#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2011 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου: είσαστε …μίζεροι που αντιδράτε


«Να ξεφύγουμε από την ασθένεια της μιζέριας», δήλωσε σήμερα ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου σε ομιλία του στους επικεφαλής των Γραφείων Τύπου και Επικοινωνίας Εξωτερικού.

Ούτε λίγο, ούτε πολύ, αποκάλεσε δηλαδή “μίζερους” τους εργαζόμενους που αντιδράνε στα μέτρα πείνας που επιβάλλει το ΔΝΤ και εφαρμόζει χωρίς καμία αντίρρηση η κυβέρνηση του.

“Το μεγάλο στοίχημα είναι να δημιουργήσουμε μια καλύτερη, διαφορετική Ελλάδα”, είπε επίσης ο πρωθυπουργός και πρόσθεσε πως η Ελλάδα του παρελθόντος «τελείωσε πια και όσο κι αν η μετάβαση είναι δύσκολη και πονάει, καλώς τελείωσε”.

Φυσικά. Καλά το λέει. Εμείς πονάμε, δεν πονάει αυτός.

Προσπαθώντας εξάλλου να εξευμενίσει τους εργαζομένους στο δημόσιο μετά τις αλλεπάλληλες δηλώσεις του Θ. Πάγκαλου εναντίον τους, ανέφερε ότι υπάρχουν στο δημόσιο και άνθρωποι που θέλουν να προσφέρουν, άλλα είτε απομονώνονται, είτε δεν ακούγονται όταν έχουν ιδέες. Χαρακτήρισε επίσης τους δημόσιους υπαλλήλους “κλειδί” για την  αλλαγή νοοτροπίας στο κράτος.

Είπε βέβαια και κάτι ...ευχάριστο. «Εγώ και οι υπουργοί είμαστε περαστικοί», τόνισε μεταξύ άλλων και ό,τι καταλάβατε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 18:08:34

    Ειπε κ αυτο
    “η κριση ειναι ευκαιρια. να παψουν να αποφασιζουν αλλοι για εμας !!"

    !@%~&%)!~^#_!#&^$_^#!$_#!^~#!~*$^_

    ΠΠ

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 17/01/2011 18:11:55

    Με κίνδυνο να φανώ κι εγώ «μίζερος» στον πρωθυπουργό μας, θα ήθελα να επισημάνω ότι η γυναίκα του κυρίου Σηφουνάκη μου χρωστάει 60 ευρώ (εννοώντας ότι τόσο «φέσι» μου αναλογεί κατά κεφαλή από τα 600 εκατομμύρια που χρωστάει ο όμιλος επιχειρήσεων Δασκαλαντωνάκη στο Δημόσιο, σε τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία). Αυτά, σύμφωνα με την εφημερίδα «Πρώτο Θέμα». 100 φορές περισσότερα από όσα χρώσταγε ο άντρας της κυρίας Γκερέκου (που παραιτήθηκε, ενώ ο κύριος Σηφουνάκης είναι ακόμα στην καρέκλα του).

    Μήπως οι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ θα έπρεπε πρώτα να δίνουν το καλό παράδειγμα και μετά να μας ταράζουν στην λιτότητα; Πόσο μάλλον να διαμαρτύρονται ότι είμαστε μίζεροι...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/01/2011 18:16:52

    είμαστε μίζεροι "και" αντιδρούμε (τι "και" τι "που"...)

  4. xenios avatar
    xenios 17/01/2011 18:17:58

    Τελικά είμαι μίζερος το παραδέχομαι. Δεν μου αρέσουν οι μπάμιες.

  5. Σταύρος avatar
    Σταύρος 17/01/2011 18:52:56

    Εμένα δεν μου αρέσει το μαπόρυζο αλλά, αν με αξιώσει ο Θεός, ένα Πράσινο σπληνάντερο θα το φάω!

  6. δυτης avatar
    δυτης 17/01/2011 18:57:11

    Καλά εγω δεν ξερω και πολλα γράμματα, και εχω μπερδευτη. Μιλά σοβαρά, μήπως απευθύνετε σε άλλους κι όχι σε Ελληνες?

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ δυτης 19/01/2011 00:12:25

      Σε εμάς απευθύνεται. Σε άλλους απευθυνόταν όταν έλεγε "λεφτά υπάρχουν".

