#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2010 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου στο Νταβός: Δε φταίμε εμείς, οι άλλοι φταίνε



Όταν δεν μπορείς να κάνεις κουμάντο στο σπίτι σου. Όταν δεν μπορείς να πάρεις αποφάσεις καίριες που θα αλλάξουν άρδην την κατάσταση έστω κι αν πονέσουν. Όταν δεν μπορείς να συγκροτήσεις μια ισχυρή οικονομική ομάδα που θα “τρώει” σίδερα και δεν θα τρομάζει όταν πρόκειται να πάρει μέτρα. Όταν δεν μπορείς να ασκήσεις οικονομική διπλωματία, αυτήν που υποσχέθηκες προεκλογικά.

Ε, τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πεις ότι δέχεσαι επιθέσεις από άλλους. Έτσι, έκανε και ο Γ. Παπανδρέου από το Νταβός. Μίλησε για κερδοσκοπικά παιχνίδια και για αόρατους εχθρούς που θέλοντας να πλήξουν το ευρώ και την Ευρωζώνη γενικότερα αποφάσισαν να χτυπήσουν τον αδύναμο κρίκο, δηλαδή την Ελλάδα. Μίλησε για πολιτικούς και οικονομικούς λόγους που οδήγησαν στην επίθεση αυτή, χωρίς φυσικά να κατονομάσει τους εχθρούς. Διότι είναι πολύ εύκολο να το πεις αν έχεις αποφασίσει ότι θα κάνεις ρήξεις.

Τι θα μπορούσε να πει; Ότι η Goldman Shacks, η Morgan Stanley, η Fitch και άλλοι διεθνείς οίκοι και funds παίζουν τρελά ποσά με τη χρεοκοπία της χώρας; Να βγει να καταγγείλει τον οικονομολόγο Ρουμπίνι ο οποίος διαθέτει επενδυτική εταιρεία που παίζει κερδοσκοπικά παιχνίδια; Να βγει να τα καταγγείλει και να πάρει τα μέτρα του;

Όμως, πρέπει να βγει και να πει ότι 100 ημέρες μετά τη νίκη στις εκλογές η κυβέρνησή του παραπαίει μη μπορώντας να αντέξει στη δίνη της οικονομικής κρίσης. Άγεται και φέρεται από τις συντεχνίες που τάιζε στο παρελθόν, δεν τολμά να δώσει ένα νέα όραμα στους πολίτες, ξεσπά με φορολογικά μέτρα κατά των μικρών και μεσαίων εισοδημάτων, θεωρεί πλούσιους όσους έχουν μικτό μισθό 2.000 ευρώ το μήνα, επιβάλλει πράσινα τέλη σε σαραβαλάκια, ετοιμάζεται για νέο χαράτσι για τους ημιυπαίθριους.

Δε φταίμε εμείς, φταίνε οι άλλοι. Ωραία δικαιολογία για εσωτερική κατανάλωση. Στο εξωτερικό, όμως, αυτά δεν πιάνουνε γι' αυτό ετοιμάζουν οι μεγάλες χώρες σχέδιο διάσωσης της ελληνικής οικονομίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. yangoolas avatar
    yangoolas 29/01/2010 08:04:23

    λες να ξαναφέρει στο προσκήνιο το "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ"?

    • Nick avatar
      Nick @ yangoolas 29/01/2010 14:14:04

      Re paidia 3 fores eipe oti ftaime mono emeis pou exoume ftasei se afto to xali. Anefere eswteriki krisi, elliniki diafthora. Katalabainw tin grammi tou keimenou, alla oxi kai titlos oti na nai.

  2. kalimera sas avatar
    kalimera sas 29/01/2010 08:31:23

    "Διότι είναι πολύ εύκολο να το πεις αν έχεις αποφασίσει ότι θα κάνεις ρήξεις."
    Να κάνει ρίξεις με ποιούς, με τις αγορές και την παγκόσμια κερδοσκοπία; Mάλλον κάνεις πολύ παρέα με την Παπαρήγα!

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ kalimera sas 29/01/2010 10:56:38

      Καλημέρα σου, καλημέρα,

      όχι βέβαια. Αλλά μπορείνα κάνει ρήξεις με τα συνδικαλιστικά πασοκικά κατεστημένα που έχουν διασπαθήσει και διαλύσει τον δημόσιο τομέα.

      Και για να εξηγηθώ καλύτερα, ο δημόσιος τομέας είναι πολύ λιγότερο παραγωγικός σχετικά με τον ιδιωτικό τομέα. Το κύριο έργο του δημόσιου τομέα είναι εξυπηρετικού και πολύ αυστηρά ελεγκτικού χαρακτήρα προς τον ιδιωτικό τομέα.

      Εδώ σου κατεβάζει η ΔΕΗ διακόπτες και χαλάνε τους χασάπη τα κρεάτα. Ποιός πληρώνει για αποζημίωση; Στην Ελλάδα ο χασάπης φυσικά. Στην Ευρώπη, η ΔΕΗ γιατί την έχει σύρει στα δικαστήρια το συνδικαλιστικό όργανο του χασάπη και του κάθε άλλου εργασιακού τομέα

      Φιλικά

  3. XAPLAS avatar
    XAPLAS 29/01/2010 08:57:47

    http://www.youtube.com/watch?v=iEs9qN-cqqo

  4. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 29/01/2010 09:01:16

    Οι Ευρωπαίοι ΘΑ...

    ΘΑΠΑΤΕΡΟ και ΘΑΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ...

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/blog-post_29.html

  5. ataktos avatar
    ataktos 29/01/2010 09:20:17

    οταν τα Ντουβάρια γίνονται Έξυπνα....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ataktos 29/01/2010 10:17:16

      χαχαχαχα άτακτε! τα βάφεις με πράσινη οικοθερμοβολταϊκή μπογιά και γίνονται έξυπνα!

