26/06/2008 16:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου: «Υπό ομηρεία η κυβέρνηση»

«Η κυβέρνηση βρίσκεται υπό ομηρεία οικονομικών, εξωθεσμικών και ισχυρών συμφερόντων» τόνισε ο Γ. Παπανδρέου στο Ζάππειο Μέγαρο, όπου παραχώρησε συνέντευξη τύπου. «Το ΠΑΣΟΚ έδειξε άμεσα αντανακλαστικά στην υπόθεση της Ζήμενς, ενώ αντιθέτως η κυβέρνηση κωφεύει», πρόσθεσε και επανέλαβε ότι υπάρχουν πρόσωπα που κηλιδώνουν τον πολιτικό βίο. Αλλά δεν τα κατονόμασε. Παρουσίασε επίσης «οδικό χάρτη» για την έξοδο από την κρίση της ηθικής, του πολιτικού συστήματος και της κοινωνίας.

Στο μεταξύ δεκαοκτώ βουλευτές του ΠΑΣΟΚ κατέθεσαν σήμερα ερώτηση προς τον υπουργό Δικαιοσύνης με θέμα: «Σκανδαλώδες καθεστώς συγκάλυψης παρανομιών του γνωστού από το σκάνδαλο των ομολόγων “γαλάζιου” χρηματιστή Ράμμου, το όνομα του οποίου εμπλέκεται τώρα και στις “μαύρες” πληρωμές της Ζήμενς. Υψηλόβαθμο δε στέλεχος που μετέχει στην εταιρεία του, είναι συγγενής πρώτου βαθμού πρώην υπουργού των κυβερνήσεων Καραμανλή». Η αναφορά γίνεται φυσικά στην χρηματιστηριακή ΠΗΓΑΣΟΣ και στον κ. Μολυβιάτη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 26/06/2008 16:45:23

    "ομηρία"

    Ο κ. Γιωργάκης έκανε το τραγικό λάθος με την Αννούλα του χιονιά να δηλώσει υπερήφανος για το ΠΑΣΟΚ του Σημίτη. Όχι μόνο αυτό, αλλά απέκλεισε και το ενδεχόμενο να αλλάξει όνομα το κόμμα, όπως ακριβώς σας είχαμε πει. Ο άνθρωπος βαράει την ίδια βιόλα και χάνει τους πόντους που κέρδισε μετά την αποπομπή Σημίτη. Δεν πρόκειται να δει χαρά με αυτή τη λογική ούτε σε δέκα χρόνια.

  2. ataktos avatar
    ataktos 26/06/2008 18:16:04

    υπο ομηρεια ο Τακης της ΔΕΗ απο τον Σπαρτακο http://tvradio.ert.gr/radio/local_details.asp?id=2185&newsid=402055
    τελικα ποιος ποιον π....

  3. bill avatar
    bill 26/06/2008 19:13:51

    το σημερινό κράξιμο του Λυκουρέζου ήταν όλα τα λεφτά,
    ο δικηγορικός υπόκοσμος θέλει να κανονίζει και τη πολιτική ζωή...α ξέχασα μαζί με τη Ζωίτσα τη Λάσκαρη.

  4. ataktos avatar
    ataktos 26/06/2008 21:15:39

    afou afto to sourbelo Likourezos den einai pia oute dikigoros (blepe katastasis tou DSA)ti mas paristani?

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 26/06/2008 21:24:34

    Ο Λυκουρέζος στη δήλωσή του είπε ότι ΔΕΝ είναι υπόδικος και πως οι νομικοί σύμβουλοι του ΓΑΠ θα έπρεπε να του το έχουν πει. Αυτός δεν είναι έξω με εγγύηση 500.000, ρε, παιδιά; Θα μας τρελάνει;

  6. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 26/06/2008 23:05:40

    Αυτά τα περί εξεταστικών επιτροπών τα έχουμε ακούσει ένα εκατομμύριο φορές. Θέλεις να φάμε το παραμύθι άλλη μία; Ή μήπως δεν θυμάσαι τον Κωστάκη πριν το 2004 να επαναλαμβάνει τις ίδιες "προτάσεις";

    Όσο αυτοί οι άνθρωποι δεν κηρύσσουν τον πόλεμο πρώτα ενάντια στα κόμματά τους για να τα καθαρίσουν από τη σαπίλα, δεν δικαιούνται να μιλάνε για τις λοβιτούρες των άλλων.

