05/02/2009 22:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου - Καραμανλής: Βάστα με να σε βαστώ

 
________________________________________________________________________________________________
Κατ΄ αρχήν να συμφωνήσουμε ότι τις πυραμίδες τις έχτισαν άνθρωποι γιατί οι πέτρες δεν περπατάνε και δεν στοιβάζονται από μόνες τους. Έτσι και στην πολιτική, και τα καλά και τα σκατά τα κάνουν άνθρωποι. Αν ρίξουμε μία ματιά γύρω μας εύκολα βλέπουνε όλες τις ασημαντότητες να κατέχουν ρόλους και κυβερνούν τη χώρα και εμάς και μας πιάνει το στομάχι μας (τώρα τελευταία και από την πείνα).

Και φυσικά το μεγάλο παιχνίδι το παίζουν σήμερα ο Καραμανλής και Παπανδρέου. Ο πρώτος γιατί έχει την διακυβέρνηση και ο δεύτερος γιατί είναι ο μόνος υποψήφιος σήμερα για να την πάρει από τον πρώτο.

Η προηγούμενη πρόταση, μολονότι ξερή, φαίνεται αληθινή. Όμως κατά βάση είναι και ψεύτικη, και προσχηματική και παραπλανητική. Και αυτό γιατί ούτε ο Καραμανλής κυβερνά ούτε ο Παπανδρέου έχει κάποιο σίγουρο προτσές (να χαρώ ε !!!!) ότι θα γίνει πρωθυπουργός.

Η διαχείριση του κράτους σήμερα βρίσκεται στο κενό, η αγωνία των πρωταγωνιστών για την τύχη τους βρίσκεται στο ζενίθ και από κοντά οι διάδοχοι που αδημονούν να καταλάβουν τα θερινά ανάκτορα.

Η αποχώρηση από την καρέκλα που κάθονται, είναι πολύ ορατό σε όλους ότι θα γίνει με χείριστες συνθήκες και για τους δύο. Βέβαια του Παπανδρέου του τάχουν ψιλοτραγουδήσει τα κάλαντα και του την έχουν στημένη δημοσίως στην γωνία. Επιπλέον ο Βενιζέλος είναι εξ ορισμού ο διάδοχος και με πολιτικές και κυρίως οργανωτικές βάσεις. Και να ξαναπώ ότι το ΠΑΣΟΚ δεν διαλύεται λόγω αρχηγού.

Με το Καραμανλή τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα. Είναι θέμα χρόνου πότε θα βγει ο πρώτος βουλευτής για να προτείνει δημοσίως την αλλαγή ηγεσίας. Θα επαναλάβω ότι ο Καραμανλής δεν μερίμνησε για την διαδοχή. Την σφαγή μεταξύ Μητσοτακικών και Καραμανλικών θα χρειαστεί να αναστηθεί ο Όμηρος για να την περιγράψει.

Συμπέρασμα, δύο άνθρωποι προσπαθούν υπογείως συνενοούμενοι να σώσουν τα κεφάλια τους. Τώρα πως το είδαν επί της διαδικασίας δεν ξέρω, αλλά τα καμώματα του Παυλόπουλου περί έμμεσης πριμοδότησης με οδηγούν στην σκέψη ότι είναι πιο "υγιές" και για τους δύο να αποφύγουν την ξεφτίλα των Ευρωεκλογών, όπου υπάρχει σαφώς το ενδεχόμενο να βγουν μερικοί (με τα ΜΜΕ τους) και να ζητούν άμεση απομάκρυνση και των δύο.

Οπότε σου λέει ο Καραμανλής πάμε τώρα σε εκλογές με ενισχυμένη, και αν χάσω (που θα χάσει σίγουρα) προλαβαίνω να παραιτηθώ το βράδυ πριν μου το ζητήσει ας πούμε η Φεβρωνία. Ο Παπανδρέου σου λέει του κερατά αν δεν βγάλω πρώτο κόμμα το ΠΑΣΟΚ και να μαζέψω τους 151, γλίτωσα την καθαίρεση. Δηλαδή ο ένας στρίβειν δια του αρραβώνος και ο άλλος παραμένει σώγαμπρος.

Όμως δεν πιστεύω ότι τελικά θα γίνει κάτι. Θα πάμε κακήν κακώς μέχρι τις Ευρωεκλογές, και την επομένη θα ξεκινήσει η σφαγή των Αμνών.

Αυτά για απόψε Φάκτορα,........ And in the case i don't see you, good morning, good evening and good night.

(Η ατάκα αυτή είναι από την καταπληκτική τελευταία σκηνή του καταπληκτικού έργου The Truman Show  όπου ο Jim Carrey ανοίγει την λευκή πόρτα, την κοπανάει από την εικονική πραγματικότητα του Ρουσόπουλου, και χαιρετάει για πάντα τα κορόιδα που του την στήσανε). Το έργο πρέπει να ξαναγυριστεί με τίτλο  The Theo Show)

Dimitrios Maountain

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bill avatar
    bill 05/02/2009 22:52:02

    Δεν πιστεύω οτι ο κυρ Κώστας θέλει πράγματι να συνεχίσει να κυβερνάει...Ποτέ δεν μου έδωσε τέτοια εντύπωση. Ειδικά τώρα, τον φαντάζομαι να κλαιει γοερά στον ώμο της Νατάσας, με όλο αυτό τον ορθυμαγδό που μας καταδιώκει και που εν πολλοις χρεώνεται ο ίδιος...

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/02/2009 23:01:44

    Η πραγματική πολιτική σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να είναι σύγκρουση ανθρώπων αλλά σύγκρουση ιδεών.

  3. donaE avatar
    donaE 05/02/2009 23:06:08

    Maountain,εχεις την εντυπωση οτι θα ξεφυγουμε σαν τον Jim Carrey?Μονο στο Χολλυγουντ γινονται αυτα.Ο καθενας μας ειναι και μια εικονικη πραγματικοτητα.

  4. kanis avatar
    kanis 05/02/2009 23:07:40

    billako

    Ανθρωπο που αγαπάει κι αγαπιέται, μην τον φοβάσαι.
    Δρόμο θα βρεί!

  5. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 23:20:00

    Δεν τον ξέρω τον Dimitrio ....Maountain αλλά πρέπει να του θυμίσω ότι κανένας δεν τραγουδάει κάλαντα σε κανέναν πλέον στο ΠΑΣΟΚ αφού ο αρχήγός εκλέγεται απο τη βάση...
    Κάλαντα και παρασκήνιο μόνο στην νομενκλατούρα της δεξιάς πλέον...
    Γκε γκε?

  6. kanis avatar
    kanis 05/02/2009 23:22:20

    τιραμόλα

    μήπως ρωτάς τους λάθος ανθρώπους;

  7. bill avatar
    bill 05/02/2009 23:22:29

    Αγαπιέται σίγουρα...Ειδικά οι Δούκας, Κοντός, Μπασιάκος, Ρουσόπουλος, Εφραίμ, Αρσένιος τον λατρεύουν!

  8. kanis avatar
    kanis 05/02/2009 23:28:07

    bill

    γράμματα ξέρεις, βλέπω,...ανάγνωση;

  9. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2009 23:36:20

    Δεν καταλαβαίνω τι λες kanis...
    Εγω περίμενα στην ουρά να ψηφισω

  10. kanis avatar
    kanis 05/02/2009 23:38:46

    τιραμόλα

    ..κι εγώ στην ουρά περίμενα.

    Την βεβαιότητά σου προσπαθώ να καταλάβω, από που αντλείς;

  11. kanis avatar
    kanis 05/02/2009 23:42:00

    Σκληρό το παραβάν με το μπλε κουρτινάκι, των εκλογών, άλλωστε!