  6. ataktos avatar
    ataktos 29/01/2010 10:40:29

    Το Lifestyle είναι μαγικό.....
    από μηδενικό σε κάνει νούμερο..

  7. popolaros avatar
    popolaros 29/01/2010 10:53:20

    Με το ανέλαβες ΓΑΠ, η διεθνής τοκογλυφική συμμορία σε παίζει στα δάχτυλα.
    Δεν τους ξέρεις ποιοί είναι και που έχουν έδρα ;
    Μιλάτε και την ίδια γλώσσα.
    Πότε θα ανοίξεις το στοματάκι σου ;
    Ή έστω κάποιος από την κυβέρνηση, που δεν έχει κρυφτεί από το γραφείο.

  8. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 29/01/2010 10:58:59

    Το σπέκουλο που γίνεται τώρα με τα ελληνικά ομόλογα προέρχεται από κερδοσκόπους που διοχετεύουν με τα "παπαγαλάκια" τους διάφορες βλακείες στις "έγκυρες" οικονομικές εφημερίδες και μετά σε ξεπουπουλιάζουν.

    Οι μαγκιές με τις μεταφορές δαπανών κύριε Παπακωνσταντίνου από το 2010 στο 2009 ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ!!!

  9. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 29/01/2010 11:03:14

    ΕΠΙ ΗΓΕΜΟΝΙΑΣ ΠΑΤΡΟΣ ΑΝΔΡΕΑ ΑΠΟΒΙΟΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΧΩΡΑ, ΕΠΙ ΗΓΕΜΟΝΙΑΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΥ ΣΗΜΙΤΗ ΑΠΟΓΥΜΝΟΘΗΚΕ Η ΜΙΚΡΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΝΥΚΟΚΥΡΙΟΥ [ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ,ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩ], ΕΠΙ ΗΓΕΜΟΝΙΑΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΥ ΚΑΡΑ-ΜΑΝΛΗ ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ ΟΤΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΙΚΟΣΑΕΤΙΑ,ΕΠΙ ΗΓΕΜΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ?..ΚΑΙ ΟΔΥΡΟΜΕΝΟΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ?..ΒΡΕ ΟΥΣΤ !!!!!!

  10. στ. τακης avatar
    στ. τακης 29/01/2010 11:15:41

    ΓΑΠ ΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ.
    ΣΕ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΟΔΟΎΛΩΣΑΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ.
    1ε=1ΔΡΑΧΜΗ=340,75 ΦΟΡΕΣ ΥΠΟΤΊΜΗΣΉ ΣΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ.

  11. ataktos avatar
    ataktos 29/01/2010 11:15:41

    @tiramola
    Από το χωριό μου
    ……Μια καλή νοικοκυρά είναι …δούλα και κυρά …

  12. falkonbee avatar
    falkonbee 29/01/2010 13:14:27

    Ο Παπανδρέου είναι ο μεγαλύτερος ηγέτης της ΕΕ.Ολοι οι ¨Ελληνες θα είμαστε υπερήφανοι για αυτόν,θυμηθείτε τα λόγια μου.¨Με το σκεπετικό αυτο ένας μεγάλος ηγέτης ότι και να κάνει ή ότι πει είναι συχωρεμένο.Αυτό αποφάσισε και η πλειοψηφία του Έλληνικού λαού.Γιά όλα φταίνε οι Αμερικάνοιοι φωνίαδες των λαών,το ΝΑΤΟ,η κακία δεξιά,η κλέφτρα ΝΔ,οι κακοί Γερμανοί με την SIEMENS,ο Ρουσσόπουλος με το Βατοπαίδι,ο βαμμένος φασίστας και κομματόσκυλο δεξιός της Ακροπολις χρηματηστιριακής κ.Πρινιωτάκης.Αυτοί οι αγρότες δεν έχουν το θεό τους,δεν του δώσανε ούτε 3 χρόνια χάρη.Έτυχε να πει σαν άντρας μια κουβέντα παραπάνω γιά 1 δις ευρώ.Και τι έγινε;Είπε ξείπε,έτσι είναι οι μεγάλη ηγέτες.Ντροπή στα κανάλια και στις εφημερίδες που αφήνουν τους δημοσιογράφους να τον κατακεραυνώνουν κάθε μέρα.
    Ο άνθρωπος πάει να σωσει όλη την Ευρώπη και το ευρώ της.Τι άλλο να κάνει;
    Να γράψει στα παλιά του τα παπούτσα το 45% του Λ α ο ύ,αυτό δεν γίνεται θα εξαντλήσει την 4τια και θα ξαναβγεί πρωθυπουργός,ο άνθρωπος είναι ηγέτης.Ο θεός και η Παναγία να μας φυλάει.

  13. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 29/01/2010 16:01:53

    Νάτα μας!!!!!Στο Νταβός βρέθηκε η χάρη του!Οπου γάμος και χαρά,η Βασίλω πρώτη.......................

  14. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2010 16:28:19

    Μόνο που δεν δάκρυσε ο ανίκανος. Τί ρεζιλίκια είναι αυτά? Δεν καταλαβαίνει ότι ξεφτιλίζει τη χώρα ακόμη και ώς πρωθυπουργός? Ακόμη φταίνε οι άλλοι που δεν εφαρμόζει το ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ εξόδου από την κρίση? Φτάνει πια με τους ανίκανους.

  15. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 29/01/2010 18:34:08

    Φταίει ο Χατζηπετρής....και η κακιά "δεξά" που θ'άλεγε κι ο αλήστου μνήμης Μένιος.Τελικά,ο Τσιαμτσίκας δεν μας πολυκαταδέχεται τον τελευταίο καιρό,χάθηκε κι ο Επίκουρος,ενύχτωσεν κι οι βάρβαροι δεν ήρθαν....Κρίμα, γιατί θάταν μιά κάποια λύση.

