#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/11/2009 18:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου : «Ριζικές μεταρυθμίσεις την επόμενη χρονιά»





Όπως δήλωσε σε διάγγελμά του μετά την κατάθεση του προϋπολογισμού στη Βουλή, ο κ. Παπανδρέου θα απευθύνει πρόσκληση για διάλογο στους κοινωνικούς εταίρους, ενώ πρόσθεσε παράλληλα ότι θα ζητήσει συνάντηση όλων των πολιτικών αρχηγών, υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, για την αντιμετώπιση όλων των μεγάλων προβλημάτων και της διαφθοράς.

"Βάζουμε στο επίκεντρο της πολιτικής μας τον άνθρωπο" τόνισε την Παρασκευή ο πρωθυπουργός. "Χρειαζόμαστε όχι την ανοχή αλλά τη συμμετοχή όλων. Να βγει το συντομότερο η χώρα από την εντατική όπου βρίσκεται" σημείωσε ο κ. Παπανδρέου.

Ο πρωθυπουργός σημείωσε ότι η κυβέρνηση στηρίζει την πράσινη ανάπτυξη.

"Είναι αδήριτη ανάγκη να χτυπάμε στο κεφάλι τις ρίζες του προβλήματος. Το σημερινό κράτος δεν ανταποκρίνεται στα οράματα και στις φιλοδοξίες του ελληνικού λαού" σημείωσε.

"Για όλα τα παραπάνω δεν μας φταίει καμία διεθνής κρίση. Εμείς οι ίδιοι να αναλάβουμε τις ευθύνες για τα προβλήματα. Όσο δεν έχουμε το θάρρος να αλλάξουμε τόσο δεν θα παράγουμε προϊόντα και υπηρεσίες ανταγωνιστικές. Τόσο η οικονομία μας θα παραμένει στάσιμη" τόνισε ο κ. Παπανδρέου.

Ο πρωθυπουργός σημείωσε με έμφαση ότι ο σημερινός προϋπολογισμός είναι μόνο ένα πρώτο βήμα. "Ευθύνη μας είναι να αλλάξουμε ριζικά πορεία, ξεκινάμε το νοικοκύρεμα στα δημοσιονομικά" υπογράμμισε.

"Να ξέρει ο πολίτης ότι φορολογείται δίκαια, για το πού πάνε τα λεφτά του, ότι όλοι θα έχουν πρόσβαση σε ποιοτική παιδεία, πρόνοια
Το σχέδιο μας είναι συνολικό και βρισκόμαστε μόλις στα πρώτα μας βήματα" τόνισε.

"Διαβεβαιώνω ότι τιμώντας την εντολή που λάβαμε θα δώσουμε λύση. Θα προχωρήσουμε άμεσα σε ανατροπές ακόμα κι αν θίξουμε μικροσυμφέροντα. Αυτές τις ανατροπές ζητά εδώ και χρόνια η μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού" υπογράμμισε.

Από την πλευρά του, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής αρνήθηκε ότι υπάρχει αναδίπλωση στο ζήτημα των μισθών. "Εμείς, με το σχέδιο του προϋπολογισμού, ορίζουμε τα όρια άσκησης της εισοδηματικής πολιτικής και μετά και από διευκρινιστική δήλωση του υπουργείου Οικονομικών ορίστηκε ότι εισοδηματική πολιτική του Δημοσίου για το 2010 είναι αύξηση 1,5% για υπαλλήλους με βασικό μισθό 2.000 ευρώ" τόνισε.
Οι αντιδράσεις των κομμάτων
"Για επαναλαμβανόμενες παλινωδίες της κυβέρνησης στο ζωτικό τομέα της οικονομίας" έκανε λόγο ο εκπρόσωπος Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, Γιώργος Κουμουτσάκος, αναφερόμενος στον προϋπολογισμό.

Από την πλευρά του, ο βουλευτής της ΝΔ και τέως υπουργός Οικονομίας Γιάννης Παπαθανασίου δήλωσε ότι "ο προϋπολογισμός δεν συνοδεύεται από πρόγραμμα μεταρρυθμίσεων, που είναι το μόνο που μπορεί να δώσει αισιοδοξία και προοπτική".