  12. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 05/02/2009 23:46:35

    Στην πολιτική, όπως και στο ποδόσφαιρο, πρέπει να κρατάς τις δυνάμεις σου, να κάνεις οικονομία...
    Βλέπουμε όμως το ΓΑΠ να τρέχει (μόνος?) με ιλλιγιώδη ταχύτητα!. Σας θυμίζω ότι και το 2007 έκανε το ίδιο και ο Καραμανλής του είπε "οι εκλογές στην ώρα τους" και είδατε τι έπαθε!. Τώρα δεν του είπε τίποτα! Πολύ φοβάμαι ότι η αισιοδοξία του άρθρου θα διαψευσθεί... ίσως και σύντομα!!!!

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/02/2009 23:48:37

    Η DBank, ανακοίνωσε ζημιές 3,9 δις € για το 2008, αλλά εμείς ασχολούμαστε με τις μουσικές καρέκλες, ποιος από τους δύο απόγονους θα κάτσει στην πρωθυπουργική καρέκλα όταν σταματήσει η μουσική, ...ουπς όταν γίνουν οι εκλογές ήθελα να πω...
    -Ο ΚΚ ο Β?
    -Ο ΓΑΠ?

    Για την κρίση μην ανησυχείτε, έχουν και οι δύο σχέδιο και πρόσωπα για τη διαχείρισή της που θα μας τα κοινοποιήσουν, αφού βγούν...
    Συνεχίστε τώρα να τους χειροκροτείτε λες και δεν έχουν ασκήσει διοίκηση τα παιδιά μέχρι σήμερα, δεν φέρουν καμία ευθύνη, η Πρωθυπουργία του ενός και οι Υπουργικές θητείες του άλλου ήταν απλές ατυχίες ....για εμάς.

  14. sasman avatar
    sasman 05/02/2009 23:54:48

    Τιραμόλα στην ουρά περίμενες αλλά το ψηφοδέλτιο σου ήταν σταυρομένο απο πριν. Παράξενο μου φαίνεται να βρήκες και το παραβάν; Βγάλε βρε τις πράσινες τσίμπλες σου πρώτα και μετά ανοιγε το στόμα σου να μιλάς.

  15. kanis avatar
    kanis 06/02/2009 00:02:20

    @14
    Μην γίνεσαι σκληρός κι άδικος με τον ΤΙΡΑΜΟΛΑ!
    Ξέρεις πόσοι μητσοτακικοί ψηφίζανε Σημίτη;
    Δεν μετράνε τα χρώματα. Το "νιτερέσσο" μετράει!

  16. hiong avatar
    hiong 06/02/2009 00:40:46

    Εξυπνακισμοί. 1ον Βενιζέλος εξ'ορισμού διάδοχος με πολιτικές και οργανωτικές βάσεις? Παντελώς ανακριβές. 2ον Η υπόγεια συνεννόηση από πού προκύπτει? Τεράστια τα λογικά άλματα. 3ον "Και φυσικά το μεγάλο παιχνίδι το παίζουν σήμερα ο Καραμανλής και Παπανδρέου. Ο πρώτος γιατί έχει την διακυβέρνηση και ο δεύτερος γιατί είναι ο μόνος υποψήφιος σήμερα για να την πάρει από τον πρώτο." Ο δικομματισμός δλδ είναι νέο φρούτο? Πότε υπήρξε κατά το παρελθόν τρίτος πόλος και δεν το πήρα χαμπάρι;

  17. Αλογομούρης avatar
    Αλογομούρης 06/02/2009 01:05:55

    It's the economy stupids, πού' λεγε και ο Κλίντονας:
    Ο ΚΚ χρωστάει της Μιχαλούς και είναι αναγκασμένος να "πουλήσει" (με χασούρα). Προσπαθεί φυσικά, να "δώσει" στην καλύτερη, ψηλότερη τιμή. Ο ΓΠ θα πρέπει ν' "αγοράσει": Έτσι είναι το σύστημα, υπάρχει κανονισμός, ότι πουλά ο ένας πρέπει ο άλλος να το πάρει - δικομματισμός γάρ. Προσπαθεί φυσικά να το πάρει στη χαμηλότερη τιμή. Και να έχει εξασφαλίσει ότι η τιμή έπιασε πάτο, μήν αρχίσει μετά την αγοραπωλησία, να γράφει κι αυτός παθητικό με τη σειρά του.

  18. kanis avatar
    kanis 06/02/2009 01:21:02

    AΛΟΓΟΜΟΥΡΗ

    Ποίο το αιτούμενο, κατ΄εσέ, λοιπόν;

  19. Αλογομούρης avatar
    Αλογομούρης 06/02/2009 01:40:40

    @ kanis 18
    Δεν είμαι εξουσία ή υποψήφια εξουσία αλλά πολίτης. Δηλαδή, να το πω πάλι αλογομούρικα, Μέτοχος Μειοψηφίας. Το αιτούμενο λοιπόν, είναι να "ανέβει" ξανά η πεσμένη μετοχή, να ξαναποκτήσει αξία η μικρή μου "επένδυση".
    Κι αφού τούτοι εδώ τα χαντακώσανε, καλό είναι "ο manager της εταιρίας" ν' αλλάξει.
    Όσο για τους "μητσοτακικούς που ψήφισαν Σημίτη", όπως λές στον Τιραμόλα, σίγουρα θα υπάρχουν και τέτοια δείγματα, συμφωνώ, αλλά μην υπερβάλλουμε: Ξέρω πάμπολλους θεσσαλούς, πασόκους-πετσιά και κνίτες παλαιοπωλείου, που ψήφισαν Καραμανλή γιατί είπε "όλα τα κιλά, όλα τα λεφτά". Τώρα που πήραν "τον πούλον", βλέπω να κυκλοφορούν ένα σωρό τέτοιοι με κομμένο το χέρι μέχρι τον ώμο!

  20. kanis avatar
    kanis 06/02/2009 01:45:52

    Αλογομούρη

    Aλλο απλός πολίτης, άλλο "επενδυτής" κατά τα σημιτικομητσοτακικά ήθη κι έθιμα του λαού μας!

    Ως εκ τούτου, ΠΟΙΟ ΤΟ ΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΣΗΜΕΡΑ;

  21. Αλογομούρης avatar
    Αλογομούρης 06/02/2009 01:52:12

    Όλοι "μετέχουμε" αυτής της οικονομίας και αυτής της πολιτείας. Μεταφορικά, όσα είπα ισχύουν απολύτως. Το αιτούμενο, με εντελώς απλά λόγια, είναι εκλογές, για να προκύψει νέα "Διοίκηση" (το ίδιο ήταν και το 2004, αλλά η "διοίκηση" που βγάλαμε τότε (και ακόμα έχουμε), αντί να "σηκώσει" την εταιρία, τη βούλιαξε πιό πολύ.

  22. kanis avatar
    kanis 06/02/2009 01:56:51

    Η Ελλάδα ΔΕΝ είναι εταιρεία!

  23. Αλογομούρης avatar
    Αλογομούρης 06/02/2009 02:05:02

    Φυσικά και δεν είναι, αλλά άν το πώ έτσι στον Βουλγαράκη, στον Δούκα, και όλα τα παιδιά (ή στον Τσουκάτο κτλ, το ίδιο κάνει) θα λένε "ναι, ναί, μπράβο πατριώτη" και πίσω μου θα καγχάζουν ειρωνικά για το "κορόιδο".
    Ξέρω ότι ζώ από τη δουλειά μου. Όχι όμως ο κόπος μου να γίνεται το χρυσάφι τους και αυτό το λίγο που αφήνουν για μένα να γίνεται κοπανιστός αέρας.

