06/09/2009 01:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου: «θα αναστρέψουμε τις συμφωνίες που έκανε η ΝΔ για Ολυμπιακή και...»



«Στις εκλογές αυτές κρίνεται το μέλλον της χώρας και όχι η μοίρα του Καραμανλή ή του Παπανδρέου». Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ -απαντώντας γραπτώς- στην πρώτη συνέντευξή του μετά την προκήρυξη των εκλογών στην «Ελευθεροτυπία», κατηγορεί τον αντίπαλό του ότι «συμβιβάστηκε και συγκάλυψε τα φαινόμενα διαφθοράς στην κυβέρνηση και στο στενό περιβάλλον του, όταν δεν τα ενθάρρυνε συνειδητά με τη στάση ανοχής».

Από την άλλη πλευρά, εκφράζει τη βεβαιότητα ότι «οι πολίτες θα προτιμήσουν μια ισχυρή, αυτοδύναμη κυβέρνηση» και περιγράφει τις προτεραιότητές του στην περίπτωση που κερδίσει τις εκλογές και σχηματίσει κυβέρνηση. Ειδικότερα, ο κ. Παπανδρέου επισημαίνει:

«Δεν θα επιτρέψω να εκφυλιστεί η κρίσιμη εκλογική αναμέτρηση σε κοκορομαχία. Θα καλέσω τον Κ. Καραμανλή σε μια αναβαθμισμένη διαδικασία προεκλογικού διαλόγου».

«Σε κάθε περίπτωση και με αυτοδυναμία το ΠΑΣΟΚ θα επιδιώξει συναινέσεις και συνεργασίες με ευρύτερες προοδευτικές δυνάμεις. Θα εξαντλήσουμε σε κάθε περίπτωση όλα τα περιθώρια».

«Τα φαινόμενα διαφθοράς δεν υπάρχει περίπτωση να επαναληφθούν. Θα είμαι άτεγκτος. Δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να διαψεύσει τις ελπίδες των πολιτών, να αμαυρώσει τη δημοκρατική παράταξη. Και θα το αποδείξω από την πρώτη στιγμή, καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια για να διαλευκανθούν όλες οι δυσώδεις υποθέσεις που πλήγωσαν τους Έλληνες, όποιους και να αφορούν».

 «Τα εξωθεσμικά κέντρα έχουν όση εξουσία είναι διατεθειμένος κανείς να τους παραχωρήσει. Δεν χρωστάω σε κανέναν, εγώ λογοδοτώ μόνον στους πολίτες».

«Θα εξαντλήσουμε κάθε περιθώριο αναστροφής ή βελτίωσης των συμφωνιών που έκανε η κυβέρνηση της Ν.Δ.» (Ολυμπιακή, ΟΤΕ, λιμάνια).

«Το υπουργικό συμβούλιο που θα σχηματίσω θα έχει σημαντικά μειωμένο αριθμό υπουργών και υφυπουργών. Υπάρχουν, επίσης, πολλοί άξιοι Έλληνες εκτός ΠΑΣΟΚ, αλλά και εκτός κομμάτων, τους οποίους θα καλέσω να συμβάλουν από θέσεις ευθύνης».

 «Ο Κώστας Σημίτης τίμησε τη χώρα. Όποιες αποφάσεις πάρει και πάρουμε συλλογικά θα τιμούν αυτήν την προσφορά του».

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=79260

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 06/09/2009 01:49:53

    Αν μετά από αυτά που είπε απευθυνόμενος στους αγρότες εξακολουθεί να διηγείται παρόμοιες φανταστικές ιστορίες τότε....αποχαιρέτα την, την αυτοδυναμία που φεύγει.

  2. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 06/09/2009 01:50:47

    Η πρώτη βαρυσήμαντη συνεντευξη του αυριανού-ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΟΥ-πρωθυπουργού. Η σημαντική είδηση είναι ότι θα αναστρέψει ιδιωτικοποιήσεις (ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ, ΟΤΕ κ.ά).

    GAP,GAP,GAP,GAP,GAP.....

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/09/2009 02:17:14

    Αυτο και μονο (επανακρατικοποιηση Ολυμπιακης) αρκει για να καταλαβει κανεις οτι αν ενδιαφερεται για το μελλον της χωρας που λεει δεν πρεπει να τον ψηφισει.

  4. ε ρε γλεντια avatar
    ε ρε γλεντια 06/09/2009 02:43:50

    Προτείνω στον ΓΑΠ να επαναδραστηριοποιηθεί ο αλήστου μνήμης οργανισμός για τις προβληματικές επιχειρήσεις...

