#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/06/2008 21:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου «εκτελεί» Λυκουρέζο

Τον  … «εκτέλεσε» τον Αλέξανδρο Λυκουρέζο ο Γιώργος Παπανδρέου, στη σημερινή συνέντευξή του. Αρχικά κατήγγειλε τις επιλεκτικές διαρροές για την υπόθεση (έχει μεγάλο δίκαιο) που όπως είπε προέρχονται από δικαστικούς κύκλους ή δικηγορικά γραφεία και είπε: «Είναι απαράδεκτο να βρισκόμαστε υπό την ομηρία τέτοιων παραγόντων». Στη συνέχεια αναφέρθηκε στον γνωστό γαλάζιο δικηγόρο, λέγοντας ότι «οι διαρροές προέρχονται από δικηγορικό γραφείο φίλου του κ. Καραμανλή και υπόδικου, του Αλέξανδρου Λυκουρέζου» (βλ. Κατηγορούμενος για κακούργημα ο Α. Λυκουρέζος). . Αναρωτήθηκε επίσης «με βάση ποιες σκοπιμότητες ο κ. Λυκουρέζος κάνει αυτές τις διαρροές».  

O κ. Λυκουρέζος είναι ο δικηγόρος της «Debevoise & Plimpton», η οποία ασχολείται εξ Αμερικής με τα μαύρα ταμεία και τα διαγράμματα της για την πορεία του μαύρου χρήματος από τα ταμεία της Ζήμενς έχουν πήξει τα δημοσιογραφικά γραφεία. Λέγεται μάλιστα, χωρίς να έχει επιβεβαιωθεί ότι εκείνος που σύστησε τον κ. Λυκουρέζο στην Debevoise, ο ονομάζεται Κωνσταντίνος Γκλύξμπουργκ;

Διαβάστε κι αυτά:  

Το σκάνδαλο της Αιξωνής έχει πολιτικές διαστάσεις

Τι έκανε ο Α. Λυκουρέζος στα γραφεία της Ζήμενς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 26/06/2008 21:04:24

    Ναι και του έκανε τη μούρη κρέας. Μάλλον τη δική του μούρη θα πρέπει να προσέχει ο Γιωργάκης. Ο Λυκουρέζος θα τη γλυτώσει γιατί έτσι θέλει το σύστημα.

  2. ataktos avatar
    ataktos 26/06/2008 21:25:12

    Εξακτινε –είσαι σίγουρος ότι από τα της ΣΙΑ αρχεία έχουν εξαφανιστεί τα «επαναστατικά» παιχνιδάκια του με κάτι «αδέλφια μας « στην Σερβία .?

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 26/06/2008 21:34:14

    Εδώ μιλάμε για κοτζαμασέικο. Τι δουλειά έχει το ευαγές ίδρυμα?

  4. ataktos avatar
    ataktos 26/06/2008 21:34:54

    Ότι αφόρα τον Κωνσταντίνο Γκλύξμπουργκ αυτός δεν πληρώθηκε με 10 δις. δρχ από το Ελληνικό Δημόσιο και παρέμεινε υπήκοος της Ελλάδας .
    Τι σκατά χώνει τη μούρη του στο κμάς .

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 26/06/2008 21:43:05

    Ο Λυκουρέζος στη δήλωσή του είπε ότι ΔΕΝ είναι υπόδικος και πως οι νομικοί σύμβουλοι του ΓΑΠ θα έπρεπε να τον έχουν ενημερώσει! Περιμένει, είπε, να επανορθώσει, αλλιώς...

    Πού στηρίζεται αυτός και λέει τέτοια; Μου φαίνεται αδιανόητο να επέλεξε να απαντήσει σ' αυτό, αν δεν ισχύει αυτό που είπε. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος νομικός; Δεν είναι υπόδικος, όποιος είναι έξω με εγγύηση;

  6. Factorx avatar
    Factorx 26/06/2008 22:31:47

    Την έντονη αντίδραση του δικηγόρου Aλέξανδρου Λυκουρέζου προκάλεσαν οι αιτιάσεις του προέδρου του ΠΑΣΟΚ Γιώργου Παπανδρέου περί διαρροών από πλευράς του σχετικά με την υπόθεση της Siemens χαρακτηρίζοντάς τον μάλιστα υπόδικο και φίλο του πρωθυπουργού.

    Στη δήλωσή του ο κ. Λυκουρέζος σημειώνει πως ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης «υπέπεσε σήμερα σε βαρύτατο εναντίον μου ολίσθημα» και προσθέτει:

    «Πρώτον: Ουδεμία απολύτως διαρροή σχετικά με την υπόθεση Siemens προέρχεται από το γραφείο μου, γεγονός που μπορούν να βεβαιώσουν όλοι οι δημοσιογράφοι.

    Δεύτερον: Θα έπρεπε οι νομικοί του σύμβουλοι να τον έχουν πληροφορήσει ότι δεν είμαι υπόδικος».

    «Ως δικηγόρος της Siemens επιτελώ το χρέος μου συνδράμοντας στο έργο της την ελληνική Δικαιοσύνη» συμπληρώνει ο κ. Λυκουρέζος, και σημειώνει πως περιμένει από τον κύριο Παπανδρέου «πλήρη αποκατάταση».

  7. περιεργος avatar
    περιεργος 26/06/2008 22:31:58

    Θα μας τρελλανεις φακτορα
    οι αμερικανοι καταδιωκουν τον γιωργακη?
    εαν ο λυκουρεζος εκανε την διαροη ,ειναι ψεμματα οσα διερευσαν για τσουκατο?