  24. kanis avatar
    kanis 06/02/2009 02:10:22

    Ασε τις υπεκφυγές.
    Συ είπας, "αντί να “σηκώσει” την εταιρία, τη βούλιαξε πιό πολύ."
    ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ;

  25. Αλογομούρης avatar
    Αλογομούρης 06/02/2009 02:18:05

    Που τις είδες τις υπεκφυγές; Είμαι σαφής, αυτό το χάλι και η ακυβερνησία δεν πάει άλλο. Δεν μπορούν να κυβερνήσουν, πώς το λένε.
    Πάω για ύπνο, κι ο Θεός βοηθός. Ελπίζω να υπάρχουν ακόμα λεφτά, να πάρει τη σύνταξη ο παππούς μου και το Μάρτη.

  26. kanis avatar
    kanis 06/02/2009 02:18:20

    καληνύχτα Κεμάλ,
    αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ!

  27. Lakis avatar
    Lakis 06/02/2009 06:58:37

    Πολυ κακος ο Καραμανλης και για το χάλι φταίει μονος του.

    Αλλα εαν δεις και τη "σκιωδη κυβερνηση" του ΠΑΣΟΚ...

    Βάσω Παπανδρεου, Μαρια Δαμανακη, Πολυζωγοπουλος, Γειτονας. Τηλεμαχος Χυτηρης κτλ. κτλ. κτλ.

    Τι να πεις...

    ΚΑΡΓΑ ανανεωμενο...

  28. ομώνυμος avatar
    ομώνυμος 06/02/2009 09:01:11

    Αν οι αναλύσεις καφενείου άλλαζαν την πραγματικότητα, τώρα θα είχατε αλλάξει το σύμπαν (σηλαδή την greekland που για σας είναι το σύμπαν).

  29. Lakis avatar
    Lakis 06/02/2009 09:17:53

    @tiramola,

    πιστεύεις αλήθεια οτι τον Γιωργάκη τον εξέλεξε η βάση (όπως γράφεις)???

  30. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/02/2009 09:20:02

    @31 Είμαστε μέσα στον πυρήνα μιας κρίσης και έχουν σημασία όλες οι αναλύσεις. Μη ξεχνάς ότι οι απλοί άνθρωποι των καφενείων είναι που ψηφίζουν. Άσχετα αν το αποτέλεσμα είναι πάντα λάθος.

  31. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 09:27:01

    Lakis
    η κουτοπονηριά και ο ξερολισμός είναι ίδιον του έλληνα.
    Σαφώς και τον επέλεξε η βάση. προφανώς δεν παρακολουθείς την επικαιρότητα και δεν πήρες πρέφα τι λυσσώδη αγώνα έκαναν τα συγκροτήματα Λαμπράκη και Μπόμπολα και το κοινό τους Μέγκα υπέρ του Βενιζέλου

  32. Στέλιος avatar
    Στέλιος 06/02/2009 09:57:55

    Πάντα τόλεγα ότι οι πρασινοφρουροί ζούν σε ένα άλλο κόσμο, προφανώς δεν έχουν ακούσει ότι βρίσκεται σε εξέλιξη η μεγαλύτερη παγκόσμια οικονομική κρίση που είδαμε ποτέ.
    Έχω μία απλή ερώτηση για όλους τους επιπόλαιους και ανεύθυνους χαζούληδες, οι οποίοι το μόνο που μπορούν να πετύχουν στη ζωή τους είναι να παπαγαλίζουν τις ψευτιές των καναλονταβατζήδων.
    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΕΝ ΕΤΕΙ 2009, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟN ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ;
    Για την Αμερική να μη τα συζητάμε, μόλις χθές (5-2-09) ο Ομπάμα είπε -επί λέξει- ότι υπάρχει περίπτωση η κρίση να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΡΕΨΙΜΗ.
    Η Γερμανία καταρέει, έχει πτώση εξαγωγών 40% το 2008 και μείωση ΑΕΠ 4% μόνο το Δεκέμβρη.
    Στην Ιαπωνία η ανεργία έχει διπλασιασθεί μέσα σε τρείς μήνες και οι ζημιές των επιχειρήσεων είναι από 30-90%.
    Στη Βρετανία έχουν πανικοβληθεί. Χθές μειώθηκαν τα επιτόκια της στερλίνας στο 1% και παρόλα αυτά η ανεργία ξεπέρασε τα 2 εκατομμύρια.
    Στη Γαλλία τα περισσότερα εργοστάσια έχουν μειώσει ή σταματήσει την παραγωγή τους στέλνοντας στην ανεργία δεκάδες χιλιάδες εργαζόμενους το τελευταίο δίμηνο.
    Το δεύτερο εξάμηνο του 2008 στην Κίνα έχασαν τη δουλειά τους 20 εκατομμύρια άνθρωποι και περιπλανιώνται από πόλη σε πόλη ψάχνοντας τα σκουπίδια.
    Να συνεχίσω;
    ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΙ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟ ΣΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΤΑ 10 ΛΕΠΤΑ;
    Είστε όλα μαλακισμένα, ανεύθυνα και επιπόλαια κομματικά στρατιωτάκια που έρχεστε από άλλο πλανήτη.
    Μόνο το γεγονός ότι θεωρείτε αξιόπιστες τις αόριστες υποσχέσεις αυτού του μπουρδολόγου αεριτζή του Γιωργάκη αποτυπώνει και το δικό σας πνευματικό μεσαίωνα.
    Εάν εσείς ζείτε στον εικοστό πρώτο αιώνα εγώ είμαι η αζέλ.

  33. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 10:10:13

    Στέλιος
    "ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΙ"!!!
    Φέρνεις ακόμα μέσα σου το ήθος του παλιού "ρειτζερ" και "κένταυρου".
    όσοι θεωρούμε αδιανόητα ανίκανη , γελοία και τραγικά καταστροφική την κυβέρνηση του μαλθακού και ωραιολογου Κωστάκη, δεν είμαστε πρασινοφρουροί - αλήτες μπορεί να είμαστε αλλά δεν θα σου δώσουμε λογαριασμό
    αν ήθελα να πέσω στο επίπεδο σου θαλεγα στουρνάρι τραμπούκε αν άνοιγες και τις οικονομικές σελίδες της όποιας φυλλάδας, ακόμα και εσύ θα είχε καταλάβει ότι η κυβ΄δερνηση του μαλθακού μποέμ είχε αποτύχει οικονομικά από καιρό, και δεν περίμενε την κρίση. η κρίση απλά της προσφέρει δικαιολογίες
    ΥΓ. είχαν δίκιο εκείνοι που έλεγαν δεν έχει διοίκηση ούτε περίπτερο και έγινε πρωθυπουργός. ΝΑ τον χαίρεσε και αυτόν και το ήθος σου και το μυαλό σου.

  34. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 10:15:04

    ΥΓ 2:
    Ηθελα να γράψω ότι η κρίση προσφέρει δικαιολογίες και σε αυτόν και σε μαλάκες σαν και σένα -συγνώμη από τους άλλους για τις λέξεις που χρησιμοποίησα αλλά ο ρέιτζερ δεν καταλαβαίνει αλλιώς. Βρίσκεται στο στάδιο του πρωτόζωου

  35. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 06/02/2009 10:18:51

    Καταρχήν να συμφωνήσω με @36 πως δεν είμαστε πρασινοφρουροί επειδή θεωρούμε ανίκανο τον χοντρό. Δεύτερον να σου πω πως το πρόβλημα μας είναι πως σε αντίθεση με τις χώρες που ανέφερες είμαστε οι μόνοι στον κόσμο ίσως που προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε οικονομική ύφεση με αύξηση της φορολογίας και όχι με μείωση πχ όπως έκανε η Αγγλία ή με θεαματική αύξηση των δημόσιων επενδύσεων όπως κάνει η Γαλλία. Αν ο χοντρός δεν πρόσεχε στα οικονομικά μαθήματα του πανεπιστημίου του επειδή ήταν σίγουρος πως θα γίνει πρωθυπουργός χάρη στο όνομα του δεν φταίμε εμείς. ας πάει στα ΙΕΚ ξυνη ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ να μάθει τίποτα παραπάνω.

