09/11/2011 18:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου τέλος - ακούστε το τελευταίο διάγγελμά του



Με κάθε επιφύλαξη (μέχρι το τέλος) σας πληροφορούμε ότι ο Γιώργος Παπανδρέου παραιτήθηκε on line, ανακοινώνοντας τον σχηματισμό άλλης κυβέρνησης.

Στην συνάντηση με τον κ. Παπούλια που ακολούθησε έγινε δημοσίως ο εξής διάλογος:

 

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Κύριε Πρόεδρε, χαίρομαι που σας βλέπω.

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ:  Κύριε Πρόεδρε, είναι μια ιστορική στιγμή για τη χώρα.  Η δυνατότητα συνεργασίας πολλών πολιτικών δυνάμεων ανοίγει μια νέα ευκαιρία, μια άλλη σελίδα στην ιστορία της χώρας μας.  Και νομίζω ότι θα είναι μια βάση για μεγάλες αλλαγές που χρειάζεται η χώρα μας, που ήδη έχουν ξεκινήσει και βεβαίως, και την εδραίωση, δηλαδή να κλειδώσουμε και να υλοποιήσουμε τις αποφάσεις της 26ης Οκτωβρίου, που είναι τόσο ζωτικές και για μας και βεβαίως για την ευρύτερη Ευρώπη.

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Κύριε Πρόεδρε, υπάρχει μια ανακούφιση, γιατί τα τελευταία εικοσιτετράωρα περιμέναμε τον σχηματισμό αυτής της κυβέρνησης.  Είναι μια κυβέρνηση που επωμίζεται πολλά.  Πρέπει να τη βοηθήσουμε όλοι για να πετύχει το έργο της που – όπως είπατε – είναι ένα σημαντικό έργο και ο ελληνικός λαός περιμένει και εκείνος να αποδώσει αυτή η κυβέρνηση.

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ:  Και πιστεύω ότι θα το κάνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 09/11/2011 18:05:40

    Ηλιθια ερωτηση
    εχει φαει μπουνια στο ματι?

    • jopil avatar
      jopil @ man8os 09/11/2011 18:07:27

      Χωρίς πλάκα, μάλλον mini εγκεφαλικό.

  2. saltcity avatar
    saltcity 09/11/2011 18:10:02

    Αλληλούια !!! :-)

  3. Δικηγόρος avatar
    Δικηγόρος 09/11/2011 18:10:08

    Και που είναι το νέο? Δεν το ξέραμε?

  4. axis avatar
    axis 09/11/2011 18:14:15

    Αν δεν είχαμε επιλέξει τον Σαμαρά για αρχηγό θα είχε παραιτηθεί σήμερα ο Παπανδρέου; Όλοι ήταν βέβαιοι ότι το ΠΑΣΟΚ θα έπαιρνε με περίπατο και τις εκλογές του 2013.

  5. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 09/11/2011 18:19:21

    Μου μυρίζει βρώμικη ΠΑΣΟΚοδουλειά...
    Μακάρι να βγώ λάθος, αλλά νομίζω ότι το ρεζίλι δεν έχει τελειώσει ακόμα...
    Βυζαντινισμοί απείρου κάλλους!
    Το γέλιο θα γίνει όταν οι Ευρωπαίοι θα υποδεχθούν τον εμπνευστή του "δημοψηφίσματος"!
    Κακομοίρα Ελλάδα, των Καποδίστρια, Βενιζέλου, Κων. Καραμανλή. Θα τρίζουν τα κόκκαλά τους...
    Αντε και καλή ψυχή πατριώτες !

    • Δικηγόρος avatar
      Δικηγόρος @ ΝΑΥΤΗΣ 09/11/2011 18:22:52

      Μπορεί, βέβαια με ΓΑΠ και Βενιζέλο καμμένους δύσκολο να συσπειρωθεί το ΠΑΣΟΚ μέχρι τις επικείμενες εκλογές.

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ Δικηγόρος 09/11/2011 18:28:36

        Μα αυτό είναι φίλε μου το πρόβλημά μας ?
        Το τι θα γίνει με την έρημη την Ελλάδα δεν σε ενδιαφέρει?
        Κρίμα...

  6. ataktos avatar
    ataktos 09/11/2011 18:20:11

    η ανάδειξη ενός φίλιππου στο πρωθυπουργικό αξίωμα θα εγκαινιάσει μια νέα καλύτερη εποχή για όλα ....τα άλογα.

