#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2011 16:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου: ρίξτε με στην Βουλή



Ο Παπανδρέου ήταν έτοιμος να παραιτηθεί μέχρι σήμερα το βράδυ. Φαίνεται όμως ότι του άλλαξαν πάλι την γνώμη και διαρρέουν τώρα από το Μαξίμου ότι θα πάει αύριο στις Κάννες για τους G-20, με πρόσκληση του Σαρκοζί. Και αφού επιστρέψει θα δώσει την μάχη στην Βουλή "για να ξεμπροστιάσει τους αποστάτες."

Μια πρώτη παρατήρηση: Ο Σαρκοζί είναι βέβαιος ότι ο ΓΑΠ θα είναι και αύριο πρωθυπουργός;

Κατά τα άλλα, πάλι τα μπέρδεψαν στο Μαξίμου. Για να ξεκινήσει η συζήτηση για την ψήφο εμπιστοσύνης πρέπει να μιλήσουν οι πολιτικοί αρχηγοί.

Τελικά ύστερα από επικοινωνία Παπανδρέου – Σαμαρά, κανονίσθηκε η συζήτηση να ξεκινήσει την Τετάρτη στις 6 το απόγευμα, αλλά με ομιλίες υπουργών και βουλευτών. Οι πολιτικοί αρχηγοί θα μιλήσουν την Πέμπτη.

Ο ΓΑΠ πρότεινε να αρχίσει νωρίτερα η συζήτηση την Τετάρτη, αλλά ο Σαμαράς του είπε ότι συνεδριάζει η κοινοβουλευτική ομάδα της ΝΔ. Έτσι οδηγηθήκαμε σ’ αυτή την «πρωτότυπη» διαδικασία…

Στο μεταξύ σύσκεψη αυτή την ώρα έχουν οι Λοβέρδος - Διαμαντοπούλου - Ραγκούσης, με τον πρώτο να δηλώνει ότι είναι "κάθετα" (α, ρε Λαλιώτη) εναντίον του δημοψηφίσματος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΝΒ avatar
    ΜΝΒ 01/11/2011 16:28:58

    Τι το συζητάμε;;
    Πάμε ολοταχώς γιά εκλογές στίς 27/11 η 4/12. ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!

  2. spiros avatar
    spiros 01/11/2011 16:40:34

    Πολύ σύγχυση επικρατεί μια τον καλεί ο Σαρκοζί μια η Μέρκελ τελικά ποιός τον καλεί ; Η αλήθεια μάλλον είναι ότι προσπαθεί να κερδίσει χρόνο όσος του μένει ή βιάζεται να εγκαταλήψει την Ελλάδα;

  3. diane avatar
    diane 01/11/2011 16:42:10

    Δεν έχουμε Πρωταπριλιά. Κάνατε λάθος ημερομηνία ή το γράψατε για να γελάσουμε;

  4. axis avatar
    axis 01/11/2011 16:44:59

    Να τον ρίξει σήμερα η ΝΔ με παραιτήσεις σύσσωμης της κοινοβουλευτικής ομάδας. Κινδυνεύει άμεσα η πατρίδα και αυτός ετοιμάζεται για ταξίδι στις Κάννες... Είναι ποτέ δυνατόν;

  5. Ταραχή avatar
    Ταραχή 01/11/2011 16:46:20

    Τους έπιασε ταραχή και δαύτους.Πάνω που το 'χαν δέσει το γαιδούρι πάει να τους ξεφύγει και τώρα φωνάζουν τον τσοπάνη να τον κατσαδιάσουν!!!!!!!

  6. Avanti avatar
    Avanti 01/11/2011 16:55:09

    Δεν είμαστε καθόλου καλά, θα πάει αύριο να δει τον Σαρκοζί με τι μούτρα, δεν παίζεται ο τύπος. Έκανε την Ευρώπη ένα μάτσο χάλια και θα πάει στους G-20? Τι θράσος είναι αυτό, τι τυχωδιοκτισμός, απίστευτο. Οσο ο Παπούλιας δεν παραιτείται και δεν παίρνει θέση ανησυχώ .... σήμερα θα πρέπει να δώσει λύση, δεν υπάρχουν περιθώρια, νομίζω ότι ο ΓΑΠ θέλει να οδηγήσει την χώρα σε άτακτη χρεοκοπία.