  7. tiramola avatar
    tiramola 17/01/2011 19:14:41

    Είστε σίγουροι ότι μίλησε για μίζερους εργαζόμενους?
    Μήπως συνέβει το ίδιο όπως με το βιβλίο του Μπράουν που μίλησε για καθυστέρηση της ΕΕ να λάβει αποφάσεις και όχι της Ελληνικής κυβέρνησης?
    Διότι παρατηρώ μιά σύγχηση τελευταία...

    • factorx avatar
      factorx @ tiramola 17/01/2011 19:37:31

      Τιραμόλα ανέλαβες Πεταλωτής (το εύχομαι); Το βιβλίο μιλάει καθαρά για τον ΓΑΠ

      • Γιάννης Κ. avatar
        Γιάννης Κ. @ factorx 17/01/2011 21:21:55

        Φίλε δεν παίζει να έχεις διαβάσει το αγγλικό κείμενο. Δε χρειάζομαι ψευδείς ειδήσεις για να μισήσω τον ΓΑΠ. Έχει κάνει ήδη πολλά για αυτό. Έλεος με τα επιπόλαια επιχειρήματα. Πολιτικά επιχειρήματα πρέπει να αναδείξουμε όχι μαλακίες κομματαρχών που δεν μπορούν να επιδείξουν πολιτικές απόψεις...

    • sawas avatar
      sawas @ tiramola 17/01/2011 19:39:09

      ". Είναι ανάγκη να καταπολεμήσουμε μια ασθένεια, θα έλεγα σχεδόν μια επιδημία, αυτήν της μιζέριας και της καταστροφολογίας, αυτή που λέει ότι «όλα είναι μάταια, ότι είμαστε ανίσχυροι να διαμορφώσουμε τη δική μας μοίρα, ότι κάποιοι άλλοι θα αποφασίζουν για εμάς."

      Εφόσον δεν το διευκρινίζει εννοεί όλους μας!!!

      Εσύ τι καταλαβαίνεις?

  8. factorx avatar
    factorx 17/01/2011 19:36:46

    Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

    «Από τη μία, ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης χαρακτηρίζει τους δημόσιους υπαλλήλους “κοπρίτες” και, από την άλλη, ο Πρωθυπουργός εμφανίζεται να τους επαινεί, ως πρόθυμους και ικανούς.
    Ας αποφασίσει, κάποτε ο κ. Παπανδρέου:
    Τι τους θεωρεί τελικά;
    Και επιτέλους: πότε θα σταματήσουν να κοροϊδεύουν τον Ελληνικό λαό;».

    • occultist avatar
      occultist @ factorx 17/01/2011 19:48:08

      Καταπέλτης το Γραφείο Τύπου της Ν.Δ. Δεν ξέρει που να κρυφτεί το ΓΑΠ. :)

    • tiramola avatar
      tiramola @ factorx 17/01/2011 19:54:04

      Καταρχήν ο Πάγκαλος ονόμασε κοπρίτες όσους ζήτησαν από πολιτικούς να τους διορίσουν οι οποίοι θα είναι μιά ζωή κοπρίτες και στη δουλειά τους και όχι για το σύνολο των ΔΥ.
      Άσχετα αν συμφωνεί ή διαφωνεί κάποιος με τον Πάγκαλο και τι γνώμη έχει για αυτόν, η ανακοίνωση της ΝΔ είναι παραπλανητική.
      Δεύτερον ο Παπανδρέου χαρακτήρισε τον δημόσιο υπάλληλο ως "κλειδί" της αλλαγής νοοτροπίας στο κράτος και τα προσόντα τους "πλούτο" που πρέπει να αξιοποιηθεί.

      Μήπως η Τζο δεν κάνει για αυτή τη δουλειά?

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ tiramola 17/01/2011 21:34:53

        τι έγινε έπιασες βάρδια πάλι; :?

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ tiramola 17/01/2011 22:21:29

        Ξεχνάς, ή μάλλον θες να ξεχνάς μερικά ακόμα: τεμπέληδες, αντιπαραγωγικοί, διεφθαρμένοι πολίτες, αγράμματοι επαναστάτες, ζώα αναγνώστες.

        και επειδή εγώ δεν είμαι μίζερος μπορώ να διαφωνώ;
        Ο Κάθε ΠΑΓΚΑΛΟΣ μπορεί να λέει ότι θέλει, ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης όχι.


        ...αλλά ξέχασα συνομιλητές των φούφουτων είναι.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ tiramola 17/01/2011 22:41:14

        Τιραμόλα, συγγνωμη που σε ρωτάω, αυτά που γράφεις τα πιστεύεις?