  16. Baroso avatar
    Baroso 29/01/2010 18:39:09

    To koryfaio eiani ayto:

    Εξηγήσεις από το γνωστό οικονομολόγο Νουριέλ Ρουμπίνι, ο οποίος έγραψε πρόσφατα ότι η Ελλάδα είναι ήδη χρεοκοπημένη, ζήτησε ο Πρωθυπουργός, στη διάρκεια τυχαίας συνάντησης που είχαν στους διαδρόμους του Φόρουμ του Νταβός.

    Ο κ. Ρουμπίνι απάντησε ότι δεν γνώριζε ότι δεν ισχύουν τα περί δανείου της Ελλάδας από την Κίνα.

    Ο πρωθυπουργός είπε στον κ. Ρουμπίνι ότι καλό θα ήταν την επόμενη φορά που θα γράψει κάτι να ρωτήσει για το τι ακριβώς ισχύει.

    Η σύντομη συνομιλία κατέληξε με τον κ. Ρουμπίνι να εκφράζει το σεβασμό και την εμπιστοσύνη του προς τις προσπάθειες που καταβάλει η Ελλάδα.

    Νωρίτερα, ο κ. Παπανδρέου συναντήθηκε με τον υπουργό Εξωτερικών της Μεγάλης Βρετανίας Ντέιβιτ Μίλιμπαντ, με τον οποίο συζήτησαν ευρωπαϊκά θέματα για την οικονομική κρίση, το Κυπριακό και τη διεθνή ασφάλεια με επίκεντρο το Αφγανιστάν.

    Ο Πρωθυπουργός συναντήθηκε επίσης με τον προέδρο του Παγκόσμιου Οργανισμού Εμπορίου Πασκάλ Λαμί και τον επικεφαλής του οργανισμού εργασίας του ΟΗΕ Χουάν Σομάδια.

    Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

  17. tiramola avatar
    tiramola 29/01/2010 19:42:55

    Θυμάμαι τον Καραμανλή όταν εξελέγη το 2004 να "χάνεται" για 3-4 μήνες για να ξεκουραστεί..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 29/01/2010 19:50:47

      κανείς δεν τον κατηγόρησε τον ΚΚ για εργασιομανή, προσωπικά δεν μου άρεσε, αλλά όπως σου έχω ξαναπεί, ΠΟΤΕ δεν αναρωτήθηκα ποιάς χώρας είναι πρωθυπουργός, έστω αναποτελεσματικός, φαγάς κλπ. Εξ άλλου έχασε... Σε αντίθεση, ανησυχώ αν ο ΓΑΠ είναι δικός μου πρωθυπουργός, ή κάποιας άλλης εικονικής χώρας...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tiramola 29/01/2010 20:26:48

      Μόλιε είχε βγει το καινούργιο Pro evolution 4. Για αυτό χάθηκε ο Μπελούσι τότε.

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 29/01/2010 20:27:25

      Δυστηχώς φίλε μου archaeopteryx βλέπω ότι η δική μου ελπίδα να τα καταφέρουν να επέλθει μία ισσοροπία στα γ... τα spreads που σε συνδιασμό με την "καταραμένη" την πράσινη ανάπτυξη θα αρχίσει να κουνιέται το φρακαρισμένο καράβι, είναι εφιάλτης για κάποιους άλλους Έλληνες, που είναι και πατριώτες, όπου δεν διστάζουν να εμφανίζονται "πραγματιστές" υιοθετώντας έτσι την αθλιότητα του σημερινού χρηματοπιστωτικού συστήματος.
      Ποιός ανέβασε το spread χθες πάνω από 400?
      Δεν ήταν ήδη υψηλό το επιτόκιο?
      Ούτε 4 μήνες αέρα τουλάχιστον προκειμένου να δουν αν αποδίδει κάτι το κατατεθημένο πρόγραμμα σταθερότητας?
      Ποιός ευθύνεται για το περυσινό ράλλυ του πετρελαίου με ότι αυτό σημαίνει για τις τσέπες εκατομμυρίων μισθωτών?
      Γιατί έπρεπε να γίνει το ράλλυ?
      Τι φοβερό και τρομερό συνέβη στον πλανήτη ώστε να διακαιολογεί τέτοιες ενέργειες?
      Ο δικός σου πρωθυπουργός δηλαδή τι θά έκανε?
      Θα ανέβαζε το ΦΠΑ 2-3 μονάδες?
      Θα μείωνε τους μισθούς 20%?
      Θα κοπάναγε αλύπητα τους πολίτες?
      Να τον χαίρεσαι τον εικονικό σου πρωθυπουργό...

    • popolaros avatar
      popolaros @ tiramola 29/01/2010 20:31:01

      Κάτι βλέπω να αλλάζει...για να δούμε.

  18. Aθανασιος Ι. avatar
    Aθανασιος Ι. 29/01/2010 20:02:18

    Ανησυχώ αλλά για όλα Φταίει η Χαρά Μ.

  19. ataktos avatar
    ataktos 29/01/2010 20:46:00

    Κάτι τέτοια είδε και ο Κάρολος και ζήτησε την επανεκλογή του …

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/01/2010 20:48:24

    tiramola,

    ένα ένα...

    πράσινη (επιδοτούμενη, αντιοικονομική, ενοχλητική) ανάπτυξη και η ύφεση που έρχεται είναι, σε ορθολογικό κόσμο ασύμβατα.

    ο "εφιάλτης" είναι για όλους, απλά μερικοί έχουν υπάρξει πιο ίσοι από τους υπόλοιπους

    το spread ΔΕΝ ανεβαίνει συνωμοτικά. Ρηχή αγορά με κίνδυνο ένθεν και ένθεν, και σου ορκίζομαι κανείς δεν ξερει πόσο "πρέπει" να είναι το spread. Μεγάλες διακυμάνσεις σε ρηχή αγορά είναι τα πρώτα συμπτώματα αγοράς που δεν λειτουργεί σωστά... Γιατί έπεσε ο ΓΔ -3% και ανέβηκε +3%, και αν ξέρεις εσύ τι θα κάνει την Δευτέρα...