  8. περιεργος avatar
    περιεργος 26/06/2008 22:34:32

    φακτορα κοψε τις αρλουμπες.
    η αμερικανικη εταιρεια,προστατευει τον καραμανλη,και δινει την γιωργακη και την ντορα?

  9. exon avatar
    exon 26/06/2008 22:36:41

    λυκουρέζο αν είσαι μάγκας κάνε και συ αγωγή όπως ο βγενόπουλος.

  10. περιεργος avatar
    περιεργος 26/06/2008 22:43:54

    o factorx μας περναει για μ..κες.
    προσπαθει να μας πειση οτι οι αμερικανοι της Debevoise,το "δεξιο δικηγορικο παρακρατος",και το
    "βασιλικο παρακρατος",καταδιωκει την "δημοκρατικη"
    τσουκατοπαραταξη.

  11. περιεργος avatar
    περιεργος 26/06/2008 22:47:42

    τι εγινε λαμογια?
    δεν ειναι πραγματικοτητα το σκανδαλο της siemens?
    oλα ειναι στην φαντασια της "δεξιας"?
    φακτορακια ειστε στρατευμενα στην μεγαλη εκσυγχρονιστικη παρακρατικη παραγκα?

  12. exon avatar
    exon 26/06/2008 22:50:09

    ο Αλεξανδρος προστατευει τον φίλο του Διονύση. απλα.

  13. περιεργος avatar
    περιεργος 26/06/2008 22:57:12

    ποια "διαρροη" ενοχλησε τον ταλιμπαν της καθαρσης,γιωργακη?
    για τον τσουκατο?
    την ντορα?
    τον λιαπη?
    κτλ,κτλ.
    δηλαδη εσεις αναπαραγεται τις "διαρροες" λυκουρεζου τοσες ημερες?
    ηταν ολα ψεμματα?

  14. ataktos avatar
    ataktos 26/06/2008 23:01:04

    περιεργε πως επεσες στη "στρατευμενα στην μεγαλη εκσυγχρονιστικη παρακρατικη παραγκα" εσει ..
    αι αι σοβαρεψου το ξεφτελεις

  15. περιεργος avatar
    περιεργος 26/06/2008 23:10:25

    ατακτε δεν σου κανει εντυπωση οτι αμεσως μετα την προειδοποιηση-απειλη της αυριανης για τον φιλο του γιωργακη τρεπεκλη,ο γιωργακης ακολουθει γραμμη λομβερδου,δηλαδη η παραταξη δεχεται "επιθεση",αρα πρεπει να αμυνθουμε.
    και ταυτοχρονα ο φακτορακος,συντονιζεται..και μας πουλαει διεθνεις συνωμοσιες εναντια στην δημοκρατικη παραταξη?
    δεν αποκλειω λοιπον ο φακτορ να ειναι στρατευμενος στην μεγκαλη εκσυγχρονιστικη παρακρατικη παραγκα,και να μας δουλευει ψιλο γαζι.

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/06/2008 23:55:57

    Ρε ανώνυμε 11:50, μόνο αυτός "πήρε" το "ομορφότερο κορίτσι του ελλ. κινηματογράφου";
    Είναι η μοίρα των όμορφων να μην μπορούν να αντέξουν το πέρασμα του χρόνου ....

    ΥΓ καμμία προσωπική συμπάθεια για "τον χλεμπονιάρη"

  17. περιεργος avatar
    περιεργος 26/06/2008 23:56:29

    o factocx πηρε γραμμη απο τον λομβερδο.
    σηκωσε την λερωμενη σημαια του πασοκ,
    και αρχισε να μας "εκτελει" με παρλαπιπες.

  18. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 27/06/2008 00:29:10

    Σιγά μην την πήρε αυτός! Η Ζωίτσα τον πήρε, για να 'χει το κεφάλι της ήσυχο.

    ("9 Μούσες" hard disc έφα...)

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2008 00:42:36

    καλό!

  20. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 27/06/2008 03:30:54

    O Λυκουρέζος είναι τέκτονας και οι τέκτονες του επαγγέλματός του, δεν εκτελούνται.

  21. thanos avatar
    thanos 27/06/2008 03:56:23

    Periergos
    Den mou les file poly parakourtizmenos mou fainesai...kai me ayth th zesth den se vlepw kala.

  22. thanos avatar
    thanos 27/06/2008 03:58:46

    Periergos

    Afou diavazeis kai enhmerwnesai apo thn Ayrianh your IQ einai katw tou metriou sta sigoura.

  23. ataktos avatar
    ataktos 27/06/2008 12:03:17

    ο ΓΑΠ ΕΚΤΕΛΕΣΕ το δικοματισμο !!! ΑΜΙΝ!!!

  24. asade avatar
    asade 27/06/2008 15:38:37

    Δείτε στην συνέντευξη του ΠΑΠ όταν ρωτήθηκε για τον Λυκουρέζο απο τους δημοσιογράφους πως απάντησε! Με υπερφυγές. Καταλαβένετε τι τρέμουλο τον έχει πιάσει μιας και οι περισσότεροι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ (Βλέπε Κύπρο-Γερμανία) μετακινήθηκαν με το μαύρο αλλά καλό χρήμα της ΜΙΖΕΝΣ στις εκλογές του 2004.
    Όσο για τα οικονομικά των κομμάτων δείτε την τριτολογία του Καραμανλή για την πρόταση του ΠΑΣΟΚ . Καλά που ήταν ο ΠΑΠ πριν.

  25. thanos avatar
    thanos 30/12/2008 23:16:31

    Ορεστιεεεεεεεε....

    Που εισαι??? κρυφογελας μπαγασουλη?

    ΥΓ: Για αυτους που χρησιμοποιουν ονοματα αλλων,καλον θα ειναι να το σταματησουν πριν γελοιοποιηθουν.