  5. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 06/09/2009 03:04:52

    Όσο ο Καραμανλής πάταξε τη διαφθορά και τις σπατάλες 5 χρόνια τώρα, άλλο τόσο θα κρατικοποιήσει ο Γιώργος - αν κυβερνήσει - Ολυμπιακή, ΟΤΕ κλπ.
    Προεκλογικές φανφάρες, αυτή είναι η γνώμη μου. Ειλικρινά με απογοητεύουν όλο και περισσότερο.

    • ναθαν avatar
      ναθαν @ Ανώνυμους 06/09/2009 10:03:40

      Δεν ειδες την δικλειδα που αφησε ?

      Αναστροφη των συμφωνιων .........η.......βελτιωση !!!

      Ε ρε γλεντια, θα ξαναπληρωσουν οι γερμανοι και ο βγενο το κατιτις τους...

  6. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/09/2009 03:05:33

    Θα γυρίσει και τό Τρίο Λιάνη-Τουρλουμούση-Θωμαδάκης??(ο Βαγγέλης ο Αστρολόγος ντέ)

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Σπύρος 06/09/2009 03:11:52

      lol
      Σπύρο, η ανανέωση άρχισε από Θεσσαλονίκη : κατεβαίνει ένας άγνωστος, να δεις πως τον λένε...;
      Α, Άκης Τσοχατζόπουλος.
      Τον έχεις ακουστά;

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Προφήτης 06/09/2009 03:17:00

        Α λές γιά τον Γαμπρό πού Ενυμφεύθη σέ φτωχικό Ξενοδοχείο τών Παρισίων Προφήτα???
        Νιόπαντρο είναι το Τζόβενο μπρέ ,νά μήν μπεί και στο Ψηφοδέλτιο.??Αφού τούχαν κάνει δώρα και αυγουλιέρες απο την Siemens, κατά τον Τύπο τουλάχιστον...
        Πάμε γιά Εκλογές Γέλιου.
        Αφού δέν υπάρχει ελπίδα τουλάχιστον ας το ευχαριστηθούμε ,τουλάχιστον μέ αυτούς πού αγωνιούν γιά τήν Κατάκτηση ή Διατήρηση θέσεων στό Δημόσιο.
        Αυτό θάναι άλλως τε και τό Διακύβευμα(γιά νά μήν ξεχνάμε και τη λέξη τού Συρμού).

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Προφήτης 06/09/2009 03:23:49

        Το διακύβευμα είναι ποια ποστα θα καταλάβουν οι εκπρόσωποι των dark rooms στο επόμενο Κοινοβούλιο.
        Μετά τον Σύμβουλο ΓΑΠ & Σκοπιανών Βαλλιανάτο, ο Καρατζαφέρης έκανε ρελανς με Ψινάκη.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Σπύρος 06/09/2009 09:09:07

      Τόσο η Τουρλουμούση όσο και η Βαγγέλω, είναι τα ισχυρά χαρτιά του ΠΑΣΟΚ στην περίπτωση επανακρατικοποίησης της ΟΑ. Η δε Μιμή, είναι πλέον σύμβολο! Θα χρησιμοποιηθεί μάλλον σε θέση πρέσβη... ή σε κανένα μεσημεριανάδικο.

  7. Paris avatar
    Paris 06/09/2009 06:23:34

    «Τα εξωθεσμικά κέντρα έχουν όση εξουσία είναι διατεθειμένος κανείς να τους παραχωρήσει. Δεν χρωστάω σε κανέναν, εγώ λογοδοτώ μόνον στους πολίτες».

    ....τα λέει χωρις καμμια ντροπή ,και όχι μόνο αυτό ,αλλά τα ίδια τα εξωθεσμικά κέντρα τον επαινούν γι αυτές τις κορώνες του.

    Είναι δυνατόν να είναι τόσο ηλίθιος ο Ελληνικός λαός????

    • pizza avatar
      pizza @ Paris 06/09/2009 08:00:20

      Δυστυχως.

  8. pizza avatar
    pizza 06/09/2009 07:59:16

    Ειχε δεν ειχε την πεταξε την πρωτη του κοτσανα. Αυτο το παιδι παντα πεταει μια κοτσανα που του στοιχιζει. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως τον αφηνουν οι δηθεν πιο σοβαροι στο ΠΑΣΟΚ και τις πεταει.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/09/2009 09:13:50

    Εάν τυχόν ο ΓΑΠ τολμήσει να κάνει τομές, απομονώνοντας τα άπειρα λαμόγια που κυριαρχούν στο κόμμα, όχι μόνο τα προβεβλημένα αλλά τα μικρομεσαία, τότε ΘΑ ΤΟΝ ΦΑΝΕ ΛΑΧΑΝΟ μέσα σε λίγους μήνες. Όλη η συσπείρωση του ΠΑΣΟΚ οφείλεται στα στελέχη λαμόγια που περιμένουν πως και πως να φάνε με χρυσά κουτάλια πάλι. Αν τους κυνηγήσει θα τον κυνηγήσουν. Απλά. Το ΠΑΣΟΚ είναι πλέον συνυφασμένο με πεινασμένους άχρηστους που περιμένουν εξουσία για να μπουκάρουν στο κρατικό θησαυροφυλάκιο και να κάνουν μπίζνες εκμεταλλευόμενοι κρατικές θέσεις και γνωριμίες.