    Το πετρέλαιο έπεφτε πέρυσι λόγω χαμηλής ζήτησης, και ανεβαίνει φέτος λόγω πληθωρισμού. Μία από τις συνέπειες ή τα κίνητρα της πράσινης παπαρολογίας είναι η τεχνητή άνοδος του πετρελαίου που "τελειώνει". Τα αιολικά είναι πάρεργο (πανακριβο από μόνο του)

    Τι συνέβει στον πλανήτη; χμμμ βαρύ ερώτημα. Το Τείχος κατέρρευσε και η μονοκρατορία κλυδωνίζεται από βαρεμάρα... ή πέθαναν οι Σοβιετικοί και η Αντίδραση επανέρχεται δριμύτατη... Θα σου πω τι συνέβη στον πλανήτη: καταργήθηκε ο συντηρητισμός στα λογιστικά και καταργήθηκε ο διαχωρισμός επενδυτικών και εμπορικών τραπεζών. Ανέβηκε ανεξέλεγκτα και παραπλανητικά το συστημικό ρίσκο.

    Αυτό συνέβη στον πλανήτη (που ψύχεται εδώ και 3 χρόνια)

  21. ΧάραΜα avatar
    ΧάραΜα 29/01/2010 22:25:15

    Αναλαμβάνω πλήρως την πολιτική ευθύνη.
    Επειδή, εξαιτίας μου ο ΓΑΠ είναι στο...τιμόνι της χώρας
    Επειδή, μάλλον δεν βουλιάζουμε, αφού είναι στο τιμόνι και όχι στην θάλασσα (ποιός εγκαταλείπει πρώτος το πλοίο;!)
    Επειδή, η επαγγελματική και ακαδημαϊκή διαστροφή μου δεν παίζεται, προτείνω:
    ΠΑΥΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ!
    Όπερ μεθερμηνευόμενον:
    -Δεν εξοφλούμε δεκάρα τσακιστή σε κανέναν πιστωτή
    -Κρατάμε τα λεφτά για τον λαό
    -Άπειλούμε με ΑΜΕΣΗ αποχώρηση από την ζώνη του ευρώ, αν μας εναντιωθεί οποιοσδήποτε στην "αναπτυγμένη" Δύση, η οποία (ζώνη) θα καταρρεύσει με γδούπο και η οποία (Δύση) θα καταλάβει ότι ο ήλιος βγαίνει από την... Ανατολή και τα λουλούδια, ακόμη και τα πιο ταπεινά, στρέφουν το κεφάλι για ν' αναζωογονηθούν!
    -Δημεύουμε τα ρευστά διαθέσιμα της Εκκλησίας και του "Αγίου" Όρους, γιατί η πατρίδα τα χρειάζεται κι αν θέλουν ας διαμαρτυρηθούν οι... εθνικάρες. Προς αποφυγήν θλιβερών επαναλήψεων αναγκάζουμε τους μεν και δε σε συνδιαχείριση των πόρων
    -Προσφέρουμε υποθήκη, για εξασφάλιση των νέων δανείων, τα οποία θα αιτηθούμε μόνο με συμφέρον επιτόκιο κι όχι τοκογλυφικό, τα ακίνητα της Εκκλησίας και του "Αγίου" Όρους
    -Η "εταίρος" μας Γερμανία καταβάλει, άμεσα, έναντι των πιεστικών αναγκών μας τις οφειλόμενες "γερμανικές αποζημιώσεις" και τα βρίσκουμε μετά.
    -Όπου είναι εφικτό εφαρμόζουμε ΑΝΤΙΠΡΑΓΜΑΤΙΣΜΟ. Πορτοκάλια και γούνες στην Ρωσία για το φυσικό αέριο. Γούνες και τουρισμό στην Κίνα. Φρούτα, ελιές και κηπευτικά στα Εμιράτα για πετρέλαιο κ.ο.κ.
    - Όπου δεν χωρεί αντιπραγματισμός δεν εξάγουμε ούτε εισάγουμε, μέχρι να φτιάξουμε αποθεματικό
    -Εξισώνουμε τους μισθούς με τους αντίστοιχους της Ε.Ε., μειώνουμε ή αυξάνουμε τους φόρους, επίσης, ανάλογα
    -Μειώνουμε τις τιμές στα Σ/Μ, ανάλογα με της Ε.Ε.
    -Όποιος απολύσει έστω και έναν, οδηγείται σε υποχρεωτικό, τακτικό, φοροτεχνικό έλεγχο, από την ημέρα που ίδρυσε την επιχείρηση. Αντί προστίμου, επαναφέρει τον αποληθέντα και προσλαμβάνει ακόμη έναν!
    -Υψηλά εμπόδια εισόδου στην ελληνική αγορά. Όποιος θέλει να "επιχειρήσει" θα δεσμεύεται με μελέτη βιωσιμότητας και αν είναι πολύ "μεγάλος" και πολύ "ξένος" θα προκαταβάλει στο ελληνικό δημόσιο, έναντι μελλοντικών κερδών. Το ποσό της προκαταβολής θα το αποδίδουμε στους πιστωτές μας, αναλογικά. Το ίδιο ισχύει και για τους "πράσινους" επενδυτές, κυρίως γι΄ αυτούς.
    -Τέρμα οι μεσάζοντες. Δίκαιο εμπόριο. Θάνατος στους μεσάζοντες εντός και εκτός συνόρων!
    -Τέρμα η μαύρη εργασία, τέρμα η παραπαιδεία, τέρμα η παραοικονομία. Έχουμε τα κότσια;
    -Ο λαός, θα φιλοτιμηθεί και θα δουλέψει, γιατί θα καταλάβει ότι η διαπραγματευτική μας δυνατότητα ήταν και είναι ισχυρή, αρκεί να διαθέτουμε μυαλό με φαντασία και απλές γνώσεις οικονομικής επιστήμης και λογιστικών εγγραφών (ταφ με χρεωπίστωση), σε αντίθεση με τα μολυβένια στρατιωτάκια της κυβέρνησης αλλά και όσους το "παίζουν" αναλυτές, γνώστες, καθηγητές, σύμβουλοι κ.ο.κ
    Εργασία για το σπίτι (γι' αυτούς τους τελευταίους):
    -Όταν χρεωκοπήσει ο οφειλέτης ποιός χάνει τ' αυγά και τα καλάθια;
    -Στην Αϊτή διαγράφουν το χρέος από συμπόνοια ή γιατί δεν θα λάβουν δεκάρα;
    -Γιατί να διαγραφούν χρέη αν συμβεί σεισμός 7,5 Ρ και όχι να "παγώσουν" πριν συμβεί;!
    -Η Οικονομική Επιστήμη & Διοίκησης Επιχειρήσεων είναι Κοινωνική; Αν, ναι, γιατί της φέρεστε σαν νάναι χρηματοοικονομική τεχνική και μάλιστα κακή;
    -Ελεύθερη αγορά υπάρχει μόνον όπου δεν υπάρχουν μονοπώλια και ολιγοπώλια, καρτέλ και μεγαλοκαρχαρίες. Μέχρι να τους εκδιώξουμε η αγορά θα προστατεύται κι ας λέει ό,τι θέλει, όποιος θέλει. Όποιος διαφωνεί υποχρεούται να τεκμηριώσει.
    Επίλογος: Μην ξεχνάμε ότι μια βλακεία δεν παύει να είναι βλακεία επειδή την υποστηρίζουν πολλοί!

