01/06/2009 12:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου: το 2010 θα αποφασίσουμε για εκλογές (!)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Anonymous avatar
    Anonymous 01/06/2009 12:16:25

    ΗΤΤΡ://www.dw-world.de/dw/article/0,,4289385,00.html

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/06/2009 12:30:16

    Εκεινο που ειπε ειναι οτι θα δει τις δημοσκοπησεις του Μαρτιου και θα αποαφσισει.
    Υπ οψιν οτι ολες οι δημοσκοπησεις δειχνουν οτι ο λαος δεν θελει προωρες εκλογες και αρα θα πρεπει να συνυπολογισει το κοστος που θα εχει αν τις προκαλεσει για Προεδρο δικο του.Βασικα εχει το ιδιο προβλημα που ειχε ο Καραμανλής με το Στεφανοπουλο το 2000.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/06/2009 12:32:18

    Για συνεργασία με τους "οικολόγους" δεν ανέφερε το παραμικρό; Ίσως επειδή τους έχει δεδομένους (αφού οι ίδιοι δήλωσαν ότι πάνε με όλα -σαν την Κόκα Κόλα);

  4. σσσσσσσσ avatar
    σσσσσσσσ 01/06/2009 12:50:56

    Δεν έχει λόγο ο Παπανδρέου να πάρει τα σκληρά οικονομικά μέτρα που χρειάζονται. Το δίκαιο είναι να τα πάρει αυτός που φταίει για την κατάσταση, δηλαδή ο χοντρός. Και ΜΕΤΑ να πάει εκεί που τού αξίζει, δηλαδή κατά διαόλου.

  5. christos avatar
    christos 01/06/2009 12:51:24

    Είναι πλέον πασιφανές σε όλους όσους παρακολουθούν τον προεκλογικό αγώνα των κομμάτων ότι το ΠΑΣΟΚ και ο αρχηγός του "άλλαξαν" το κεντρικό σύνθημα, με το οποίο ξεκίνησαν αυτή την εκλογική μάχη.
    Αναλυτικότερα αν και ξεκίνησαν με το βαρύγδουπο "Σοσιαλισμός ή Βαρβαρότητα" συνεχίζουν με το "Αλλάζουμε ή βουλιάζουμε"...

    Μήπως διαπίστωσαν πως αν συνέχιζαν με το "Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα" θα βούλιαζαν και γι αυτό το άλλαξαν;

    Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι σοβαρή πολιτική ή καλύτερα είναι "πολιτική του ποδιού¨ το γεγονός ότι, μέσα από κάποιον υποτιθέμενο πολιτικό σχεδιασμό "πετάς ένα προεκλογικό σύνθημα" και το μαζεύεις 10 ημέρες πριν από τις εκλογές...αυτό είναι ομολογία αποτυχίας ή ακριβέστερα "κολοτούμπα" και οι κολοτούμπες...κοστίζουν...

  6. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 01/06/2009 12:59:58

    4 @christos άστο άν είναι να κοιτάζει ο κόσμος τα συνθήματα για να κρίνει τί θα ψηφίσει σωθήκαμε, δέν απαυθύνεστε σε μάου - μάου.
    Ο κόσμος κοιτάζει την τσέπη και το βιωτικό του επίπεδο τα 6 τελευταία χρόνια σε σχέση με πιό πρίν, τίποτε άλλο δέν τον ενδιαφέρει.

  7. Hase avatar
    Hase 01/06/2009 13:01:59

    Εαν η νικη του ΠΑΣΟΚ στις ευρωεκλογες ειναι γυρω στο 2% ο ΓΑΠ θα εχει μεγαλο προβλημα στο κομμα του μεσα. Θα αμφισβητηθει απο τον Μπεννυ (αληθεια φιλοι του ΠΑΣΟΚ ο Μπεννυ που ειναι;;;) και το ΠΑΣΟΚ θα παει σε διαλυση.
    Ολοι βλεπουμε πως οι εκσυνχρονιστες εχουν εξαφανιστει απο τον προεκλογικο αγωνα εχουν αφησει τον ΓΑΠ με το επιτελειο του μονο.
    Απο την αλλη μερια και στην ΝΔ τα πραγματα δεν ειναι καλυτερα. Και ο ΚΚ σχεδον μονος του κανει τον αγωνα. Και αν καποια Ντορα λεει κατι για το ταχατε το λεει.
    Τα διαπλεκομενα προετοιμαζουν τον μεγαλο συνασπισμο, Μπεννυ Ντορα και Σια. Και αυτο φαινεται και απο τα δημοσιευματα των Λαμπρακη Μπομπολα. Το δημοσιευμα του Θεματος ειναι σιγουρα για ξεκαρφωμα της Ντορας και του οικου Ντρακουμελ, δεν θα βγει τιποτα απο αυτο. Σταχτη στα ματια ειναι.

  8. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 01/06/2009 13:08:10

    @6 Hase όλοι τους διαπλεκόμενα είναι μήν το ψάχνεις και ο Καραμανλής μιά χαρά τα πήγε μαζί τους, δέν είναι θέμα προσώπων ούτε κομμάτων.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/06/2009 13:11:31

    @6 Haze
    Μπέννυ-Ντόρα στην (εναλλασσόμενη) πρωθυπουργία και ο αχαμνός λογιστάκος σε ρόλο προέδρου δημοκρατίας. Πάρτυ θα κάνει η διαπλοκή...