"Ο Γ. Παπανδρέου είπε πάλι παχιά λόγια, ότι για όλα φταίνε η έλλειψη διαφάνειας και η διαφθορά, προκειμένου να καλύψει ότι υπερασπίζεται τα καπιταλιστικά κέρδη" αναφέρει το ΚΚΕ σε ανακοίνωσή του.

Εξαπολύοντας πυρά κατά των βιομηχάνων αλλά και των ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ, προσθέτει πως ο πρωθυπουργός "ονόμασε και πάλι αξιόπιστους εταίρους τους βιομήχανους και τις ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ που υποστηρίζουν το κεφάλαιο".

Καταλήγοντας το ΚΚΕ καλεί το λαό θα δώσει άμεση απάντηση.

Σχολιάζοντας τις δηλώσεις του κ. Παπανδρέου για την συνάντηση των πολιτικών αρχηγών, υπό την προεδρία του Προέδρου της Δημοκρατίας, ο εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ, Κωστής Αιβαλιώτης, ανέφερε ότι σχετική πρόταση έχει κατατεθεί πέρυσι από το ΛΑΟΣ.

"Η κυβέρνηση πορεύεται χωρίς πυξίδα και αν συνεχίσει έτσι πολύ γρήγορα θα φάει τα μούτρα της", εκτίμησε από την πλευρά του ο πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας

http://www.skai.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2009 19:02:59

    Αγαπητέ ΓΑΠ, είχα επιφυλάξεις με τις πράσινες αναπτύξεις που είχες εξαγγείλει, αλλά βλέποντας την Μπιρμπίλη, βλέπω ότι η δουλειά ήταν στημένη. Παραγγελιές. Προετοιμασία απο καιρό. Αν πράσινη ανάπτυξη είναι να περιορίσεις την κατανάλωση ρεύματος στα σπίτα και τα εμπορικά, κανένα πρόβλημα. Αν είναι να πληρώνουμε όλοι ακριβό ρεύμα για να κονομάνες Τέρνες Μέρνες κλπ λαμοφιοειδείς, στις απεργίες που θα σου κάνει η ΑΔΕΔΥ, ωωω θα σου κάααανει, θα είμαι και εγώ εκεί.

    Πόσους εχθρούς μπορείς να κάνεις;

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 20/11/2009 19:18:47

      Αρχαίε εδώ και πόσο καιρό η ΡΑΕ έχει αποφασίσει για τις ΑΠΕ?
      Η Μπιρμπίλη σου φταίει?

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 20/11/2009 19:05:11

    Καλά μας έπεισε... οι γενικολογίες και οι αερολογίες ένα πράγμα σημαίνουν σφίξιμο του ζωναριού.

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 20/11/2009 19:07:26

    Όσο αφορά την πράσινη ανάπτυξη και το ρευστό που θα πέσει και καλά στην αφορά για να κινηθεί αφορά ανεμογεννήτριες, τίποτα δεν αλλαξε απλά τώρα τα βαφτίζουμε πράσινα και είμαστε trendy και in!

  4. yangoolas avatar
    yangoolas 20/11/2009 19:15:06

    Και αν θέλει να κτυπάει τα προβλήματα στην ρίζα τους, να μερικές ρζες: Ημιμάθεια, παραπληροφόρηση, εκδούλευση σε 3 πετρελαιάδες, 2-3 κατασκευαστικές και πολλούς σοσιαληστικούς χωματουργούς που δεν είναι καθόοοολου στην παραοικονομία.

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 20/11/2009 19:18:50

    Αυτο το "ΑΔΗΡΙΤΗ" ποσες φορες το εκανε προβα για να μην το κανει λαθος.Αρε Γιωργο απο το μπαμπα-μαμα-κακα-νανι εφτασες στο "αδηριτη"
    Ευγε ευγε, ειλικρινα ευγε.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 20/11/2009 19:30:47

      Αλλα και το κοκκινο φοντο που υπηρχε στο χωρο εκανε το διαγγελμα λιγο φοβιστικο.Τωρα αν σας πω οτι οπως τον βλεπω με το τσιγκελοτο μουστακι μου φερνει κατι απο τον κομη των Καρπαθιων....