    • man8os avatar
      man8os @ ΧάραΜα 30/01/2010 03:41:14

      1) Και πως θα το δεκτουν οι δανειστες? Πως θα σε ξαναδανεισουν?
      2) Ποια λεφτα?
      3) Ποιον θα νοιαξει αν ενας χρεοκοπημενος φυγει?
      4)Και γιατι οχι καθε ακινητο που βρισκετε στην Ελληνικη επικρατεια? Αυτο ειναι το δικαιο.
      5)Και τι νομιζεις οτι θα τους κανει να σε πληρωσουν?
      6)Απλα δεν θα ειναι.Σε οποιον παραγει του χρωστας. Φυσικα, δεν θα σου δωσει.
      8)Ηδη ζουμε πανω απο τις δυνατοτητες μας. Ποσους μισθους θες?
      ΑΑ!!! Καταλαβα τι εννοεις. Να τους παμε στους αντιστοιχους της Βουλγαριας, αντε κατι τις παραπανω...600Ε ειναι ενταξει?
      10)Και ποιος θα ανοιξει επιχειρηση? Η μαλλον ποιος δεν θα κλεισει επιχειρηση?
      11)Και προιοντα τεχνολογιας απο που θα αγορασεις? Δεν ημαστε ΕΣΣΔ εδω περα...
      12) Και εγω συμφωνω στον περιορισμο των μεσαζοντων.
      13) Πως θαα το κανεις?
      14) Με την ΚΓΒ ισως φιλοτιμιθει. Αλλοιως θα δουλεψει οταν πεινασει, εκτος και τοτε πεθαινει.
      15) Θα ειχε σοβαρες επιπτωσεις στο συστημα αλλα κααι στην Ελλαδα. Δεν ειναι αοπλοι οι δανειστες μας. Και σου θυμιζω, η ΕΣΣΔ για να αποκρουσει τους δανειστες της εκανε 3 χρονια και ειχε την εκταση της Ρωσιας. Αλλα μετα την πτωση της και την ηττα της οι δανειστες δεν ξεχασαν την Ρωσια.
      18) Στα κομματικα γραφεια μαλλον δεν σας διδασκουν καθολου οικονομια. Θα επρεπε να ξερεις οτι η κατασταση της τελειας λειτουργειας της ελευθερης αγορας υπαρχει μονο στην θεωρια κα ποτε στην πραξη. Συνηθης κατασταση ειναι το ολιγοπολιο.
      -Εισαι διατρητος/η.

    • man8os avatar
      man8os @ ΧάραΜα 30/01/2010 03:42:10

      ΚΓΒ=KGB

  22. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2010 22:25:33

    Ο Καθένας μπορεί να μην πάει τον Παπανδρέου με τα αναθέματα που έχει κάνει στους 3 μήνες που είναι κυβέρνηση αλλά είπε την αλήθεια.

    Σαφώς και οι διεθνείς τοκογλύφοι παίζουν το παιχνίδι τους και σαφώς όλος ο πόλεμος είναι στημένος και υπερβολικός για να κονομάνε από τα spreads. Αυτό είναι αλήθεια το είπε και πρέπει να του το αναγνωρίσουμε.

    Βέβαια ο πόλεμος προς τη χώρα δε θα ήταν τόσο δυνατός αν δεν είχαμε πάει σε εκλογές κι αν δεν διόγκωναν τεχνητά το έλλειμμα για να το φορτώσουν στη ΝΔ. Ακόμη κι αν το έλλειμμα ήταν υψηλό όφειλαν να κάνουν τα πάντα για να το καλύψουν μέχρι να το μαζέψουν για να μην ανέβουν τα spreads.