  10. prassina aloga avatar
    prassina aloga 06/09/2009 10:08:24

    Άστε να δούμε ρε παιδιά, κοντός ψαλμός αλληλούια. Μην το μετατρέπετε σε press-gr. Εδώ θα ήμαστε να καυτηριάσουμε. Εξ άλλου η πεμπτουσία της Δημοκρατίας είναι η εναλλαγή κομμάτων στην εξουσία. Κάνετε σα να σας πήραν το φαί από το στόμα.

  11. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 06/09/2009 10:33:02

    "πως τον αφηνουν οι δηθεν πιο σοβαροι στο ΠΑΣΟΚ και τις πεταει".
    χα χα χα χα. τι είναι τούτο πάλι, οι πιο σοβαροί!!! χα χα χα. Τι έχουμε να ακούσουμε ακόμα.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/09/2009 10:43:04

    Θα πρέπει κάποιος να ενημερώσει τον ΓΑΠ πως τουλάχιστον στο θέμα της ΟΑ ούτε οι ίδιοι οι εργαζόμενοι δεν θέλουν να επανέλθουν στα πρότερα. Οι μισοί την κοπάνησαν με βαρβάτες συντάξεις και τεράστια αφορολόγητα εφάπαξ (στα 40-45 τους) οι άλλοι βολέυθηκαν με μετατάξεις αργομισθίας στο δημόσιο και οι πρωην εποχικοί προσλήφθηκαν στη νέα ΟΑ. Οι μόνοι που θέλουν ξανά κρατική ΟΑ είναι τα διάφορα επιτήδεια κομματικά στελέχη που τρωγανε από τις ναυλώσεις σαράβαλων αεροπλάνων και τις υπόλοιπες προμήθειες. Μάλλον τέρμα η κρατική ΟΑ για πάντα.
    Εκτός και αν έχει σχέδιο η Πόπη (Ποπάρα) Τουρλουμπούση.

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/09/2009 10:52:00

    Προφανώς εννοεί ότι αν εκλεγεί θα αναγκάσει τον Βγενόπουλο να δώσει σ'αυτόν και στους υπουργούς του τις μίζες που θα έπαιρναν αν η Ολυμπιακή είχε πωληθεί επί ΠΑΣΟΚ.

  14. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 06/09/2009 11:12:51

    το πλέον ανησυχητικό είναι ότι απάντησε γραπτώς στην συνέντευξη... Που να ήταν και προφορική η συνέντευξη...

  15. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 06/09/2009 11:56:55

    Η κρίσιμη διαφορά ΠΑΣΟΚ - ΝΔ δεν είναι στη διαχείριση της οικονομίας ή του κράτους. Και στις δύο περιπτώσεις, θα έχουμε μια από τα ίδια: ό,τι πει η Κομισιόν στην οικονομία, και ό,τι πει ο κομματικός μηχανισμός στο κράτος. Και διαφθορά κάργα.
    Αυτό που πραγματικά διαφοροποιεί τα δύο κόμματα (για την ακρίβεια τους δύο υποψήφιους πρωθυπουργούς ως πρόσωπα, γιατί τα κόμματα είναι ίδιος χυλός και σε αυτό το θέμα) είναι η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ - κάτι που επιμελώς αποσιωπάται. Για τον Καραμανλή ξέρουμε ότι είπε τα "Όχι" του, και για τα Σκόπια στο Βουκουρέστι, και στο σχέδιο Ανάν, και στο θέμα των ρωσικών αγωγών. Για τον Γιωργάκη ξέρουμε ότι ήθελε να κλείσει το Σκοπιανό με ονομασία "Δημοκρατία Μακεδονίας - Σκόπια" και να επιτρέψει την επιστροφή "Σλαβομακεδόνων" του Εμφυλίου για να φτιάξουν μειονότητα (το λέει και ο Λοβέρδος σε συνέντευξη στο newstime.gr), ότι υποστήριξε αναφανδόν το Σχέδιο Ανάν, και τις γνωστές ατάκες περί Τουρκίας "καλύτερα μερικά στρέμματα γης λιγότερα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο" και "εμείς θα τραβήξουμε το τουρκικό κάρο στην Ευρώπη".
    Ξέρω ότι συνήθως οι εκλογές κρίνονται στην οικονομία - αλλά με τα ανοιχτά θέματα στο εξωτερικό πεδίο (ειδικά την αξιολόγηση της τουρκικής ενταξιακής πορείας το Δεκέμβριο), θα έπρεπε να δώσουμε πολύ μεγαλύτερη σημασία στα εθνικά.