        Ήμαρτον ρε φίλε μου, όλοι έλληνες είμαστε και πονάμε τη πατρίδα μας. Ξεκόλλα!!!

  9. Maximilien avatar
    Maximilien 17/01/2011 20:00:42

    Χαίρομαι όταν ακούω τέτοιες δηλώσεις. Φαίνεται πόσο έχουν χάσει κάποιοι στη κυβέρνηση επαφή με την πραγματικότητα. Υποπτεύομαι ότι η δήλωση περί μιζέριας θα τύχει ενθουσιώδους ανταπόκρισης από τα εκατομμύρια Ελλήνων που βρίσκονται κάτω από τα όρια της φτώχειας και από όλους τους υπόλοιπους μικρομεσαίους που παλεύουν να μην πέσουν από την κοινωνική θέση που είναι.

  10. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 17/01/2011 20:24:53

    Γκλουάαααρκ......

  11. Wolf avatar
    Wolf 17/01/2011 20:31:45

    Πως έχω γίνει τόσο μιζερος; Απορώ με τον εαυτό μου. Μέχρι ΠΑΣΟΚ ψηφισα -που λέει ο λόγος-!!!
    Επίσης όσοι είναι περαστικοί, θα συμφωνήσω μαζι τους, γιατί μόνο ετσι και με το ζόρι, μπορώ να τους ανέχτω. Α και να τελειώνουν σύντομα με την επίσκεψη, οι περαστικοί!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Wolf 17/01/2011 20:56:10

      Αρμένικη βίζιτα έκανε το GAP

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/01/2011 20:34:16

    Όλοι περαστικοί είμαστε από τον μάταιο τούτο κόσμο...

    Όλοι κάτι κληρονομούνε στην ζώη
    Όλοι κάτι παραλαμβάνουν, και όλοι κάτι παραδίδουν.

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 17/01/2011 20:39:07

    ..«Η Ελλάδα θα αλλάξει για πάντα.
    Σώσαμε την πατρίδα από τον άμεσο κίνδυνο και είναι
    στο δικό μας χέρι να χτίσουμε με σχέδιο την Ελλάδα του αύριο».

    ~Οταν ο Λαοπλάνος "Εμένα δεν μ'ενδιαφέρουν οι Θητείες"
    Εθνοκτόνος Πατριδοκάπηλος, ομιλεί γιά "πατρίδα"..

  14. Orestios avatar
    Orestios 17/01/2011 20:55:17

    Τα "διπλά μηνύματα" συνεχίζονται
    Προβλέπω να πέφτει πολύ ξύλο

  15. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/01/2011 21:00:48

    Μίζεροι δεν ξέρω αν είμαστε.
    Αλλά μακάκες ,που ανεχόμαστε αυτόν και τον αντιπρόεδρο να μας βρίζουν ,είμαστε και μεγάλοι μάλιστα!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/01/2011 21:27:03

      Πάντα μαλάκες ευκολόπιστοι ήταν οι Έλληνες τον μεγαλύτερο λαϊκιστή πάντα επέλεγαν, τώρα απλά ήρθε ο λογαριασμός. :roll:

      • Σήφης avatar
        Σήφης @ Σοσιαληστής 17/01/2011 22:41:50

        Γουστάρουμε παραμύθι.

  16. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/01/2011 21:05:03

    Αυτό με τον Τράγκα έχει εξοργίσει και τη ΝΔ .
    Με το ζόρι ο Τράγκας θέλει να διώξει τον ΓΑΠ.
    Τη ΝΔ τη ρώτησε αν θέλει να γίνει κυβέρνηση;;;;

  17. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 17/01/2011 21:24:56

    Μιζεριάζουμε στα λεφτά που υπάρχουν :evil:

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/01/2011 21:28:27

    Τελικά σε αυτό το κίνημα πρέπει να αποφασίσουν:

    -είμαστε συνένοχοι γιατί όλοι μαζί τα φάγαμε;
    -είμαστε μίζεροι όταν διαφωνούμε;
    -είμαι κοπρίτης / τεμπέλης /αντιπαραγωγικός;
    -είμαι ο πλούτος της χώρας;

    γιατί αρκετά περδεύτηκαν και έχω μπερδευτεί.

