29/07/2010 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου «αδειάζει» Ρέππα

Ενώ  βρισκόταν σε εξέλιξη η συνάντηση του κ. Ρέππα με τους ιδιοκτήτες φορτηγών και κατά τη διάρκεια του υπουργικού Συμβουλίου ο Πρωθυπουργός ανακοίνωσε ότι ο Θεόδωρος Πάγκαλος κι ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου θα επεξεργαστούν τις βασικές αρχές για την απελευθέρωση όλων των κλειστών επαγγελμάτων ανά υπουργείο, διαδικασία η οποία θα επιταχυνθεί.

Σύμφωνα με τις ίδιες πηγές ο κ Παπανδρέου είπε ότι κάθε υπουργός που έχει υπό την αρμοδιότητα του κλειστά επαγγέλματα θα πρέπει να προετοιμάσει με άρτιο τρόπο την απελευθέρωση τους εξετάζοντας όλες τις παραμέτρους οικονομικές κ κοινωνικές σε συνεργασία με τον αντιπρόεδρο και τον υπουργό οικονομικών της κυβέρνησης.

Στην εισήγηση του ο κ Παπανδρέου υπογράμμισε ότι οι περισσότερες πολιτικές επιλογές της κυβέρνησης όπως το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων είναι δικές της πολιτικές και δεν υπαγορεύονται από το μνημόνιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stelakis avatar
    stelakis 29/07/2010 20:03:38

    Και πού είναι το άδειασμα;

  2. Radar Dude avatar
    Radar Dude 29/07/2010 20:06:43

    Ο Ρέππας είναι άψογος. Εκεί που βρήκε σωστούς και πολιτισμένους συνδικαλιστές, τα βρήκε αμέσως, όπως με τα αεροπλάνα. Σήμερα όμως έχει να κάνει με μαμελούκους.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Radar Dude 30/07/2010 00:46:32

      ;;;;;;

  3. juan antonio avatar
    juan antonio 29/07/2010 20:30:15

    Ξυπνάτε! Το ΔΝΤ ήταν πρόφαση! Έχουμε χούντα!
    Και όσο για τα πολιτισμένα που λέει ο Radar Dude says: 29/07/2010 at 20:06
    αν μου έδιναν και μένα 1 δις Ευρώ να διαχειριστώ, ας με πιστέψει θα ήμουν αρκετά πολιτισμένος!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ juan antonio 29/07/2010 22:24:35

      τον "πολιτισμό" του ο προλαλήσας τον έδειξε επαρκώς στη σχετική συζήτηση μαζί μας, και δυστυχώς εξακολουθεί να ξύνεται στη γκλίτσα του τσοπάνη. Ο χαρακτηρισμός που κάνει για τους άλλους του ανήκει, δικαιωματικά.

  4. juan antonio avatar
    juan antonio 29/07/2010 20:33:18

    Α, και ένα ακόμη σχόλιο για το αψεγάδιαστο του κ. Ρέππα: Αυτός δεν εφάρμοσε για πρώτη φορά την Κοινωνική Μηχανική (social engineering)? Ωραία η δημοκρατία και πολυφωνία που πρεσβεύουν, να την χαίρεστε!!!
    Reply

  5. Believer avatar
    Believer 29/07/2010 21:08:26

    Το Mega γιατί τρώει τά ρούχα του γιά τούς φορτηγατζήδες; Γιατί λυσάει καί κάνει σάν τήν Κεντρική Επιτροπή τού πασοκ; Μήπως τό άφεντικό τους πού έφτιαξε τούς δρόμους, θέλει τώρα τά φορτηγά τους φτιάχνοντας μιά έταιρία μεταφορών; Τι διάολο μόνο τό βρωμοκάναλο αύτό τά παίρνει καί φωνάζει; Οχι βέβαια, τα φορτηγά θέλουν οί Μπομπολαίοι καί λοιποί...Εχουν συμφωνήσει φαίνεται με τόν παπατζή.

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ Believer 29/07/2010 21:20:19

      Απλά χάνει έσοδα από τη μείωση των πωλήσεων σε καύσιμα αυτές τις μέρες της απεργίας.

  6. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 29/07/2010 21:45:23

    Iουλιος ηταν που εγινε η επιστρατευση κωμωδια του Ιωαννιδη,Ιουλιος ειναι και τωρα που γινεται η επιστρατευση φιασκο απο τον Παπανδρεου.Αρε καημενη Ελλαδα απο τον ενα σωτηρα στον αλλο πεφτεις.

  7. stelakis avatar
    stelakis 29/07/2010 21:58:20

    Ονομα και πράμα είσαι. Την επιστράτευση του κουρασμένου την ξέχασες;

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ stelakis 29/07/2010 22:05:32

      Οχι, οπως δεν ξεχνω και το Λεφτα υπαρχουν.Αλλοι απατεωνες το ξεχασαν.

    • stelakis avatar
      stelakis @ stelakis 29/07/2010 23:14:32

      Εμμονή, λέγεται αυτό, να το κοιτάξεις.

  8. Qeqe avatar
    Qeqe 29/07/2010 23:46:01

    Ρε παιδιά αυτός ο Καψής έχει γίνει ο ο ΤΑΚΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ της κυβέρνησης μόνο ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ που δεν λέει στους αντιπάλους του στο πάνελ. Ψυχαγωγικός!

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/07/2010 00:21:43

    Τώρα που ο Πρετεντέρης είναι στις δίμηνες διακοπές του, έχουν βάλει τον Καψή στο ίδιο παράθυρο. Τυχαίο; Δε νομίζω! Προφανώς είναι το παράθυρο των γελωτοποιών.

  10. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 30/07/2010 01:56:58

    Το κομπλεξικο ο ΓΑΠ παριστανε ιοτ Λουδοβικο...Le tat ce moi...Προσπαθει να κανη επιδειξη ισχυος προς ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!! Οποιος δεν δηλωση υποταγη θα συντριβη λεει γι αυτ οδιατυμπανιζει πως δεν ειανι επιταγη του ΔΝΤ. Μιλαμε οτι ειναι μισανθρωπος και εχει πολλα παμπολλα κομπλεξ... Εκτος και το χαιδεμα στη μπλατη και το bravo yorgo ajizei toso poly...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μαυρη Αντιδραση 30/07/2010 02:07:00

      Δεν σου θυμίζει η στάση του δεκανέα του Στρατού με πτηνοειδή εγκέφαλο, που μόλις έχει λίγη εξουσία κάνει τον σπουδαίο?

      Η στάση του πάντως να επιστρατεύσει δείχνει πανικό και έντονο φόβο απώλειας του ελέγχου.

      Ο Ρέππας ουσιαστικά διαφοροποιήθηκε από την γραμμή του φοβικού GAP. Ακύρωσε την επιστράτευση συνεχίζοντας τον "διάλογο". Υπονομεύει τον GAP κάνοντας τον να φαίνεται ακόμη πιο αδιάλλακτος και εχθρικός.

      • koutoxorti avatar
        koutoxorti @ Orestios 30/07/2010 07:37:50

        "πτηνοειδή εγκέφαλο" Μα που τα σκαρφίζεσαι! απο την προσωπική σου Database!