  6. Orestios avatar
    Orestios 20/11/2009 19:22:11

    Ο αρνητής των πάντων εκλιπαρεί για συναίνεση. Όπως έστρωσες θα κοιμηθείς pro.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2009 19:25:22

    δεν φταίει μόνο η Μπιρμπίλη, ας πρόσεχε που βάζει υπογραφές. Σίγουρα οι πονηροί έχουν κάνει διεργασίες, αλλά εμεάν μου είπαν να προσέχω που βάζω το _ουλί μου και την υπογραφή μου. Ή νομίζεις έχει ιδέα η Μπιρμπίλη ή ο ΓΑΠ «γιατί δεν συμφέρουν οι ΑΠΕ την οικονομία ή τον πλανήτη» (με σημερινές τεχνολογίες...)

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2009 19:28:51

    Πόσο καιρό υπάρχει η ...Τέρνα; Από την εποχή Σημίτη αν δεν κάνω λάθος

    • markella avatar
      markella @ archaeopteryx 20/11/2009 19:33:34

      Καλησπερα σε ολους!

      Η τερνα υπαρχει απο την δεκαετια του 80, προς το τελος... Μια μικρη εταιρεια με πολλα οικονομικα προβληματα...που αναπτερωθηκε απο το 94 και μετα...εγινε κατι σαν τον ΑΚΤΩΡΑ...out of the blue!
      Επειδη τυχαινει να ειμαι του χωρου...

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 20/11/2009 19:41:15

      Για τις Ισπανία και Ιταλία που γνωρίζω σου είχα γράψει.
      Οι Ιταλοί πρίν μερικά χρόνια έστησαν λίγο πριν μπούμε στην Ούμβρια ένα από τα μεγαλύτερα αιολικά πάρκα της Ευρώπης , τό είδα με τα μάτια μου!
      Γιατί περιορίζεσαι μόνο στην Τερνα και τον Σημίτη?

    • markella avatar
      markella @ archaeopteryx 20/11/2009 19:41:56

      Καλησπερα σε ολους!
      Η τερνα υπαρχει απο την δεκαετια του 80, προς το τελος… Μια μικρη εταιρεια με πολλα οικονομικα προβληματα…που αναπτερωθηκε απο το 94 και μετα…εγινε κατι σαν τον ΑΚΤΩΡΑ…out of the blue!
      Επειδη τυχαινει να ειμαι του χωρου…

    • markella avatar
      markella @ archaeopteryx 20/11/2009 19:45:23

      Tiramola...

      Γιατι απορεις που στην Ιταλια εχουν αιολικα παρκα?? Εκει δεν εχουν ΣτΕ ...
      Για να σε βοηθησω, ξερεις ποιος εστησε το ΣτΕ με την σημερινη του μορφη και το αποκαλουσε "γωνιακο μαγαζι"???

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 20/11/2009 19:46:56

      γιατί αυτοί φαίνονται. Μην παιδεύεσαι, έχω πρωτογενή άποψη τόσο από επενδυτική όσο και από τεχνική άποψη. Ενεργειακά είναι μαϊμού, κσι επενδυτικά δεν βγαίνει χωρίς να βάλεις εσύ ο φορολογούμενος το χερι στην τσέπη. Θα κάνω ό,τι μπορώ να το λέω όπου βρεθώ...

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 20/11/2009 19:55:35

      Μαρκέλλα αν θέλεις να μάθεις υπάρχει Τερνα Ιταλίας και Τερνα Ισπανίας.
      Στην Ιταλία είναι ο μεγαλύτερος εργολάβος της ENEL.
      Η εταιρεία που εργάζομαι τους έχει πουλήσει εκατοντάδες χιλιόμετρα καλώδια.