    ΥΓ

    πχ ελπίζω κάποτε να δει το φως και εκείνο το έρημο το πόρισμα της εσωτερικής έρευνας, σχετικά με το 1,000,000 που μετέφερε στα ταμεία του κόμματος, κατά δήλωσή του ο κύριος Τσουκάτος και που μας είχε υποσχεθεί δημόσια ο κύριος Πρωθυπουργός της χώρας όπου ευδοκιμεί η ΔΙΑΥΓΕΙΑ.
    Θα ήθελα μόνο πλην την ταπεινή έκφραση επιθυμιών να κάνω μια μικρή παρατήρηση: η διαφωνία - πολυφωνία, πάντα πίστευα ότι ήταν η λυδία λίθος της Δημοκρατίας, το 2011 έμαθα ότι σηματοδοτεί τη μιζέρια.

    Ενας κοπρίτης / τεμπέλης / αντιπαραγωγικός πολίτης της χώρας. Τι να διαφωνήσω; Δεν μου αρέσει η μιζέρια.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Ο Ιθαγενής 17/01/2011 21:36:17

      ότι πει ο Θόδωρος, παρακαλείτε για τα περαιτέρω ο Τιραμόλα.

  19. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 17/01/2011 21:50:21

    Η κυβέρνηση δεν μπόρεσε μέχρι σήμερα,
    α. να συμβαδίσει με τις πραγματικές ανάγκες της ελληνικής κοινωνίας
    β. να αντιληφθεί τις αλλαγές που έφερε η διεθνής χρηματοπιστωτική κρίση στο υφιστάμενο χρηματοπιστωτικό σύστημα και να αντιδράσει έγκαιρα και αποτελεσματικά για υπερασπιστεί τα συμφέροντα της χώρας. Το γεγονός, επειδή δεν μπορεί να γίνει εύκολα πολιτικά αποδεκτό, [είναι δυνατόν ο πρόεδρος της σοσιαλιστικής διεθνούς να μην μπορεί να αντιληφθεί τη διεθνή κατάσταση;] δίνει το δικαίωμα να υιοθετήσουμε την άποψη που λέει ότι η κρίση του χρέους προκλήθηκε σκόπιμα, με την ανοχή της ελληνικής κυβέρνησης για να εξυπηρετηθούν συμφέροντα του επιθυμούσαν την περαιτέρω διεύρυνση και γρήγορη μεταρρύθμιση του διεθνούς χρηματοπιστωτικού συστήματος με την ένταξη των αναπτυσσόμενων χωρών στο πλαίσιο της παγκόσμιας οικονομίας.
    Αν τώρα, είναι μιζέρια, να αντιδράς, επειδή τα 2/3 της κοινωνίας δεν έχουμε χρήματα να καλύψουμε βασικές μας ανάγκες επειδή η κυβέρνηση μας έβαλε σε αυτή την κατάσταση, τι να πεις ! είναι κακό χιούμορ και θράσος να σχολιάζεις την ανθρώπινη κατάσταση των 2/3 της χώρας χωρίς απολογία.

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/01/2011 21:55:21

    Για να απολογηθεί κάποιος πρέπει πρώτα να αντιληφθεί.
    Τι ζητάς λοιπόν φίλε μου απολογία στη χώρα του ακατανόητου;

    • o βουνίσιος avatar
      o βουνίσιος @ Ο Ιθαγενής 17/01/2011 22:06:34

      , για να αντιληφθεί πρέπει να έρθει, για παράδειγμα, στην κατάσταση να έχει μισθό 1.2οο ευρώ το μήνα, άνεργη γυναίκα επειδή έκλεισε το κατάστημα που διατηρούσε και 2 παιδιά να σπουδάζουν σε άλλη πόλη.
      όπως όμως λέει ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, δεν τους ενδιαφέρει το πολιτικό κόστος, ακόμη και στην περίπτωση που τα μέτρα είναι ανεπιθύμητα και επιζήμια, το μοναδικό που μπορεί να πει κανείς είναι ότι, η κυβέρνηση είναι επικίνδυνη για την εθνική ασφάλεια.

  21. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/01/2011 22:16:55

    +1000

    Μόνο που οι κύριοι θεσμοθετούν πλαφόν μισθούς και φόρους για τους άλλους.
    Αυτοί λαμβάνουν ...αποζημιώσεις.
    Τι να αντιληφθούν λοιπόν;

    • o βουνίσιος avatar
      o βουνίσιος @ Ο Ιθαγενής 17/01/2011 22:34:04

      Μάλλον δεν τους ενδιαφέρει να αντιληφθούν,
      όλα δείχνουν ότι η κυβέρνηση είναι σχεδιασμένη για ένα συγκεκριμένο έργο, χωρίς περιθώρια να εξυπηρετήσουν άλλους σκοπούς.