  7. Orestios avatar
    Orestios 09/11/2011 18:26:31

    i - στο ................ καλό

  8. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 09/11/2011 18:26:44

    Και τωρα τι θα κανουμε χωρις τον ΓΑΠ?τις θα ακροαται τα μπινελικια?ρε μπας και παλαβωσαμε?ΜΠΡΕ ΟΥΣΤ

  9. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 09/11/2011 18:36:55

    Εκλογές προέδρου την παρασκευή στο πασοκ. 3 πόλοι, ανδρεϊκοί-γαπικοί (πχ Πετσάλνικος με τον οποίον διαφωνούσε μέχρι τελευταία στιγμή ο Μπέννυ), βενιζελικοί, εκσυγχρονιστές-σημιτικοί (3άδα Λοβέρδος, Ραγκούσης, Άννα). Μπάχαλο. Όλοι εναντίον όλων. Μακάρι να διαλύσει αν και είναι πολύ καλά συγκολλημένοι αυτοί

  10. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 09/11/2011 18:37:09

    Σχολιο για την νεα(;) κυβερνηση.
    Το γαϊδαρο οσο και αν τον στολισεις αλογο δεν γινεται!!!

    Εχουμε Συνταγμα;;
    Λαϊκη Βουληση;;
    Εθνικη Κυριαρχια; Ανεξερτησια;;
    Αξιοπρεπεια υπαρχει;;
    Αν υπαρχουν ολα αυτα εκλογες τωρα
    (Αν δεν υπαρχουν ας το κλεισουμε το μαγαζι και ας σηκωσουμε ξενη σημαια προτεκτορατου. Οικονομικοτερα θα ειναι...δεν θα πληρωνουμε Προεδρους αντιπροεδρους και λοιπους συγγενεις). Αυτο το βαζω σε παρενθεση και το αφιερωνω σε οσουν μετρουν και την ανασα μας σε €

  11. Κώστας avatar
    Κώστας 09/11/2011 18:39:57

    "Nα ξεκινήσουν οι διαπραγματεύσεις για τον νέο πρόγραμμα στήριξης";;;

    "Να συνεχιστούν οι μικρές και μεγάλες αλλαγές";;;;

    ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ;;;
    Η ΝΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΤΩΡΑ! ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.

  12. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 09/11/2011 18:45:41

    Επιτέλους!!!!...Εφυγε.... Εχουμε κυβέρνηση γιούπιιιιιιιι..... Και τώρα?????Θα μας πουν λέει πότε θα έχουμε εκλογές ,δεν μας λένε και ποιόν θέλουν να μην έχουμε και χάσιμο χρόνου??Αντιπολίτευση θα έχουμε???? Απο την αριστερα????Δεν πειράζει λεφτα υπάρχουν θα παρουμε την 6η.

  13. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/11/2011 18:49:04

    Habemus homo petsalnikus ???????

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/11/2011 18:58:06

    Φοράει την ελληνική Σημαία είπε, όταν διαπραγματεύεται στο εξωτερικό, ή με γελούν τ' αυτιά μου;

  15. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 09/11/2011 19:06:12

    Στο καλό, ΔΕΝ θα μας λείψεις!

  16. Μάρκος avatar
    Μάρκος 09/11/2011 20:03:56

    Τον ακούσατε τι είπε;;; "Η Ελλάδα δεν είναι μοίρα, είναι επιλογή, και για μένα ήταν επιλογή!"
    Για τον Έλληνα η Ελλάδα είναι η ίδια του η ΜΟΙΡΑ κύριε Παπανδρέου!
    Ενώ για κάτι "φιλέλληνες" σαν κι εσένα είναι επιλογή! Ψόφα τώρα!

  17. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 09/11/2011 21:24:47

    Ο Σαρκοζί τον σχολίασε σαν " Τρελό και Καταθληπτικό" Πήγε στο προεδρικό χωρίς να έχει αποφασίσει για τον πρωθυπουργό !!!!!!! ενώ ο Σαμαράς τον είχε εξουσιοδοτήσει εν λευκό για την επιλογή. Πάντα υπάρχει μια εξήγηση γιατί φθάσαμε σαυτήν την κατάσταση... Τέλικά μέχρι και τα τσακάλια του MEGA δεν σταμάτησαν να του τα χώνουν μεγαλόπρεπα...

  18. anideos avatar
    anideos 10/11/2011 01:35:35

    Για το πιληκιο τιποτα;
    Λεφτα δεν υπαρχουν;
    Κριμα συγκηνιθηκα.

  19. Saranille avatar
    Saranille 10/11/2011 20:00:43

    O captain Planet ΓΑΠ ένωσε τις δυνάμης του. Τρέμε χρέος.
    Για τα CDS που πούλησε ούτε λόγος και άλλη μια εσχάτη προδοσία θαύτηκε παρέα με τόσες άλλες, άλλων.