  23. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 30/01/2010 03:18:21

    'Δημεύουμε τα ρευστά διαθέσιμα της Εκκλησίας και του “Αγίου” Όρους, γιατί η πατρίδα τα χρειάζεται κι αν θέλουν ας διαμαρτυρηθούν οι… εθνικάρες. Προς αποφυγήν θλιβερών επαναλήψεων αναγκάζουμε τους μεν και δε σε συνδιαχείριση των πόρων
    -Προσφέρουμε υποθήκη, για εξασφάλιση των νέων δανείων, τα οποία θα αιτηθούμε μόνο με συμφέρον επιτόκιο κι όχι τοκογλυφικό, τα ακίνητα της Εκκλησίας και του “Αγίου” Όρους'

    Eυτυχώς που εσύ, αντίθετα με τους εθνικάρες, δεν έχεις προκαταλήψεις. Απλά πιστεύεις ότι όποιος είναι μοναχός είναι και υποκριτής. Και γιατί να μην βάλουμε ως υποθήκη το σπίτι σου για παράδειγμα; Εσύ είσαι πιο καλό παιδί από τους αμαρτωλούς μοναχούς; Η μήπως το δικό σου δικαίωμα στην ιδιοκτησία είναι ανώτερο από αυτό εκείνων που δε σου αρέσουν;

  24. ΧάραΜα avatar
    ΧάραΜα 30/01/2010 18:24:00

    Για τον Μάνθο ή κάπως έτσι: Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα... Καλά να πάθω που ανέλαβα την πολιτική ευθύνη για την "πρωθυπουργία" ΓΑΠ. Καλύτερα να πάθω που μπήκα στο τριπάκι να προτείνω σοβαρά πράγματα, για να λαμβάνω σχόλια φονταμενταλιστικού τύπου είτε από σένα (μη στοιχηματίσεις το κεφάλι σου κατά πόσο οι γνώσεις μου...πηγάζουν από τα κομματικά γραφεία γιατί θα το χάσεις όπως και τα κομματικά γραφεία που κατά καιρούς στοιχημάτισαν σε βάρος μου!!!) είτε ακόμη χειρότερα από τον Δημήτρη (κρίμα κι έχεις το ωραιότερο ανδρικό όνομα!).
    Πάντως, αν πραγματικά νοιάζεσαι για την επιστήμη που διακονώ, θα σου δώσω μια ευκαιρία ακόμη να βγεις από τις βλακώδεις πλάνες που σε πλανεύουν:
    Στόχος είναι η απόκτηση, η ικανοποίηση και η διατήρηση ΠΕΛΑΤΗ! Το κέρδος είναι πομφόλυγα, η δε μεγιστοποίησή του αναπόδεικτη ηλιθιότητα. Τα περί ελαχιστοποίησης, δε, του κόστους μ.....ες. Όσο για τα διάφορα ...πώλια είναι εφεύρεση των πιστών του ψυχρού πολέμου (είτε Σοβιετικών είτε Αμερικανών είτε Άγγλων κ.α.) για να κατασπαταλούν τους περατούς πόρους, που διέθεται κι όλο και λιγότερο διαθέτει η παγκόσμια κοινότητα. Για την ημιμάθειά σου δεν έχω να πω παρά μόνον ότι η ΘΕΩΡΙΑ είναι η μεθοδευμένη καταγραφή της ΠΡΑΞΗΣ, αλλιώς δεν έχει καμμιά αξία και σημασία η ύπαρξή της.
    Εν κατακλείδι, γουστάρω να είμαι διάτρητΗ και ελευθέριΑ. Να κλαις τους συμπαγείς όγκους που φυλακίζουν μυαλά σαν το δικό σου και του Δημήτρη.
    Για τον Δημήτρη: Μου τόκαψες το σπίτι μου, οπότε ξέχνα τις υποθήκες. Μου τόκαψες μ' αυτά που πιστεύεις και χειρότερα μ' αυτούς που υποθέτω ότι ψηφίζεις. Όσο για τον φονταμενταλισμό σου, χαλάλι σου. Για την ιστορία σού θυμίζω ότι τόσο η Εκκλησία όσο και οι Μονές, όχι το παπαδαριό και οι μοναχοί/ές, ούτε κληρονόμησαν κανένα ακίνητο από τους γονείς τους ούτε πήραν προίκα ή δάνειο για ν' αποκτήσουν αλλά έχουν καταληστέψει μοναχικές ψυχές, έκαψαν, σκότωσαν και αλλά τινά, ανά τους αιώνες, για να κονομήσουν τ' ακίνητά τους. Για να μην νιώθεις αδικημένος θα ζητήσουμε τους τίτλους ιδιοκτησίας τους, πριν τα δημεύσουμε. Όποιος έχει αποκτηθεί με εργασία, τίμιο χρήμα και μόχθο δεν θα δημευθεί! Βακούφικα και άλλα θα τα φάει το μαύρο σκοτάδι.

    • man8os avatar
      man8os @ ΧάραΜα 30/01/2010 18:33:45

      Δεν δινεις εξηγησεις ομως...
      Ωραια αυτα για τα μοναστηρια, αλλα ειναι το ποιο ασημαντο απο τα μετρα. Πως θα κανεις βιοσιμη την αναπτυξη?

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ ΧάραΜα 30/01/2010 18:44:59

      ΧάραΜα,

      Γιατί δήμευση εκκλησιαστικής περιουσίας
      και όχι δήμευση των βουλευτικών και υπουργικών περιουσιών;
      Ή μήπως οι ακρίδες είναι για σένα προστατευόμενο είδος;

    • man8os avatar
      man8os @ ΧάραΜα 30/01/2010 18:48:05

      Γιασμιν,
      Περιμενε να εξηγησει τα υπολοιπα, και ασε αυτο για το τελος.
      Οσο μπορει να εξηγησει βεβαια.