  36. tiramola avatar
    tiramola 06/02/2009 10:30:17

    @Στελιος 35
    Χρησιμοποιείς την οικονομική κρίση για να δικαιολογήσεις την ανικανότητα ΚΚ?
    Ποιοί είναι υπεύθυνοι για το ότι τα πράγματα οδηγήθηκαν εδώ?
    Δεν είναι οι ζηλωτές του νεοφιλελευθερισμού της ΝΔ και των αθλιων δεξιών ανά τον κόσμο που μας πούλησαν παραμύθι ότι όλα σε αυτή τη ζωή είναι προσφορά και ζήτηση?
    5 χρόνια κυβερνά η παράταξη που ψηφίζεις!
    Πόσο χρεωμένη ήταν η χώρα το 2004 και πόσο είναι τώρα , ξέρεις ή παριστάνεις το μαλάκα?
    Μέχρι και τα αγροτικά προιόντα που είναι απαραίτητα για τις βιοτικές ανάγκες των ανθρώπων έγιναν χρηματιστηριακό προιόν!
    Η αθλιότητα του συστήματος σε όλο της το μεγαλείο!
    Ποιάς ιδεολογίας αποτέλεσμα είναι η σημερινή κρίση?
    Τι έχεις να θυμάσαι απο τα 5 χρόνια των επικοινωνιολόγων?
    Είσαι σε θέση να αναφέρεις , έστω και ένα γεγονός ή μια πολιτική που ήταν προς όφελος των πολιτών?
    Έχεις να αναφέρεις έστω μια "μεταρρύθμιση" εκτός απο το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας?
    Δεν ντρέπεσαι σαν πολίτης που οι υπουργοί της κυβέρνησης έχουν off shore για να γλυτώνουν φόρους όταν πληρώνουν στους νταβατζήδες των ΜΜΕ εκατ. ευρώ για διαφημήσεις καλής φορολογικής συμπεριφοράς?
    Δεν ντρέπεσαι σαν πολίτης που τα χρήματα των ασφαλιστηκών ταμείων χρησιμοποιούνται για να κονομήσουν αντιπαραγωγικά λαμόγια?
    Δεν ντρέπεσαι σαν πολίτης που ξεπουλάνε την δημόσια περιουσία για να αυξάνουν τις καταθέσεις τους υπουργοί που παριστάνουν τους θρησκευόμενους?
    Τι θέλεις τελικά απο αυτή τη ζωή?
    Δεν σε ενδιαφέρει αν πάει η χώρα κατά διαόλου αρκεί να κυβερνουν οι δικοί σου?

    Α να χαθείς...

  37. tiramola avatar
    tiramola 06/02/2009 10:37:49

    Που είναι ρε οι δημόσιες επενδύσεις?
    Τέσσερις εταιρείες είναι έτοιμες να κλέισουν ρε αθλιε δεξιέ στην περιοχή μου!
    Τι θα κάνουν αυτοί οι εργαζόμενοι?
    Πως θα ζήσουν τις οικογένειές τους?
    Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να παραμείνει πρωθυπουργός ο ΚΚ?
    Τελειωμένοι είσαστε ρε και σεις και η "ιδεολογία" σας!

  38. Alfa avatar
    Alfa 06/02/2009 10:52:46

    Autoi pou ependioun sthn akivernisia, se "sfagi ton amnon" kai alla sinafi, opos oti o kirios Venizelos perimenei sth gonia k.a na katalavoun oti mporei pros to paron na eimaste chora periorismenis kiriarchias, logo istoricon kai politicon sinthicon, omos den eimaste kai diathetimenoi na autoctonisoume. H Ellas tha eine dimocratia kai se opoion aresi. Apo ton lao, me to lao, gia ton lao. Kratos epiteliko,stelechomeno apo ikanous, makria apo diavrotica parasita kai ecsartiseis, ikano na metechi me isous orous stin europaikh simmachia.

  39. tiramola avatar
    tiramola 06/02/2009 10:54:59

    Lakis εσυ ποιός πιστεύεις ότι τον εξέλεξε?
    Ο Elrik του Menlibone?

  40. Lakis avatar
    Lakis 06/02/2009 10:57:36

    @tiramola,

    ενώ με το ΠΑΣΟΚ άνθιζαν και προσλάμβαναν αβέρτα οι Επιχειρήσεις έτσι...???

    Η μόνη Επιχείρηση που "άνθισε" επί ΠΑΣΟΚ ήταν το ΧΑΑ με τις γνωστές συνέπειες...

    Και φυσικά ο Μπόμπολας και η Hochtief...

    Και φυσικά οι ιδιωτικές Επιχειρήσεις του Λαλιώτη και τα "παραμάγαζα" των Τσοχατζόπουλου και Παπαντωνίου που είχαν στηθεί στο Υπ. Εθνικής Αμυνας...

  41. Lakis avatar
    Lakis 06/02/2009 11:04:05

    @tiramola,

    βλέπω σκίζεις τα ιμάτιά σου υπέρ των Λαλιώτη, Δαμανάκη, Τσοχατζόπουλου, Β. Παπανδρέου κ.λ.

    Αν ήσουν και εσύ στην "πίτα" όταν έφερνε ο Τσουκάτος τις βαλίτσες στη Χαριλάου Τρικούπη τότε έχειν καλώς...

    Αν όμως κούναγες τη σημαία του ΠΑΣΟΚ στις συγκεντρώσεις και περίμενες ένα καλύτερο αύριο και νομίζεις οτι το βίωσες με το Σημίτη που ξύπνησες τις 01.01.2002 και η Τυρόπιτα από 150 δρχ. την είδες να κοστίζει 1,50 Ευρώ τότε άστα να πάνε...

    Σε κάθε περίπτωση η βδελυγμία σου υπέρ του ΠΑΣΟΚ εύχομαι να "αξίζει τον κόπο"...

  42. ομώνυμος avatar
    ομώνυμος 06/02/2009 11:12:13

    @33, "Καφενείον η Ελλάς", μακάρι νάταν και το ιστορικό καφενείο. Καφέμπαρο με αυθαίρετα καναπέδες όξω, βρώμα από τσιγαρίλα και μπόμπα ουίσκια. Ότι και να ψήφιζαν, λάθος θα ήταν.

    Τον ιδανικό, για σένα, ηγέτη να φέρεις σε ένα από αυτά τα κόμματα, δεν θα αλλάξει τίποτε.

    Γιατί τα μεσαία στελέχη είναι κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν του μέσου μπαροκαφενόβιου, δηλ. του μέσου αγρο-αστού, ο οποίος είναι καθ' έξιν και κατ' επάγγελμα βολεματίας με μέσον, παραβάτης των νόμων, φοροφυγάκος, καπνιστής, ρυπαντής, λαθροκυνηγός, αυθαιρετίας, φαφλατάς, θορυβοποιός, αλλά και ψοφοδεής.

    Αυτός είναι ο πρώτος υπεύθυνος και όχι οι εκάστοτε πολιτικοί που αυτός ψηφίζει και μετά κάνει σα μωρό που τάχα τον κορόϊδεψαν. Μπορείς να τον αλλάξεις αυτόν τον homo neo-grecus cafenovious hasapotavernicus???

    Ιδού το πρόβλημα όπως το θέτω εγώ. Και τελειώνω.

  43. tiramola avatar
    tiramola 06/02/2009 11:15:27

    Εντάξει ρε φίλε , κάνε ότι σε φωτίσει ο θεός...