    • JOHN avatar
      JOHN @ Avanti 01/11/2011 18:13:12

      Avanti.Πιστευεις οτι ο ΓΑΠ λειτουργει απο μονος του.Δεν εχει ουτε τη προσωπικοτητα ουτε τη δυναμη.Εντολες παιρνει και σιγουρα καποιο απο τ αφεντικα του θα ειναι στις Κανες.

      • φωνη avatar
        φωνη @ JOHN 01/11/2011 23:01:52

        Ναι, αλλά ο Γιωργάκης θα φάει τις πρώτες, τις γρήγορες.

  7. μχ avatar
    μχ 01/11/2011 16:57:21

    ... άραγε θα επιστρέψει ?

  8. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 01/11/2011 17:02:09

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΠΟΣΜΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΛΟΓΚ ΤΟΝ ΛΑΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.
    ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ!!! ΚΑΘΕ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ___ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΛΥΣΗ


    Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΞΟΔΟΣ
    Τις ημέρες εκείνες έκαναν σύναξη μυστική τα παιδιά και λάβανε την
    απόφαση, επειδή τα κακά μαντάτα πλήθαιναν στην πρωτεύουσα, να
    βγουν έξω σε δρόμους και σε πλατείες, με το μόνο πράγμα που τους
    είχε απομείνει: μια παλάμη τόπο κάτω από τ' ανοιχτό πουκάμισο, με
    τις μαύρες τρίχες και το σταυρουδάκι του ήλιου. Όπου είχε κράτος
    κι εξουσία η Άνοιξη.

    Και επειδή σίμωνε η μέρα που το Γένος είχε συνήθειο να γιορτά-
    ζει τον άλλο Σηκωμό, τη μέρα πάλι εκείνη ορίσανε για την Έξοδο.
    Και νωρίς εβγήκανε καταμπροστά στον ήλιο, με πάνου ως κάτου
    απλωμένη την αφοβιά σαν σημαία, οι νέοι με τα πρησμένα πόδια που

    τους έλεγαν αλήτες. Και ακολουθούσανε άντρες πολλοί, και γυναί-
    κες, και λαβωμένοι με τον επίδεσμο και τα δεκανίκια. Όπου έβλεπες
    άξαφνα στην όψη τους τόσες χαρακιές, που 'λεγες είχανε περάσει
    μέρες πολλές μέσα σε λίγην ώρα.

    Τέτοιας λογής αποκοτιές, ωστόσο, μαθαίνοντες οι Άλλοι, σφό-
    δρα ταράχθηκαν. Και φορές τρεις με το μάτι αναμετρώντας το έχει
    τους, λάβανε την απόφαση να βγουν έξω σε δρόμους και σε πλατείες,
    με το μόνο πράγμα που τους είχε απομείνει: μία πήχη φωτιά κάτω
    απ' τα σίδερα, με τις μαύρες κάννες και τα δόντια του ήλιου. Όπου
    μήτε κλώνος μήτε ανθός, δάκρυο ποτέ δεν έβγαλαν. Και χτυπούσανε
    όπου να 'ναι, σφαλώντας τα βλέφαρα με απόγνωση. Και η Άνοιξη
    ολοένα τους κυρίευε. Σαν να μην ήτανε άλλος δρόμος πάνω σ' ολάκε-
    ρη τη γη για να περάσει η Άνοιξη παρά μονάχα αυτός, και να τον εί-
    χαν πάρει αμίλητοι, κοιτάζοντας πολύ μακριά, πέρ' απ' την άκρη της
    απελπισίας, τη Γαλήνη που έμελλαν να γίνουν, οι νέοι με τα πρησμέ-
    να πόδια που τους έλεγαν αλήτες, και οι άντρες, και οι γυναίκες, και
    οι λαβωμένοι με τον επίδεσμο και τα δεκανίκια.