  25. ΧάραΜα avatar
    ΧάραΜα 30/01/2010 19:43:31

    "Βιώσιμη Ανάπτυξη" είναι πλεονασμός, γιατί αν δεν είναι "βιώσιμη" δεν είναι και "ανάπτυξη". Μην αναμασάς την πλάνη του ψυχρού πολέμου. Αν δεν συνδυάσουμε τους υφιστάμενους πόρους και μάλιστα "ήπια" ούτε βιώσιμη ούτε ανάπτυξη. Αν δεν "κλείσει" το Χρηματιστήριο μέχρι να ενηλικιωθεί, αν δεν πετάξουμε τα ολιγοπώλια στην θάλασσα και τους μεσάζοντες στη χωματερή, αν... Αλλά, πώς φτάσαμε μέχρι εκεί; Να υποθέσω ότι έγινε αποδεκτή η πιθανή εφικτότητα των προτεινόμενων και ξεκινάμε το επόμενο βήμα;
    Υπόθεση εργασίας λοιπόν: Αδράχνουμε την ευκαιρία, η οποία έχει αναδειχθεί από το εξωτερικό περιβάλλον και επιχειρούμε την αξιοποίηση των δυνατοτήτων της χώρας, προσπαθώντας, ταυτόχρονα, την ελαχιστοποίηση των αδυναμιών της. Όπως είπαμε, τέρμα οι μεσάζοντες, η παραπαιδεία, η παραοικονομία, η μαύρη εργασία, τα φυτοφάρμακα, η ρωμαϊκη μπαμπεσιά.
    Εξυπακούεται ότι δημιουργείται συγκυβέρνηση, σε όλα τα επίπεδα, με "εθνικό" στόχο την επιστροφή στις αρχές του Adam Smith: Αν το αγαθό που παράγεται ή η υπηρεσία που προσφέρεται δεν αποσκοπεί στο κοινωνικό καλό τότε δεν επιχειρούμε. Όπερ, κομμένες οι επικερδείς "επιχειρήσεις" trafficing, ναρκωτικών, πωλήσεως τσιγάρων και αλκοόλ σε ανήλικους, φακελακίων και μιζών κάθε είδους, kino και τούτο, προ-πο, στοιχημάτων, καταπάτησης δασών, δομήσεως ακάλυπτων κ.ο.κ. Όσοι συμφωνούμε αγωνιζόμαστε εναντίον όσων διαφωνούν, μέχρι τελικής πτώσεως. Δεν είναι ανάγκη να συναντηθούμε στις γνωστές στάνες του παρελθόντος, αρκεί να μας διαπερνά η κόκκινη κλωστή του κοινού οράματος.
    Εφαρμογή του Συντάγματος, της χάρτας του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα...
    Υ.Γ.΄Όχι δήμευση των περιουσιών βουλευτών και υπουργών αλλά ΚΑΤΑΡΓΙΣΗ της παχυλής τους αποζημίωσης. Όποιος θέλει ν΄ ασχοληθεί με τα κοινά θα αμοίβεται με βάση τα χρόνια προϋπηρεσίας του, όπου έχει εργαστεί, τις τυπικές του γνώσεις (πτυχία, γλώσσες κ.α.) και τα υπόλοιπα έξοδά του θα καλύπτονται, όπως συμβαίνει και με τους υπαλλήλους, π.χ. χιλιομετρική αποζημίωση κ.α. Η απόδοσή τους, μάλιστα, θα συνδέεται με bonus-malus. Θα καταθέτουν χρονοπρόγραμμα και στόχους κι αν δεν τους πετυχαίνουν τέρμα τα δίφραγκα, ο επόμενος/η.

    • man8os avatar
      man8os @ ΧάραΜα 30/01/2010 19:57:47

      Εγω ενα πραμα ξερω και τιποτα αλλο. Θελω ισοσκελισμενο προυπολογισμο.
      Το πως θα επιτευχθει? Με οσες περικοπες χρειαστουν ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ.
      Αντε να μειωνουμε σιγα σιγα το χρεος.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΧάραΜα 30/01/2010 20:06:41

      Aν πας να εφαρμοσεις ισοσκελισμενο προυπολογισμο θα πεινασεις.
      Αυτα εκανε ο Τσαουσεσκου στη Ρουμανια που τους εκοψε και το κρεας και στο τελος τον τουφεκισαν.
      Τωρα για τα αλλα περι αποχωρησης απο το ευρω : Τα χρεη ειναι σε ευρω.
      Με την αποχωρηση θα ανεβουβ δραχμικα κατα το ποσοστο της υποτιμησης της νεας δραχμης.Αν δεν τα πληρωνεις και φυγεις απο την παγκοσμια αγορα δεν θα σου δινει κανεις νεα δανεια οποτε δεν θα εχεις εισαγωγες.Χωρις εισαγωγες γυριζεις οχι στην Ελλαδα του 1960 αλλα στην Αλβανια του 1960.

    • man8os avatar
      man8os @ ΧάραΜα 30/01/2010 20:20:31

      Εχω υπολογισει οτι θα πεινασω. Και διατιθεμαι να πληρωσω. Αλλα να πληρωσουν ολοι. Οχι μονο η οικογενεια μου. Και οι πιο πλουσιοι απο μενα που κανουν τα κολπακια τους και κρυβουν τα λεφτα τους. Και επιτελους,ας πεινασουμε, ας λυσουμε το προβλημα μας, ωστε να μην πληρωνουμε σε τοκους τα 13 δις του μικρου προυπολογισμου μας.
      Απο το να πεινασω ουτως η αλλως πολυ, οταν χρεοκοπησω(καποια στιγμη μεσα στην 20ετια) καλυτερα να πεινασω για 5 χρονια και μετα να εχω εξυπηρετησει το χρεος.
      ΥΓ: Γνωριζω οτι αυτο που λεω δεν ταιριαζει σε συγχρονο δυτικο κρατος, παρολα αυτα εχω το θαρρος να το προτεινω γιατι μου φαινεται η μονη λυση που λυνει οριστικα το προβλημα.

  26. ΧάραΜα avatar
    ΧάραΜα 30/01/2010 20:20:26

    Μούρχονται δάκρυα! Θυμάμαι το παράδειγμα της Γερμανίας, η οποία σταμάτησε, σχεδόν, τις εισαγωγές μετά τον πόλεμο και κοιτά σε τί οπισθοδρόμηση γύρισε!
    Πώς θ' αντέξετε χωρίς SUV, χωρίς πούρα Αβάνας, χωρίς σκατς και μπέρμπον;
    Σας κλαίω καϋμένοι νεοέλληνες. Χωρίς κινητά γίνεται; Χωρίς χαπάκια, για ν' αντέξετε τον πονοκέφαλο από το κινητό σας; Χωρίς...