  44. Σπύρος Χαρίτος avatar
    Σπύρος Χαρίτος 06/02/2009 11:16:37

    @Lakis
    Μην ασχολείσαι με ηλίθιους

  45. leon avatar
    leon 06/02/2009 11:19:21

    Ουάσιγκτον. Σταθμός του μετρό. Ενα κρύο πρωϊνό τον Γενάρη του 2007. Επαιξε έξι κομμάτια του Μπαχ για περίπου 45 λεπτά. Στο διάστημα αυτό, περίπου 2 χιλιάδες άτομα πέρασαν από το σταθμό, οι περισσότεροι καθ'οδόν για τη δουλειά τους. Μετά από 3 λεπτά ένας μεσήλικας πρόσεξε οτι κάποιος έπαιζε μουσική. Βράδυνε το βήμα του, σταμάτησε για λίγα δευτερόλεπτα και μετά προχώρησε βιαστικός για τον προορισμό του.



    4 λεπτά αργότερα ο βιολιστής εισέπραξε το πρώτο του δολλάριο: μια γυναίκα έριξε τα χρήματα στο κουτί του και χωρίς να σταματήσει συνέχισε το δρόμο της.

    6 λεπτά, ένας νεαρός έγειρε στον τοίχο για να τον ακούσει, μετά κοίταξε το ρολόι του και συνέχισε να περπατά.



    10 λεπτά, ένα αγοράκι 3 ετών σταμάτησε, αλλά η μητέρα του το έσυρε βιαστικά να συνεχίσει, καθώς το παιδί σταμάτησε για να δει τον βιολιστή. Τελικά η μητέρα έσπρωξε δυνατά το παιδί και το παιδί ξανάρχισε να περπατά γυρνώντας ολοένα το κεφάλι προς τα πίσω. Την ίδια αντίδραση είχαν και πολλά άλλα παιδιά. Όλοι, χωρίς εξαίρεση, οι γονείς τα πίεζαν να προχωρήσουν.



    45 λεπτά: ο μουσικός συνέχισε να παίζει. Μόνον 6 άνθρωποι είχαν για λίγο σταματήσει. Περίπου 20 άτομα του άφησαν χρήματα χωρίς να διακόψουν το ρυθμό τους. Συγκέντρωσε συνολικά 32 δολλάρια.



    1 ώρα: τελείωσε το παίξιμο και μια σιγή απλώθηκε παντού. Κανείς δεν το πρόσεξε. Κανείς δε χειροκρότησε ούτε υπήρξε έστω κάποιο ίχνος αναγνώρισης.

    Κανείς δεν το 'ξερε, αλλά ο βιολιστής ήταν ο Τζόσουα Μπελλ, ένας από τους καλύτερους μουσικούς του κόσμου. Επαιξε ένα από τα πιο δύσκολα κομμάτια που έχουν ποτέ γραφτεί, με ένα βιολί αξίας 3.5 εκατομμυρίων δολλαρίων. Δύο μερες νωρίτερα, ο Τζόσουα Μπελλ γέμισε ασφυκτικά ένα θέατρο στη Βοστώνη, σε συναυλία που η μέση τιμή του εισιτηρίου άγγιξε τα 100 δολλάρια.

    Πρόκειται για πραγματικό γεγονός. Ο Τζόσουα Μπελλ έπαιξε ινκόγκνιτο στο σταθμό του μετρό στα πλαίσια ενός κοινωνιολογικού πειράματος που οργάνωσε η Ουάσιγκτον Ποστ για την αντίληψη, το γούστο και τις προτεραιότητες των ανθρώπων. Το ερώτημα που προέκυψε: σε ένα ουδέτερο περιβάλλον και σε ακατάλληλη ώρα, μπορούμε να αντιληφθούμε την ομορφιά; Σταματούμε για να την απολαύσουμε; Αναγνωρίζουμε το ταλέντο όταν εκδηλώνεται σε ασυνήθιστα χωροχρονικά πλαίσια;



    Ενα συμπέρασμα που πιθανώς μπορεί να εξαχθεί από το συγκεκριμένο πείραμα είναι:

    Αν δεν έχουμε ένα λεπτό για να σταματήσουμε και ν'ακούσουμε έναν από τους καλύτερους μουσικούς του κόσμου να παίζει ένα από τα ωραιότερα κομμάτια που γράφτηκαν ποτέ, με ένα από τα ομορφότερα μουσικά όργανα .... πόσα άλλα πράγματα χάνουμε άραγε;

  46. tiramola avatar
    tiramola 06/02/2009 11:19:33

    Σπύρο Χαρίτο Καραμανλή θα ψηφίσεις στις εκλογές?

  47. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/02/2009 11:20:23

    Η πραγματικοτητα είναι οτι η οικονομικη πολιτική Καραμανλή δεν διέφερε και δεν μπορουσε να διαφέρει πολύ από την πολιτική Σημιτη.
    Απλώς μειωσε τους φορους στις επιχειρήσεις και περιέκοψε τα δημοσια εργα προσπαθωντας να διαφοροποιησει την οικονομική δραστηριοτητα και σε άλλους τομείς εκτός από κατασκευές.Αυτο πιθανότατα θα το έκανε και το ΠΑΣΟΚ μετά τους Ολυμπιακούς Αγωνες.
    Το δημοσιο χρεος από 103% του ΑΕΠ μειωθηκε στο 93% με ανάπτυξη 4% κατ έτος αλλά παρέμεινε φυαικά μεγάλο.Το ειδικό προβλημα της ελληνικής οικονομίας είναι ο συνδυασμός αυτου του χρεους που είναι μεγάλο αλλά όχι μεγαλύτερο της Ιταλίας ή του Βελγίου με το μεγάλο εμπορικο έλλειμμα που είναι μοναδικό και καλύπτοταν από τη ναυτιλία και τον τουρισμό που δεχονται μεγάλες πιέσεις.
    Στο παρελθόν γινονταν περιοδικές υποτιμήσεις της δραχμής για να αντιμετωπισθεί το εμπορικό έλλειμμα πραγμα που δεν μπορεί να γίνει τωρα με το σκληροτερο νομισμα του κοσμου,το ευρω.
    Ο συνδυασμός δημοσιου χρέους και εμπορικού ελλείμματος κάνει δύσκολο το δανεισμό από τις αγορές.
    Τα τωρινα μετρα είναι κλασική αντικυκλική πολιτική με αυξηση δαπανών του κράτους για την αντιμετωπιση της κρίσης που όμως δεν μπορεί να ασκηθεί τόσο όσο στις άλλες χωρες αφενός γιατί θα μας κυνηγησει ο Αλμούνια λόγω ελλειμμάτων και αφ ετερου γιατι θα ανέβουν πάλι τα επιτοκια δανεισμού.Ουσιαστικά δεν υπάρχει διαφορά πολιτικής,το ζητημα είναι πόσο έλλειμμα θα μας επιτρέψουν οι ξένοι να έχουμε.
    Οσον αφορά το γενικότερο παγκόσμιο συστημα αυτό κάνει κύκλους και η Ελλάδα δεν μπορεί να είναι εκτός γενικών τάσεων.Οι κομματικές διενέξεις δεν έχουν νόημα.Οποιαδήποτε κυβέρνηση τη δεκαετια του 90 θα έκανε αυτά που εγιναν.

  48. Σπύρος Χαρίτος avatar
    Σπύρος Χαρίτος 06/02/2009 11:30:26

    @ψυχραιμια
    Πολύ καλή ανάλυση φίλε.
    Θα διαφωνήσω μόνο στο τέλος. "Ελλάδα δεν μπορεί να είναι εκτός γενικών τάσεων".
    Μπορεί να είναι εκτός τάσεων, αν έχει πολιτικούς με πυγμή. Το κλίμα βοηθάει.
    Πρέπει να προστατευθεί και λίγο από τους πολιτικούς αυτή η δύσμοιρη χώρα. Πρέπει να ρισκάρουν και λίγο...

