#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2011 19:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπατζήδικες πολιτικές



Το γεγονός ότι η κυβέρνηση είναι σε σύγχυση το βλέπουμε καθημερινά, όπως και ότι κυβερνά με τη λογική του... παπατζή. Δηλαδή, αν βγει το ένα έχει καλώς, αν όχι ας βγει το άλλο. Όλα στην τύχη δηλαδή κι ότι κάτσει την ώρα που η χώρα έχει βαρέσει διάλυση.

Χαρακτηριστικά είναι όλα όσα είπε χθες ο Γ. Παπανδρέου στην κοινοβουλευτική ομάδα. Είπε για παράδειγμα ότι αγωνίζονται, δίνουν μάχη για να είναι το κούρεμα σχετικά μικρό, αυτό σημαίνει μεγαλύτερο από το υπάρχον 21%, αλλά όχι πάνω από 50%. Και αφού όλοι ξέρουν ότι το κούρεμα θα είναι ...κάπου εκεί μέσα, θα βγει μετά και θα  μας πει ότι αυτός το ...πέτυχε.

Θέλει επίσης να μας πείσει ότι ακόμη κι ένα haircut της τάξης του 35%-40% δεν είναι τίποτε, κοντά στο 21% είναι, οπότε... δε βαριέσαι. Να ευχαριστούμε τον Γιώργο που μας έσωσε.

Να τρελαίνεσαι δηλαδή με τη λογική του μπακάλη, όταν όλοι ξέρουμε ότι και το 21% είναι χρεοκοπία και ακόμη περισσότερο το 35% ή 50% που θα προκύψει.

Βέβαια, γεγονός είναι πως δεν ξέρει τι του γίνεται καθώς την ίδια ώρα προσπαθεί να ρίξει τις ευθύνες για το μεγάλο κούρεμα και το μεγαλύτερο... ξύρισμα στις τράπεζες. Προετοιμάζει το έδαφος για να βγει και να πει όταν χρεοκοπήσουμε ότι αυτές φταίνε για όλα, ότι φταίει το παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα, η παγκόσμια κρίση, ο καπιταλισμός που δεν αφήνει τους σοσιαλιστές να σώσουν τον κόσμο και άλλα τέτοια. Γι' αυτό και η επίθεσή του από το βήμα της Κ.Ο. στις τράπεζες.

Έτσι, όμως, δε γίνεται . Χωρίς συγκροτημένη σκέψη και σχέδιο πώς θα πάει στη Σύνοδο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. drider avatar
    drider 19/10/2011 20:05:20

    Ποίο κούρεμα 21%, όταν όλοι οι συμμετέχοντες στο PSI είχαν επιλέξει την επιλογή του πρακτικά μηδενικού κουρέματος; Επίσης τι νόημα έχει να συζητάμε για κουρέματα 40%, 50% κτλ. όταν δεν κουρεύονται τα δάνεια από ΕΕ και ΔΝΤ;

    Τέλος, υπάρχει κανένας που να μην πίστευε από την αρχή ότι δεν πρόκειται να γίνει κάτι αν δεν μειωθεί δραματικά / διαγραφεί το χρέος; Ακόμα και ο στόχος για μείωση των ελλειμμάτων από ότι φάνηκε αποσκοπούσε αποκλειστικά στην προώθηση των ιδιωτικοποιήσεων και των αντεργατικών μέτρων, και όχι στη βελτίωση της διαπραγματευτικής θέσης της κυβέρνησης...

    Άντε κολλημένοι είμαστε ακόμα με την (ανα)διαπραγμάτευση της μιζέριας μας.

  2. Χρήστος avatar
    Χρήστος 19/10/2011 20:43:08

    "Ποίο κούρεμα 21%, όταν όλοι οι συμμετέχοντες στο PSI είχαν επιλέξει την επιλογή του πρακτικά μηδενικού κουρέματος;"

    Drider, δεν ξέρω αν διαβάζεις F. Times αλλά πρόσφατα διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο εκεί. Το 30% των συμμετεχόντων στο PSI αγόρασαν τα ομόλογά τους μετά τις 21 Ιουλίου... Τι ωραία που δένει η ανάφλεξη της χρεωκοπίας μετά τα μέσα Αυγουστου...