  22. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 17/01/2011 23:04:28

    Άλλος ένας χαρακτηρισμός ..οι μίζεροι λοιπόν!
    Όπως λέμε "κοπρίτες" ή διεφθαρμένοι?
    Μα,με τις βρισιές μας κακομαθαίνετε !
    Τελικά γι'αυτό δεν αντιδρά ο κόσμος ακόμα ..αδυνατεί να βρεί και αυτός μια λέξη κατάλληλη που να περιγράφει όλες τις αρετές του ΓΑΠ μαζί !
    Μήπως πρέπει να ψάξει για το εγχειρίδιο με τους κανόνες λειτουργίας του παιχνιδιού που παίζεται στις πλάτες του?
    Μην το μπερδέψει όμως με την σκονισμένη ιδρυτική διακύρηξη του ΠΑΣΟΚ,που είχε φυλάξει για παν ενδεχόμενο. Δεν έχει καμία ελπίδα μετά..

  23. ares avatar
    ares 17/01/2011 23:52:35

    Σενάριο, φανταστικό: η Αμερική του Ομπάμα εγκαταλείπει την παρακμή της Αμερικής των δίδυμων πύργων και διεκδικεί την ηγετική θέση της, στον 21ο αιώνα, με πιο σύνθετη πολιτισμένη στρατηγική. Περιορίζει, όσο είναι δυνατόν, την παγκόσμια ελίτ, αυξάνοντας, ταυτοχρόνως, την διαφορά μεταξύ ισχυρών και φτωχών - μη προνομιούχων πληθυσμών.
    Η υπόθεση αυτή μπορεί να υποστηριχτεί με τα ακόλουθα συμβάντα:
    - Η συνεχιζόμενη και σήμερα αύξηση αστέγων νοικοκυριών
    - Η τιτλοποίηση δανείων και η διάθεσή τους, διεθνώς
    - Ο τρόπος χρεοκοπίας της Lehman Br
    - Καταπίεση πληθυσμών για να ξεσηκωθούν με συνθήματα τύπου
    "Η χώρα δεν ανήκει μόνο στους πλουσίους” ή "Φέρτε πίσω τα κλεμμένα" ή “Θα σας γκρεμίσει η πείνα κι η οργή μας"
    - Αύξηση τιμών τροφίμων, ΦΠΑ και πάσης φύσεως κοινωνικών υπηρεσιών (βλ. ενέργεια, υγεία, κηδεία κλπ.)
    - Ακόμα λίγο καλύτερο ρεκτιφιέ με τρομοκρατία, λαθρομετανάστευση, επιδημίες και προβλέψεις κλιματικών καταστροφών
    - Επιλεκτικό ξεκαθάρισμα "κακών" προνομιούχων με "παράνομες" διαρροές πληροφοριών (βλ. Wikileaks)
    - Καταγγελίες και παραπομπές για προδοσίες και καταχρήσεις από κύκλους με καθαρά χέρια (βλ. ΓΑΠ: "να χυθεί αίμα")
    - Στήριξη των κύκλων "καθαρά χέρια" με δημόσιο χρήμα, φυσικά!
    - Υγιή ανταγωνισμό με ελεύθερη πράσινη αγορά επιλεγμένων καρτέλ.
    Όλα αυτά κάτω από την πίεση λαϊκών απαιτήσεων!
    Κι έξαλλων πανηγυρισμών για τις προσφορές της Μαριάνας στον σύλλογο Αγάπης και τα εκατομμύρια στις μεταγραφές των ποδοσφαιρικών ομάδων (γιατί το πάν είναι να είσαι οπαδός)
    ………………………………………………………………………………………………..
    Ας προσθέσει στην λίστα ότι πρόσφορο βρίσκει ο καθένας.

  24. hasu avatar
    hasu 18/01/2011 06:20:34

    Να φύγουν όλοι αυτοί οι ανθέλληνες τώρα και για πάντα απο την χώρα μας.

  25. η Dimi avatar
    η Dimi 19/01/2011 00:02:33

    «Αν δεν κάνεις θυσίες γιά τις ιδέες σου, ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου»
    ~Ezra Pound