    Και περάσανε μέρες πολλές μέσα σε λίγην ώρα. Και θερίσανε
    πλήθος τα θηρία, και άλλους εμάζωξαν. Και την άλλη μέρα εστήσα-
    νε στον τοίχο τριάντα.

  9. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 01/11/2011 17:03:48

    Ασχημη μερα ξημερωσε για τον Γαπ...ημερα ελπιδας για την ΕΛΛΑΔΑ!!!

  10. η ωρα πλησιαζει! avatar
    η ωρα πλησιαζει! 01/11/2011 17:06:33

    Ενω η χωρα οδηγειται σε εκλογες, ο κ. ΜπεΓλιτης καλει Κυσεα στις 17.30 για να αναδειξει την νεα Στρατιωτικη ηγεσια!
    θα σπαταλησει με την σφραγιδα του τους ηγετες της Εθνικης
    αμυνας , για να καταφερει ο κυριος υπο προθεσμια Υπουργος να χρησει χωρις την θελησι τους Στρατηγους με παρωνυμα! Ανταξια της παραδοσης της χωρας!
    Επειδη οι προηγουμενοι αρχηγοι αρνηθηκαν την απαιτηση του ...κονΜπετιτ και των ελληνων κολαουζων του, να διαλυσουν το Στρατευμα!
    Η ευθυνη της αξιωματικης αντιπολιτευσης αν δεν προβαλει ως ακαιρη και ακυρη την σημερινη συγκληση του ΚΥΣΕΑ, ειναι πολυ μεγαλη!
    Δεν πρεπει ενας ανθρωπος, εντελως προσωρινος να διακυβευει το μελλον της χωρας, στην τελευταια γραμμη αμυνας! την στρατιωτικη της ισχυ σε επιπεδα τιμης!

    Ποιοι ακριβως θα δεχτουν την επιλογη τους αυτη την μερα;

    Θα δουμε αραγε Ευελπιδες στους διαδρομους του Πενταγωνου;Η τα αλλοτινα καναρινια αντι για αετοι θα εχουν επιλεξει δαρβινικα να γινουν κοτουλες;

    η ωρα της επιλογης πλησιαζει
    την Ελλαδα ν αγαπουν, οσο καμμια!

  11. ΘΑΣΟΚ avatar
    ΘΑΣΟΚ 01/11/2011 17:16:03

    Πατερα
    Αναπαυσου
    Συνεχιζω
    Ολοκληροτικη
    Καταστροφη

  12. BlueSky avatar
    BlueSky 01/11/2011 17:24:40

    Ρε παιδιά ξέρετε τι μου θυμίζει η εισαγωγή στο νοσοκομείο του Αναπληρωτή πρωθυπουργού; Ως Έλλην ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ξεχάσω την ασθένεια μιας μνημονιολάγνη, η οποία εισήχθη στο Ερρικός Ντυνάν για 15 ημέρες τον Σεπτέμβριο του 2009, δύο μέρες μετά την προκύρηξη των εθνικών εκλογών από τον ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ Κώστα Καραμανλή;;;;
    Ξέρετε ποιά είναι εεε;;;;
    Η κόρη του Δράκου, που προτίμησε να χάσει χαλαρά ο ΚΚΒ προκειμένου να αναλάβει τη ΝΔ.
    Θα την αφήσουμε να μπει στη βουλή;;;;;
    Θα την ξεχάσουμε;;;;
    Θα ξεχάσουμε ότι ψήφισε το μνημόνιο;;;

  13. manos avatar
    manos 01/11/2011 17:32:29

    Η "βασιλομήτωρ" έσωσε πάλι το παιδί?

  14. Απορία avatar
    Απορία 01/11/2011 18:15:12

    Τους βάλανε τα γυαλιά δυο ξανθιές εκεί στο ΠΑΣΟΚ.
    Ρε αντε ρε. Δεν υπάρχουν δυο-τρεις άντρες σ'αυτό το κόμμα να τον ρίξουν.

    Πολύ μυαλό θέλει να καταλάβουν ότι έτσι θα έχουν κάποιες πιθανότητες να διασωθούν πολιτικά;