    • man8os avatar
      man8os @ ΧάραΜα 30/01/2010 20:29:44

      Γινετε! Και πρεπει να αντεξουμε. Τα suv να ειναι για οσους πραματικα εχουν λεφτα, οχι η καθε κυρια να περνει δανειο(που δεν ξεπληρωνει) και να αγοραζει. Κινητα φτηνα υπαρχουν για ολους, δεν χρειαζετε να εχεις το φορητο υποογιστη σου στο χερι. Την δουλεια σου θες να κανεις, οχι να καταιβαζεις μουσικη απο το ιντερνετ.
      Η πολιτικη λιτοτιτας ειναι πολιτικη, εχεικοστος, οχι το λεμε πριν τις εκλογες και το ξεχναμε κατοπιν.
      Αλλα σκεψου τα οφελη, σκεψου τις ζημιες και πες μου τι προτιμας.
      Χρειαζετε μια συνηδιτοποιημενη αποφαση απο το εθνος και να παψει να ειναι λαος. Να καταλαβει οτι εχει υποχρεωσεις, οχι μονο δικαιωματα.Και οτι η προοδος του ενος δεν μπορει να ειναι εις βαρος του αλλου. Πολυ καιρο εχουμε ζησει υποθηκευοντας το μελλον των παιδιων μας.
      Οσο για τον Τσαουσεσκου ηταν δικτατορας και μαλιστα ιδιαιτερα διεφθαρμενος.Και δεν επεβαλε ισοσκελισμενο προυπολογισμο, αλλα ανιτθετα εκλεβε απο τον λαο για να τα τρωει αυτος. Εαν ειναι να παρεις σκληρες αποφασεις, να δωσεις πρωτος το παραδειγμα.
      Καμια εξαιρεση! Ουτε εσυ ο κυβερνητης, ουτε εγω ο εργατης.
      Πιστευοντας και οι 2 στον κοινο στοχο. Και καθε μηνα επισημη ενημερωση προς το εθνος απο τον υπουργο οικονομιας ωστε να ξερουμε πως πανε οι προσπαθειες και αν βαδιζουμε καλα η οχι.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΧάραΜα 30/01/2010 20:31:36

      Εκτος απο τα χαπακια για τον πονοκεφαλο υπαρχουν και χαπακια για το εμφραγμα ή τον καρκινο.Βασικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ειναι εισαγομενα στην Ελλαδα που ειναι η κατ εξοχην χωρα της οποιας το επιπεδο θα υποβαθμισθει σε τραγικο βαθμο αν σταματησουν οι εισαγωγες.
      Οσο για τη Γερμανια δεν ξερω αν υπηρχαν καποιοι περιορισμοι μετα τον πολεμο.Εκεινο που ξερω ειναι οτι ηταν ιδρυτικο μελος της ΕΟΚ οπου το εμποριο ηταν ελευθερο και το μεταπολεμικο γερμανικο θαυμα βασισθηκε στο ελευθερο εμποριο.

    • man8os avatar
      man8os @ ΧάραΜα 30/01/2010 20:40:02

      Με σωστη μονεταριστικη πολιτικη, εμπορικα πλεονεσματα και μειωμενες δαπανες σε σχεση με τα εσοδα.
      Επισης για να μπορεσει η Γερμανια να ανακαμψει, μετα τον πολεμο εχτισε την οικονομια της μονη της και εκανε επενδυσεις στην εγχωρια βιομηχανια.
      Και αυτο το εκανε με μισθους της πεινας. Οι καλοφαγαδες Γερμανοι το 50 ηταν λεπτοι, και οταν απο τα τελη του 50 οι μισθοι αρχησαν να αναιβενουν, καλεσαν μεταναστες να δουλεψουν σε ανειδικευτες θεσεις στην βιομηχανια.

  27. ΧάραΜα avatar
    ΧάραΜα 30/01/2010 20:59:42

    Η διαφορά είναι πολιτισμική. Η Ελλάδα είναι παράδεισος βοτάνων και ιαματικών φυτών, τα οποία είναι η ΜΟΝΗ βάση για την παραγωγή συνθετικών φαρμάκων. Καλλιεργούμε, εξάγουμε ή ακόμη καλύτερα παράγουμε και εξάγουμε. Δείτε τις καλές πρακτικές, που ήδη υπάρχουν. Αλλαγή ρόττας χρειάζεται.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΧάραΜα 30/01/2010 21:21:13

      ΧάραΜα: συμφωνώ στα περισσότερα απόσα γράφεις. Μπράβο. Ειδικά με το πνεύμα του σχολίου σου http://www.antinews.gr/?p=32611&cpage=1#comment-390963.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΧάραΜα 30/01/2010 21:30:01

      κι εγώ.

      εδώ που φθάσαμε, έτσι ωμά και τελεσίδικα πρέπει να τεθούν.
      πρωτίστως στη συνείδησή μας, στους κουβέντες μας με τους γύρω μας, καμμία ανοχή σε συμπεριφορές που επιβουλεύονται το δημόσιο συμφέρον μας, που θέτουν σε κίνδυνο την επιβίωση της χώρας μας. αμείλικτοι και κυνικοί: "κύριε είσαι λαμόγιο, τα τρως από το κράτος, το κράτος είμαστε όλοι μας, κόφτο!"

  28. katerina avatar
    katerina 30/01/2010 21:50:40

    πραγματικό governo πιο ισχυρό από την όποια κυβέρνηση, είναι: οι συλλογικοί μας μύθοι, η στρεβλή αντίληψη, και οι παραδοχές του «έτσι είμαστε»