  7. ira avatar
    ira 26/06/2008 23:33:51

    Συγγνώμη για τη παρέμβαση αλλά την αυθεντία του Λυκουρέζου στο είδος του μόνο οι μετριότητες στο είδος τους μπορούν να αμφισβητούν. πως θα γίνει δεν ειμαστε όλοι ιδιοι ούτε νομίζω μπορεί αλλος δικηγόρος να αγορεύει σε τρεις γλώσσες συγχρόνως και να είναι διεθνως αναγνωρισμένος για την ικανότητα του ως νομικός...Οπως φυσικά υπάρχουν και άλλοι αξιοι που δεν είναι ευρέως γνωστοί. Δεν είμαι δικηγόρος ούτε τον γνωρίζω αλλα κάποιες αξίες τις διακρίνω. Ειναι σαν να αμφισβητήσεις την ποιηση του Καβάφη η τη μουσική του Χατζιδάκη ή τη φωνη της Φλαιρη Νταντωνάκη...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2008 00:11:02

    ira, δεν γνωριζόμαστε, αλλά νομίζω η αγόρευση σε τρεις γλώσσες δεν έιναι επαρκές κριτήριο.

    Ο άνθρωπος είναι τέρας ηθικής, μνημείο τιμιότητας και ευθύτητας, αυτός που μπορείς να εμπιστευτείς με την ζωή του παιδιού σου και την αγνότητα της κόρης σου. Τον έχω εικόνισμα και τον προσκυνώ κάθε βράδυ για τα νομικά κια ανθρωπιστικά του επιτευγματα, την ισορροπιστική του προσέγγιση, την σαφήνεια του λόγου του...

    Τι είπες για Καβάφη; τι και ο Λυκουρέζος; όχι ira νομίζω ότι έχεις λάθος.

  9. πτηνίατρος avatar
    πτηνίατρος 27/06/2008 00:15:32

    είχα έναν παπαγάλο που αγόερυε σε τρεις γλώσσες. Τον προόριζα για σπουδαίο επιστήμονα, αλλά μου την κοπάνησε με τον θυρωρό και χρόνια αργότερα τον είδα στην Βουλή

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/06/2008 00:24:52

    ira
    άλλο "είμαι νομική αυθεντία"
    άλλο "με ζηλεύουν"

    και άλλο "είμαι έξω με εγγύηση".

    Όλοι το ίδιο δεν είμαστε, αλλά, συνταγματικά, ενώπιον τού Νόμου είμαστε. Λέμε τώρα....

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 27/06/2008 01:09:06

    Ήμουνα μια νύχτα σ' ένα παράθυρο στον Άγιο Σώστη, και είδα, την Ζωίτσα να απαγγέλει Καβάφη σε τρεις γλώσσες συγχρόνως, την Μ...α να παίζει στην άρπα Χατζηδάκη με το 'να χέρι και το συγχωρεμένο το φιλαράκι, τον "Πάπια", να τραγουδάει Νταντωνάκη στα ανάποδα, στην μέχρι δακρύων +κινημένη "αυθεντία",
    -μάγκες και κούκλες της e-παρέας...

    ΓΕΛΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ!!!

  12. ira avatar
    ira 27/06/2008 01:10:45

    Σεβομαι τις απόψεις σας αλλά αν είχα μία σοβαρή νομική υπόθεση το όνομα Λυκουρέζος θα μου έδινε κάποια ασφάλεια και επειδή δεν έχω κλέψει ποτέ ούτε νομίζω έχω κάνει κάποιο παράπτωμα μάλλον ως πολιτική αγωγή θα τον προτιμούσα αν μπορούσα να τον πλήρωσω φυσικά και μάλλον θα είχα περισσότερες πιθανότητες να χαρώ με το αποτέλεσμα. μιλάμε λοιπόν για ικανότητα νομικού. τα περι ηθικής και εντιμότητας είναι σχετικά. Λεπτομέρειες για την εγγυοδοσία δεν γνωρίζω. όταν θα έχει καταδικαστική απόφαση τότε το ξανασυζητάμε. Μπορεί να έχετε δίκιο μπορεί και άδικο. Φυσικά δεν ξεχνώ στο ειδικό δικαστήριο ήταν από τους πρωτεργάτες της συνομωσίας εναντίον του Παπανδρέου...μετανόησε μετα από χρόνια έμαθα. ολα έχουν το κόστος τους. Ειμαι αντικειμενική με τα λίγα που γνωρίζω

  13. κοπέλλι avatar
    κοπέλλι 27/06/2008 01:18:50

    Στα ζωνιανά, δεν χρειάζονται νομική βοήθεια;

  14. Φαίδων avatar
    Φαίδων 27/06/2008 01:19:20

    @ira
    για σένα το λέω, γιατί νυστάζω κιόλας, δεν θα μπορούσες να τον πληρώσεις! Γιατί θα σου απαντήσει σε τρείς γλώσσες και θα μπερδευτείς!
    Απέφευγε τα ανομήματα κι όλα καλά θα πάνε!
    Άστο κοπέλα μου!

  15. STAVROS avatar
    STAVROS 27/06/2008 14:21:17

    Βρε παιδιά, τί θα γίνει με το Γιώργο;
    Τον υποστηρίζουν όλα τα κανάλια και οι περισσότερες εφημερίδες, κουβαλάει βαρύ όνομα, τιμονιάρει μεγάλο κόμμα και να μην μπορεί να γίνει πρωθυπουργός;
    Αυτός ο Κωστάκης είναι τελικά πολύ κακός άνθρωπος που δεν του κάνει το χατήρι παραιτηθεί ή να χάσει τις εκλογές, να κάνει και ο Γιωργάκης το βίτσιο του.
    Να χαρεί και λίγο το χειλάκι της μανούλας του, των Αμερικάνων και των σκοπιανών.
    Άντε βρε Κωστάκη κάνε κάτι να συγχωρεθούν τα πεθαμένα σου!