  49. koinos_nous avatar
    koinos_nous 06/02/2009 11:38:25

    @ ψυχραιμια
    Πως μειώθηκε το χρέος από 103% στο 93% του ΑΕΠ;
    Μήπως με τη δημιουργική λογιστική που μετρήσαμε στο αναθεωρημένο ΑΕΠ και το τζίρο των εκδιδομένων γυναικών;
    Στην πραγματικότητα δεν μειώθηκε το χρέος απλά ως ποσοστό εμφανίζεται μειωμένο με την παραπάνω αλχημεία του πολύ μεγάλου οικονομολόγου Αλογομούρη αυτου που κατήγγειλε συνεχώς και σωστά τη δημιουργική λογιστική του ΠΑΣΟΚ.
    Τι περίμενες βέβαια όταν απευθύνεται σε πρόβατα για να μην πώ τίποτα άλλο.

  50. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/02/2009 11:44:06

    @ Σπυρος
    Εκείνο που εννοουσα είναι ότι αν φυγεις εξω από την παγκοσμια τάση κάθε φορά κινδυνευεις να γινεις Αλβανία του Χότζα.
    Ενας εργαζόμενος στην Εμπορική - Ιονική τράπεζα θα μπορουσε να απορησει με το παραδοξο φαινόμεο η επιχειρηση του να κρατικοποιηθεί επί ΝΔ τη δεκαετια του 70 και να ιδιωτικοποιηθεί επί ΠΑΣΟΚ τη δεκαετια του 90.
    Η κυβερνηση Καραμανλή 1974-81 κρατικοποιησε εκτός από Εμπορική - Ιονική,την Ολυμπιακή Αεροπορια,τα αστικά λεωφορεία και τον ΗΣΑΠ.Αλλά αυτό έγινε πριν το κύμα του νεοφιλελευθερισμού και όταν μάλιστα η Γαλλία του Ζισκαρ που ήταν σπονσορας της εισοδου της Ελλάδος στην ΕΟΚ είχε μεγάλο δημοσιο τομέα και προετρεπε σε κρατικοποιησεις.
    Ο Σημιτης αντιθετα έκανε ιδιωτικοποιησεις.Σημαινει αυτό ότι ο Σημιτης ήταν πιο "δεξιος" από τον Καραμνλή τον Α;Οχι,σημαινει ότι η δεκαετια του 90 ήταν άλλο πραγμα από το 70.

  51. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 11:45:08

    @ομώνυμος
    "Γιατί τα μεσαία στελέχη.....οποίος είναι καθ’ έξιν και κατ’ επάγγελμα βολεματίας με μέσον, παραβάτης των νόμων, φοροφυγάκος, καπνιστής"

    ΤΙ ΣΟΥ ΦΤΕΞΑΜΕ ΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ? ΘΑ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΗΘΟΥΣ ΤΩΡΑ? ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ?????

  52. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/02/2009 11:49:47

    @ κοινος νους
    Αναθεωρησεις κάνουν όλες οι χωρες της ΕΕ και η τελική που μετρησε είναι αυτη που ενεκριναν οι Ευρωπαίοι.
    Η αληθεια είναι ότι δεν εχει και μεγαλη σημασία η κοκκορομαχία των στατιστικών.Η περιοδος 2004-2008 είναι απλώς συνεχεια της προηγούμενης.Διατηρειται περιπου ο ιδιος ρυθμος ανάπτυξης και το κρατος δανείζεται με μικρο επιτοκιο λόγω πληθωρας κεφαλαιων διεθνώς.Απο εκει και πέρα όταν δανειζεσαι με χαμηλο επιτοκιο και έχεις ανάπτυξη 4% το χρεος θα μειωθεί.Οταν όμως δεν εχεις ή εχεις πολύ μικρη αναπτυξη και ψηλο επιτοκιο θα αρχισει πάλι η αυξηση του.

  53. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 11:51:39

    @ομώνυμος
    ΘΑ ΜΑΣ ΔΙΩΞΕΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ. ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΑΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ?

  54. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 11:53:02

    * ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΑ

  55. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 06/02/2009 12:02:41

    Κατ΄ αρχήν να συμφωνήσουμε ότι τις πυραμίδες τις έχτισαν άνθρωποι

    Ασχετο αλλα να εχεις υποψη οτι εν ετει 2009 δεν υπαρχει κατασκευαστικη εταιρεια στον κοσμο που να μπορει να φτιαξει αναλογης κατασκευης πυραμιδα. Ελεγμενο.

  56. ataktos avatar
    ataktos 06/02/2009 12:15:43

    Factorx- Με δυο λέξεις τα είπες όλλα ..

  57. Συναινετικός avatar
    Συναινετικός 06/02/2009 12:21:04

    Παράκληση προς τους ημετέρους σχολιαστάς:
    Τώρα που ο δικός μας ζεσταίνεται για να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια, μη λέτε κακά λόγια για τον πατέρα της αυριανής αρχηγού μας.
    Πιπέρι καγιέν, όποιος το ξανακάνει!

  58. kanis avatar
    kanis 06/02/2009 12:30:43

    Υπέροχη φώτο, θυμίζει Μagritte...

  59. ataktos avatar
    ataktos 06/02/2009 12:32:41

    Αφού δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους όπως ο Γιουρικας με τον Κωστικα προτείνω 25 .Μαρτίου (Εθνική Γιορτή) να μας πελάσουν ο ένας με τους Golden boys και ο άλλος με της ….έξω από την βουλή . Έτσι εμείς τα χοχολια θα τους απολαύσουμε και χειροκροτήσουμε .

  60. KaryID avatar
    KaryID 06/02/2009 12:44:46

    τη χαλάει η μαύρη φιγούρα του ανθρώπου
    η σκιά οκ.

  61. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 06/02/2009 12:45:09

    Η αλλαγή του πολιτικού σκηνικού δεν πιστοποιείται μόνο από την εικόνα του ΚΚ, επιφανούς ρήτορα που κομπιάζει συνεχώς και δεν καταλαβαίνει τί διαβάζει, ίδιος ΓΑΠ, αλλά και από την εξής αλλαγή ρόλου: μέχρι πρόσφατα ήταν οι κρυφοπασόκοι που έλεγαν ή υπονοούσαν ότι τα δύο κόμματα είναι ίδια, τώρα αυτό το κάνουν οι κρυπτονεοδημοκράται. Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

  62. kanis avatar
    kanis 06/02/2009 12:55:43

    Το σχήμα της σκιάς δεν είναι που βαραίνει τη σύνθεση;

  63. KaryID avatar
    KaryID 06/02/2009 13:00:24

    ναι, αλλά η φυσική παρουσία του ανθρώπου "ενοχλεί" την υπερβατική ζωγραφική του Ρενέ Μαγκρίτ, αλλά άσε καλύτερα γιατί θα μας κυνηγήσουν από το σοβαρό αυτό ποστ, είναι καλλιτεχνικές ανησυχίες αυτές και δεν ταιριάζουν με την "βαριά" πολιτική ... χα χα χα

  64. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 13:05:21

    kanis KaryID
    ειλικρινα σας ζηλευω.συνεχίστε. δινετε ερεθισματα και σε μας

  65. KaryID avatar
    KaryID 06/02/2009 13:05:55

    Ας κάνω όμως και ένα σχετικό με την ανάρτηση σχόλιο, το οποίο ήθελα να το στείλω από χθες. Ο τίτλος "υπόγεια συνεννόηση μεταξύ τους" που αποσύρθηκε ξαφνικά ήταν πιο εύστοχος και αιχμηρότερος γιατί υπαινισσόταν περισσότερα.