      Αρχαίε αν θέλεις να ξεκινήσεις την επανάσταση κατά του καπιταλισμού μαζί σου με ενθουσιασμό.
      Διαφορετικά όταν θα μιλάς για λάθος πολιτική στην ενέργεια θα πρέπει να αναφέρεις ότι και η Ελλάδα μας κάνει το ίδιο λάθος όπως και η Ισπανία και η Ιταλία....

    • markella avatar
      markella @ archaeopteryx 20/11/2009 19:59:54

      Τιραμολα...

      η ΤΕΡΝΑ ιταλιας και Ισπανιας...ειναι πολυ μεταγενεστερες και ειναι γραφεια τα οποια εκπρσωπουν τα συμφεροντα της Ελληνικης σε κοινοπραξιες στο εξωτερικο, ιδιως σε χωρες της Βορειας Αφρικης& Αραβικες που δραστηριοιποιουνται κατ εξοχην η Ιταλια και η Ισπανια.. Ετσι για να ξερεις.
      Αστα...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 20/11/2009 20:07:26

      αν δουλέυεις σε εταιρία που πουλάει καλώδια, φυσικά και σου αρέσουν οι ΑΠΕ, ιδίως οι «διασυνδεδεμένες». Ναι, χλευάζω και την Ιταλία και την Ισπανία και την Μαφία και την Τέρνα. Την τσέπη μου λυπάμαι. Και την δική σου.

      Μην το παιδεύεις. Οι ΑΠΕ υπάρχουν επειδή επιδοτούνται. Το γιατί επιδοτούνται είναι άλλο θέμα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΙΟΛΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΜΙΑ (1) ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ.

      Όσο για τη ΡΑΕ, την έχω σε πείπου την ίδια εκτίμηση που έχω και την Επιτροπή Ανταγωνισμού.

  9. markella avatar
    markella 20/11/2009 19:40:20

    Ρε παιδια..ποιον δουλευει η Μπιρμπιλη? και ο ΓΑΠ?
    Πως θα δωσουν ωθηση στην πρασινη ενεργεια οταν για καθε αδεια που πρεπει να εκδοθει πρπει να περασουν 3-6 χρονια απο τις εμπλοκες και τις ενστασεις στο ΣτΕ?
    Εδω πρεπει να καταργησουν το γκετο των χμερ του ΣτΕ ΤΟ οποιο εχει γινει ρυμιστης, πολεοδομικου, εχει λαβει θεση νομοθετη επι παντος επιστητου χωρις κανενα περιορισμο! Δουλευομαστε τωρα???

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2009 19:49:03

    Πράσινα τέλη κυκλοφορίας. Πλήρωνε μεροκαμαριάρη για το παλιό αμάξι μπας και κατήσει την δουλειά του ο Φριτς στην Γερμανία. (και κάνει καλό και στο εμπορικό ισοζύγιο, αρέσει και στο λόμπυ των αυτοκινητεμπόρων)

  11. markella avatar
    markella 20/11/2009 20:00:56

    Δεν ειναι εργολαβος...υπεργολαβος ειναι.

  12. vas avatar
    vas 20/11/2009 20:10:41

    Το «πάγωμα» μισθών και συντάξεων του Δημοσίου πάνω από τα 2.000 ευρώ το 2010 και το δραστικό περιορισμό των προσλήψεων για τα επόμενα χρόνια, αποφάσισε χθες το Υπουργικό Συμβούλιο.
    YΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ...............................................

  13. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 20/11/2009 20:57:11

    Πάντως τον αδικείτε τον Γιωργάκη. Κατάφερε και έμαθε το "αδήριτη ανάγκη. " !!!!

  14. redteam avatar
    redteam 20/11/2009 21:01:17

    “Είναι αδήριτη ανάγκη να χτυπάμε στο κεφάλι τις ρίζες του προβλήματος". Αυτή και μόνο η φράση μπορεί να αποδώσει το μέγεθος της αερολογίας του ΓΑΠ. Αλλά δεν πειράζει θα τον υποστούμε, δεν ξέρω για πόσο, άλλωστε μόνο τις μισές από τι 100 μέρες του έχει διανύσει. Για να μην μας πέρνει και ο Tiramola για μηδενιστές και αρνητές των μεγάλων τομών.