  16. iordanis avatar
    iordanis 22/11/2008 17:55:15

    ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΝΙΤΣΑΣ Ηγούμ. Αρχιμ. Αγαθόνικος Αναγνωστόπουλος (μον. 3).Τηλ. 2231.0.96720.



    Προς
    Το Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Φθιώτιδος
    κ. Πρωτόπαπα Νικόλαο


    Σεβασμιότατε, ονομάζομαι Kyosev Yordan Ivamov και είμαι κάτοικος του Pirgovo/Bulgaria ( Πύργοβο -Βουλγαρίας).
    Παίρνω το θάρρος να σας ενημερώσω και να παρακαλέσω για τη βοήθειά και τη μεσολάβηση σας, σχετικά μ’ αυτό που μου συνέβη στην ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΝΙΤΣΑΣ (Λαμίας), με Ηγούμενο τον Αρχιμανδρίτη Αγαθόνικο Αναγνωστόπουλο.
    Εργάσθηκα για 30 μήνες στην Ιερά Μονή και στην οικία του Αρχιμανδρίτη με προσυμφωνημένη αμοιβή ίση με 300$ καθαρά το μήνα. Όλο αυτό το χρονικό διάστημα, των 30 μηνών, έμεινα απλήρωτος, ενώ το ίδιο χρονικό διάστημα ο Ηγούμενος (Αγαθόνικος Αναγνωστόπουλος) αγόρασε αεροσκάφος στον ανιψιό του Σωτήριο και έκανε καταθέσεις περίπου 500 000 € (πεντακόσιες χιλιάδες Εύρο).
    Στις επαναλαμβανόμενες και επίμονες ερωτήσεις μου: - Γιατί δε με πληρώνεις, αφού ξέρεις ότι η οικογένειά μου πεινάει και ελπίζει σ’ εμένα; Αφού έχεις χρήματα για αεροπλάνα, γιατί με κρατάς απλήρωτο τόσα χρόνια;…. Ελάμβανα την ίδια αισχρή και απαράδεκτη για τα χείλη ενός Ιερέα (και όχι μόνο) απάντηση… Ντρέπομαι αλλά θα την υπαινιχτώ: « Να γαμ…..σω και σένα και την οικογένειά σου … »
    Ελπίζω ο απαράδεκτος και αισχρός αυτός άνθρωπος να αποτελεί εξαίρεση για τον κλήρο!
    Για να μην τα πολυλογώ: - Την τελευταία φορά του είπα ότι θα διαμαρτυρηθώ στο Δεσπότη. Το αποτέλεσμα ήταν την επόμενη μέρα, την ώρα που εργαζόμουν στην οικία του, να με συλλάβει η αστυνομία, ενώ ο ίδιος είχε φροντίσει να εξαφανιστεί….
    Έτσι βρέθηκα στο κρατητήριο και σε λίγες μέρες, απλήρωτος, με σκισμένα ρούχα, νηστικός και χωρίς φράγκο στη τσέπη, στα Ελληνο-Βουλγάρικα σύνορα που απέχουν 600 χιλιόμετρα από το σπίτι μου….
    Αυτά έπαθα μ’ αυτόν τον “Άγιο” Ηγούμενο.…
    Γι’ αυτό έλαβα το θάρρος να σας ενοχλήσω και να σας παρακαλέσω να μεσολαβήσετε και να με βοηθήσετε να δικαιωθώ. Είναι δεδουλευμένα χρήματα, τα οποία και έχω μεγάλη ανάγκη.
    Πιστεύω ότι θα δείξετε κατανόηση και θα με βοηθήσετε, για το οποίο σας ευχαριστώ εκ το προτέρων!
    H ηλεκτρονική μου διεύθυνση είναι: jordankiosev@abv.bg
    tel 00359887327707 iordanis
    Skype: jordan19580
    Με τιμή και σεβασμό υποκλίνομαι στην Αγιότητά Σας και στο Θεό.

    Φθιώτιδος

    Έδρα: Λαμία. Τ. Κ. 35100. Τηλ.: Μητροπολίτη: 22310-50551, Γραφείων: 22310-50552. Fax: 22310-50554. E-mail: imfth@otenet.gr. Ιστοσελίδα: http://www.imfth.gr/.
    Apo xronia i pikra meni sti kardiamy me ena palia kompiyter psaxno voitia ta pedia my travane skazmena papysia pende xronia dylia yti ika yti ensima yti misto i zoimy exi gini kolasi kate mera ine stavromeni paraskevi ia mena an exi kanenas na my pi ti nakano