/2011 16:20:43

      Το μόνο σωστό πράγμα που είδα σήμερα.

  25. romios avatar
    romios 03/11/2011 15:33:14

    (συνέχεια προηγουμένου -ας όψεται ο δαίμων του ...πληκτρολογίου)

    Διαφορετικά, θα φανεί ότι είναι ένας απλός διαχειριστής και, έτσι όπως είμαστε εδώ και μήνες, οι διαχειριστές -ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΙΟΙ- μας φαίνονται πολύ λίγοι. Η Πατρίδα χρειάζεται μια νέα, αυθεντική ΕΘΝΕΓΕΡΣΙΑ. Η ευκαιρία του Αντώνη είναι τώρα.

  26. Μara avatar
    Μara 03/11/2011 15:35:02

    Άς περιμένουμε λίγο...
    Εδώ μιλάμε ότι με την υπογραφή της δανειακής σύμβασης, υπογράφεις και παράδοση εθνικής κυριαρχίας.
    Τί ακριβώς θα γίνει με αυτό? Θα υπογράψει ο Αντώνης τέτοιο πράγμα?
    Προσωπικά δεν το πιστεύω. Για να δούμε την εξέλιξη... Ίσως κάτι δεν "πιάνουμε" ακόμα.

    Αγαπητέ Κώστα Ροδινέ, ομολογώ ότι, πρώτη φορά δεν συμφωνώ με άρθρο σου.
    Διευκρίνησε, αν θέλεις βέβαια, το "δια ταύτα" που είναι η εθνική κυριαρχία. Τί ακριβώς θα γίνει με αυτή?

  27. koinos_nous avatar
    koinos_nous 03/11/2011 15:38:27

    Επειδη τα στερνα νικαν τα πρωτα, βαστα και καμια πισινη.

  28. ΤΝΤ avatar
    ΤΝΤ 03/11/2011 15:38:45

    Πάνε όλοι μαζί να πουλήσουν την χώρα στο Ράιχ υπογράφοντας το νέο μνημόνιο ξεκάθαρης κατοχής της Μέρκλε και μετά να κάνουν εκλογές.
    Αίσχος.Πρέπει να τους σταματήσουμε.

  29. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 03/11/2011 15:39:53

    Ηδη καποιοι απο την ΝΔ διαχωριζουν το ΜΝΗΜΟΝΙΟ απο την ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ!!!!!!!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιαννης 3 03/11/2011 15:43:03

      Το θέμα είναι: είναι εφικτός ο διαχωρισμός τους;

  30. victoria (true) avatar
    victoria (true) 03/11/2011 15:46:09

    Αυτό ισχύει ήδη από πέρυσι, χάρη στον ΓΑΠ και ΜΟΝΟ.

    Το θέμα είναι να μην εφαρμοστεί έστω. Γιατί αυτός εκεί το πήγαινε.

  31. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 03/11/2011 15:49:45

    Θα προσπαθήσω να προσεγγίσω τα γεγονότα ήρεμα και με τη λογική.Διάβασα προσεκτικά τη δήλωση Σαμαρά.Και θα επιχειρήσω να δω τι κρύβεται πίσω απ'όλα αυτά.Ο Σαμαράς είχε πει,off the record,πως ''γνωρίζω εδώ και 40 χρόνια τον Παπανδρέου και πολύ καλύτερα από τους πιο στενούς του συνεργάτες''.Πρώτον,ο Σαμαράς μιλά ξεκάθαρα για εκλογές άμεσα.Το λέει ΚΟΦΤΑ.ΔΕΝ πάει άλλο.Δεύτερον,αναφέρεται σε μεταβατική(υπηρεσιακή) κυβέρνηση και ΟΧΙ κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ή ενότητας.Τρίτον ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ τη διεξαγωγή δημοψηφίσματος.Και τέταρτον,αναφέρεται για ''επικύρωση της δανειακής σύμβασης για να ξεμπλοκάρει η έκτη δόση το ταχύτερο''.Και αμέσως μετά,ΕΚΛΟΓΕΣ.Και κατόπιν,με νωπή λαϊκή εντολή,θα κινηθεί όπως έχει σχεδιάσει και ανακοινώσει επανειλημμένως.Όλα αυτά τα οποία δήλωσε,ΠΟΥ αποσκοπούν;Ο Παπανδρέου είναι γαντζωμένος στην εξουσία και δεν φεύγει.Ο Σαμαράς τον γνωρίζει άριστα,εδώ και τέσσερις δεκαετίες.ΠΡΕΠΕΙ να τον ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ από τη καρέκλα του πρωθυπουργού για να ΑΝΑΠΝΕΥΣΕΙ η χώρα και να δρομολογηθούν οι εξελίξεις,και εν τέλει οι εκλογές.Και κάτι ακόμη το οποίο περνά απαρατήρητο.Η όλη στάση Σαμαρά δείχνει πως ο Σαμαράς,στις επερχόμενες εθνικές εκλογές,θέλει να έχει αντίπαλο τον Παπανδρέου διότι ο παπανδρεϊσμός θα ΣΑΡΩΘΕΙ....Όχι ότι με άλλον αρχηγό ο πασοκισμός θα επιβιώσει πολιτικά...ΑΛΛΑ το ΠαΣοΚ,με αρχηγό τον Παπανδρέου,στις εθνικές εκλογές θα εξαφανιστεί εκλογικά...Εν κατακλείδι.Οι κινήσεις του είναι δυνατές στη πολιτική σκαριέρα και ΑΜΕΣΗ προτεραιότητα είναι η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ Παπανδρέου από τη πρωθυπουργία.Η δήλωση Σαμαρά είναι προσεκτικότατα διατυπωμένη.Και κάτι τελευταίο.Η χώρα βρίσκεται σε ΑΜΕΣΟ κίνδυνο...Έχει γίνει ΕΡΜΑΙΟ στα χέρια του παπανδρεϊσμού-πασοκισμού...Με πολύ έξυπνο τρόπο ο Σαμαράς παίρνει σιγά-σιγά τον έλεγχο της κατάστασης.Αλλά αυτό ΔΕΝ γίνεται απότομα.Το παιχνίδι στη πολιτική σκαριέρα είναι εξαιρετικά λεπτό και θέλει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟΥΣ χειρισμούς διότι ο Παπανδρέου θέλει να ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ τη χώρα στο ΓΚΡΕΜΟ....Δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο αλλά αυτός είναι ο συλλογισμός μου συνολικά.