  10. Hase avatar
    Hase 01/06/2009 13:15:04

    @7 Αγγούρι,
    Τα διαπλεκομενα θελουν σταθεροτητα. Και μονο μια κυβερνηση συνασπισμου ΠΑΣΟΚ-ΝΔ θα τους την δωσει. Τα προσωπα που ειναι επανω ειναι επομενως "καμμενα".

  11. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 01/06/2009 13:20:05

    @9 Οτι η Ντόρα με τον Βενιζέλο τα λένε πολύ καλά μεταξύ τους είναι γνωστό, ή συνεργασία είναι σίγουρη άν είναι οι δυό τους.

  12. tiramola avatar
    tiramola 01/06/2009 13:24:25

    @9hase
    Μιά κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ(του ΓΑΠ)-ΣΥΡΙΖΑ θα έδινε λύση στο πρόβλημα της διαπλοκής ή το ΠΑΣΟΚ απορρίπτεται εκ των προτέρων?

  13. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 01/06/2009 13:55:32

    Η διαπλοκή εννοείται οτι πρώτα τον ΓΑΠ θέλει να βγάλει με κάθε μέσο απο την μέση γιατί μετά Βενιζέλος - Καραμανλής είναι πολύ εύκολη υπόθεση. Γι'αυτό του κάνουν τόσο ύπουλο πόλεμο τον τελευταίο καιρό.

  14. tiramola avatar
    tiramola 01/06/2009 14:08:24

    Hase τα πράγματα είναι απλά....
    Με θέλεις?
    Έρχομαι να καθαρίσω τους κόπρους του Αυγεία!
    Θα μου δημιουργήσεις πρόβλημα?
    Βγαίνω και σε ξευτιλίζω!
    Απλά είναι τα πράγματα....

  15. tiramola avatar
    tiramola 01/06/2009 14:13:08

    Θέληση χρειάζεται και πολλή δουλειά να καθαρίσει η σαβούρα!
    Μετά θα γίνει της α πανελλαδικής της δεξιάς....

  16. mpaloni avatar
    mpaloni 01/06/2009 15:33:07

    Μάρτιος του 2010 χμμμμμμ !!! Πάλι έπεσαν έξω τα παπαγαλάκια ! Μετά τον Μάρτιο πάμε στον Απρίλιο οπότε κάπου εκεί στις 21 του Απρίλη (καλή ημερομηνία) θα πέσει θέλει και δεν θέλει!!!

    ΜΠΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ονειρα πασοκτζίδικα

  17. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 01/06/2009 15:39:28

    Αρκετά του τα πρήξατε του ανθρώπου.
    Γιατί ζητάει εκλογές αφού δέν είναι έτοιμος, τί θα κάνει αυτός με τους φόρους, πού θα τα βρεί τα λεφτά.
    Καθήστε λοιπόν εσείς μέχρι τον Μάρτιο με τους 150 σύν Παυλίδη να φάτε όλα τα αγγούρια και μετά στο επανειδήν, τότε οι εκλογές είναι τετελεσμένες λόγω προέδρου δημοκρατίας.

  18. Hase avatar
    Hase 01/06/2009 15:46:04

    Τιραμολα δεν πας να καθαρισεις τους κοπρους με καποιον που τους εχει κανει μονος του και σε θελει μονο για αλλοθι. Πολλες φορες το ΠΑΣΟΚ ειχε την ευχερεια και την ευκαιρια να συνεργαστει με την αριστερα, παντα ομως δεν το εκανε. Και δεν το εκανε γιατι ειχε αυτοδυναμια. Τωρα που δεν μπορει να την εχει την ψαχνει. Οταν λες σε μια νυφη τρεις φορες οτι δεν την θελεις την τεταρτη τρως χυλοπιττα.

  19. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2009 16:58:50

    Το GAP ποθεί την εξουσία όπως η μύγα το σκατό. Είναι δυνατόν να εκτείθεται τόσο? Αυτός δεν μας πήρε τα αφτιά όταν κάθε λίγο επέμενε για εκλογές? Εκτός αν .......... αλλά ας περιμένουμε ως τον Ιούλιο.

  20. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 01/06/2009 17:01:17

    @ Orestios πρόσεχε μήν εκτεθείς εσύ σε μιά βδομάδα.

  21. ataktos avatar
    ataktos 01/06/2009 17:04:32

    Tiramola- τι λέει πάλει ο δικός σου .Θα υπάρχει στην καρέκλα του ??

  22. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2009 17:16:13

    Ζαρζαβατικό, περίμενε ως τον Ιούλιο. Την 7η Ιουνίου το GAP χάνει. Η ψαλίδα έκλεισε και ανοίγει εις βάρος του.

  23. ataktos avatar
    ataktos 01/06/2009 17:22:46

    Με λίγα λόγια oπως λέμε «Παιδί χαζό χαρούμενο «