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/09/2009 12:06:45

    @Οδυσσεας
    Τα εθνικα θεματα θα κλεισουν -αν κλεισουν ασχημα λογω της αδυναμιας τη χωρας.Αυτο ειναι δεδομενο.Το ζητημα αποσιωπαται γιατι δεν συμφερει τα ΜΜΕ.
    Οι διαπλεκομενοι ηλπιζαν να τα κλεισει ο Καραμανλης αλλα αυτος γλυστρησε.
    Τωρα θα πρεπει να ζητησει παραταση ο ΓΑΠ απο τον Ομπαμα μεχρι να βρεθει καποιος ηλιθιος δεξιος να παιξει το ρολο του 1922 καθως ο Καραμανλης τους ειχε παρει ειδηση.

  17. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 06/09/2009 12:24:22

    @ Ψυχραιμία:
    Με κάθε σεβασμό, η λογική σου μου θυμίζει τον Πόντιο που βλέπει τη μπανανόφλουδε και λέει "πάλι θα γλυστρήσω". Η αδυναμία στην οποία αναφέρεσαι δεν είναι καθόλου δεδομένη, ούτε καν έναντι της Τουρκίας, και πολύ λιγότερο έναντι των Σκοπίων. Τα εθνικά θέματα θα κλείσουν - αν κλείσουν- άσχημα λόγω της τζαμπατζίδικης προσέγγισης (άλλως free rider syndrome) που έχουμε ως κοινωνία και ως πολιτικοί, δηλαδή του ότι δεν είμαστε διατεθειμένοι να αναλάβουμε κινδύνους. Αν έχεις πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά σου για να έχεις μια αεροπορία καλύτερη από την τουρκική, και τελικά δεν τη χρησιμοποιείς (λόγω φοβικού συνδρόμου) για να τους κόψεις το βήχα όταν πετάνε πάνω από το Φαρμακονήσι ή όταν σου λένε να μην επεκτείνεις στα 12 μίλια, τότε είσαι απλά άξιος της μοίρας σου.
    Το "επερχόμενο 1922" κατά τη γνώμη μου είναι μόνο στα μυαλά ορισμένων - και πάντως αν αυτός ήταν ο λόγος που κάνει εκλογές ο Καραμανλής, δεν θα έπρεπε να τον επαινείς.

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 06/09/2009 12:56:28

    Με συγχωρειτε, αλλα ο ΓΑΠ δεν ειναι "κατεστημενο;". Μας περναν για βλακες, αυτο ειναι δεδομενο.

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/09/2009 15:13:19

    αυτό με την ΟΑ δεν μου αρέσει καθόλου. Όσο χάλια και αν είναι η εξέλιξη, όσο κι αν καταλήξει στην Λουφτ από την μία ή άλλη πίσω πόρτα, θα είναι λάθος να ξαναπάμε σε κρατικιστικά σχήματα.

    Για τον ΟΤΕ, μαζί σου ΓΑΠ, αλλά έχει χαθεί το παιχνίδι, όσο φαύλη κι αν ήταν η δουλειά. Οι Γερμανοί κάνουν κουμάντο και θα στο επιβεβαιώσει και ο Σημίτης αυτό... Λυπάμαι που στο λέω, και μακάρι να έχω άδικο.

    • Edo avatar
      Edo @ archaeopteryx 06/09/2009 15:18:34

      Αλλο που δεν θέλει ο Βγενόπουλος. Θα βγάλει και πανοπροίκι. Η συμφωνία ήταν να δούμε από Οκτώβριο τι κάνουμε. Λέτε να ήξεραν από τότε που πήραν την ΟΑ ότι πάμε για εκλογές;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Edo 06/09/2009 15:27:36

        σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο... πολλές "κρατικοποιήσεις" στο παρελθόν, μα και αυτή η αρχική κρατικοποίηση της ΟΑ ήταν η σωτηρία του τέως ιδιοκτήτη. Και καλά έκανες και το είπες!

  20. ataktos avatar
    ataktos 06/09/2009 15:23:06

    archaeopteryx - έθαψες το παιδί ….

  21. babis3565 avatar
    babis3565 07/09/2009 10:55:51

    ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ GΑP.
    ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ Η Mommy P.M. ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΟΡΘΙΟ Σ΄ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΡΜΟ ΤΟΠΟ. ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ? Ε, ΕΣΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ... Η΄ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ Η΄ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.