  32. victoria (true) avatar
    victoria (true) 03/11/2011 15:53:01

    To μνημόνιο και η όλη πολιτική είναι το κυρίως πρόβλημα. Αυτά μας έχουν τσακίσει τόσο καιρό.

    Η δανειακή γράφει τα χρήματα και πώς και πότε τα παίρνεις και το κύριο πρόβλημά της είναι πως έχει παραιτήσεις από ασυλία για την περιουσία και υπαγωγή στο αγγλικό δίκαιο, τα οποία όμως ισχύουν και γίνονται απαιτητά μόνο αν δεν ξεπληρώνει η χώρα. Δεν έχουν ενεργοποιηθεί. Ακόμα!

  33. seven avatar
    seven 03/11/2011 15:57:29

    Αν δεν είναι στημενα όλα απο όλους τότε μάλλον θα πρέπει να πάμε στο φρενοκομείο .Την μία φευγει την άλλη μένει την άλλη στέλνει τον Ρεππα στη Συγγρού.Θα μας τρελλάνει όλους .Ελπίζω να φτιαχτεί η μεταβατική κυβέρνηση και να παραιτηθεί μετά.Αλλιώς η επιστροφή στη Δραχμή θα είναι το λιγότερο που μπορεί να μας συμβεί.

  34. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 03/11/2011 16:00:37

    Κώστα, καλησπέρα.
    Περιττέυει να συμφνωήσω μαζί σου αλλά έτσι είναι. Ο Σαμαράς είναι ο μόνος ίσως Ευπατρίδης πολιτικός που έχει το σθένος γιατι είναι πάνω απ' ολα πατριώτης. Και είμαι σίγουρος ότι όταν χρειαστεί θα χειριστεί τα πάντα ως Έλληνας, έχονντας υπ' όψιν τα Ελληνικά συμφέροντα εν αντιθέσει με τα υποζύγια της ΜΚΟ ΠΑΣΟΚ που δρού(τ)σαν με βάση τις ιδεοληψίες τους.

  35. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 03/11/2011 16:11:58

    Κε Ροδινέ.
    Απλή αλλά κρίσιμη ερώτηση.
    Η υπερψήφιση της δανειακής σχετίζεται με την εκταμίευση της 6ης δόσης;

    Γιατί η μεταβατική περίοδος πριν τις εκλογές θα πρέπει να περιλαμβάνει και την υπερψήφιση της δανειακής;

    Ετσι:
    1ον Μακραίνει επ' αόριστον την διάρκειά της.
    2ον Αν η δανειακή απαιτεί προδήλως εκχωρηση κυριαρχιας;
    Πως διαχειρίζεται μια υπηρεσιακή κυβέρνηση τέτοιο (πιθανό) ενδεχόμενο;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Πετρος Μ. 03/11/2011 16:25:35

      Πέτρο,
      η ψήφιση της δανειακής πρέπει να προηγηθεί για την εκταμίευση της 6ης δόσης.
      Δεύτερον, η μεταβατική κυβέρνηση έχει συγκεκριμένη διάρκεια και σαφείς αρμοδιότητες

  36. Αλέξανδρος Τσίγγος avatar
    Αλέξανδρος Τσίγγος 03/11/2011 16:37:55

    Με τό όνομα μου λοιπον μια και καλή αγαπητέ Φάκτορα

    "Ζητώ το σχηματισμό προσωρινής μεταβατικής κυβέρνησης με αποκλειστική αρμοδιότητα την άμεση διεξαγωγή εκλογών. Και την επικύρωση της δανειακής σύμβασης από την παρούσα Βουλή. "

    Μια ερώτηση και μια απάντηση όμως ντόμπρα επειδή το παραπάνω δεν είναι απο κάτι που διαδίδουν ΠΑΣΟΚΟΙ αλλά από το κείμενο του κυρίου Σαμαρά

    Ναί η Όχι στην δανειακή σύμβαση της 26ης Οκτωβρίου που καταλύει την Εθνική μας κυριαρχία;

  37. geothe avatar
    geothe 03/11/2011 17:36:49

    Αγαπητέ Ρωμηέ με καλύψατε πλήρως. Αυτό είναι...
    Όλα τα άλλα είναι παραμύθια.

  38. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 03/11/2011 17:49:39

    Αγαπητέ Κώστα .
    Με όλο το σεβασμό δεν ισχύει αυτό.

    Η δανειακή είναι προϋπόθεση για το νέο δάνειο των
    100+30 δις. Οχι το παλαιό του μνημονίου Ι
    Εαν ο ΓΑΠ δεν είχε θέσει το ζήτημα του δημοψηφίσματος
    η δόση ήταν προγραμματισμένη για τις 11 Νοέμβρη.
    Η Λαγκαρντ είχε ήδη επιβεβαιώσει και έμενε η επικύρωση από το ΔΣ του ΔΝΤ.