  66. Connaisseur avatar
    Connaisseur 06/02/2009 13:11:40

    Περί όνου σκιάς...

  67. KaryID avatar
    KaryID 06/02/2009 13:13:28

    @68 τρία πουλάκια: σ' ευχαριστώ, ένας πολύ αγαπητός εδώ σχολιαστής είχε γράψει ότι το καταφύγιό του είναι η μουσική, σε άλλους είναι και η τέχνη. (ψευδαισθήσεις για αποστεγνωμένους πολιτικούς και παραπολιτικούς δεν τρέφω).

  68. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 13:23:48

    @ KaryID
    Ξαναγυρνάμε στην αρχική αξία της πολιτικής πάντως: Η πρόσβαση που ,μπορεί να έχει ένας λαός στην κουλτούρα, στο πνεύμα , στην καλλιτεχνική δημιουργία και κατανόησή της, ξεκινάει από τις δυνατότητες που του παρέχει η πολιτική (σχολική εκπαίδευση, χρηματοδότηση πολιτιστικών γεγονότων, μύηση με καλά βιβλία ,κλπ κλπ)
    Η αυτενέργεια υπάρχει αλλά μόνο μέσα στο κατάλληλο κοινωνικό περιβάλλον-συνήθως μεσοαστικής και άνω οικονομικής δυνατότητας. Υπάρχει και το μεροδούλι των λαϊκών τάξεων όπου όλα αυτά φαίνονται ως περιττές πολιτέλειες, καθότι ακατανοητα –ήδη κάποιος εξυπνάκιας χαρακτήρισε ς περί όνου σκιάς την συζήτηση σας

  69. angel avatar
    angel 06/02/2009 13:26:08

    Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΟΤΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΖΗΣΕ.
    Κανένας ακόμη δεν έχει καταλάβει γιατί δεν δέχθηκε ο απόφοιτος του πίκπα την πρόταση να γίνουν οι επόμενες εκλογές με το νόμο Παυλόπουλου που ευνοεί ιδιαίτερα το πρώτο κόμμα.
    Γιατί γλυκέ μου Γιώργο, τι ακριβώς μας λές;
    6 μήνες τώρα λέτε ότι είσαστε σίγουροι ότι θα είστε πρώτο κόμμα στις επόμενες εκλογές.
    Αφού ο νόμος Παυλόπουλου ευνοεί το πρώτο κόμμα γιατί δεν τον δέχεστε λοιπόν;
    Δύο είναι τα συμπεράσματα:
    Πρώτο, με το βλακογιώργο στην ηγεσία σας δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να κερδίσετε (όσο και να σας βοηθούν ο Μπόμπολας, ο Λαμπράκης, ο Αλαφούζος, ο Κοντομηνάς, ο Κυριακού και ο Βρυώνης). ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΑΝ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΑΥΤΟΣ ΠΑΛΙ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΤΑΝΕ.
    Δεύτερο, οι δημοσκοπήσεις που βλέπουμε να παίζουν κάθε Σαββατοκύριακο είναι μαιμού, πάντα ήτανε.
    Περαστικά στους φανατικούς πράσινους μουτζαχεντίν.

  70. sasman avatar
    sasman 06/02/2009 13:27:35

    ΓΑΠ ΗΓΕΤΗΣ-ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΗΘΟΠΟΙΟΣ

  71. KaryID avatar
    KaryID 06/02/2009 13:34:26

    @72: θα συνεχίσουμε αργότερα τη συζήτηση, γιατί πρέπει να προλάβω υποχρεώσεις, έχουμε και αρκετό και καλό πολιτισμό, και δεν υποτιμώ το "λαϊκό" αισθητήριο. Ίσως το πολιτικό προσωπικό - τι έκφραση! πως έχουν εκπέσει! - θα διοικούσε με περισσότερη ποιότητα αν έβρισκε το χρόνο να σταθεί πότε πότε μπροστά από ένα πίνακα και να τον χαζεύει με ειλικρίνεια και όχι προσποιητά (σε γκαλά και λοιπά ... event).

  72. Connaisseur avatar
    Connaisseur 06/02/2009 13:40:37

    ..ή περί σκιάς (πολιτικού) όνου

  73. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 06/02/2009 13:54:00

    Meine Damen und Herren

    die Katastrophe hat einen Namen

    Στη φιλοσοφια των βραχων λιθοβολουνται οι σκεψεις
    και βαλλονται βαλλιστικα οι ανελπιδες ελπιδες.
    Πιστεψα κι εγω στη θεωρια της κατρακυλας των βραχων και της αυτοματης εναποθεσης επικαθετα, οριζοντια και παραλληλα ογκολιθων για μια πολυπλοκη πυραμιδωτη δομηση προς εγκλεισμο της χρυσοποικιλτης εξουθενωτικης δομησης εξουσιας
    και την πατησα.
    Ο συντελεστης δομησης, που αποδειχτηκε για με μπανανοφλουδα και μερικες χρηματιστηριακες σαπουνοφουσκες, που ξεφουσκωσαν στα Αιολικα κυματα βομβες μεθανιου θεωρουνται ως κυριες αιτιες μιας αποτυχιμενης ναυσιπλοικης δια/Σταυρωσης.

  74. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 13:55:23

    @Connaisseur
    συγνωμη:)

  75. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 06/02/2009 14:20:30

    79.
    Εσυ ψαξε ενα ονομα κια φορεσε το για να αποκτησεις προσωπικοτητα, κυριε Τιποτα

  76. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 06/02/2009 14:21:25

    Αλογοσκουφίτσα, Achtung, der Wolf! Λύκος στο μαντρί! Εκεί που είσαι πρόσεχε. Πολύ τον είχες τσαντίσει! Είσαι και γαβρούλα!
    Δεν πρόλαβες να ξεμυτίσεις και ο Βγενό πάει να γίνει Μπαινό.

  77. Factorx avatar
    Factorx 06/02/2009 16:32:57

    Επειδή ορισμένοι φίλοι με καλλιτεχνικές ανησυχίες το΄ριξαν στην φιλοσοφία, άλλαξα την φωτογραφία επι το συμβολικότερον

  78. KaryID avatar
    KaryID 06/02/2009 16:58:14

    Τι φυλάνε αυτοί;

  79. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 06/02/2009 17:05:53

    Quello è come il Barba Giorgio di Karagioso greco.

    Εγω ο δυστηνος δεν τολμησα
    ν' αφησω ενα μουστακι
    για ν' απλωθει, να τεντωθει
    να εξαπλωθει στ' αστερια
    ηταν κρυφο μερακι
    μα προλαβαν και μ'εδρεψαν
    αδιστακτων τα χερια.
    Τωρα που βρισκομαι εκτος
    αναπολω τα του εντος
    τα πεπραγμενα απραγματευτα
    κι αδιαπραγματευτα.
    Για παραληψεις,
    αστοχιες και νυχτερια
    ανυχτερωτα μη γινει τσιμουδια
    στρωθητε ωρε ολοι
    κατω και τσουγκριστε τσικουδια.
    Και στο λαο δωστου λαγηνια
    γιομισμενα απ' το μελογιομο κρασι
    μπας και μεθυσει και ξεχασει το μπαξι.

  80. KaryID avatar
    KaryID 06/02/2009 17:07:10

    Με πρόλαβες στο σχόλιο, διεθνής αξία ο μπερντές, ...

  81. KaryID avatar
    KaryID 06/02/2009 17:15:59

    η φωτό τόσκασε ...

  82. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 06/02/2009 17:30:27

    86. αξιοτιμη Κυρια

    δε σου περασε απ' τη σκεψη
    τι να κανουν τα παιδια,
    που στηθηκαν χωρις λεξη
    και ουρουν στα μουλωχτα;
    Αυτοι τσικνισανε τη γη
    των αγιαστων προπαπων
    την καναν μπαμια γιαχνιστι
    βαρελι ανευ πατων.