    Για να σκεφτώ: αγοράζω ένα ομόλογο στο 30-40% της αξίας του λόγω του πανικού και ώ του θαύματος μπαίνω στο PSI και παίρνω το 79%. Μα δεν είναι υπέροχο;

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/10/2011 20:51:58

    Μπααα μάλλον θα φταίει η Αντιπολίτευση; Ο Σαμαράς, η Παπαρήγα, ο Τσίπρας, ο Κουβέλης....για το κούρεμα....να θυμίσω μόνο ότι με το προηγούμενο σώσιμο του Μνημονίου κάπου τώρα θα βγαίναμε στις αγορές, θα είχαμε ανάπτυξη κλπ κλπ κλπ ...μετά ήρθαν οι ..."δόσεις".


    ΥΓ

    Εγώ πιστεύω ότι αυτοί, οι κακοί που δεν συμφωνούν με τον Πρωθυπουργό μας, έκρυψαν και τα βιβλία από τα σχολεία και τα σχίζουν γεμίζοντας τους κάδους σκουπίδια.

    Αλήθεια η κυβέρνηση εκτός από τα οχήματα και τους οδηγούς επιστράτευσε τις ρόδες;

    Πρέπει να επιστρατευτούμε όλοι με μια κυβέρνηση που το μόνο που έχει να επιδείξει το 2011 είναι η μείωση του αφορολόγητου 3 φορές και οι πολλαπλές επιλογές στο ΦΠΑ για τη μπουγάτσα....γιατί η υλοποίηση των άλλων μέτρων χάθηκε στο μέτρημα.
    Ολη η κοινωνία να συστρατευθεί με μια κυβέρνηση που δεν μπορεί να συντάξει ούτε ένα ΦΕΚ αλλά ...χαράζει πολιτική.


    Quiz

    αν τώρα μου "τα πάρουν" 50% θα είναι "μεγαλύτερη επιτυχία ....σωσίματος" από την 21η Ιουλίου; ...για να ξέρω τι να γιορτάζω : την 21/7, 27/10, 30η Φεβρουαρίου να με ενημερώσουν οι κυβερνητικοί πατριώτες βρε αδερφέ.

  4. madprof avatar
    madprof 19/10/2011 22:45:09

    Η περίπτωση F. Gap θα διδάσκεται στο Harvard σαν case study, του πως ένας ανεπάγγελτος γόνος πολιτικών, αντικειμενικά μειωμένης πνευματικής οξυδέρκειας (sic!), κατόρθωσε να εκλέγεται βουλευτής, να ηγείται υπουργείων, να εκλεχθεί πρωθυπουργός, να χρεοκοπήσει την χώρα του και τους πολίτες της μέσα σε 2 χρόνια, να οδηγήσει τους πολίτες σε υπαρξιακό αδιέξοδο και τους πολλά υποσχόμενους νέους πτυχιούχους, στους οποίους επένδυσε η πολιτεία μέσω των δωρεάν σπουδών τους, στην αναζήτηση εργασίας στην Αυστραλία και στις πέντε ηπείρους!
    Και συνεχίζει να έχει το θράσος να μιλά για διάσωση από την χρεοκοπία, ο Αλά Χανταμού!

    • madprof avatar
      madprof @ madprof 19/10/2011 23:00:46

      ΥΓ. Να έχει επιλέξει στις βουλευτικές λίστες την αφρόκρεμα της κρετινιτάς, για ευνόητους λόγους (sic!), πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα!
      Να τον συγχαρώ, a propo, που βόλεψε τον πολλά υποσχόμενο προστατευόμενο του (sic!) και σαν πρόεδρο της Ε.Ε. τουρισμού στον ΠΟΤ (παγκόσμιο οργανισμό τουρισμού). Η αποδόμηση - αποδιοργάνωσή του είναι δεδομένη!

  5. Y. avatar
    Y. 19/10/2011 23:38:57

    Το προσωνύμιο του τίτλου που εδόθη στον παππού του, το κέρδισε επάξια και ο εγγονός

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 19/10/2011 23:40:16

      Ζούμε ιστορικές στιγμές!