  83. KaryID avatar
    KaryID 06/02/2009 17:36:54

    τα κατέχεις βλέπω τα στιχάκια, μπράβο σου ...

  84. kanis avatar
    kanis 06/02/2009 17:40:42

    Κρίμα! Σπάνιο το ωραίο πιά!

  85. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/02/2009 17:53:17

    Αυτός στη φωτό (με τη τραγιάσκα) δεν σας φέρνει προς τον θοδωρή; Βρε μπας και είναι αυτός;

  86. sasman avatar
    sasman 06/02/2009 18:19:37

    Γιώργος Παπανδρέου: Εκλογές τώρα, που θα κερδίσουμε εμείς για να σας βγάλουμε από την κρίση.
    Δημοσιογράφοι: Πως θα μας βγάλετε από την κρίση;
    Γιώργος Παπανδρέου: Δεν σας λέω...


    Κώστας Καραμανλής: Έτσι θα βγούμε από την κρίση: Α, Β, και Γ.
    Δημοσιογράφοι: Πότε θα κάνετε εκλογές;
    Κώστας Καραμανλής: Για ποιο λόγο;

    Εσάς τώρα... ποιος σας φαίνεται ότι είναι ο πιο λογικός;

  87. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 06/02/2009 18:21:23

    H Alogoskoufitsa

  88. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/02/2009 18:25:15

    Μεγάλη βλακεία θα είναι αν πάει ο Κ.Κ για εκλογές. Εδώ έχουν συμβεί όλα τα δεινά του κόσμου (διαδηλώσεις, κραχ, τρομοκρατία, σκάνδαλα κλπ) και αυτός κρατάει γερά με ... 151 βουλευτές. Άρα γιατί να μην εξαντλήσει την 4ετία του; Τι χειρότερο μπορεί να συμβεί στη χώρα; Μόνο πόλεμος.
    Εγώ στη θέση του θα καθόμουν άλλα τρια χρόνια και λίγο πριν τις εκλογές θα παρέδιδα στη κυρία με το συραμμένο χαμόγελο ώστε:
    1-Να φύγω αήτητος
    2-Να χρεωθεί την ήττα ή εν λόγω θυγάτηρ ή σε περίπτωση νίκης της ΝΔ να φάει τα μούτρα της αντιμετωπίζοντας το απόλυτο μπάχαλο που άφησα στο πέρασμά μου.
    Γιατί εκλογές τώρα; Δεν υπάρχει λόγος για τον Κωστάκη μας.

  89. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/02/2009 19:48:21

    Θα κανω μια απλοικη ερωτηση.
    Γιατι αραγε μας ενοχλουν οι ανθρωποι που εμεις εχουμε ψηφισει,γιατι ταχαμου δεν καουν τη δουλεια που υποτιθεται οτι επρεπε να κανουν;
    Εμεις,τους αφηνουμε να την κανουν;
    Με το παραμικρο που δειχνουν οτι πανε ν αρχισουν κατι, πεφτουν απανω τους,λεφουσια "αδικημενων", που αλαλαζουν οτι αδικουνται,συνοδεια λαικων οργανων,και εννοω διαφορων κομματων,απο-κομματων και ετοιμόρροπων εκδοσεων.
    Ειναι δυνατον,να εχουν παντα δικηο, ολοι οσοι διαμαρτυρονται παντα και παντου;
    Και ομως,αυτο γινεται παντοτε.
    Αρα,πως τη βλεπετε τη δουλεια;
    Για ν" ακουσω κατι επ αυτου παρακαλω.

  90. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/02/2009 20:37:58

    Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο.
    Ο παράλογος προσπαθεί να κάνει τον κόσμο να προσαρμοστεί σ`αυτόν.
    Συνεπώς η πρόοδος βασίζεται στους παράλογους.

  91. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 08/02/2009 13:42:47

    96.
    Αν η προοδος βασιζεται στους παραλογους,

    τοτε συμφωνα με την εξισωτικη λογικη εννοιων
    θα πρεπει,

    στους λογικους να βασιζεται η οπισθοδρομηση.

  92. ΚΟSTAS TRENT avatar
    ΚΟSTAS TRENT 10/02/2009 15:19:26

    " Θα διαφωνήσω . “Η Ελλάδα δεν μπορεί να είναι εκτός γενικών τάσεων”.
    Μπορεί να είναι εκτός τάσεων, αν έχει πολιτικούς με πυγμή. Το κλίμα βοηθάει."

    Στο σημερινό στάδιο του Παγκοσμιοποιημένου Καπιταλισμού όπου τα Διεθνοποιημένα μονοπώλια κατασκευάζουν ένα προιόν σε πέντε χώρες -σ' άλλη την έρευνα αγοράς, σ' άλλη το πρότζεκτ αυτοκινήτου λχ.- σε τρίτη το ηλεκτρονικό σχέδιο, σ' αλλες τα εξαρτήματα Υποκατασκευαστών, με την Μητρική Υπερεταιρία ναχει την έδρα της, ναι σε έκτη χώρα (μιλώ συγκεκριμένα για την Πολυεθνική κατασκευή κι εμπορική διοχέτευση - εκμ/ση λ.χ. του "OPEL OPC turbo" από ΗΠΑ-Μ.Βρεττανία-Ιαπωνία-Ινδία-Ισπανία ταυτόχρονα και συμμετοχικά ! ), με τα τεράστια Τράστ ναχουν εισδύσει σ' όλα τα εθνικά σύνορα και το Κεφάλαιο να κινείται-επενδύει ή κερδοσκοπεί και να ξαναφεύγει γι' άλλην Ήπειρο-άλλη χώρα πανελεύθερα, είναι μύθος η μή εξάρτηση. Εκτός άν είσαι...Νέα Γουινέα και Τρινιντάντ Τομπαγκό.
    Καλή η Ευρωπούλα για να σώσουμε το εθνικό νόμισμα...(Αλλοιώς η Ελλαδίτσα θάχε βουλιάξει στην υποτίμηση κι οι εξαγωγές θαταν μεν δύσκολες, οι δε εισαγωγές υπερπανάκριβες).

    Τώρα κάποιοι κύριοι νομίζουν ότι...σηκώνουμε Βόρεια σύνορα και δασμολογοτελωνειακά βάρη στα εισαγόμενα κι απαγόρευση εξόδου κεφαλαίων από Ελλάδα και πάει πιά ...τελειώσαμε ! Μέ πάμφτωχη υπανάπτυκτη εσωτερική αγορά,όπου θα μαράζωνε οιαδήποτε εγχώρια βιομηχ. παραγωγή, με ελληνικά αγροτικά νάχουν μειωθεί λόγω ΕΟΚ - ΕΕ, με βιομηχανία εποχής 1960-σιδηροκατασκευαί-πετροχημικά παλαιάς ...γενεάς, πως θ' ανταγωνιστείτε με έστω ελληνικούς-εγχώριους Η/Υ και Πληροφορικά λχ συστήματα τις πάμφτηνες κατασκευάστριες χώρες όπως Κορέα, Κίνα, Σινγκαπούρη ; Ή θα αρκεστείτε στον Τουρισμό, ασταθέστατη ''βιομηχανία'' ;
    Το κεφάλαιο είναι σήμερα, τόσο ελεύθερο πιά και διεθνοποιημένο και κυρίαρχο σαν " Π ο λ υ ε θ ν ι κ έ ς ", όσο ήταν ανήκουστο να φανταστεί κανείς στα λχ 1970 !

    Άποψή μου πως μόνο με διεθνή αλλαγή ή επανάσταση και σκληρότατη για όλους αλλαγή των παραγωγικών δυνάμεων και σχέσεων μπορεί να γίνει κάτι.